Środowe aktualności surowcowe!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.
W dzisiejszych aktualnościach:
- raporty USDA
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- bawełna
- kukurydza
- ryż
- soja
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny i węgiel
- złoto
- metale przemysłowe
Raporty USDA
- Raport crop progress z poniedziałku, 1 czerwca 2020:
Ogólne informacje
- Samruk Kazyna – kazachstański fundusz – zebrał $206 mln sprzedając 6,27% akcji Kazatompromu – największego na świecie producenta uranu. 0,01% akcji trafiło do kazachstańskich inwestorów detalicznych, a akcje były sprzedawane po $13. W 2019 roku Kazatomprom osiągnął zysk w wysokości $532 mln (-50% r/r).
- Zapasy olejów roślinnych w USA:
Kawa
- Eksport kawy z Kostaryki w maju spadł o 13% r/r, a w ujęciu sezonowym w sezonie 2019/20 kraj wyeksportował -3,5% s/s mniej ziaren kawy.
- Eksport robusty z z prowincji Lampung w Indonezji spadł w maju o 9% r/r.
Cukier
- Międzynarodowa Organizacja Cukru prognozuje globalny deficyt cukru na poziomie 9,3 mln ton w sezonie 2019/20, choć prognozy te nie uwzględniają wpływu koronawirusa. Zdaniem agencji 2,1 mln ton cukru mogło zostać nie skonsumowanych w pierwszych pięciu miesiącach 2020 roku z powodu pandemii.
- Francuska grupa cukrowa Tereos poinformowała o wzroście zysków przed odsetkami, opodatkowaniem, amortyzacją (EBITDA) za rok zakończony 31 marca 2020. Zarobek wyniósł $470,8 mln (+52,7% r/r).
Bawełna
- Konsumpcja i zapasy bawełny w USA:
Kukurydza
- Kruszenie kukurydzy w USA w kwietniu 2020:
Ryż
- Wietnam prognozuje eksport 7 mln ton ryżu w 2020 roku (+7,7% r/r). Większy eksport ma mieć miejsce pomimo problemów z uprawami (susze i wtargnięcie słonej wody do delty Mekongu) dzięki zwiększonym rezerwom ryżu wynoszącym 270 tysięcy ton. W związku z czym cała produkcja może trafić na eksport, który w okresie od stycznia do maja 2020 wyniósł 2,86 mln ton (+3,7% r/r).
Soja
- Chiny, wbrew plotkom, wciąż kupują amerykańskie surowce rolne. W poniedziałek zakupiły co najmniej trzy ładunki (~180 tysięcy ton) amerykańskiej soi z dostawami w Q4 2020.
- Kruszenie soi w USA w kwietniu 2020:
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- JBS S.A. będzie mieć proces w Brazylii dotyczący naruszenia przepisów przy zwolnieniu 40 pracowników z plemienia Kaingang z zakładu przetwórstwa drobiu w mieście Seara w południowej Brazylii. Pozew złożyła prokuratura żądająca przywrócenia zwolnionych do pracy i co najmniej $1,9 mln grzywny. JBS nie podał przyczyn zwolnienia, ale wcześniej firma zrezygnowała z transportu autobusowego przywożącego pracowników do zakładu – odległość jaką pracownicy musieli pokonać wynosiła w sumie 300 kilometrów. Pensje zwolnionych wynosiły $230,1 miesięcznie. Zakład w Searze zatrudnia 3 700 osób, w tym 200 z lokalnych społeczności plemiennych.
Ropa naftowa
- Rozpoczął się sezon huraganowy. Firmy naftowe przygotowują się do uderzenia pierwszej burzy tropikalnej Cristobal, która uformowała się we wtorek – jednak nie podjęły decyzji o ewakuacji pracowników swoich platform w Zatoce Meksykańskiej. Rejon ten odpowiada za 19% amerykańskiego wydobycia ropy naftowej i 6% gazu ziemnego. Prognozuje się, że burza Cristobal przejdzie przez rejon platform by na początku przyszłego tygodnia dotrzeć do Luizjany.
- Eksport ropy naftowej z Wenezueli spadł w maju 2020 do najniższego poziomu od 2003 roku. To skutek amerykańskich sankcji. Średni eksport wynosił 451 935 baryłek dziennie, jest to spadek o połowę wobec tegorocznej średniej. Biuro Kontroli Zasobów Zagranicznych USA (OFAC) dodało we wtorek cztery statki czarterowane w tym roku przez Libre Abordo, Schlager Business Group i rosyjskie jednostki Rosneft na listę podmiotów objętych sankcjami. Zapasy ropy w Wenezueli wzrosły w maju o 2,3 mln baryłek do poziomu 38,2 mln baryłek i zmusiły PDVSA do ograniczenia produkcji ze względu na ograniczone możliwości magazynowe.
Gaz ziemny i węgiel
- W związku z pandemią koronawirusa pojawiają się pogłoski, że dojdzie do zamknięcia trzech kopalni w Polsce. Wśród nich wymienia się znaną z tragicznej historii krwawego tłumienia protestów kopalnię „Wujek”. Wśród przeznaczonych do zamknięcia kopalni dwie należą do PGG (w tym kopalnia „Wujek”) oraz co najmniej jedna należąca do spółki Tauron. Decyzja ma zostać ogłoszona po wyborach prezydenckich, a zamknięcie ma zaoszczędzić środki budżetowe, które zostaną (wg planów) skierowane na walkę z gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa. PGG poinformowało o prognozach finansowych na Q2 2020, które przewidują stratę w wysokości $178,25 mln. PGG posiada obecnie osiem kopalń, które w Q3 2020 prawdopodobnie zostaną przejęte przez państwową spółkę Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. (SRK) i będą stopniowo wygaszane. Tauron jest w posiadaniu trzech kopalni.
- UOKiK poinformował, że może ukarać Gazprom grzywną sięgającą $56 mln za brak współpracy w postępowaniach antymonopolowych związanych z projektem gazociągu Nord Stream 2. Urząd w 2018 roku ukarał sześć firm (w tym jedną należącą do Gazpromu) za rozpoczęcie budowy bez wymaganych prawem zezwoleń. W 2019 roku UKOiK ukarał grzywną $44,8 mln spółkę Engie za niedostarczenie dokumentacji związanej z Nord Stream 2.
- Filipiński konglomerat Ayala Corp złożył ofertę wartą $535 mln na zakup australijskiej spółki zajmującą się energią odnawialną Infigen Energy. UAC Energy Holdings (już posiadający 12,8% w Infigen Energy) z Hongkongu zaoferował A$0,8 za akcję spółki płacąc gotówką, co stanowi 36% premię do poprzedniego zamknięcia – po ogłoszeniu oferty wycena spółki podskoczyła do A$0,81. UAC rozwija także cztery inne projekty energii odnawialnej w Australii. Brytyjski TCI Fund Management jest głównym akcjonariuszem Infigen i posiada 26% w spółce.
- Shell rozważa sprzedaż 26,25% udziałów w zakładach LNG w Queensland Curtis w Australii za kwotę w przedziale $2-$3 mld. Poza głównym udziałowcem (Shell) w zakładzie udziałowcami są China National Offshore Oil Corp i Tokyo Gas Co. Plan ten wpisuje się w sprzedaż aktywów spółki o wartości co najmniej $10 mld w latach 2019-20. Shell w Australii działa także w sektorze energii odnawialnej po przejęciu ERM Power w 2019 roku.
Złoto
- Ludowy Bank Chin i Generalna Administracja Celna zapowiedzieli uproszczenie biurokracji w zakresie eksportu złota. Firmy ubiegające się o eksport złota nie muszą już przedstawiać fizycznych certyfikatów inwentarza złota zatwierdzonych przez Radę Stanu, gabinet Chin ani certyfikatów zdolności produkcyjnej złota. Podyktowane jest to spadkiem cen na lokalnym rynku (nawet o $70 poniżej cen spotowych) co przekłada się na problemy chińskich dealerów.
- Zasoby SPDR Gold Trust GLD, największego na świecie funduszu giełdowego wspieranego fizycznym złotem wzrosły w tym tygodniu o 0,1% t/t osiągając 1 129,28 ton (36,3 mln uncji) złotego kruszcu.
Metale przemysłowe
- Inicjatywa Zarządzania Zasobami Energetycznymi (ERGI) stworzona przez USA, do którego dołączyło dziesięć innych krajów (Kanada, Australia, Brazylia, Botswana, Peru, Argentyna, Demokratyczna Republika Konga, Namibia, Filipiny i Zambia) mają wspomóc transfer know-how dotyczącego poszukiwań i wydobywania istotnych dla przemysłu surowców takich jak lit, miedź czy kobalt w innych krajach. ERGI ma na celu zmniejszenie chińskiej dominacji na tym rynku. Surowce te są krytyczne dla pozyskiwania energii odnawialnej ze słońca i wiatru oraz infrastruktury i produktów do jej magazynowania. Mimo pandemii szacuje się, że globalna moc ze źródeł odnawialnych wzrośnie o 6% w 2020 roku. O dołączeniu do ERGI mówi się także w kontekście Unii Europejskiej, Japonii, innych krajów rozwiniętych o dużym zapotrzebowaniu energetycznych czy krajów rozwijających się.
- Australijski Hastings Technology Metals Ltd podpisał umowę niemieckim dostawcą motoryzacyjnym Schaeffler Technologies AG na dostawy metali ziem rzadkich wykorzystywanych w produkcji pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Źródłem surowców będzie projekt Yangibana w regionie Gascoyne w zachodniej Australii, a sama umowa będzie obowiązywać co najmniej 10 lat. Nie podano wolumenu dostaw ani szczegółów, natomiast projekt Yangibana jest bogaty w złoża neodymu i prazeodymu. Umowa ma też wesprzeć Hastings Technology w pozyskaniu niemieckiej pożyczki rządowej na budowę kopalni i zakładu przetwórczego metali ziem rzadkich w Australii. Umowa może być także rozszerzona o kolejne surowce.
Omówienie aktualności
Aktualności wraz z sytuacją rynkową omawiam w programie Surowcowe info w Comparic24 o godzinie 15:15 w poniedziałek, 3 czerwca 2020: