aktualności – 4 sierpnia 2022

Czwartkowy zestaw aktualności z rynków towarowych wraz z premierą programu o 14:00 to kompletny zestaw informacji niezbędnych do inwestowania na surowcach! Zapraszam serdecznie!

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 4 sierpnia 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Raporty USDA

 • Crop progress z 1 sierpnia 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

 • Broker surowcowy Marex zgodził się na zakup konkurencyjnego ED&F Man Capital Markets. Transakcja jest szacowana na $220 mln. ED&F Man Capital Markets (MCM), dział usług finansowych ED&F Man Group, zatrudnia 450 pracowników na całym świecie i odnotował ponad $235 milionów przychodów w 2021 roku. Marex miał $543 miliony przychodu w zeszłym roku. „To przejęcie tworzy bardziej konkurencyjną, zdywersyfikowaną i odporną firmę” – powiedział dyrektor generalny Marex, Ian Lowitt. Marex powiedział, że przejęcie rozszerzy jego obecność w Dubaju w regionie Azji i Pacyfiku i stworzy franczyzę w USA. Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca roku. „Jesteśmy zatem przekonani, że ta zmiana właściciela przyniesie korzyści wszystkim naszym udziałowcom” – powiedział Jade Moore, dyrektor wykonawczy grupy ED&F Man.
 • Kluczowe ustalenia, w tym procedury dla statków, nadal muszą zostać wypracowane, zanim puste statki będą mogły przychodzić i odbierać ładunki z Ukrainy przy użyciu nowego korytarza zbożowego, powiedział wysoki rangą urzędnik londyńskiego rynku ubezpieczeń morskich. „Standardowe procedury operacyjne dla statków wciąż wymagają wypracowania i nadal istnieją problemy dotyczące załogi, które wciąż wymagają rozwiązania” – powiedział Reuterowi Neil Roberts, szef działu morskiego i lotniczego w Lloyd’s Market Association. Na Ukrainie utknęło około 80 statków, a ewakuacja większości członków ich załogi oznacza, że ​​w regionie potrzeba więcej marynarzy, aby przenieść ładunki. Londyński rynek ubezpieczeniowy umieścił cały region na liście wysokiego ryzyka, co oznacza wzrost kosztów przesyłek. „Bezpieczeństwo marynarzy i pracowników portowych musi pozostać priorytetem. Wciąż pozostaje wiele pracy, aby zapewnić, że będziemy mogli bezpiecznie eksportować około 5 milionów ton zboża miesięcznie proponowane przez ONZ. To będzie wyzwanie, ale nasz przemysł jest odporny i przyzwyczajony do utrzymywania płynności handlu bez względu na wszystko” – powiedział Chris Oliver ze stowarzyszenia Międzynarodowej Izby Żeglugi.
 • Wojna na Ukrainie, wysokie temperatury w Ameryce Północnej i Europie oraz rozwijające się warunki suszy w niektórych częściach Ameryki Południowej podkreślają ryzyko zmniejszenia plonów na całym świecie” – powiedział Mosaic. Czwarty co do wielkości producent nawozów na świecie dodał, że dostawy potażu i fosforanów do upraw są ograniczone po sankcjach nałożonych na Białoruś i ograniczeniach eksportowych w Chinach.
 • Niemiecki kraj związkowy Bawaria uzgodnił sposoby zmniejszenia zużycia energii o 15% od sierpnia do końca marca, w tym wyłączenie termostatów w budynkach użyteczności publicznej. Zgodnie z pięciopunktowym programem zatwierdzonym przez rząd Bawarii we wtorek, urzędy publiczne powinny być ogrzewane do maksymalnej temperatury 20 stopni Celsjusza (68°F), a woda w łazienkach nie będzie podgrzewana zimą. Rząd wyłączy światło w korytarzach budynków użyteczności publicznej i na zewnątrz lub dostosuje je do działania w określonych godzinach. Należy unikać podróży służbowych lub jeździć środkami transportu publicznego, a pracownicy będą mogli w miarę możliwości pracować z domu. Pracownicy publiczni i technicy budowlani zostaną przeszkoleni w zakresie zmniejszania zużycia energii.

Kawa

 • Starbucks Corp podało, że jego sprzedaż w Chinach spadła o 44% w Q2 2022 ze względu na blokady COVID-owe. To zrównoważyło wzrost sprzedaży o 9% w tym samym okresie w USA.
 • Silny real brazylijski prawdopodobnie spowolni eksport Brazylii. Również eksport z Hondurasu i innych producentów kawy mild był rozczarowujący w ciągu ostatnich kilku miesięcy” – podał Starbucks.

Cukier

 • Wietnam nałożył cło antydumpingowe w wysokości 47,64% na niektóre produkty cukrowe importowane z pięciu krajów Azji Południowo-Wschodniej pochodzące oryginalnie z Tajlandii na okres 4 lat. W czerwcu ubiegłego roku Wietnam nałożył podobne środki na import cukru z Tajlandii, obowiązujące przez pięć lat.Jednak lokalne firmy poinformowały, że w celu obejścia środków niektóre produkty cukrowe pochodzące z Tajlandii sprowadzano przez Laos, Kambodżę, Indonezję, Malezję i Birmę. Tajlandia jest trzecim największym dostawcą cukru na świecie.
 • Rafineria cukru ASR Group zawarła 10-letni kontrakt na zakup niemodyfikowanego genetycznie cukru od brazylijskiego Raizen.

Sok pomarańczowy

 • Produkcja pomarańczy w RPA w latach 2012 – 2022 (USDA):

źródło: USDA

 • Produkcja pomarańczy w USA w latach 1997 – 2022 (USDA):

źródło: USDA

 • Produkcja, konsumpcja lokalna oraz zapasy końcowe soku pomarańczowego na świecie (USDA):

źródło: USDA

 • Produkcja i eksport soku pomarańczowego w Brazylii w latach 2016 – 2022 (USDA):

źródło: USDA

Bawełna

 • Zapasy bawełny w USA w czerwcu 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pszenica

 • Zbiory pszenicy w Rumunii są wystarczająco duże, aby zaspokoić potrzeby krajowe i skierować nadwyżkę na eksport.
 • Przetwórstwo pszenicy na mąkę w USA w Q2 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kukurydza

 • Komisja Europejska obniżyła swoją miesięczną prognozę tegorocznych zbiorów kukurydzy w Unii Europejskiej o 5,9 mln ton do 65,8 mln ton (-9,49% r/r).
 • Susza w Rumunii dotknęła przede wszystkim uprawy kukurydzy i słonecznika, szkody dotyczą 205 257 hektarów z 7 mln hektarów upraw w całym kraju,
 • Przetwórstwo kukurydzy w USA w czerwcu 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Soja

 • Tygodniowy raport o uprawach z Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) wykazał lepsze oceny dla soi. Po kilku weekendowych deszczach w takich miejscach jak Illinois, Północna Dakota, Południowa Dakota i Minnesota, agencja poinformowała, że ​​oceny kondycji upraw soi w USA nieoczekiwanie wzrosły w zeszłym tygodniu.
 • Brazylijski minister rolnictwa Marcos Montes powiedział, że chińskie zezwolenia dla brazylijskich eksporterów śruty sojowej mogą zostać wydane w ciągu dwóch miesięcy. Montes wyjaśnił, że brazylijscy urzędnicy rządowi przeprowadzą inspekcję zakładów w ramach procesu uzyskania pożądanych zezwoleń eksportowych z Pekinu. Andre Nassar, prezes brazylijskiego lobby ds. nasion oleistych Abiove, powiedział początkowo, że akredytacją rozdrabniaczy soi na sprzedaż śruty sojowej do Chin zajmą się bezpośrednio władze chińskie. Zmieniło się to po tym, jak brazylijskie ministerstwo rolnictwa wynegocjowało inne podejście.
 • Import oleju sojowego do Indii w lipcu wzrósł do rekordowych 493 tysięcy ton (+113% m/m). Indie pod koniec maja zezwoliły na bezcłowy import po 2 mln ton oleju sojowego i słonecznikowego w bieżącym i następnych latach fiskalnych kończących się 31 marca, w ramach wysiłków na rzecz ograniczenia lokalnych cen oleju jadalnego. Indie zezwoliły również na import 2 milionów ton oleju słonecznikowego bez podatków importowych, ale dostępność oleju słonecznikowego została ograniczona z powodu zakłóceń w dostawach z Ukrainy. Wydaje się, że import oleju sojowego w nadchodzących miesiącach utrzyma się na wysokim poziomie, a Indie mogą importować rekordowe 4,5 miliona ton soi w roku gospodarczym 2021/22 kończącym się 31 października, w porównaniu do 2,87 miliona ton rok wcześniej. Udział oleju sojowego w imporcie może wzrosnąć z 20% do 33%. Indie tradycyjnie kupują olej sojowy z Argentyny i Brazylii, ale w ciągu ostatnich kilku miesięcy dokonywały również zakupów w Stanach Zjednoczonych, Rosji i Turcji.
 • Przetwórstwo soi w USA w czerwcu 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pozostałe rośliny oleiste

 • Ukraińscy rolnicy wstrzymują się z zamówieniami na rzepak na przyszłoroczne zbiory, ponieważ rosyjska inwazja nadal zakłóca działalność rolniczą, poinformowała w poniedziałek francuska grupa nasienna Vilmorin. Rzepak jest jedną z pierwszych dużych roślin uprawnych, które są siane w Europie po zbiorach letnich, a popyt ze strony ukraińskich hodowców jak dotąd był „stosunkowo powolny”, powiedział dyrektor generalny Vilmorin, Franck Berger.
 • Susza w Rumunii dotknęła przede wszystkim uprawy kukurydzy i słonecznika, szkody dotyczą 205 257 hektarów z 7 mln hektarów upraw w całym kraju,
 • Zapasy olejów roślinnych w USA w czerwcu 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Energia elektryczna

 • Zużycie energii w Teksasie ma osiągnąć w środę 80 076 megawatów (MW), co przebije rekord z 20 lipca wynoszący 78 828 MW.
 • Energy Information Administration (EIA) poinformowała, że w USA w drugiej połowie 2022 roku ma pojawić się 29 gigawatów (GW) nowych mocy wytwórczych energii elektrycznej, z czego 13,6 GW ma pochodzić z energii słonecznej, a 6 GW z wiatru. W pierwszej połowie 2022 roku dodano 15 GW nowych mocy wytwórczych, najwięcej (34%) to energia wiatrowa. Elektrownie węglowe będą stanowić 76% z 15,1 GW mocy wytwórczych, które zostaną wyłączone w 2022 roku.

Ropa naftowa

 • Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres skrytykował „groteskową chciwość” firm naftowych i gazowych i wezwał rządy na całym świecie do „opodatkowania tych nadmiernych zysków” w celu wsparcia najsłabszych ludzi. „To niemoralne, że firmy naftowe i gazowe osiągają rekordowe zyski z tego kryzysu energetycznego na plecach najbiedniejszych ludzi i społeczności, przy ogromnych kosztach dla klimatu. Wzywam wszystkie rządy do opodatkowania tych nadmiernych zysków i wykorzystania funduszy na wsparcie najsłabszych osób w tych trudnych czasach. I wzywam ludzi na całym świecie do wysłania jasnego przekazu przemysłowi paliw kopalnych i ich finansistom: ta groteskowa chciwość karze najbiedniejszych i najbardziej bezbronnych ludzi, jednocześnie niszcząc nasz jedyny wspólny dom” – powiedział Guterres dziennikarzom.
 • OPEC+ podjął decyzję o zwiększeniu limitów wydobycia o 0,1 mln baryłek ropy dziennie od września. „To tak niewiele, że nie ma sensu. Z fizycznego punktu widzenia jest to marginalny moment. Jako gest polityczny jest prawie obraźliwy” – powiedział Raad Alkadiri, dyrektor zarządzający ds. energii, klimatu i zrównoważonego rozwoju w Eurasia Group. „To mniejszy wzrost, niemniej jednak wzrost” – powiedział CNN Amos Hochstein, starszy doradca Departamentu Stanu USA ds. bezpieczeństwa energetycznego. Kolejne spotkanie OPEC+ zaplanowane jest na 5 września.
 • Irańscy i amerykańscy urzędnicy oświadczyli, że jadą do Wiednia, aby wznowić pośrednie rozmowy na temat irańskiego programu nuklearnego, ożywiając prawie zanikłe nadzieje na zniesienie sankcji utrudniających eksport irańskiej ropy naftowej.
 • Departament Skarbu USA i Departamenty Stanu USA nałożyły sankcje na łącznie sześć firm, cztery z Hongkongu, jedną z Singapuru i jedną ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) za naruszenie amerykańskich sankcji wobec Iranu. Kroki te stanowią trzecią rundę sankcji USA wobec Iranu wobec chińskich firm w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Od czasu objęcia urzędu w 2021 r. prezydent USA Joe Biden niechętnie sankcjonuje chińskie podmioty zaangażowane w handel ropą naftową z Iranem, mając nadzieję na uzyskanie porozumienia o ożywieniu umowy nuklearnej z Iranem z 2015 r. „Stany Zjednoczone nadal podążają ścieżką dyplomacji, aby osiągnąć wzajemny powrót do pełnego wdrożenia Wspólnego Kompleksowego Planu Działania. Do czasu, gdy Iran będzie gotowy do powrotu do pełnej realizacji swoich zobowiązań, będziemy nadal egzekwować sankcje na nielegalną sprzedaż irańskiej ropy naftowej i produktów petrochemicznych” – powiedział w oświadczeniu podsekretarz stanu ds. terroryzmu i wywiadu finansowego, Brian Nelson. Rzecznik irańskiego MSZ Nasser Kanaani powiedział w oświadczeniu, że Iran zareaguje „zdecydowanie i stanowczo” na kontynuację sankcji przez Biały Dom.
 • Wenezuelski eksport ropy naftowej w czerwcu wyniósł 460 323 baryłek dziennie surowych i rafinowanych produktów oraz 252 000 ton metrycznych koksu naftowego i metanolu. To spadek o -27% m/m i -38% r/r. Większość przesyłek kierowana była do Chin bezpośrednio lub przez centra przeładunkowe, takie jak Malezja.
 • BP plc odnotowało w Q2 2022 najwyższy od 14 lat zysk na poziomie $8,45 mld (prognozowano $6,8 mld). Spółka zapowiedziała podniesienie dywidendy o 10% do $0,6006, znacznie więcej niż wcześniejsze prognozy wzrostu dywidendy o +4% r/r. Spółka zwiększyła również swój plan skupu akcji na bieżący kwartał do $3,5 miliarda, po tym jak skupiła akcje za $4,1 mld w pierwszym półroczu 2022 roku. BP zredukowało także zadłużenie do $22,8 mld (-$4,7 mld q/q). „Fakt, że firma osiągnęła najwyższy kwartalny zysk od 14 lat, mimo że ceny ropy były w tym okresie wyższe niż obecnie, sugeruje, że BP jest bardziej wydajną maszyną niż wcześniej” – powiedział Russ Mold, dyrektor inwestycyjny AJ Bell.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Marathon Petroleum potroiło w Q2 2022 marże rafineryjne do $37,54/baryłkę. Spółka przerabiała w drugim kwartale 3,1 mln baryłek ropy naftowej dziennie (+6,9% r/r). Skorygowany dochód wyniósł $10,61/akcję (prognozowano $8,04/akcję). Spółka planuje także buyback akcji własnych w wysokości $5 mld. To ostatni etap zaplanowanego skupu o wartości $15 mld.

źródło: opracowanie własne

 • Strathcona Resources zakupi Serafina Energy za $1,8 mld. Serafina produkuje 40 000 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe) dziennie w prowincji Saskatchewan. Strathcona koncentruje się na zagłębiu Montney w Albercie i Kolumbii Brytyjskiej, piaskach roponośnych Cold Lake i regionie Lloydminster. Strathcona produkuje 110 000 do 115 000 boe dziennie
 • Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 4,5 mln baryłek, do 426,6 mln baryłek, prognozowano spadek o -0,6 mln baryłek.
 • Eksport ropy z USA w ubiegłym tygodniu spadł do 3,5 mln baryłek dziennie (-1,0 mln bpd t/t).
 • Wskaźniki wykorzystania mocy rafineryjnych spadły do 91,0% (-1,2 pp t/t).

Gaz ziemny

 • Niewiele Rosja może zrobić, aby pomóc w pilnych naprawach niesprawnych urządzeń gazociągu Nord Stream 1, powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Rosja ograniczyła w zeszłym tygodniu dostawy gazu przez Nord Stream 1, swój główny gazociąg do Europy, do zaledwie 20% przepustowości, mówiąc, że turbina wysłana do Kanady w celu konserwacji nie została zwrócona, a inne urządzenia również wymagają naprawy. Niemiecki producent Siemens Energy, powiedział, że nie ma dostępu do turbin na miejscu i nie otrzymał żadnych raportów o uszkodzeniach od Gazpromu, a zatem musiał założyć, że turbiny pracują normalnie. Sankcje kanadyjskie, unijne i brytyjskie uniemożliwiają dostawę turbiny Siemens do stacji sprężarek Nord Stream 1 Portowaja – poinformował Gazprom w oświadczeniu.
 • Freeport LNG poinformowało, że zawarł umowę zgody z U.S. Pipeline Hazardous Materials Safety Administration (PHMSA), która powinna umożliwić zakładowi „przywrócenie początkowej działalności na początku października”.
 • Wydobycie gazu przez Gazprom w pierwszych siedmiu miesiącach 2022 roku spadło do 262,2 mld m3 (-12% r/r). W lipcu produkcja Gazpromu była o 35,8% r/r niższa. „Rosja nie byłaby w stanie zrekompensować utraty europejskiego rynku dostawami do Chin”, powiedział Jewgienij Suworow, ekonomista CentroCreditBanku, dodając, że Gazprom wysłał w zeszłym roku do Chin 10,4 mld m3. Gazprom poinformował w poniedziałek, że dostawy do Chin rurociągiem Power of Siberia wzrosły o 61%, nie podając danych liczbowych.
 • Eksport skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA spadł w lipcu drugi miesiąc z rzędu, obciążony wstrzymaniem prac w dotkniętym pożarem terminalu Freeport LNG. Terminal ma wrócić do częściowej aktywności 22 października. W lipcu z amerykańskich portów wypłynęło 86 ładunków przewożących łącznie 6,12 mln ton LNG (-2,86% m/m), najniższy poziom eksportu od września 2021, z czego 63% trafiło do Europy.
 • Norweska firma inżynierska Aker Solutions wygrała kontrakt od Shell na budowę platformy morskiej dla brytyjskiego pola gazowego Jackdaw. Aby obniżyć koszty, pole zostanie wyprodukowane przy użyciu platformy głowicy odwiertu, która nie jest stale obsadzona załogą, powiązana z pobliską platformą Shearwater. „Cieszymy się, że Shell wybrał nas do opracowania opłacalnej platformy dla tego dużego pola gazowego na Morzu Północnym” – powiedział Aker Solutions w oświadczeniu.
 • Demokratyczny senator USA Joe Manchin zapewnił sobie zobowiązanie prezydenta Joe Bidena, lidera większości w Senacie Chucka Schumera i przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, aby umożliwić ukończenie rurociągu Mountain Valley. Zaangażowanie demokratów Bidena, Schumera i Pelosi zostanie wykorzystane do uchwalenia przepisów dotyczących ukończenia rurociągu i „usprawnienia procesu wydawania pozwoleń dla całej infrastruktury energetycznej”. Equitrans Midstream Corp zapowiada, że ukończ projekt w drugiej połowie 2023 roku. Firma twierdzi, że gazociąg został „zakończony w prawie 94%”. Equitrans poinformował, że posiada 48,1% udziałów w Mountain Valley i będzie obsługiwać rurociąg.
 • Norweski Equinor może cofnąć decyzję o likwidacji elektrowni gazowej Mongstad, aby wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne kraju. Norwegia, która do wytwarzania energii opiera się prawie wyłącznie na elektrowniach wodnych, odnotowała w tym roku znacznie niższe poziomy zbiorników w niektórych częściach kraju po suchej zimie i wiośnie. Krajowy operator sieci elektroenergetycznych Statnett powiedział wcześniej, że Equinor powinien odłożyć zamknięcie, które miało nastąpić do końca sierpnia, do odwołania. „Prowadziliśmy stały dialog z władzami na ten temat. Technicznie możliwe jest utrzymanie elektrowni w ruchu. Teraz czekamy na dalszy dialog ze Statnett, aby znaleźć dobre rozwiązanie operacyjne i komercyjne, które utrzymałoby zakład w gotowości” – powiedział rzecznik Equinor.
 • Ponowne uruchomienie duńskiego pola gazowego Tyra zaplanowano na ostatni kwartał 2023 r. lub pierwszy kwartał 2024 r., poinformował operator TotalEnergies wraz z Noreco. Dania zobowiązała się do szybkiego uniezależnienia się od rosyjskiego gazu, a jej największe złoże gazowe, Tyra, było kluczem do tych planów, ale opóźnienie oznacza, że ​​nordycki kraj pozostaje dłużej uzależniony od importu gazu z Europy i Rosji. „Niestety opóźnienie w odbudowie Tyry przedłuży naszą zależność od gazu z rynku europejskiego” – powiedział Martin Hansen, zastępca dyrektora Duńskiej Agencji Energetycznej. Wcześniej oczekiwano wznowienia produkcji w drugim kwartale 2023 r. po konserwacji pola, o zdolności do produkcji 60 000 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie gazu ziemnego. Rezerwy gazu w Danii są wypełnione w około 85%.
 • Niemieckie koszty importu gazu ziemnego wzrosły o 160% w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2022 roku w porównaniu do 2021 roku.
 • Import LNG w Azji i Europie między styczniem 2021 a lipcem 2022:

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • PKN Orlen planuje przejęcie monopolisty gazowego na przełomie października i listopada – poinformował prezes PKN Daniel Obajtek. Zapowiedział, że nową strategię ogłosi pod koniec roku po zakończeniu fuzji, koncentrując się na bezpieczeństwie energetycznym Polski i regionu oraz transformacji energetycznej. PGNiG ustaliło warunki konwersji swoich akcji na akcje PKN Orlen w ramach transakcji przejęcia. PKN poinformował w piątek, że po fuzji z Lotosem i PGNiG państwo zwiększy swój udział w kapitale PKN do 52%, co oznacza konieczność ogłoszenia publicznego wezwania na wszystkie pozostałe akcje lub sprzedaży części akcji, aby spaść poniżej 50%. „Celem skarbu państwa jest utrzymanie publicznego charakteru PKN Orlen. (…) ogłoszenie przez Skarb Państwa wezwania na wszystkie akcje PKN Orlen wiązałoby się z koniecznością zabezpieczenia znacznych środków budżetowych, co można uznać za scenariusz nieoptymalny z punktu widzenia budżetu państwa” – poinformował w przesłanym e-mailu do agencji Reuters resort aktywów państwowych.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 99,5 mld stóp sześciennych (+1,4 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 101,3 bcfd.
 • Produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w sierpniu 2022 wynosi 97,5 mld stóp sześciennych (+0,82% m/m) dziennie gazu ziemnego.
 • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w lipcu wyniósł średnio 10,9 bcfd (-2,67% m/m). W sierpniu przepływy wynoszą 11,0 bcfd (+0,92% m/m). Siedem dużych amerykańskich zakładów eksportowych może zamienić około 13,8 bcfd gazu na LNG.

Energia odnawialna

 • Jednostka indonezyjskiego państwowego koncernu naftowo-gazowego PT Pertamina zamierza rozpocząć w przyszłym roku próbną produkcję zielonego wodoru. Firma przygotowuje obecnie swoją elektrownię geotermalną w Ulubelu na wyspie Sumatra do produkcji 100 kilogramów wodoru dziennie do celów testowych. Fuadi powiedział, że Pertamina przewiduje wzrost popytu na energię wodorową do 2025-2030 i ma nadzieję, że do 2025 r. będzie mogła rozpocząć komercyjną produkcję wodoru.

Węgiel

 • Cztery polskie spółki energetyczne: Energa, PGNiG, PGE i Enea, poinformowały, że podpisały warunkową umowę sprzedaży udziałów w Polskiej Grupie Górniczej (PGG) do Skarbu Państwa. W ramach umowy warunkowej każda ze spółek sprzeda cały swój udział w PGG za łączną cenę 1,00 zł za wszystkie posiadane akcje. Akcje PGG spółki energetyczne kupiły na skutek „zachęt” rządowych i wpompowały w tą firmę ~3 mld zł.

Złoto

 • Złoto może nieco wzrosnąć do połowy $1800, ponieważ dolar będzie nadal osłabiał się w sierpniu, ponieważ wiele danych makro w USA zaczyna wyglądać gorzej. Jeżeli sytuacja będzie się dalej pogarszać, Rezerwa Federalna może w pewnym momencie przestać podnosić stopy, aby pozwolić gospodarce uzdrowić, a co ważniejsze, w Europie i Chinach możemy zacząć widzieć jakiś rodzaj stymulacji wydatków” – powiedział Edward Meir, analityk z ED&F Man Capital Markets.

Miedź

 • Chilijskie władze rozpoczęły badanie tajemniczej dziury o średnicy około 25 metrów, która pojawiła się w weekend na terenie górniczym na północy kraju. Chilijskie media pokazały zdjęcia lotnicze zapadliska na lądzie obsługiwanym przez kanadyjską kopalnię miedzi Lundin Mining, około 665 kilometrów na północ od stolicy Santiago. Narodowa Służba Geologii i Górnictwa (Sernageomin) dowiedziała się w sobotę o zapadlisku i wysłała w ten obszar wyspecjalizowany personel, powiedział w oświadczeniu dyrektor agencji David Montenegro. Lundin Mining jest właścicielem 80% nieruchomości, a reszta należy do japońskiej korporacji Sumitomo. Według firmy nikt nie został poszkodowany w wyniku pojawienia się zapadliska.

Pozostałe metale przemysłowe

 • W Indonezji władze planują nałożyć podatek eksportowy na surówkę niklową i żelazonikiel w trzecim kwartale 2022 r., aby zwiększyć przychody z eksportu i krajową produkcję produktów o wyższej wartości.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *