aktualności – 30 marzec 2023

Kolejny pakiet informacji z rynków towarowych oraz premiera nowego programu! I to pomimo braku „współpracy” ze strony zarówno oprogramowania przy nagrywaniu i montażu jak i serwisu YouTube przy przesyłaniu filmu – ten ostatni serwis obecnie informuje, że przetwarzanie przesłanego materiału „rozpocznie się wkrótce” – co daje nadzieję, że program pojawi się szybko na moim kanale. Do tego czasu zachęcam do lektury!

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 30 marzec 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

  • Na moment publikacji notatek, YouTube informuje, że przetwarzanie materiału video „rozpocznie się wkrótce”. Nie umiem powiedzieć, kiedy serwis dokona przetworzenia materiału.

źródło: YouTube

  • Argentyński związek inspektorów zbożowych ogłosił, że rozpocznie bezterminowy strajk w sprawie żądań płacowych – strajk ma rozpocząć się 30 marca. Związek URGARA to stowarzyszenie techników zbożowych, którzy analizują zboże przechowywane w magazynach i ładowane na statki, a ich strajk mógł wpłynąć na handel zbożem w kraju. Argentyna jest wiodącym na świecie eksporterem oleju i śruty sojowej oraz trzecim co do wielkości eksporterem kukurydzy. Związek podał w oświadczeniu, że strajk, który nastąpi po wygaśnięciu okresu pojednawczego nakazanego przez rząd, będzie dotyczył magazynów zboża, a nie portów. Ich żądania pojawiają się w czasie, gdy inflacja gwałtownie wzrosła, a roczna inflacja przekroczyła w lutym 102%. „Prosimy o dokonanie zaplanowanego na czas przeglądu wynagrodzeń w sektorze, aby skorygować poważne pogorszenie wynagrodzeń naszych członków w obliczu ciągłej i poważnej spirali inflacyjnej, która je zniszczyła” – powiedział URGARA w oświadczeniu.
  • Prezydent Turcji Tayyip Erdogan powiedział, że Władimir Putin może odwiedzić Turcję 27 kwietnia na inaugurację pierwszego w kraju reaktora jądrowego zbudowanego przez rosyjską państwową firmę energetyczną Rosatom. „Być może istnieje możliwość, że Putin przyjedzie 27 kwietnia, albo połączymy się online z ceremonią inauguracyjną i zrobimy pierwszy krok w Akkuyu” – powiedział Erdogan w telewizyjnym komentarzu dla prywatnego nadawcy ATV. Kreml zaprzeczył tureckim doniesieniom, jakoby Putin planował wizytę w Turcji. Projekt budowy czterech reaktorów o wartości 20 miliardów dolarów i mocy 4800 megawatów (MW) w śródziemnomorskim mieście Akkuyu pozwoli Turcji dołączyć do małego klubu narodów posiadających cywilną energię jądrową. Na początku tego miesiąca Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania Putina w związku z domniemanymi zbrodniami wojennymi na Ukrainie, co wywołało oburzenie Kremla. Ale Turcja nie jest sygnatariuszem Statutu Rzymskiego, który stworzył MTK.
  • Eksport zboża z Ukrainy w sezonie 2022/23 spadł na dzień 27 marca do 36,9 mln ton (-17,7% s/s). Ukraiński rząd powiedział, że w 2023 roku Ukraina może zebrać 44,3 mln ton zboża.
  • AccuWeather powiedział, że spodziewa się od 11 do 15 nazwanych burz tropikalnych, od 4 do 8 huraganów i od jednego do trzech dużych huraganów, które utworzą się na Oceanie Atlantyckim przed zakończeniem sezonu 30 listopada. Sezon huraganów 2022 spadł poniżej wczesnych prognoz, powodując 14 nazwanych burz tropikalnych i osiem huraganów, z których cztery uznano za poważne z wiatrem o prędkości co najmniej 179 km/h. Rosnące temperatury na świecie są postrzegane przez meteorologów jako przyczyna bardziej intensywnych burz i wyższych sum opadów, zwiększających szkody i koszty odbudowy. Prognozy na poprzednie siedem sezonów huraganów przewidywały ponadprzeciętny poziom aktywności. W 2020 roku US National Hurricane Center zabrakło nazw burz i musiało używać greckich liter. W latach 1990-2020 w przeciętnym sezonie wystąpiło 14 nazwanych burz tropikalnych, siedem huraganów, z których trzy uważane są za poważne.

Kawa

  • Eksport kawy z Wietnamu spadł w Q1 2023 do 9,5 miliona 60-kilogramowych worków (-1,6% r/r).
  • Ponieważ tańsza odmiana (robusta) zwykle lepiej radzi sobie z jej odpowiednikiem w czasie recesji, nie jest to całkowicie zaskakujące” – powiedział Rabobank w raporcie, odnosząc się do względnej siły cen robusty.

Cukier

  • Stan Maharashtra, który jest największym producentem cukru w Indiach, może wyprodukować może wyprodukować od 10,7 do 10,8 mln ton w sezonie 2022/23 (-16% s/s), ponieważ młyny zamykają się wcześniej z powodu ograniczonej dostępności trzciny cukrowej. Zachodni stan Maharasztra odpowiada za ponad jedną trzecią produkcji cukru w Indiach. Rekordowe plony w sezonie 2021/22 sprawiły, że zakłady przetwrórcze trzciny cukrowej działały do połowy czerwca, podczas gdy w obecnym sezonie większość się zamknie jeszcze w marcu. Maharasztra, która często zaskakuje światowy rynek cukru dużymi wahaniami produkcji, na dzień 26 marca wyprodukowała 10,38 miliona ton cukru, mniej niż 11,6 miliona ton w zeszłym roku w tym okresie. W sezonie 2021/22 Maharasztra wyprodukowała rekordowe 13,7 miliona ton, więcej niż początkowe szacunki 11,2 miliona i pozwalając New Delhi na eksport rekordowych 11,2 miliona ton. „Gwałtowny spadek produkcji w Maharasztrze oznacza, że nie będzie dodatkowego eksportu” – powiedział anonimowo urzędnik państwowy.
  • Rynek uważnie obserwuje początek zbiorów w kluczowym regionie środkowo-południowej Brazylii, a wczesne postępy mają być szybsze niż w zeszłym sezonie.

Kakao

  • Dealerzy zauważyli, że obfite deszcze na Wybrzeżu Kości Słoniowej mogą poprawić perspektywy nadchodzącej połowy zbiorów, która trwa od kwietnia do września.

Pszenica

  • Cargill Inc poinformował, że zaprzestanie eksportować rosyjską pszenicę. „Ponieważ wyzwania związane z eksportem zboża wciąż rosną, firma Cargill przestanie sprzedawać rosyjskie zboże na eksport w lipcu 2023 r.” – podała firma w oświadczeniu. Cargill, który jest właścicielem udziałów w terminalu zbożowym w czarnomorskim porcie Noworosyjsk, nie sprecyzował, czy sprzedaje udziały. „Rosyjscy eksporterzy państwowi twierdzą, że będą w stanie utrzymać przepływ zboża w tym samym tempie, ale duże fundusze spekulacyjne posiadające duże krótkie pozycje nie mają obecnie do tego zaufania” – powiedział Arlan Suderman, główny ekonomista w StoneX. „Zaprzestanie działalności eksportowej na rynku rosyjskim nie wpłynie na wielkość krajowych wysyłek zboża za granicę. Aktywa eksportowe zboża firmy będą nadal działać niezależnie od tego, kto nimi zarządza” – powiedział Reuterowi rosyjski resort rolnictwa. Viterra, będący współwłasnością szwajcarskiego giganta wydobywczego i handlowego Glencore podobno także planuje zaprzestać handlem zbożem w Rosji, natomiast nie wydał oficjalnego oświadczenia. Viterra i Cargill należą do największych eksporterów rosyjskiej pszenicy. Według dziennika biznesowego RBC, Cargill wyeksportuje 2,2 miliona ton rosyjskiego zboża w sezonie eksportowym 2022/23, czyli około 4% całkowitego rosyjskiego eksportu zboża.
  • Eksport pszenicy miękkiej z Unii Europejskiej w sezonie 2022/23, który rozpoczął się w lipcu, osiągnął do 26 marca 22,66 mln ton (+8% s/s). Podział danych UE pokazał, że Francja pozostała zdecydowanie największym unijnym eksporterem pszenicy miękkiej w tym sezonie, z 8,70 mln ton, następnie Rumunia z 2,90 mln, Niemcy z 2,7 mln i Litwa z 1,97 mln. Najwięksi odbiorcy unijnej pszenicy to Maroko, Algieria, Nigeria, Egipt i Arabia Saudyjska.
  • Eksport pszenicy z Ukrainy w sezonie 2022/23 do dnia 27 marca wyniósł 12,6 mln ton pszenicy. Ukraiński rząd powiedział, że w 2023 roku Ukraina może zebrać 44,3 mln ton zboża, w tym 16,6 mln ton pszenicy.
  • Polska chce, aby Unia Europejska wykorzystała wszystkie dostępne jej narzędzia, aby ograniczyć ilość ukraińskiego zboża trafiającego na rynek UE – zapowiedział premier Morawiecki. „Żądamy zastosowania wszelkich instrumentów regulacyjnych – kontyngentów, ceł, które ograniczą lub zablokują import ukraińskiego zboża do Polski” – powiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. Morawiecki powiedział, że uzgodnił z przywódcami kilku krajów graniczących z Ukrainą wystosowanie pisma do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z żądaniem podjęcia działań. Ukraina, jeden z największych na świecie eksporterów zboża, miała zablokowane porty nad Morzem Czarnym po inwazji Rosji w lutym 2022 r. i znalazła alternatywne szlaki żeglugowe przez państwa UE, Polskę i Rumunię. Wąskie gardła logistyczne oznaczają, że duże ilości ukraińskiego zboża, które jest tańsze niż produkowane w UE, trafiły do krajów Europy Środkowej, obniżając ceny i sprzedaż lokalnych rolników.

Kukurydza

  • Rynek pozostaje w krótkoterminowym trendzie wzrostowym, ponieważ handlowcy postrzegają mniejsze zbiory kukurydzy w Argentynie, mniejszą produkcję śruty z Argentyny i większy popyt jako krótkoterminowe pozytywne siły” – napisała w raporcie firma analityczna Hightower.
  • Hiszpania pozostała jak dotąd wiodącym importerem kukurydzy do UE w sezonie 2022/23 z 6,89 mln ton, wyprzedzając Holandię z 2,41 mln, Włochami z 1,71 mln, Portugalią z 1,56 mln i Węgrami z 1,50 mln. Unijny import kukurydzy pochodzi z Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Kanady, Rosji i Mołdawii.
  • Eksport kukurydzy z Ukrainy w sezonie 2022/23 do dnia 27 marca wyniósł 21,7 mln ton pszenicy.

Soja

  • Rynek pozostaje w krótkoterminowym trendzie wzrostowym, ponieważ handlowcy postrzegają mniejsze zbiory kukurydzy w Argentynie, mniejszą produkcję śruty z Argentyny i większy popyt jako krótkoterminowe pozytywne siły” – napisała w raporcie firma analityczna Hightower.
  • Argentyna, która ma zebrać w tym sezonie około 25 milionów ton soi, może być zmuszona do importu do 10 milionów ton soi, ponad dwukrotnie więcej niż w poprzednich latach, głównie z Paragwaju i Brazylii. Brazylia jest gotowa dostarczyć do połowy soi, którą Argentyna będzie importować po najgorszej suszy od 100 lat, która zniszczyła jej pola i zmniejszyła produkcję w 2023 roku prawie o połowę.
  • Do 23 marca brazylijscy rolnicy zebrali 70% powierzchni obsianej soją w sezonie 2022/23, jak poinformowała w poniedziałek firma konsultingowa AgRural (+8 pp t/t).

Pozostałe zboża

  • Eksport jęczmienia z Unii Europejskiej w sezonie 2022/23, który rozpoczął się w lipcu, osiągnął do 26 marca 4,43 mln ton (-30% s/s).
  • Eksport jęczmienia z Ukrainy w sezonie 2022/23 do dnia 27 marca wyniósł 2,27 mln ton pszenicy.

Wieprzowina, wołowina, drób i ryby

  • Rząd Włoch ma zatwierdzić ustawę zakazującą stosowania mięsa produkowanego laboratoryjnie w żywności i paszach dla zwierząt, ponieważ ma ona na celu ochronę „dziedzictwa rolno-spożywczego” kraju. Ustawa zabrania włoskiemu przemysłowi produkcji żywności lub paszy „z kultur komórkowych lub tkanek pochodzących od kręgowców”. Nie dotyczy to produktów wyprodukowanych lub sprzedawanych w innym miejscu w Unii Europejskiej, w Turcji lub w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Nacjonalistyczna administracja Giorgii Meloni zobowiązała się do ochrony włoskiej żywności przed innowacjami technologicznymi postrzeganymi jako szkodliwe i przemianowała ministerstwo rolnictwa na „ministerstwo rolnictwa i suwerenności żywnościowej”. Minister Francesco Lollobrigida, jeden z najbliższych sojuszników premier Meloni, mówi, że produkty laboratoryjne zagrażają tradycyjnemu powiązaniu rolnictwa z żywnością. W zeszłym tygodniu premier Giorgii Meloni powiedziała, że rząd przygotowuje serię dekretów wprowadzających etykiety informacyjne na produktach zawierających owady lub z nich pochodzących, podczas debaty na temat stosowania mąki ze świerszczy: „Ludzie muszą mieć możliwość dokonania świadomego wyboru”.
  • Ponad 50 brazylijskich zakładów mięsnych złożyło wnioski o pozwolenia na eksport do chińskiego rządu. Obecnie pozwolenie na eksport do Chin posiadają cztery zakłady, zniesiono także dwa zakazy. Na spotkaniu przedstawicieli władz Brazylii i Chin mają zostać poruszone także kwestie sanitarne dotyczące eksportu mięsa. Zgodnie z istniejącym protokołem Brazylia musi nałożyć ogólnokrajowe embargo na eksport wołowiny w przypadku wykrycia przypadku choroby wściekłych krów, jednocześnie przesyłając informacje do Chin.Jednak Brazylijczycy chcą, aby zakazy miały charakter regionalny, aby zachować przepływy handlowe wołowiny w pozostałych częściach kraju.

Energia elektryczna

  • Kanadyjski Brookfield i jego partner EIG postanowili zrealizować wart 10,2 miliarda dolarów plan zakupu australijskiej firmy Origin Energy Ltd, pomimo eskalacji przeszkód w polityce regulacyjnej i rządowej. Origin, czołowy sprzedawca energii w Australii, zgodził się na długoterminową ofertę przejęcia od konsorcjum, zbliżając się do zawarcia jednego z największych w kraju wykupów wspieranych przez private equity. Grupa obniżyła swoją ofertę o 1% w zeszłym miesiącu po tym, jak rządowy ruch w celu ograniczenia cen gazu uderzył w wyceny w sektorze. „To dotyczy każdego przypadku, gdy rządy interweniują na rynkach. Historia tego nie była wspaniała. To były przeciwne wiatry, z którymi musieliśmy sobie poradzić” – powiedział Reuterowi dyrektor naczelny EIG, Blair Thomas. Po sfinalizowaniu transakcji MidOcean Energy EIG przejmie kontrolę nad zintegrowanym biznesem gazowym Origin. Z 25% udziałami w Australia Pacific LNG (APLNG) i australijskimi udziałami LNG, które MidOcean nabył w zeszłym roku od Tokyo Gas, firma będzie dysponować około 3,25 mln ton LNG. Transakcja będzie musiała zostać zatwierdzona przez akcjonariuszy Origin, australijską Radę ds. Przeglądu Inwestycji Zagranicznych (FIRB) oraz Australijską Komisję ds. Konkurencji i Konsumentów (ACCC).

Ropa naftowa

  • Ceny ropy naftowej w związku z ryzykiem zakłóceń dostaw z irackiego Kurdystanu i nadzieją, że zawirowania w sektorze bankowym zostaną opanowane. Irak został zmuszony do wstrzymania eksportu około 450 000 baryłek dziennie (bpd) z północnego regionu Kurdystanu przez Turcję po tym, jak decyzja arbitrażu potwierdziła, że potrzebna jest zgoda Bagdadu na wysyłkę ropy. Turcja przestała pompować iracką ropę z rurociągu po tym, jak Irak wygrał sprawę arbitrażową, w której stwierdził, że Turcja naruszyła wspólne porozumienie, zezwalając rządowi regionalnemu Kurdystanu (KRG) na eksport ropy do Ceyhan bez zgody Bagdadu. Barclays powiedział, że przedłużająca się przerwa w kurdyjskim eksporcie do końca roku oznaczałaby wzrost o 3 dolary za baryłkę w stosunku do prognozy banku średniej ceny ropy Brent na 2023 rok wynoszącej 92 dolary za baryłkę.
  • W tej chwili obawy inwestorów o ryzyko dla stabilności finansowej zostały odsunięte na dalszy plan, ale kolejna panika na banki może ponownie wywołać ucieczkę od ryzyka” – powiedział Tamas Varga, analityk PVM Oil.
  • Kraje Unii Europejskiej ostatecznie zatwierdziły przełomową ustawę, która zakończy sprzedaż nowych samochodów emitujących CO2 w 2035 r., po tym jak Niemcy uzyskały zwolnienie dla samochodów napędzanych e-paliwami. Zatwierdzenie przez ministrów energii krajów UE oznacza, że główna europejska polityka klimatyczna dotycząca samochodów może teraz wejść w życie – po tygodniach opóźnienia spowodowanego sprzeciwem Niemiec w ostatniej chwili. Prawo UE będzie wymagać, aby wszystkie nowe sprzedawane samochody miały zerową emisję CO2 od 2035 r. i 55% niższą emisję CO2 od 2030 r. w porównaniu z poziomami z 2021 r. Cele mają na celu szybką dekarbonizację nowych flot samochodowych w Europie. Komisja Europejska zobowiązała się jednak do stworzenia legalnej drogi sprzedaży nowych samochodów napędzanych wyłącznie e-paliwami po 2035 r., po tym jak Niemcy zażądały tego zwolnienia. „Kierunek podróży jest jasny: w 2035 r. nowe samochody osobowe i dostawcze muszą mieć zerową emisję” – powiedział szef unijnej polityki klimatycznej Frans Timmermans. E-paliwa są uważane za neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, ponieważ są wytwarzane przy użyciu wychwyconych emisji CO2 – co zdaniem zwolenników równoważy CO2 uwalniany podczas spalania paliwa w silniku. Jesienią 2023 r. Komisja zaproponuje, w jaki sposób po 2035 r. można kontynuować sprzedaż samochodów napędzanych wyłącznie e-paliwem. Takie samochody będą musiały wykorzystywać technologię uniemożliwiającą ich uruchomienie po zatankowaniu benzyny lub oleju napędowego. Polska głosowała przeciwko ustawie, podczas gdy Włochy, Bułgaria i Rumunia wstrzymały się od głosu. Transport odpowiada za prawie jedną czwartą emisji w UE.
  • Francuski sektor rafineryjny wkracza w czwarty tydzień akcji protestacyjnej, która wstrzymała produkcję w trzech największych francuskich rafineriach i zmusiła dwie inne do pracy ze zmniejszoną wydajnością.Pozostałe dwie francuskie rafinerie zostały wyłączone z powodu napraw. Strajk ogranicza dostawy rafinowanych produktów naftowych, takich jak olej napędowy i benzyna. Na około 17% wszystkich stacji paliw w całym kraju brakowało co najmniej jednego produktu od poniedziałku wieczorem, podało francuskie stowarzyszenie naftowe UFIP, powołując się na dane francuskiego ministerstwa energii. Strajki spowodowały również zakłócenia dostaw dla linii lotniczych. Francuski urząd lotnictwa cywilnego DGAC poprosił przewoźników o ograniczenie lotów z Paryża-Orly o jedną piątą 30 marca i o jedną czwartą 31 marca.
  • Oczekuje się, że import ropy naftowej do Chin wzrośnie o 6,2% w 2023 r. do 540 mln ton, wynika z rocznej prognozy jednostki badawczej China National Petroleum Corp.
  • Zysk netto PetroChina w 2022 roku wyniósł rekordowe 149,38 miliardów juanów (21,69 miliardów dolarów) czyli +62,1% r/r. Państwowy gigant energetyczny wyprodukował w zeszłym roku 906,2 mln baryłek ropy naftowej (+2,1% r/r). Przerób ropy w rafineriach firmy spadł jednak w ubiegłym roku do 1 213 mln baryłek (-1% r/r), ze względu na politykę zero-COVID w kraju. PetroChina odnotował 6,5% spadek krajowej sprzedaży benzyny, oleju napędowego i nafty łącznie. „Oczekuje się, że w 2023 r. globalna gospodarka będzie nadal się ożywiać, ale w wolniejszym tempie i nadal istnieje wiele niestabilnych i niepewnych czynników” – powiedział PetroChina. Przewidując ożywienie popytu na paliwo w kraju, grupa zamierza zwiększyć przerób ropy do 1 293 mln baryłek w 2023 roku (+6,6% r/r). PetroChina zamierza wydobyć w 2023 roku 912,9 mln baryłek ropy naftowej (+0,8% r/r). PetroChina zamierza osiągnąć szczytową emisję dwutlenku węgla do około 2025 r. i osiągnąć prawie zerową emisję do 2050 r., wyprzedzając krajowy cel Chin, jakim jest osiągnięcie maksymalnego poziomu emisji dwutlenku węgla do 2030 r. i osiągnięcie neutralności węglowej do 2060 r.
  • Rosyjska produkcja ropy naftowej spadła o około 300 000 baryłek dziennie w pierwszych trzech tygodniach marca, mniej niż docelowe cięcia o 500 000 baryłek dziennie ogłoszone przez rosyjskie władze w tym roku.
  • Rosyjski wicepremier Aleksander Nowak powiedział we wtorek, że Rosja musi skupić się na zwiększeniu eksportu energii do tak zwanych „przyjaznych” krajów i zauważył, że dostawy rosyjskiej ropy do Indii odnotowały w zeszłym roku 22-krotny wzrost. Rosja z powodzeniem przekierowała cały eksport ropy naftowej dotknięty zachodnimi sankcjami nałożonymi na Ukrainę do „przyjaznych” krajów, powiedział minister energetyki Nikołaj Szulginow, przy jednoczesnym spadku wydobycia ropy i gazu w tym roku. „Mogę dziś powiedzieć, że udało nam się całkowicie przekierować cały wolumen eksportu objętego embargiem. Nie było spadku sprzedaży” – powiedział Szulginow na forum energetycznym. Dostawy do Indii w marcu stanowiły ponad 50% całego morskiego eksportu ropy Urals, podczas gdy drugim odbiorcą były Chiny. Novak powiedział, że dochody z energii stanowiły 42% budżetu federalnego Rosji w 2022 r., co oznacza wzrost z 36% w 2021 r.
  • Hiszpański Repsol planuje dokonać buy-backu 132,7 mln akcji własnych, co odpowiada za 10% kapitału zakładowego. Proponowany wykup następuje po tym, jak Repsol wcześniej ogłosił obniżenie kapitału zakładowego o 50 milionów akcji, które ma zostać zakończone do 31 lipca. Repsol planuje zwołać doroczne zgromadzenie akcjonariuszy w dniach 24-25 maja.
  • Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu do 24 marca spadły o -7,5 mln baryłek, do 473,7 mln baryłek, prognozowano wzrost o +0,1 mln baryłek. „Połączenie wyższej działalności rafineryjnej, niższego importu i utrzymującego się wysokiego eksportu spowodowało duży spadek zapasów ropy” – powiedział Matt Smith, główny analityk ds. ropy w obu Amerykach w firmie Kpler.
  • Wskaźniki wykorzystania rafinerii w USA wzrosły do 90,3% (+1,7 pp t/t).
  • Amerykańskie zapasy benzyny spadły w ciągu tygodnia o -2,9 mln baryłek do 226,7 mln baryłek. Prognozowano spadek -1,6 miliona baryłek.​ „Ograniczone zapasy benzyny mogą podnieść ceny do 5 dolarów za galon na dystrybutorze i zaszkodzić popytowi na początku letniego sezonu samochodowego” – powiedział Robert Yawger, dyrektor wykonawczy kontraktów terminowych na energię w Mizuho.
  • Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, wzrosły w ciągu tygodnia o +0,3 mln baryłek do 116,7 mln baryłek. Prognozowano spadek o -1,5 mln baryłek.
  • Amerykański eksport ropy naftowej w tygodniu do 24 marca wyniósł 4,6 mln baryłek dziennie.
  • Amerykański import ropy naftowej w tygodniu do 24 marca spadł do 5,3 mln baryłek, najniższego poziomu od marca 2021.

Gaz ziemny

  • Chiński krajowy koncern naftowy CNOOC i francuski TotalEnergies zakończyły pierwszy w Chinach handel LNG rozliczany w juanach za pośrednictwem Szanghajskiej Giełdy Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego. Przedmiotem transakcji było około 65 000 ton LNG importowanych ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W ostatnich latach Chiny położyły nacisk na uregulowanie handlu ropą i gazem w juanach, dążąc do ustanowienia swojej waluty na arenie międzynarodowej i osłabienia wpływu dolara na światowy handel. Podczas grudniowej wizyty w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie, prezydent Xi Jinping zapowiedział, że Chiny „w pełni wykorzystają” giełdę w Szanghaju jako platformę do przeprowadzania rozliczeń w juanach w handlu ropą i gazem.
  • Władze rosyjskie informują, że nadal będą domagać się międzynarodowego śledztwa w sprawie eksplozji, które uszkodziły należący do Gazpromu gazociąg Nord Stream pod Morzem Bałtyckim w zeszłym roku, po tym jak nie uzyskał poparcia dla dochodzenia w ONZ. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że wszyscy powinni być zainteresowani bezstronnym śledztwem w celu znalezienia sprawców. „Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby nadal nalegać i rozpocząć takie międzynarodowe śledztwo. Uważamy, że wszyscy powinni być zainteresowani obiektywnym śledztwem z udziałem wszystkich zainteresowanych stron, wszystkich tych, którzy mogą rzucić światło na to, kto zlecił i dokonał tego aktu terrorystycznego” – powiedział Pieskov. Do wybuchów rurociągu doszło w wyłącznych strefach ekonomicznych Szwecji i Danii. Rosja skarżyła się, że nie była informowana o dochodzeniach prowadzonych przez te kraje i Niemcy. Utrzymuje, nie dostarczając dowodów, że Zachód stał za wybuchami.
  • Unijni ministrowie energii zgodzili się na przedłużenie dobrowolnego celu ograniczenia zużycia gazu o 15% przez 12 miesięcy, aby pomóc przygotować się na następną zimę w związku ze znacznie ograniczonymi dostawami rosyjskiego gazu.
  • Unia Europejska zgodziła się przedłużyć pułap cenowy gazu ziemnego wykorzystywanego do produkcji energii w Hiszpanii i Portugalii do 31 grudnia. „To narzędzie pozwala chronić hiszpańskich i portugalskich konsumentów do końca roku. Porozumienie umożliwia rozszerzenie tego tymczasowego mechanizmu, który ograniczy cenę gazu do średnio 55 euro (59,48 USD) za megawatogodzinę do 65 euro za megawatogodzinę” – powiedział dziennikarzom w Brukseli hiszpańska minister energii Teresa Ribera. Tak zwany mechanizm iberyjski, wprowadzony w Hiszpanii i Portugalii po tym, jak kraje te osiągnęły porozumienie z Komisją Europejską wiosną 2022 r., to wspólny program subsydiowania kosztów energii w elektrowniach na paliwa kopalne w celu obniżenia ceny energii elektrycznej. Rządy płacą różnicę między limitem a ceną rynkową, która podskoczyła po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Formalna decyzja nie została jeszcze podjęta – powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej. Obecna zgoda na dopłaty wygasa 31 maja. Ribera powiedziała w styczniu, że jej rząd chce przedłużyć pułap cenowy do końca 2024 roku i ustalić go na 45 lub 50 euro za megawatogodzinę.
  • PetroChina w 2022 roku wydobyła 4,675 mld stóp sześciennych gazu ziemnego (+5,8% r/r). PetroChina zamierza wydobyć w 2023 roku 4888,9 mld stóp sześciennych gazu ziemnego (+4,6% r/r). PetroChina zamierza osiągnąć szczytową emisję dwutlenku węgla do około 2025 r. i osiągnąć prawie zerową emisję do 2050 r., wyprzedzając krajowy cel Chin, jakim jest osiągnięcie maksymalnego poziomu emisji dwutlenku węgla do 2030 r. i osiągnięcie neutralności węglowej do 2060 r.
  • BP plc i państwowy gigant naftowy Abu Dhabi National Oil Co (ADNOC) zaoferowali wspólne nabycie 50% izraelskiego producenta gazu ziemnego NewMed Energy za około 2 miliardy dolarów, wkraczając do rozwijającego się izraelskiego sektora energetycznego. Firmy zamierzają utworzyć nową spółkę joint venture w ramach umowy, która będzie „skoncentrowana na rozwoju gazu w międzynarodowych obszarach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, w tym we wschodniej części Morza Śródziemnego”. Bogaty w gaz basen przybrzeżny rozciągający się między Egiptem, Izraelem, Cyprem i Libanem przyciągnął w ostatnich latach kilka największych światowych koncernów energetycznych, zwłaszcza że Europa stara się zabezpieczyć dostawy, aby zastąpić rosyjski gaz po inwazji Moskwy na Ukrainę. NewMed jest największym udziałowcem w gigantycznym polu przybrzeżnym Lewiatan, obsługiwanym przez Chevron, które wydobywa 12 miliardów metrów sześciennych (bcm) gazu, który jest dostarczany do Izraela, Egiptu i Jordanii. NewMed i jego partnerzy planują prawie podwoić produkcję Lewiatana do 21-24 mld m3 do 2027 r., badają również plany dotyczące terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w celu dalszego zwiększenia eksportu
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 110,5 mld stóp sześciennych (+1,9 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 104,5 bcfd.
  • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w marcu 2023 wyniosła 98,6 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (+0,41% m/m).
  • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w marcu 2023 wynosi średnio 13,1 bcfd (+2,34% m/m). W ostatnich dniach Freeport LNG pobierało ponad 1,5 bcfd gazu ziemnego. Dotychczasowy rekordowy przepływ miał miejsce w marcu 2022 roku i wynosił 12,9 bcfd.

Energia odnawialna

  • Unia Europejska osiągnęła wstępne porozumienie w sprawie wyższych celów w zakresie energii odnawialnej. Obecny cel UE to 32% udział energii odnawialnej w miksie energetycznym do 2030 roku. Obecne porozumienie zakłada zobowiązanie się krajów członkowskich do pozyskiwania 42,5% swojej energii ze źródeł odnawialnych z potencjalnym wzrostem do 45% w 2030 roku. UE uzyskała 22% swojej energii ze źródeł odnawialnych w 2021 r., ale poziom ten różnił się znacznie w zależności od kraju.Szwecja przoduje wśród 27 krajów UE z 63% udziałem energii odnawialnej, podczas gdy w Luksemburgu, Malcie, Holandii i Irlandii źródła odnawialne stanowią mniej niż 13% całkowitej podaży energii. Komisja Europejska stwierdziła, że do 2030 r. potrzebne będą dodatkowe inwestycje w wysokości 113 mld euro (123 mld USD) w infrastrukturę energii odnawialnej i wodoru, jeśli kraje UE mają przestać polegać na rosyjskich paliwach kopalnych. Umowa musi zostać zatwierdzona przez Parlament Europejski i kraje UE, aby stała się prawem, co zwykle jest formalnością.
  • Holenderska państwowa firma sieci elektroenergetycznych TenneT przyznała 11 kontraktów o łącznej wartości 23 miliardów euro (25 miliardów dolarów) na budowę systemów łączących farmy wiatrowe na Morzu Północnym z lądem. Kontrakty są przyznawane konsorcjom kierowanym przez Hitachi Energy i General Electric. TenneT wyda dziesiątki miliardów euro w ciągu następnej dekady na podłączenie farm wiatrowych na Morzu Północnym do sieci elektrycznej w Niemczech i Holandii.Każde z planowanych połączeń może przenosić 2 gigawaty (GW) energii elektrycznej. Systemy połączeń, które planują TenneT i firmy, będą przetwarzać prąd przemienny (AC) pobierany z poszczególnych turbin wiatrowych na prąd stały o wysokim napięciu i doprowadzać go do nabrzeżnych stacji przekaźnikowych. Niemcy, Holandia, Dania i Belgia nadzorują projekty budowy morskiej elektrowni wiatrowych o mocy 65 GW do 2030 r.

Węgiel

  • Chiński import węgla energetycznego w pierwszym kwartale 2023 roku wzrósł do nowych rekordów, ponieważ zakłady użyteczności publicznej i przedsiębiorstwa uzupełniły zapasy w oczekiwaniu na większe zużycie energii po złagodzeniu surowej polityki zero-COVID, które ograniczyły popyt na węgiel w 2022 r. Całkowity import węgla energetycznego do marca wzrósł do 65,7 mln ton (+81% r/r). Porty węglowe wzdłuż południowego i wschodniego wybrzeża Chin odpowiadały za ponad 45 milionów ton całkowitego importu, co świadczy o gwałtownym wzroście popytu wzdłuż głównych korytarzy produkcyjnych kraju. Tak duży import stwarza perspektywę gwałtownego wzrostu emisji z węgla pochodzącego od największego na świecie producenta i eksportera towarów. Podczas gdy Chiny jako całość wykorzystują krajową produkcję węgla do zaspokojenia ponad 90% swojego zapotrzebowania na węgiel, większość elektrowni węglowych w południowych Chinach polega w przeważającej mierze na imporcie. Duże odległości od głównych chińskich kopalni węgla na północy sprawiają, że import morski od eksporterów, takich jak Indonezja, jest bardziej ekonomiczny niż krajowy transport kolejowy i samochodowy dla większości południowych producentów energii oraz elektrowni.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Zgodnie z danymi zebranymi przez analityków towarowych Kpler, chiński import drogą morską węgla energetycznego ma osiągnąć w marcu 26,82 mln ton (+41% m/m; +70% r.r).
  • Import węgla energetycznego do Indii osiągnie w marcu 12,52 mln ton (+21% m/m).
  • Marcowy import węgla do Pakistanu wyniesie zaledwie 142 441 ton (+36,9% m/m), ostatnie cztery miesiące były najsłabsze w danych Kpler sięgających stycznia 2017 r., a Pakistan regularnie importował od 1,0 mln do 1,5 mln ton miesięcznie przez większą część ostatnich sześciu Gospodarka południowoazjatyckiego kraju ma trudności z opłaceniem importu energii, a eskalacja kryzysu politycznego budzi obawy o jej stabilność.

Złoto

  • Złoto nadal odnotowuje silny napływ funduszy ETF. Wolumeny SPDR Gold Shares, największego funduszu ETF opartego na złocie, wzrosły do najwyższego poziomu od października” – napisali analitycy ANZ.
  • Według narzędzia CME FedWatch rynki 29 marca widzą 39,2% szans na podniesienie stóp procentowych przez FED o 25 punktów bazowych w maju.

Miedź

  • Inflacja pozostaje wysoka, a banki centralne prawdopodobnie będą dalej zacieśniać politykę pieniężną. Rozczarowujące jest również tempo ożywienia gospodarczego w Chinach. Niemniej jednak rosną oczekiwania, że rynek miedzi zacieśni się wraz z uspokojeniem przeciwnych wiatrów. Może to pogorszyć niski poziom zapasów” – napisali w nocie stratedzy ANZ ds. surowców.
  • Największa kopalnia miedzi w Peru, Antamina, wyda 2 miliardy dolarów na przedłużenie okresu użytkowania złoża do 2036 roku, co stanowi gwałtowny wzrost z planowanych wcześniej 1,6 miliarda. Dyrektor generalny Antaminy, Victor Gobitz, powiedział, że nowa kwota inwestycji dla Antaminy, której współwłaścicielem są Glencore PLC, BHP Group Ltd, Teck Resources Ltd i Mitsubishi Corp, była spowodowana wyższymi i dodatkowymi kosztami. „Z jednej strony wynikało to z kosztów, a z drugiej z powodu powtarzających się inwestycji, które zdaniem władz powinny być również uwzględnione w kwocie inwestycyjnej” – powiedział Gobitz w wywiadzie. Żywotność Antaminy, która w zeszłym roku wyprodukowała 467 905 ton miedzi, wygasa obecnie w 2028 roku. Władze spółki nie wykluczyły wniosku o przedłużenie poza rok 2036 na okres eksploatacji kopalni, która znajduje się w środkowych Andach w Peru i produkuje również srebro i cynk. „Fakt, że kopalnia zostanie przedłużona do 2036 r., nie oznacza, że kopalnia jest zakończona. Aby przedstawić nowe badanie wpływu na środowisko, trzeba będzie przeprowadzić badanie inżynieryjne wspierające nową rozbudowę” – powiedział Gobitz.

Pozostałe metale przemysłowe

  • Ceny niklu wzrosły do najwyższego poziomu od początku marca, osiągając ponad $24 000/t 28 marca. „Nikiel został przeceniony na minusie, ale twierdzę, że 23 000 lub 24 000 USD to równowaga, godziwa wartość dla rynku niklu. Popyt będzie silny, co do tego nie ma wątpliwości, ale jest duża podaż z Indonezji, więc myślę, że w tym roku będziemy mieć rynek zrównoważony lub przechodzący w nadwyżkę” – powiedział niezależny konsultant Robin Bhar.
  • Amerykański producent samochodów Ford Motor Co podpisał w czwartek ostateczną umowę inwestycyjną z PT Vale Indonesia i chińskim Zhejiang Huayou Cobalt w sprawie budowy zakładu przetwórstwa niklu o wartości 4,5 miliarda dolarów w południowo-wschodnim Sulawesi w Indonezji. Oczekuje się, że wysokociśnieniowe ługowanie kwasem (HPAL), zlokalizowane w Pomalaa, gdzie Vale prowadzi kopalnię niklu, będzie produkować 120 000 ton mieszanego osadu wodorotlenku rocznie, materiału ekstrahowanego z rudy niklu, który jest używany w akumulatorach do pojazdów elektrycznych. Vale i Huayou rozpoczęły budowę zakładu w listopadzie, a komercyjne uruchomienie ma nastąpić w 2026 roku. Febriany Eddy, dyrektor naczelny Vale Indonesia, powiedział, że umowa jest wyjątkowa, ponieważ wprowadza amerykańskiego producenta samochodów do biznesu niklowego. Powiedziała, że Vale ma 30% udziałów w projekcie, a pozostała część jest kontrolowana przez Forda i Huayou. Jest to pierwsza inwestycja Forda w kraju Azji Południowo-Wschodniej. Rząd Indonezji od 2020 roku zakazał eksportu nieprzetworzonej rudy niklu, aby zapewnić dostawy obecnym i potencjalnym inwestorom.
  • Australia jest zagrożona utratą przewagi w przetwarzaniu minerałów krytycznych, ponieważ nie opracowała jeszcze krajowej strategii. Dostawca prawie połowy światowego litu, Australia jest także trzecim co do wielkości eksporterem kobaltu na świecie i znaczącym producentem pierwiastków ziem rzadkich, miedzi, grafitu, manganu i innych minerałów kluczowych dla globalnej transformacji energetycznej. Jednak te minerały są w dużej mierze przetwarzane w Chinach, w tym na materiały niezbędne w bateriach i magnesach do zastosowania w szerokiej gamie produktów, od pojazdów elektrycznych po broń i sprzęt wojskowy. Grattan Institute, think tank, szacuje, że przemysł minerałów krytycznych może przynieść gospodarce ponad 400 miliardów dolarów do 2050 roku, co stanowi większy wkład niż przemysł węglowy, który jest obecnie drugim eksporterem Australii. Przedstawiciele branży wzywają do opracowania krajowej strategii przyspieszenia tego rozwoju poprzez szybkie wydawanie pozwoleń, oferowanie między innymi preferencyjnego dostępu do gruntów przemysłowych i dotacji. Chcą szybkich działań w świetle nowej konkurencji ze strony Stanów Zjednoczonych, Kanady i Unii Europejskiej, które opracowały strategie dotyczące minerałów krytycznych, w tym zachęty o wartości miliardów dolarów.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *