aktualności – 3 października 2022

Poniedziałkowy zestaw aktualności w tygodniu z posiedzeniem OPEC i danymi o amerykańskim rynku pracy… Oczywiście o 14:00 premiera nowego odcinka programu!

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
aktualności - 3 października 2022

aktualności – 3 października 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Ogólnokrajowy strajk w czwartek zakłócił francuski sektor energetyczny, odłączając dużą część produkcji jądrowej, ponieważ robotnicy naciskają na podwyżkę płac wśród rosnących napięć między związkami a rządem w związku z planowaną reformą emerytalną. Czwartkowe strajki nastąpiły w wyniku uzgodnionego wezwania niektórych związków zawodowych do szefów firm o podwyżkę płac ze względu na wysoką inflację. Ponad 60% zdolności rafineryjnych we Francji było wyłączone z powodu strajków i niezrealizowanych planów konserwacji. Strajki uderzyły również trzeci dzień w rafinerie TotalEnergies. 24-godzinny strajk związku energetycznego FNME uderzył w już napiętą francuską sieć energetyczną. Strajk, przeprowadzony przez około jedną piątą siły roboczej, zmniejszył produkcję energii jądrowej o 3,5 gigawata (GW) o 1245 GMT i o 470 megawatów (MW) w elektrowniach wodnych – według EDF łączne zmniejszenie zdolności produkcyjnej o 9%.

Raporty USDA

 • Zapasy zbóż w USA 1 września 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 • Ceny jakie amerykańscy farmerzy otrzymywali za swoje produkty w sierpniu 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kawa

 • Oczekuje się, że Honduras wyeksportuje 5,5 mln 60-kilogramowych toreb kawy w sezonie 2022/23 (+17,7% s/s).
 • Zapasy kawy w magazynach ICE spadły (-45,8k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-36,6k t/t). Zapasy kawy są o -79,6% s/s.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Główny konsument cukru, Chiny, ustaliły kwotę importu cukru na 2023 r. na 1,945 mln ton, bez zmian w stosunku do roku poprzedniego.
 • Młyny w Brazylii starały się wykorzystywać jak najwięcej trzciny cukrowej do produkcji cukru zamiast etanolu z biopaliw, ponieważ cukier był obecnie bardziej opłacalny.
 • Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zwrócił się w czwartek do sądu apelacyjnego, aby zapobiec panowi zakupu Imperial Sugar Co przez US Sugar. W piątek Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych dla Trzeciego Okręgu w Filadelfii wydał zarządzenie odmawiające tymczasowego wstrzymania transakcji.
 • Największy francuski producent cukru Tereos musiał spowolnić produkcję po tym, jak TotalEnergies poinformowało, że trwające strajki w jego rafineriach uniemożliwią mu dostarczanie oleju napędowego do końca ubiegłego tygodnia.
 • Francuska grupa cukrowo-etanolowa Tereos postanowiła zamknąć i zdemontować swoją fabrykę w Rumunii po nieudanych rozmowach z lokalną firmą zainteresowaną przejęciem zakładu – poinformował rzecznik spółki.Tereos, drugi co do wielkości producent cukru na świecie, powiedział na początku tego roku, że planuje zamknąć fabrykę Ludus. Ówczesny minister rolnictwa Rumunii powiedział, że kontaktował się z Tereos, aby spróbować uratować cukrownię. Zakład, który w 2020 r. zatrudniał około 180 pracowników i jest jednym z dwóch ostatnich cukrowni w Rumunii, przynosi straty w związku ze stałym zmniejszaniem się powierzchni obsadzonej cukrem w kraju. Zdolność produkcyjna to 60 000 ton cukru.

Kakao

 • Wybrzeże Kości Słoniowej podniosło stałą cenę płaconą rolnikom kakao do 900 franków CFA za kilogram (+9% s/s) za uprawę główną w sezonie 2022/2023, której zbiory rozpoczęły się 1 października.
 • Zapasy kakao w magazynach ICE wzrosły (+24,9k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-43,6k t/t). Zapasy są w tym sezonie o +2,46% s/s wyższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Bawełna

 • Październikowe ulewne deszcze mogą uszkodzić dojrzewające uprawy, takie jak ryż, rośliny strączkowe, bawełna i soja, a także mogą opóźnić sadzenie pszenicy w niektórych częściach Indii, wiodącego na świecie producenta szeregu artykułów rolnych.

Sok pomarańczowy

 • Huragan Ian prawdopodobnie pogorszył to, co już miało być najmniejszą uprawą pomarańczy w USA od 55 lat. Zalane gaje pomarańczowe oraz silny wiatr zrzucający owoce z drzew, co zapewne zmniejszy prognozę zbiorów szacowaną przed huraganem na 3,5 mln ton (-13% s/s). Chociaż import z Brazylii i Meksyku stanowi obecnie większość soku pomarańczowego spożywanego w Stanach Zjednoczonych, produkcja na Florydzie była ważna dla przemysłu.

Pszenica

 • Indie prawdopodobnie odnotują w październiku ponadprzeciętne opady stwarzając ryzyko dla upraw letnich, takich jak ryż i pszenica. Październikowe ulewne deszcze mogą uszkodzić dojrzewające uprawy, takie jak ryż, rośliny strączkowe, bawełna i soja, a także mogą opóźnić sadzenie pszenicy w niektórych częściach Indii, wiodącego na świecie producenta szeregu artykułów rolnych.
 • Komisja Europejska podwyższyła prognozę produkcji pszenicy zwyczajnej i pszenicy miękkiej w UE w sezonie 2022/23 do 127,0 mln ton z 126,0 mln w zeszłym miesiącu. Prognozowany eksport pszenicy miękkiej w sezonie 2022/23 utrzymał się na niezmienionym poziomie 36 mln ton.

Kukurydza

 • Z powodu przedłużającej się suszy zasiewy kukurydzy w Argentynie jest znacznie w tyle za zeszłorocznym tempem. Buenos Aires grains exchange informuje, że obsiano 5,8% powierzchni oczekiwanej pod zboże, o 11 punktów procentowych mniej niż rok wcześniej. Argentyna jest trzecim eksporterem kukurydzy na świecie. „W tym scenariuszu deszcze są konieczne w nadchodzących tygodniach, aby zapewnić realizację planów sadzenia, pamiętając, że optymalny okres sadzenia zakończy się pod koniec października” – podała giełda Buenos Aires w tygodniowym raporcie.
 • Komisja Europejska obniżyła w piątek prognozę tegorocznych zbiorów kukurydzy w Unii Europejskiej do 55,5 mln ton z 59,3 mln pod koniec sierpnia, dołączając do innych prognostów w prognozowaniu 15-letniego minimum dla upraw dotkniętych suszą. Komisja nie odniosła się do warunków pogodowych, ale stwierdziła, że ​​obniżona prognoza dla kukurydzy odzwierciedla głównie niższe prognozy dotyczące powierzchni lub plonów dla Bułgarii, Niemiec, Chorwacji, Węgier, Rumunii i Słowacji. Organ wykonawczy UE podniósł prognozę importu kukurydzy do UE w sezonie 2022/23 do 21 mln ton z 20 mln oczekiwanych miesiąc temu i obniżył prognozowany eksport kukurydzy do UE do 3,5 mln z 4 mln ton. Zmniejszyła również oczekiwane zużycie kukurydzy w paszach dla zwierząt gospodarskich w UE o 4,2 mln ton do 60,5 mln.

Ryż

 • Indie prawdopodobnie odnotują w październiku ponadprzeciętne opady stwarzając ryzyko dla upraw letnich, takich jak ryż i pszenica. Oczekuje się, że miesięczne opady wyniosą 115% długoterminowej średniej. Październikowe ulewne deszcze mogą uszkodzić dojrzewające uprawy, takie jak ryż, rośliny strączkowe, bawełna i soja, a także mogą opóźnić sadzenie pszenicy w niektórych częściach Indii, wiodącego na świecie producenta szeregu artykułów rolnych.

Soja

 • Brazylia, największy światowy dostawca soi, wyprzedziła rywala ze Stanów Zjednoczonych jako najbardziej konkurencyjny dostawca nasion oleistych do czołowego importera w Chinach. „Brazylia właśnie stała się bardziej konkurencyjna niż Stany Zjednoczone, jeśli chodzi o transport produktów rolnych do swoich miejsc docelowych. Mówię głównie o Chinach, największym brazylijskim rynku” – powiedział dyrektor generalny Rumo, Joao de Abreu. Rumo jest wiodącą firmą kolejową i zarządza największym terminalem zbożowym w Ameryce Łacińskiej w Rondonopolis, na południu stanu Mato Grosso, w samym sercu rolniczego kraju Brazylii. „Zamierzamy rozpocząć (budować) linię kolejową obsługującą północ od Mato Grosso, która stanowi 40% brazylijskiego eksportu zboża” – powiedział, dodając, że stan ma tylko 300 kilometrów linii kolejowych.

Pozostałe rośliny oleiste

 • Komisja Europejska podniosła prognozę dla produkcji rzepaku w UE w sezonie 2022/23 do 19,3 mln ton czyli +0,5 mln ton względem sierpniowej prognozy.
 • Komisja Europejska podniosła prognozę dla produkcji nasion słonecznika w UE w sezonie 2022/23 do 10,3 mln ton czyli +0,4 mln ton względem sierpniowej prognozy.
 • Gigant spożywczy Nestle planuje zaprzestać zaopatrzenia od spółek zależnych Astra Agro Lestari (AAL), dużego indonezyjskiego producenta oleju palmowego, oskarżanego przez grupy ekologiczne o łamanie praw człowieka i ziemi. Grupa z siedzibą w Szwajcarii spodziewa się, że do końca roku nie będzie używać żadnego oleju palmowego ze spółek zależnych AAL. Ruch ten pojawia się, gdy firmy międzynarodowe stają w obliczu rosnącej presji reputacyjnej i prawnej ze strony konsumentów i rządów, aby oczyścić swoje globalne łańcuchy dostaw w walce ze zmianami klimatu. „Astra Agro bardzo poważnie podchodzi do wdrażania naszej polityki zrównoważonego rozwoju. Nie jest prawdą, że Astra Agro lub jej spółki zależne zajmują się przejmowaniem gruntów” – powiedział Reuterowi Santosa, prezes AAL.

Pozostałe zboża

 • Komisja Europejska podwyższyła prognozę produkcji jęczmienia do 51,5 mln ton z 50,4 mln na koniec sierpnia.

Energia elektryczna

 • Włoski regulator rynku zatwierdził 59% podwyżkę cen energii dla gospodarstw domowych w Q4 2022.
 • Huragan Ian pozbawił prądu ponad 1,5 mln odbiorców na samej Florydzie. W obu Karolinach w piątek było zgłoszonych prawie 150 tysięcy osób pozbawionych prądu na skutek przejścia huraganu.

Ropa naftowa

 • OPEC+ ma spotkanie 5 października, na którym prawdopodobnie podejmie decyzję o dalszych cięciach produkcji ropy naftowej. „Szanse są takie, że OPEC+ ograniczy produkcję. Co więcej, ropa za 90 USD nie podlega negocjacjom dla kierownictwa OPEC+, dlatego będą działać na rzecz ochrony tego pułapu cenowego” – powiedział Stephen Brennock z PVM.
 • Jesienny sezon przestojów w rafinerii ciężkiej ropy naftowej w Europie, a także francuska akcja strajkowa, mogą doprowadzić do wzrostu cen oleju napędowego i ograniczenia dostaw przed wprowadzeniem przez Unię Europejską zakazu rosyjskich produktów rafineryjnych, który ma wejść w życie na początku przyszłego roku. Szacuje się, że w październiku około 1,5 miliona baryłek dziennie (bpd) zdolności rafinacji ropy naftowej w Europie zostanie wyłączone z powodu planowanej i nieplanowanej konserwacji, szacuje Energy Aspect. Liczba ta jest porównywalna z 1,1 mln baryłek dziennie przepustowości offline we wrześniu i jest wyższa od średniej z lat 2015-2019 dla tego okresu. Przewiduje się, że w listopadzie przepustowość offline osiągnie 600 000 baryłek dziennie. Przestoje remontowe w przyszłym miesiącu obejmują m.in. rafinerię ENI Sannazzaro we Włoszech, rafinerię Repsol Tarragona w Hiszpanii oraz rafinerię Galp Energia Sines. Europa zwiększyła również import oleju napędowego z innych regionów, takich jak Bliski Wschód i Azja, przy czym we wrześniu osiągnęły najwyższy od trzech lat poziom 1,6 miliona baryłek dziennie. TotalEnergies i związek zawodowy CGT poinformowały, że strajki dotyczą rafinerii Gonfreville, La Mede, Feyzin i Flandria. Przestoje jeszcze bardziej obciążą podaż produktów rafinowanych we Francji, a ponad 60% zdolności rafineryjnych – czyli 740 000 baryłek dziennie – jest teraz offline. „Celem strajku nie jest zakłócenie, ale uzyskanie negocjacji w sprawie środków płacowych rekompensujących inflację” – powiedział delegat związku CGT Thierry Defresne.
 • Fala strajków we Francji zaskoczyła rynek i nie ma pewności co do czasu jej trwania” – powiedział Neil Crosby, analityk OilX.
 • Chiny ustaliły wielkość swojej najnowszej partii kontyngentów eksportowych produktów naftowych na 2022 r. na około 15 milionów ton. Kontyngenty, powszechnie oczekiwane przez rynek w ciągu ostatnich dwóch tygodni, obejmują 13,25 mln ton produktów rafinowanych – zwykle benzyny, oleju napędowego i paliwa lotniczego – oraz 1,75 mln ton niskosiarkowego paliwa żeglugowego. Źródła przemysłowe i rządowe twierdzą, że pospieszna decyzja o zwiększeniu eksportu paliw rafinowanych, zmiana polityki po stromych ograniczeniach na początku tego roku, była częścią wysiłków Pekinu na rzecz zwalczenia słabnącego eksportu towarów. Chiński eksport produktów rafineryjnych ma znacznie wzrosnąć w ostatnim kwartale tego roku.
 • Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek sankcje na firmy, które oskarżyły o udział w handlu petrochemicznym i ropą naftową Iranu, w tym pięć z siedzibą w Chinach. Waszyngton coraz częściej atakuje chińskie firmy za eksport irańskich produktów petrochemicznych, ponieważ przygasły perspektywy ożywienia paktu nuklearnego. Pośrednie rozmowy w sprawie porozumienia, formalnie znane jako Wspólny Kompleksowy Plan Działania (JCPOA), załamały się. „Dopóki Iran odmówi wzajemnego powrotu do pełnej realizacji Wspólnego Kompleksowego Planu Działania, Stany Zjednoczone będą nadal egzekwować sankcje na sprzedaż irańskich produktów naftowych i petrochemicznych” – powiedział podsekretarz skarbu ds. terroryzmu i wywiadu finansowego Brian Nelson
 • W tej chwili rynek ropy waha się między wywołanym przez Fed ograniczeniem popytu a dostawami ropy zamkniętej” – powiedział Ryan Dusek, dyrektor w Commodity Risk Advisory Group w Opportune LLP.
 • Region łupkowy Vaca Muerta w prowincji Neuquen potrzebuje więcej platform wiertniczych, flot do szczelinowania hydraulicznego, rurociągów wodociągowych i gazowych, aby nadal się rozwijać, twierdzą przedstawiciele YPF, Tecpetrol i PanAmerican Energy. „Dostępność urządzeń frakcyjnych jest ogromnym wąskim gardłem. Widzimy historycznie wysoką produkcję gazu w Neuquen, więc nadchodzące ekspansje są kluczowe, aby umożliwić Vaca Muerta zaspokojenie popytu” – powiedział Alexandre Ramos, wiceprezes ds. badań łupkowych Rystad Energy. Według państwowego koncernu naftowego YPF, produkcja gazu w tym kraju południowoamerykańskim w tym roku wynosi 132 miliony metrów sześciennych dziennie (mmcmd). Produkcja ropy naftowej w tym roku wynosi 559 000 baryłek dziennie (bpd), poniżej szczytu 847 000 baryłek dziennie w 1998 roku. W Vaca Muerta działają 34 platformy wiertnicze, a potrzeba kolejnych 19, powiedział Omar Gutierrez, gubernator prowincji Neuquen. Dodał, że prowincja ma nadzieję, że wkrótce osiągnie szczyt naftowy w regionie wynoszący 308 000 baryłek dziennie i do 2030 r. osiągnie 140 mln m3 Recykling wody i inne materiały będą potrzebne do zwiększenia wydobycia łupków, dodał Marcelo Robles, kierownik PanAmerican Energy. Horacio Marin, szef ds. poszukiwań i produkcji w firmie Tecpetrol, powiedział, że prowincja może podwoić swoje wydobycie ropy naftowej i zwiększyć wydobycie gazu do 2030 roku dzięki dodatkowym 7 miliardom dolarów przeznaczonym na odwierty i ukończenie oraz 12 miliardów dolarów na inwestycje infrastrukturalne. W tym roku rozpocznie się budowa gazociągu z Vaca Muerta do węzłów na północy, co w przyszłym roku złagodzi wąskie gardła, których wykorzystanie gazociągu przekracza 90%. Eksport przez inną linię gazową do Chile może również pomóc w złagodzeniu problemów transportowych.
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 30 września 2022 wynosiły 4,251 mln (b/z t/t).
 • Liczba odwiertów naftowych w USA wzrosła o 2 do poziomu 604 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

 • Unia Europejska bada przyczynę wycieków z gazociągów Nord Stream 1 i 2 prowadzonych przez Gazprom i twierdzi, że podejrzewa sabotaż u wybrzeży Danii i Szwecji. Cztery dni po pierwszym zauważeniu przecieków pozostaje niejasne, kto może stać za jakimkolwiek atakiem na rurociągi, na budowę których Rosja i europejscy partnerzy wydali miliardy dolarów. „Wygląda to na akt terroryzmu, być może na szczeblu państwowym. Bardzo trudno sobie wyobrazić, że taki akt terroryzmu mógłby się wydarzyć bez zaangażowania jakiegoś państwa.” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Amerykański kanał informacyjny CNN, powołując się na trzy źródła, poinformował, że europejscy urzędnicy ds. bezpieczeństwa zaobserwowali rosyjskie okręty wsparcia marynarki wojennej i okręty podwodne niedaleko wycieków. Poproszony o komentarz do raportu CNN, Pieskow powiedział, że na tym obszarze była znacznie większa obecność NATO. Zacharowa wezwała do „obiektywnego dochodzenia” UE i powiedziała, że ​​Waszyngton będzie musiał się „wyjaśnić” – nawiązując do komentarza prezydenta Joe Bidena z lutego, że jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę, „nie będzie już Nord Stream 2”. Biały Dom odrzucił rosyjskie zarzuty, jakoby to on był odpowiedzialny za zniszczenia Nord Stream, a wypowiedzi Bidena odnosiły się do ówczesnych starań o uzyskanie certyfikacji w celu komercyjnego wykorzystania Nord Stream 2. Rzecznik Nord Stream AG powiedział, że nie można podać żadnych prognoz dotyczących przyszłej eksploatacji rurociągu, dopóki nie zostanie oceniona ocena szkód.
 • Unia Europejska chce nowego, opartego na transakcjach benchmarku dla skroplonego gazu ziemnego (LNG), ponieważ twierdzi, że spadek przepływów rosyjskich rurociągów i rekordowo wysoki import LNG stworzyły nierównowagę w obecnym mechanizmie cenowym.
 • Akcjonariusze Gazprom poparli na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu (NWZ) największą w historii wypłatę dywidendy w Rosji w wysokości $21 mld. Akcjonariusze Gazpromu w czerwcu niespodziewanie zrezygnowali z wypłaty dywidendy z ubiegłorocznych wyników, robiąc to po raz pierwszy od 1998 roku. „Oczekujemy, że dywidenda za drugą połowę 2022 r. może wynieść około 10,3 rubla (na akcję) przy stopie dywidendy 4,7% z powodu spadku eksportu” – podał dom maklerski VTB Moi Investitsii. Eksport gazu Gazpromu do Europy, jego kluczowe źródło dochodów, spada w obliczu impasu Rosji z Zachodem. Możliwości eksportu rosyjskiego gazu zostały poważnie zagrożone w tym tygodniu w związku z uszkodzeniami w podmorskich gazociągach Nord Stream.
 • Rynki LNG w 2023 roku mogą być bardziej napięte niż w tym roku, ponieważ popyt może wzrosnąć w Chinach, Indiach i innych częściach Azji, powiedział w czwartek szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA). „Jednym z powodów, dla których Europa może czerpać tak dużo LNG, jest to, że Chiny… (widziały) spowolniony wzrost gospodarczy w tym roku. Jeśli chińska gospodarka się odbuduje… Europie będzie trudno przyciągnąć tak dużo LNG” – powiedział Fatih Birol. Gdyby Japonia ponownie uruchomiła swoje elektrownie jądrowe, uwolniłaby około 10 miliardów metrów sześciennych (bcm) LNG i „pomogłaby światowemu rynkowi LNG”.
 • Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu na listopadowe dostawy wyniosły $38,5/mmBtu (-8,33% t/t). „W krótkim terminie spodziewam się, że stawki pozostaną względnie niezmienione, o ile nie nastąpią dalsze przerwy w dostawach. Jedyny przetarg w Japonii to przetarg na sprzedaż, co dodatkowo ilustruje komfort w Azji Północnej. Już samo to obniży stawki” – powiedział Toby Copson, globalny szef handlu i doradztwa w Trident LNG.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 89,2 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -2,51% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 91,5 bcfd.
 • Wrześniowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosiła średnio 98,8 mld stóp sześciennych dziennie (+0,82% m/m).
 • Wrześniowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 11,5 bcfd (+4,55% m/m).
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych spadła o 1 do poziomu 159 aktywnych punktów.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 23 września wzrosły o +103 mld stóp sześciennych (bcf) do 2 977 bilionów stóp sześciennych (tcf). Analitycy prognozowali wzrost zapasów o +94 bcf.

Energia odnawialna

 • Producent turbin wiatrowych Siemens Gamesa planuje zlikwidować 2900 miejsc pracy, głównie w Europie, w ramach planu przywrócenia rentowności. To około 9% zatrudnienia w firmie. Firma Siemens Gamesa dokonała przeglądu organizacyjnego w celu zidentyfikowania synergii między kilkoma funkcjami oraz dostosowania wielkości produkcji i wydajności do wymagań rynku. „Około 2900 pozycji będzie miało wpływ na całym świecie, szczególnie w głównych europejskich krajach Siemens Gamesa: Danii (800), Niemczech (300), Hiszpanii (475) i Wielkiej Brytanii (50)” – napisano w czwartkowym oświadczeniu. Dodał, że w innych krajach planowane są dalsze zwolnienia.

Złoto

 • Kilku urzędników FED potwierdziło zobowiązanie amerykańskiego banku centralnego do agresywnego podnoszenia stóp procentowych w celu walki z rosnącą inflacją. „Rynki stóp wyceniają możliwość utrzymywania się wyższych stóp procentowych przez jakiś czas… ceny złota mogą nadal spaść w kolejnym etapie cyklu podwyżek” – napisano w notatce TD Securities.
 • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX) i szanghajskiej (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Platyna i pallad

 • Sibanye-Stillwater osiągnął porozumienie z National Union of Mineworkers (NUM) oraz z United Association of South Africa (UASA) w sprawie wynagrodzeń i świadczeń dodatkowych. „Firma przedstawiła pięcioletnią ofertę powiązaną z inflacją obejmującą stałe średnie roczne podwyżki płac o 6% i więcej dla pracowników jednostek negocjacyjnych na okres trzech lat, a następnie umowy powiązane z CPI w latach 4 i 5, a także znaczny wzrost świadczeń” – podała spółka w oświadczeniu. Firma stwierdziła, że transakcja ta przyniesie znaczące zyski pracownikom w operacjach w Rustenburgu i Marikanie. Trzeci związek zawodowy w sporze płacowym, Association of Mineworkers and Construction Union (AMCU), został skierowany do Komisji Rozjemczej, Mediacji i Arbitrażu (Commission for Conciliation, Mediation and Arbitration – CCMA).
 • Spodziewamy się, że PGM będą działać lepiej niż inne metale, ponieważ perspektywy sektora motoryzacyjnego poprawią się w 2023 r., w szczególności popyt na platynę i pallad, katalizatory samochodowe. Problemy z dostawami kopalni z RPA oznaczają, że rynki zarówno platyny, jak i palladu prawdopodobnie pozostaną stosunkowo napięte” – napisali analitycy z ANZ.

Miedź

 • Według US Geological Survey w ubiegłym roku Rosja wyprodukowała 920.000 ton miedzi rafinowanej, około 3,5% całkowitej światowej produkcji.
 • Dziewięćdziesiąt cztery procent związkowców w kopalni miedzi Los Pelambres (Antofagasta) w Chile zgodziło się na rozpoczęcie strajku, aby zmusić firmę do ponownego rozważenia swojej najnowszej oferty kontraktowej. Oświadczenie Union of Los Pelambres informuje, że „propozycja firmy nie spełniła oczekiwań i potrzeb naszych członków”. Teraz Antofagasta ma cztery dni na zwrócenie się do Departamentu Pracy o mediację. Jeśli firma zdecyduje się obrać tę drogę, będzie miała kolejne pięć dni roboczych na wynegocjowanie umowy, która może anulować akcję strajkową. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, pracownicy mogą rozpocząć strajk już 12 października.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Londyńska Giełda Metali (LME) rozważa konsultacje na temat tego, czy rosyjskie metale, takie jak aluminium, nikiel i miedź, powinny być nadal przedmiotem handlu i przechowywania w jej systemie. Kraje zachodnie sankcjonowały rosyjskie banki i zamożne osoby związane z prezydentem Władimirem Putinem od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ale jak dotąd nie ma ograniczeń w kupowaniu rosyjskich metali przemysłowych. LME, najstarszy i największy na świecie rynek metali przemysłowych, powiedział, że nie podjęto ostatecznej decyzji, czy wydać dokument do dyskusji z prośbą o opinie na temat rosyjskiego metalu, ale jest on rozważany. „Dokument do dyskusji mógłby również przedstawiać potencjalne opcje, które można by zastosować na podstawie zebranych informacji zwrotnych z rynku, w tym opcję niepodejmowania działań” – powiedział dyrektor generalny Matthew Chamberlain. Rosyjski Nornickel odpowiadał za 7% światowej produkcji niklu wydobywczego w zeszłym roku, podczas gdy Rusal, największy światowy producent aluminium poza Chinami, ma odpowiadać za 6% światowych dostaw tego metalu w tym roku.
 • Australijska firma Atlantic Lithium spodziewa się, że do drugiej połowy 2024 r. rozpocznie produkcję w pierwszej kopalni litu w Ghanie. Według CEO przychody mogą osiągnąć prawie $5 miliardów w ciągu całego życia kopalni. „To naprawdę wyjątkowy projekt, nie tylko z ekonomicznego, ale i społecznego punktu widzenia. Mamy tutaj szansę, aby Ghana stała się prekursorem w globalnym wyścigu dekarbonizacji, budując coś, co może być pierwszym projektem litowym w Afryce Zachodniej” – powiedział Kolff, główny geolog Atlantic Lithium, który objął stanowisko tymczasowego dyrektora generalnego po nagłym odejściu założyciela Vincenta Mascolo w marcu zeszłego roku. Ghana, historycznie jeden z największych producentów złota i kakao w Afryce, od dawna dąży do dywersyfikacji swojego eksportu, a duże wahania produktu krajowego brutto często towarzyszą zmianom w dochodach ze złota lub ropy.
 • Rio Tinto rozpoczęło produkcję koncentratu spodumenu, minerału wydobywanego ze względu na zawartość litu, w zakładzie w Quebecu w Kanadzie. „Widzimy duże zainteresowanie rynkiem dostawą koncentratu spodumenu w Ameryce Północnej w celu wsparcia produkcji baterii litowych” – powiedział Stéphane Leblanc, dyrektor zarządzający Rio Tinto Iron and Titanium. Zakład w Quebecu został oddany do użytku w czerwcu, a pierwszą tonę koncentratu spodumenu wyprodukował w lipcu.

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *