aktualności – 3 grudzień 2020

Pierwszy grudniowy zestaw aktualności, zapraszam do lektury i nowego odcinka programu!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

surowcowe info 3 grudzień 2020

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

 • Zapasy olejów roślinnych w USA:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 • Stawki jakie otrzymywali farmerzy amerykańscy za swoje produkty w październiku 2020:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 • Raport Crop progress od USDA:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

 • Administracja Trumpa jest gotowa dodać czołowego chińskiego producenta chipów SMIC oraz krajowego producenta ropy i gazu CNOOC do czarnej listy rzekomych chińskich firm wojskowych. Sumarycznie lista chińskich firm na czarnej liście USA będzie 35 firm.
 • Joe Biden nie anuluje natychmiast umowy handlowej prezydenta Donalda Trumpa z Chinami ani nie usunie ceł na chiński eksport, powiedział w środę New York Times cytując Bidena.
 • Rosja rozważa podniesienie limitu eksportowego zbóż na okres luty – czerwiec 2021 z 15 mln ton do 17,5 mln ton.
 • Japonia może zakazać sprzedaży nowych samochodów z silnikiem benzynowym do 2035 roku. Jednak wciąż będą dopuszczone pojazdy hybrydowe. Wg Boston Consulting Group w Japonii udział pojazdów elektrycznych wzrośnie do 55% w 2030 roku. W grudniu decyzję co do przyszłych ograniczeń w sprzedaży pojazdów napędzanych tradycyjnymi silnikami ma podjąć Unia Europejska jako całość.
 • Wielka Brytania zatwierdziła w środę szczepionkę COVID-19 firmy Pfizer Inc, czyniąc ją pierwszym krajem, który to zrobił, i zapowiedziała, że ​​rozpocznie szczepienia najbardziej zagrożonych na początku przyszłego tygodnia.
 • Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) informuje, że 2020 rok jest na dobrej drodze, aby być drugim najgorętszym w historii, po 2016 roku. Susze wywołały pożary w Australii, na Syberii i w Stanach Zjednoczonych, a także miały wpływ na pożary w Amazonii, a skutkiem był dym wpływający na temperatury na całym świecie. W 2019 roku (trzecim najgorętszym w historii pomiarów prowadzonych od 1850 roku) klęski żywiołowe związane ze zmianami klimatu kosztowały świat $150 miliardów, a zanieczyszczenie powietrza i wody zabija 9 milionów ludzi rocznie. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że 2021 rok także będzie rokiem o podwyższonych temperaturach.

Kawa

 • Eksport kawy z Hondurasu spadł w listopadzie (-55,3% r/r) z powodu niższego popytu na rynkach światowych i wpływu dwóch ostatnich huraganów. Wciąż nieznane są dokładne straty w plantacjach kawowców po przejściu huraganów Eta i Iota, wstępne szacunki mówią o prawie 10% zniszczeń – sama Iota uszkodziła 4 300 hektarów plantacji kawowców (co przekłada się na ~120 tysięcy 60-kg worków strat). Do tego dochodzi zniszczenie ~15% dróg dojazdowych do plantacji.Honduran Coffee Institute powiedział, że produkcja kawy może spaść nawet o 160 tysięcy worków (-2,5% s/s). Honduraski eksport w sezonie 2020/21 szacuje się na 6,2 mln 60-kg worków. Huragany Iota i Eta przeszły przez obszar kawowy odpowiadający za 12% produkcji arabiki w sezonie 2020/21.
 • Kolumbia ma nadzieję na utrzymanie w przyszłym roku swojej obecnej produkcji i eksportu kawy przy dobrych międzynarodowych cenach – zapowiedział szef federacji producentów kawy z tego kraju.

Cukier

 • Indyjskie cukrownie wyprodukowały 4,29 miliona ton cukru w ​​pierwszych dwóch miesiącach roku gospodarczego 2020/21 rozpoczętego 1 października (+107% r/r).
 • Wciąż nie podano czy Indie będą subsydiować eksport cukru w 2021 roku.

Kakao

 • Sprzedaż kakao z upraw w sezonie 2020/21 z Wybrzeża Kości Słoniowej nie przekroczyło 15% – średnio w tym okresie Wybrzeże ma już sprzedane 30-40% swoich zbiorów – ostatni raz nie doszło do sprzedania wszystkich plonów w sezonie 1988/89. Wynika to zarówno ze spadku popytu na produkty czekoladowe wywołane pandemią koronawirusa jak i na wprowadzenie $400 premii (LID) za każdą tonę surowca. Premia ta, wprowadzona także na sprzedaż kakao z Ghany, ma wspomóc oba te kraje w walce z ubóstwem hodowców kakao. Tegoroczne zbiory na Wybrzeżu Kości Słoniowej szacuje się ,a 1,6 mln ton. Wg źródeł jest >90% niesprzedanych kontraktów na okres tzw. „średnich zbiorów” (kwiecień – wrzesień) szacowanych na 0,5 mln ton. Z głównych zbiorów (od października do marca) wciąż nie sprzedano co najmniej 0,2 mln ton.
 • Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana poinformowały w poniedziałek, że odwołują programy zrównoważonego rozwoju kakao prowadzone przez Hershey, oskarżając firmę o pozyskiwanie niezwykle dużych ilości fizycznego kakao na giełdzie terminowej, aby uniknąć płacenia $400 premii LID. „Naszym zmartwieniem jest to, że po zniesieniu branżowych programów zrównoważonego rozwoju rolnicy uprawiający kakao nie będą już otrzymywać korzyści zapewnianych przez nasze programy… (np. Premii cenowej za certyfikowane kakao)” – podała firma Hershey w oświadczeniu.
 • Amerykańskie Stowarzyszenie Kupców Kakao (CMAA) „usprawiedliwia amerykańskie firmy przeciw ubogim rolnikom kakao z Afryki Zachodniej i spiskuje z nimi” – napisano w dokumencie wysłanym przez organy regulacyjne z Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany w sprawie unikania płacenia $400 premii LID za ziarna zakupione w sezonie 2020/21. Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana powiedziały również, że dokonują przeglądu swojego członkostwa w Federacji Handlu Kakao (FCC), międzynarodowej organizacji z siedzibą w Wielkiej Brytanii, której celem jest promowanie, ochrona i regulowanie handlu kakao. Zdaniem amerykańskich firm, płacą one wymaganą premię i zamierzają ją płacić nadal.
 • Barometr kakaowy, dwuletni raport publikowany przez globalną sieć organizacji pozarządowych (NGO) i związków zawodowych, wzywa rządy głównych krajów konsumujących do wprowadzenia przepisów, które pociągają firmy do odpowiedzialności za naruszenia praw człowieka i środowiska w ich łańcuchach dostaw. Z raportu wynika, że potrzebne są przepisy, aby położyć kres ubóstwu, łamaniu praw człowieka i wylesianiu w sektorze kakao po dwóch dekadach dobrowolnych interwencji, które miały niewielki lub żaden wpływ.Stwierdzono, że istnieje realna szansa na zmianę, ponieważ wiele firm produkujących czekoladę samo prosi o przepisy dotyczące należytej staranności, Unia Europejska opracowuje takie przepisy, a Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana zagwarantowały rolnikom wystarczającą pensję, wprowadzając $400 premię za kakao. By uzyskać cenę zapewniającą utrzymanie, kakao powinno (wg raportu) kosztować $3100/tonę.

Bawełna

 • Administracja Trumpa zwiększyła presję ekonomiczną na zachodni region Chin, Xinjiang, zakazując importu bawełny z potężnej chińskiej organizacji quasi-wojskowejXinjiang Production and Construction Corps (XPCC), która, jak twierdzi, wykorzystuje pracę przymusową zatrzymanych ujgurskich muzułmanów. XPCC odpowiada za produkcję ~30% chińskiej bawełny. Organizacja Narodów Zjednoczonych cytuje, jak twierdzi, wiarygodne doniesienia, że ​​1 milion muzułmanów przetrzymywanych w obozach zostało zmuszonych do pracy. Chiny zaprzeczają maltretowaniu Ujgurów i twierdzą, że obozy są ośrodkami szkolenia zawodowego potrzebnymi do walki z ekstremizmem. Amerykańskie działania zmuszą firmy odzieżowe i inne firmy wysyłające produkty bawełniane do Stanów Zjednoczonych do wyeliminowania włókna bawełnianego produkowanego przez XPCC z wielu etapów ich łańcuchów dostaw. Główne marki odzieżowe, w tym Gap Inc, Patagonia Inc i właściciel Zara – Inditex, poinformowały Thomson Reuters Foundation, że nie pozyskiwały surowców z fabryk w Xinjiangu – ale nie mogły potwierdzić, że ich łańcuchy dostaw są wolne od bawełny zbieranej przez pracowników XPCC.
 • Certyfikowane zapasy bawełny CERT-COT-STX z dostawą na dzień 2 grudnia wyniosły 112 728 480-funtowych bel (-5,45% t/t).
 • Zapasy bawełny w USA w październiku 2020:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pszenica

 • Australijskie Biuro Ekonomii Rolnictwa i Zasobów i Nauki (ABARES) podniosło swoje szacunki dotyczące zbiorów pszenicy w Australii w sezonie 2020/21 do 31,17 mln ton – wrześniowa prognoza mówiła o 28,91 mln ton.
 • Egipt zakupił 170 tysięcy ton pszenicy z Rosji i Ukrainy w tym tygodniu.

Kukurydza

 • Fundusze surowcowe posiadają spore długie pozycje netto w kontraktach terminowych na kukurydzę na chicagowskiej giełdzie, co powoduje, że oba rynki są podatne na długie okresy spadków na skutek likwidacji pozycji w miarę zbliżania się końca roku kalendarzowego.
 • Przeróbka kukurydzy w USA w październiku 2020:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ryż

 • Eksport ryżu z Indii w okresie od stycznia do października wyniósł 11,95 mln ton (+43% r/r).Indie eksportują głównie ryż non-Basmati (7,6 mln ton w 01-10/2020) do Bangladeszu, Nepalu, Beninu i Senegalu, a ryż basmati premium (4,36 mln ton w 01-10/2020) do Iranu, Arabii Saudyjskiej i Iraku. Stowarzyszenie Eksporterów Ryżu szacuje, że indyjski eksport ryżu w 2020 roku może wynieść rekordowe 14 mln ton (+42% r/r).

Soja

 • We wtorek wieczorem Zjednoczony Związek Pracowników Morskich (SOMU) w Argentynie ogłosił w oświadczeniu, że jego członkowie rozpoczną teraz strajk o nieokreślonej długości po fiasku negocjacji płacowych. Strajk został zakończony po 24 godzinach, wstrzymał działalność w niektórych argentyńskich portach zbożowych, m.in. w Rosario, w Quequen i w Bahia Blanca. Dostawy do portu w czasie strajku spadły o 45%.
 • StoneX, komercyjny pośrednik w handlu zbożem, podniósł swoje prognozy dotyczące upraw soi w Brazylii w latach 2020/21 do 133,9 miliona ton – poprzednia prognoza mówiła o 133,4 mln ton.
 • Fundusze surowcowe posiadają spore długie pozycje netto w kontraktach terminowych na soję na chicagowskiej giełdzie, co powoduje, że oba rynki są podatne na długie okresy spadków na skutek likwidacji pozycji w miarę zbliżania się końca roku kalendarzowego.
 • Przeróbka soi w USA w październiku 2020:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Wieprzowina, wołowina oraz drób

 • Grupa Cherkizovo, największy rosyjski producent mięsa, spodziewa się w tym roku wzrostu wolumenu eksportu nawet o 70%. Szacuje się że eksport drobiu firmy wyniesie 63 tysiące ton (+85% r/r), a wieprzowiny 14,5 tysiąca ton (+32% r/r). Wraz z lokalną sprzedażą, w Q3 2020 spółka sprzedała 186,07 tysiąca ton drobiu (+7% r/r) oraz 68,4 tysiąca ton wieprzowiny (+6% r/r).
 • Singapur dał amerykańskiemu start-upowi Eat Just (założonemu w 2011 roku) zielone światło do sprzedaży mięsa z kurczaka wyhodowanego w laboratorium, co według firmy jest pierwszym na świecie zezwoleniem regulacyjnym na tak zwane czyste mięso, które nie pochodzi z ubitych zwierząt. Singapurska Agencja Żywności stwierdziła, że ​​dokonała przeglądu danych dotyczących procesu, kontroli produkcji i testów bezpieczeństwa przed udzieleniem zezwolenia. Eat Just powiedział, że będzie wytwarzać produkt w Singapurze, gdzie planuje również rozpocząć produkcję substytutu jajka na bazie fasoli mung, który jest sprzedawany komercyjnie w Stanach Zjednoczonych. Spółka Eat Just jest wyceniana na $1,2 mld.

Ropa naftowa

 • Organizacja Krajów Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC) i Rosja wznawiają dzisiaj rozmowy na temat przyszłorocznych cięć w wydobyciu ropy naftowej. Przed spotkaniem OPEC+ wielu analityków jak i same kraje członkowskie organizacji sugerowały przedłużenie obecnych cięć o co najmniej 3 miesiące, jednak obecnie ze strony dwóch głównych graczy, Arabii Saudyjskiej i Rosji, płyną sygnały sugerujące zmniejszenie cięć. Wynika to z szybkiego zatwierdzania szczepionek przeciwko koronawirusowi.
 • Państwo Islamskie przyznało się do ataku na rafinerię Siniya w północnym Iraku. Atak rakietowy wywołał pożar w zbiorniku paliwa i rozprzestrzenił się na pobliską sieć rurociągów, wymuszając zamknięcie całej rafinerii. Wydajność rafinerii to 30 tysięcy baryłek dziennie.
 • Saudi Aramco poinformowało o awarii jednej z pomp na stacji dystrybucji produktów ropopochodnych w południowym regionie Jazan w Arabii Saudyjskiej. Technicy spółki pracują nad naprawą usterki „przez całą dobę”.
 • Zapasy ropy naftowej w USA spadły drugi tydzień z rzędu o -679 tysiące baryłek do 488,0 mln baryłek (-0,14% t/t), prognozowano spadek o -2,4 mln baryłek. Produkcja ropy naftowej w USA wzrosła o 100 tysięcy baryłek dziennie (bpd) t/t osiągając poziom 11,1 mln bpd.
 • BP Plc, Royal Dutch Shell i Total twierdzą, że stawiają na wyższe zyski ze sprzedaży artykułów spożywczych i przekąsek w swoich sieciach detalicznych, które nadal będą głównym punktem zainteresowania kierowców w erze elektrycznej. Związane jest to z faktem, że nawet najszybsze ładowarki elektryczne dają co najmniej 10-15 minut czasu na zakupy bo nie wymagają obecności przy dystrybutorze. Dlatego Shell planuje do 2025 roku rozszerzyć swoją sieć detaliczną o ponad 20% do 55 000 punktów na całym świecie. BP zamierza zwiększyć swoją sieć stacji paliw o prawie 50% do 29 000 do 2030 r. i zwiększyć swoją sieć ładowania pojazdów elektrycznych do 70 000 punktów. W międzyczasie Total planuje zwiększyć swoją sieć ładowania pojazdów elektrycznych w Europie do 150 000 punktów do 2025 r. Z 18 000 obecnie. Subway i McDonald’s, dwie największe na świecie sieci spożywcze, mają mniej punktów sprzedaży niż Shell. Amerykański gigant Walmart, największy na świecie sprzedawca detaliczny pod względem sprzedaży, ma 11 510 sklepów na całym świecie. BP szacuje, że ponad połowa klientów, którzy odwiedzają Marks & Spencer na jej stacjach benzynowych, przychodzi wyłącznie na zakupy codzienne. Tymczasem Shell  powiedział, że połowa ich sprzedaży w północno-zachodniej Europie to produkty pozapaliwowe.
 • Norweski związek zawodowy zawarł porozumienie z pracodawcami w sprawie wynagrodzeń i innych warunków w firmach naftowych, zapobiegając strajkowi wśród 262 wiertaczy, załogi odwiertów i innych pracowników podwykonawców przemysłu naftowego Schlumberger, Baker Hughes, Vetco Grey, Weatherford, Subsea 7, Halliburton i Oceaneering.
 • Wydobycie rosyjskiego kondensatu ropy i gazu w listopadzie 2020 przekroczyło 10,0 mln baryłek dziennie. Globalna umowa grupy producenckiej OPEC + nie obejmuje kondensatu, rodzaju lekkiego oleju, który Rosja pompuje średnio około 700 000-800 000 baryłek dziennie. Zgodność rosyjskiego wydobycia z ustalonymi cięciami OPEC+ szacowana jest na 96%.
 • Neste poinformowało o planach zamknięcia rafinerii w Naantali w Finlandii (zwalniając 370 osób), co pozwoli spółce zaoszczędzić $59,9 mln. Naantali stanie się terminalem naftowym, a operacje naftowe staną się głównym zajęciem zakładu. Druga fińska rafineria spółki, Porvoo, zostanie rozbudowana w kierunku przetwarzania surowców odnawialnych.
 • Prognozy analityków mówią o wzroście popytu na ropę naftową w 2021 roku od 5,1 do 6,3 mln baryłek dziennie, głównie ze strony Chin.
 • Indie chcą zdywersyfikować import ropy, w tym wznowić dostawy z Iranu i Wenezueli, po objęciu urzędu prezydenta przez Joe Bidena – zapowiedziała indyjski minister ropy Dharmendra Pradhan. Sankcje nałożone na Iran i Wenezuelę zablokowały do ​​3 milionów baryłek dziennie (bpd), czyli 3% światowej podaży.
 • Szacuje się, że listopadowy eksport ropy naftowej z Wenezueli wynosił ~639 tysięcy baryłek dziennie (+77,5% m/m). Ponad połowa eksportu Wenezueli w listopadzie trafiła do nowych nabywców, w tym Xiamen Logistic Grass, Olympia Stly Trading, Zaguhan & Co, Karaznbas, Kalinin Business International i Poseidon GDL Solutions. Klienci ci zostali zarejestrowani w Rosji w tym roku przez moskiewską firmę OGX Trading. Eksport z listopada obejmował również dwa duże ładunki ciężkiej ropy zabrane przez firmę Cirrostrati Technology Co LTD na pokładzie dwóch tankowców należących do państwowej firmy PetroChina. Średni eksport ropy naftowej z Wenezueli w 2020 roku to 650 tysięcy baryłek dziennie. Na eksport ropy z tego kraju nałożone zostały sankcje przez USA.
 • Iracki eksport ropy naftowej w listopadzie 2020 spadł do 2,709 mln baryłek dziennie (-5,81% m/m).
 • Rosyjski gigant energetyczny Rosneft może przejąć ogromne arktyczne pole naftowe Payakhskoye od swojego byłego szefa Eduarda Khudainatova w ramach dążenia do stworzenia nowego regionu wydobywczego na północy. Projekt Vostok Oil Artic ma wg spółki osiągnąć wydajność rzędu 2 mln baryłek ropy naftowej dziennie. Zasoby Payakhskoye szacuje się na ponad 1 miliard ton ropy (7,33 miliarda baryłek).
 • Rosneft planuje sprzedać niektóre stare pola naftowe o niskiej wydajności, głównie lokalnym firmom. Wśród wymienianych pól naftowych są: Samaraneftegas, Orenburgneft, RN-Severnya Neft, Talinskoye, Varyeganneftegas i Sakhalinmoreneftegas. Niepotwierdzone informacje mówią o sprzedaży w cenie $1-$2 za baryłkę ropy w rezerwach sprzedawanych pól. Średni koszt operacyjny to niecałe $10/baryłkę. Rosnfet w przyszłym roku planuje kontynuować sprzedaż, która może objąć nawet 200 obszarów koncesyjnych.
 • Gazprom Neftzaprzeczył doniesieniom, że Gazprom rozważa możliwość sprzedaży części akcji Gazprom Neftu na rynku.
 • ConocoPhillips, największy niezależny producent ropy w USA, zapowiedział, że zwolni do 500 pracowników w Houston, czyli około jednej piątej siły roboczej w centrali, aby dopasować zatrudnienie do oczekiwanego poziomu aktywności. Spółka w pierwszych trzech kwartałach 2020 odnotowała stratę w wysokości $1,93 mld (w 2019 roku było to $6,47 mld zysku). Zwalniane osoby zostaną o tym poinformowane 1 lutego, kiedy ConocoPhillips spodziewa się sfinalizować zakup za $9,7 miliarda amerykańskiego producenta łupków Concho Resources Inc. Pracownicy, którzy stracą pracę, otrzymają odprawę i pomoc w znalezieniu nowej pracy. Globalny personel Conoco liczył około 10 400 pracowników na początku roku, a Concho zatrudniało około 1450 pracowników.
 • Scott Sheffield, dyrektor generalny Pioneer Natural Resources, prognozuje że globalny popyt na ropę prawdopodobnie powróci do poziomu sprzed pandemii (czyli 100 milionów baryłek dziennie) do końca 2022 lub na początku 2023 roku. Wg Sheffielda popyt na ropę w 2021 roku sięgnie 97 mln baryłek dziennie.
 • Analitycy szacują, że średnia cena ropy typu Brent w 2021 roku wyniesie $49,35/baryłkę (+16,12% r/r). Prognozy dotyczące kształtowania się cen ropy naftowej w poszczególnych miesiącach 2021 roku:

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Gaz ziemny

 • Rosjanie informują, że jeszcze w tym roku wrócą do pracy nad wstrzymaną w grudniu 2019 roku budową Nord Stream 2. Tym samym liczą, że przegrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA uchroni ich od sankcji.
 • Pożar w norweskim zakładzie przemysłowym Tjeldbergodden w środę spowodował ewakuację personelu i zamknięcie największej w Europie wytwórni metanolu i terminalu przetwarzania gazu – poinformowała firma Equinor. Nikt nie został ranny, pożar został ugaszony w ciągu godziny, obecnie trwają prace nad ustaleniem rozmiaru szkód i przyczyny pożaru.Zakład produkcji metanolu odpowiada za ponad 25% europejskiej produkcji i ma roczną zdolność produkcyjną wynoszącą około 900 000 ton. W grudniu 2018 roku pożar w zakładzie w Tjeldbergodden spowodował zamknięcie produkcji na miesiąc.
 • Norweski terminal eksportowy gazu Nyhamna wznowił działalność, pomimo odbywającego się strajku pracowników ochrony. Z powodu strajku niewyeksportowano w sumie około 90 mln m3 w sobotę i niedzielę. Norwegia eksportuje ~330 mln m3 dziennie, pokrywając ~22% rocznego zapotrzebowania Europy na gaz ziemny.
 • Bank of America prognozuje średnie ceny gazu ziemnego w USA na poziomie $2,94/mmBtu w 2021 roku, a peak cen ma wystąpić latem 2021 na średnim poziomie $3,50/mmBtu. Wg banku średni eksport dzienny LNG z USA ma wynieść 8,4 mld stóp sześciennych (bcfd) czyli +31% r/r.
 • Gazprom poinformował o stracie w Q3 2020 na poziomie -251,3 mld rubli (-118,65% r/r). Kwartalne przychody spółki spadły do 1,4 bilion rubli (-12,5% r/r).
 • Rozpoczęto eksploatację na środkowym odcinku gazociągu Chiny-Rosja Wschód, umożliwiając przesył gazu ziemnego rurociągiem Power of Siberia z Rosji do podatnego na smog regionu Pekin-Tianjin-Hebei w północnych Chinach. Rurociąg o długości 1110 km ma na celu poprawę jakości powietrza w regionie, w którym znajduje się około jedna czwarta produkcji stali w Chinach, poprzez zwiększenie dostaw gazu o 27 milionów m3 Cały rurociąg ma zostać ukończony do 2025 roku i przesyłać 38 mld m3 rocznie. Zdaniem Gazpromu w listopadzie 2020 rurociągiem Power of Siberia przetransportowano 113,6% planowanej ilości gazu.
 • Średnia produkcja gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) w tym tygodniu to 90,8 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd). Popyt na ten tydzień szacuje się na 113,2 bcfd (o 7,1 bcfd mniej niż prognozy z piątku, 27 listopada), a w przyszłym tygodniu ma wzrosnąć do 116,8 bcfd.
 • Średni eksport LNG z USA w grudniu to 10,7 bcfd, przebijając rekordowy listopad, gdy eksport wynosił 9,9 bcfd.

Energia odnawialna

 • Chiny planują zbudować do 60 gigawatów (GW) mocy hydroelektrycznej na odcinku rzeki Brahmaputra, znanej jako Yarlung Tsangbo, która płynie z Tybetu do Indii i Bangladeszu. Yan Zhiyong, prezes chińskiej państwowej korporacji Power Construction Corporation, stwierdził że inwestycja nie tylko wpisywałaby się w realizację rządowych planów dotyczących ograniczenia emisji CO2, ale także wzmocniłoby bezpieczeństwo dostaw wody. „Rozwój zasobów hydroenergetycznych w dolnym biegu rzeki Yarlung Tsangbo” znalazł się na liście zaleceń „planu pięcioletniego” na lata 2021–2025. Projekt spotyka się z oporem ze strony ekologów i obrońców praw Tybetu (wcielonego w 1951 roku do Chińskiej Republiki Ludowej). Na początku 2020 roku badanie finansowane przez rząd USA wykazało, że seria nowych tam zbudowanych przez Chiny na rzece Mekong pogorszyła suszę dotykającą kraje położone w dolnym biegu rzeki. Chiny zakwestionowały ustalenia. Chiny generują 350 GW energii z elektrowni wodnych, podkreślając że to zaledwie połowa potencjału chińskich rzek. Wg analityków dodanie minimum 250 GW z elektrowni wodnych jest konieczne do realizacji celu neutralności węglowej do 2060 roku, celu wyznaczonego przez Xi Jinpinga we wrześniu 2020.
 • PKN Orlen zapowiada inwestycje na poziomie 140 mld złotych ($37,45 mld) w ciągu dziesięciu lat, skupionych na odnawialnych źródłach energii, a nie tylko rafinacji ropy naftowej. Orlen chce pozyskiwać 2,5 gigawata (GW) z odnawialnych źródeł energii do 2030 roku, z czego 1,7 GW ma pochodzić z morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku.Grupa ograniczy w tym okresie emisje dwutlenku węgla z aktywów rafineryjnych i petrochemicznych o 20%, a w segmencie energetycznym o 33%. PKN Orlen zapowiada dywidendy na poziomie 3,5 zł na akcję w tym okresie.
 • Orsted otrzymał żądanie zapłaty $1,07 mld z tytułu podatków związanych z rozwojembrytyjskich morskich farm wiatrowych Walney Extension i Hornsea 1 w latach podatkowych 2015 i 2016. Obie farmy wiatrowe zostały zbudowane, są własnością i są obsługiwane przez brytyjskie spółki zależne i są już opodatkowane. w UK. Spółka zapowiedziała odwołanie się od decyzji Duńskiego Urzędu Podatkowego. Jeśli jednak spółka zostanie opodatkowana, to stworzy to, wg analityków Bernstein, „niebezpieczny precedens, ponieważ takie samo traktowanie mogłoby mieć zastosowanie do większości gospodarstw w Wielkiej Brytanii i Niemczech.”

Złoto

 • Citibank prognozuje zatrzymanie spadków cen złota przy poziomie $1700/oz a następnie wzrostów do okolic $2000/oz w perspektywie 3-6 miesięcy. Sytuacja ta może przyśpieszyć jeśli FED ograniczy lub wręcz zatrzyma swój program skupu obligacji by dać czas rynkom zarówno na (zdrową) korektę jak i na wykorzystanie dopłat bezpośrednich z budżetu państwa.
 • Sprzedaż produktów ze złota w australijskim Perth Mint w listopadzie 2020 wyniosła 84 158 uncji (+119% m/m; +55% r/r). Perth Mint, rafinuje ponad 90% nowo wydobywanego złota w Australii, jednym z największych producentów złota na świecie.

Srebro

 • Sprzedaż produktów ze srebra w australijskim Perth Mint w listopadzie 2020 wyniosła 1 119 269 uncji (-8,9% m/m; +8,9% r/r). Sprzedaż spadła z powodu spadku produkcji spowodowanego nieuniknioną naprawą i konserwacją maszyn.

Platyna i pallad

 • Rosyjski Norilsk Nickel będzie sprzedawał nieco mniej palladu niż produkuje w 2020 roku, ze względu na spadek popytu.W 2019 roku spółka sprzedała 3,0 miliony uncji palladu, a tegoroczny spadek sprzedaży ma wynieść 5-7%. Firma chce sprzedaż nadwyżkę zapasów w 2021 roku, informując, że wydobycie palladu nie zmieni się względem 2020 roku. Spółka prognozuje deficyt na rynku światowym w 2020 r. na poziomie 400 tysięcy uncji palladu.

Metale przemysłowe

 • Chilijska państwowa spółka Codelco zwiększyła wydobycie w październiku 2020. Wzrost produkcji miedzi pozwolił osiągnąć 159,9 tysiąca ton w październiku (+3,5% r/r), a w pierwsze 10 miesięcy 2020 roku spółka zwiększyła wydobycie o 2,9% r/r. W międzyczasie Escondida, największa na świecie kopalnia BHP, odnotowała spadek produkcji do 99 tysięcy ton w październiku 2020 (-7,6% r/r). Collahuasi, joint venture pomiędzy Anglo American i Glencore, odnotowała spadek produkcji do poziomu 42,2 tysiąca ton (-17% r/r).
 • Rosyjski Norilsk Nickel będzie sprzedawał nieco mniej niklu niż produkuje w 2020 roku, ze względu na spadek popytu. W 2019 roku spółka sprzedała 230 000 ton niklu, a tegoroczny spadek sprzedaży ma wynieść 5-7%. Produkcja niklu w 2021 roku ma pozostać na podobnym poziomie co w 2020 roku, a zmagazynowane w tym roku nadwyżki mają zostać sprzedane w 2021 roku. Spółka prognozuje nadwyżki na rynku niklu w 2020 roku na poziomie 100 tysięcy ton.
 • Chiński Lygend Mining poinformował, że wznowił prace nad projektem siarczanu niklu w Indonezjipo ośmiomiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Po uruchomieniu projektu będzie on produkować rocznie 160 000 ton siarczanu niklu do akumulatorów i 20 000 ton siarczanu kobaltu
 • O co najmniej 5 mln ton Vale S.A. obniżyło swoje prognozy wydobycia rudy żelaza w 2020 roku. Obecnie szacuje się je na 300-305 mln ton, podczas gdy wcześniej wynosiły one od 310 mln ton. Na 2021 rok spółka prognozuje wydobycie na poziomie od 315 do 335 mln ton.
 • Dyrektor naczelny Vale S.A., Eduardo Bartolomeo, poinformował o planach redukcji emisji netto CO2 przez firmę o 15% do 2035 roku.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „aktualności – 3 grudzień 2020

 1. tojaznow komentarz:

  UK nie jest pierwszym krajem, ktory zatwierdzil szczepionke. Pierwsza byla rosja ze sputnik V.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *