aktualności – 29 maja 2023

Ostatni w maju zestaw aktualności rynkowych. Polecam serdecznie!

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 29 maja 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Jak informuje ONZ, umowa zezwalająca na bezpieczny eksport zboża i nawozów w czasie wojny z ukraińskich portów Morza Czarnego nie została jeszcze wznowiona w pełnym zakresie. Ukraina oskarża Rosję o odcięcie portu Pivdennyi. ONZ poinformowała, że umowa czarnomorska przewiduje również eksport nawozów, w tym amoniaku, ale „do tej pory nie było takiego eksportu”. „Tranzyt amoniaku, a także dostawy nowych porcji zboża, choć nie są wyrażone dosłownie, wynikają z logiki umowy” – oświadczyło rosyjskie MSZ. „Rosja jest gotowa bezzwłocznie, w ciągu kilku dni, do uruchomienia rurociągu amoniaku Togliatti-Odesa, podczas gdy Kijów wstrzymuje to od prawie roku, narzucając nowe warunki” – powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Ukraińskie źródło rządowe powiedziało, że Kijów rozważy zezwolenie na tranzyt rosyjskiego amoniaku na eksport, jeśli umowa zbożowa z Morza Czarnego zostanie rozszerzona o więcej ukraińskich portów i szerszy zakres towarów. Zgodnie z umową o eksporcie zboża z Morza Czarnego Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC) w Stambule – składające się z urzędników z Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ – wydaje zezwolenia statkom i przeprowadza inspekcje statków przychodzących i wychodzących. „Według informacji, którymi delegacja ukraińska podzieliła się ze stronami w JCC, 54 statki czekają na wejście do ukraińskich portów. Z tego 11 wniosków o rejestrację zostało przekazanych do JCC” – poinformowało ONZ. Stwierdzono również, że średnia dzienna liczba kontroli przychodzących i wychodzących spadła w maju do 3,2 – najniższego poziomu od rozpoczęcia działalności w sierpniu.
 • Jeżeli Rosselchozbank nie będzie podłączony do SWIFT i nie będzie postępów we wdrażaniu innych „systemowych” problemów, które blokują nasz eksport produktów rolnych, to „inicjatywa czarnomorska” również będzie musiała szukać alternatyw” – oświadczyło rosyjskie MSZ. Aktualna umowa eksportowa jest ważna do 17 lipca 2023. Rosselkhozbank został odcięty od SWIFT przez Unię Europejską w czerwcu w związku z rosyjską inwazją. Rzecznik UE powiedział, że blok nie rozważa przywrócenia rosyjskich banków do systemu SWIFT. Organizacja Narodów Zjednoczonych współpracuje z Afrykańskim Bankiem Eksportowo-Importowym (Afreximbank) nad stworzeniem platformy, która pomoże w przetwarzaniu transakcji dotyczących rosyjskiego eksportu zboża i nawozów do Afryki.
 • Produkcja herbaty na Sri Lance w pierwszych czterech miesiącach 2023 roku spadła o 20% do najniższego poziomu od trzech lat wynoszącego 84 mln kg. Jak wynika z danych rządowych, wyspa, dotknięta najgorszym kryzysem finansowym od siedmiu dekad, wprowadziła zniesiony obecnie zakaz nawozów sztucznych na początku ubiegłego roku, co spowodowało spadek produkcji herbaty o 16% w 2022 r. w stosunku do 2021 r. Pomimo cofnięcia zakazu, minęły miesiące, zanim sprowadzono wystarczające zapasy nawozów, a ceny w międzyczasie gwałtownie wzrosły. „Teraz na rynku jest wystarczająca ilość nawozu, ale koszt jest bardzo wysoki. 50-kilogramowy worek nawozu, który w 2021 roku kosztował 1500 rupii, kosztuje teraz 20 000 rupii, a inne koszty nakładów również wzrosły czterokrotnie, co doprowadziło do spadku produkcji” – powiedział rzecznik Planters Association Roshan Rajadurai. Znany na całym świecie jako Ceylon Tea, 150-letni przemysł jest największym w kraju eksporterem. Eksportuje około 95% swoich produktów, a sektor ten obsługuje około 1,5 miliona ludzi. Sri Lanka wyprodukowała w ubiegłym roku 251 milionów kg herbaty i zarobiła 1,25 miliarda dolarów.
 • Tegoroczny sezon huraganów na Atlantyku przyniesie średnią liczbę burz oceanicznych i huraganów, poinformowała Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA). Prognozy NOAA szacują, że pojawi się od 12 do 17 nazwanych burz, z których od 5 do 9 rozwinie się w huragany, a od 1 do 4 stanie się silnymi huraganami w okresie od 1 czerwca do 30 listopada. Burza tropikalna wieje z prędkością co najmniej 39 mil na godzinę (63 km/h), huragan wieje z prędkością co najmniej 74 mil na godzinę, a duże huragany wieją z prędkością co najmniej 111 mil na godzinę i mogą wyrządzić niszczycielskie szkody. Istnieje 40% szans na normalny sezon huraganów i 30% szans na sezon powyżej średniej lub poniżej średniej, powiedział administrator NOAA Rick Spinrad. Przez ostatnie sześć lat sezon huraganowy był powyżej wieloletnich średnich. NOAA szacuje prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska pogodowego El Niño na 93% podczas głównego sezonu huraganów.
 • 30 maja, we wtorek, o 18:00 odbędzie się, we współpracy z InstaForex, webinar „odprawa surowcowa” – czyli przegląd bieżącej sytuacji na rynkach towarowych na niższych interwałach. Polecam rejestrację i udział w wydarzeniu ?
 • 31 maja, we współpracy z Exante, poprowdzę webinar na temat zastosowania statystyk w daytradingu, także surowcowym. Polecam serdecznie rejestrację i udział w webinarze.

Woda

 • Walki na pograniczu afgańsko-irańskim mają podłoże o dostępie do wody. Na podstawie międzynarodowych przepisów i umów między obydwoma krajami Iran ma mieć dostęp do wody z rzeki Helmand, która ma swoje źródła w Hindukszu w Afganistanie. Ponieważ obecnie 97% Iranu jest terenem zagrożonym suszą, spory o ilość wody w rzece narastają. W marcu 2021 w Afganistanie zakończono budowę tamy Kamal Khan na rzece Helmand. Według specjalizujących się w bliskowschodniej geopolityce źródeł, wybuch wojny afgańsko-irańskiej jest mało prawdopodobny. Oba kraje współpracują, wykorzystując się wzajemnie do uzupełniania potrzebnych towarów i walut. Iran sprzedaje do Afganistanu ropę i prąd za które otrzymuje zapłatę w dolarach amerykańskich, które do Afganistanu trafiają z produkcji i przemytu narkotyków.

Kawa

 • Zbiory kawy arabica czołowego producenta w Brazylii w sezonie 2023/24 wyniosą łącznie 800 000 worków więcej niż początkowo oczekiwano i wyniosą 34,87 miliona 60-kilogramowych worków, powiedział broker Pine Agronegocios.
 • Prognozowane zbiory robusty są na niezmienionym poziomie 20,29 60-kilogramowych miliona worków.
 • W Wietnamie spodziewają się spadku produkcji robusty o 10-15% w sezonie 2022/23, podczas gdy eksporterzy obawiają się, że nie mają wystarczającej ilości ziaren, aby dostarczyć je w drugiej połowie tego roku.
 • Eksport kawy z Wietnamu spadł w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2023 r. do 14,7 mln 60-kilogramowych worków (-2,2% r/r).
 • Zapasy kawy w magazynach ICE spadły dziesiąty tydzień z rzędu (-31,3k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-26,4k t/t). Zapasy kawy są niższe o -44,68% s/s.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Indie prawdopodobnie otrzymają normalną ilość deszczu monsunowego w 2023 r., pomimo prawdopodobnego pojawienia się zjawiska pogodowego El Niño, podało państwowe biuro pogodowe.

Kakao

 • Oczekuje się, że zbliżające się zjawisko pogodowe El Niño przyniesie deszcze poniżej średniej w Afryce Zachodniej, co uderzy w podaż kakao, według firmy badawczej BMI, jednostki należącej do Fitch Solutions. Wbrew temu, jak twierdzi firma, ceny kakao ostatnio spadły, a zapasy kakao monitorowane przez ICE ostatnio wzrosły w amerykańskich i europejskich magazynach portowych.
 • Zapasy kakao w magazynach ICE wzrosły dwunasty tydzień z rzędu (+19,8k t/t), w poprzednim sezonie wzrosły (+202,8k t/t). Zapasy są w tym sezonie o +8,81% s/s wyższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

 • Szacuje się, że 93% ozimej pszenicy miękkiej we Francji było w dobrym lub doskonałym stanie. Wynik był wyższy niż 69% zarejestrowany rok wcześniej i najwyższy dla pory roku w danych FranceAgriMer sięgających 2011 roku. Francja ma regularne opady od marca, które zwiększyły wilgotność gleby po suszy zeszłego lata i niezwykle suchej zimie.

Kukurydza

 • Republika Południowej Afryki ma nadzieję, że jej nowa przewaga cenowa nad głównymi światowymi producentami kukurydzy pomoże jej zabezpieczyć udział w ogromnym chińskim rynku zboża. Największy producent kukurydzy w Afryce ma nadzieję wykorzystać niedawny eksport 108 104 ton żółtej kukurydzy paszowej do Chin, co jest jego największym eksportem do kraju azjatyckiego w historii. Niedawny eksport jest niewielki w stosunku do średniego rocznego eksportu RPA wynoszącego około 3 milionów ton, ale może być znaczącym wejściem na największy na świecie rynek kukurydzy. „Eksport do Chin był długą drogą. Protokół eksportowy podpisany w 2014 r. przez oba rządy dał RPA możliwość eksportu kukurydzy do Chin. Jednak RPA dopiero niedawno stała się konkurencyjna cenowo w stosunku do innych głównych krajów eksportujących” – powiedział GrainSA, który reprezentuje krajowych producentów zboża. Dane dostarczone przez GrainSA pokazują, że południowoafrykańska kukurydza była od 2020 r. tańsza niż zboże ze Stanów Zjednoczonych, głównego dostawcy kukurydzy do Chin, a także z Brazylii, Argentyny i Unii Europejskiej, czemu sprzyjał słabszy rand. Kraj spodziewa się w tym roku rekordowych zbiorów w wysokości 16,19 mln ton, w porównaniu z 15,47 mln w roku poprzednim. Do tej pory wyeksportowała 3,6 mln ton zbiorów kukurydzy z sezonu 2022/23. GrainSA poinformowała, że kraj ten również niedawno podpisał protokół eksportu soi z Chinami i ma nadzieję zabezpieczyć rynek zbytu dla tej rośliny, której produkcja osiągnęła rekordowe 2,7 miliona ton w sezonie 2022/23.
 • W pierwszej ocenie tegorocznych zbiorów kukurydzy na ziarno FranceAgriMer oszacował, że 94% upraw było w dobrym lub doskonałym stanie w porównaniu z 90% rok wcześniej. Ocena jakości pochodzi z obsianych 95% prognozowanego na ten rok areału kukurydzy.

Ryż

 • Wietnam zamierza ograniczyć eksport ryżu do 4 milionów ton rocznie do 2030 r. Wietnam jest trzecim co do wielkości eksporterem ryżu na świecie, po Indiach i Tajlandii. Zgodnie z rządowym dokumentem z 26 maja, posunięcie to ma na celu „zwiększenie eksportu wysokiej jakości ryżu, zapewnienie krajowego bezpieczeństwa żywnościowego, ochronę środowiska i przystosowanie się do zmian klimatycznych”. Dochody z eksportu ryżu spadną do 2,62 miliarda dolarów rocznie do 2030 roku, w porównaniu z 3,45 miliarda dolarów w 2022 roku. „Chociaż obszar uprawy ryżu w Wietnamie kurczy się z powodu zmian klimatycznych, a niektórzy rolnicy przechodzą na inne uprawy i hodowlę krewetek, strategia wydaje się być zbyt agresywna” – powiedział handlarz ryżem z Ho Chi Minh City. Handlarz powiedział, że niektórzy hodowcy ryżu w delcie Mekongu zamieniają część swoich pól na farmy sadownicze, uprawiając mango, grejpfruty, chlebowca i duriana, ale zdecydowana większość pozostaje uzależniona od ryżu. Tendencja do uprawy krewetek ma miejsce na tym obszarze od lat, ponieważ wzrost poziomu wody morskiej wywołany zmianami klimatycznymi powoduje znacznie zwiększone zasolenie w regionie delty Mekongu. Wietnam zdywersyfikuje swoje rynki eksportowe ryżu, aby zmniejszyć swoją zależność od jakiegokolwiek kraju – co może zmusić Filipiny (kupujące 45% wietnamskiego eksportu ryżu) do szukania innych źródeł surowca. Premier Wietnamu Pham Minh Chinh powiedział prezydentowi Filipin Ferdinandowi Marcosowi Jr na spotkaniu regionalnym w Indonezji w tym miesiącu, że Wietnam jest skłonny dostarczać Filipinom ryż w perspektywie długoterminowej po rozsądnych cenach. Do 2025 roku 60% wietnamskiego eksportu ryżu zostanie wysłane na rynki azjatyckie, 22% do Afryki, 7% na rynki amerykańskie, 4% na Bliski Wschód i 3% do Europy. Do 2030 r. rynki azjatyckie będą stanowiły 55%, a europejskie 5%. Rząd zapowiedział, że Wietnam skoncentruje się na produkcji wysokiej jakości, pachnącego i kleistego ryżu, jednocześnie ograniczając produkcję zbóż niskiej jakości do 15% całkowitej produkcji do 2025 r. i do 10% do 2030 r. „Wątpię, czy strategia się zmaterializuje, ponieważ produkcja ryżu zależy od podaży i popytu, a nie od decyzji rządu” – powiedział inny handlarz ryżem w prowincji An Giang w Delcie Mekongu.
 • Eksport ryżu z Wietnamu w pierwszych czterech miesiącach tego roku wzrósł do 2,9 mln ton (+40,7% r/r).

Soja

 • Oczekuje się jednak, że w ciągu najbliższych 15 dni na Środkowym Zachodzie, wschodnich Równinach i Delcie USA opady deszczu utrzymają się poniżej normy, jak prognozuje Maxar. Będzie to mieć duży wpływ na warunki letnich upraw. Może też przedłużyć warunki suszy jakich USA doznają w tym roku, dotykając zwłaszcza uprawy soi i kukurydzy.

Wieprzowina, wołowina, drób i ryby

 • Francja potwierdziła swój zamiar uruchomienia jesienią programu szczepień przeciwko ptasiej grypie po tym, jak wyniki serii testów szczepienia kaczek wykazały „zadowalającą skuteczność” – poinformowało ministerstwo rolnictwa. W zeszłym miesiącu uruchomiła już zamówienie w przedsprzedaży na 80 milionów szczepionek, które musiało zostać potwierdzone na podstawie końcowych testów przeprowadzonych przez francuską agencję bezpieczeństwa zdrowotnego ANSES. Francja upoważniła dwie firmy, francuską Ceva Animal Health i niemiecką Boehringher Ingelheim, do opracowania szczepionek przeciwko ptasiej grypie dla kaczek. Kilka innych krajów UE przeprowadza testy, w tym Holandia na kurach nioskach i Włochy na indykach. Pierwsze wyniki w Holandii pokazały, że testowane szczepionki były skuteczne.

Ropa naftowa

 • Rosja skłaniała się ku pozostawieniu wielkości produkcji ropy na niezmienionym poziomie, ponieważ Moskwa jest zadowolona z obecnych cen i wydobycia. Kontrastuje to z wcześniejszymi sugestiami ministra energii Arabii Saudyjskiej, księcia Abdulaziza bin Salmana, faktycznego przywódcy Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), który ostrzegł krótkich sprzedawców, aby „uważali”. Informacje płyną przed zaplanowanym na 4 czerwca spotkaniem technicznym ministrów OPEC+. „Myślę, że wszyscy mamy się na baczności przed spotkaniem OPEC w przyszłym tygodniu” – powiedział John Kilduff, partner w Again Capital.
 • Akcjonariusze TotalEnergies odrzucili rezolucję aktywistów wzywającą do szybszych cięć w programie emisji gazów cieplarnianych koncernu naftowego. Rezolucja, złożona przez grupę klimatyczną Follow This i 17 inwestorów instytucjonalnych zarządzających łącznie 1,1 biliona euro, uzyskała 30,44% głosów, co oznacza wzrost z 17% udziałem w głosach w 2020 r., kiedy to ostatni raz zgłoszono podobną rezolucję. Wszyscy obecni na spotkaniu byli zobowiązani do umieszczania telefonów w zapieczętowanych torebkach na czas jego trwania. Ponieważ aktywiści klimatyczni zintensyfikowali żądania firm naftowych, które wyznaczyły ostrzejsze cele w zakresie emisji gazów cieplarnianych, protestujący próbowali szturmować scenę spotkania akcjonariuszy Shell na początku tego tygodnia i zakłócili walne zgromadzenie BP w zeszłym miesiącu. Policja użyła gazu łzawiącego przeciwko protestującym i utrudniającym dostęp do siedziby TotalEnergies w dniu głosowania. Follow this Dyrektor generalny Mark van Baal powiedział, że głosowanie w piątek było „wspaniałym wynikiem i z pewnością buntem akcjonariuszy”. „Jedna trzecia inwestorów twierdzi, że Total musi zmniejszyć emisje do 2030 r. i że nie mogą chować się za swoimi klientami, mówiąc, że emisje z zakresu 3 nie są odpowiedzialnością firmy” – powiedział Mark van Baal. Naukowcy twierdzą, że świat musi ograniczyć emisje gazów cieplarnianych o około 43% w stosunku do poziomu z 2019 r. do 2030 r., aby osiągnąć cel porozumienia paryskiego z 2015 r., jakim jest utrzymanie ocieplenia poniżej 2 stopni Celsjusza. TotalEnergies nie przewiduje znacznej ogólnej redukcji emisji wytwarzanych przez klientów do 2030 r. Jej wewnętrzny plan klimatyczny, proponujący cięcia w gazach w obiektach będących jej bezpośrednią własnością i nie obejmujący Zakresu 3, został zatwierdzony 88,76% głosów.
 • Norweski Equinor poinformował o zamknięciu produkcji na platformie naftowo-gazowej Statfjord A na Morzu Północnym z powodu wycieku gazu. Equinor wykrył wyciek siarkowodoru w jednym z szybów platformy. „W ramach środka zapobiegawczego przenosimy personel bez priorytetowych zadań do innych instalacji lub na ląd. Produkcja jest wyłączona, a platforma pozbawiona ciśnienia” – powiedział rzecznik firmy. Według danych Norweskiego Dyrektoriatu ds. Ropy Naftowej, w 2022 r. średnie wydobycie ze złoża Statfjord wynosiło około 26 900 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boepd) ropy i gazu.
 • ConocoPhillips kupuje 50% udziałów w rafinerii ropy Surmont posiadanej przez kanadyjską spółkę zależną TotalEnergies za około 3 miliardy dolarów, dając jej pełną własność i odrzucając rywala Suncor Energy. Suncor w zeszłym miesiącu zgodził się kupić kanadyjskie operacje TotalEnergies za 5,5 miliarda CAD (4,11 miliarda USD), w tym 50% udziałów Total w Surmont, którym zarządza ConocoPhillips. Ale ConocoPhillips, który posiadał pozostałe 50% udziałów, miał prawo pierwokupu reszty Surmont.Decyzja Conoco o skorzystaniu z tego prawa jest porażką planów Suncor dotyczących zwiększenia długoterminowych dostaw bitumu w celu zastąpienia starzejącej się kopalni Base Mine. Suncor w oświadczeniu powiedział, że jego umowa z Total była uzależniona od zrzeczenia się przez ConocoPhillips prawa pierwokupu, a teraz ponownie ocenia transakcję. ConocoPhillips spodziewa się, że transakcja doda około 600 milionów dolarów rocznych wolnych przepływów pieniężnych w 2024 roku. Transakcja, która ma zostać sfinalizowana w drugiej połowie 2023 roku, zostanie sfinansowana gotówką, finansowaniem krótko- i średnioterminowym lub kombinacją tych opcji, powiedział ConocoPhillips.
 • Jednostka Shell Plc poinformowała, że rozpocznie dostawy ropy na odcinku rurociągu Zydeco z Houston do Nederland w piątek, miesiąc po wycieku, który spowodował zamknięcie rurociągu.22-calowy rurociąg, który ma łączną przepustowość 360 000 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie, został zamknięty w kwietniu po wykryciu ograniczonego uwolnienia ropy naftowej w Intracoastal Waterway, na wschód od rzeki Sabine.Shell Pipeline Co powiedział, że naprawy zostały zakończone i firma wznowiła działalność w środę na części Zydeco pochodzącej z Port Neches w Teksasie, która dostarcza ropę do Houma w Luizjanie.
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 26 maja 2023 wynosiły 11,00 mln (-15,47% t/t).
 • Liczba odwiertów naftowych w USA spadła w ciągu tygodnia o -5 do poziomu 570 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

 • PetroChina International (PCI) i gigant energetyczny BP wygrali przetarg, który pozwoli każdemu na obsługę 2 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie przez 20 lat w terminalu Gate w Rotterdamie, pierwszym długoterminowym dostępie chińskiej firmy państwowej do europejskiego terminalu gazowego. PetroChina powiedział, że tworzy i stopniowo rozszerza swoje globalne portfolio skroplonego gazu ziemnego (LNG) poprzez długoterminowe inwestycje.Oczekuje się, że operacje komercyjne rozpoczną się w trzecim kwartale 2026 roku. Kilka chińskich firm państwowych skupiło się poza rynkiem krajowym i buduje zespoły handlowe w zagranicznych ośrodkach, takich jak Singapur i Londyn. „To sprytne posunięcie ze strony PCI, która przejmuje wolumen w Gate, daje im europejską bazę hubów do zaoferowania europejskim nabywcom i poszerzenia już imponującego globalnego portfolio” – powiedział Toby Copson, globalny szef handlu w Trident LNG. BP powiedział, że postrzega LNG jako zasadniczą część transformacji energetycznej i własny punkt zwrotny, aby stać się zintegrowaną firmą energetyczną. „Ponieważ BP dąży do posiadania portfela LNG na poziomie 30 milionów ton do 2030 r., przetarg ten zapewnia dodatkową zdolność regazyfikacyjną w kluczowej lokalizacji w celu wspierania bezpieczeństwa dostaw dla naszych europejskich klientów” — powiedział Jonty Shepard, wiceprezes BP ds. globalnego handlu LNG.
 • Zużycie gazu ziemnego i import LNG w Chinach spadły w 2022 r. w wyniku niższego wzrostu gospodarczego i wyższych cen gazu, co oznacza pierwszy roczny spadek zużycia od 1990 r. Zużycie gazu ziemnego spadło o 1% (0,4 miliarda stóp sześciennych dziennie) w porównaniu z poprzednim rokiem.
 • Chiński statek badawczy i pięć statków eskortujących znajdowały się w wyłącznej strefie ekonomicznej Wietnamu (WSE) w pobliżu bloków gazowych obsługiwanych przez rosyjskie firmy na Morzu Południowochińskim. Według Raya Powella, który kieruje projektem Myoushu na Uniwersytecie Stanforda na Morzu Południowochińskim, chiński statek Xiang Yang Hong 10 rozpoczął działalność w wietnamskiej WSE 7 maja, co stanowi największą inwazję od 2019 roku. Powiedział, że zachowanie Chin i reakcja Wietnamu były „niepokojącą eskalacją”. Chiny przypisują sobie własność większości bogatych w energię wód Morza Południowochińskiego, w tym obszary znajdujące się w wietnamskiej WSE. W ostatnich tygodniach (od 7 maja) chiński statek badawczy, czasami otoczony przez tuzin statków, poruszał się głównie przez blok gazowy 04-03, obsługiwany przez Vietsovpetr, spółkę joint venture pomiędzy Zarubezhneft i PetroVietnam. Regularnie przekracza również bloki 132 i 131, na które Wietnam udzielił licencji Vietgazpromowi, spółce joint-venture rosyjskiego giganta Gazpromu i PetroVietnam. Rzecznik chińskiego MSZ, Mao Ning, odpowiadając na pytanie dotyczące konfliktu, powiedział, że Chiny mają suwerenność nad Wyspami Spratly i przylegającymi do nich wodami oraz jurysdykcję nad odpowiednimi wodami. „Odpowiednie chińskie statki prowadzą normalną działalność pod chińską jurysdykcją. Jest to uzasadnione i zgodne z prawem i nie ma problemu z wchodzeniem do wyłącznych stref ekonomicznych innych krajów” – powiedziała na regularnej konferencji prasowej.
 • Rynek gazu ziemnego w Europie charakteryzuje się dobrą podażą, a magazyny są zapełnione w około 66,7% w porównaniu z około 44% rok temu, a dzięki łagodniejszej pogodzie zainteresowanie kupnem pozostaje niskie.
 • Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu na lipcowe dostawy wyniosła $9,5/mmBtu (-3,0% t/t). To najniższy poziom od maja 2021. „Azja Północna pozostaje w dużej mierze pozbawiona popytu. Ceny nadal spadają z tygodnia na tydzień, a wsparcia nie pomogła japońska sprzedaż na i tak już słaby rynek” – powiedział Toby Copson, globalny szef handlu w Trident LNG. Alex Froley, analityk LNG w firmie ICIS zajmującej się analizą danych, powiedział, że ceny na poziomie 9-10 USD/mmBtu prawdopodobnie zachęcą niektórych do zwiększonych zakupów z Azji, szczególnie w celu wytwarzania energii, chociaż spot LNG pozostaje drogi dla wielu użytkowników przemysłowych.
 • Naszym zdaniem obecne ceny gazu zachęcają producentów z Haynesville do ostatecznego zatrzymania wzrostu, więc uważamy, że dalsze spadki w porównaniu z obecnymi szacunkami są prawdopodobne” – napisali analitycy Goldman Sachs.
 • Analitycy z firmy zajmującej się doradztwem energetycznym Ritterbusch and Associates powiedzieli w notatce w tym tygodniu, że prawdopodobnie nastąpi „kilka tygodni opóźnienia, zanim zmniejszone platformy wiertnicze przełożą się na znaczące ograniczenie produkcji”.
 • Exxon powiedział, że rozważa sprzedaż swojego większościowego pakietu udziałów (70,7%) w Adriatic LNG, głównym terminalu regazyfikacji we Włoszech, w ramach szerszej strategii zbycia aktywów niezwiązanych z podstawową działalnością. Sumaryczna wartość terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) na morzu we Włoszech to około $881 mln. Sprzedaż wzbudziła zainteresowanie kilku funduszy infrastrukturalnych i międzynarodowych grup, ponieważ oczekuje się, że Włochy zwiększą import LNG, aby częściowo zastąpić gaz, który dostawały rurociągiem z Rosji. Terminal LNG jest własnością spółki zależnej Exxon ExxonMobil Italiana Gas (70,7%), spółki zależnej QatarEnergy Qatar Terminal Company Limited (22%) oraz włoskiego operatora sieci gazowej Snam SRG.MI (7,3%). Snam, który ma pierwszeństwo zakupu, jeśli partner zdecyduje się na zbycie, może zwiększyć swój obecny udział
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 89,7 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -1,21% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 93,8 bcfd.
 • Majowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio rekordowe 101,5 mld stóp sześciennych dziennie (+0,1% m/m).
 • Majowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 12,9 bcfd (-7,86% m/m).
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych spadła w ciągu tygodnia o -4 do poziomu 137 aktywnych punktów. To najniższy poziom od marca 2022, a całkowity majowy spadek odwiertów gazowych (o 24) było największym miesięcznym spadkiem liczby platform od stycznia 2016 r.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 19 maja wzrosły o +96 mld stóp sześciennych (bcf) do 2 336 bilionów stóp sześciennych (tcf). Prognozowano wzrost o +100 bcf. Zapasy gazu w USA są obecnie o +17,0% powyżej 5-letniej średniej.

Energia odnawialna

 • Linie lotnicze spodziewają się, że około 10% paliwa będzie pochodzić z SAF do 2030 roku i 60% do 2050 roku.
 • Malaysian Aviation Group (MAG) podpisała umowę na odbiór zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) z Petronas Dagangan na skalę komercyjną w Malezji. SAF, odnoszący się do paliw alternatywnych wytwarzanych ze źródeł odnawialnych, które są wykorzystywane do napędzania samolotów, ma kluczowe znaczenie dla sektora lotniczego, aby osiągnąć cel zerowej emisji netto do 2050 r., ale jego przyjęcie pozostaje w początkowej fazie.
 • Indian Oil Corp (IOC) zamierza do 2026 roku założyć fabrykę produkującą 87 000 ton SAF rocznie, kosztem ponad 15 miliardów rupii, powiedział jej dyrektor ds. Badań i rozwoju SSV Ramakumar. Indie planują wprowadzić obowiązek stosowania 1% SAF dla krajowych linii lotniczych do 2025 r., powiedział minister ds. ropy Hardeep Singh Puri.
 • Eneos Holdings Inc zgodził się zbadać produkcję do 500 milionów litrów (3,1 miliona baryłek) SAF i odnawialnego oleju napędowego rocznie wspólnie z australijską rafinerią Ampol.
 • Linie lotnicze Singapore Airlines rozpoczęły roczny program pilotażowy SAF w lipcu 2022 r., współpracując z ExxonMobil i Neste.Firmy zmieszały 1000 ton czystego SAF z paliwem do silników odrzutowych i dostarczyły paliwo dla Singapore Airlines i Scoot na lotnisku Changi. Fińska rafineria Neste oficjalnie otworzyła w ubiegłym tygodniu w Singapurze drugą fabrykę paliw odnawialnych o wydajności 1,3 miliona ton rocznie, z największą na świecie zdolnością do produkcji SAF.
 • Eneos Holdings Inc (5020.T) zgodził się zbadać produkcję do 500 milionów litrów (3,1 miliona baryłek) SAF i odnawialnego oleju napędowego rocznie wspólnie z australijską rafinerią Ampol.
 • Linia lotnicza Cebu Pacific podpisała długoterminowe partnerstwo strategiczne z Shell Eastern Petroleum w celu szerszego udostępnienia SAF dla swojej floty poprzez dostawę i zakup SAF w regionie Azji i Pacyfiku oraz na Bliskim Wschodzie, przy początkowym wolumenie co najmniej 25 kiloton rocznie. We wrześniu 2022 linia lotnicza wykonała lot z Singapuru do Manili napędzanym mieszanką 35% SAF od Neste.
 • Grupa Qantas uruchomiła 11 listopada 2022 r. Sustainable Aviation Fuel Coalition (SAF Coalition) we współpracy z Australia Post, KPMG Australia, Macquarie Group, lokalnym oddziałem Boston Consulting Group i Woodside Energy.Qantas i Airbus SE (AIR.PA) wspólnie zainwestują 2 miliony dolarów australijskich (1,34 miliona dolarów) w rafinerię biopaliw powstającą w australijskim stanie Queensland, która przekształci produkty uboczne rolnictwa w SAF.Oczekuje się, że rafineria będzie produkować do 100 milionów litrów SAF rocznie, a budowa ma się rozpocząć w przyszłym roku.
 • 6 kwietnia Airbus (AIR.PA) i China National Aviation Fuel Group (CNAF) podpisały protokół ustaleń w sprawie zwiększenia produkcji i wykorzystania SAF.W październiku zeszłego roku samolot A320neo Airbus wystartował z Tianjin i wylądował w Xian przy użyciu 5% mieszanki SAF, z SAF produkowanym lokalnie przez spółkę zależną Sinopec Zhenhai Refining & Chemical Co (Zhenhai Refining).

Uran

 • Francuskie elektrownie atomowe pracują z wydajnością 63%, po tym jak nieplanowane prace konserwacyjne przy reaktorze Cruas 3 przeciągną się do 2 czerwca.

Węgiel

 • Międzynarodowe ceny węgla stabilizują się na poziomach sprzed rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Sankcje zachodnie nałożone na Rosję zmusiły europejskich nabywców do płacenia najwyższych dolarów za paliwo do elektrowni, podnosząc ceny na całym świecie.Rosja była przed wojną największym dostawcą węgla i gazu ziemnego do Europy. Alexandre Claude, dyrektor generalny londyńskiej firmy analitycznej DBX Commodities, powiedział, że spodziewa się niższej zmienności w 2023 r. w porównaniu z 2022 r., ponieważ przepływy handlowe ustabilizowały się po „szoku energetycznym”, który nastąpił po inwazji na Ukrainę.
 • Analitycy spodziewają się, że referencyjny indeks węglowy Newcastle wyniesie w tym roku średnio 175-212 USD za tonę, co stanowi znaczną premię w stosunku do średniej 86 USD z dziesięciu lat poprzedzających inwazję Rosji na Ukrainę w 2022 r., ale spadnie o ponad 50% w stosunku do wrześniowych maksimów na poziomie 440 USD. Australijski Westpac prognozuje, że wskaźnik referencyjny Newcastle wyniesie średnio 193 USD za tonę w ciągu dziewięciu miesięcy kończących się w grudniu 2023 r. Citi spodziewa się, że indeks cen węgla Newcastle wyniesie średnio 175 USD w ciągu 9-12 miesięcy.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Argus Consulting spodziewa się, że światowy eksport węgla wzrośnie w tym roku o 4,4%, a import o 5%.Chiny zwiększają import o 11%, a australijski eksport rośnie o 9,4% r/r. Lipiec Ndlovu, przewodniczący Światowego Stowarzyszenia Węgla (WCA) i dyrektor naczelny południowoafrykańskiej firmy Thungela Resources TGAJ.J, powiedział, że „nieproporcjonalna” rola Europy w decydowaniu o cenach węgla dobiegła końca. „Idąc dalej… to, co dzieje się z Chinami i Indiami, wpłynie na podstawy energetyki, ponieważ tam właśnie jest wzrost i popyt na energię” – powiedział Ndlovu. Oczekuje się, że najwięksi eksporterzy, Indonezja i Australia, zwiększą dostawy, aby sprostać wyższemu popytowi z Indii i części Azji Południowo-Wschodniej, rekompensując niewielkie spadki podaży z innych krajów, w tym z Rosji,
 • Główny ekonomista Australii spodziewa się, że dostawy z Australii wzrosną o 7,8%, a eksport z Indonezji o 2,4%, podczas gdy import z Azji wzrośnie o 2,3% do 852 mln ton, a dostawy do Europy spadną o ponad 15%.

Złoto

 • Pomimo pozytywnych odgłosów dochodzących z Waszyngtonu, transakcja zadłużenia może być nadal trudna do sfinalizowania przed 1 czerwca. (Uczestnicy rynku) sprzedają dane za inflacją, które sugerują, że możliwa jest czerwcowa podwyżka (stóp procentowych)” – powiedział Tai Wong, niezależny handlowiec metalami z Nowego Jorku.
 • Liczba PCE po prostu kopnęła jedną z nóg na stołku rynku złota… łagodniejsza liczba zapewniłaby wiatr w plecy dla złota” – powiedział Phillip Streible, główny strateg rynkowy w Blue Line Futures w Chicago. Indeks cen osobistych wydatków konsumpcyjnych (PCE), który Rezerwa Federalna śledzi dla celu inflacyjnego 2%, wzrósł o 4,4% w ciągu 12 miesięcy do kwietnia, po wzroście o 4,2% w marcu.
 • FED Rate Monitor pokazuje, że 64,2% analityków spodziewa się podwyżki stóp procentowych przez FED na posiedzeniu 14 czerwca. 35,8% oczekuje braku zmiany stóp procentowych.
 • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX) i szanghajskiej (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Miedź

 • Kluczowy obszar wsparcia technicznego dla miedzi w okolicach 7800-7900 USD utrzymał się, a ceny powinny się teraz ustabilizować. Osiągnęliśmy znaczący poziom wsparcia. Wyceniliśmy wiele złych wiadomości. To sprawia, że zastanawiam się, czy na rynku pozostało dużo więcej sprzedaży” – powiedział Ole Hansen, analityk Saxo Bank. Podobnie jak wielu analityków, Hansen uważa, że wkrótce pojawią się deficyty podaży miedzi, które podniosą ceny.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Import do Chin rafinowanego niklu klasy I wyniósł w kwietniu zaledwie 3 204 ton, co jest najniższym miesięcznym wynikiem od stycznia 2004 r. Import w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2023 r. wyniósł 23 453 ton (-65% r/r). Zapotrzebowanie na tego rodzaj nikiel w tym kraju osiągnął najwyższy poziom 371 000 ton w 2016 r. w wyniku gwałtownego wzrostu rosyjskiego importu po tym, jak Shanghai Futures Exchange (ShFE) włączyła Norilsk Nickel jako markę dostarczającą surowiec. Podczas gdy Chiny usuwały nadwyżki rosyjskiego aluminium w imporcie, import rosyjskiego niklu wyniósł zaledwie 5000 ton w okresie styczeń-kwiecień (-57% r/r). Chiny wyeksportowały również 12 400 ton rafinowanego niklu w pierwszych czterech miesiącach tego roku, z czego 3600 ton trafiło do Singapuru, a po 2000 ton do Indii i Holandii. Krajowe zapotrzebowanie netto na rafinowany nikiel z reszty świata wyniosło zaledwie 11 000 ton w pierwszych czterech miesiącach tego roku, w porównaniu z 61 000 ton w okresie styczeń-kwiecień 2022 r. Jednym z powodów gwałtownego spadku importu jest rosnąca konkurencja o metal klasy I wszędzie indziej. Ale w przeważającej części Chiny po prostu nie potrzebują już dużo metalu klasy I, ponieważ przestawiają się na dostawy z Indonezji pośrednich produktów niklowych klasy II, które następnie przerabiają u siebie na metal klasy I. Chiny zaimportowały w kwietniu 628 000 ton indonezyjskiego NPI, co stanowi nowy miesięczny rekord, podnosząc skumulowany import do 2,0 mln ton w pierwszych czterech miesiącach tego roku (+48% r/r). Import produktów pośrednich, takich jak tlenek niklu i mieszany osad wodorotlenku, wyniósł w 2021 r. 55 000 ton. Miesięczne przepływy przekroczyły ten poziom od lutego, a skumulowany import 236 000 ton w okresie styczeń-kwiecień wzrósł trzykrotnie w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Przepływ indonezyjskiego kamienia niklowego do Chin rozpoczął się dopiero na początku 2022 r., ale jak dotąd w tym roku wzrósł do 69 000 ton. Wszystkie te formy niklu są produkowane przez indonezyjskie zakłady przetwórcze nowej generacji, które przetwarzają krajową rudę o stosunkowo niskiej jakości w produkt, który ostatecznie można wykorzystać w katodach baterii.
 • Ceny cynku spadły w czwartek do najniższego poziomu od lipca 2020 r., ponieważ słaby popyt na metal używany do cynkowania stali spowodował nadwyżkę na rynku i wzrosły zapasy giełdowe. „Cynk jest bardzo narażony na rynki budowlane (i) budownictwo ma się źle w wielu miejscach” – powiedział Dan Smith, szef badań w Amalgamated Metal Trading. „Znaczące ożywienie jest mało prawdopodobne w nadchodzących miesiącach na fizyczny popyt na cynk” – powiedział analityk Citi, Tom Mulqueen. Citi prognozuje, że rynek o około 14 milionach ton rocznie będzie miał nadpodaż o 147 000 ton w 2023 roku.
 • Indian Steel Association (ISA) oczekuje, że popyt na stal w Indiach w sezonie 2023/24 wyniesie 128,9 mln ton (+7,5% s/s). Sektor stalowy skorzystał na silnym wzroście gospodarczym Indii, a oczekuje się, że branże takie jak motoryzacja i dobra konsumpcyjne trwałego użytku będą napędzać konsumpcję stali. Przewiduje się, że wzrost gospodarczy w trzeciej co do wielkości gospodarce Azji wyniesie średnio 6,0% w bieżącym roku podatkowym, a następnie wzrośnie do 6,4% w sezonie 2024/25. „Dzięki silnemu wzrostowi wydatków na infrastrukturę i trwałemu wzrostowi konsumpcji w miastach, popyt na stal w Indiach będzie nadal rósł o 8-9 milionów ton rocznie w ciągu najbliższych dwóch lat finansowych” – powiedział ISA. Indie są drugim co do wielkości producentem stali surowej na świecie. Produkcja w sezonie 2022/23 wyniosła rekordowe 125,3 mln ton (+4,2% s/s).

Stany magazynowe metali przemysłowych

 • Zapasy rafinowanego niklu na Londyńskiej Giełdy Metali (LME) są na najniższym poziomie od 2006 roku.
 • Zapasy cynku w singapurskich magazynach zarejestrowanych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosły o 11,1 tysiąca ton – co oznacza wzrost o 64% w ciągu dwóch dni. Dostawy te, sygnalizujące występowanie nadwyżek metalu do cynkowania stali w związku ze słabym popytem ze strony branży budowlanej i niskimi cenami, podniosły ilość cynku zdeponowanego w magazynach zarejestrowanych na LME do 74 550 ton.
 • Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX), szanghajskiej (ShFE) i londyńskiej (LME) giełdy:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki o 14:00:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *