aktualności – 24 stycznia 2020

Nadprogramowy, piątkowy zestaw aktualności. Opisane są wiadomości z rynku cukru, kukurydzy, ropy naftowej, gazu ziemnego i metal przemysłowych (nikiel, cynk). Część z tych wiadomości będzie omówiona w poniedziałek, 27 stycznia 2020 w programie Surowcowe info w Comparic24.

reklama:

Słowniczek

 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, curku, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

cukier

kukurydza

ropa, gaz i węgiel

metale przemysłowe

Cukier

 • Jedna z największych rafinerii cukru w ​​Malezji, MSM Malaysia Holdings Berhad, zapowiedziała zwiększenie zakupu surowego cukru z Indii. W Q1 2020 mają zamiar zakupić 130 tysięcy ton o wartości $49,20 mln. Dla porównania w całym 2019 roku rafineria zakupiła od Indii 88 tysięcy ton cukru. Nieoficjalnie mówi się, że zakup ten ma zmniejszyć deficyt handlowy między Indiami a Malezją, co jest ostatnio przyczyną politycznych dysput pomiędzy tymi krajami. Indie w styczniu wstrzymały import oleju palmowego z Malezji w odwecie za krytykę swoich działań w Kaszmirze ze strony premiera Malezji Mahathira Mohamada. Indie są największym odbiorcą oleju palmowego z Malezji. Wg danych International Sugar Organization Malezja w 2019 roku zaimportowała 1,95 mln ton surowego cukru, głównie z Brazylii i Tajlandii.
 • Eksport cukru z Indii ma wynieść rekordowe 5,00 mln ton w sezonie 2019/20.

Kukurydza

 • Część azjatyckich odbiorców kukurydzy z USA ze względu na słabą jakość dostarczanego surowca zwraca się w stronę droższej ale i dużo lepszej jakościowo kukurydzy z Ukrainy. Chiny (315 tyś ton), Korea Południowa (250 tyś ton) i Bangladesz zwiększają zamówienia na lutowe dostawy. Do 20 stycznia 2020 Ukraina wyeksportowała 14,2 mln ton kukurydzy (+26,78% s/s) i ma nadal około 13 mln ton kukurydzy gotowej do eksportu. Sytuacja zmieni się w marcu, kiedy na rynek wejdzie argentyńska kukurydza.

źródło: Reuters Eikon

 

źródło: Reuters Eikon

Ropa, gaz i węgiel

 • Rośnie liczba bankructw w USA i Kanadzie w sektorze naftowym i gazowym. W 2019 roku wzrosła o 50% r/r wynosząc 42 upadłości (w 2018 roku zanotowano 28 upadłości). Przyczyną są oczywiście bardzo niskie ceny ropy i gazu na północnoamerykańskim rynku. W latach 2015-2019 upadłość na kontynencie ogłosiło 208 firm wydobywających ropę i gaz ziemny. Analitycy pokazują, że wydarzenia ostatnich miesięcy takie jak atak na saudyjskie rafinerie, zabicie generała z kraju OPEC czy wstrzymanie produkcji w Libii nie zmieniają cen na rynku w dłuższej perspektywie. Firmy świadczące usługi serwisowe na polach naftowych także zanotowały więcej bankructw: 21 z nich upadło w 2019 roku (w 2018 roku – 12).
 • Amerykańskie sankcje na Rosję zmusiły odłożenie zakończenia budowy Nord Stream 2 na 2021 rok, co spotkało się z głośnym sprzeciwem Rosji, która wzywa Europę do wywarcia nacisku na USA. Zdaniem Rosjan sankcje blokują przejście Europy na czystsze metody pozyskiwania energii. Rosja planuje wzrost eksportu gazu ziemnego o 34% w ciągu najbliższych 20 lat, zarówno do Europy jak i do Azji. Nord Stream 2 to rurociąg biegnący po dnie Bałtyku, z pominięciem dotychczasowych krajów tranzytowych: Białorusi, Ukrainy i Polski. Wysokie temperatury w Europie w Q4 2019 zmniejszyły zapotrzebowanie na gaz ziemny. Gazprom poinformował o wyeksportowaniu 13-13,3 mld stóp sześciennych gazu w Q4 2019.
 • Grecja rozpoczęła prywatyzację większościowego pakietu (65%) przedsiębiorstwa DEPA zajmującego się sprzedażą hurtową i detaliczną gazu ziemnego. Pozostałe 35% przedsiębiorstwa posiada największa w Grecji rafineria ropy naftowej – Hellenic Petroleum, jednak podkreśla się, że inwestor w DEPA będzie miał możliwość nabycia także udziałów należących do rafinerii. Sprzedaż spółki jest częścią umowy o pakiet ratunkowy dla Grecji po kryzysie finansowym. Spółka docelowo ma być rozbita na DEPA Commercial oraz DEPA Infrastructure.
 • Brazylia rozpocznie rozmowy z Arabią Saudyjską o współpracy z grupą OPEC, w związku z rosnącą produkcją ropy w tym kraju. W 2020 roku Brazylia ma wyprodukować 3,5 mln baryłek dziennie, a eksport ma wzrosnąć do 1,4 mln baryłek dziennie. Do 2030 roku Brazylia może być jednym z pięciu największych eksporterów ropy naftowej na świecie. Nie jest określone czy Brazylia chce wejść do grupy OPEC lub OPEC+. Indie liczą na stanie się jednym z odbiorców brazylijskiej ropy celem dywersyfikacji ryzyka geopolitycznego jakim jest obecne uzależnienie kraju od dostaw ropy z Bliskiego Wschodu.

Metale przemysłowe

 • Wydobycie rudy niklu w Indonezji w 2019 roku wyniosło 52,8 mln ton (+138,9% r/r). W 2020 roku zaczął obowiązywać zakaz eksportu rudy niklu z Indonezji, by wesprzeć lokalny przemysł przetwórczy, co powinno się przełożyć również na wydobywanie rudy wyższej jakości. Zakład przetwórczy rud niklu i kobaltu należący do chińskiej spółki GEM Co Ltd ma rozpocząć próbną produkcję w sierpniu, a pierwsza faza działalności ma rozpocząć się w Q4 2020. Produkcja ferroniklu w 2019 wyniosła 1,1 mln ton (+91,97% r/r) a surówki niklu wyprodukowano 692 429 ton (+114,37% r/r). Spadła za to produkcja niklu do 65 tysięcy ton (-13,3% r/r). Eksport rudy niklu w 2019 roku wyniósł 30,2 mln ton (+50,25% r/r).
 • Spadają zapasy cynku na Londyńskiej Giełdzie Metali (LME) – obecnie wynoszą 50 550 ton (-48,41% r/r). Jest to najniższy poziom zapasów cynku od 20 lat. Zapasy na Szanghajskiej giełdzie (ShFE) wynoszą 49 273 tony, jednak Chiny są importerem netto w 2019 roku.

Omówienie aktualności

Część z powyższych informacji zostanie omówiona w programie Surowcowe info o 13:10 w poniedziałek 27 stycznia 2020 w Comparic24.

Link do programu będzie, jak zawsze, opublikowany w poniedziałkowych aktualnościach.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *