aktualności – 23 listopada 2023

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 23 listopada 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Według rosyjskich prognoz po spadku w 2022 r., prognozuje się, że pomimo sankcji rosyjska gospodarka będzie rosła w tym roku o około 3%, czyli szybciej niż w Stany Zjednoczone czy strefa euro. „Rosyjski budżet jest bardziej wrażliwy na ceny ropy i kurs rubla niż produkcja ropy, dlatego będzie faworyzował obecne cele w zakresie wydobycia ropy, o ile ropa utrzyma się na poziomie 75–100 dolarów za baryłkę” – powiedział Ronald Smith, starszy analityk BCS Świat Inwestycji w Moskwie.
 • W sobotę, 25 listopada, od godziny 10:00 zapraszam serdecznie na Sobotni Kurs Tradingu i Inwestowania – rejestracja i udział bezpłatne, pod tym linkiem! Będę miał przyjemność wygłosić prelekcję podczas tego wydarzenia.

Raporty USDA

 • Dane z raportu USDA Crop Progress z 20 listopada 2023:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kawa

 • Dealerzy powiedzieli, że w ciągu najbliższych kilku dni pogoda w Brazylii będzie chłodniejsza i bardziej wilgotna, co rozwiewa obawy związane z niedawnymi gorącymi i suchymi warunkami.
 • ICE zgłosiło wysoki wskaźnik odrzuceń, wynoszący 76%, w przypadku 4400 torebek brazylijskiej kawy arabica, które zostały wysłane przez handlowców w celu sortowania w celu wprowadzenia na certyfikowane zapasy.Tylko 1035 worków z tej sumy przeszło ocenę.Odrzuciła także 285 torebek kawy z Tanzanii.
 • Zbiory robusty w Wietnamie zakończyły się w około 20%.

Cukier

 • Analitycy twierdzą, że podczas corocznego równoważenia indeksów towarowych w styczniu może dojść do wyprzedaży cukru surowego.
 • Louis Dreyfus Company (LDC) prognozuje, że trwające problemy logistyczne w Brazylii mogą jeszcze podbić ceny cukru, by ograniczyć popyt i zrównoważyć rynek.
 • Prognozuje się, że w Unii Europejskiej (UE) w sezonie 2023/24 produkcja wyniesie 15,5 mln ton cukru buraczanego (+3% s/s), czemu sprzyjają zwiększone nasadzenia, głównie w Polsce (+19% s/s), Rumunii, Słowacji i Węgrzech, a także Hiszpanii. Powierzchnia upraw we Francji została zmniejszona ze względu na obawy dotyczące zakazanych chemikaliów. Unia Europejska jest trzecim co do wielkości producentem cukru po Brazylii i Indiach, a według szacunków USDA jest piątym co do wielkości importerem. Prognozuje się, że import do UE w sezonie 2023/24 spadnie do 2,5 mln ton. USDA prognozuje światową produkcję cukru na 183,5 mln ton, wzrost o +8,2 mln ton względem sezonu 2022/23. Oczekuje się dużej produkcji w Brazylii, wynoszącej 41 mln ton, oraz dobrej produkcji w Indiach, co kontrastuje z niektórymi innymi prognostami. USDA przewiduje, że zbiory w Indiach wyniosą 36 milionów ton, czyli będą o 4 miliony ton wyższe niż w poprzednim sezonie.

Kakao

 • Niekorzystna pogoda w Afryce Zachodniej ograniczyła produkcję i doprowadzi do trzeciego z rzędu globalnego deficytu w trwającym od 1 października bieżącym sezonie 2023/24.

Sok pomarańczowy

 • Krajowe stowarzyszenie plantatorów (Citrus Planters of Southern Africa – CGA) podało, że eksport cytrusów z Republiki Południowej Afryki utrzymał się na stałym poziomie w sezonie 2023, nie osiągając celu branżowego ze względu na pogorszenie się problemów z energią elektryczną i logistyką w kraju. Drugi co do wielkości eksporter cytrusów na świecie po Hiszpanii wysłał 165,1 mln kartonów owoców w sezonie eksportowym 2023 (+1% s/s). Eksport był niższy od prognozy CGA zakładającej 170 milionów kartonów z powodu utrzymujących się przerw w dostawie prądu spowodowanych nieregularną produkcją w starzejących się elektrowniach węglowych w Republice Południowej Afryki, co miało wpływ na nawadnianie, pakowanie i przechowywanie w chłodniach. „Zatory w portach i dysfunkcyjna sieć kolejowa do transportu towarowego słono kosztują rolników i w efekcie utrudniają rozwój branży cytrusowej” – powiedział prezes Stowarzyszenia Plantatorów Citrus Planters of Southern Africa Justin Chadwick. UE jest największym rynkiem eksportowym Republiki Południowej Afryki, na który przypada 33% dostaw, a za nim plasuje się Bliski Wschód z 19% udziałem. W zeszłym roku Republika Południowej Afryki złożyła swoją pierwszą w historii skargę sporną do WTO, kwestionując wymogi fitosanitarne UE dotyczące przywozu pomarańczy i innych produktów cytrusowych związanych z ćmą dorszową. CGA zwróciła się także do rządu Republiki Południowej Afryki o złożenie kolejnej skargi WTO przeciwko UE w związku z przepisami dotyczącymi czarnej plamki cytrusowej.

Pszenica

 • Ukraińscy rolnicy prawie zakończyli siew roślin ozimych zasiewając 4,02 mln hektarów pszenicy ozimej, co stanowi 92,3% oczekiwanej powierzchni (-9,9% r/r). Ministerstwo w dalszym ciągu oczekuje, że powierzchnia zasiewów pszenicy ozimej wyniesie 4,36 mln ha. „Dziesięć regionów zakończyło już siew zimowy. W innych regionach akcja siewów również dobiega końca” – podało ministerstwo w oświadczeniu. Na zbiory w 2023 roku rolnicy zasiali 4,46 mln hektarów pszenicy ozimej.
 • Oczekuje się, że zasiewy pszenicy w Indiach utrzymają się na stałym poziomie pomimo wzrostu cen do niemal rekordowych poziomów, ponieważ niższa wilgotność gleby skłania rolników na niektórych obszarach do przestawienia się na uprawy mniej wodochłonne. Ograniczona powierzchnia siewów w połączeniu z groźbą wyższych niż normalnie temperatur w pierwszym kwartale, które ograniczą plony, mogą zmusić drugiego co do wielkości producenta pszenicy na świecie do utrzymania zakazu eksportu lub nawet zmusić go do skorzystania z importu. Według danych zebranych przez Ministerstwo Rolnictwa i Opieki Społecznej Rolnicy w kraju na dzień 17 listopada zasadzili pszenicę na 8,6 miliona hektarów (-5,5% s/s). Podczas gdy rolnicy uprawiający pszenicę w kluczowych północnych stanach Haryana, Pendżab i Uttar Pradesh dysponują niezawodnym nawadnianiem, które prawdopodobnie pomoże w utrzymaniu plonów, rolnicy w centralnym stanie Madhya Pradesh, drugim co do wielkości producencie po Uttar Pradesh ograniczają ilość zasiewanej pszenicy. Powierzchnia uprawy pszenicy w Madhya Pradesh może spaść o około 10% w porównaniu z rokiem ubiegłym. W Indiach uprawia się tylko jedną pszenicę rocznie, sadzenie odbywa się w październiku i listopadzie, a zbiory rozpoczynają się w marcu. „Poziom wilgotności gleby budzi obawy w kilku stanach, ale decyzja rządu o podniesieniu minimalnej ceny wsparcia o 7% podtrzyma zainteresowanie rolników pszenicą” – powiedział Nitin Gupta, starszy wiceprezes Olam Agri India. W przypadku roślin ozimych, takich jak pszenica i rzepak, wyższe niż normalne temperatury od grudnia do marca, zwykle obserwowane w latach El Niño, mogą obniżyć plony, powiedziała Ashwini Bansod, wiceprezes ds. badań towarowych w Phillip Capital India Pvt. z o.o. Plony pszenicy w Indiach zostały ograniczone w latach 2022 i 2023 przez wyższe niż normalnie temperatury na kluczowym etapie rozwoju zbóż, co zmusiło New Delhi do wprowadzenia zakazu eksportu. W Indiach, kraju samowystarczalnym pod względem produkcji zbóż, zapasy pszenicy na dzień 1 listopada wynosiły 21,9 mln ton, czyli znacznie poniżej średniej z pięciu lat wynoszącej 34,8 mln ton. „Indii w 2024 r. nie byłoby stać na produkcję poniżej normalnej w związku z wyczerpywaniem się zapasów. Niższe zbiory zmusiłyby kraj do importu pszenicy” – powiedział dealer z siedzibą w New Delhi.
 • Trwają zasiewy pszenicy ozimej w USA (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kukurydza

 • O ile w ciągu najbliższych kilku tygodni nie wystąpią… opady deszczu ( w Brazylii), prawdopodobna jest znacząca korekta w dół podaży soi i kukurydzy, co powinno oznaczać utrzymanie się cen w krótkim okresie” – twierdzą analitycy Commerzbanku.

Soja

 • Według stanu na 16 listopada zasiewy soi w Brazylii na sezon 2023/2024 osiągnęły 68% oczekiwanego obszaru, co stanowi najwolniejszy postęp w tym okresie od sezonu 2019/2020. W zeszłym tygodniu grupy rolników poinformowały, że niektórzy plantatorzy z Mato Grosso o najwyższym statusie rolniczym przestawili się z soi na inne uprawy, takie jak bawełna, ze względu na bardzo suchą pogodę. „O ile w ciągu najbliższych kilku tygodni nie wystąpią… opady deszczu, prawdopodobna jest znacząca korekta w dół podaży soi i kukurydzy, co powinno oznaczać utrzymanie się cen w krótkim okresie” – twierdzą analitycy Commerzbanku.
 • Niekorzystna pogoda w Brazylii wzbudziła alarm dotyczący zbiorów soi w sezonie 2023/2024, ale nadal spodziewane są rekordowe zbiory” – powiedział dyrektor firmy zajmującej się handlem i przetwórstwem zboża Archer-Daniels-Midland. „To naprawdę moment alarmowy. Deszcze pojawiły się później i występowały nieregularnie” – powiedział w wywiadzie Luciano Souza, dyrektor ADM ds. zbóż na Amerykę Południową.
 • Według prognoz sezon 2023/24 przyniesie zbiory w Brazylii na rekordowym poziomie 161,6 mln ton soi.

Pozostałe rośliny oleiste

 • Ukraińscy rolnicy obsiali 1,16 miliona hektarów rzepaku ozimego, prognozy mówią o areale 1,2 mln ha (-12,8% r/r). „Dziesięć regionów zakończyło już siew zimowy. W innych regionach akcja siewów również dobiega końca” – podało ministerstwo w oświadczeniu. Na zbiory w 2023 roku rolnicy zasiali 1,376 mln hektarów rzepaku ozimego.

Nawozy sztuczne

 • Brazylijska państwowa firma naftowa Petrobras rozważa potencjalne połączenia spółek, aby przyspieszyć realizację planów zwiększenia produkcji nawozów w Brazylii. Jedną z opcji byłoby znalezienie partnera, który dokończyłby budowę fabryki nawozów w stanie Mato Grosso do Sul, której prace zostały wstrzymane. Firmy takie jak norweska Yara czy chiński Sinochem są w kręgu zainteresowania Petrobras. Petrobras wynajął także spółce Unigel dwie wytwórnie nawozów i prowadzi z tą firmą rozmowy m.in. w sprawie projektu związanego z zielonym wodorem.

Ropa naftowa

 • Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) twierdzi, że obecne 800 miliardów dolarów inwestowane rocznie w światowy sektor ropy i gazu może zostać zmniejszone o połowę do 2030 roku, by osiągnąć cel polegający na ograniczeniu globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza, a także, że nie są potrzebne żadne nowe, długoterminowe projekty w sektorze ropy i gazu, a niektóre obecne projekty musiałyby zostać zamknięte. Umiejętności i zasoby sektora ropy i gazu są również dobrze przygotowane, aby pomóc w rozszerzeniu skali technologii czystej energii – takich jak wodór, wychwytywanie dwutlenku węgla, morska energia wiatrowa i biopaliwa ciekłe – które mogą stanowić 30% energii zużytej w 2050 r. Z raportu IEA wynika, że światowy popyt na ropę i gaz osiągnie szczyt do 2030 r., a do 2050 r. popyt spadnie o 45% w porównaniu z obecnym poziomem, jeśli rządy wywiążą się ze swoich krajowych zobowiązań w zakresie energii i klimatu.
 • Około 61 165 baryłek dziennego wydobycia ropy od co najmniej sześciu producentów, co stanowi około 3% wydobycia ropy w Zatoce Meksykańskiej, zostało zablokowanych w wyniku wycieku podwodnego rurociągu Third Coast Infrastructure. Do producentów ropy, których zakłady mają wpływ, należą W&T Energy VI, Occidental Petroleum, Walter Oil and Gas, Cantium, Arena Offshore i Talos Energy Ventures. Rurociąg został zamknięty przez spółkę Main Pass Oil Gathering Co (MPOG) należącą do Third Coast w czwartek, 23 listopada, rano po wykryciu wycieku w odległości około 30 km od delty rzeki Mississippi, w pobliżu parafii Plaquemines, na południowy wschód od Nowego Orleanu. Zdalnie sterowane urządzenia i nurkowie sprawdzili ponad 37 km rurociągu o długości 108 km aby znaleźć źródło wycieku. Chociaż dokładna objętość wyrzuconego oleju nie była znana, Straż Przybrzeżna, która kierowała sprzątaniem, stwierdziła, że wstępne obliczenia wykazały, że objętość wycieku wyniosła 26 190 baryłek. Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych podała, że Straż Przybrzeżna współpracowała z 15 jednostkami federalnymi odpowiedzialnymi za reagowanie na incydenty związane z zanieczyszczeniem ropą, podczas gdy Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu bada przyczynę wycieku.
 • Spotkanie OPEC+ zostało przełożone z 26 na 30 listopada, ponieważ producenci mieli trudności z osiągnięciem porozumienia w sprawie poziomów produkcji, a co za tym idzie możliwych redukcji. Trzy źródła OPEC+ podały, że jest to powiązane z krajami afrykańskimi. „Niepewność nigdy nie jest dobra dla rynków finansowych, gdyż rynki muszą teraz dłużej czekać, aby uzyskać jasność, co OPEC+ zrobi w przyszłym roku. Przełożenie spotkania pokazuje również, że wśród uczestników grupy istnieją odmienne poglądy” – powiedział analityk UBS Giovanni Staunovo. Analitycy twierdzą, że Angola, Kongo i Nigeria dążyły do zwiększenia swoich kwot dostaw na 2024 r. powyżej tymczasowych poziomów uzgodnionych na czerwcowym spotkaniu OPEC+.
 • Widzimy, że grupa może dokonać głębszej redukcji” – powiedziała w tym tygodniu Helima Croft z RBC Capital.
 • Tabela produkcji krajów OPEC+ w październiku 2023, celów produkcyjnych na drugą połowę 2023 oraz celów produkcyjnych na 2024 rok:

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Na światowym rynku ropy naftowej w 2024 r. odnotuje się niewielką nadwyżkę podaży, nawet jeśli kraje OPEC+ przedłużą cięcia na przyszły rok, powiedział agencji Reuters Toril Bosoni, szef działu rynków i przemysłu ropy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA). „Światowe zapasy ropy naftowej są na niskim poziomie, co oznacza, że istnieje ryzyko zwiększonej zmienności, jeśli pojawią się niespodzianki zarówno po stronie popytu, jak i podaży” – powiedział Toril Bosoni.
 • Gwałtowny wzrost eksportu oleju napędowego i benzyny z Chin podczas ostatniej zimy na północy złagodził panujące wówczas niedobory paliw w Azji, ale powtórzenie wyników w tym roku jest mało prawdopodobne. Według oficjalnych danych celnych eksport oleju napędowego osiągnął najwyższy poziom w styczniu tego roku i wyniósł 2,39 mln ton, a do czerwca spadł do zaledwie 290 000 ton. Schemat eksportu rafinowanego paliwa z Chin obserwowany od zeszłej zimy pokazuje, że Chiny mogą pełnić rolę wahadłowego dostawcy produktów, zwiększając eksport w przypadku wzrostu marż i wycofując się w przypadku ich spadku. Wyzwaniem dla regionalnych rynków produktów jest jednak to, że Chiny nie zawsze są podmiotem kierującym się rynkiem, a ich system kwot eksportowych umożliwia władzom zachęcanie lub zniechęcanie do eksportu zgodnie z ich imperatywami politycznymi.
 • Equinor zamierza pod koniec tej dekady wydobyć ze swoich norweskich złóż tyle samo ropy, co w 2020 r., i być może uda się wydłużyć te ambicje do 2035 r. „W 2024 r. spółka planuje wykonać około 30 odwiertów poszukiwawczych ropy i gazu na wodach Norwegii oraz 5-6 odwiertów za granicą” – powiedział Philippe Mathieu, szef operacji międzynarodowych Hove and Equinor. Do międzynarodowych odwiertów poszukiwawczych należeć będzie kilka odwiertów w pobliżu Kanady, w celu oceny odkrycia w Zatoce du Nord, jeden odwiert w Argentynie i kilka kolejnych w pobliżu Angoli. Hove powiedział także, że o ile przyszłoroczne poszukiwania na Arktycznym Morzu Barentsa skupią się na ropie, o tyle w latach 2025-2026 celem spółki będzie skupienie się na poszukiwaniach gazu na obszarach koncesyjnych niedawno zaoferowanych przez norweski rząd.
 • Rosyjski wicepremier Aleksander Nowak poinformował, że wydobycie rosyjskiej ropy w tym roku szacuje się na 527 mln ton.
 • Chiny rozpoczną serię projektów pilotażowych, aby pobudzić krajową produkcję i zużycie biodiesla, oznajmiła Krajowa Administracja Energii (NEA). „Będziemy rozszerzać scenariusze zastosowań krajowego biodiesla” – stwierdziła NEA, dodając, że jej celem jest opracowanie ścieżki rozwoju, którą można by powtórzyć, aby zapewnić podstawę do dalszej promocji ekologicznych paliw płynnych. Biodiesel produkowany z UCO ma nieco niższą zawartość energii niż olej napędowy, ale zmniejsza zanieczyszczenie gazami cieplarnianymi aż o 83%, jak wykazało badanie przeprowadzone w 2022 r. przez Argonne National Laboratory w Stanach Zjednoczonych. Chociaż prognozuje się, że Chiny wyprodukują w tym roku 1,9 miliarda litrów biodiesla, popyt krajowy ma pochłonąć zaledwie 40% tej kwoty, jak wynika z danych Departamentu Rolnictwa USA (USDA).
 • Chiński eksport oleju napędowego:

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Indonezyjska państwowa spółka naftowa Pertamina Hulu Energi (PHE) oszacowała swoją tegoroczną produkcję ropy i gazu na 1,043 mln baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (+8% r/r). Na 2024 rok spółka planuje wydobyć 1,071 mln baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (+2,68% r/r). Produkcja obejmuje zarówno działalność krajową, jak i zagraniczną. Pertamina planuje w przyszłym roku zainwestować 5,71 miliarda dolarów w swoją działalność wydobywczą, w porównaniu z 4 miliardami dolarów w tym roku. Pertamina spodziewa się zakończyć modernizację swojej rafinerii Balikpapan w kwietniu przyszłego roku. Pertamina zwiększa zdolności produkcyjne Balikpapanu do 360 000 baryłek ropy dziennie (bpd) z obecnych 260 000 baryłek dziennie.Rafineria byłaby w stanie produkować także paliwa spełniające normy emisji spalin Euro V. „W kwietniu przyszłego roku Indonezja będzie miała dodatkową zdolność produkcyjną wynoszącą 100 000 baryłek dziennie, co daje łącznie 1,125 miliona baryłek dziennie” – powiedział Nicke Widyawati, dyrektor naczelny Pertamina.
 • Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu do 17 listopada wzrosły o +8,7 mln baryłek, do 448,1 mln baryłek, prognozowano wzrost o +1,2 mln baryłek.
 • Amerykańskie zapasy benzyny wzrosły w ciągu tygodnia o +0,75 mln baryłek do 216,4 mln baryłek. Prognozowano spadek o -0,15 mln baryłek.​
 • Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, spadły w ciągu tygodnia o -1,02 mln baryłek do 105,6 mln baryłek. Prognozowano spadek o -0,761 mln baryłek.
 • Wskaźniki wykorzystania rafinerii w USA w tygodniu do 17 listopada wyniósł 87,0% (+0,9 pp t/t).

Gaz ziemny

 • Wydobycie gazu ziemnego w Rosji w tym roku będzie o 30 miliardów metrów sześciennych mniejsze niż w 2022 roku, podała agencja informacyjna TASS, cytując wypowiedź wicepremiera Aleksandra Nowaka.
 • Oman LNG podpisał 9-letnią umowę na dostawy do BP około 1 miliona ton metrycznych skroplonego gazu ziemnego (LNG) rocznie, począwszy od 2026 r.
 • Amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się skroplonym gazem ziemnym (LNG) Freeport LNG otrzymało zgodę na przywrócenie pełnej funkcjonalności części swojego zakładu eksportowego w Teksasie, podała Federalna Komisja Regulacji Energetyki (FERC). FERC zezwoliła drugiemu co do wielkości obiektowi eksportującemu LNG w USA na powrót do obsługi infrastruktury fazy II, która obejmuje pętlę LNG 2 i dok 2 do załadunku statków. Zatwierdzenie opiera się na „działaniach podjętych w celu usunięcia pierwotnych i przyczynowych przyczyn zidentyfikowanych w wyniku incydentu z 8 czerwca 2022 r., a także na zadowalającym postępie działań związanych z schładzaniem, w tym podjętych działań zaradczych” – stwierdziła FERC w komunikacie. W pierwszej fazie ponownego uruchomienia firma Freeport przywróciła do eksploatacji trzy pociągi do skraplania, dwa zbiorniki magazynujące LNG i nabrzeże (Dok 1). Pracując z pełną mocą, trzy pociągi do skraplania we Freeport LNG mogą przekształcić około 2,1 miliarda stóp sześciennych dziennie (bcfd) gazu w LNG. Od połowy marca zakład pobierał średnio 1,9 bcfd gazu ziemnego. Miliard stóp sześciennych gazu wystarczy, aby dziennie zaopatrzyć około 5 milionów domów w USA.
 • New York Independent System Operator (NYISO) stanowy operator sieci energetycznej, powiedział, że cztery elektrownie szczytowe w Nowym Jorku muszą nadal działać, aby utrzymać niezawodność w mieście przez około dwa lata po ich planowanym zamknięciu w maju 2025 r.
 • Zapasy gazu ziemnego w USA w tygodniu kończącym się 17 listopada spadły o 7 bcfd, do poziomu 3 826 bcfd. To o +7% r/r oraz +7% więcej niż 5-letnia średnia.
 • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w listopadzie 2023 wynosi średnio rekordowe 107,5 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (+3,17% m/m).
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 112,8 mld stóp sześciennych (+0,4 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 130,5 bcfd.
 • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w listopadzie 2023 wynosi średnio 14,3 bcfd (+4,38% m/m).

Energia odnawialna

 • Szwajcarska firma wydobywcza Glencore nie będzie już budować zakładu recyklingu akumulatorów pojazdów elektrycznych (EV) na włoskiej wyspie Sardynia ze względu na opóźnienia w procesie wydawania zezwoleń. Glencore oświadczył w maju, że zamierza zagospodarować zakład przy pomocy kanadyjskiej spółki Li-Cycle twierdząc, że zakład będzie produkował lit i inne materiały z rozdrobnionego materiału wydobywanego ze zużytych akumulatorów samochodowych, zwanego „czarną masą”. Brak sztywnych terminów procedury oceny oddziaływania na środowisko przeprowadzanej przez samorząd regionalny Sardynii skłonił obie firmy do podjęcia decyzji o budowie węzła w innym miejscu. Gazeta biznesowa Il Sole 24 Ore podała w czwartek, że zakład recyklingu akumulatorów zostanie prawdopodobnie zbudowany w Niemczech, ale dodał, że rozważane są również lokalizacje w Hiszpanii, Kanadzie i USA. W zeszłym miesiącu agencja Reuters poinformowała, że regionalna administracja Sardynii uznała dokumenty złożone przez Glencore w ramach procedury oceny oddziaływania na środowisko za niewystarczające.
 • Jak wynika z opublikowanego sondażu przeprowadzonego wśród 89 ekspertów z przemysłu i środowisk akademickich, Chiny są na dobrej drodze do osiągnięcia celu, jakim jest osiągnięcie maksymalnego poziomu emisji dwutlenku węgla powodującego ocieplenie klimatu przed 2030 r., choć pozostaje pytanie, jak wysoka będzie ta maksymalna wartość. Ponad 70% respondentów stwierdziło, że Chiny, największy na świecie emitent dwutlenku węgla, będą w stanie osiągnąć ten cel, a dwóch stwierdziło, że ich emisje osiągnęły już szczyt, jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) – think tank z siedzibą w Helsinkach. Główny analityk CREA, Lauri Myllyvirta, powiedział w zeszłym tygodniu, że prawdopodobne jest, że od przyszłego roku emisje w Chinach ulegną „strukturalnemu spadkowi”, a źródła odnawialne będą w stanie zaspokoić nowe zapotrzebowanie na energię.

Węgiel

 • Po tym, jak ponad tysiąc pracowników wyruszyło na walkę z rosyjską inwazją, przedsiębiorstwo wydobywcze węgla we wschodniej Ukrainie doświadczyło ogromnych niedoborów kadrowych.Jej odpowiedzią było umożliwienie kobietom po raz pierwszy w swojej historii pracy pod ziemią. „Przyjęłam tę pracę, bo zaczęła się wojna i nie było innej pracy” – powiedziała 22-letnia Krystyna, jedna z ponad setki kobiet pracujących pod ziemią. Przez pięć miesięcy pracowała jako technik na głębokości 470 metrów pod ziemią, obsługując małe pociągi elektryczne wożące pracowników na odległość ponad 4 kilometrów od szybu windy, skąd schodzą do pokładów węgla. Krystyna zdecydowała się podjąć tę pracę dopiero, gdy przełamała strach przed pozostawieniem 4-letniego syna Denysa w domu z matką. Jej rodzinne miasto Pawłohrad znajduje się 100 km od frontu, ale często jest trafiane przez rosyjskie rakiety. Powiedziała, że praca jest interesująca, ale trudna: pokrywy akumulatorów są ciężkie, a para może być nieprzyjemna. Jednakże płaca jest dobra i ma poczucie obowiązku, aby zostać i zrobić wszystko, co w jej mocy, dla tych, którzy poszli walczyć. Jej starszy brat pracował w tej samej kopalni. Do wojska wstąpił dwa tygodnie po rozpoczęciu inwazji na pełną skalę. „Naszych chłopców wywieziono na front i teraz trzeba ich wspierać: w kopalni nie ma już nikogo innego do pracy” – powiedziała. Ukraiński przemysł węglowy, niegdyś jeden z największych w Europie, od upadku Związku Radzieckiego doświadcza spadku produkcji. Wspierane przez Rosję bojówki na wschodniej Ukrainie przejęły w 2014 r. wiele regionów bogatych w węgiel. Po inwazji w 2022 r. Rosja zajęła jeszcze więcej kopalń. DTEK, właściciel kopalni i największa prywatna firma energetyczna na Ukrainie, twierdzi, że prawie 3 000 z 20 000 pracowników kopalni walczy. Spośród tysiąca górników z tej kopalni i pobliskiego bliźniaczego przedsiębiorstwa, którzy wyruszyli do walki, 42 zginęło. Chociaż niektóre kobiety pracowały w kopalniach przed wojną, rząd zakazał im wykonywania pracy pod ziemią, uznając tę pracę za zbyt wymagającą fizycznie, co było polityką obowiązującą od czasów sowieckich. Po uchyleniu tego zakazu w czasie wojny około 400 kobiet pracuje obecnie pod ziemią w kopalniach DTEK, choć stanowi to zaledwie 2,5% całkowitej podziemnej siły roboczej. Według spółki kobiety pracują wyłącznie na pomocniczych stanowiskach pod ziemią, które nie wymagają ciężkiej pracy fizycznej. „Robimy wszystko na tym samym poziomie co mężczyźni, chyba że jest to coś bardzo ciężkiego, czego nie możemy unieść” – powiedziała 43-letnia Natalia, która pracuje również jako technik dokonujący kontroli pociągów. Kiedy Natalia zdecydowała się na pracę w kopalni, jej 19-letni syn pracował już w sąsiedniej kopalni już od roku. „Właściwie to go namawiałam, żeby tam nie jechał i nie pracował” – wspomina, ale dodała, że teraz jest szczęśliwa, pracując w kopalni i planuje pozostać w tej pracy nawet po wojnie.

Złoto

 • Wygląda na to, że jest to pokrycie krótkiej pozycji ze względu na słabszego dolara amerykańskiego, a także fakt, że nie wygląda na to, że na horyzoncie pojawią się kolejne podwyżki stóp procentowych, więc to optymistyczny sygnał dla złota. Jeśli dziś po południu ukaże się protokół, jeśli będzie coś mówionego o wstrzymaniu podwyżek stóp procentowych, cena złota będzie stale powyżej 2000 dolarów” – powiedział Bob Haberkorn, starszy strateg rynkowy w RJO Futures.
 • Teraz, gdy obawy związane z konfliktem na Bliskim Wschodzie zauważalnie osłabły, perspektywy stóp procentowych w USA odzyskały przewagę w przypadku złota” – stwierdził Commerzbank.
 • Australijska mennica Perth Mint poinformowała, że zawarła porozumienie z agencją wywiadu finansowego tego kraju, aby w pełni przestrzegać przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy po tym, jak audyt zewnętrzny wykrył problemy z ich przestrzeganiem.Największy na świecie producent nowo wydobytego złota oznajmił, że zakończy rozpoczęty w marcu 2021 r. program przeciwdziałania praniu pieniędzy do 30 kwietnia 2025 r. Audyt zewnętrzny został przeprowadzony w okresie od listopada 2022 r. do lipca 2023 r. na zlecenie Australijskiego Centrum Raportów i Analiz Transakcyjnych (AUSTRAC) po stwierdzeniu niezgodności w ocenie Perth Mint z sierpnia 2022 r. „Wyniki kontroli odzwierciedlają obawy AUSTRAC dotyczące programu AML/CTF (przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu) Gold Corporation, systemów monitorowania i kontroli oraz raportowania do AUSTRAC” – stwierdziła agencja.

Platyna i pallad

 • Platyna odnotuje mniejszy deficyt podaży w 2024 r. ze względu na niższą konsumpcję i wyższą produkcję, stwierdziła World Platinum Investment Council (WPIC). Oczekuje się, że popyt na platynę, która jest wykorzystywana w katalizatorach między innymi do ograniczania szkodliwych emisji z układów wydechowych pojazdów, spadnie o 6% do 7,7 mln uncji trojańskich w 2024 r. ze względu na zmniejszone zużycie w sektorach szklarskim i chemicznym. Oczekuje się jednak, że w 2024 r. popyt ze strony sektora samochodowego będzie wzrastał czwarty rok z rzędu. Bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące emisji, większe zużycie biżuterii i szersze zastępowanie przez producentów samochodów palladu tańszą platyną będą jeszcze bardziej wspierać popyt. Tymczasem oczekuje się, że podaż wzrośnie do 7,3 mln uncji (+3% r/r) ze względu na wyższą produkcję w Republice Południowej Afryki. Oznaczać to będzie deficyt 0,353 mln uncji w 2024 roku w porównaniu z rekordowym deficytem wynoszącym 1,07 mln uncji w tym roku. WPIC spodziewa się, że dostępność zapasów naziemnych będzie w dalszym ciągu spadać, przy czym większość zapasów jest przechowywana w Chinach i nie nadaje się do łatwego eksportu. Na koniec 2023 r. zapasy naziemne osiągną najniższy poziom od trzech lat, odpowiadający pięciomiesięcznemu zapotrzebowaniu. „Wstrząsy gospodarcze, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich trzech lat, są nadal odczuwalne na rynku platyny i w dalszym ciągu wpływają na zachowanie rynku i dzisiejsze ceny” – stwierdził w raporcie Trevor Raymond, dyrektor naczelny WPIC. Ponieważ wcześniej skumulowane zapasy w sektorze motoryzacyjnym spadają „wraz z ciągłym wzrostem produkcji i sprzedaży pojazdów, przewidujemy powrót do bardziej typowych dla producentów samochodów wzorców zakupów platyny, co może jeszcze bardziej zacieśnić rynek i wywrzeć presję na wzrost ceny platyny” – dodał Raymond.

Miedź

 • Silniejszy juan i wiadomość o planach chińskiego rządu w zakresie pomocy dziesiątkom deweloperów wspierają cenę miedzi” – powiedział handlarz metalami. Z technicznego punktu widzenia, inwestorzy twierdzą, że przebicie miedzi przez 200-dniową średnią kroczącą na poziomie 8465 dolarów może wywołać dalszy impuls wzrostowy. „8500 dolarów zawsze będzie stanowić duży obszar odbicia, zwłaszcza biorąc pod uwagę niektóre z wymian giełdowych, jakie obserwowano na rynku w różnych momentach od końca kwietnia” – stwierdziło we wtorek biuro maklerskie Marex.
 • Agencja ratingowa Fitch obniżyła rating kredytowy chilijskiego państwowego giganta miedziowego Codelco o jeden stopień do BBB+ z A-. To pierwsza obniżka ratingu spółki od pięciu lat, choć utrzymała ona perspektywę stabilną. „Obniżenie ratingów Codelco jest wynikiem obniżenia jego jednostkowego profilu kredytowego… odzwierciedlającego pogorszenie (jego) profilu kredytowego” – stwierdził Fitch. Nowy rating dotyczy długoterminowego ratingu niewypłacalności Codelco w walucie zagranicznej i lokalnej oraz jego uprzywilejowanych niezabezpieczonych obligacji.
 • Chińska spółka MMG Ltd zgodziła się kupić kanadyjską spółkę Cuprous Capital, spółkę-matkę kopalni miedzi Khoemacau w Botswanie, o wartości przedsiębiorstwa wynoszącej 1,88 miliarda dolarów. MMG poszukiwało aktywów w zakresie miedzi od ponad roku w obliczu gwałtownego wzrostu popytu na metal niezbędny w procesie transformacji w stronę zielonej energii. „Przejęcie kopalni Khoemacau to ważny krok w realizacji naszej wizji stworzenia wiodącej międzynarodowej firmy wydobywczej o niskoemisyjnej przyszłości i stworzy znaczącą, długoterminową wartość dla naszych akcjonariuszy” – powiedział w oświadczeniu prezes MMG Jiqing Xu. Khoemacau położone jest w Pasie Miedzianym Kalahari, rozległym obszarze rozciągającym się od północno-wschodniej Botswany po części zachodniej Namibii. Rocznie produkuje około 60 000 ton miedzi i około 2 milionów uncji srebra. Dzięki dodatkowym inwestycjom wydobycie mogłoby wzrosnąć do około 130 000 ton miedzi i 5 milionów uncji srebra rocznie. Z dokumentów wynika, że transakcja oczekuje na zatwierdzenie przez organy regulacyjne w Chinach i Botswanie. MMG oświadczyło, że spodziewa się sfinalizowania transakcji w pierwszej połowie 2024 roku.
 • Chilijska państwowa spółka Codelco planuje zainwestować dodatkowe 720 milionów dolarów w modernizację jednej ze swoich kopalni miedzi. Firma zaproponowała szereg modyfikacji pierwotnego projektu podziemnego Chuquicamata, których celem było osiągnięcie wydajności produkcyjnej wynoszącej 140 000 ton dziennie. Proponowane zmiany operacyjne, zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni, „nie zmienią prędkości wydobycia i przetwarzania pierwotnie zatwierdzonych dla projektu” – dodało Codelco. Codelco zakończy rok z dostawą około 1,315 mln ton metrycznych, co stanowi dolną granicę szacowanego zakresu. Alvarado spodziewa się jednak wzrostu produkcji w 2024 r. do około 1,34 mln ton metrycznych.

Pozostałe metale przemysłowe

 • We wrześniu światowy rynek niklu odnotował nadwyżkę 23 900 ton metrycznych, w porównaniu z nadwyżką 14 200 ton rok wcześniej – pokazały dane International Nickel Study Group (INSG). Dla porównania, w sierpniu 2023 r. nadwyżka wyniosła 15 300 ton. Dane wykazały, że w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 r. nadwyżka wyniosła 155 000 ton w porównaniu z nadwyżką 60 500 ton w tym samym okresie ubiegłego roku.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *