aktualności – 20 czerwca 2022

Mimo, że dziś wolne w USA – to aktualności i program (tradycyjnie o 14:00) są! Zapraszam więc i do lektury i do oglądania materiału…

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 20 czerwca 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej omówią sposoby uwolnienia milionów ton zboża, które utknęły na Ukrainie z powodu rosyjskiej blokady morskiej na Morzu Czarnym. Spotkanie ma się odbyć w poniedziałek, 20 czerwca, w Luksemburgu. UE wspiera wysiłki Organizacji Narodów Zjednoczonych zmierzające do zawarcia porozumienia w sprawie wznowienia ukraińskiego eksportu morskiego w zamian za ułatwienie rosyjskiego eksportu żywności i nawozów. Nie jest jasne, czy UE zaangażuje się w militarne zabezpieczenie takiej umowy. „Czy w przyszłości będzie potrzeba eskortowania tych statków handlowych, jest to znak zapytania i nie sądzę, że już jesteśmy na etapie takich rozważań” – powiedział anonimowo urzędnik UE.
 • Włoskie przedsiębiorstwo Enel zgodziło się sprzedać 56,43% udziałów w Enel Russia za około $144,15 mln lokalnym inwestorom. Transakcja zostanie sfinalizowana w Q3 2022 i oznaczać będzie całkowite wyjście grupy z Rosji. Enel poinformował, że Lukoil, drugi co do wielkości producent ropy w Rosji, oraz prywatny fundusz Gazprombank-Frezia kupią jego udziały w jednostce. Założona w 2004 roku Enel Russia posiada około 5,6 GW mocy konwencjonalnej i około 300 MW mocy wiatrowej na różnych etapach rozwoju.
 • Północna część Włoch może stracić nawet połowę swoich upraw na skutek suszy. Poziom wody w Pad (Po, najdłuższa rzeka Włoch) jest najniższy od 70 lat, przez co wiele pól jest zagrożonych brakiem naturalnego nawodnienia. Lobby rolnicze CIA wezwało do natychmiastowych działań, wzywając do awaryjnego nawadniania, aby uratować uprawy, takie jak pomidory i arbuzy, oraz stworzenia nowej infrastruktury, w tym zbiorników do przechowywania wody deszczowej. Wg organizacji już teraz wiadomo, że straty przekroczą $1 mld. Straty mogą dotknąć także kukurydzy oraz soi. Wysokie temperatury dotykają także Hiszpanii i Francji oraz upraw w środkowych Stanach Zjednoczonych.
 • Popyt na energię w Teksasie osiągnął nowy rekordowy poziom w czwartek i prawdopodobnie pobije ten rekord w poniedziałek. Electric Reliability Council of Texas (ERCOT), która obsługuje sieć dla ponad 26 milionów klientów, reprezentujących około 90% obciążenia energetycznego stanu, stwierdziła, że ​​ma wystarczające zasoby, aby zaspokoić popyt. ERCOT podał, że zużycie energii wzrosło do wstępnego 75 124 megawatów (MW) w czwartek, przebijając poprzedni rekord z 12 czerwca (wynoszący 75 882 MW). Na poniedziałek prognozowane zużycie energii ma wynieść 76 485 MW. Według prognoz ERCOT wzrost gospodarczy zwiększy szczytowe zapotrzebowanie do 77 317 MW tego lata. Sieć oczekuje, że nowe elektrownie wiatrowe i słoneczne dodane w ciągu ostatniego roku zwiększą dostępne latem zasoby do 91 392 MW.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Kawa

 • Krążą plotki, że Starbucks zwolni szefa swoich operacji w Ameryce Północnej.
 • Zapasy kawy w magazynach ICE spadły szósty tydzień z rzędu (-25,6k t/t) – spadając poniżej miliona worków, w sezonie 2020/21 rosły (+30,3k t/t). Zapasy kawy są o -53,98% s/s niższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Analitycy już dodają więcej brazylijskiego cukru do swoich szacunków bilansu rynkowego” – powiedział Tobin Gorey, analityk Commonwealth Bank of Australia.
 • Indie prawdopodobnie nałożą limity na eksport cukru także na rozpoczynający się w październiku sezon 2022/23. Szacuje się, że limity wyniosą między 6 a 7 mln ton.

Kakao

 • Zapasy kakao w magazynach ICE spadły (-11,9k t/t), w poprzednim sezonie wzrosły (+6,9k t/t). Zapasy są w tym sezonie o -0,41% s/s niższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

 • Prezydent Francji widzi niewielkie szanse na porozumienie dyplomatyczne z Rosją, aby zezwolić na eksport ukraińskiego zboża drogą morską z portu w Odessie, ale powiedział, że prowadzone są rozmowy na temat rewitalizacji tras kolejowych łączących Odessę z Dunajem w Rumunii.

Pozostałe rośliny oleiste

 • Eksport malezyjskich produktów z oleju palmowego w okresie od 1 do 20 czerwca spadł do 738 368 ton (-10,5% m/m). W marcu eksport oleju palmowego i jego pochodnych wyniósł 1 353,3 tysiąca ton (+7,4% m/m), w kwietniu 1 135,7 tysiąca ton (-16,1% m/m), w maju 1 415,6 tysiąca ton (+24,6% m/m).

Ropa naftowa

 • Regionalny Rząd Kurdystanu w Iraku (KRG) pracuje nad założeniem dwóch firm naftowych, co jest ostatnim krokiem w bitwie między Erbilem a Bagdadem o kontrolę sektora naftowego w regionie półautonomicznym. Nowa firma naftowa KROC, należąca do KRG, miałaby specjalizować się w wydobyciu ropy, podczas gdy druga – KOMO – skupiłaby się na eksporcie i marketingu ropy z regionu półautonomicznego. Oświadczenie to jest następstwem wielomiesięcznych sporów między Erbilem a Bagdadem po lutowym orzeczeniu sądu federalnego, który uznał podstawy prawne sektora naftowego i gazowego regionu Kurdystanu za niekonstytucyjne.
 • Brazylijska państwowa firma naftowa Petrobras ogłosiła podwyżkę cen paliw. Według O Globo, zarząd firmy zatwierdził podwyżki cen oleju napędowego i benzyny, które wejdą w życie w przyszłym tygodniu. Petrobras powiedział, że nie może „z wyprzedzeniem przedyskutować decyzji o utrzymaniu cen lub dostosowaniu cen ze względu na problemy z konkurencją”. Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, który stara się uporać się z wysoką inflacją w kraju, powiedział, że ma nadzieję, że Petrobras nie podniesie cen. Bolsonaro wielokrotnie złorzeczył wszelkim podwyżkom cen paliw przez Petrobras, jednocześnie stając w obliczu ciężkiej bitwy o reelekcję w październiku. Marszałek niższej izby, Arthur Lira, powiedział na Twitterze późnym wieczorem, że Petrobras wypowiedział „wojnę przeciwko Brazylii i Brazylijczykom”, rzekomo planując kolejną podwyżkę cen. Lira powiedział, że w poniedziałek zorganizuje spotkanie z liderami w celu omówienia polityki cenowej Petrobras. Źródła bliskie tej sprawie powiedziały Reuterowi, że niższe obciążenia podatkowe powinny sprawić, że wszelkie podwyżki cen będą „mniej traumatyczne”. Petrobras ustala ceny paliw w stosunku do międzynarodowej ropy naftowej.
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 17 czerwca 2022 wynosiły 6,083 mln (b/z t/t).
 • Liczba odwiertów naftowych w USA wzrosła drugi tydzień z rzędu o 4 w ubiegłym tygodniu do poziomu 584 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

 • Pełne uruchomienie uszkodzonego 8 czerwca terminalu eksportowego Freeport LNG w Teksasie nastąpi najprawdopodobniej dopiero pod koniec 2022 roku, z czego częściowo eksport ma zostać przywrócony we wrześniu 2022. Freeport LNG ogłosił wystąpienie siły wyższej w eksporcie skroplonego gazu ziemnego.
 • Rosja ograniczyła dostawy gazu do Włoch o około połowę. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w czwartek, że ograniczenia podaży nie były celowe i były związane z problemami z konserwacją, ale włoski premier Mario Draghi odrzucił jego wyjaśnienia. „Zarówno Niemcy, jak i my, i inni, wierzymy, że to kłamstwa. W rzeczywistości robią polityczny użytek z gazu, tak jak używają ziarna do celów politycznych” – powiedział Draghi. Włosi posiadają nieco ponad 50% zapełnionych swoich magazynów gazu. Francja poinformowała, że ​​od 15 czerwca nie otrzymuje rosyjskiego gazu z Niemiec.
 • Chińskie koncerny naftowe prowadzą zaawansowane rozmowy z Katarem, aby zainwestować w ekspansję North Field East największego na świecie projektu skroplonego gazu ziemnego (LNG) i kupować paliwo w ramach długoterminowych kontraktów. Byłoby to pierwsze takie partnerstwo wśród największych światowych konsumentów i producentów LNG. Umowa w sprawie dostaw z Kataru pomoże Chinom stworzyć bufor chroniący przed zmiennością cen spot i zdywersyfikować import; stosunki z dwoma głównymi dostawcami, Stanami Zjednoczonymi i Australią, są na niskim poziomie, a inny, Rosja, jest w trakcie wojny i jest zagrożony powszechnymi sankcjami. Pekin uważa, że ​​gaz jest strategicznym paliwem pomostowym, które ma zastąpić węgiel na drodze do neutralności węglowej do 2060 roku. Katar był największym chińskim dostawcą LNG po Australii w pierwszych pięciu miesiącach 2022 roku. CNPC i Sinopec obejmą po 5% udziałów w dwa oddzielne pociągi eksportowe, część wartego prawie $30 miliardów projektu ekspansji North Field. „Udział, nawet niewielki, dałby Chińczykom bezpośredni dostęp do wysoce zglobalizowanego projektu i nauczyłby się jego wiedzy zarządczej i operacyjnej” – powiedział jeden ze źródeł, wysoki rangą urzędnik branżowy z Pekinu. North Field Expansion obejmuje sześć pociągów LNG, które zwiększą moc skraplania Kataru z 77 milionów ton rocznie (mtpa) do 126 mtpa do 2027 r., umacniając jego status największego producenta na świecie.
 • Liban podpisze „ostateczną” umowę dotyczącą importu gazu z Egiptu 21 czerwca, po miesiącach opóźnień w realizacji planu uważanego za kluczowy dla zwiększenia dostaw energii dla dotkniętej kryzysem libańskiej gospodarki. Plan, po raz pierwszy wprowadzony latem 2021 r., jest częścią wspieranych przez USA wysiłków mających na celu rozwiązanie problemu paraliżujących niedoborów energii elektrycznej w Libanie przy użyciu egipskiego gazu dostarczanego przez Jordanię i Syrię. Ostateczne zatwierdzenie umowy między krajami pozwoli Waszyngtonowi ocenić, czy umowa jest zgodna z sankcjami USA nałożonymi na Syrię, po czym gaz może „ostatecznie popłynąć”. Liban powiedział, że egipski gaz, w połączeniu z oddzielną umową na import energii elektrycznej z Jordanii, może zwiększyć dostawy energii z zaledwie kilku godzin dziennie do nawet 10 godzin dziennie. Umowy te są kamieniem węgielnym planu libańskiego rządu, który ma na celu zreorganizowanie sektora elektroenergetycznego poprzez zwiększenie dostaw energii, a następnie podniesienie cen w celu zlikwidowania deficytu państwowego przedsiębiorstwa energetycznego w obliczu miażdżącego kryzysu gospodarczego. Bank Światowy zobowiązał się sfinansować obie umowy, pod warunkiem przeprowadzenia reformy sektora energetycznego Libanu.
 • Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji spadły – sierpniowe dostawy wycenia się na $36,5/mmBtu (+55,3% t/t).
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 93,5 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +1,08% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 98,4 bcfd.
 • Czerwcowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosiła średnio 94,8 mld stóp sześciennych dziennie (-0,32% m/m).
 • Czerwcowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 11,6 bcfd (-7,20% m/m).
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych wzrosła w ubiegłym tygodniu o 3 do poziomu 154 aktywnych punktów.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 10 czerwca wzrosły o +92 mld stóp sześciennych (bcf) do 1,999 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o -13,36% poniżej 5-letniej średniej. Analitycy prognozowali wzrost zapasów o +90 bcf.

Energia odnawialna

 • Equinor i jego partnerzy na polach naftowych i gazowych Troll i Oseberg na Morzu Północnym rozważają możliwe opcje budowy jednogigawatowej pływającej morskiej farmy wiatrowej. Projekt o nazwie Trollvind może zapewnić znaczną część energii elektrycznej potrzebnej do obsługi pól Troll i Oseberg przez punkt połączenia na lądzie. „Energia z Trollvind może wnieść solidny wkład w elektryfikację instalacji naftowych i gazowych, przyspieszyć rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii i dostarczyć dodatkową energię regionowi Bergen” – napisano w oświadczeniu.

Węgiel

 • Dane Rystad Energy pokazują, że energetyka węglowa może pozostać bardziej konkurencyjnym źródłem paliw do 2025 roku. Dodatkowe zatrzymanie tranzytu gazu z Rosji na skutek braku części niezbędnych do konserwacji i funkcjonowania gazociągów (przez sankcje) mogą mocniej wspierać węgiel. Co prawda mający wejść w życie w sierpniu zakaz importu węgla z Rosji mocno wpłynie na dostępność surowca, to jednak nadal łatwiej jest dostarczyć węgiel z innych części świata niż gaz, którego rozładunek i dalszy tranzyt wymaga znacznie bardziej wyspecjalizowanej infrastruktury.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Uran

 • Czeski producent energii CEZ przejął od rosyjskich właścicieli firmę świadczącą usługi energetyki jądrowej Skoda JS. Skoda JS jest częścią rosyjskiej grupy inżynieryjnej OMZ, kontrolowanej przez Gazprombank, i jest partnerem CEZ w zakresie dostaw, głównie w zakresie paliwa jądrowego, i konserwacji elektrowni atomowych. CEZ powiedział w oświadczeniu dotyczącym potencjalnych sankcji dla Skody JS, że mogą one mieć „potencjalny wpływ na ich zdolność do utrzymania kluczowych usług i dostaw dla elektrowni jądrowych CEZ”. CEZ poinformował, że w ramach umowy bank inwestycyjny WOOD & Company będzie posiadał akcje do czasu uzyskania zgody urzędu antymonopolowego. „Zmiana właściciela oznacza dla nas nowy etap, w którym będziemy mogli w pełni wykorzystać nasze moce, bez ograniczeń związanych z dotychczasową strukturą właścicielską” – powiedział Frantisek Krcek, prezes Skoda JS. Firma może również odegrać rolę w planie budowy nowego bloku w elektrowni jądrowej Dukovany przez CEZ, którego wartość szacuje się na ponad $6 miliardów. Państwo czeskie, które posiada 70% udziałów w CEZ, wykluczyło z procesu oferentów rosyjskich i chińskich ze względów bezpieczeństwa.

Złoto

 • Dzisiaj w Stanach Zjednoczonych jest święto państwowe, co oznacza, że ​​płynność – a tym samym zmienność – prawdopodobnie będzie niższa, co utrudnia kierunkowe ruchy na złocie bez nowego katalizatora. Złoto faktycznie od 19 maja znajduje się w niestabilnym przedziale między 1805 a 1880 USD. A to czyni go bardziej rynkiem traderów niż rynkiem inwestorów. Uważamy, że inwestorzy zdecydują się kupować spadki powyżej $1800 i sprzedawać wzrosty poniżej $1880” – powiedział starszy analityk rynku City Index, Matt Simpson.
 • SPDR Gold Trust, największy na świecie oparty na złocie fundusz giełdowy, poinformował o wzroście zasobów do 1 075,54 ton (+1,1% d/d).
 • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach nowojorskiej (CME NYMEX) i szanghajskiej (ShFE) giełdy:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Miedź

 • Spadek na rynku miedzi, wg ANZwynika z niepewności co do perspektyw popytu w Chinach. Ponowne wybuchy COVID-19 poddają w wątpliwość poprawę sytuacji po blokadach, które spowolniły działalność przemysłową. Wydaje się, że rynek ignoruje również kwestie związane z podażą”.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Pracownicy meksykańskiego zakładu ArcelorMittal odwołali krótki strajk po osiągnięciu porozumienia z największym na świecie producentem stali w sprawie podziału zysków. Strajk rozpoczął się w środę w południe, zakończył się jak luksemburska firma zgodziła się wypłacić sporne 10% swoich zysków ponad 3 500 bezpośrednim pracownikom zakładu w zachodnim stanie Michoacan. „Po skomplikowanych i rozległych negocjacjach… konflikt zakończył się po walce o jak najlepsze warunki dla pracowników jednostki 271. To osiągnięcie jest bezprecedensowe w ponad 40-letniej historii” – powiedział związek. ArcelorMittal produkuje walcówkę i pręty dla budownictwa, części dla przemysłu samochodowego oraz produkty dla sektora energetycznego.
 • Europejski Fundusz Surowcowy (ERMF) ma ruszyć w 2023 roku i stanowić zabezpieczenie surowcowe dla transformacji w gospodarkę o zerowej emisji dwutlenku węgla (CO2). Pierwotny kapitał ERMF ma wynosić ~$2,1 mld, ale szacunki mówią, że będzie potrzebnych ponad $110 mld na inwestycje w regionie, a wg niektórych szacunków nawet $155 mld. Środki mają pozwolić na lokalną produkcję metali ziem rzadkich oraz na uwolnienie się od uzależnienia od Chin. ERMF ma umożliwić lokalną produkcję 20% zapotrzebowania Unii Europejskiej na magnesy z metali ziem rzadkich. – sektor obecnie zależny od Chin w 98%. Jednym z największych problemów dostrzeganych przez inwestorów jest biurokracja Unii Europejskiej.
 • Rząd Boliwii nie podejmie ostatecznej decyzji w sprawie potencjalnych powiązań z prywatnymi partnerami w wydobyciu litu do grudnia 2022 roku. Rząd ocenia obecnie sześć firm, które mają pomóc w wydobywaniu niewykorzystanych w kraju bogactw litowych. Jeden lub więcej może zostać ostatecznie wybranych do współpracy z państwowym Yacimientos de Litios Bolivianos (YLB). Alvaro Arnez, wiceminister wysokich technologii energetycznych powiedział, że rząd planuje teraz przygotować propozycje dla firm do rozpatrzenia do końca października, z ostateczną umową lub umowami zawartymi do końca grudnia. Pierwotnie Boliwia miała ogłosić wybrane firmy w maju. Pomimo dziesięcioleci prób Boliwia nie osiągnęła jeszcze żadnej komercyjnej produkcji litu. Popyt na ultralekki metal wzrósł w ostatnich latach za sprawą przechodzenia na transport i gospodarkę bezemisyjną. Boliwia, jeden z najbiedniejszych krajów obu Ameryk, stoi przed poważnymi wyzwaniami, aby do 2025 r. zrealizować swój cel polegający na lokalnej produkcji baterii litowo-jonowych. Żadna z firm znajdujących się na krótkiej liście boliwijskiego rządu nie wykorzystywała wcześniej litu na skalę komercyjną.
 • Nadal mamy nadzieję, że branża nie zwiększy eksportu i będzie postępować zgodnie z polityką rządu, aby priorytetowo traktować popyt w kraju” – powiedział Qu Xiuli, wiceprzewodnicząca Chińskiego Stowarzyszenia Żelaza i Stali (CISA) prosząc firmy stalowe by nie wykorzystywały wysokich cen stali w Europie do zwiększania eksportu kosztem lokalnego rynku w Chinach. Jak wynika z danych celników, eksport wyrobów stalowych przez czołowego światowego producenta tego metalu spadł w okresie styczeń-marzec do 131,8 mln ton (-25,5% r/r).
 • Niektóre chińskie huty podobno zmniejszają produkcję, a analitycy Sinosteel szacują, że zapasy stali wzrosły w zeszłym tygodniu o 316 700 ton do 22,2 miliona ton. Chiny chcą do końca roku utworzyć centralną grupę do kontrolowania importu rudy żelaza, wierząc, że da im to możliwość wymuszania niższych cen – poinformował Financial Times. Nie był to pierwszy raz, kiedy taki plan był dyskutowany, ale tym razem różnica polega na tym, że wydaje się, że istnieje prawdziwy rozmach w przejściu na centralny system zakupu rudy żelaza przez główne huty kontrolowane przez państwo. Ruda żelaza jest rynkiem skoncentrowanym po stronie popytu (70% globalnego popytu to Chiny), ale jest prawie tak samo skoncentrowana po stronie podaży, z dwoma największymi krajami produkującymi, Australią i Brazylią. Na przykład import Chin z tych dwóch krajów w maju wyniósł 83,7 mln ton, co stanowi 87% dostaw drogą morską. Rio Tinto, BHP Group, Fortescue Metals Group oraz Vale SA pokrywają 75,6% chińskiego importu. Chociaż jest mało prawdopodobne, że te firmy zmówiłyby się lub utworzyły kartel sprzedawców, mają również znaczną władzę na rynku. Chiny mogłyby próbować zmniejszyć zależność od Australii, starając się kupować więcej od Brazylii i kilku mniejszych dostawców, takich jak Republika Południowej Afryki i Kanada, ale górnicy w tych krajach nie mieliby zachęty do sprzedawania po cenach niższych niż ich australijscy konkurenci.
 • Import aluminium do Chin w maju spadł do 188 469 ton (+7,52% m/m; -16,4% r/r).
 • Chiński eksport nieobrobionego plastycznie aluminium i wyrobów aluminiowych wzrósł do 676 605 ton w maju (+54% r/r), to najwyższy poziom od co najmniej 9 lat.

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Dziesiąty z rzędu tydzień spadku zapasów stali. Szósty z rzędu tydzień spadek zapasów aluminium. Piąty z rzędu tydzień spadek zapasów stali walcowanej na gorąco. Trzeci z rzędu tydzień wzrostu zapasów miedzi i cyny. Trzeci z rzędu tydzień spadku zapasów cynku.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Szósty z rzędu tydzień spadku zapasów aluminium premium. Trzeci z rzędu tydzień spadek zapasów niklu.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *