Zestaw aktualności surowcowych dziś w formie pisanej. O 14:00 na kanale na YouTube premiera odcinka specjalnego: pierwszej części rozmowy z Krzysztofem Abramowiczem, specjalistą od polskiej giełdy, makroekonomii i geopolityki. Porozmawiamy o aktualnej sytuacji w naszej Polsce – oczywiście wszystko w kontekście surowcowym!
kliknij by przejść od razu do specjalnego odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- raporty USDA
- ogólne informacje
- woda
- kawa
- cukier
- kakao
- sok pomarańczowy
- bawełna
- pszenica
- kukurydza
- ryż
- soja
- pozostałe rośliny oleiste
- pozostałe zboża
- wieprzowina, wołowina, drób oraz owoce morza
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- węgiel
- uran
- kamienie szlachetne
- złoto
- srebro
- platyna i pallad
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- stany magazynowe metali przemysłowych
- program Surowcowe info
Raporty USDA
- Crop progress z 29 maja 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA
Ogólne informacje
- Zapotrzebowanie na energię w Teksasie osiągnęło najwyższy poziom, jaki kiedykolwiek odnotowano w maju i prawdopodobnie pobije czerwcowy rekord w tym tygodniu. Electric Reliability Council of Texas (ERCOT), która obsługuje sieć w większości stanu, powiedziała, że ma wystarczające zasoby, aby zaspokoić prognozowane zapotrzebowanie. 13 maja ERCOT został zmuszony do wezwania klientów do oszczędzania energii po nieoczekiwanym zamknięciu kilku elektrowni, co spowodowało, że ceny w czasie rzeczywistym na krótko wzrosły do ponad $4000 za megawatogodzinę (MWh). Wysokie temperatury w Teksasie są prognozowane do ostatniego tygodnia czerwca, co znacząco zwiększa zapotrzebowanie na energię elektryczną wymaganą do zasilania klimatyzatorów. ERCOT podał, że popyt osiągnął we wtorek wstępny poziom 71 688 megawatów (MW), co pobiłoby poprzedni rekord z 19 maja, wynoszący 71 160 MW. ERCOT prognozuje, że w środę popyt osiągnie 70 398 MW, co pobije czerwcowy rekord 70 257 MW ustanowiony w 2021 r. i będzie nadal pokonywać to miesięczne maksimum w dniach 5-7 czerwca. Szczyt 74 757 MW oczekiwany 7 czerwca spadłby nieco poniżej rekordowego poziomu 74 820 MW w sierpniu 2019 r. Jeden megawat może zasilać około 1000 domów w USA w typowy dzień, ale tylko około 200 domów w upalny letni dzień w Teksasie.
Kawa
- Szacuje się, że eksport kawy robusta w pierwszych pięciu miesiącach tego roku z Wietnamu wzrośnie do 889 tysięcy ton (+24,2% r/r).
- Eksport kawy z Kostaryki w maju wyniósł 103 184 worki 60-kg (-35,4% r/r). Spadek jest częściowo spowodowany zmniejszeniem zbiorów o 8,92% do tej pory w tym roku. Skumulowany eksport z obecnego cyklu, który trwa od października 2021 do września 2022, wynosi obecnie 628 786 worków 60-kg (-10% r/r).
Cukier
- „Uważamy, że indyjskie ogłoszenie mogło być jednym z powodów, które spowodowały dodatkowy skok cen cukru, w oparciu o obawy, że jeśli mechanika (uzyskania zgody na eksport) będzie uciążliwa, to mniej niż 10 milionów ton zostanie wyeksportowanych” – powiedział broker Marex.
- W 2022 r. w Indiach prawdopodobnie wystąpią normalne deszcze monsunowe, poinformowało we wtorek państwowe biuro meteorologiczne, czwarty rok z rzędu, w którym występują normalne lub wyższe niż normalne letnie deszcze.
- „Spodziewamy się, że ceny cukru znajdą się pod presją w nadchodzących miesiącach, gdy światowa produkcja wzrośnie” – czytamy w notatce Wisdom Tree.
Kakao
- Ponadprzeciętne opady w większości regionów kakaowych na Wybrzeżu Kości Słoniowej w zeszłym tygodniu wzmocnią średnie zbiory od kwietnia do września, chociaż potrzeba więcej słońca, aby zapobiec dostawom spleśniałej fasoli.
- Międzynarodowa Organizacja Kakao (ICCO) prognozowała w środę 174 000 ton światowego deficytu kakao w bieżącym sezonie 2021/22 (październik-wrzesień), nieco mniej niż poprzednio przewidywane 181 000 ton.
Pszenica
- Strategie Grains prognozuje, że rosyjska inwazja na Ukrainę zmniejszy globalną podaż pszenicy o co najmniej 11 mln ton. Zamknięcie ukraińskich portów i sankcje nałożone na Rosję po inwazji na sąsiada zakłóciły dostawy przez Morze Czarne i to ma być główną przyczyną spadku podaży poprzez ograniczenie eksportu: o 6 mln ton z Ukrainy i 5 mln ton z Rosji. Skutkiem tego Strategie Grains prognozuje wzrost eksportu z krajów Unii Europejskiej do 32,5 mln ton – czyli +2,0 mln ton więcej niż przedwojenne prognozy.
- Ukraińskie zbiory pszenicy wg ukraińskiego związku handlarzy zbożem UGA w 2022 r. prawdopodobnie spadną do 19,2 mln ton (-41,82% r/r). Związek oczekuje, że Ukraina będzie mogła wyeksportować 10 mln ton pszenicy.
- Algieria prognozuje tegoroczne zbiory pszenicy na 3,2 mln ton (+60% r/r). Kraj posiada rezerwy pszenicy na 10 miesięcy, a w 2022 roku zaimportowała już 3,0 mln ton i ma kolejne umowy importowe.
Kukurydza
- Ukraiński związek handlarzy zbożem UGA prognozuje spadek produkcji kukurydzy w 2022 roku na Ukrainie do 26,1 mln ton (-30,59% r/r). Związek oczekuje, że Ukraina będzie mogła wyeksportować 15 mln ton kukurydzy.
Ryż
- Sri Lanka wzywa rolników aby sadzili więcej ryżu by uniknąć poważnego niedoboru żywności. Wg prognoz w tym roku produkcja ryżu może spaść o 50%, pogłębiając obecny kryzys. Sri Lanka jest pogrążona w najgorszym kryzysie od ponad siedmiu dekad. Na 22-milionowej wyspie wyczerpały się rezerwy walutowe i kraj nie jest w stanie opłacić importu o krytycznym znaczeniu, w tym paliwa, żywności i leków. „Widać wyraźnie, że sytuacja żywnościowa się pogarsza. Prosimy wszystkich rolników, aby w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu dni wkroczyli na swoje pola i uprawiali ryż” – powiedziała minister rolnictwa Mahinda Amaraweera. W kraju brakuje m.in. nawozów, co wpłynie na wielkość produkcji.
Pozostałe rośliny oleiste
- Strategie Grains zwiększyła swoją prognozę dotyczącą tegorocznych zbiorów słonecznika w Unii Europejskiej do 10,7 mln – czyli +0,5 mln ton względem marcowego raportu i +2,9% r/r. Słonecznik najbardziej skorzysta w tym roku z zezwolenia Komisji Europejskiej na użytkowanie odłogów w celu złagodzenia skoków cen żywności i potencjalnych niedoborów wynikających z konfliktu na Ukrainie.
- Strategie Grains utrzymało prognozę zbiorów rzepaku w UE na poziomie 18,2 mln ton (+6,8% r/r).
Pozostałe zboża
- Ukraiński związek handlarzy zbożem UGA prognozuje spadek produkcji jęczmienia do 6,6 mln ton w 2022 roku (-34,65% r/r).
Ropa naftowa
- Dziś spotkanie OPEC…
- Komitet techniczny OPEC+ obniżył swoje prognozy dotyczące nadwyżki na rynku ropy naftowej w 2022 r. o około 500 000 baryłek dziennie do 1,4 miliona baryłek dziennie.
- Unia Europejska podjęła decyzję o zmniejszeniu importu rosyjskiej ropy do Unii Europejskiej o 90% do końca roku w ramach szóstej rundy sankcji. Po pełnym przyjęciu sankcje na ropę będą wprowadzane stopniowo w ciągu sześciu miesięcy, a na produkty rafinowane w ciągu ośmiu miesięcy. Embargo zwalnia ropę ropociągową z Rosji jako koncesję na Węgry, Słowację i do Czech. Bułgaria poinformowała, że zapewniła sobie również zwolnienie do końca 2024 r., ponieważ jej rafineria ma przyjmować wyłącznie rosyjską ropę. Ceny ropy wzrosły po porozumieniu, zwiększając inflację, która już w tym miesiącu osiągnęła rekordowy poziom 8,1% rok do roku w krajach strefy euro. „Sankcje mają jeden jasny cel: skłonić Rosję do zakończenia tej wojny, wycofania wojsk i zawarcia rozsądnego i sprawiedliwego pokoju z Ukrainą” – powiedział niemiecki kanclerz Olaf Scholz. Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że nie można wykluczyć dalszych sankcji, chociaż inni przywódcy odrzucili pomysł zakazu zakupu rosyjskiego gazu, od którego Europa jest mocno uzależniona. „Chociaż środki ogłoszone przez Unię Europejską wyglądają groźnie, nie widzimy paraliżującego wpływu na rosyjski sektor naftowy – ani nieuchronnego, ani za sześć miesięcy” – powiedzieli analitycy z Sinara Investment Bank. „Jeśli osiągną blisko tego, co zamierzają, Rosja straci około 3 milionów baryłek (w dziennym eksporcie) i nie wszystko to da się zmienić, więc jest to dość znaczące” – powiedział Bill Farren-Price, dyrektor Enverus w Londynie.
- Rosyjskie firmy naftowe kierowane przez Rosneft planują ponowne otwarcie odwiertów w czerwcu, które zamknęły z powodu zachodnich sankcji, wskazując na wzrost sezonowego popytu i utrzymujące się zakupy w Azji. Między 1 a 30 maja rosyjska produkcja ropy wzrosła do 10,19 mln baryłek dziennie (+1,39% m/m). To jednak nadal prawie milion baryłek dziennie poniżej poziomów sprzed nałożenia przez Zachód sankcji na Moskwę.
- Europa może tego lata stanąć w obliczu niedoborów paliwa z powodu kurczących się rynków ropy, powiedział niemieckiemu Spiegelowi szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatih Birol. „Kiedy rozpocznie się główny sezon wakacyjny w Europie i USA, popyt na paliwa wzrośnie. Wtedy możemy zobaczyć niedobory: na przykład oleju napędowego, benzyny czy nafty, szczególnie w Europie” – powiedział Birol. Birol ostrzegł również, że obecny kryzys energetyczny jest „znacznie większy” niż szoki naftowe z lat 70. i że według raportu potrwa też dłużej. „Wtedy chodziło tylko o ropę. Teraz mamy jednocześnie kryzys naftowy, kryzys gazowy i kryzys elektroenergetyczny” – powiedział Birol. Jedno ze źródeł z rosyjskiej firmy naftowej stwierdziło „Oni (Europejczycy) będą płacić 5-7 euro za benzynę… A ponieważ będą musieli ją skądś zabrać, wyślemy (naszą ropę) tam, skąd ją zabiorą”.
- Rosja już zapowiada przekierowanie swojego eksportu ropy naftowej, żeby ograniczyć straty na skutek szóstej rundy sankcji ze strony Unii Europejskiej. „Sankcje te będą miały negatywny wpływ na cały kontynent – dla Europejczyków, dla nas i dla całego światowego rynku energetycznego” – powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) w 2021 r. ponad jedna czwarta ropy naftowej w Europie pochodziła z Rosji, przy czym w 2021 r. UE stanowiła prawie połowę całkowitego eksportu rosyjskiej ropy i produktów naftowych.
- Gwałtowny spadek cen rosyjskiego oleju napędowego w porównaniu z paliwem produkowanym przez inne kraje rozprzestrzenił się na europejski rynek. Import rosyjskiej ropy naftowej i produktów rafineryjnych nie narusza obecnie zachodnich sankcji, ale wiele dużych firm, w tym Shell, BP i TotalEnergies, już przestało kupować w Moskwie, podczas gdy inne rozpoczęły ograniczanie zakupów od 15 maja. Rabat na rosyjską ropę i produkty rafineryjne rozciąga się teraz na barki z olejem napędowym używane do przesyłania produktów przybywających do północno-zachodnich magazynów w Europie do innych terminali w tym samym porcie lub innych portów i krajów w regionie. Z głównego w Europie węzła importującego ropę Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia (ARA) barki mogą płynąć w dół Renu do Szwajcarii, Francji i Niemiec, co utrudnia ustalenie, skąd pochodzi paliwo. Firmy energetyczne i handlowcy, którzy dobrowolnie unikają rosyjskiego eksportu, zaczynają teraz również określać pochodzenie nierosyjskie przy zakupie barek z olejem napędowym. Zniżki dla nierosyjskich barek z olejem napędowym w porównaniu do barek z otwartym pochodzeniem wynoszą około 30 dolarów za tonę w centrum ARA. We wtorek TotalEnergies chciał kupić nierosyjską barkę z olejem napędowym z premią 35 USD za tonę powyżej czerwcowego kontraktu Ice Gasoil, podczas gdy Unipec chciał sprzedać barkę z olejem napędowym o otwartym pochodzeniu za zaledwie 16 USD za tonę powyżej kontraktu czerwcowego. W miarę jak ceny paliw rosną w całej Europie, nabywcy lądowi współpracują z działami prawnymi dostawców, aby móc kupować tańsze paliwo. „Pytanie brzmi, jak UE to (sankcje na ropę) zrekompensuje, mamy osiem miesięcy, aby to rozgryźć” – powiedział jeden z europejskich sprzedawców oleju napędowego.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl
- Chiny złagodziły obostrzenia związane z COVID-19 przywracając na rynek dodatkowy popyt na ropę naftową. „Jednym z powodów, dla których jest to przytaczane, jest zbliżające się zniesienie ograniczeń dotyczących koronawirusa w Szanghaju, co budzi nadzieję, że popyt na ropę w Chinach ponownie wzrośnie” – napisali analitycy Commerzbanku.
- Pojawiły się głosy o wykluczeniu Rosji z grupy OPEC+, co byłoby odpowiedzią zarówno na sankcje nakładane przez kraje zachodnie po inwazji na Ukrainę jak i na spadek produkcji w tym euroazjatyckim mocarstwie. „Zawieszenie Rosji w OPEC+ może być prekursorem wykorzystania przez Arabię Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie ich wolnych mocy produkcyjnych, ponieważ czułyby, że nie mają już umowy kwot produkcyjnych, która musi uwzględniać interesy Rosji” – powiedział Andrew Lipow z Lipow Oil Associates w Houston.
- Iran wezwał Grecję we wtorek do współpracy w celu rozwiązania kryzysu związanego z przejęciem statków bez angażowania Stanów Zjednoczonych. Amerykańscy i greccy dyplomaci wezwali Iran do natychmiastowego uwolnienia greckich tankowców, ich ładunków i załóg. Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że Waszyngton poparł swojego sojusznika z NATO, Grecję, „w obliczu tego nieuzasadnionego zajęcia”. „Pan Blinken musi zdać sobie sprawę, że skończyła się era, w której Stany Zjednoczone w pojedynkę narzuciły swoje zasady światu. Niestety rząd grecki zademonstrował, że ważniejsze jest dla nich przyjmowanie poleceń od strony trzeciej… Ale uważamy, że stosunki między Iranem a Grecją powinny pozostać w dobrych intencjach. Sugeruję, aby rząd grecki wybrał w tym zakresie drogę prawną i sądową bez żadnych fanfar” – powiedział rzecznik irańskiego MSZ Saeed Khatibzadeh, nazywając Waszyngton „największym zakłócaczem wolnego handlu na świecie”.
- Indie otrzymały 34 miliony baryłek przecenionej rosyjskiej ropy od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę 24 lutego. To trzykrotnie więcej niż całkowity import ropy naftowej i produktów ropopochodnych z Rosji w analogicznym okresie 2021 roku.
- Produkcja ropy naftowej w USA wzrosła w marcu do 11,65 mln baryłek dziennie (+3,54% m/m). Rekord produkcji ropy w USA padł w 2019 roku i wynosi 12,3 mln baryłek dziennie.
- Cenovus Energy wznowi projekt wydobycia ropy z pola naftowego West White Rose u wybrzeży Atlantyku w Kanadzie w 2023 roku. Projekt został zawieszony przez obniżkę cen ropy na skutek pandemii. Główne prace budowlane w ramach projektu West White Rose, który ma wydłużyć wydobycie na polu naftowym White Rose o 14 lat, zostały zawieszone w kwietniu 2020 r. „Po ukończeniu projektu w około 65%, w połączeniu z pracą wykonaną w ciągu ostatnich 16 miesięcy w celu ustalenia szacunków kosztów i przeredagowania planu projektu, jesteśmy pewni, że podjęliśmy decyzję o ponownym uruchomieniu tego projektu w 2023 r.” – powiedział dyrektor naczelny Cenovus, Alex Pourbaix. Pierwsza ropa z nowej platformy ma trafić na rynek w 2026 roku. Oczekuje się, że szczytowa produkcja wyniesie około 80 000 baryłek dziennie do końca 2029 roku.
- Tullow Oil i Capricorn Energy połączą się tworząc spółkę o wartości $826,7 mln. Szef Tullow, Rahul Dhir, będzie kierował połączoną grupą, w której większościowym udziałowcem będą udziałowcy Tullow. Oczekuje się, że będzie wytwarzać około 100 000 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie, przy rezerwach 343 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Połączona grupa, która będzie miała nową nazwę, która nie została jeszcze ogłoszona, koncentruje się na energetyce afrykańskiej i powinna być w stanie inwestować w rozwój produkcji, potencjalnie kapitalizując wyższe ceny energii. Flagowe przybrzeżne pola naftowe Tullow w Ghanie będą stanowić największy udział w rezerwach i wydobyciu nowej grupy, z czego trzy czwarte będzie stanowić ropa, a jedna czwarta gaz.
- Kolumbijski producent energii Ecopetrol zamierza zwiększyć wydobycie ropy i gazu o nieco ponad 40% do około 1 miliona baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boepd) w 2030 roku i planuje rozpocząć pilotażowy projekt składowania dwutlenku węgla (CCS). Projekty te są częścią planu Ecopetrol polegającego na zwiększeniu wydobycia gazu do 30% swojego portfela w ciągu najbliższych kilku lat, z obecnych 20%, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie kraju na gaz w transporcie. Powiedziała, że jeśli to się powiedzie, może to dać Kolumbii szansę na pierwszy eksport skroplonego gazu ziemnego (LNG). „Jesteśmy bardzo optymistycznie nastawieni do działalności, która rozwija się w basenie morskim w Kolumbii i są one dla nas bardzo ważne głównie dla dostaw gazu ziemnego, który jest potrzebny w kraju w nadchodzących latach” – powiedział Yeimy Baez, wiceprezes ds. gazu w Ecopetrol. Spółka stawia na potencjał lądowej energii wiatrowej w La Guajira w północnej Kolumbii, gdzie prędkość wiatru jest powyżej średniej światowej. Kraj ma ponad 25 gigawatów potencjalnego wytwarzania energii z wiatru, które w przyszłości można wykorzystać do produkcji zielonego amoniaku i metanolu.
Gaz ziemny
- Światowe rynki gazu ziemnego przechodzą „zmiany strukturalne”, powiedział Ezra Yacob, dyrektor generalny EOG Resources, wskazując na zmianę paliw i niedobory energii w Europie, które uwypukliły zapotrzebowanie na paliwa kopalne. „Myślę, że u podstaw gazu widać pewną zmianę strukturalną. To ma coś wspólnego ze zmianą węgla i oczywiście pewnego rodzaju przebudzeniem, powiedzmy, w Europie teraz, ze zdania sobie sprawy, że polityka popychała transformację trochę szybciej, niż może zapewnić technologia” – powiedział na corocznej konferencji strategicznej Bernsteina.
- Kilka krajów Unii Europejskiej już chce rozpocząć prace nad siódmą rundą, ale kanclerz Austrii Karl Nehammer powiedział, że nie może obejmować rosyjskiego gazu, który pokrywa jedną trzecią potrzeb UE. „Rosyjska ropa jest znacznie łatwiejsza do zrekompensowania… gaz jest zupełnie inny” – powiedział Nehammer.
- Gazprom wstrzymał dostawy do holenderskiego GasTerra, która kupuje i handluje gazem w imieniu holenderskiego rządu. Spółka należy w 50% do rządu, a po 25% ma Shell oraz Exxon Mobil. GasTerra poinformowała, że zakontraktowała gdzie indziej 2 miliardy metrów sześciennych (bcm) gazu, które oczekiwał od Gazpromu w dostawach do października. „Rozumiemy decyzję GasTerry, by nie zgodzić się na jednostronnie narzucone przez Gazprom warunki płatności. Ta decyzja nie będzie miała wpływu na fizyczne dostawy gazu do holenderskich gospodarstw domowych” – napisał na Twitterze holenderski minister energetyki Rob Jetten. GasTerra poinformował, że wielokrotnie zwracał się do Gazpromu o przestrzeganie jego umownych metod płatności i zobowiązań dostawy. „Nie można z góry powiedzieć, jaki wpływ na sytuację podaży i popytu na rynku europejskim będzie miało porzucenie 2 mld m3 rosyjskiego gazu” – dodała holenderska firma. Rzecznik krajowego operatora sieci Gasunie powiedział, że nie spodziewa się zakłóceń w sieci w wyniku zaprzestania przez Gazprom dostaw do GasTerra.
- Od 1 czerwca Gazprom wstrzymał dostawy gazu do duńskiego Orsted i Shell Energy operującego w Niemczech w związku z brakiem akceptacji dla płatności w rublach. „Gaz dla Danii musi być w większym stopniu kupowany na europejskim rynku gazowym. Spodziewamy się, że będzie to możliwe” – powiedział dyrektor generalny Orsted Mads Nipper w oświadczeniu tuż po ogłoszeniu wstrzymania dostaw przez Gazprom.
- Holenderskie magazyny gazu są obecnie zapełnione w około 37%, wynika z danych Gas Infrastructure Europe. Duńskie magazyny gazu są obecnie zapełnione w 55% i będą mogły zaopatrywać wszystkich duńskich i szwedzkich odbiorców gazu przez pięć miesięcy, jeśli dostawy z Niemiec zostaną odcięte. Zapasy gazu w Europie Północno-Zachodniej – w Belgii, Francji, Niemczech i Holandii są o ~9% poniżej 5-letniej średniej.
- Kontrolowany przez państwo włoski Snam zakupi pływający terminal regazyfikacyjny o wydajności 5 miliardów metrów sześciennych rocznie od firmy Golar LNG. Po Niemczech Włochy są krajem europejskim najbardziej uzależnionym od rosyjskiego gazu, który stanowi 40% całkowitego importu. Jednostka magazynowo-regazyfikacyjnej Golar Tundra (FSRU) kosztować będzie $350 mln i pracuje nad przejęciem drugiego FSRU, które ma sfinalizować do końca czerwca. „Snam sfinalizował transakcję szybko i skutecznie na wysoce konkurencyjnym rynku ze względu na niedobór podaży. Kupując Golar Tundra, Snam podejmuje decydujący krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa i dywersyfikacji włoskich dostaw energii” – powiedział prezes Stefano Venier. Zbudowana w 2015 roku Tundra Golar może również służyć jako nośnik skroplonego gazu ziemnego (LNG) o pojemności magazynowej 170 000 metrów sześciennych. Oczekuje się, że Golar Tundra rozpocznie pracę jako FSRU wiosną 2023 roku i będzie wymagała budowy infrastruktury łączącej terminal z istniejącą siecią przesyłową gazu. Przejęcie „przyczyni się do zaspokojenia około 6,5% potrzeb krajowych, zwiększając w ten sposób zdolność regazyfikacyjną kraju do ponad 25% zapotrzebowania”, powiedział Venier. Włochy mają trzy działające terminale LNG.
- Japonia nie opuści rosyjskiego projektu LNG Sachalin 2, nawet jeśli zostanie o to poproszona na forum międzynarodowym. To część bezpieczeństwa energetycznego Japonii. Grunt pod projekt należy do Rosji, ale zakład jest własnością japońskiego rządu i firm.
- „Rynek (LNG) był ostatnio nieco bardziej stabilny w porównaniu z zmiennością z poprzednich miesięcy, chociaż nadal przy wysokich cenach” – powiedział Alex Froley, analityk LNG w firmie ICIS
- Holandia i Niemcy będą wspólnie rozwijać i eksploatować nowe pole gazowe na Morzu Północnym, aby pomóc w zabezpieczeniu dostaw gazu. Oczekuje się, że produkcja na polu około 19 km od północnego wybrzeża obu krajów rozpocznie się do końca 2024 r., powiedział rząd. Niemiecki region Dolnej Saksonii w zeszłym roku zdecydował się nie wydawać zezwoleń na projekt, ale wycofał swoją decyzję z powodu wojny na Ukrainie, poinformowało holenderskie Ministerstwo Gospodarki.
- Wielka Brytania zatwierdziła zmieniony zagospodarowania pola gazu ziemnego na Morzu Północnym przez Shell Plc. Pole gazowe Jackdaw otrzymało ostateczną zgodę organów regulacyjnych po tym, jak zostało początkowo odrzucone ze względów środowiskowych w październiku ubiegłego roku. „Pozyskujmy więcej gazu, którego potrzebujemy, z wód brytyjskich, aby chronić bezpieczeństwo energetyczne” – powiedział minister biznesu Kwasi Kwarteng. Nowy plan Shella zmienił sposób przetwarzania gazu w węźle Shearwater, do którego zostanie podłączone pole Jackdaw. Zamiast usuwać cały naturalnie występujący CO2 z gazu znajdującego się na morzu, część z niego zostanie wywieziona do lądowego terminalu St Fergus, gdzie będzie dalej oczyszczana.
- Shell Plc planuje zagospodarowanie pola gazowego Crux u wybrzeży Australii, które według szacunków analityków miałoby kosztować około $2,5 miliarda. Oczekuje się, że budowa rozpocznie się w 2023 r., a pierwszy gaz spodziewany jest w 2027 r. 3,6 mln ton rocznie trafi do pływającego obiektu Prelude na płynny gaz ziemny (FLNG). Shell powiedział, że projekt pomoże jego azjatyckim klientom przejść z węgla na gaz, a także zapewni bezpieczne źródło dostaw, co jest kluczowym czynnikiem po nałożeniu sankcji na Rosję. „Projekt zwiększy również bezpieczeństwo dostaw naszych klientów, co staje się coraz bardziej istotne dla globalnych konsumentów. Wykorzystanie istniejącej infrastruktury Prelude umożliwia znaczne obniżenie kosztów rozwoju, dzięki czemu Crux jest konkurencyjny i atrakcyjny komercyjnie” – powiedział Wael Sawan, dyrektor Shell ds. zintegrowanych rozwiązań gazowych, odnawialnych i energetycznych. Powiedział jednak, że wolumeny Cruxa wejdą na rynek w tym samym czasie, kiedy około 100 milionów ton rocznie nowego LNG będzie przybywać na rynek z Kataru, Stanów Zjednoczonych, Nigerii i Kanady.
- Malezyjski Petronas planuje zarezerwować część skroplonego gazu ziemnego (LNG) ze swoich udziałów w joint venture w Kanadzie do handlu na rynku spot. Petronas zamierza sprzedać na rynku spot część gazu z USA, zakupionego w ramach kontraktu długoterminowego. Petronas przeznaczył około 80% swojego 25% udziału w kapitale z 14 milionów ton rocznie (mtpa) projektu LNG Canada w Kitimat w Kolumbii Brytyjskiej, kierowanego przez Shell. Reszta udziałów Petronas z produkcji projektu ma zostać udostępniona online około 2025 r., może zostać sprzedana na rynku spot lub zaspokoić sezonowe zapotrzebowanie jego klientów. Oczekuje się, że ceny gazu w Europie i spotowe ceny LNG w Azji pozostaną podwyższone z powodu zakłóceń dostaw z Rosji po zachodnich sankcjach nałożonych na Moskwę w związku z jej inwazją na Ukrainę.
- Według EIA miesięczna produkcja gazu ziemnego brutto w 48 dolnych stanach USA wzrosła do 106,4 bcfd w marcu (+1,62% m/m).
- Stany Zjednoczone wyeksportowały w maju 7,29 mln ton LNG (+5,19% m/m; +12% r/r). Stany Zjednoczone są na dobrej drodze, aby w tym roku zostać największym eksporterem LNG na świecie, wyprzedzając Australię i Katar. Eksport LNG zyskuje na sile dzięki dodatkowym zdolnościom z nowego terminalu Calcasieu Pass firmy Venture Global LNG Inc. w Cameron Parish w stanie Luizjana oraz wyższej produkcji u czołowego amerykańskiego eksportera Cheniere Energy Inc. Wzrost ten powoduje, że niektórzy wielcy konsumenci zgłaszają obawy dotyczące cen i produkcji gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych. W maju amerykańscy producenci LNG wysłali prawie dwie trzecie wszystkich ładunków do Europy. Wraz z nadejściem zimy na półkuli południowej coraz większa liczba ładunków LNG z USA kierowała się w zeszłym miesiącu do Ameryki Południowej i na Karaiby, z Brazylią, Argentyną, Chile i Dominikaną jako głównymi miejscami docelowymi.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 84,8 mld stóp sześciennych (-3,7 bcfd mniej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 88,3 bcfd.
- Produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w maju 2022 wyniosła 95,1 mld stóp sześciennych (+0,63% m/m) dziennie gazu ziemnego.
- Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w maju wyniósł średnio 12,5 bcfd (+2,46% m/m). Stany Zjednoczone mogą zamienić około 13,6 bcfd gazu na LNG.
Energia odnawialna
- Chiny będą dążyć do tego, aby do 2025 r. do swoich sieci pozyskiwać około 33% energii ze źródeł odnawialnych, w porównaniu z 28,8% w 2020 r.
- Rekordowa produkcja zielonej energii zmniejszyła w maju zależność Indii od węgla, pomimo 23,5% wzrostu zapotrzebowania na energię. Udział OZE w produkcji energii wzrósł do 14,1% w maju z 10,2% w kwietniu. Węgiel zrobił na to miejsce, spadając do 72,4% (+1,5 pp r/r) z 76,8% miesiąc wcześniej. Przewiduje się, że indyjski popyt na energię elektryczną w roku obrotowym do marca 2023 r. będzie rósł w najszybszym tempie od co najmniej 38 lat.
- Southwestern Electric Power Company (SWEPCO) – należące do American Electric Power Co – ubiega się o zgodę organów regulacyjnych w Arkansas, Luizjanie i Teksasie na trzy projekty energii odnawialnej o łącznej mocy 999 megawatów (MW). Inwestycje mają kosztować $2,2 mld. SWEPCO ubiega się o zgodę na nabycie projektu solarnego Mooringsport o mocy 200 MW w Caddo Parish w stanie Luizjana, projektu wiatrowego Diversion o mocy 200,6 MW w hrabstwie Baylor w Teksasie oraz projektu wiatrowego Wagon Wheel o mocy 598,4 MW obejmującego hrabstwa Logan, Garfield i Noble w Oklahomie. Po zatwierdzeniu przez władze stanowe, AEP złoży wniosek do Federalnej Komisji Regulacji Energetyki o zgodę na przeniesienie projektów z Invenergy, która opracowuje trzy projekty. Oczekuje się, że Diversion wejdzie do komercyjnej działalności w grudniu 2024 r., a Mooringsport i Wagon Wheel mają być gotowe do grudnia 2025 r.
Węgiel
- Niektóre brytyjskie elektrownie węglowe, które mają zostać zamknięte w tym roku, być może będą musiały pozostać otwarte, aby zapewnić dostawy energii elektrycznej tej zimy, poinformował brytyjski rząd. Wielka Brytania może wytwarzać około 50% energii elektrycznej z gazu. Chociaż Rosja zaspokaja tylko około 4% brytyjskiego zapotrzebowania na gaz, znaczne zakłócenie dostaw wpłynęłoby na ceny w Europie i utrudniłoby Wielkiej Brytanii pozyskanie gazu od innych. „Chociaż nie brakuje dostaw, być może będziemy musieli udostępnić nasze pozostałe elektrownie węglowe, aby zapewnić dodatkową energię elektryczną w nadchodzącej zimie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie spodziewamy się przerw w dostawie prądu tej zimy i nie spodziewamy się racjonowania energii tej zimy, biorąc pod uwagę fakt, że mamy własny dostęp do rezerw gazu na Morzu Północnym i innych wiarygodnych partnerów do importu energii” – powiedział rzecznik rządu.
- Indie planują zmniejszyć produkcję energii z co najmniej 81 zakładów energetycznych opalanych węglem w ciągu najbliższych czterech lat, poinformowało w liście federalne ministerstwo energii, starając się zastąpić drogie wytwarzanie energii cieplnej tańszymi źródłami zielonej energii. Plan ma na celu maksymalizację potencjału zielonej energii i obniżenie kosztów. Indie są drugim co do wielkości konsumentem, producentem i importerem węgla na świecie, który stanowi prawie 75% miksu do produkcji energii elektrycznej. Indie oczekują, że plan zmniejszenia produkcji energii o 58 miliardów kilowatogodzin (kWh) z 81 zakładów energetycznych pozwoli zaoszczędzić 34,7 miliona ton węgla i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 60,2 miliona ton.
Uran
- Według badań opublikowanych w Proceedings of the National Academy of Sciences reaktory modułowe SMR wytwarzałyby nawet 30 razy więcej odpadów radioaktywnych na jednostkę wytwarzanej energii elektrycznej niż konwencjonalne reaktory. Oczekuje się, że niektóre reaktory, o konstrukcji chłodzonej stopioną solą i sodem, będą wytwarzać odpady, które muszą zostać poddane dodatkowemu kondycjonowaniu, aby można je było bezpiecznie przechowywać w składowisku. Te zabiegi są podatne na przekształcenie przez bojowników w materiały rozszczepialne do produkcji prymitywnej bomby atomowe. Allison Macfarlane, współautorka badania i była szefowa amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego, powiedziała, że projektanci SMR „nie zwracają tak dużej uwagi na odpady… ponieważ to, co na nich zarabia, to reaktor. Ale ważne jest, aby wiedzieć o produktach odpadowych i czy będą stwarzać jakiekolwiek trudności w ich utylizacji i zarządzaniu nimi”. Stany Zjednoczone nie planują stałego składowania trwałych, toksycznych odpadów nuklearnych po tym, jak Waszyngton przestał finansować składowisko odpadów Yucca Mountain w Nevadzie. Zamiast tego odpady, które przemysł nazywa wypalonym paliwem jądrowym, znajdują się głównie w elektrowniach jądrowych w basenach, a później w suchych beczkach wykonanych ze stali i betonu. „Nawet gdybyśmy mieli solidny program gospodarowania odpadami, uważamy, że radzenie sobie z niektórymi odpadami SMR byłoby wiele wyzwań” – powiedziała Lindsay Krall, główna autorka badania. Diane Hughes, rzeczniczka NuScale, powiedziała, że w badaniu wykorzystano przestarzałe informacje projektowe i błędne założenia dotyczące reaktorów SMR. Simon Irish, dyrektor generalny Terrestrial Energy (która także pracuje nad reaktorami modułowymi), powiedział, że zakład będzie generował mniej odpadów na jednostkę mocy, a firma opracowuje proces konwersji, aby odpady były bardziej stabilne geologicznie niż odpady z obecnych reaktorów.
Złoto
- „Jeśli obawy gospodarcze jeszcze bardziej zaciążą na rentowności, złoto może ponownie skapitalizować się, przy czym pierwszym testem będzie $1 870, a następnie $1 900. Nastroje na rynkach pozostają niezwykle kruche, ale dopóki uwaga skupiona jest na pogorszeniu perspektyw gospodarczych, a nie na dodatkowych podwyżkach stóp procentowych, złoto może nadal dobrze sobie radzić” – powiedział Craig Erlam, starszy analityk rynku w OANDA.
- „Inflacja nie może naprawdę spaść, jeśli te koszty energii są tak wysokie. Myślę więc, że ryzyko znacznie bardziej agresywnego zacieśnienia na świecie może naprawdę napędzać handel złotem” – powiedział Edward Moya, starszy analityk w OANDA.
- Gubernator Rezerwy Federalnej USA Christopher Waller powiedział, że FED powinien być przygotowany na podnoszenie stóp procentowych o pół punktu procentowego na każdym posiedzeniu od teraz, dopóki inflacja nie zostanie definitywnie obniżona.
- „Rynek oczekuje, że Biden może naciskać na FED, aby zrobił więcej, aby walczyć z presją inflacyjną i w rezultacie widzieliśmy dość stabilnego dolara i niewielką presję na rynku złota” – powiedział David Meger, dyrektor handel metalami na High Ridge Futures.
- Gold Fields Ltd z RPA stanie się jednym z czterech największych wydobywców złota na świecie po tym, jak zgodził się na przejęcie kanadyjskiej Yamana Gold za $6,7 mld. Przejęcie jest największą transakcją wydobywczą w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) od dekady i trzecią co do wielkości transakcją w RPA od 2014 r. – wszystko w sektorze, który zdaniem analityków wymaga konsolidacji w celu obniżenia kosztów. Umowa daje Gold Fields upragniony przyczółek w obu Amerykach. Transakcja spowoduje, że akcjonariusze Gold Fields będą właścicielami około 61% połączonej grupy, podczas gdy akcjonariusze Yamana będą posiadać około 39% po zakończeniu transakcji. Yamana, która w 2021 roku wyprodukowała 884 793 uncji złota i 9,2 miliona uncji srebra, jest właścicielem 50% największej kopalni złota w Kanadzie, Canadian Malartic, i prowadzi działalność w Chile, Brazylii i Argentynie. Oprócz kopalń w RPA, Australii i Ghanie Gold Fields eksploatuje kopalnię Cerro Corona w Peru i rozwija projekt Salares Norte w Chile, którego produkcja ma rozpocząć się w pierwszym kwartale 2023 roku. Akcje Yamany zostaną wycofane z giełdy, a Gold Fields będzie dalej notowane w Johannesburgu, gdzie połączona grupa będzie miała swoją siedzibę. Ostateczna decyzja o połączeniu zapadnie do końca września podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Zarządy obu firm jednogłośnie zatwierdziły umowę i zalecił akcjonariuszom, aby dawali zielone światło transakcji.
Miedź
- Globalny wskaźnik dyspersji miedzi, będący miarą aktywności hut, wzrósł w maju do 49,4 z 48,7 w kwietniu. Poziom dyspersji 50 punktów wskazuje, że huty działają na średnim poziomie z ostatnich 12 miesięcy. Chiński indeks dyspersji dla miedzi wzrósł o 5 punktów do 55,5, co stanowi największy wzrost od listopada 2021 roku.
- Produkcja miedzi w Chile, największym światowym producencie, w kwietniu wyniosła 421 742 tony (-9,8% r/r).
- Chilijski regulator ochrony środowiska wszczął proces sankcji wobec kopalni miedzi Los Pelambres należącej do Antofagasta Minerals za niedociągnięcia związane z zarządzaniem odpadami. Nadinspektor ds. ochrony środowiska (SMA) złożył jeden mniejszy i dwa główne zarzuty za niewłaściwe użytkowanie i braki w awaryjnych zasobach odpadów, a także za braki w protokole komunikacyjnym dotyczącym incydentów i nieprzewidzianych okoliczności. Poważne wykroczenia mogą oznaczać utratę pozwolenia środowiskowego, zamknięcie kopalni lub grzywnę. Drobne wykroczenia mogą skutkować pisemnym ostrzeżeniem lub grzywną. W tym przypadku maksymalna grzywna może wynieść do $9 mln. Firma ma 10 dni roboczych na przedstawienie Programu Zgodności z wyszczególnieniem, w jaki sposób będzie się poprawiać, oraz 15 dni roboczych na sformułowanie swoich argumentów. To już trzeci raz, kiedy kopalnia została nałożona na proces sankcji, pierwszy w 2013 roku skutkował karami, a kolejny w 2016 roku zakończył się programem naprawczym.
- Dwa pożary wybuchły w kluczowych projektach miedziowych w Peru, w Las Bambas (MMG Ltd) oraz w kopalni Los Chancas należącej do Southern Copper Corp. W przypadku Los Chancas pożar wywołany został górników rzemieślniczych, którzy już wydobywali miedź w okolicy i sprzeciwiają się budowie nowej kopalni. W przypadku Las Bambas nie podano przyczyny pożaru, ale kopalnia w oświadczeniu powiedziała, że członkowie Huancuire „spowodowali szkody w towarach i innej infrastrukturze” po tym, jak personel kopalni, eskortowany przez policję, próbował wejść na teren zakładu.
- „Istnieją różne sposoby, w jakie Chiny mogą pobudzić swoją gospodarkę, a projekty infrastrukturalne są najbardziej istotne dla metali, ale wymaga to czasu. Może to nie mieć wpływu w krótkim okresie. Może obejmować drugą połowę (roku)” – powiedział Xiao Fu, szef strategii rynku towarowego w Bank of China International.
Pozostałe metale przemysłowe
- Statek wpłynął do ukraińskiego portu Mariupol po raz pierwszy od czasu, gdy Rosja zakończyła zajęcie miasta, aby załadować metal i wysłać go na wschód do Rosji, poinformowała w sobotę agencja TASS. Rzecznik portu powiedział TASS, że statek załaduje 2 700 ton metalu przed podróżą 160 km na wschód do rosyjskiego miasta Rostów nad Donem. Metinvest, największy ukraiński producent stali, wyraził w piątek zaniepokojenie, że Rosja może wykorzystać kilka statków pozostawionych w Mariupolu do „kradzieży i przemytu produktów metalurgicznych” należących do grupy. Oskarżył Rosję o piractwo. Zdobycie Mariupola przez Moskwę pomogło jej zapewnić pełną kontrolę nad wybrzeżem Morza Azowskiego i stworzyć most lądowy łączący Rosję kontynentalną z Krymem, który zaanektowała od Ukrainy w 2014 roku.
- Niedobory cynku są szczególnie dotkliwe w Europie, gdzie rekordowo wysokie koszty energii doprowadziły do cięć produkcyjnych. Europa odpowiada za około 15% światowych zdolności produkcyjnych rafinowanego cynku, szacowanych na około 14 milionów ton w 2022 roku. Ceny cynku napotykają opór przy 50-dniowej średniej ruchomej wynoszącej około $4 010, podczas gdy silne wsparcie pochodzi ze 100-dniowej średniej ruchomej wynoszącej około $3 840.
- Chiny wyeksportowały więcej rafinowanego cynku niż importowały w kwietniu po raz pierwszy od 2014 roku. Chiny są stałym importerem netto rafinowanego cynku od 2008 roku, kiedy to rząd po raz pierwszy nałożył podatki wywozowe na metal nieobrobiony plastycznie. Od tego czasu miesięczny eksport przewyższał wcześniej import tylko dwukrotnie – w listopadzie i grudniu 2014 r. Import cynku spadł do 43 400 ton w pierwszych czterech miesiącach 2022 roku (-75% r/r). W tym samym okresie eksport wyniósł 18 000 ton – więcej niż 5 300 ton wyeksportowanych przez cały 2021 rok!
- Eramet jest zainteresowany rozwojem większej liczby zakładów produkujących lit w Ameryce Południowej, w tym w Chile i Boliwii. Firma szukała również możliwości budowy większej liczby fabryk w Argentynie, dodając do tego, który już tam rozwija z chińską grupą stalową Tsingshan. Pierwsza produkcja litu dla Erametu, który dostarcza głównie nikiel i mangan do produkcji stali, powinna pochodzić z tego zakładu już na początku 2024 roku. Obiekt będzie zasilany z dużego złoża Centenario-Ratones, do którego Eramet posiada pełne prawa wydobywcze. „Chcemy współpracować z rządami Chile lub Boliwii, aby zidentyfikować możliwości wdrożenia tam naszej technologii” – powiedział Streeton, dyrektor ds. rozwoju w Eramet. Części Argentyny, Boliwii i Chile tworzą tak zwany trójkąt litowy, solniska, które zawierają ogromne ilości lekkiego metalu, który jest niezbędny w akumulatorach samochodowych. Eramet bada również z niemiecką grupą chemiczną BASF potencjał do przetwarzania niklu i kobaltu wydobywanego w Indonezji na materiały odpowiednie do produkcji akumulatorów.
- Londyńska firma inwestycyjna Appian Capital Advisory walczy w sądzie w Wielkiej Brytanii o odszkodowanie w wysokości $1,2 miliarda przeciwko południowoafrykańskiej firmie Sibanye-Stillwater. Appian domaga się odszkodowania po tym, jak Sibanye wycofała się z umowy nabycia dwóch kopalń w Brazylii: kopalni niklu Santa Rita i kopalni miedzi Serrote, w styczniu 2022 roku. Sibanye podała, że powodem zerwania umów było wydarzenie geotechniczne w Santa Rita. W poniedziałkowym oświadczeniu Appian powiedział, że decyzja Sibanye o wycofaniu się z transakcji była oparta na „błędnym stwierdzeniu”. „Niezamknięcie transakcji przez Sibanye i nieprawidłowe oświadczenia publiczne w związku z kopalnią Santa Rita w istotny sposób zaszkodziły postrzeganiu przez rynek Atlantic Nickel i Appian. W ramach tego postępowania Spółka stara się w pełni odzyskać swoje straty”.
Odcinek specjalny
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.