aktualności – 8 stycznia 2020

Środowy zestaw aktualności. Ponieważ w poniedziałek nie było programu w Comparic24, to w środowym odcinku omawiam wybrane aktualności z poniedziałku 6 stycznia 2020 jak i z 8 stycznia 2020.

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, ckurku, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

wieprzowina, wołowina oraz drób

ropa, gaz i węgiel

metale przemysłowe

Wieprzowina, wołowina oraz drób

 • Stado loch w Chinach w grudniu 2019 wzrosło o 2,2% m/m. Przyrost od września 2019 wyniósł 7%. Liczba wysłanych na rzeź zwierząt wzrosła o 14,1% m/m. Jednocześnie o 15% m/m zwiększyła się produkcja drobiu. Z dziesięciu zgłoszonych pod koniec 2019 roku doniesień o nowych ogniskach ASF, tylko jedno okazało się prawdziwe. Zdaniem urzędników chińskich wciąż będą się pojawiać ogniska ASF na terenie Chin.

Ropa, gaz i węgiel

 • Rosja wznowiła dostawy ropy na Białoruś 6 stycznia 2020, jednak nadal nie ma podpisanych umów długoterminowych między tymi krajami. Zgodnie z wypowiedziami przedstawicieli wojska USA z 2019 roku, Stany Zjednoczone mają w tej chwili środki na prowadzenie jednej wojny, a ta szykuje się w Zatoce Perskiej. Co oznacza, że Rosja może spróbować zwiększenia/rozszerzenie swojej kontroli nad Białorusią i, być może, wschodnią Ukrainą.
 • China National Petroleum Corp (CNPC) wycofało swoich 20 pracowników z pola naftowego West Qurna-1 w Iraku, które jest eksploatowane we współpracy z Exxon Mobil na skutek eskalacji napięć amerykańsko-irańskich. Jednocześnie 60 pracowników w Rumaila, polu naftowym eksploatowanym wspólnie z BP czy 100 pracowników na polu naftowym w Halfaya pozostało w swoim miejscu pracy.
 • W nocy z 6 na 7 stycznia wprowadzono stan najwyższej gotowości armii USA w związku z zagrożeniem amerykańskich celów w Iraku, Jordanii, Kuwejcie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Arabii Saudyjskiej. Jakikolwiek atak Iranu na te cele wywoła skok cen ropy, skuteczność ataku wpłynie na stabilizację cen ropy po skoku.
 • Iran dokonał ostrzału rakietowego amerykańskich baz w Iraku w nocy z 7 na 8 stycznia 2020.
 • Minister energetyki Zjednoczonych Emiratów Arabskich Suhail al-Mazrouei powiedział, że nie widzi bezpośredniego zagrożenia dla tranzytu ropy przez Cieśninę Ormuz, nawet pomimo nocnych ataków na amerykańskie bazy. Jednocześnie podkreśla, że wolne moce przerobowe nie zastąpią ewentualnych problemów z podażą związaną z eskalacją konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Metale przemysłowe

 • Huty stali w południowych i wschodnich Chinach aktywnie uzupełniają zapasy rudy żelaza w przedświątecznym okresie, który w 2020 roku wypada pomiędzy 24 a 30 stycznia. Z kolei zapasy w hutach na północy kraju wciąż są na niskim poziomie i oczekuje się, że przed wolnymi dniami zakupią one około 1,95 miliona ton rudy żelaza.

Omówienie aktualności

O godzinie 13:10 dnia 8 stycznia 2020 jest pierwszy w Nowym Roku odcinek programu Surowcowe info (omawiający także aktualności z 6 stycznia 2020) w Comparic24. Zapraszam do oglądania:

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „aktualności – 8 stycznia 2020

 1. Szymon komentarz:

  Twój komentarz oczekuje na moderację.
  Eksport soku pomarańczowego z Brazylii gwałtownie spadł o 55,2% w stosunku do listopada 2019 r :
  https://iegvu.agribusinessintelligence.informa.com/CO232662/Brazilian-FCOJ-exports-crash-by-more-than-half-in-December
  Pomimo bardzo wysokiej produkcji w poprzednim roku i słabego reala, poza tym konsumpcja również spadła https://iegvu.agribusinessintelligence.informa.com/CO232653/Report-expects-continued-decline-in-orange-juice-consumption
  Mimo to powinno się oczekiwać wzrostów na tym aktywie ( fundamentalnie podobnym jak w przypadku ostatnich wzrostów na kawie) gdyż rynek brazylijski stanowi 47% światowego eksportu tego soku co w ostatecznym rozrachunku powoduję ograniczenie światowej podaży o 25,9%.

 2. Szymon komentarz:

  Światowy eksport kawy ponownie zaczął rosnąć po trwającym od lipca spadku podaży tego surowca:
  http://www.ico.org/prices/m3-exports.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *