aktualności – 19 luty 2020

Parę nowych informacji z kilku różnych rynków surowcowych mocno trzęsie zarówno samymi kontraktami jak i spółkami powiązanymi. Polecam lekturę i obejrzenie środowego zestawienia informacji!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, ckurku, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

ogólne informacje

kawa

cukier

wieprzowina, wołowina oraz drób

ropa, gaz i węgiel

metale przemysłowe

Ogólne informacje

  • Sąd federalny w Cape Girardeau przyznał farmerowi z Missouri $265 mln odszkodowania od firm Bayer (właściciela Monsanto) oraz BASF za zniszczenie jego sadu brzoskwiniowego. Zdaniem skarżącego na okolicznych pola posadzono specjalne krzewy bawełny modyfikowane przez Monsanto i opryskiwane środkami BASF-a, który to przedostał się do sadu Billego Badera i doprowadził do zniszczenia drzewek brzoskwiniowych. Obie firmy argumentowały, że sad miał mniejsze plony już wcześniej na skutek kiepskich warunków pogodowych. Firma Bayer, która jest także obiektem tysięcy spraw sądowych za środek Roundup, w najbliższym czasie będzie mieć także sprawy sądowe o nieujawnienie ryzyk związanych z tabletkami antykoncepcyjnymi Essure oraz o zanieczyszczanie cieków wodnych toksycznym środkiem PCB (polichlorowy bifenyl) zakazany po 1979 roku.

Kawa

  • Brazylijscy kierowcy ciężarówek zaczęli protestować wcześnie w poniedziałek w największym porcie Ameryki Łacińskiej w Santos, co wpłynie na podaż brazylijskiej kawy.

Cukier

  • Eksport cukru w ​​Indiach prawdopodobnie wzrośnie o prawie jedną trzecią w porównaniu z rokiem ubiegłym do ponad 5 milionów ton w 2019/2020, ponieważ wzrost światowych cen cukru sprawia, że ​​eksport jest atrakcyjny, jednocześnie wysokie ceny cukru mogą zwiększyć jego produkcję w Brazylii kosztem etanolu.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Hormel Foods Corp wyeliminuje zakazany w Chinach i Unii Europejskiej środek wspomagający wzrost trzody chlewnej ze swojego mięsa po 1 kwietnia. Dołączają tym samym do Tyson Foods Inc i JBS USA, które podobną decyzję podjęły już w 2019 roku. Decyzja ta wpłynie negatywnie na producentów pasz z raktopaminą, takich jak Elanco Animal Health Inc.

Ropa, gaz i węgiel

  • Stany Zjednoczone umieściły na czarnej liście Rosneft Trading SA, szwajcarską jednostkę handlową rosyjskiego Rosneftu za rzekome wspieranie finansowe i angażowanie się w obchodzenie sankcji amerykańskich przez rząd prezydenta Maduro w Wenezueli. Rosneft poinformował, że dotychczas władze USA podczas wielokrotnych rozmów z firmą informowały, że nie narusza ona żadnych ograniczeń oraz podkreślili że Departament Skarbu USA nie przedstawił żadnych dowodów naruszenia. Sankcje zawierają swoiste „vacatio legis” dające różnym firmom 90 dni (do 20 maja 2020) na zakończenie swoich interesów z Rosneft Trading S.A. Sankcje zamrażają wszelkie aktywa Rosneft Trading w Stanach Zjednoczonych a także aktywa prezesa Didier Casimiro, który jest także wiceprezesem spółki-matki czyli Rosneftu. Rosneft to największa na świecie spółka naftowa pod względem wydobycia, która odpowiada za 40% produkcji ropy w Rosji.
  • Rosneft odnotował 45% wzrost zysku netto (do $2,4 mld) w Q4 2019 i 20% wzrost sprzedaży ropy naftowej w 2019 roku. Przychody spółki wzrosły o 2,7% r/r. Rosneft zapowiedział podwyżkę dywidendy, której stopa wynosiła dotychczas 5,2% do 8,0%.
  • Aramco Trading Co podpisało kontrakt na zakup ropy naftowej z Kuwait Petroleum Corp (KPC), której to wolumen ma być ustalany co miesiąc. Zakupiona ropa będzie przetwarzana w rafineriach należących do Saudi Aramco. Spółka Saudi Aramco posiada udziały w projektach rafineryjnych i petrochemicznych w dwóch zakładach w Chinach, jednym w Japonii, jednym w Malezji i posiada większościowy udział w południowokoreańskiej rafinerii S-Oil Corp.
  • W weekend cztery rafinerie w Teksasie i Luizjanie zamknęły jednostki bezpośrednio produkujące benzynę, podczas gdy wciąż odczuwane są skutki pożaru piątej co do wielkości rafinerii XOM należącej do Exxon Mibol z 12 lutego, co kumuluje z zamkniętą 7 lutego w New Jersey jednostką produkującą benzynę przez Phillips 66. Jednocześnie amerykański rynek przygotowuje się do ograniczenia dostaw benzyny w okresie wiosennym, kiedy to rafinerie dokonują niezbędnych prac technicznych przed letnim sezonem. Brakuje informacji o datach ponownego uruchomienia zamkniętych rafinerii.

Metale przemysłowe

  • Chiny podniosły limit wydobycia minerałów ziem rzadkich w pierwszej połowie 2020 r. o 10% r/r do 66 tysięcy ton. Decyzja o limitach wydobycia na drugą połowę 2020 zostanie podana w Q2 2020.

Omówienie aktualności

Zapraszam do Comparic24 o 13:10 na omówienie powyższych aktualności i aktualnej sytuacji rynkowej na rynkach surowcowych:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *