Zapraszam do lektury najnowszych aktualności:
W dzisiejszych aktualnościach:
Kawa
Eksport kawy z Brazylii w lipcu 2019 wyniósł 2,83 mln 60-kilogramowych worków, w tym arabika 2,26 mln worków a robusta 323 800 worków. Procentowa zmiana rok do roku na poniższym wykresie:
Cukier
W Brazylii rośnie udziału produkcji etanolu kosztem cukru z trzciny cukrowej.
Kakao
Wybrzeże Kości Słoniowej przetworzyło 455 tysięcy ton ziaren kakaowca od początku sezonu 2018/2019 w październiku 2018 do końca lipca 2019 (+8% względem sezonu 2017/2018).
Bawełna
Indie, mimo opóźnionego sezonu monsunowego, mają o 4,5% więcej zasiewów soi niż rok temu.
Pszenica
- Argentyński raport w sezonie 2019/20 prognozuje rekordową produkcję (20,8 mln ton) i eksport pszenicy (14,3 mln ton). Przymrozki w Brazylii sugerują, że będzie ona musiała kupić między 0,5 a 1 mln ton więcej pszenicy. Końcowe zapasy mają wynieść 2 mln ton pszenicy.
- Rosja otrzymała zezwolenie na eksport pszenicy do Arabii Saudyjskiej. Ma to zacieśnić współpracę obu krajów ponad dotychczasową współpracę w ramach OPEC+.
- Ukraińskie zbiory w 2019 roku mają być zgodne z ubiegłorocznym poziomem 70 mln ton, do 9 sierpnia zebrano 36,8 mln ton (27,1 mln t pszenicy i 8,5 mln t jęczmienia).
Kukurydza
- Argentyński raport w sezonie 2019/20 prognozuje produkcję kukurydzy na poziomie 49,8 mln ton (-200 tysięcy ton w porównaniu do wcześniejszych prognoz), ale sprzyjające warunki dla kukurydzy mogą podnieść produkcję ponad 50 mln ton. Eksport kukurydzy ma wynieść 34 mln ton. Sektor bioetanolu, zużywa 1,4 miliona ton kukurydzy rocznie. Końcowe zapasy kukurydzy są prognozowane na rekordowo 6,8 miliona ton.
- Indie, ze względu na opóźniony sezon monsunowy, mają 6% opóźnienie w zasiewach, jednak nie dotyczy to zasiewów kukurydzy, których poziom zasiewów jest identyczny jak w 2018 roku.
Ryż
Indie, ze względu na opóźniony sezon monsunowy, mają 13% mniej zasiewów ryżu niż rok temu.
Soja
Indie, mimo opóźnionego sezonu monsunowego, mają o 5,3% więcej zasiewów soi niż rok temu.
Wieprzowina
Słowacja oficjalnie przyznała, że pojawiło się ognisko afrykańskiego pomoru świń na jednej z mniejszych farm. Cztery świnie zostały zutylizowane. Farma jest położona blisko węgierskiej granicy, ale w pobliżu nie ma żadnej większej farmy z wieprzowiną.
Ropa i gaz
- Kanadyjska spółka Enbridge poinformowała, że pracuje nad przywróceniem do użytku gazociągu Texas Eastern po eksplozji z 1 sierpnia. Pierwotny termin ponownego uruchomienia, 12 sierpnia, jest nieosiągalny. Enbridge powiedział, że Texas Eastern ma trzy linie między sprężarkami Danville i Tompkinsville w Kentucky, które składają się na 30-calowy (76-centymetrowy) system. Texas Eastern biegnie 8 835 mil (14 219 kilometrów) od wybrzeża Zatoki Meksykańskiej do północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych.
- Kontrolowana przez państwo brazylijska spółka naftowa Petrobras sprzedała udziały na polach naftowych zwanych Polo Macau, zlokalizowanych w dorzeczu Potiguar w kraju, na rzecz SPE 3R Petroleum za $191,1 mln. Firma poinformowała również, że rozpoczęła proces sprzedaży udziałów w 11 morskich złóż ropy naftowej w dorzeczu Campos, zestawie aktywów znanych jako Polo Garoupa.
- Największy rosyjski producent ropy Rosnieft powiedział, że będzie domagał się odszkodowania od spółki gazociągowej Transneft za spadek wydobycia ropy z powodu zanieczyszczenia sieci Transnieft na początku tego roku. Firma powiedziała, że została zmuszona do ograniczenia wydobycia ropy, ponieważ sieć rurociągów Transnieft nie była w stanie jej transportować. Pod koniec lipca Transnieft ustalił limit 15 dolarów za baryłkę na rekompensatę za zanieczyszczenie.
- Wydobycie ropy w Rosji wzrosło do 11,32 mln baryłek dziennie w pierwszym tygodniu sierpnia. Zgodnie z ustaleniami OPEC+ mogą wydobywać maksymalnie 11,182 mln baryłek dziennie.
- Saudi Aramco, największy na świecie producent ropy, odnotował w poniedziałek dochód netto w wysokości $46,9 mld (-11,54% r/r). Spadek wynika z powodu niższych cen ropy i zmniejszonej produkcji.
- Spada import ropy przez Indie. Średni import w pierwszych siedmiu miesiącach 2019 roku wyniósł 4,17 mln baryłek dziennie (-5,2% r/r). Spadek importu ropy wiąże się ze słabszym wzrostem gospodarczym w Indiach, przy spowolnieniu wzrostu produktu krajowego brutto (PKB) do 5,8% w okresie od stycznia do marca, co jest najniższym wskaźnikiem od ponad czterech lat. Indie to drugi pod względem wielkości importer ropy naftowej w Azji za Chinami. Indie prognozują wzrost PKB za rok fiskalny (do marca 2020) na poziomie 7%. Spada również import węgla i skroplonego gazu ziemnego, choć w porównaniu do 2018 roku jest lepiej o 8,9%. W przypadku importu LNG wzrost importu jest symboliczny: +0,8% r/r.
Omówienie aktualności
A jeśli chcecie poznać mój komentarz na temat tych aktualności to zapraszam serdeczne do obejrzenia programu Surowcowe info z Comparic24 dostępnego na YouTube’ie: