kawa – czy czas na odbicie? [12/02/2020]

Podczas dzisiejszego Today in USA dostałem pytanie o kawę od spóźnionego na Surowcowe info widza. Obiecałem, że jeszcze dzisiaj odpowiem, więc wyrabiając się w ostatnim momencie dosłownie szybka analiza sytuacji na bieżącym kontrakcie na kawę.

A czy TY już polubiłeś Prywatnego INV€$TORa na Fejsie? 😉

Czysty wykres i wykres z fibo

Na początek zerknijmy jak wygląda czysty wykres kawy bez żadnych wskaźników. Interwał D1.

kawa, interwał D1; źródło: Reuters Eikon

Jak widać po ostrym spadku (21 świec spadkowych z trzema wzrostowymi przerywnikami, które nawet nie wygenerowały drobnej korekty) pojawiło się minimalne odreagowanie w okolicy psychologicznej bariery $c100/lbs.

Narzućmy wskaźniki…

kawa, interwał D1; źródło: Reuters Eikon

Jeśli wierzyć fibo to powinniśmy mieć za chwilę reakcję wyceny kawy na poziomie $c103,80/lbs. Niewiele wyżej, bo na $c105,98/lbs mamy prostą średnią kroczącą 500-okresową. Ale w sumie nadal niewiele nam to mówi. Spójrzmy więc na…

Wykres z wolumenem

kawa, interwał D1; źródło: Reuters Eikon

Tu już widać znacznie więcej. Świeczka z 10 lutego 2020 o najwyższym wolumenie (45 770 lbs) ma korpus o spreadzie open/close $c1,75. Innymi słowy – największy w tym roku obrót kontraktami bieżącymi wygenerował ruch o mniej niż dwa centy. U co gorszych brokerów takie są spready na CFD-kach na kawę… Kolejne dwa dni, 11 i 12 luty 2020 to również potężny, praktycznie identyczny obrót nieco ponad 36 tysięcy funtów dziennie, który pokazuje, że na obecnych poziomach jest mocna walka podaży z popytem. Innymi słowy: na chwilę obecną ani byki ani niedźwiedzie nie mają przewagi, a kto ją zyska w najbliższym czasie – ciężko ocenić.

Patrząc po pozycjonowaniu się dużych spekulantów, którzy od początku stycznia redukują swoje pozycje długie (46 315 dnia 6 stycznia do 20 884 dnia 7 lutego) przy jednoczesnym spadku pozycji krótkich commercialsów możemy oczekiwać dalszego spadku cen, być może w dolne granice wyznaczonej przeze mnie strefy w przedziale $c95-$c110/lbs.

Z kolei gwałtowne zejście z obecnych poziomów poniżej $c99/lbs byłoby logicznym posunięciem by wyczyścić mniej cierpliwych longujących tak jak to zrobiono w październiku 2019.

 

Tak więc w mojej ocenie jeszcze może nie być dobry czas na longi, póki zaistniała sytuacja się nie zmieni na korzyść byków.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *