Czwartkowy zestaw aktualności surowcowych. Dziś bez programu – kwestie techniczne niestety…
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- raporty USDA
- kawa
- cukier
- kakao
- bawełna
- pszenica
- kukurydza
- soja
- ryż
- pozostałe rośliny oleiste
- pozostałe zboża
- energia elektryczna
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- węgiel
- srebro
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
Ogólne informacje
- Szacuje się, że globalne zużycie nawozów spadnie o 7,2% do 42,6 mln ton w 2022 roku.
- Wg StoneX koszty nawozów w Brazylii na sezon 2022/23 będą od 60% do 85% wyższe niż w sezonie 2021/22.
- Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że Zachód nie dotrzymuje obietnicy pomocy rosyjskiemu eksportowi żywności i nawozów w dotarciu na rynki światowe, co budzi potencjalne pytania dotyczące zaangażowania Rosji w umowę zbożową z Ukrainą. Ławrow powiedział, że Zachód nie złagodził sankcji, aby ułatwić Rosji wysyłanie produktów rolnych za granicę. Moskwa postrzegała to zobowiązanie jako kluczową część lipcowego porozumienia, w którym pośredniczyły ONZ i Turcja , aby zakończyć blokadę ukraińskiego eksportu zboża z jej południowych portów i złagodzić nadciągający globalny kryzys żywnościowy. „Nasi zachodni koledzy nie robią tego, co obiecał nam sekretarz generalny ONZ. Nie podejmują decyzji o zniesieniu sankcji logistycznych, które uniemożliwiają swobodny dostęp rosyjskiego zboża i nawozów do rynków światowych” – powiedział Ławrow na konferencji prasowej w Moskwie. Moskwa twierdzi, że zachodnie sankcje utrudniają organizowanie transportu i ubezpieczenia jej ładunków, mimo że nie są bezpośrednio ukierunkowane na eksport żywności i nawozów.
Raporty USDA
- Crop progress z 8 września 2022 (USDA):
Kawa
- Rabobank obniżył ł prognozę globalnej produkcji kawy w nadchodzącym sezonie 2022/23 do 169,0 mln 60-kg worków (-3,3 mln względem poprzedniej prognozy). Rabobank wcześniej prognozował nadwyżkę 1,7 mln 60-kg worków, obecnie stwierdza, że globalny popyt na kawę jest dość nieelastyczny i nie spodziewa się znaczącego spadku konsumpcji, przynajmniej nie na dojrzałych rynkach, w przypadku recesji.
- Perspektywa, że wydarzenie pogodowe na La Nina może trwać do końca roku, wzbudziło zaniepokojenie, ponieważ wiąże się ono z suchą pogodą w Brazylii.
- Światowy eksport ziaren zielonej kawy osiągnął w lipcu 9,04 miliona 60-kilogramowych worków (-8,8% r/r).
Cukier
- Dystrybutorzy twierdzą, że dostawy białego cukru w najbliższym czasie pozostaną na niskim poziomie ze względu na słabe zbiory buraków w niektórych częściach Europy i zbliżające się ograniczenia eksportowe z Indii, podczas gdy popyt rośnie wraz z uzupełnianiem zapasów przez użytkowników końcowych.
- Oczekuje się, że w nowym sezonie, który rozpocznie się w październiku, w Unii Europejskiej (UE) zabraknie 785 000 ton cukru, ponieważ zakłady – z których wiele zostało przerobionych z powrotem na ropę z gazu – rozpoczęły przetwarzanie buraków wcześniej niż zwykle. Szacuje się, że 35%-38% przemysłu cukrowego UE jest nadal uzależnione od gazu ziemnego.
- Czarnikow prognozował, że w sezonie 2022/23 będzie globalna nadwyżka cukru na poziomie 3 mln ton, a produkcja była drugą co do wielkości w historii.
Kakao
- Ponadprzeciętne opady deszczu w większości regionów kakaowych na Wybrzeżu Kości Słoniowej w zeszłym tygodniu mogą wpłynąć na wielkość i jakość głównych plonów zbieranych od października do marca.
- Broker Sucden Financial powiedział w raporcie, że słabe wyniki rynku we wtorek stworzyły bardziej niedźwiedzią perspektywę na wykresach cenowych. „Wskaźniki wskazują na rosnące tempo spadków w najbliższym czasie” – powiedział Sucden.
Bawełna
- Zapasy bawełny w USA w lipcu 2022 (USDA):
Pszenica
- Australijskie Biuro Gospodarki Rolnej i Gospodarki Zasobowej i Nauki (ABARES) prognozuje, że produkcja pszenicy wyniesie 32,2 mln ton.
- „Rynek wycenia najgorsze scenariusze, takie jak koniec korytarza zbożowego” – powiedział europejski handlowiec zbożowy.
Kukurydza
- Przerób kukurydzy w USA w lipcu 2022 (USDA):
Soja
- Import soi do Unii Europejskiej w sezonie 2022/23 do 3 września wyniósł 2,16 mln ton (-13,25% r/r). Import śruty sojowej wyniósł 2,73 mln ton (-4,88% r/r).
- Import soi do Chin spadł w sierpniu 7,17 mln ton (-9,01% m/m; -24,5% r/r). „Import był bardzo powolny przez ostatnie trzy miesiące” – powiedział Darin Friedrichs, współzałożyciel firmy konsultingowej Sitonia Consulting z siedzibą w Szanghaju. Według Chińskiego Stowarzyszenia Przemysłu Paszowego produkcja pasz przemysłowych spadła w lipcu o prawie 7% w porównaniu z rokiem poprzednim.
- Przerób soi w USA w lipcu 2022 (USDA):
Ryż
- Przewiduje się, że Pakistan utracił około 10% swojej szacowanej na 2022 r. produkcji ryżu, wynoszącej około 8,7 mln ton na skutek powodzi, podczas gdy Chiny poniosły pewne szkody, chociaż zakres strat w plonach nie jest jasny.
Pozostałe rośliny oleiste
- Import rzepaku do Unii Europejskiej w sezonie 2022/23 do 3 września wyniósł 1,08 mln ton (+47,51% r/r).
- Australijskie Biuro Gospodarki Rolnej i Gospodarki Zasobowej i Nauki (ABARES) prognozuje, że produkcja rzepaku wyniesie 6,6 mln ton rzepaku.
- Import oleju palmowego do Unii Europejskiej w sezonie 2022/23 do 3 września wyniósł 567 310 ton (-47,95% r/r).
- Import oleju słonecznikowego do Unii Europejskiej w sezonie 2022/23 do 3 września wyniósł 299 836 ton (+7,77% r/r).
- Zapasy olejów roślinnych w USA w lipcu 2022 (USDA):
Pozostałe zboża
- Australijskie Biuro Gospodarki Rolnej i Gospodarki Zasobowej i Nauki (ABARES) prognozuje, że produkcja jęczmienia wniesie 12,3 mln ton.
Energia elektryczna
- Rządy Finlandii i Szwecji ogłosiły, że są gotowe wesprzeć finansowo firmy energetyczne, odpowiednio $10 mld i $23,2 mld. Według władz tych skandynawskich krajów, upadek firm energetycznych ze względu na wysokie ceny energii, niepewność dostaw gazu ziemnego i działania osłonowe rządów mogą doprowadzić do stworzenia „Lehman Brothers w sektorze energetycznym”. Gwarancje rządowe mają na celu zapobieżenie niewypłacalności firm energetycznych handlujących energią elektryczną na giełdzie Nasdaq Commodities, co z kolei może rozprzestrzenić się na branżę finansową. Podobne decyzje chroniące lokalne firmy energetyczne podjęły rządy Niemiec, Austrii i Szwajcarii.
- Popyt na energię zbliża się do rekordowego poziomu w Kalifornii w warunkach gwałtownie rosnących temperatur. Operator sieci stanowej wzywa konsumentów do ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach popołudniowych i wieczornych, aby uniknąć przeciążenia sieci i blackoutów. „Mamy do czynienia z prognozą obciążenia na poziomie 48 817 megawatów i deficytu energii między 2000 a 4000 megawatów w poniedziałek, co skutkuje najwyższym prawdopodobieństwem rotacyjnych przestojów, jakie widzieliśmy do tej pory tego lata” – powiedział w oświadczeniu California Independent System Operator (ISO).
Ropa naftowa
- OPEC+ podjął decyzję o ograniczeniu podaży ropy od października o symboliczne 0,1 mln baryłek dziennie. Ustalono także, że lider OPEC, Arabia Saudyjska, może w każdej chwili zwołać nadzwyczajne spotkanie, jeśli niestabilność się utrzyma. „OPEC+ obawia się przedłużającej się zmienności cen spowodowanej słabymi nastrojami makroekonomicznymi, niską płynnością i ponownymi blokadami Chin, a także niepewnością co do potencjalnej umowy między USA a Iranem i próbami stworzenia rosyjskiego limitu cen ropy” – powiedział Matthew Holland z Energy Aspects. Wicepremier Rosji Aleksander Nowak powiedział w poniedziałek, że obniżka wydobycia ropy OPEC+ jest jedynie odzwierciedleniem oczekiwań na słabszy globalny wzrost gospodarczy. „Wydaje się, że polityczny punkt widzenia to saudyjska wiadomość dla USA o wznowieniu irańskiego porozumienia nuklearnego… Trudno zinterpretować tę decyzję jako cokolwiek innego niż wspieranie cen” – powiedział Tamas Varga z brokera naftowego PVM. „Cięcie sugeruje, że istnieje chęć obrony cen ropy, aby utrzymać się powyżej poziomu 90 USD za baryłkę” – powiedział Giovanni Staunovo z UBS.
- Według danych Departamentu Energii USA zapasy ropy naftowej w amerykańskich strategicznych rezerwach ropy naftowej (SPR) spadły do 442,5 mln baryłek, co jest najniższym poziomem od listopada 1984 roku.
- „W tej chwili rynek opiera swoje obawy o to, co się stanie z powodu gwałtownie wyższych cen energii w Europie, spowolnienia popytu w Europie i wzrostu stóp procentowych” – powiedział Phil Flynn, analityk Price Futures Group.
- Repsol S.A. sprzeda 38 tysięcy hektarów gruntów produkujących ropę i gaz w Albercie firmie Teine Energy należącej do Canada Pension Plan Investments. Hiszpański koncern naftowy zarobi ze sprzedaży do $305 mln). Repsol i Teine wystąpiły o zgodę organów regulacyjnych na transakcję i spodziewają się, że otrzymają je do końca września. Ostrzegali, że nie ma pewności, że regulatorzy Alberty zezwolą na proponowaną transakcję.
- Hiszpańska grupa energetyczna Repsol sprzedaje 25% udziałów w swoim dziale wydobycia ropy i gazu amerykańskiemu funduszowi EIG za $4,8 miliarda. Firma planuje zainwestować pozyskaną gotówkę w takie obszary, jak farmy wiatrowe i odnawialny wodór, podobnie jak inne europejskie firmy naftowe i gazowe. Repsol zachowa kontrolę nad tak zwaną jednostką upstream. Dyrektor naczelny Josu Jon Imaz powiedział, że umowa pozwoli mu przyspieszyć dążenie do dekarbonizacji, a EIG jest również „przygotowane do inwestowania z nami w przyszłość upstream”. Grupa zobowiązała się przeznaczyć do 2025 r. ponad jedną trzecią swoich inwestycji w projekty niskoemisyjne i zapewnić, że do 2050 r. jej produkty nie będą emitować więcej dwutlenku węgla, niż mogą wchłonąć naturalne pochłaniacze, takie jak lasy, lub systemy, takie jak wychwytywanie dwutlenku węgla. EIG z siedzibą w Waszyngtonie specjalizuje się w prywatnych inwestycjach w infrastrukturę energetyczną i energetyczną.
- Import chińskiej ropy naftowej w sierpniu spadł do 9,5 mln baryłek dziennie (+8,08% m/m; -9,4% r/r). Import w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy wyniósł 9,92 mln baryłek dziennie (-4,7% r/r). Pekin rozpoczął w zeszłym miesiącu nową rundę dochodzeń podatkowych w niezależnych rafineriach, co może jeszcze bardziej osłabić ich przyszłe zakupy ropy.
Gaz ziemny
- Dyrektor generalny Novatek, Leonid Mikhelson powiedział, że nie widzi szans na spadki cen gazu w 2023 i 2024 roku. Jedną z przyczyn jest brak planów uruchomienia nowych projektów gazowych w najbliższym czasie.
- Francja wyśle gaz do Niemiec w razie potrzeby, podczas gdy Niemcy będą gotowe dostarczyć im energię elektryczną, powiedział prezydent Emmanuel Macron. „Niemcy potrzebują naszego gazu, a my potrzebujemy energii z reszty Europy, zwłaszcza z Niemiec” – powiedział prezydent Francji na konferencji prasowej po rozmowie telefonicznej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Niezbędne połączenia, aby Francja w razie potrzeby dostarczała gaz do Niemiec, zostaną sfinalizowane w nadchodzących tygodniach.
- Włoska grupa energetyczna Eni zgodziła się na przejęcie działalności BP w Algierii, w tym dwóch dużych pól gazowych. Eni powiedziała, że przejmie udziały BP w polach gazowych In Salah i In Amenas w południowej Algierii.
- Shell Plc zainwestuje z malezyjską państwową firmą naftową Petronas w rozwój pól gazowych Rosmari-Majeranek na wodach południowo-wschodniej Azji. Pola Rosmari-Majeranek znajdują się 220 km od wybrzeża Bintulu w malezyjskim stanie Sarawak. Projekt ma na celu produkcję 800 milionów standardowych stóp sześciennych gazu dziennie, a produkcja gazu ma rozpocząć się w 2026 roku. Shell powiedział, że rozwój złoża będzie miał kluczowe znaczenie dla zapewnienia stałych dostaw gazu do kompleksu skroplonego gazu ziemnego Petronas w Bintulu. Ostateczna decyzja inwestycyjna została podjęta przez Sarawak Shell Berhad, spółkę zależną Shell z 80% udziałów operacyjnych w projekcie, oraz jednostkę wydobywczą Petronas Carigali Sdn Bhd (20%).
- Shell i Exxon Mobil wystawiły na sprzedaż jedno z największych i najstarszych przedsięwzięć wydobycia gazu ziemnego w Europie, spółkę NAM w Holandii. Jest to częścią wysiłków obu firm zmierzających do pozbycia się starzejących się aktywów, które nie mają już kluczowego znaczenia dla ich działalności. Shell i Exxon niedawno rozpoczęły proces sprzedaży podmorskich operacji gazowych NAM, który obejmuje dziesiątki pól i około 20 platform morskich, a także sieć rurociągów i trzy zakłady przetwórcze. NAM rozpoczął produkcję gazu ziemnego w 1963 roku po odkryciu gigantycznego złoża Groningen i od dziesięcioleci jest głównym źródłem gazu dla Holandii i Europy. Mimo to od 2014 r. produkcja stale spada, aw nadchodzących latach, po tym, jak holenderski rząd zdecydował o zamknięciu Groningen w celu ograniczenia ryzyka sejsmicznego w regionie, jego produkcja będzie stale spadać. Oczekuje się, że pole zostanie zamknięte w 2023 lub 2024 roku, ale jego żywotność może zostać przedłużona. Zgodnie z dokumentem wystawione na sprzedaż aktywa NAM na morzu i na lądzie wyprodukowały około 2,4 mln m3 gazu ziemnego dziennie w 2021 r. i mają potencjał zwiększenia produkcji do 2,8 mln m3 dziennie przy dalszych inwestycjach. Szacuje się, że aktywa mają wartość od $1 miliarda do $1,5 miliarda.
- BASF ściśle monitoruje rynek gazu ziemnego i w razie potrzeby może jeszcze zmniejszyć produkcję po tym, jak Rosja zawiesiła dostawy swoim głównym gazociągiem do Niemiec. BASF już ogranicza produkcję amoniaku, który w dużym stopniu opiera się na gazie ziemnym, i pozyskuje część potrzebną do jego produkcji poza Europą, gdzie ceny gazu są niższe. Amoniak jest używany głównie w nawozach azotowych, ale jest również niezbędnym składnikiem tworzyw konstrukcyjnych i płynu do silników Diesla. Produkcja amoniaku daje dwutlenek węgla o jakości spożywczej jako produkt uboczny, który jest potrzebny przemysłowi mięsnemu i do napojów gazowanych.
- Zapasy gazu w północno-zachodniej Europie wynoszą 84% (+4% względem średniej 2017–2021).
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 97,0 mld stóp sześciennych (+3,5 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 92,8 bcfd.
- Produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w sierpniu 2022 wyniosła 98,0 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego.
- Produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) we wrześniu 2022 wynosi 99,2 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (+1,22% m/m).
- Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w sierpniu 2022 wyniósł średnio 11,0 bcfd (+0,92% m/m).
- Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych we wrześniu wynosi średnio 11,2 bcfd (+1,82% m/m).
Energia odnawialna
- ConocoPhillips dostarczy gaz ziemny i będzie zarządzał obiektem do wychwytywania i składowania dwutlenku węgla dla proponowanego amerykańskiego projektu gazu wodorowego, który zostanie opracowany wspólnie z największym japońskim zakładem energetycznym JERA. Umowa na dostawy gazu do wodoru, potencjalnie czystego paliwa do produkcji energii elektrycznej, wyznacza nową drogę dla producentów gazu ziemnego. Kilka firm, w tym Conoco, zawarło długoterminowe umowy. Według JERA, japońskiej firmy gazowej i elektrycznej stojącej za elektrownią, badanie mające na celu określenie wykonalności projektu wodorowego może zostać zakończone do końca roku. Jej celem jest produkcja wodoru z gazu ziemnego i przekształcenie go w amoniak, który można eksportować do sprzedaży w USA, Europie i Azji. „JERA i ConocoPhillips będą tanim dostawcą amoniaku na rynki krajowe i międzynarodowe” – powiedział dyrektor generalny JERA Americas, Steven Winn. Zakład może zacząć działać w ciągu pięciu do ośmiu lat na terenie wybrzeża Zatoki Meksykańskiej USA. JERA Americas, amerykański oddział JERA, powiedział, że firma, niemiecki Uniper SE i ConocoPhillips zamierzają początkowo produkować 2 miliony ton amoniaku rocznie, a docelowa produkcja ma sięgnąć 8 mln ton amoniaku rocznie. Amoniak jest zwykle używany do produkcji nawozów, ale stanowi paliwo niskoemisyjne, które można spalać w celu wytworzenia energii elektrycznej.
- Indyjska firma Reliance Industries kupi 79,4% udziałów w kalifornijskim producencie oprogramowania do energii słonecznej SenseHawk za $32 miliony. Zakup udziałów jest częścią agresywnego nacisku konglomeratu naftowo-chemicznego w sektor energii odnawialnej, którego celem jest wytworzenie 100 GW energii słonecznej do 2030 r. SenseHawk opracowuje narzędzia dla przemysłu fotowoltaicznego, aby pomóc firmom usprawnić procesy i wykorzystać automatyzację.Założona w 2018 r. firma w roku finansowym 2022 wypracowała $2,3 mln obrotu. Reliance spodziewa się sfinalizowania przejęcia do końca roku.
Węgiel
- Import węgla do Chin wzrósł w sierpniu do 29,46 mln ton węgla (+25,26% m/m; +5,03% r/r). Jednak import Chin w pierwszych ośmiu miesiącach nadal spadł do 167,98 mln ton (-14,9% r/r). Dzienne zużycie węgla osiągnęło 2,36 mln ton w ośmiu głównych regionach przybrzeżnych w połowie sierpnia (+11,5% r/r).
Srebro
- Srebro stanowi okazję do zakupu, ponieważ cena spadła tak bardzo poniżej swojej prawdziwej wartości, a prognozy popytu na metal używany w kluczowych sektorach transformacji energetycznej, takich jak baterie, nadal są pozytywne, powiedział w notatce analityk Kinesis Money Rupert Rowling.
Miedź
- Pracownicy największej kopalni miedzi, Escondida w Chile (zarządzanej przez BHP Group), zagrozili strajkiem w związku z tym, co określili jako obawy o bezpieczeństwo.
- Peru, drugi co do wielkości producent miedzi na świecie wyprodukował w lipcu 195 234 ton (-6,6% r/r). Produkcja miedzi wzrosła w czerwcu po wznowieniu działalności w kopalni Las Bambas, należącej do chińskiego MMG Ltd, po rozejmie z rdzennymi społecznościami, które protestowały w tym miejscu przez prawie dwa miesiące.
- SAVANT podał, że globalny wskaźnik dyspersji miedzi, będący miarą aktywności hut, wzrósł w sierpniu do 48,6 z 46,5 w lipcu. Południowoamerykański wskaźnik dyspersji powrócił do 52,1 w sierpniu z 37,7 miesiąc wcześniej, co było najniższym wynikiem od grudnia 2021 roku. Wskaźnik dyspersji poniżej 50 punktów wskazuje że huty działają poniżej średniego poziomu z ostatnich 12 miesięcy.
- Chiny importowały w sierpniu 498 188,6 ton miedzi nieobrobionej plastycznie i produktów miedzianych (+7,4% m/m; +26% r/r). „Niższe ceny miedzi w lipcu i sierpniu wywołały aktywność zakupową. Ponadto otwarty arbitraż między Szanghajem a Londynem doprowadził do większego napływu ładunków” – powiedział He Tianyu, analityk miedzi w CRU Group. Import miedzi nieobrobionej plastycznie i wyrobów z miedzi w pierwszych ośmiu miesiącach wyniósł 3,90 mln ton (+8,1% r/r).
Pozostałe metale przemysłowe
- Unia Europejska i Stany Zjednoczone nabrały tempa kupowania kluczowych metali przemysłowych z Rosji. Import do UE i USA głównych rosyjskich produktów z metali nieszlachetnych: aluminium i niklu, wzrósł w okresie od marca do czerwca aż o +70%, wynika z oficjalnych danych handlowych zebranych przez Reuters z bazy danych ONZ Comtrade. Łączna wartość importu tych dwóch metali do UE i USA od marca do czerwca wyniosła $1,98 miliarda. W ciągu czterech miesięcy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę UE była największym importerem nieobrobionego plastycznie aluminium z Rosji, ściągając średnio 78 207 ton miesięcznie w marcu-czerwcu (+13% r/r). Analitycy twierdzą, że Stany Zjednoczone i Europa wyciągnęły wnioski po ogromnych zakłóceniach w sektorze budowlanym, motoryzacyjnym i energetycznym spowodowanych sankcjami nałożonymi przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa na rosyjskie aluminium 2018. Rosyjski Rusal jest największym światowym producentem aluminium poza Chinami i odpowiada za około 6% szacowanej światowej produkcji.
- Chiny wyeksportowały w sierpniu 540 448,9 ton nieobrobionego plastycznie aluminium i wyrobów aluminiowych, w tym pierwotnych, stopowych i półwyrobów aluminiowych (+10,2% r/r).
- Francuska firma Aluminium Dunkerque zmniejszy produkcję o jedną piątą ze względu na wysokie ceny energii. Firma zużywa tyle samo energii co Marsylia, drugie co do wielkości miasto Francji, zapowiedziało, że w czwartym kwartale obniży produkcję o około 22%. Huta, położona w pobliżu portu Dunkierka na północy Francji, jest jednym z największych w Europie zakładów produkujących aluminium, o rocznych zdolnościach produkcyjnych blisko 290 000 ton. Zatrudnia ponad 600 pracowników, a energia elektryczna zwykle stanowi około jednej trzeciej kosztów produkcji.
- Niemiecka Speira powiedziała w środę, że zmniejszy produkcję aluminium o 50% ze względu na wysokie koszty energii. To kolejna firma ograniczająca produkcję w Europie, w której produkcja już teraz spadła o 1 mln ton aluminium.
- Norweski producent aluminium Norsk Hydro utrzymuje niewielką część swoich mocy produkcyjnych w Norwegii w trybie offline po konserwacji ze względu na spadek popytu na metal. Hydro zdecydowało się nie uruchamiać ponownie wytapiarek w swoich zakładach Karmoey i Husnes, skutecznie ograniczając produkcję o „kilkadziesiąt tysięcy ton” z 1,1 miliona ton, które firma produkuje w Norwegii każdego roku. „Głównym powodem jest mniejsze zapotrzebowanie na aluminium. Nie zamykamy się aktywnie, ale wstrzymujemy się z ponownymi uruchomieniami po konserwacji … to jest w granicach tego, co nazwalibyśmy normalnymi odchyleniami” – powiedział rzecznik Hydro Halvor Molland. Gwałtowny wzrost kosztów energii elektrycznej również miał pewien wpływ na decyzję, ale nie był głównym powodem, ponieważ większość potrzeb energetycznych Hydro pokrywa z własnej produkcji, a także z kontraktów długoterminowych.
- Oddział Norsk Hydro wykluczy rosyjski metal z umów na zakup aluminium do 2023 r. Firmy z kontraktami na ten rok, uzgodnionymi w 2021 roku, nadal kupują aluminium rosyjskiego producenta Rusala, największego światowego producenta poza Chinami.
- Wydobywca niklu PT Vale Indonesia podpisał umowę inwestycyjną z chińską firmą Shandong Xinhai Technology Co. Ltd oraz jednostką China Baowu Steel Group Corp. Ltd na budowę zakładu przetwórczego na wyspie Sulawesi. Dyrektor generalny Vale Indonesia, Febriany Eddy, powiedział, że projekt, który znajduje się w Bahodopi, w dystrykcie Morowali, ma kosztować około $2,1 miliarda. „Dzięki temu podpisaniu możemy kontynuować i przyspieszyć prace budowlane w terenie, tak aby można je było zakończyć najpóźniej do 2025 r.” – powiedziała Febriany Eddy. W ramach umowy firmy utworzą spółkę joint venture, w której Vale będzie kontrolował 49% udziałów. Shandong Xinhai i Baowu, poprzez swoją spółkę zależną Taiyuan Iron & Steel Co. Ltd (TISCO), wspólnie kontrolują 51%. Projekt Bahodopi miałby produkować żelazonikiel o zawartości od 73 000 ton do 80 000 ton niklu rocznie. W Pomalaa, innym obszarze wyspy Sulawesi, Vale i jej partnerzy opracowują fabrykę do produkcji 120 000 ton rocznie mieszanego osadu wodorotlenkowego, materiału pozyskiwanego z rudy niklu, który miałby być używany w akumulatorach pojazdów elektrycznych.
- Globalny wskaźnik dyspersji dla niklu wzrósł w sierpniu do 50,1 z rekordowo niskiego poziomu 37,8 w lipcu. Ożywienie wynikało głównie z gwałtownego wzrostu produkcji surówki niklowej (NPI) w Indonezji, podczas gdy aktywność spadła w Chinach. NPI jest substytutem niklu rafinowanego o niższej zawartości niklu.
- Pożar wybuchł we wtorek w południowokoreańskiej hucie stali POSCO. „Wybuchł pożar w naszej hucie w Pohang – pożar dotknął dwie fabryki w zakładzie – i pożary zostały ugaszone” – powiedział rzecznik POSCO, dodając, że nie znaleziono żadnych ofiar, a firma ocenia szkody. Rzecznik powiedział, że rano w fabryce doszło do uwolnienia gazu ubocznego spowodowanego przerwą w dostawie prądu z powodu tajfunu, który przeszedł przez Koreę Południową.
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.