aktualności – 18 grudnia 2023

Przedświąteczny tydzień przynosi nam kilka interesujących informacji z rynków towarowych. Polecam i aktualności i nowy odcinek programu!

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 18 grudnia 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Duńskie przedsiębiorstwo żeglugowe A.P. Moller-Maersk wstrzyma wszystkie wysyłki kontenerów przez Morze Czerwone do odwołania. „W następstwie wczorajszego (14 grudnia) incydentu, w którym niemal doszło do wypadku z udziałem Maersk Gibraltar, i dzisiejszego kolejnego ataku na kontenerowiec, poinstruowaliśmy wszystkie statki Maersk w obszarze, które mają przepłynąć przez cieśninę Bab al-Mandab, aby wstrzymały podróż do odwołania” – podała spółka. W czwartek Maersk poinformował, że jego statek Maersk Gibraltar został ostrzelany rakietą podczas podróży z Salalah w Omanie do Dżuddy w Arabii Saudyjskiej oraz że załoga i statek są bezpieczne. Maersk stwierdził, że firma jest głęboko zaniepokojona wysoce eskalacją sytuacji w zakresie bezpieczeństwa na południu Morza Czerwonego i w Zatoce Adeńskiej. „Niedawne ataki na statki handlowe w tym regionie są niepokojące i stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa i ochrony marynarzy” – napisano w oświadczeniu.
 • Serdecznie polecam, we współpracy z InstaForex, na „Surowcowy insight”, we wtorek, 19 grudnia o godzinie 18:00. Zapraszam serdecznie!

Kawa

 • Brazylijska spółdzielnia Robusta Cooabriel poinformowała, że następne zbiory mogą być co najmniej 15% mniejsze z powodu suchej i gorącej pogody. Rolnicy w Brazylii, trzecim co do wielkości eksporterze Robusty na świecie, w dalszym ciągu wstrzymują oferty ze względu na oczekiwania wyższych cen i obawy o suche warunki w regionach produkujących Robustę.
 • Zapasy kawy w magazynach ICE wzrosły drugi tydzień z rzędu (+7,7k t/t), w poprzednim sezonie wzrosły (+74,4k t/t). Zapasy są w tym sezonie o -67,38% s/s.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Indie, drugi co do wielkości producent cukru na świecie, prawdopodobnie wyprodukują 32,5 mln ton cukru w roku gospodarczym 2023/24, który rozpoczął się 1 października. Rząd Indii zezwoli na produkcję części etanolu z soku z trzciny cukrowej, zmieniając swoje poprzednie stanowisko.

Kakao

 • Oczekuje się, że produkcja kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej w sezonie 2023/24 wyniesie 1,75 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą z września wynoszącą 1,8 mln ton z powodu rozprzestrzeniania się choroby obrzękniętych pędów na plantacjach kakao. Choroba wirusowa, która występuje endemicznie w regionie upraw kakao w Afryce Zachodniej, powoduje śmierć drzew kakaowych w ciągu kilku lat. Produkcja kakao w kraju będącym największym producentem na świecie osiągnęła w sezonie 2022/23 2,3 mln ton. Według konsensusu źródeł, główne zbiory Wybrzeża Kości Słoniowej od października do marca wyniosą obecnie 1,3 miliona ton, natomiast średnie zbiory od kwietnia do września wyniosą 450 000 ton. Źródła, które poprosiły o anonimowość, aby móc szczerze wypowiadać się, to pięciu eksporterów kakao, trzech sprzedawców strąków kakaowych, którzy niedawno odwiedzili gospodarstwa, oraz dwóch urzędników organu regulacyjnego ds. kakao. Stwierdzili, że w 11 z 13 regionów uprawy kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej zaobserwowano szybkie rozprzestrzenianie się choroby obrzękniętych pędów. „Byliśmy zmuszeni jeszcze bardziej obniżyć nasze prognozy, aby odzwierciedlić rzeczywistość w terenie. Ten rok będzie jednym z najgorszych pod względem produkcji na Wybrzeżu Kości Słoniowej” – powiedział hodowca. Rolnik z Soubre Ali Kante powiedział, że planuje ściąć pozostałe palmy kakaowe i roślinne po tym, jak jego produkcja spadła w ciągu ostatnich dwóch lat w związku z chorobą. W regionie utworzono przetwórcę oleju palmowego, który ułatwia zmianę, udostępniając plantatorom kakao szkółki palm. „Nie mamy już dostępu do lasów pod nowe plantacje kakao. Kiedy pojawiają się spuchnięte pędy, musimy ściąć kakao i czekać pięć lat” – powiedział Simeon Djedje, który miał pięć hektarów kakao w Issii. Teraz posadził palmy na czterech, aby nadal zarabiać.
 • Dane branżowe wykazały, że przemiał kakao z Wybrzeża Kości Słoniowej, będący miarą popytu, w listopadzie spadł o 16% w ujęciu rok do roku, podczas gdy łączny przemiał kakao od początku sezonu 2023/24 w październiku spadł o 6%.
 • Zapasy kakao w magazynach ICE spadły siódmy tydzień z rzędu (-38,7k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-145,9k t/t). Zapasy są w tym sezonie o -19,75% s/s niższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Sok pomarańczowy

 • Zapasy soku pomarańczowego w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

 • Wysoka sprzedaż amerykańskiej pszenicy do Chin wywołała lawinę krótkich pokryć, która 6 grudnia doprowadziła kontrakty terminowe do najwyższego od czterech miesięcy poziomu 6,50 dolara za buszel, ale duża podaż, zwłaszcza z Rosji, utrzymuje ceny pod presją. Amerykański eksport miękkiej czerwonej pszenicy ozimej (SRW) w sezonie 2023/2024 po raz pierwszy przewyższy eksport twardej czerwonej pszenicy ozimej (HRW).
 • Zbiory pszenicy w Argentynie w sezonie 2023/2024 prawdopodobnie ulegną wzrostowi po dobrych wynikach w południowym regionie rolniczym, podaje giełda zbóż w Buenos Aires.

Kukurydza

 • W listopadzie Chiny odnotowały rekordowy import kukurydzy wynoszący 3,59 mln ton metrycznych (+384% r/r). Listopadowe wolumeny importu były wyższe niż oczekiwano, głównie ze względu na szybki załadunek z Brazylii i części z Ukrainy, stwierdziła Rosa Wang, analityk w firmie doradczej JCI z siedzibą w Szanghaju. „Duży napływ importowanych zbóż do południowych Chin zmniejszy udział w rynku chińskiej lokalnej kukurydzy” – stwierdziła. Według danych Generalnej Administracji Ceł, w pierwszych 11 miesiącach roku import kukurydzy do Chin osiągnął 22,18 mln ton (+12,3% r/r). Wzrost wynika głównie z napływu towarów z Brazylii, ponieważ kupujący skorzystali z niższych cen uzyskanych w wyniku imponujących zbiorów w tym kraju Ameryki Południowej. Krajowa produkcja kukurydzy w Chinach w 2023 r. wyniosła rekordowe 288,84 mln ton.
 • Tymczasem firma doradcza ds. rolnictwa Safras oszacowała zbiory kukurydzy w Brazylii na 129,16 mln ton, w porównaniu z szacunkami wynoszącymi 135,71 mln ton we wrześniu.

Soja

 • Pogoda dla brazylijskiej soi wygląda lepiej. Sytuacja nie jest tak straszna, jak widzieliśmy kilka tygodni temu, ale Chiny nadal kupują, co jest czynnikiem wspierającym” – powiedział handlarz zbożem z Sydney. Rynek rozważa perspektywy produkcji soi w Brazylii, gdzie oczekuje się, że deszcze złagodzą upał i suszę w kluczowych obszarach upraw, co może poprawić plony. Jednak brazylijscy hodowcy soi borykają się obecnie z niedoborem nasion, ponieważ dostawcom skończyły się główne odmiany, powiedział szef firmy nasiennej Boa Safra Sementes.

Nawozy sztuczne

 • Susza w Brazylii powoduje, że tamtejsi rolnicy opóźniają zakupy nawozów na nadchodzący sezon siewu kukurydzy, co negatywnie wpływa na sprzedaż globalnym dostawcom nawozów w kraju będącym największym na świecie eksporterem kukurydzy. Zbiory soi w Brazylii są już opóźnione, a to wstrzymanie może przesunąć siew w głównym sezonie kukurydzy, który nastąpi po nim na początku przyszłego roku, co prawdopodobnie wpłynie na takich producentów nawozów, jak Nutrien, Mosaic i Yara. Susza związana ze zjawiskiem klimatycznym El Niño ilustruje zmienność, przed jaką stoi globalne rolnictwo w miarę przyspieszania zmian klimatycznych. Brazylijscy rolnicy zwykle sieją mniej kukurydzy, jeśli przegapią idealny termin siewu w styczniu lub lutym, co zmniejsza zapotrzebowanie na nawozy. Amerykański producent nawozów Mosaic spodziewa się, że produkcja „safrinha”, portugalskiego słowa odnoszącego się do drugich zbiorów kukurydzy w Brazylii, spadnie o 12%, czyli o 12,7 mln ton, przekraczając przewidywany przez rząd Brazylii spadek o 11,1 mln ton w porównaniu z ubiegłym rokiem. „Nazwałbym to bardzo prawdopodobnym scenariuszem pogorszonym ze względu na to, jak późno zaczną się zbiory, jak obecnie jest sucho i jakie jest prawdopodobieństwo, że deszcze przestaną padać, zanim kukurydza safrinha dojrzeje” – powiedział wiceprezes Mosaic ds. rynku i analiza strategiczna Andy Jung.

Energia elektryczna

 • Chińska sieć państwowa okazała się wielkim zwycięzcą największej w historii brazylijskiej aukcji linii przesyłowych energii elektrycznej. State Grid wygrał przetarg na budowę i eksploatację 1500 km linii, a następnie konsorcjum pod przewodnictwem Alupar zbuduje 1100 km linii elektroenergetycznych. „Dzięki tym liniom północny wschód nadal będzie nowym frontem rozwoju energii odnawialnej w Brazylii” – powiedział w oświadczeniu Sandoval Feitosa, szef organu regulacyjnego ds. energii elektrycznej Aneel. „Mamy teraz w rękach bardzo duży projekt, który jesteśmy odpowiedzialni za realizację, ale nie przestaniemy patrzeć w przyszłość na kolejne aukcje” – powiedział lokalny wiceprezes State Grid, Ramon Sade Haddad.
 • Kalifornijski Independent System Operator (ISO) zatwierdził projekt budowy linii elektroenergetycznej o długości 459 km, która umożliwiłaby import energii wiatrowej z Idaho i eksport nadwyżki energii słonecznej. Projekt o nazwie Southwest Intertie Project-North połączy się z linią energetyczną o długości 965 km w Harry Allen w stanie Nevada i będzie przebiegał do Midpoint w stanie Idaho, zapewniając ISO dostęp do elektrowni wiatrowych o mocy około 1000 megawatów (MW) w Idaho do 2027 r.ISO twierdzi, że ukończona linia umożliwi jej także eksport do 500 MW nadwyżki energii słonecznej z Kalifornii do Idaho. Zgoda operatora sieci energetycznej w Kalifornii jest uzależniona od zaangażowania przedsiębiorstwa energetycznego Idaho Power, które ma pokryć 22,8% całkowitych kosztów wspólnego projektu. Pozostałe 77,2% pokryje spółka zależna LS Power Development, Great Basin Transmission, która sponsoruje i rozwija projekt o wartości 1 miliarda dolarów. Komisje przedsiębiorstw użyteczności publicznej w Kalifornii i Idaho również muszą zakończyć ocenę projektu linii energetycznej, a LS Power musi zgodzić się na przekazanie go ISO do eksploatacji po jego ukończeniu. Jak wynika z oświadczenia, ostateczna decyzja ISO w sprawie projektu może zostać wydana pod koniec 2024 r., a Federalnej Komisji Regulacji Energetyki – na początku 2025 r.

Ropa naftowa

 • Shell poinformował, że zgodził się sprzedać swoje 37,5% udziałów w rafinerii PCK Schwedt, która dostarcza większość berlińskiego paliwa, brytyjskiej Grupie Prax. Shell wznowił starania o sprzedaż udziałów na początku tego roku po tym, jak niemiecki rząd oddał w powiernictwo lokalne jednostki Rosneft, będącej właścicielem 54,17% rafinerii. Shell stwierdził, że planowana sprzedaż jego udziałów stanowi część wysiłków mających na celu ograniczenie globalnej sieci rafinerii do głównych lokalizacji zintegrowanych z jego centrami handlowymi i działalnością chemiczną. Oczekuje, że transakcja zostanie sfinalizowana w pierwszej połowie 2024 r. Prywatna firma Prax, określająca się jako „brytyjski wielonarodowy, niezależny globalny konglomerat energetyczny”, w 2023 r. wpadła w szał zakupów, który obejmował Hurricane Energy, OIL! sieci stacji benzynowych, a także mniejszościowy udział w spółce joint venture rafinerii w Republice Południowej Afryki.
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 15 grudnia 2023 wynosiły 5,118 mln (b/z t/t).
 • Liczba odwiertów naftowych w USA spadła o -2 do poziomu 501 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

 • Na półkuli północnej październik i listopad był najcieplejszy od czasu rozpoczęcia obserwacji w latach 80-tych XIX wieku, co doprowadziło do dużej nadwyżki na rynku gazu i wywołało spadek cen. Temperatury lądu na półkuli północnej były o 2,61°C wyższe od długoterminowej średniej sezonowej w październiku i 3,04°C wyższe od średniej sezonowej w listopadzie. Według danych amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej anomalie temperaturowe pobiły poprzednie rekordy wynoszące +2,04°C w październiku (2021 r.) i +2,48°C w listopadzie (2020 r.). Anomalie były trzecim co do wielkości w listopadzie i szóstym co do wielkości w październiku od ponad 1700 miesięcy od 1880 roku. W Azji temperatury były naprawdę wyjątkowe, z rekordowo ciepłymi anomaliami zarówno w październiku (+2,76°C), jak i listopadzie (+3,14°C). W październiku w Europie panowały niemal rekordowe temperatury, choć w listopadzie temperatury były bardziej zbliżone do tych z ostatnich lat.W Ameryce Północnej w obu miesiącach odnotowano niemal rekordowe temperatury.
 • Przewiduje się, że silne zjawisko El Niño w środkowej i wschodniej części Pacyfiku spowoduje znacznie łagodniejszą niż przeciętnie zimę w północnych Stanach Zjednoczonych. El Niño należy do najbardziej wyraźnych od 40 lat i oczekuje się, że zmniejszy ogólnokrajowe zapotrzebowanie na ciepło o około 7% w porównaniu ze średnią długoterminową.
 • Zarządzający aktywami BlackRock Inc wycofał się z rozmów w sprawie nabycia większościowego pakietu Exxon Mobil Corp w głównym włoskim terminalu importu skroplonego gazu ziemnego (LNG). Exxon w październiku poinformował, że wybrał BlackRock do ekskluzywnych rozmów.Jednak amerykańskiemu producentowi ropy i wiodącej amerykańskiej firmie zarządzającej inwestycjami nie udało się osiągnąć porozumienia i Exxon przeniósł negocjacje do oferenta, który złożył drugą najwyższą ofertę – spółki Vitol. W marcu Exxon poinformował, że rozważa sprzedaż swoich 70,68% udziałów w terminalu morskim w ramach swojej strategii zbycia aktywów niezwiązanych z podstawową działalnością. Spółka zależna QatarEnergy (22%) i włoski operator sieci gazowej Snam (7,3%) są właścicielami pozostałych udziałów w terminalu, położonym około 15 km od wybrzeża Veneto. O transakcję ubiegały się co najmniej cztery międzynarodowe grupy, a wartość całego terminalu regazyfikacyjnego szacowano na około 800 milionów euro.
 • Australijski potentat naftowo-gazowy Santos poinformował, że otrzymał zgodę na poprawiony plan wierceń w ramach wartego 4,3 miliarda dolarów projektu gazowego Barossa, chociaż los rurociągu transportującego gaz na brzeg pozostaje przedmiotem sporu prawnego. Santos został zmuszony do zaprzestania wierceń na polu około 285 km od północnej Australii we wrześniu 2022 r. po tym, jak Trybunał Federalny orzekł, że nie przeprowadził wystarczających konsultacji z rdzenną ludnością pobliskich wysp Tiwi. Po dalszych konsultacjach Krajowy Urząd ds. Bezpieczeństwa i Zarządzania Środowiskiem naftowym na morzu (NOPSEMA) przyjął w piątek, 15 grudnia, zaktualizowaną propozycję odwiertów.
 • Jak wynika z obliczeń Reuters, średnie dzienne dostawy gazu ziemnego do Europy przez rosyjskiego giganta energetycznego Gazprom w dniach 1–17 grudnia wzrosły do 87,6 mln metrów sześciennych (+3,5% m/m) w porównaniu ze średnim poziomem 84,6 mln m3 z listopada. Całkowite dostawy Gazpromu do Unii Europejskiej poprzez Turkish Stream i przez Ukrainę w dniach 1–17 grudnia osiągnęły poziom 1,49 miliarda metrów sześciennych. Eksport za cały listopad wyniósł 2,54 mld m3. Dotychczasowy eksport gazu ziemnego Gazpromu do Europy w tym roku wyniósł około 27,2 mld m3. Jeśli do końca roku dostawy utrzymają się na obecnym poziomie, w całym 2023 roku ich wielkość może spaść o ponad połowę, do 28–29 mld m3 z 62 mld m3 w 2022 roku. Eksport rosyjskiego gazu do Europy, niegdyś głównego rynku dostaw rosyjskiego gazu, spada z powodu politycznych skutków konfliktu na Ukrainie. Jego szczyt przypadał na sezonie 2018/2019, kiedy roczny przepływ osiągnął 175–180 mld m3.
 • Jednostka Tokyo Gas zdecydowała się kupić producenta gazu ziemnego z siedzibą w Teksasie Rockcliff Energy od firmy private equity Quantum Energy Partners za 2,7 miliarda dolarów w celu rozszerzenia swojej działalności zagranicznej. Transakcja stanowi część wysiłków japońskiej firmy zmierzających do rozszerzenia działalności w zakresie gazu łupkowego w Ameryce Północnej, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na gaz ziemny jako paliwo transformacji energetycznej. Zgodnie z umową TG Natural Resources (TGNR) – w 79% należąca do Tokyo Gas – kupi wszystkie udziały w Rockcliff Energy od Quantum Energy Partners.Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana 29 grudnia. Dzięki przejęciu produkcja gazu ziemnego przez TGNR wzrośnie czterokrotnie do 1,3 miliarda stóp sześciennych dziennie z około 330 milionów stóp sześciennych dziennie, co czyni TGNR jednym z największych producentów gazu łupkowego w Teksasie i Luizjanie.
 • Zapasy gazu Unii Europejskiej na dzień 14 grudnia 2023 wynoszą 89,4% w magazynach podziemnych oraz 58,3% w terminalach LNG.
 • Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu na styczniowe dostawy wyniosła $12,70/mmBtu (-18% t/t). „Moim zdaniem słabe fundamenty w Europie w dalszym ciągu wpływają na ceny JKM. „Za wyjątkiem nieplanowanych przestojów w dostawie LNG lub rurociągów, połączenie wysokiego poziomu magazynowania i zwiększonej produkcji energii wiatrowej w Europie wywrze presję na obniżenie cen TTF (holenderskiego węzła gazowego), LNG w Europie Północno-Zachodniej, a w konsekwencji JKM”.” – powiedział Siamak Adibi, główny konsultant w firmie doradczej FGE.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 127,7 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +2,08% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 124,1 bcfd. Meteorolodzy prognozują, że co najmniej do 30 grudnia pogoda pozostanie cieplejsza niż zwykle.
 • Grudniowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi 108,5 mld stóp sześciennych dziennie (+0,19% m/m).
 • Grudniowy przepływ gazu ziemnego do terminali eksportowych LNG z USA wyniósł średnio rekordowe 14,5 bcfd (+1,40% m/m).
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych w ciągu tygodnia pozostała na niezmienionym poziomie 119 aktywnych punktów.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 8 grudnia spadły o -55 mld stóp sześciennych (bcf) do 3 664 bilionów stóp sześciennych (tcf). Prognozowano spadek o -55 bcf. Zapasy gazu w USA są obecnie o +8,27% powyżej 5-letniej średniej oraz +7,17% r/r.

Energia odnawialna

 • Inwestycje energetyczne powinny zostać uwzględnione w porozumieniu COP28, aby przyspieszyć odchodzenie od paliw kopalnych w tej dekadzie, powiedział szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA). „Po COP28 rządy, firmy i inwestorzy muszą powiedzieć ludziom na całym świecie, jakie działania podejmują, aby odsunąć świat od paliw kopalnych” – powiedział dyrektor wykonawczy Fatih Birol.
 • Fundusz Banku Światowego na rzecz biednych krajów planuje udzielić kredytu w wysokości 750 mln dolarów na projekty związane z czystą energią w Nigerii. Bank podał, że od 2021 r. w Nigerii ponad 85 milionów ludzi nie miało dostępu do energii elektrycznej, a gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa były uzależnione od drogich generatorów na olej napędowy i benzynę. Stwierdzono, że projekt rozproszonego dostępu poprzez zwiększanie skali energii odnawialnej (DARES) będzie finansowany z kredytu Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju i zapewni dostęp do nowych lub ulepszonych dostaw energii elektrycznej dla ponad 17,5 miliona Nigeryjczyków.
 • TotalEnergies jest gotowa rozpocząć budowę elektrowni słonecznej o mocy 216 MW z akumulatorami w Republice Południowej Afryki, która powinna zostać uruchomiona w 2025 r. Najbardziej zaawansowana gospodarka Afryki walczy o położenie kresu wyniszczającym przerwom w dostawie prądu, za które obwinia się starzejącą się flotę elektrowni węglowych, starając się jednocześnie odejść od zanieczyszczających paliw kopalnych. Francuska firma energetyczna jest właścicielem 35% konsorcjum realizującego projekt, a jej partnerzy Hydra Storage Holding i Reatile Renewables kontrolują odpowiednio 35% i 30%. Vincent Stoquart, starszy wiceprezes ds. odnawialnych źródeł energii w TotalEnergies, powiedział, że hybrydowa elektrownia odnawialna, składająca się z elektrowni słonecznej i systemu magazynowania akumulatorów o mocy 500 MWh, będzie stale dostarczać ekologiczną energię elektryczną do krajowej sieci energetycznej poza godzinami nasłonecznienia. „Ten projekt nie tylko przyczyni się do transformacji energetycznej kraju, ale także do wzmocnienia odporności jego systemu elektroenergetycznego” – powiedział Stoquart. Do tej pory zakończono budowę i uruchomiono 90 projektów dotyczących energii odnawialnej, zwiększając moc do sieci o 6180 MW, co stanowi około jedną czwartą obecnego zapotrzebowania kraju, powiedziała minister energii Gwede Mantashe z RPA. Dodał, że obecnie w budowie jest dziewięć projektów o mocy ponad 1000 MW.
 • Indyjski producent materiałów budowlanych Ambuja Cements zainwestuje 723 miliony dolarów w projekty związane z energią odnawialną. Inwestycja będzie finansowana wewnętrznie i oczekuje się, że jej docelowa moc wyniesie 1000 megawatów (MW) w ramach projektów dotyczących energii słonecznej i wiatrowej w Gujarat i Radżastanie. Spółka należąca do Adani Group dodała, że moc z projektów energii słonecznej i wiatrowej zostanie osiągnięta do roku fiskalnego 2026 i zwiększy istniejącą moc wynoszącą 84 MW. Projekty te zwiększą całkowitą moc produkcyjną firmy w zakresie zielonej energii do 60% z obecnych 19%. Na początku tego miesiąca Ambuja Cements nabyła większościowy pakiet udziałów w Sanghi Industries za 51,85 miliarda rupii.
 • Santos ogłosił studium wykonalności wraz z JX Nippon Oil & Gas Exploration Corporation i ENEOS Corporation dotyczące projektu transportu dwutlenku węgla z Japonii do obiektu wychwytywania i składowania dwutlenku węgla firmy Santos w Moomba.

Uran

 • Kalifornijski organ regulacyjny ds. energetyki przedłużył o pięć lat eksploatację należącej do Pacific Gas and Electric elektrowni Diablo Canyon, jedynego obiektu nuklearnego w stanie, aby uniknąć niedoborów energii elektrycznej podczas ekstremalnych zjawisk pogodowych. Kalifornijska Komisja ds. Usług Publicznych (CPUC) zatwierdziła przedłużenie eksploatacji dwóch bloków reaktorów elektrowni Diablo Canyon o mocy 2240 MW do 2029 i 2030 r. W dniu 7 listopada spółka PG&E złożyła wniosek do amerykańskiej Komisji Regulacji Jądrowej o odnowienie licencji, a wcześniej uzyskała zgodę na utrzymanie Diablo Canyon w okresie ponownego licencjonowania. „Niedobory mogą wystąpić w wyniku ekstremalnych zjawisk klimatycznych, w tym ekstremalnych upałów, których Kalifornia doświadczyła niedawno w latach 2020 i 2022, a ryzyko zwiększa się, jeśli zbieżne ryzyko pożarów zmniejszy zdolność przesyłową w okresach szczytowych” – podała Kalifornijska Komisja ds. Usług Publicznych (CPUC).

Złoto

 • Złoto spot powinno znaleźć się w środowisku niezwykle wspieranym, o ile Fed będzie w stanie przeprowadzić przewidywane obniżki stóp procentowych w 2024 r.; im szybciej, tym lepiej dla byków kruszcowych” – powiedział Han Tan, główny analityk rynku Exinity. Jednak prezes Fed w Nowym Jorku, John Williams, sprzeciwił się rosnącym oczekiwaniom rynku co do obniżek stóp procentowych, mówiąc, że „tak naprawdę nie mówimy teraz o obniżkach stóp” w Fed i dodał, że spekulacje na ten temat są „przedwczesne”.
 • FedWatch Tool (CME) na dzień 16 grudnia 2023:

źródło: CME FEDWatch Tool

 • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX) i szanghajskiej (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Platyna i pallad

 • Cena palladu, stosowanego głównie w katalizatorach, wzrosła aż o 12% 14 grudnia po opublikowaniu przez Wielką Brytanię środków zabraniających obywatelom i podmiotom brytyjskim zakupu niektórych rosyjskich metali. Chociaż środki nie dotyczyły dostaw palladu z Rosji, które stanowią 40% nowych dostaw z kopalń, wystarczyły szersze obawy dotyczące zakłóceń, aby cena metalu osiągnęła najwyższy poziom od 7 listopada.

Miedź

·        Opłaty spot za przetwarzanie koncentratu miedzi (TC) w Chinach, oszacowane przez dostawcę informacji Shanghai Metals Market (SMM), osiągnęły poziom 69,48 USD za tonę, co oznacza spadek o 25% z 93,23 USD za tonę w dniu 28 września. Opłaty za przetwarzanie, będące jednym z głównych źródeł dochodów hut, spadają, gdy dostępna jest mniejsza ilość koncentratu miedzi i odwrotnie. „Oczekiwany niedobór koncentratu miedzi może doprowadzić do szybkiego spadku opłat za przetwarzanie spotowe” – stwierdziło SMM w notatce. SMM zmieniło swoją prognozę bilansu rynku koncentratów miedzi na deficyt od 200 000 do 300 000 ton na rok 2024 w porównaniu z poprzednią prognozą zakładającą nadwyżkę na poziomie 70 000 ton. Consultancy CRU Group również zmieniła prognozę na 2024 rok na deficyt na poziomie 174 000 ton, w porównaniu z poprzednią prognozą nadwyżki na poziomie 260 000 ton. „Zakłócenia w Panamie są główną przyczyną spadku opłat dokładnie w momencie, gdy chińskie huty gromadzą zapasy na nowy rok” – podało źródło w chińskiej hucie. CRU obniżyło o połowę prognozę wydobycia dla kopalni Cobre Panama do 50 000 ton w czwartym kwartale 2023 r. ze 102 000 ton. Stwierdzono, że wydobycie kopalni spadnie do zera w pierwszym kwartale 2024 r., dodając, że ponad połowa zwykle trafia do Chin. W zeszłym miesiącu przedstawiciel firmy powiedział, że największa chińska huta miedzi, Jiangxi Copper, widzi rosnące wyzwania stojące przed krajowymi hutami w zakresie zabezpieczenia koncentratu miedzi.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Chilijska państwowa firma produkująca miedź Codelco i producent litu SQM zgodzili się na powołanie okrągłego stołu ze społecznościami tubylczymi w ramach rozmów na temat możliwego partnerstwa między obiema firmami w solnisku Atacama. Oświadczenie, które odnosi się do „ostatecznego sojuszu” pomiędzy obiema firmami, sygnalizuje postęp w wysiłkach Codelco zmierzających do osiągnięcia porozumienia z SQM z siedzibą w Santiago w celu utworzenia nowego kontrolowanego przez państwo partnerstwa publiczno-prywatnego. Prezydent Chile Gabriel Boric powierzył w kwietniu Codelco, największemu na świecie producentowi miedzi, zadanie kierowania wysiłkami na rzecz zwiększenia kontroli państwa nad strategicznymi projektami litowymi w obliczu rosnącego popytu. Rada Ludów Atacameno, składająca się z 18 społeczności tubylczych, nalega na większy udział w rządowej strategii dotyczącej litu. Okrągły stół ma na celu zapewnienie „udziału społeczności tubylczych, ze szczególnym naciskiem na ochronę i zrównoważony rozwój Salar de Atacama, w ramach ewentualnego sojuszu pomiędzy Codelco i SQM” – stwierdziło Codelco. Codelco powiedziało, że przedstawiciele społeczności lokalnych, SQM i Codelco opracują w ciągu najbliższego miesiąca ramy udziału społeczności.

Stany magazynowe metali przemysłowych

 • Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX), szanghajskiej (ShFE) i londyńskiej (LME) giełdy:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *