Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- raporty USDA
- kawa
- cukier
- kakao
- bawełna
- pszenica
- kukurydza
- ryż
- soja
- pozostałe rośliny oleiste
- pozostałe zboża
- wieprzowina, wołowina, drób i ryby
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- uran
- złoto
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- program Surowcowe info
Ogólne informacje
- Arabia Saudyjska oświadczyła, że współpracuje z partnerami regionalnymi i międzynarodowymi, aby zapobiec eskalacji konfliktu w Izraelu.
Raporty USDA
- Dziś, 12 października 2023, o godzinie 18:00 otrzymamy od USDA raport Crop Production, a o 18:15 raporty World Markets & Trade.
- Dane z raportu USDA Crop Progress z 9 października 2023:
Kawa
- U największego producenta robusty w Wietnamie trwają zbiory, podczas gdy eksport robusty z Brazylii kształtuje się znacznie powyżej tempa z poprzedniego sezonu.
- System klasyfikacji ICE pozytywnie przepuścił 3220 torebek kawy arabica i odrzucił 2240 torebek, wszystkie pochodzenia brazylijskiego.Obecnie na sortowanie oczekuje tylko 2905 worków.
Cukier
- Rząd Indii zamierza ograniczyć eksport cukru po słabych deszczach monsunowych. Według państwowego biura pogodowego opady monsunowe w tym roku były najniższe od 2018 r. ze względu na zjawisko pogodowe El Niño. Deficyt opadów w lecie może sprawić, że podstawowe produkty, takie jak cukier, rośliny strączkowe, ryż i warzywa, staną się droższe, a także spowoduje ogólną inflację cen żywności.
- Brazylijskie zakłady wyprodukowały w drugiej połowie września 3,36 mln ton cukru, czyli prawie dwukrotnie więcej niż o tej porze w zeszłym roku i powyżej oczekiwań analityków.
Kakao
- Rynek w dalszym ciągu utrzymywał się pod wpływem problemów z podażą w Afryce Zachodniej, przy czym szeroko prognozowano trzeci z rzędu globalny deficyt w rozpoczętym 1 października sezonie 2023/24.
- 12 października poznamy dane dotyczące przemiału kakao w Europie w Q3 2023. Rynki będą szukać potwierdzenia, że wysokie ceny surowca zmniejszają popyt.
Bawełna
- Analitycy twierdzą, że ceny bawełny w USA raczej nie wzrosną w tym roku pomimo mniejszej produkcji, ponieważ napięcia handlowe spychają kluczowego nabywcę, Chiny, w stronę zakupu od rywali z Brazylii i Australii. „Chiny kupują, ale nie od nas. Kupują prawie całą soję i kukurydzę z Brazylii. Nie dziwię się więc, że kupią też pokaźną część brazylijskich zbiorów bawełny” – powiedział Jack Scoville, wiceprezes Price Futures Group z siedzibą w Chicago. Chińskie magazyny gromadzą zapasy australijskiej bawełny, obstawiając, że zakaz importu może zostać zniesiony. W sierpniu Australia wysłała do Chin 61 319 ton bawełny o wartości 130 mln dolarów, najwięcej od lipca 2014 r. „Chiny mają lepsze możliwości dokonywania tańszych zakupów z takich krajów, jak Brazylia i Australia, a nie bele z USA” – powiedział Bailey Thomen, konsultant ds. zarządzania ryzykiem w branży bawełny w StoneX Group. Według grupy eksporterów Brazylia jest na dobrej drodze do rekordowych dostaw bawełny w sezonie 2023/2024. Louis Barbera, partner w VLM Commodities, powiedział, że wzrost bawełny w Brazylii w 2024 r. może być największy w historii, ponieważ rolnicy wykładniczo zwiększają areały, ponieważ jest to niezwykle opłacalne w porównaniu z kukurydzą.
- „Chiny opierają się na zakupie australijskich zbiorów, ale jeśli Australia wpadnie w kłopoty El Nino, być może będzie zmuszona przyjechać do Stanów Zjednoczonych” – powiedział Keith Brown, dyrektor brokera bawełny Keith Brown and Co z USA.
Pszenica
- FranceAgriMer podał, ze 2 października obsiano 2% oczekiwanej powierzchni pszenicy ozimej.
- Biuro rolne FranceAgriMer podniosło w środę swoją prognozę francuskiego eksportu pszenicy miękkiej poza Unię Europejską w sezonie 2023/24 do 9,80 mln ton (-3,5% s/s) z 9,50 mln ton prognozowanych we wrześniu. Jeśli chodzi o perspektywy podaży i popytu, urząd obniżył prognozę dostaw francuskiej pszenicy miękkiej na terenie UE w tym sezonie do 7,33 mln ton (+14,8% s/s) z 7,54 mln ton oczekiwanych we wrześniu. Prognozuje się, że zapasy francuskiej pszenicy miękkiej na koniec sezonu 2023/24 wyniosą 2,77 mln ton (+8,8% s/s), co oznacza spadek z 2,92 mln ton prognozowanych w zeszłym miesiącu.
- Trwają zasiewy pszenicy ozimej w USA (USDA):
Kukurydza
- FranceAgriMer podał, że francuscy rolnicy zebrali do 2 października 27% tegorocznych zbiorów kukurydzy na ziarno, w porównaniu z 12% tydzień wcześniej. FranceAgriMer prognozuje, że zapasy końcowe kukurydzy wyniosą 1,64 mln ton, -0,01 mln ton mniej niż prognozował we wrześniu.
Ryż
- Indie planują przedłużyć 20% cło na eksport ryżu parboilowanego do marca 2024 r. Indie w sierpniu nałożyły 20% cło na eksport ryżu parboil, które pierwotnie miało wygasnąć 15 października. „Rząd pragnie za wszelką cenę utrzymać niskie ceny. Może pozyskać więcej ryżu od rolników i rozdać go biednym przed wyborami powszechnymi” – powiedział lokalny handlarz. Pięć indyjskich stanów wybierze w przyszłym miesiącu nowe ciała ustawodawcze, rozpoczynając proces sondaży regionalnych przed wyborami krajowymi, które odbędą się w przyszłym roku. Indie zaskoczyły kupujących, wprowadzając w lipcu zakaz eksportu powszechnie spożywanego ryżu białego innego niż basmati, po zeszłorocznym zakazie eksportu ryżu łamanego. Indie odpowiadają za ponad 40% światowego eksportu ryżu. Jak wynika z danych rządowych, pomimo ograniczeń eksportowych, ceny ryżu na lokalnym rynku pozostają o prawie 13% wyższe niż rok temu.
Soja
- „W najbliższej przyszłości soja będzie prawdopodobnie nieco bardziej niekorzystna, ale w dłuższej perspektywie całkiem prawdopodobne, że znajdzie ona wsparcie, gdy zaczniemy kwestionować szacunki produkcji w Ameryce Południowej” – powiedział Ole Houe z domu maklerskiego IKON Commodities. Suche warunki w części Brazylii i utrzymująca się susza w Argentynie wzbudziły pewne wątpliwości co do perspektyw zbiorów.
Pozostałe rośliny oleiste
- Indonezja, największy na świecie eksporter oleju palmowego, uruchomi 13 października giełdę kontraktów terminowych na ropę palmową (CPO), ale nie wprowadzi obowiązku handlu za pośrednictwem tej giełdy. Władze tego kraju Azji Południowo-Wschodniej planowały wcześniej wprowadzenie obowiązku przechodzenia całego eksportu CPO przez giełdę, aby wpłynąć na światowe ceny oleju palmowego i stworzyć punkty odniesienia podobne do tych w Kuala Lumpur i Rotterdamie. „Miejmy nadzieję, że ta przyszła wymiana stworzy cenę referencyjną CPO dla Indonezji, abyśmy mogli dysponować danymi i stworzyć lepszą politykę związaną z branżą” – powiedział w rozmowie telefonicznej Didid Noordiatmoko, szef organu regulacyjnego BAPPEBTI. Didid powiedział, że na giełdę wyznaczona została Indonezyjska Giełda Towarów i Derywatów (ICDX), a transakcje będą kwotowane w walucie rupii. Indonezyjskie Stowarzyszenie Palm Oil Association i analitycy nie byli entuzjastycznie nastawieni do wprowadzenia tej giełdy. Szef Indonezyjskiego Stowarzyszenia Oleju Palmowego (GAPKI) powiedział, że dopóki nie będzie to obowiązkowe, wymiana kontraktów futures nie będzie stanowić problemu. „Byłoby jednak interesująco, gdyby można było je wykorzystać do zabezpieczenia” – powiedział Eddy Martono. Większość indonezyjskich eksporterów oleju palmowego prowadzi obecnie sprzedaż bezpośrednio z nabywcami, bez pośrednictwa giełdy, natomiast aukcje prowadzone przez państwową spółkę handlową KPB Nusantara oferują wyłącznie fizyczny olej palmowy, a nie kontrakty terminowe.
Pozostałe zboża
- FranceAgriMer podniosła prognozę eksportu jęczmienia poza UE na sezon 2023/24 do 3,10 mln ton (b/z s/s) z 2,90 mln ton szacowanych we wrześniu. Eksport wewnątrz UE został obniżony do 3,33 mln ton (+4,9% s/s) z 3,60 mln ton szacowanych we wrześniu.
Wieprzowina, wołowina, drób i ryby
- Europejska Agencja Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zaleca profilaktyczne szczepienie przeciwko ptasiej grypie podatnego drobiu na obszarach o wysokim ryzyku przeniesienia. „Szczepienia zapobiegawcze to optymalna strategia szczepień pozwalająca zminimalizować liczbę ognisk i czas trwania epidemii i powinny być przeprowadzane u najbardziej podatnych i zakaźnych gatunków drobiu na obszarach wysokiego ryzyka przenoszenia” – stwierdził EFSA w opinii naukowej opublikowanej na swojej stronie internetowej. Opinia została wydana po tym, jak w pierwszym tygodniu października Francja, jako pierwszy kraj Unii Europejskiej i pierwszy na świecie duży eksporter drobiu, rozpoczęła ogólnokrajową kampanię szczepień przeciwko ptasiej grypie. EFSA zaleciła również, aby w przypadku ogniska epidemii przeprowadzić awaryjne szczepienia ochronne w promieniu 3 km od ogniska na obszarach wysokiego ryzyka przenoszenia. Szczepienia powinny uzupełniać, a nie zastępować inne środki zapobiegawcze i kontrolne, takie jak monitorowanie infekcji u ptaków, wczesne wykrywanie i bezpieczeństwo biologiczne, i są zalecane jako część zintegrowanego podejścia do zwalczania chorób. Odrębna opinia w sprawie nadzoru i środków ograniczających ryzyko na zaszczepionych obszarach i w gospodarstwach oczekiwana jest w marcu 2024 r. Ptasia grypa atakuje zwykle jesienią i zimą. Choroba jest przenoszona przez odchody zarażonych migrujących dzikich ptaków lub bezpośredni kontakt ze skażoną paszą, odzieżą i sprzętem.
- Rząd Australii poinformował, że zakupił dostawę szczepionek przeciwko chorobie guzowatej skóry guzowatej (LSD), wysoce zakaźnej chorobie dotykającej bydło, w ramach wysiłków mających na celu kontrolę tej choroby i utrzymanie eksportu żywych zwierząt. Rząd twierdzi, że Australia jest wolna od LSD, ale w ostatnich miesiącach strach przed infekcjami tymczasowo wstrzymał dostawy części żywego bydła do Malezji i Indonezji. Według danych celnych Australia wyeksportowała w zeszłym roku 593 000 żywego bydła i bawołów. Nieco ponad połowa udała się do Indonezji, a na kolejnych miejscach pod względem liczby kierunków znalazły się Chiny, Wietnam i Izrael. LSD powoduje pęcherze u bydła i bawołów oraz zmniejsza produkcję mleka.Przenoszona przez ukąszenia owadów, nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Ministerstwo rolnictwa poinformowało w oświadczeniu, że podpisało umowę z firmą MSD Animal Health, aby zapewnić dostępność 300 000 dawek szczepionki LSD dla Australii, Timoru Wschodniego i Papui Nowej Gwinei. Stwierdzono, że umowa będzie obowiązywać przez cztery lata, a dawki będą przechowywane w bezpiecznym miejscu za granicą. Nie podano kosztu operacji. Ministerstwo poinformowało również, że wydano zezwolenie na stosowanie szczepionki w Australii, jeśli zajdzie taka potrzeba. Indonezja wstrzymała import z niektórych australijskich obiektów eksportowych w lipcu i sierpniu po tym, jak u części bydła uzyskano pozytywny wynik testu na obecność LSD, znosząc zawieszenia we wrześniu. Malezja również wstrzymała import w sierpniu po wykryciach w Indonezji, wznawiając handel w zeszłym miesiącu.
Ropa naftowa
- Oczekuje się, że światowe zapasy ropy spadną o 200 000 baryłek dziennie w drugiej połowie 2023 r. z powodu dobrowolnych cięć wydobycia w Arabii Saudyjskiej i zmniejszonej produkcji w krajach OPEC+, podała amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (EIA). Niższe zapasy, które według prognoz utrzymają światową podaż ropy poniżej poziomu konsumpcji, prawdopodobnie spowodują wzrost cen ropy, jak podaje EIA w miesięcznym raporcie. Obecnie prognozuje cenę spot Brent na poziomie 94,91 USD za baryłkę w 2024 r., w porównaniu z poprzednią prognozą wynoszącą 88,22 USD. Oczekuje się, że członkowie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową i sojusznicy, znani jako OPEC+, zmniejszą produkcję ropy naftowej o 300 000 baryłek dziennie (bpd) w 2024 r. w porównaniu z rokiem bieżącym. Według EIA wydobycie ropy naftowej w USA ma wzrosnąć o 1,01 mln baryłek dziennie do 12,92 mln baryłek dziennie w 2023 r. i o 200 000 baryłek dziennie do 13,12 mln baryłek dziennie w 2024 roku.
- Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że koordynacja OPEC+ będzie kontynuowana, aby zapewnić przewidywalność na rynku ropy, i stanowczo zasygnalizował, że porozumienie ograniczające dostawy na rynki światowe pozostanie w mocy. „Jestem pewien, że koordynacja działań partnerów OPEC+ będzie kontynuowana. Jest to ważne dla przewidywalności rynku ropy, a ostatecznie dla dobrobytu całej ludzkości. Członkowie OPEC+ w pełni wypełnią swoje zobowiązania i skutecznie poradzą sobie ze wszystkimi wyzwaniami” – powiedział Putin podczas konferencji „Rosyjskiego Tygodnia Energii” w Moskwie w obecności premiera Iraku Mohammeda Shia Al-Sudaniego. Irak jest trzecim co do wielkości eksporterem ropy na świecie. Putin zapytany, czy porozumienie OPEC+ o cięciu dostaw zostanie przedłużone, Putin odpowiedział: „ Musimy skonsultować się z kolegami – nasze decyzje podejmowane są w drodze konsensusu. Dziś wygląda na to, że będziemy kontynuować naszą współpracę”. Te uwagi są jak dotąd najsilniejszym sygnałem Putina, że cięcia dostaw OPEC+ utrzymają się aż do 2024 r., a nawet dłużej. „Dla stabilności rynku ropy konieczna jest interakcja głównych dostawców, na otwartych i przejrzystych zasadach. I zgodnie z tą logiką Rosja współpracuje z partnerami w ramach OPEC+” – powiedział Putin.
- Średnia cena rosyjskiej ropy dostarczanej do Indii w sierpniu wzrosła do najwyższego poziomu od czasu, gdy kraje G-7 nałożyły górny pułap cenowy w grudniu ubiegłego roku. Indie otrzymywały rosyjską ropę po średniej cenie około 86 dolarów za baryłkę w porównaniu do 68,09 dolarów za baryłkę w lipcu i 94 dolarów w sierpniu 2022 roku. Oznacza to, że limit krajów G7 w wysokości $60/baryłkę rosyjskiej ropy jest całkowicie nieskuteczny. Od połowy lipca notowania rosyjskiej ropy naftowej przekraczają pułap 60 dolarów za baryłkę, w związku z zmniejszeniem obniżek wydobycia przez producentów z OPEC+, w tym Arabię Saudyjską i Rosję. Średni koszt rosyjskiej ropy w sierpniu był niższy niż w Iraku i Arabii Saudyjskiej.Z danych wynika, że cena baryłki ropy z Iraku i Arabii Saudyjskiej w sierpniu wynosiła odpowiednio 88,52 i 102,24 dolara. Indie są uzależnione od importu, który zaspokaja ponad 80% ich całkowitego zapotrzebowania na ropę, i w przeszłości rzadko kupowały rosyjską ropę ze względu na wysokie koszty transportu. Kraj ten stał się największym odbiorcą rosyjskiej ropy transportowanej drogą morską od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę ponad rok temu.
- Saudi Aramco prowadzi rozmowy w sprawie zakupu 10% udziałów w Shandong Yulong Petrochemical Co. Shandon Yulong buduje kompleks rafinerii, który może przerabiać 400 000 baryłek ropy dziennie w prowincji Shandong we wschodnich Chinach. Zgodnie z warunkami umowy przedwstępnej Aramco może dostarczać Shandong Yulong ropę naftową i inne surowce. W zeszłym miesiącu Aramco poinformowało, że rozważa przejęcie 10% udziałów w Jiangsu Shenghong Petrochemical.
- „Zarówno WTI, jak i Brent wycofały się wczoraj (10 października), ponieważ obawy dotyczące nagłych i nieoczekiwanych zakłóceń w dostawach zostały na razie odrzucone” – powiedział analityk PVM Tamas Varga.
- Dom handlowy Mercuria przewiduje, że ceny ropy osiągną 100 dolarów za baryłkę, jeśli sytuacja na Bliskim Wschodzie ulegnie dalszej eskalacji.
- Exxon Mobil zgodził się kupić amerykańskiego rywala Pioneer Natural Resources w ramach transakcji obejmującej wszystkie akcje o wartości 59,5 miliarda dolarów, która uczyniłaby go największym producentem ze złóż permskich łupków, największego pola naftowego w USA.
- BP posiada w swoim portfelu 18 miliardów baryłek zasobów ekwiwalentu ropy naftowej, które spełnią jego oczekiwania w zakresie zwrotu z inwestycji, co odpowiada 20-letniemu wydobyciu na poziomie z 2022 r. „Oczywiście zachowamy dyscyplinę przy ocenie tych potencjalnych projektów – stosując naszą stopę progów inwestycyjnych na poziomie 15–20% i okresy zwrotu wynoszące 10 lat w przypadku ropy i 15 lat na gaz” – podało BP. Celem firmy jest osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r. oraz zainwestowanie miliardów w energię odnawialną i niskoemisyjną. W lutym BP ograniczyło plany ograniczenia wydobycia ropy i gazu do 2030 r. do 25% z 40% w porównaniu z poziomem z 2019 r. W prezentacji BP podniosło także swoją prognozę zysków przed odsetkami, podatkami, amortyzacją i amortyzacją (EBITDA) przedsiębiorstw naftowo-gazowych na rok 2030 o 2 miliardy dolarów do 41–44 miliardów dolarów przy średniej cenie ropy naftowej wynoszącej 70 dolarów za baryłkę.
- Brazylijski państwowy koncern naftowy Petrobras spodziewa się w przyszłym roku przeprowadzić odwierty poszukiwawcze w pobliżu ujścia Amazonki, wzdłuż wybrzeża stanu Amapa. Region ten stanowi część brazylijskiego krańca równikowego, obszaru, który Petrobras uważa za najbardziej obiecujący nowy rejon w zakresie poszukiwań ropy i gazu. Petrobras nie posiada obecnie zielonego światła od agencji ochrony środowiska Ibama na zbadanie tego obszaru, ale Prates stwierdził, że spodziewa się, że Petrobras będzie wykonywał odwierty w odwiercie Amapa w pierwszej połowie 2024 r. Obszar, na którym Petrobras planuje wiercenia, znajduje się na południe od miejsca, w którym Surinam prowadzi poszukiwania ropy, oraz w pobliżu Gujany, gdzie Exxon Mobil odkrył znaczne złoża ropy. Wiercenia w tym regionie są w Brazylii tematem kontrowersyjnym ze względu na różnorodność biologiczną regionu i bliskość lasów deszczowych Amazonii.
- Zapasy ropy naftowej poznamy 12 października w godzinach popołudniowych ze względu na wolny dzień w USA w poniedziałek, 9 października.
- Przypomnę też, że w ostatnich dniach na kanale pojawiły się dwa materiały typu shorts poświęcone PKN Orlen w świetle aktualnej sytuacji w Polsce. Polecam zarówno pierwszy jak i oczywiście drugi materiał.
Gaz ziemny
- Uszkodzenia rurociągu Balticconnector i kabla telekomunikacyjnego potwierdzono we wtorek po tym, jak jeden z dwóch operatorów rurociągu, fińska spółka Gasgrid, zauważył spadek ciśnienia i możliwy wyciek w niedzielny wieczór podczas burzy. We wtorek Helsinki stwierdziły, że szkody zostały prawdopodobnie spowodowane „działalnością zewnętrzną” i bada się przyczynę, co wzbudziło obawy o regionalne bezpieczeństwo energetyczne i spowodowało wzrost cen gazu w Europie.„Jeśli okaże się, że był to celowy atak na infrastrukturę krytyczną dla NATO, będzie to oczywiście poważne, ale spotka się również z jednolitą i zdecydowaną reakcją NATO” – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Rurociąg pomiędzy Inkoo w Finlandii a Paldiski w Estonii przecina Zatokę Fińską stanowiącą część Morza Bałtyckiego. Balticconnector jest obsługiwany wspólnie przez estońskiego operatora systemu elektroenergetycznego i gazowego Elering oraz fińskiego operatora systemu przesyłowego gazu Gasgrid, z których każde jest właścicielem połowy gazociągu. Operatorzy w oświadczeniu podali, że zaplanowanie i przeprowadzenie napraw gazociągu zajmie co najmniej pięć miesięcy, a przesył gazu zostanie wznowiony najwcześniej w kwietniu przyszłego roku. „Myślę, że najważniejszym pytaniem w dłuższej perspektywie jest to, czy mamy jasny zestaw potencjalnych środków zaradczych dla takich działań (sabotażu)? Jaki jest środek odstraszający?” – powiedział Henri Vanhanen, pracownik naukowy w Fińskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Według operatora kablowego Elisy rurociąg i kabel telekomunikacyjny przebiegają równolegle w „znacznej” odległości od siebie. Fińscy śledczy twierdzą, że do incydentów doszło „w tym samym czasie” w niedzielę rano. Operator sieci Fingrid stwierdził w oświadczeniu, że uszkodzenie rurociągu i linii telekomunikacyjnej nie będzie miało wpływu na fiński system elektroenergetyczny. Gaz pokrywa 5% zapotrzebowania Finlandii na energię. Rurociąg Balticconnector otwarto w grudniu 2019 r., aby pomóc w integracji rynków gazu w regionie, zapewniając Finlandii i krajom bałtyckim: Estonii, Łotwie i Litwie większą elastyczność dostaw.
- Chevron i związki zawodowe reprezentujące pracowników w dwóch zakładach skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Australii poczyniły postępy w rozmowach na temat wynagrodzeń i warunków pracy. Kolejne rozmowy są zaplanowane na 12 października. Ponieważ pracownicy grożą wznowieniem strajków od przyszłego tygodnia w zakładach dostarczających około 6% światowego LNG, Chevron i związki zawodowe prowadzili negocjacje przed australijskim arbitrem przemysłowym, Komisją ds. Uczciwej Pracy (Fair Work Commission). To druga runda rozmów, w których pośredniczy Komisja. Związki zawodowe wstrzymały tygodniowe strajki w zakładach Chevron pod koniec września, po tym jak wcześniejsza runda rozmów doprowadziła do porozumienia. Jednak związki zawodowe oskarżyły następnie Chevron o odstąpienie od niektórych zobowiązań i oświadczyły w poniedziałek, że wznowią strajk 19 października.
- Amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się skroplonym gazem ziemnym (LNG) Venture Global LNG zwróciło się do federalnych organów regulacyjnych z prośbą o pozwolenie na rozpoczęcie obsługi bloków skraplających 7-9 w swoim zakładzie eksportowym Calcasieu Pass LNG w Luizjanie. Uruchomienie usług komercyjnych w tym zakładzie jest przedmiotem kilku sporów pomiędzy Venture Global a częścią jej klientów, w tym jednostkami europejskich koncernów energetycznych Shell, BP, Edison i Repsol. Niektórzy klienci Venture Global złożyli sprawy do arbitrażu, twierdząc, że Venture Global niesprawiedliwie pozbawiło ich miliardów dolarów ładunków, które Venture Global sprzedało, gdy zakład był jeszcze w fazie komercjalizacji, czyli w trybie testowym, od marca 2022 r. W swoim zgłoszeniu Venture Global poinformowało Federalną Komisję Regulacji Energetyki Stanów Zjednoczonych (FERC), że wyprodukowało pierwszy LNG w blokach 7A, 7B, 8A i 8B w czerwcu 2022 r. oraz w blokach 9A i 9B w lipcu 2022 r. W dziewięciu blokach w Calcasieu znajduje się 18 modułowych pociągów do skraplania.Każdy blok może wyprodukować około 1,3 miliona ton LNG rocznie (MTPA), czyli 0,2 miliarda stóp sześciennych dziennie (bcfd) gazu ziemnego. Łącznie Venture Global posiada około 70 MTPA zdolności eksportowych LNG w eksploatacji, budowie lub rozwoju w Luizjanie, w tym 10-MTPA Calcasieu (eksploatacja), 20-MTPA Plaquemines (budowa), 20-MTPA Delta (rozwój) i 20-MTPAMTPA CP2 (rozwój). Venture Global buduje projekt Plaquemines o wartości 8,5 miliarda dolarów, który ma wyprodukować pierwszy LNG w 2024 r., a prace w CP2 rozpoczęły się wiosną 2023 r. CP2 powstanie obok zakładu w Calcasieu.
- Katar zawarł największą i najdłuższą europejską umowę na dostawy gazu w ramach ogromnego projektu rozbudowy produkcji Doha, zobowiązując się do dostarczenia Francji do 3,5 miliona ton metrycznych skroplonego gazu ziemnego (LNG) rocznie przez 27 lat. Spółki zależne QatarEnergy i francuski TotalEnergies podpisały dwie długoterminowe umowy sprzedaży i zakupu dostaw do terminala odbiorczego LNG Fos Cavaou w południowej Francji, a dostawy mają rozpocząć się w 2026 r. LNG będzie pochodzić z dwóch spółek joint venture pomiędzy QatarEnergy i TotalEnergies, które posiadają udziały w katarskich projektach North Field East (NFE) i North Field South (NFS). Na partnerstwo TotalEnergies w projektach ekspansji North Field LNG składa się 6,25% udziału w projekcie NFE i 9,375% udziału w NFS.
- Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) globalny popyt na gaz będzie rósł wolniej do 2026 r., po osiągnięciu maksymalnego poziomu na dojrzałych rynkach, takich jak Europa i Ameryka Północna.
- Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w październiku 2023 wynosi średnio 102,8 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (+0,19% m/m).
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 94,5 mld stóp sześciennych (-0,6 bcfd mniej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 95,8 bcfd.
- Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w październiku 2023 wynoszą średnio 12,9 bcfd (+2,38% m/m).
- Eksport gazu ziemnego z USA do Meksyku gazociągami wynosi średnio w październiku rekordowe 7,2 bcfd (b/z m/m).
Energia odnawialna
- Dwa projekty węzłów wodorowych, częściowo zlokalizowane w Pensylwanii – jeden w regionie środkowoatlantyckim i jeden w regionie Appalachów – otrzymają część amerykańskich dotacji federalnych o wartości 7 miliardów dolarów. Administracja prezydenta Joe Bidena planuje ogłosić zwycięzców nagród federalnych o wartości do 7 miliardów dolarów od Departamentu Energii 13 października. Według źródeł zaznajomionych z nadchodzącym ogłoszeniem Mid-Atlantic Clean Hydrogen Hub, który obejmuje części Pensylwanii, Delaware i New Jersey, otrzyma dotację w wysokości 750 milionów dolarów.
Uran
- Przedsiębiorstwo nuklearne Newcleo podpisało umowę z Grupą Tosto na pomoc w opracowaniu projektowanych przez firmę Newcleo małych modułowych reaktorów szybkich chłodzonych ołowiem (LFR). „Partnerstwo zostanie dodatkowo wzmocnione dzięki mechanizmowi pracy na rzecz kapitału własnego, który umożliwi Grupie Tosto pełne inwestowanie w Newcleo” – podały spółki. Newcleo z siedzibą w Londynie opracowuje małe reaktory modułowe, które będą wytwarzać energię z paliw mieszanych tlenkowych powstałych w wyniku przetwarzania recyklingu wypalonego paliwa jądrowego. Planuje dostarczyć demonstracyjny reaktor szybki chłodzony ołowiem o mocy 30 megawatów, chłodzony ołowiem, który ma zostać rozmieszczony we Francji do 2030 r., a następnie komercyjny moduł o mocy 200 MWe.
Złoto
- Rentowność amerykańskich obligacji spadła z najwyższych poziomów od 2007 r., po tym jak urzędnicy FED zasugerowali, że podwyżki stóp procentowych dobiegły końca.
- 96% głosów akcjonariuszy Newmont Corporation głosowało za proponowanym przejęciem australijskiej spółki wydobywającej złoto Newcrest Mining za 26,2 miliarda dolarów australijskich (16,80 miliarda dolarów). Obie firmy spodziewają się sfinalizowania transakcji na początku listopada, powiedział Newmont. Transakcja nadal oczekuje na kluczowe głosowanie akcjonariuszy Newcrest, zaplanowane na 13 października. W zeszłym tygodniu Newcrest poinformował, że Newmont otrzymał wszystkie rządowe zgody wymagane do zawarcia transakcji, w tym od Australijskiej Rady ds. Przeglądu Inwestycji Zagranicznych oraz organów ds. konkurencji w Australii, Kanadzie i Papui Nowej Gwinei.
Miedź
- „W krótkiej perspektywie spadek rentowności obligacji, jaki obserwujemy w USA, stanowi wsparcie dla rynków w ogóle, a także metali przemysłowych. Z pewnością obserwujemy Chiny, aby zobaczyć, czy sprawią kilka niespodzianek w zakresie dodania dalszych bodźców (dla rynku)” – powiedział Ole Hansen, szef strategii towarowej w Saxo Bank w Kopenhadze. Z raportu Bloomberga wynika, że Chiny przygotowują nową rundę bodźców, które mają pomóc swojej gospodarce.
- Chiny, w dalszym ciągu kupujące miedź od Rosji, są w bardzo dobrej pozycji negocjacyjnej względem chilijskiego Najwięksi nabywcy miedzi w Chinach spodziewają się zapłacić w przyszłym roku premię w wysokości około 90 dolarów za tonę metalu Codelco, czyli o 36% mniej niż płacą w tym roku. Tymczasem w Europie Codelco zaoferowało klientom sprzedaż miedzi w przyszłym roku z rekordową premią 234 dolarów za tonę, wiedząc że klienci na Starym Kontynencie poszukują innych źródeł metalu niż rosyjskie kopalnie. „Codelco nie jest w dobrej pozycji negocjacyjnej z Chinami” – podało jedno ze źródeł z branży miedziowej. Według International Copper Study Group (ICSG) na światowym rynku miedzi rafinowanej w przyszłym roku nastąpi nadwyżka w wysokości 467 000 ton przy niewielkim deficycie w tym roku.
Pozostałe metale przemysłowe
- Indie ustaliły stawki opłat licencyjnych za wydobycie trzech kluczowych minerałów, w tym litu. Stawki opłat licencyjnych za wydobycie litu przez przedsiębiorstwa wydobywcze zostaną ustalone na poziomie 3% cen obowiązujących na Londyńskiej Giełdzie Metali (LME). Rząd ustalił również opłatę licencyjną za wydobycie niobu na 3% średniej ceny sprzedaży, a za pierwiastki ziem rzadkich (REE) na 1% średniej ceny sprzedaży tlenku pierwiastka ziem rzadkich. Niob jest również używany do produkcji ogniw akumulatorów pojazdów elektrycznych. Zatwierdzenie umożliwi pierwszą w kraju aukcję bloków wydobywczych trzech minerałów. „Krytyczne minerały stały się niezbędne dla rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa narodowego kraju. Krytyczne minerały, takie jak lit i REE, zyskały na znaczeniu w świetle zaangażowania Indii na rzecz transformacji energetycznej i osiągnięcia zerowej emisji netto do 2070 r.” – stwierdził rząd. Oczekuje się, że jeszcze w tym roku Indie wystawią na aukcji nowo odkryte bloki litu, których szacunkowe rezerwy wyniosą 5,9 mln ton. Plany sprzedaży na aukcji indyjskich rezerw litu wynikają z nacisków głównych gospodarek na zabezpieczenie dostaw litu. Stany Zjednoczone, Kanada i inne kraje nawiązały nowe partnerstwo mające na celu zabezpieczenie dostaw kluczowych minerałów, w tym litu.
- Piedmont Lithium ogłosiło, że zainwestuje około 2 mln dolarów kanadyjskich (1,5 mln dolarów) w gotówce w potencjalny projekt dotyczący litu w Nowej Fundlandii w Kanadzie. Piedmont Lithium nabędzie 19,9% udziałów w Vinland Lithium, do którego należy Killick Lithium. Vinland Lithium powstaje w wyniku partnerstwa pomiędzy Piedmontem a firmami poszukiwawczymi Sokomon Minerals i Benton Resources. Piemont mógłby także pozyskać do 62,5% udziałów w nowym projekcie w drodze inwestycji etapowych. „Chociaż pomagamy w finansowaniu działań poszukiwawczych w Killick Lithium, nasze zespoły projektowe i operacyjne pozostają skupione na ciągłym rozwoju naszego podstawowego portfela, w tym produkującej kopalni North American Lithium w Quebecu oraz naszych planowanych operacjach w Ghanie, Tennessee i Karolinie Północnej.” – oznajmił w oświadczeniu dyrektor operacyjny Piedmont, Patrick Brindle. Posiadłość Killick Lithium w Nowej Fundlandii zajmuje powierzchnię 950 kilometrów kwadratowych i zawiera pegmatyt zawierający spodumen.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.