aktualności – 16 października 2019

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

Słowniczek

 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

USDA

W ostatnich dniach mieliśmy kilka ciekawych raportów, tak więc parę wykresów dzisiaj będzie:

prognozowana jakość zbiorów wg USDA – 13 października 2019 źródło: opracowanie własne

 

stan zbiorów wg USDA – 13 października 2019 źródło: opracowanie własne

 

stan zasiewów wg USDA – 13 października 2019 źródło: opracowanie własne

 

produkcja kukurydzy, soi i pszenicy 2018 i 2019; źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

produkcja pozostałych zbóż 2018 i 2019; źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ostatni tydzień przyniósł też małą liczbę (<4,0) dni roboczych w następujących stanach:

 • Iowa (3,1)
 • Minnesota (2,7)
 • Montana (2,4)
 • Północna Dakota (2,0)
 • Południowa Dakota (2,9)

Stany z niską liczbą dni roboczych w tygodniu kończącym się 13 października 2019; źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

W dzisiejszych aktualnościach:

kawa

cukier

kakao

bawełna

pszenica

kukurydza

soja

pozostałe zboża

wieprzowina i wołowina

ropa i gaz

metale przemysłowe

Kawa

 • Zdaniem analityków, duże prognozy zbiorów kawy w przyszłym sezonie utrzymują niskie ceny na rynku, jednak podkreślenia wymaga, że cena poniżej $c90/lbs jest ceną bliską kosztów produkcji nawet w najtańszych farmach Brazylii.

Cukier

 • Umocnienie reala brazylijskiego wpływa pozytywnie na ceny cukru, jednak dopiero zdecydowane i przekonujące przebicie bariery $c13/lbs może spowodować wzrost eksportu.
 • Rynek cukru w Chinach (wykresy):

prognozy dla rynku cukru w Chinach; źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródła importu cukru do Chin; źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kakao

 • Eksporterzy szacują przyrost kakao w portach Wybrzeża Kości Słoniowej o 28% względem poprzedniego sezonu po pierwszych dwóch tygodniach października.
 • Dwaj najwięksi producenci kakao na świecie mogą wstrzymać programy etyczne producentów wyrobów czekoladowych, jeśli ci producenci nie zakupią kakao zawierające $400 premię dla hodowców, która ma zmniejszyć ubóstwo w Ghanie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Obecna sprzedaż kakao na sezon 2020/21 wynosi ~150 tysięcy ton, podczas gdy rok temu wynosiła już ~450 tysięcy ton. Pozostało jeszcze około 2,35 miliona ton do sprzedania. Premia ma być wykorzystana do zagwarantowania rolnikom ceny $1820/tonę surowca. W przypadku gdy cena kakao na świecie przekroczy $2900/tonę środki zostaną umieszczone w funduszu celowym na wypadek spadków cen. Część z producentów, zachowując anonimowość, liczy że brak możliwości magazynowania nadwyżki podaży kakao wymusi na obu krajach redukcję premii lub całkowitą rezygnację z tego pomysłu. Obecnie certyfikowanych jest mniej niż 20% kakao z Afryki.

Bawełna

 • W tym roku Chiny zakupiły już 320 tysięcy ton bawełny. W piątek Trump powiedział, że Chiny zgodziły się zakupić amerykańskie towary rolne o wartości od 40 do 50 miliardów dolarów w pierwszej fazie umowy o zakończeniu wojny handlowej.

produkcja bawełny 2009-2019; źródło: USDA

Pszenica

 • W tym roku Chiny zakupiły już 230 tysięcy ton pszenicy. W piątek Trump powiedział, że Chiny zgodziły się zakupić amerykańskie towary rolne o wartości od 40 do 50 miliardów dolarów w pierwszej fazie umowy o zakończeniu wojny handlowej.

Kukurydza

produkcja kukurydzy 2009-2019; źródło: USDA

Soja

 • W tym roku Chiny zakupiły już 20 mln ton soi. W piątek Trump powiedział, że Chiny zgodziły się zakupić amerykańskie towary rolne o wartości od 40 do 50 miliardów dolarów w pierwszej fazie umowy o zakończeniu wojny handlowej.

produkcja soi 2009-2019; źródło: USDA

Pozostałe zboża

 • W tym roku Chiny zakupiły już 700 tysięcy ton sorgo. W piątek Trump powiedział, że Chiny zgodziły się zakupić amerykańskie towary rolne o wartości od 40 do 50 miliardów dolarów w pierwszej fazie umowy o zakończeniu wojny handlowej.

Wieprzowina i wołowina

 • W tym roku Chiny zakupiły już 700 tysięcy ton wieprzowiny, choć dane rządu USA wskazują na mniejszą ilość wieprzowiny (do sierpnia 294 tysiące ton). W piątek Trump powiedział, że Chiny zgodziły się zakupić amerykańskie towary rolne o wartości od 40 do 50 miliardów dolarów w pierwszej fazie umowy o zakończeniu wojny handlowej.
 • W okresie styczeń-wrzesień Chiny zaimportowały 1,33 mln ton wieprzowiny co oznacza wzrost o 43,6% r/r.

Ropa i gaz

 • Exxon Mobil Corp proponuje swoje doświadczenie i technologię indyjskiej, państwowej spółce Oil and Natural Gas Corp aby pomóc im w wydobywaniu ropy i gazu z podmorskich źródeł. Wstępna umowa została podpisana w poniedziałek, a ostateczna wersja dokumentu powstanie gdy Exxon zapozna się z posiadanymi przez spółkę obszarami eksploracyjnymi. Zgodnie z prognozami w 2020 roku ma ruszyć wydobycie, by w szczytowym momencie osiągać wydajność 15 mln m3 gazu. Exxon podpisał także umowę z Indian Oil Corp dotyczącą badania i rozwoju sposobów dostarczania skroplonego gazu ziemnego do odbiorców w Indiach.
 • Wydobycie ropy z łupków w USA ma wzrosnąć do rekordowego poziomu 8,971 mln baryłek dziennie w listopadzie. Wydobycie gazu ziemnego ma również być rekordowe w listopadzie: 84 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd).
 • USA ostrzega chińskie firmy transportowe przed wyłączaniem transponderów na swoich statkach, by uniknąć wykrycia transportu objętej sankcjami irańskiej ropy. Pod koniec września 14 statków (1/3 floty) ukaranej przez USA firmy COSCO wyłączyło transpondery. Zdaniem COSCO wszystkie statyki transmitują sygnały identyfikujące.
 • Indysjka spółka Nayara Energy wykorzystuje pośrednictwo rosyjskiego Rosneftu by pozyskiwać wenezuelską ropę, nie płacąc za nią gotówką, gdyż płatność dolarami za wenezuelską ropę jest naruszeniem sankcji USA. Zdaniem USA takie działania są w porządku, póki gotówka nie dotrze do prezydenta Maduro. Rosfnet przyjmuje ropę od Wenezueli jako zapłatę za miliardy dolarów pożyczek udzielonych Wenezueli w ciągu ostatnich 10 lat.

Metale przemysłowe

 • Rio Tinto poinformowało, że wzrosła ilość sprzedanej rudy żelaza o 5% r/r w Q3 2019, zwłaszcza dzięki popytowi ze stronnych chińskich stalowni.

Omówienie aktualności

A jeśli chcecie poznać mój komentarz na temat tych aktualności to zapraszam serdeczne do obejrzenia programu Surowcowe info na Comparic24 dzisiaj (16/10/2019) o godzinie 13:10 – program jest już dostępny na YouTube:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *