Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- raporty USDA
- woda
- kawa
- cukier
- kakao
- bawełna
- sok pomarańczowy
- pszenica
- kukurydza
- ryż
- soja
- pozostałe rośliny oleiste
- pozostałe zboża
- wieprzowina, wołowina, drób i ryby
- energia elektryczna
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- uran
- węgiel
- kamienie szlachetne
- złoto
- srebro
- platyna i pallad
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- stany magazynowe metali przemysłowych
- program Surowcowe info
Ogólne informacje
- Komisja Europejska rozważa wprowadzenie zakazu nowych inwestycji w rosyjskim sektorze wydobywczym w ramach nowego zestawu sankcji mających na celu ograniczenie zdolności Kremla do finansowania wojny z Ukrainą. Zakaz byłby częścią dziewiątego pakietu sankcji Unii Europejskiej (UE), który urzędnicy planują omówić z państwami członkowskimi w najbliższych dniach. Zakaz byłby częścią dziewiątego pakietu sankcji Unii Europejskiej (UE), który urzędnicy planują omówić z państwami członkowskimi w najbliższych dniach.
- Unia Europejska uzgodniła we wtorek nowe prawo, które ma uniemożliwić firmom sprzedawanie na rynku UE kawy, wołowiny, soi i innych towarów związanych z wylesianiem na całym świecie. Prawo będzie wymagać od firm przedstawienia oświadczenia o należytej staranności wykazującego, że ich łańcuchy dostaw nie przyczyniają się do niszczenia lasów, zanim sprzedają towary do UE – w przeciwnym razie mogą zostać ukarane wysokimi grzywnami. „Mam nadzieję, że ta nowatorska regulacja da impuls ochronie lasów na całym świecie i zainspiruje inne kraje podczas COP15” – powiedział główny negocjator Parlamentu Europejskiego, Christophe Hansen. Wylesianie odpowiada za około 10% globalnych emisji gazów cieplarnianych, które napędzają zmiany klimatu. Nowe prawo będzie dotyczyć soi, wołowiny, oleju palmowego, drewna, kakao i kawy oraz niektórych produktów pochodnych, w tym skóry, czekolady i mebli. Kauczuk, węgiel drzewny i niektóre pochodne oleju palmowego zostały włączone na prośbę prawodawców UE. Firmy musiałyby wykazać, kiedy i gdzie towary zostały wyprodukowane, oraz „możliwe do zweryfikowania” informacje, że nie były one uprawiane na gruntach wylesionych po 2020 r. Niezastosowanie się może skutkować karą grzywny w wysokości do 4% obrotu firmy w państwach członkowskich UE. Kraje, które zostaną dotknięte nowymi przepisami, w tym Brazylia, Indonezja i Kolumbia, twierdzą, że są one uciążliwe i kosztowne. Certyfikacja dostaw jest również trudna do monitorowania, zwłaszcza że niektóre sieci mogą obejmować wiele krajów. Kraje UE i Parlament Europejski muszą teraz formalnie zatwierdzić przepisy. Ustawa może wejść w życie 20 dni później, po czym duże firmy mają 18 miesięcy na dostosowanie się, a mniejsze 24 miesiące. Kraje członkowskie UE będą zobowiązane do przeprowadzenia kontroli zgodności obejmującej 9% firm eksportujących z krajów o wysokim ryzyku wylesiania, 3% z krajów o standardowym ryzyku i 1% z krajów o niskim ryzyku.
- Parlament Bułgarii zatwierdził tymczasowy podatek od dochodów nadzwyczajnych w wysokości 33% od spółek naftowych, gazowych i węglowych, wdrażając ogólnounijne porozumienie w tej sprawie. Umowa UE dotycząca opłaty w wysokości co najmniej 33% ma na celu redystrybucję niektórych dodatkowych dochodów, które firmy energetyczne uzyskały dzięki gwałtownym wzrostom cen, spowodowanym w dużej mierze inwazją Rosji na Ukrainę. Podatek obejmie zyski firm energetycznych za 2022 i 2023 rok, które są o 20 proc. wyższe od średniej z czterech poprzednich lat – zdecydowali posłowie, zatwierdzając zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Podatkiem od nieoczekiwanych dochodów zostaną objęte około 32 firmy, w tym krajowa rafineria LUKOIL Neftochim Burgas, ale połowa z nich nie zgłosiła zysków, więc nie można ich dodatkowo opodatkować, powiedziała wiceminister finansów Ludmiła Petkowa.
Raporty USDA
- Spory zestaw raportów od USDA jest przy poszczególnych surowcach rolnych.
Kawa
- „Oczekiwania dotyczące produkcji i eksportu w Brazylii zostały obniżone w związku z negatywną ewolucją okresu po kwitnieniu” — poinformował Fitch Solutions.
- Kolumbia wyprodukowała w listopadzie 1,06 miliona 60-kilogramowych worków mytej kawy arabica (-6% r/r). Spadek wywołany był ulewnymi deszczami.
- W magazynach ICE na certyfikację oczekuje 417 287 worków 60-kg kawy.
Cukier
- Produkcja cukru w Indiach, drugim co do wielkości eksporterze na świecie po Brazylii, prawdopodobnie spadnie w tym sezonie o 7%, ponieważ nieprzewidywalne warunki pogodowe zmniejszyły plony trzciny cukrowej. Średnio rolnicy zgłaszali spadek plonów trzciny cukrowej o 15%, ale w niektórych regionach powiedzieli, że strata na hektar wyniesie 35%. Oczekuje się, że Maharashtra, która odpowiada za ponad jedną trzecią produkcji cukru w kraju, wyprodukuje rekordowe 13,8 miliona ton cukru w bieżącym roku gospodarczym, który rozpoczął się 1 października (+0,73% s/s). Jednak 15-procentowy spadek plonów trzciny cukrowej może obniżyć produkcję cukru w Maharasztrze do 11,7 miliona ton.
- Większość młynów w głównym regionie trzciny cukrowej w środkowej i południowej części Brazylii kończy zgniatanie trzciny cukrowej na ten sezon, pozostawiając miliony ton trzciny na polach do zbioru w przyszłym roku, ponieważ deszcze utrudniają efektywne zbiory. „Przy wszystkich deszczach, które widzieliśmy, prawdopodobne jest, że wiele młynów zakończy działalność, pomimo posiadania trzciny cukrowej na polach” – powiedział Plinio Nastari, główny analityk w firmie konsultingowej Datagro. Nastari mówi, że około 8 lub 9 milionów ton trzciny można przetworzyć tylko w marcu na wczesnym początku nowego sezonu w 2023 roku. Ta ilość może oznaczać około 800 000 ton cukru. Problemy w Brazylii dodają się do trudności w indyjskim sezonie cukrowym, również z powodu deszczów, co prowadzi do chwilowej ograniczonej dostępności cukru.
Kakao
- Przypływy kakao do portów na Wybrzeżu Kości Słoniowej między rozpoczęciem sezonu 1 października a 4 grudnia osiągnęły 838 tysięcy ton (+6,1% r/r).
- Prognosta pogody Cocoa Climate42 powiedział, że z wyjątkiem przybrzeżnych regionów Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany, opady w pasie kakaowym spadły, co jest sygnałem, że rozpoczyna się główna pora sucha.
Bawełna
- Rynek bawełny w Indiach (USDA):
- Rynek bawełny w Pakistanie (USDA):
- Rynek bawełny w Wietnamie (USDA):
Sok pomarańczowy
- Udział poszczególnych cytrusów w produkcji w RPA (USDA):
- Mapa produkcji cytrusów w RPA (USDA):
- Rynek pomarańczy w RPA (USDA):
- Rynek soku pomarańczowego w RPA (USDA):
Pszenica
- Australia prognozuje, że w sezonie 2022/23 (do 30 czerwca) zbierze rekordowe 36,6 mln ton pszenicy (+1% s/s).
- W tygodniu zakończonym 1 grudnia amerykańscy eksporterzy przygotowali 334 653 ton pszenicy na eksport, pokonując prognozy analityków.
- Eksport pszenicy miękkiej z Unii Europejskiej w sezonie 2022/23, który rozpoczął się w lipcu, do 4 grudnia osiągnął 14,49 mln ton (+3,5% s/s). Wzrost rok do roku zmniejszył się w ostatnich tygodniach, ale handlowcy twierdzą, że eksport 2022/23 może ponownie przyspieszyć w nadchodzących tygodniach po rozmowach o dużej francuskiej sprzedaży do Chin. Zestawienie danych UE wykazało, że Francja pozostała zdecydowanie wiodącym krajem UE eksportującym pszenicę miękką w tym sezonie z 5,89 mln ton, następnie Rumunia z 1,81 mln ton, Niemcy z 1,58 mln ton, a następnie Łotwa i Litwa z 1,22 mln ton.
- Ukraiński eksport pszenicy w listopadzie spadł do 1,58 mln ton (-20,2% m/m). Związek zawodowy handlarzy zbożem UGA poinformowało, że ukraińscy eksporterzy zadeklarowali 5 milionów ton zbóż i nasion oleistych na eksport w listopadzie, a „korytarz zbożowy” dostarczył 2,3 miliona ton w zeszłym miesiącu, o ponad 1,2 miliona ton mniej niż w październiku. „Spadek wynika z rosyjskich opóźnień w inspekcji statków w Stambule” – podała UGA w oświadczeniu.
- „Po osiągnięciu najniższego poziomu od roku, myślę, że niektórzy inwestorzy uznali to za okazję do zakupów” – powiedział Terry Reilly, starszy analityk futures w rolnictwie Futures International.
- „Problem z pszenicą polega na tym, że staliśmy się tak małym graczem na rynku eksportowym, że indeks dolara kosztuje 105 dolarów, co jest najniższym wynikiem od sześciu miesięcy, ale wciąż jest to indeks dolara za 105 dolarów” – powiedział Ed Duggan, starszy specjalista ds. zarządzania ryzykiem w Top Third Ag Marketing.
- Rynek pszenicy w Unii Europejskiej (USDA):
- Rynek pszenicy w Indonezji (USDA):
Kukurydza
- „Istnieją obawy pogodowe dotyczące upraw w Ameryce Południowej, w tym w Brazylii i Argentynie, ale zarówno soja, jak i kukurydza z Ameryki Południowej wciąż wyglądają tanio na rynkach eksportowych” – powiedział Matt Ammermann, menedżer ds. ryzyka towarowego w StoneX.
- Przerób kukurydzy w USA w październiku 2022 (USDA):
- Rynek kukurydzy w Unii Europejskiej (USDA):
- Rynek kukurydzy w Indonezji (USDA):
Ryż
- Rynek ryżu w Indonezji (USDA):
- Rynek ryżu w Unii Europejskiej (USDA):
Soja
- „Istnieją obawy pogodowe dotyczące upraw w Ameryce Południowej, w tym w Brazylii i Argentynie, ale zarówno soja, jak i kukurydza z Ameryki Południowej wciąż wyglądają tanio na rynkach eksportowych” – powiedział Matt Ammermann, menedżer ds. ryzyka towarowego w StoneX.
- Przerób soi w USA w październiku 2022 (USDA):
- Rynek soi w Pakistanie (USDA):
- Rynek soi w Indonezji (USDA):
Pozostałe rośliny oleiste
- Australia prognozuje, że w sezonie 2022/23 (do 30 czerwca) zbierze rekordowe 7,3 mln ton rzepaku.
- Zapasy olejów roślinnych w USA w październiku 2022 (USDA):
- Rynek oleju palmowego w Indonezji (USDA):
Pozostałe zboża
- Australia prognozuje, że w sezonie 2022/23 (do 30 czerwca) zbierze 13,4 mln ton jęczmienia.
- Rynek jęczmienia w Unii Europejskiej (USDA):
Wieprzowina, wołowina, drób i ryby
- W Czechach dokonano uboju ponad 15 tysięcy kaczek na skutek pojawienia się ptasiej grypy typu H5N1. Na farmie 130 km od Pragi na skutek ptasiej grypy padło już 7 tysięcy ptaków.
Energia elektryczna
- EIA prognozuje, że zużycie energii w USA wzrośnie do rekordowego poziomu w 2022 r. z powodu rosnącej aktywności gospodarczej i cieplejszej letniej pogody. Prognozowane przez EIA zapotrzebowanie na moc wzrośnie do 4044 miliardów kilowatogodzin (kWh) w 2022 roku (+2,61% r/r), po czym spadnie do 4004 miliardów kWh w 2023 roku, gdy temperatury będą umiarkowane. EIA przewiduje, że udział gazu ziemnego w wytwarzaniu energii wzrośnie z 37% w 2021 r. do 39% w 2022 r., po czym spadnie z powrotem do 37% w 2023 r. Udział węgla spadnie z 23% w 2021 r. do 20% w 2022 r. i 19% w 2023 r. Udział energii odnawialnej wzrośnie z 20% w 2021 r. do 22% w 2022 r. i 24% w 2023 r. Udział energii jądrowej spadnie do 19% w 2022 r., z 20% w 2021 r., po czym ponownie wzrośnie do 20% w 2023 r.
Ropa naftowa
- W związku z wprowadzeniem limitu cenowego przez G7, Australię i UE na rosyjską ropę eksportowaną drogą morską, Turcja zaczęła wymagać nowego dowodu pełnego ubezpieczenia dla wszystkich statków pływających po jej cieśninach. Embargo prawdopodobnie ograniczy podaż rynkową, ponieważ UE musi pozyskiwać ropę z innych źródeł, powiedział analityk Commerzbanku Carsten Fritsch. Rystad Energy prognozuje, że limit cenowy ograniczy rosyjski eksport o około 0,5 mln baryłek od lutego 2023.
- Według wicepremiera Aleksandra Nowaka, produkcja kondensatu ropy i gazu w Rosji wzrosła do 488 mln ton w okresie od stycznia do listopada 2022 (+2,2% r/r).
- EIA prognozuje że produkcja ropy naftowej wzrośnie do 11,87 mln baryłek dziennie (bpd) w 2022 r. – to o 0,04 mln bpd więcej niż poprzednia prognoza. W 2023 roku produkcja ma wzrosnąć do 12,34 mln bpd – przebijając dotychczasowy rekord z 2019 roku wynoszący 12,29 mln bpd.
- „Możemy patrzeć na $60 za baryłkę ropy WTI w sposób, w jaki sprawy się toczą. Myślę, że $80 będzie nowym szczytem i byłbym bardzo zaskoczony, widząc coś wyższego” – powiedział Eli Tesfaye, starszy strateg rynkowy w RJO Futures.
- Wenezuelski eksport ropy naftowej w listopadzie wyniósł 619,3 tysiąca baryłek dziennie (+16% m/m; -31% r/r).
- „Przeciwne wiatry inflacyjne mogą nadal powodować globalne turbulencje gospodarcze w nadchodzących miesiącach, ale stopniowe otwieranie się Chin na COVID jest wstępnie pozytywnym zjawiskiem” – powiedział Tamas Varga z maklera naftowego PVM.
- Brytyjski minister finansów Jeremy Hunt spotka się w piątek z szefami producentów ropy i gazu z Morza Północnego, aby omówić rządowy podatek od nadzwyczajnych dochodów. W zeszłym miesiącu Hunt ogłosił plany zwiększenia podatku od zysków energetycznych (EPL) nakładanego na spółki naftowe i gazowe z 25% do 35%, podnosząc całkowite podatki w sektorze do 75%, co jest jedną z najwyższych stawek na świecie. Kierownictwo przemysłu naftowego i gazowego ostrzegało, że nowy podatek grozi ucieczką kapitału ze starzejącego się basenu w czasie, gdy rząd próbuje zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Wielkiej Brytanii.
- Największy rosyjski producent ropy, Rosneft, poinformował, że jego dziewięciomiesięczny dochód netto wyniósł 591 miliardów rubli ($9,4 miliarda) czyli -15% r/r. Zysk został zakłócony przez przeniesienie aktywów w Niemczech, które przejęły kontrolę nad dużą rosyjską rafinerią w Schwedt, przejętą przez niemiecki rząd we wrześniu. Dyrektor generalny Rosneft, Igor Sieczin, powiedział w oświadczeniu, że firma z powodzeniem zoptymalizowała kanały dystrybucji: dostawy ropy do Azji wzrosły o około jedną trzecią iw pełni zrekompensowały spadek dostaw do europejskich odbiorców. Rosnieft poinformował również, że jego zysk przed odsetkami, podatkami, amortyzacją (EBITDA) wzrósł w okresie styczeń-wrzesień do rekordowego poziomu 2,01 bln rubli (+21,8% r/r). Firma podała również, że jej dziewięciomiesięczna produkcja węglowodorów w 2022 r. osiągnęła poziom 4,97 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie (+2,2% r/r).
- Kanadyjski Cenovus Energy prognozuje, że całkowita produkcja wydobywcza wzrośnie w 2023 roku roku do 800 000-840 000 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie (boepd) czyli ~+3% r/r. Wydatki spółki wzrosną do przedziału od C$4 do C$4,5 mld (+21% r/r). Firma przeznaczy do 1,7 miliarda CAD na projekty rozwojowe, w tym budowę morskiego projektu West White Rose na Atlantyku w Kanadzie, optymalizację zasobów piasków roponośnych i poprawę niezawodności działalności rafinerii niższego szczebla. „Jednym z największych osiągnięć w tym budżecie jest to, że w większości obszarów biznesowych udało nam się w dużej mierze utrzymać koszty operacyjne na stałym poziomie rok do roku” – powiedział dyrektor generalny Cenovus, Alex Pourbaix. Cenovus spodziewa się, że w przyszłym roku osiągnie swój cel zmniejszenia zadłużenia netto do C$4 miliardów, po czym firma planuje zwrócić akcjonariuszom 100% nadwyżki wolnych środków. Konwencjonalna działalność Cenovus, która obejmuje produkcję gazu ziemnego, stanowi około jednej szóstej jej całkowitej produkcji. Firma produkuje dziennie 580 milionów stóp sześciennych gazu ziemnego, który wykorzystuje do zasilania swoich operacji związanych z piaskami roponośnymi. Pourbaix nazwał ten biznes „niesamowicie atrakcyjnym przy tego rodzaju cenach” i powiedział, że Cenovus planuje rozwinąć go poza własne potrzeby.
- Import ropy naftowej do Chin w listopadzie wzrósł do 11,37 mln baryłek dziennie (+11,9% m/m; +11,8% r/r). Chińskie rafinerie państwowe zintensyfikowały zakupy amerykańskiej ropy naftowej, korzystając z możliwości arbitrażu, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego importu rosyjskiej ropy przed europejskim embargiem z 5 grudnia i nałożeniem limitu cen ropy. Wyższy import spowodował wzrost zapasów ropy naftowej o 41 milionów baryłek w ciągu miesiąca, szacuje Vortexa. Import za pierwsze 11 miesięcy roku wyniósł 10,06 mln baryłek ropy dziennie (-1,4% r/r).
- Zapasy ropy naftowej w USA spadły o 5,2 mln baryłek, do 413,9 mln baryłek, prognozowano spadek o 3,3 mln baryłek. Gwałtowny spadek następuje, gdy Stany Zjednoczone faktycznie zakończyły bezprecedensowe uwolnienie 180 milionów baryłek rezerw strategicznych w ciągu roku.
- Wskaźniki wykorzystania rafinerii w USA wzrosły do 95,5% (+0,3 pp t/t). To najwyższy poziom od sierpnia 2019 roku.
- Amerykańskie zapasy benzyny wzrosły w ciągu tygodnia o +5,3 mln baryłek do 219,1 mln baryłek (+2,48% t/t). Prognozowano wzrost o +2,7 mln baryłek.
- Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, wzrosły w ciągu tygodnia o +6,2 mln baryłek do 118,8 mln baryłek (+5,51% t/t). Prognozowano wzrost o +2,2 mln baryłek.
- Wydobycie ropy naftowej w USA wzrosło w ubiegłym tygodniu do 12,2 mln baryłek dziennie (+0,1 mln bpd t/t).
- Amerykański import ropy naftowej w ubiegłym tygodniu wzrósł do 1,49 mln baryłek.
Gaz ziemny
- Niemiecka firma energetyczna RWE wszczęła postępowanie arbitrażowe przeciwko rosyjskiemu Gazpromowi w sprawie brakujących dostaw gazu. Posunięcie to nastąpiło po tym, jak niemieckie przedsiębiorstwo Uniper w zeszłym tygodniu rozpoczęło postępowanie arbitrażowe w nadziei na zabezpieczenie miliardów euro odszkodowania od Gazpromu za niedostarczone ilości gazu. „W przypadku całkowitego odcięcia dostaw, obliczamy, że zastąpienie pozostałych 4 TWh może kosztować co najmniej dodatkowe 400 milionów euro” – napisał w czerwcu analityk Stifel Research, Martin Tessier.
- Holenderski terminal Gate poinformował, że trudności operacyjne ograniczają dostawy gazu do lokalnej sieci. „W rezultacie maksymalna wysyłalność terminala zostaje zmniejszona o 990 MWh/h do odwołania” – dodano w oświadczeniu. Według Alexa Froleya, analityka LNG w firmie ICIS, redukcja odpowiada nieco ponad 2 milionom metrów sześciennych (mln m3) dziennie. „Ostatnio widzieliśmy, jak Gate wysyła gaz z szybkością około 43 mln m3 dziennie, więc byłby to stosunkowo niewielki wpływ na całkowitą wysyłkę i niezbyt poważny, gdyby nie trwał długo” – dodał. Gas Access to Europe (GATE) to pierwszy terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Holandii, który został otwarty we wrześniu 2011 r. Jest to główny port dla LNG, a ograniczone wysyłki wynikają z rosnącego zimowego popytu. Według ICIS import LNG przez Unię Europejską i Wielką Brytanię osiągnął rekordowy poziom 11,14 mln ton (~160 TWh) w listopadzie.
- TotalEnergies jest na dobrej drodze do podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID) w sprawie projektu Papua LNG w Papui-Nowej Gwinei do końca 2023 r. Firma rozpoczęła prace inżynieryjne i projektowe w Papua LNG, które zagospodarują pola gazowe Elk i Antelope w celu zasilania dwóch nowych jednostek przetwarzania skroplonego gazu ziemnego (LNG) o wydajności 2,7 miliona ton rocznie każda.
- Chiński import gazu ziemnego osiągnął 10,32 mln ton w listopadzie. Od początku 2022 wyniósł on 99 mln ton (-9,7% r/r).
- Partnerzy projektu Atlantic LNG w Trynidadzie i Tobago, największego obiektu eksportującego skroplony gaz ziemny na Karaibach, zgodzili się na restrukturyzację własności, przy czym państwowa firma gazownicza zyskuje udziały, a chińska firma pozostawia udziały w zawieszeniu. Pierwszy z czterech pociągów skraplających Atlantic LNG zawiesił działalność pod koniec 2020 r., pomimo dużego globalnego popytu na LNG z powodu braku dostaw gazu ziemnego z pól morskich Trynidadu. W ramach restrukturyzacji National Gas Company (NGC) Trynidadu rozszerzyła swoją własność, obejmując udziały we wszystkich czterech pociągach skraplających obiektu.Wcześniej miał udziały tylko w dwóch z nich.Chinese Investment Co, która posiada około 10% udziałów w pierwszym pociągu, nie ma już aktywnego udziału, ponieważ strony uzgodniły, że jednostka pozostanie zamknięta w najbliższej przyszłości. Pozostali członkowie konsorcjum – BP, Shell i NGC – pozostają właścicielami trzech czynnych pociągów skraplających.Rząd powiedział, że takie rozwiązanie pozwala uzyskać większe dochody z eksportu LNG, jednocześnie upraszczając strukturę projektu. Umowa, na mocy której Shell i BP zmniejszyły udział w dwóch pociągach, konsoliduje wspólne przedsięwzięcia Atlantic LNG w ujednolicony obiekt należący do jednego wspólnego przedsiębiorstwa ze wspólną własnością i ramami handlowymi w zakresie dostaw gazu, przetwarzania, produkcji LNG i wysyłki płynnego gazu ziemnego. Pakt pozwala rządowi sprzedawać własny LNG na całym świecie. Shell spodziewa się, że reorganizacja doprowadzi do większej pewności handlowej poprzez uwolnienie miliardów dolarów na inwestycje w poszukiwania i wydobycie, powiedział Eugene Okpere, starszy wiceprezes firmy i przewodniczący krajowy na Trynidad.Pomoże również w rozwoju projektu Manatee, który posiada 2,7 bilionów stóp sześciennych (TCF) rezerw gazu po stronie Trynidadu i jest częścią transgranicznego pola Loran/Manatee 10-TCF współdzielonego z Wenezuelą.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 118,0 mld stóp sześciennych (-3,4 bcfd mniej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 119,5 bcfd.
- Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w grudniu 2022 wynosi 99,6 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (+0,1% m/m).
- Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w grudniu wyniósł średnio 11,8 bcfd (b/z m/m).
Energia odnawialna
- Globalny wzrost zdolności wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych ma się podwoić w ciągu najbliższych pięciu lat, napędzany obawami dotyczącymi bezpieczeństwa energetycznego po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, poinformowała we wtorek International Energy Agency (Międzynarodowa Agencja Energetyczna – IEA). W rocznym raporcie na temat perspektyw dla odnawialnych źródeł energii IEA stwierdziła, że światowa moc ma wzrosnąć o 2400 gigawatów (GW) – co odpowiada dzisiejszej mocy Chin – do 5640 GW do 2027 r. Wzrost jest o 30% wyższy niż wielkość wzrostu prognozowana rok temu.Wysokie ceny gazu i energii elektrycznej spowodowane światowym kryzysem energetycznym w tym roku sprawiły, że technologie energii odnawialnej stały się bardziej atrakcyjne. „Odnawialne źródła energii rozwijały się już szybko, ale globalny kryzys energetyczny wyrzucił je w niezwykłą nową fazę jeszcze szybszego wzrostu, ponieważ kraje starają się wykorzystać korzyści płynące z bezpieczeństwa energetycznego. Świat ma dodać tyle samo energii odnawialnej w ciągu najbliższych pięciu lat, co w poprzednich 20 latach” – powiedział dyrektor wykonawczy MAE Fatih Birol. Raport mówi, że odnawialne źródła energii będą odpowiadać za ponad 90% światowej ekspansji energii elektrycznej w ciągu najbliższych pięciu lat, wyprzedzając węgiel i stając się największym światowym źródłem energii elektrycznej na początku 2025 roku.
- BP plc jest na wczesnym etapie planowania budowy dużego, niskoemisyjnego hubu wodorowego wokół swojej rafinerii w Whiting w stanie Indianaw USA. BP dokonało przeglądu swojej struktury, aby utworzyć dedykowany dział wodoru, kierowany przez Felipe Arbelaeza, który obejmuje 150 pracowników.Dokonał również kilku inwestycji w duże projekty wodorowe, w tym w Australii, Europie i Wielkiej Brytanii, bada również potencjał rozwoju zielonego wodoru w Omanie, a także przygląda się projektom w Mauretanii. Według obliczeń Reutera BP wydało mniej więcej jedną czwartą swojego $15,5 miliarda budżetu w 2022 roku na niskoemisyjne biznesy, wliczając w to przejęcie amerykańskiego producenta biogazu Archaea za $4,1 miliarda.
Węgiel
- Indyjskie ministerstwo stali zwróciło się do ministerstwa finansów o zwolnienie z podatku importowego na węgiel koksujący wśród wielu surowców, ponieważ stara się wypełnić niedobór składników do produkcji stali. Propozycja wprowadzenia opłat złomowych w wysokości od 2,5% do 7,5% u drugiego co do wielkości producenta stali surowej na świecie wyprzedza budżet krajowy na lata 2023/24, który ma zostać zaprezentowany w lutym. Plan ministerstwa zniesienia podatku od wapienia, rudy manganu, złomu stalowego, elektrod grafitowych, rudy chromu i żelazoniklu, oprócz węgla koksującego, został przesłany do ministerstwa finansów. „Chodzi o to, aby importować surowce, niezależnie od tego, jakie są dostępne, po najniższych możliwych cłach importowych” – powiedział jeden ze źródeł. Jeśli uzgodniono, zwolnienie z podatku od surowców kosztowałoby około 37 miliardów rupii ($449 milionów). Import węgla koksowego zaspokaja około 85% rocznego zapotrzebowania Indii szacowanego na około 50 do 55 milionów ton. Australia jest głównym dostawcą dla Indii, a pakt o wolnym handlu między New Delhi a Canberrą, który wejdzie w życie 29 grudnia, zezwala na bezcłowy import węgla koksowego przez Indie.
- Chiński import węgla w listopadzie wyniósł 32,31 mln ton (+10,73% m/m; -7,8% r/r). Dane pokazały, że od stycznia do listopada Chiny zaimportowały 262,41 mln ton węgla (-10% r/r). Średnie zapasy węgla w elektrowniach w Chinach wystarczają obecnie na ponad 20 dni zapotrzebowania, wynika z danych agencji cenowej Ocoal.com. Spowolniony popyt na energię w Chinach, spowodowany surowymi ograniczeniami COVID, ograniczył zapotrzebowanie na dodatkowe dostawy z zagranicy. Dzienne zużycie węgla w kluczowych zakładach użyteczności publicznej na obszarach przybrzeżnych do końca listopada wyniosło około 1,86 mln ton (-2,11% r/r). Analitycy i handlowcy spodziewają się, że popyt na węgiel w Chinach wzrośnie wraz z nadejściem chłodniejszej pogody i stopniowym łagodzeniem przez Pekin polityki „zero COVID”.
Złoto
- „Po posiedzeniu FED w przyszłym tygodniu kierunek cen prawdopodobnie zostanie określony na podstawie tego, jak bank centralny USA widzi ścieżkę wzrostu przyszłych podwyżek stóp” – powiedział Michael Hewson, główny analityk rynkowy w CMC Markets.
Miedź
- Globalna aktywność wytopu miedzi nieznacznie odbiła się w listopadzie, osiągając 48,9 wskaźnika dyspersji Earth-i (+1,4 pkt m/m). Był to dziewiąty miesiąc z rzędu poniżej 50. Wskaźnik na poziomie 50 punktów wskazuje, że huty funkcjonują na średnim poziomie z ostatnich 12 miesięcy. Wskaźnik dyspersji dla Chin wzrósł w listopadzie do 45,5 z 44,3 w październiku.
- „Miedź wciąż może stawiać kolejne wyzwania na plusie, zwłaszcza jeśli wiadomości z Chin będą się poprawiać, ale pozostaje pytanie, ile energii pozostało na rynku o tej porze roku” – powiedział Ole Hansen, szef strategii surowcowej w Saxo Bank.
- Glencore obniżył prognozę wydobycia miedzi ze swoich kopalni o 0,02 mln ton w 2023 roku, do poziomu 1,04 mln ton, podczas gdy analitycy spodziewali się prognozy około 1,124 mln ton. „Wyższe koszty, wyższe nakłady inwestycyjne i niższa produkcja były oczekiwane przez rynek. Jednak liczby te są poniżej naszych prognoz poniżej konsensusu i… znacznie obniżą konsensusowe szacunki wolnych przepływów pieniężnych” – powiedział Tyler Broda z RBC Capital Markets. Na produkcję miedzi w kopalni Katanga w Demokratycznej Republice Konga miały wpływ takie problemy, jak niestabilność sieci energetycznej, większe ilości rudy pochłaniającej kwasy oraz najazdy górników rzemieślniczych. Około 20% miedzi Glencore pochodzi z Katangi. „To był trudny rok w Katanga i rozczarowujący pod względem produkcji” – powiedział Peter Freyberg, szef aktywów przemysłowych Glencore.
Pozostałe metale przemysłowe
- Globalny wskaźnik dyspersji dla hut niklu w listopadzie wyniósł 53,5 pkt (+8,1 pkt m/m). Wskaźnik na poziomie 50 punktów wskazuje, że huty funkcjonują na średnim poziomie z ostatnich 12 miesięcy. Dla niklu siłą napędową były huty w Azji i Oceani, które podskoczyły o +13,1 pkt do 65,4 pkt. Wysokie ceny energii w Europie i Afryce zepchnęły wskaźnik do nowego rekordowo niskiego poziomu 24,0 w listopadzie.
- Australijska firma IGO Ltd zawiesiła produkcję niklu Nova w Australii Zachodniej na około cztery tygodnie po pożarze, który uszkodził jej elektrownię w weekend. Pożar spowodował „rozległe zniszczenia” w maszynowni elektrowni i chociaż nie było żadnych obrażeń, przywrócenie pełnego zasilania ma zająć około czterech tygodni, podała firma. Według szacunków analityka Dylana Kelly’ego z brokera Ord Minnett, produkcja prawdopodobnie spadnie teraz o 12% do 23 000 ton niklu, podczas gdy koszty produkcji wzrosną o 5% do 3,0 AUD za funt.Nova wyprodukowała w ostatnim roku obrotowym 26 675 ton niklu.
- Australijska firma IGO Ltd rozpoczęła komercyjną produkcję w swojej rafinerii wodorotlenku litu Kwinana w Zachodniej Australii. „To ważny kamień milowy, ponieważ odzwierciedla zdolność do konsekwentnego wytwarzania wodorotlenku litu klasy akumulatorowej. Jednak okaże się, czy uda się osiągnąć pojemność znamionową 24 000 wodorotlenku litu” – powiedział analityk Dylan Kelly z brokera Ord Minnett.
- Australijska firma Arizona Lithium Ltd nawiązała współpracę z Navajo Nation, rdzenną amerykańską firmą świadczącą usługi górnicze, aby pomóc w rozwoju jej flagowego projektu litowego Big Sandy w Arizonie. Jednostka Navajo Nation Navajo Transitional Energy Company (NTEC) przejmie rozwój operacyjny Big Sandy, zarządzając wszystkim, od wymagań dotyczących pozwoleń, po ostateczne studium wykonalności i budowę kopalni, zgodnie z warunkami umowy. Dyrektor zarządzający NTEC, Vern Lund, zostanie powołany do zarządu Arizona Lithium, jeśli podpisana zostanie ostateczna umowa. Osiągając pewne kamienie milowe w rozwoju wydobycia w Big Sandy, NTEC może również stać się znaczącym udziałowcem Arizona Lithium. „NTEC byłby uprawniony do wyemitowania do 192 mln akcji AZL po cenie nominalnej 12 (australijskich) centów za akcję AZL wraz z opcją zajęcia” – podała spółka.
- Chińska grupa CMOC może podjąć kroki prawne przeciwko kongijskiej państwowej firmie wydobywczej Gecamines po zablokowaniu eksportu z Tenke Fungurume, drugiej co do wielkości kopalni kobaltu na świecie. Tenke Fungurume Mining (TFM) zawiesił eksport miedzi i kobaltu w lipcu, kiedy spór między Kongo a CMOC nasilił się, a tymczasowy zarządca wyznaczony przez kongijski sąd do zarządzania kopalnią nakazał CMOC zaprzestanie marketingu i eksportu swojej produkcji. Rząd Konga twierdzi, że podejrzewa, że CMOC zaniżył poziomy rezerw TFM, aby zmniejszyć wysokość opłat licencyjnych, które płaci Gecamines.CMOC, który wcześniej był znany jako China Molybdenum, zaprzecza. 12 października CMOC powiedział, że produkcja i operacje TFM są normalne.Jednak według źródeł logistycznych i branżowych kopalnia nie eksportowała od lipca. „Eksport jest nadal zawieszony” – powiedział Sage Ngoie Mbayo, mianowany przez państwo tymczasowy administrator TFM. CMOC posiada 80% udziałów w TFM, podczas gdy Gecamines posiada pozostałe 20% udziałów.
- Stany Zjednoczone i Unia Europejska rozważają nowe cła na chińską stal i aluminium w ramach walki z emisjami dwutlenku węgla. Chiny, które produkują ponad połowę światowej stali, są oskarżane przez UE i Stany Zjednoczone o tworzenie nadmiernych mocy produkcyjnych, które zagrażają przetrwaniu ich własnego przemysłu stalowego. Pomysł, który pojawił się w administracji prezydenta Joe Bidena, jest wciąż w początkowej fazie i nie został formalnie zaproponowany, a porozumienie z UE jest prawdopodobne najwcześniej pod koniec przyszłego roku. Nowe ramy, które są nieco podobne do porozumienia osiągniętego między UE a Stanami Zjednoczonymi w zeszłym roku, są skierowane głównie do Chin, wraz z innymi dużymi krajami zanieczyszczającymi środowisko. Według chińskich danych celnych w ubiegłym roku eksport stali do USA stanowił 2,1% wszystkich wysyłek zagranicznych, a eksport aluminium zwykle stanowi około 5%. Unia Europejska już nakłada cła na niektóre chińskie produkty aluminiowe i stalowe. Według firmy konsultingowej Wood Mackenzie globalna produkcja żelaza i stali emituje łącznie 3,4 miliarda ton węgla rocznie, czyli 7% światowych emisji. Chiny produkują ponad 60% światowej stali i 57% aluminium.
- Słowacki producent stali U.S. Steel Kosice zamknął drugi ze swoich trzech wielkich pieców do początku przyszłego roku, ponieważ stoi w obliczu wysokich kosztów energii i spadku popytu. Zamknięcie drugiego pieca następuje po tym, jak grupa, będąca częścią U.S. Steel Group, zamknęła we wrześniu jedną jednostkę. „Kierownictwo zdecydowało o czasowym zamknięciu wielkiego pieca ze względu na bardzo wysokie ceny energii, niski popyt i gwałtowny wzrost importu stali. Oczekujemy, że wznowimy działanie dwóch wielkich pieców na początku 2023 roku” – powiedział rzecznik spółki Jan Baca. Grupa skróciła również godziny pracy od połowy listopada, aby obniżyć koszty na obecnym rynku.
- „Jesteśmy w trybie wyczekiwania, ponieważ ponowne otwarcie w Chinach zajmie trochę czasu. Być może już wbudowaliśmy pewien optymizm w cenę (aluminium), więc teraz musimy zobaczyć, jak faktyczne fakty zaczynają się poprawiać” – powiedział Ole Hansen, szef strategii surowcowej w Saxo Bank.
- Według International Tin Association (Międzynarodowego Stowarzyszenia Cyny – ITA), świat będzie potrzebował kolejnych 50 000 ton cyny rocznie do 2030 r., aby sprostać zbliżającemu się wzrostowi popytu. Cyna jest często pomijanym minerałem krytycznym, powszechnie kojarzonym ze skromną puszką, mimo że opakowania stanowią obecnie zaledwie 12% globalnego zużycia.Prawie połowa cyny zużywanej każdego roku jest obecnie wykorzystywana jako lut w płytkach drukowanych. Im szybciej świat zmierza w kierunku internetu rzeczy, tym więcej cyny będzie potrzebne do sklejenia rozszerzającego się metawszechświata. Cyna skorzysta również na przejściu na zieloną energię dzięki zastosowaniu jej w panelach słonecznych i bateriach, zarówno kwasowo-ołowiowych, jak i litowo-jonowych. Dodatkowa produkcja wymagana do zaspokojenia nadchodzącego boomu popytowego to duże wyzwanie dla sektora, który obecnie produkuje około 380 000 ton rocznie pierwotnego metalu rafinowanego.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.