aktualności – 5 grudnia 2022

Spora liczba aktualności z rynków surowcowych poleca się analizie – a program, którego premiera tradycyjnie o 14:00 poleca się do oglądania, od początku do końca. Polecam też artykuł o rajdzie Świętego Mikołaja, w którym znajdziecie dwie niespodzianki, także związane z towarami…

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 5 grudnia 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Chiny mają ogłosić złagodzenie protokołów kwarantanny COVID-19 w nadchodzących dniach i ograniczenie masowych testów, jak poinformowały Reutera lokalne źródła. Dyrektor zarządzająca MFW Kristalina Georgieva powiedziała w piątek, że dalsza kalibracja chińskiej strategii COVID będzie miała kluczowe znaczenie dla utrzymania i zrównoważenia ożywienia gospodarczego. „Popyt na ropę ucierpiał w wyniku surowych środków mających na celu powstrzymanie wirusa, przy czym implikowany popyt na ropę wynosi obecnie 13 milionów baryłek dziennie (bpd), o 1 milion baryłek dziennie mniej niż średnia” – napisali analitycy z ANZ Research.
 • źródło: fao.org

  Światowy indeks cen agencji ONZ ds. żywności (FAO) wyniósł w listopadzie 2022 średnio 135,7 punktu (-0,2 punktu m/m). Niższe odczyty dla zbóż, mięsa i produktów mlecznych w listopadzie zrekompensowały wyższe ceny olejów roślinnych i cukru, podała FAO. Niewielki spadek w listopadzie sprawił, że indeks żywnościowy FAO jest obecnie tylko o 0,3% wyższy r/r. Wskaźnik pozostaje jednak na historycznie wysokich poziomach po osiągnięciu 10-letniego szczytu w 2021 r. z powodu niepowodzeń w zbiorach i dużego popytu, m.in. z Chin.

 • W oddzielnych szacunkach podaży i popytu na zboża FAO obniżyła swoją prognozę światowej produkcji zbóż w 2022 r. do 2,756 mld ton z 2,764 mld szacowanych w zeszłym miesiącu. Oznacza to najniższy poziom produkcji od trzech lat. Prognozowane światowe zapasy zbóż do końca sezonu 2022/23 zostały zrewidowane w dół o 1,1 mln ton do 839 mln ton (-2,2% s/s).

Kawa

 • Silna brazylijska produkcja prawdopodobnie stworzy globalną nadwyżkę i obniży ceny w Nowym Jorku w przyszłym roku, powiedział Roberto Velez, kierownik kolumbijskiej Narodowej Federacji Plantatorów Kawy.
 • Produkcja w przedziale 50-56 milionów worków jest prognozowana przez niezależnego analityka SpillingTheBeans, podczas gdy inni spodziewają się znacznie większego wolumenu.
 • 452 855 toreb czekało na certyfikację w magazynach ICE.
 • Kostarykańscy hodowcy kawy wyeksportowali w listopadzie 12 945 worków 60-kg (-43% r/r). Dotknięci rocznym spadkiem produkcji o 8,8% w cyklu 2021/2022, który trwa od października do września, eksporterzy mają nadzieję na poprawę po spadku w obecnym cyklu, który jest właśnie zbierany. Kostaryka spodziewa się zebrać 1,43 miliona 60-kilogramowych worków w sezonie 2022/2023 i wyeksportować około 80% tego.
 • Zapasy kawy w magazynach ICE wzrosły (+51,3k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-13,4k t/t). Zapasy kawy są niższe o -61,62% s/s.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Brazylia wyeksportowała w listopadzie 4,07 mln ton cukru (+53% r/r). To najwyższy miesięczny wolumen w 2022 roku.
 • Ceny cukru nadal są wspierane przez przedłużający się okres deszczu w południowych i południowo-wschodnich regionach Brazylii, który ma zaszkodzić postępowi zbiorów trzciny cukrowej.
 • Ukraińscy rolnicy na dzień 1 grudnia zebrali 8,6 mln ton buraków cukrowych z 97% prognozowanego obszaru upraw.

Kakao

 • The International Cocoa Organization (ICCO – Międzynarodowa Organizacja ds. Kakao) skorygowała swoją prognozę globalnego deficytu kakao w bieżącym sezonie 2021/22 do 306 tysięcy ton – ponad 75 tysięcy ton więcej niż poprzednia prognoza deficytu. ICCO w kwartalnej aktualizacji obniżyła swoją prognozę światowej produkcji w sezonie 2021/22 o 67 000 ton do 4,82 mln ton. Globalne przemiały w sezonie 2021/22 wyniosły 5,08 miliona ton, czyli o 10 000 ton więcej niż poprzednia prognoza ICCO.
 • Zapasy kakao w magazynach ICE spadły (-6,0k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-44,9k t/t). Zapasy są w tym sezonie o +8,33% s/s wyższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Bawełna

 • Oczekuje się, że produkcja bawełny w Mali na sezon 2022/23 wyniesie 740 000 ton (-5,13% s/s), 70 tysięcy ton mniej niż poprzednia prognoza. „Opracowaliśmy prognozę na 810 000 ton, ale z powodu problemów z dostawami nawozów, powodzi, ataków owadów (jassidów)… zrewidowaliśmy naszą prognozę w dół do 740 000 ton” – powiedział Nango Dembele, szef państwowej firmy bawełnianej CMDT. Małe zielone pasożyty w kształcie konika polnego, zwane jassydami, zaatakowały uprawy bawełny, co doprowadziło do obniżenia prognoz produkcji w Afryce Zachodniej na sezon 2022/23. Mali było w zeszłym roku czołowym producentem bawełny w Afryce. Inni główni producenci to Benin, Burkina Faso i Wybrzeże Kości Słoniowej. Dembele powiedział również, że Mali planuje otworzyć w 2024 roku dwie nowe fabryki przerobu włókna bawełnianego na przędzę. Fabryki będą produkować 24 000 ton przędzy rocznie z 45 000 ton włókna bawełnianego, powiedział Dembele.

Pszenica

 • Perspektywy produkcji pszenicy w Argentynie prawdopodobnie zostaną po raz kolejny obniżone. W cotygodniowym raporcie dotyczącym zbiorów giełda towarowa z Buenos Aires podała, że ​​produkcja pszenicy w sezonie 2022/23, którą obecnie szacuje na 12,4 miliona ton, wykazuje „plony poniżej oczekiwań”. Na początku maja giełda szacowała zbiory pszenicy na 20,5 mln ton. Jednak od tego czasu susze i mrozy mocno uderzyły w uprawy. Argentyna jest kluczowym światowym eksporterem pszenicy, a także soi i kukurydzy. Do środy, 1 grudnia, argentyńscy rolnicy zebrali 23% powierzchni zasiewów pszenicy, co oznacza opóźnienie o 22 punkty procentowe w porównaniu ze zbiorami rok wcześniej.
 • Bardzo słabe wiadomości eksportowe oraz brak poważnych problemów produkcyjnych eksporterów, z wyjątkiem Argentyny, pomogły wywierać presję (na ceny pszenicy)” – powiedział Hightower.
 • Zbiory pszenicy w Kanadzie okazały się mniejsze niż oczekiwano z powodu suchych warunków w niektórych częściach Prairies, osiągając 33,8 miliona ton (+52% r/r), jednak to o 0,9 mln ton mniej niż prognozowano we wrześniu. „StatsCan rozpoznaje gorsze warunki wilgotnościowe, późną suszę, która dotknęła południową Saskatchewan i południową Albertę” – powiedział Ed Broschinski, analityk rynku towarowego MarketSense.
 • Ukraińscy rolnicy zakończyli zbiory pszenicy, osiągając 19,4 mln ton (-39,75% r/r).
 • Departament Rolnictwa USA (USDA) podał, że sprzedaż eksportowa pszenicy wyniosła 162 500 ton w tygodniu zakończonym 24 listopada, znacznie poniżej dolnej granicy prognoz analityków, która wahała się od 300 000 do 725 000 ton.
 • Martwimy się o Ukrainę i Rosję. Zalewają światowy rynek pszenicą, a ich ceny są znacznie niższe niż u nas” – powiedział Jack Scoville, wiceprezes Price Futures Group.
 • Indyjscy rolnicy zasiali pszenicę na 21,2 milionach hektarów (+6% s/s) od 1 października, kiedy rozpoczął się obecny sezon siewu. Przedłużające się deszcze pomonsunowe w październiku i listopadzie podniosły poziom wilgoci w glebie w środkowych i północnych Indiach, pomagając rolnikom zwiększyć powierzchnię pod pszenicę, główną uprawę ozimą. Wyższa produkcja pszenicy mogłaby zachęcić Indie, drugiego co do wielkości producenta na świecie, do rozważenia zniesienia majowego zakazu eksportu zboża.

Kukurydza

 • USDA odnotowało tygodniową sprzedaż eksportową kukurydzy z USA w wysokości 632 700 ton w tygodniu zakończonym 24 listopada. Rynek oczekiwał 475 tys. ton do 1,1 mln ton.
 • Ukraińscy rolnicy na dzień 1 grudnia zebrali 15,5 mln ton kukurydzy z 60% przewidywanego areału upraw.

Soja

 • Giełda w Buenos Aires podała, że ​​opóźnione sadzenie soi na sezon 2022/23 w Argentynie, szacowane na 16,7 miliona hektarów, nadal jest wstrzymywane przez „brak wilgotności powierzchniowej i wysokich temperatur”, pomimo pewnych opadów deszczu w ostatnich dniach. Stwierdzono, że sadzenie soi zostało ukończone w 29,1% do 1 grudnia, ale ogólnie o 17,2 punktu procentowego mniej niż w poprzednim sezonie, a w niektórych regionach o ponad 30 punktów procentowych.
 • Przedłużająca się susza sprawiła, że ponad jedna trzecia wcześnie zasianych nasion soi w głównym regionie rolniczym Argentyny jest w normalnym lub złym stanie, podała giełda zbożowa Rosario. Giełda Rosario dodała, że w pierwszym tygodniu grudnia spodziewane są temperatury powyżej normalnych i ciągły brak opadów, co jest złą wiadomością dla wcześnie zasianej soi, która już cierpi. „Brak wody i wysokie temperatury w ostatnich tygodniach pozostawiły wiele pól soi w stanie krytycznym. Większość z tych pól znajduje się na wschodzie i południowym zachodzie” – podała giełda, która zauważyła, że do tej pory obsiano 4,1 miliona hektarów wczesnej soi. W całym kraju giełda prognozuje całkowity obszar uprawy soi na 17,1 miliona hektarów, przy zbiorach szacowanych na około 48 milionów ton (+13,74% s/s).

Pozostałe rośliny oleiste

 • W Kanadzie ze względu na suszę zebrano 18,2 mln ton rzepaku (+32% r/r), jednak mniej o 0,9 mln ton względem wrześniowych prognoz.
 • Indyjscy rolnicy zwiększyli areał pod rzepak, kluczowe nasiona oleiste zasiane zimą, do 7,7 miliona hektarów na dzień 2 grudnia (+11,59% s/s).
 • Ukraińscy rolnicy na dzień 1 grudnia zebrali 9,9 mln ton nasion słonecznika z 97% prognozowanego areału upraw.

Pozostałe zboża

 • Ukraińscy rolnicy zakończyli zbiory jęczmienia, osiągając 5,6 mln ton (-40,43% r/r).

Ropa naftowa

 • Polska zgodziła się na porozumienie UE w sprawie ograniczenia ceny rosyjskiej ropy transportowanej drogą morską do $60 za baryłkę, co pozwoliło blokowi na formalne zatwierdzenie umowy w weekend – powiedział ambasador Polski przy UE Andrzej Sados. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że limit ceny rosyjskiej ropy będzie z czasem regulowany, tak aby Unia Europejska mogła reagować na rozwój sytuacji na rynku. Limit został zaprojektowany tak, aby ograniczyć dochody do Rosji, nie powodując jednocześnie wzrostu cen ropy. Statki z rosyjską ropą, które zostaną załadowane przed 5 grudnia i wyładowane w miejscu docelowym przed 19 stycznia, nie będą podlegać pułapowi cenowemu planowanemu przez zachodnie rządy, poinformowały Stany Zjednoczone. W dodatku UE zwolniła Węgry z limitu cenowego na rosyjską ropę. Wydobycie rosyjskiej ropy może spaść o 500 000 do 1 miliona baryłek dziennie (bpd) na początku 2023 r. po tym, jak Unia Europejska nałoży limity cenowe i zakaz importu drogą morską.
 • OPEC+ podjął decyzję o niezmienianiu limitów wydobycia podczas krótkiego spotkania online w niedzielę, 4 grudnia. Ten ruch grupy jest podyktowany koniecznością obserwacji faktycznych skutków zakazu importu rosyjskiej ropy do UE oraz limitem cenowym nałożonym przez kraje G7 i UE na rosyjską ropę eksportowaną drogą morską.
 • Rafinerie Valero Energy Corp, PBF Energy i Citgo Petroleum wykazały zainteresowanie uzyskaniem dostępu do wenezuelskiej ropy. Wenezuelska ciężka ropa, popularna wśród amerykańskich rafinerii do produkcji produktów od asfaltu po paliwa silnikowe, została częściowo zastąpiona dostawami rosyjskimi w następstwie sankcji nałożonych na Wenezuelę w 2018 roku. Dyrektor generalny Chevron, Michael Wirth, powiedział, że firma prawdopodobnie nie zwiększy inwestycji w celu zwiększenia produkcji Wenezueli w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, ponieważ złagodzenie ram sankcji zajmie trochę czasu.
 • Jednostka rafineryjna, która przetwarza ropę naftową na paliwo w największym zakładzie przetwórstwa ropy naftowej w Wenezueli, zepsuła się. Awaria fluidalnego krakingu katalitycznego (FCC) spowodowała, że największa rafineria w kraju, Amuay o zdolności produkcyjnej 645 000 baryłek dziennie (bpd) na półwyspie Paraguana, wstrzymała w czwartek produkcję benzyny. Powolna produkcja z rafinerii państwowej firmy naftowej PDVSA, które pracują na ułamku swoich zdolności przerobowych, spowodowała w ostatnich latach okresowe niedobory paliwa w południowoamerykańskim kraju OPEC. Amuay wraz z pobliską rafinerią w Cardon tworzą Centrum Rafinacji Paraguana (CRP) w zachodnim stanie Falcon w Wenezueli, o łącznej mocy przerobowej 955 000 baryłek dziennie.
 • TotalEnergies zmniejszy swoje inwestycje w brytyjskie projekty naftowe i gazowe na Morzu Północnym o jedną czwartą w przyszłym roku po tym, jak rząd Wielkiej Brytanii podniósł podatek od nieoczekiwanych dochodów w tym sektorze. „Tylko w 2023 roku nasze inwestycje zostaną zmniejszone o 25%” – powiedział Jean Luc Guiziou w oświadczeniu. TotalEnergies, drugi co do wielkości brytyjski producent ropy i gazu na Morzu Północnym według danych Woodmac, pierwotnie planował wydać 500 milionów funtów na brytyjskim Morzu Północnym w przyszłym roku. Guiziou powiedział, że w obecnej formie, bez mechanizmu odzwierciedlającego wszelkie spadki cen ropy i gazu, podatek od nieoczekiwanych dochodów wpłynie szczególnie na inwestycje krótkoterminowe. „Przemysł energetyczny działa na rynku cyklicznym i podlega niestabilnym cenom towarów. Uważamy, że rząd powinien pozostać otwarty na przegląd podatku od zysków z energii, jeśli ceny spadną przed 2028 r.” – powiedział Guiziou.
 • Konsumpcja oleju napędowego, opałowego i innych destylowanych olejów opałowych w USA zaczęła spadać w odpowiedzi na wysokie ceny oraz spowolnienie produkcji i transportu towarowego. Wolumen destylatu dostarczanego na rynek krajowy (wskaźnik zużycia) wyniósł we wrześniu 4,01 mln baryłek dziennie (-0,5% r/r). Ceny destylatów utrzymywały się na bardzo wysokim poziomie w wyniku niedoborów paliw spowodowanych silnym ożywieniem gospodarczym po lockdownach spowodowanych pandemią oraz brakiem mocy produkcyjnych krajowych rafinerii. Spowolnienie eksportu oleju napędowego z Chin w tym roku oraz zakłócenia spowodowane rosyjską inwazją na Ukrainę i nałożonymi w odpowiedzi sankcjami nasiliły problem.
 • Norweska firma energetyczna Aker BP poinformowała, że jej zarząd zatwierdził plan zainwestowania około $19 miliardów w rozwój nowych pól naftowych i gazowych w latach 2023-2028. Aker BP jeszcze w tym miesiącu przedstawi plany rozwoju do zatwierdzenia norweskiemu ministerstwu energii, obejmujące zagospodarowanie złoża NOAKA, projekt Valhall PWP-Fenris, projekt satelitarny Skarv i Utsira High. „W ujęciu netto dla Aker BP zasoby ropy i gazu w projektach szacuje się na około 730 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej” — podała firma. Średnią cenę ropy na progu rentowności dla rozwoju pola oszacowano na $35–$40 za baryłkę.
 • Hiszpańska firma energetyczna Repsol otrzymała zgodę na wycofanie się z dwóch obszarów poszukiwania ropy i gazu w Zatoce Meksykańskiej. Repsol wygrał dwa bloki w przetargu w 2018 r., po tym jak reforma energetyczna pozwoliła firmom innym niż państwowy Pemex na zawieranie kontraktów na poszukiwanie węglowodorów. Meksykański organ regulacyjny ds. ropy naftowej (CNH) zatwierdził na sesji publicznej rozpoczęcie procesu wycofywania się Repsolu, ale nie wyszczególnił powodów Repsolu. Źródło regulacyjne powiedziało, że firma nie znalazła żadnych perspektywicznych zasobów w blokach. Jak wynika z dokumentów z przetargu z 2018 r., w blokach spodziewano się obecności lekkiej ropy naftowej i gazu mokrego. Jednak na żadnym z bloków nie wykonano jeszcze odwiertów, jak wynika z danych CNH. Repsol ma obecnie tylko jeden projekt poszukiwawczo-wydobywczy w Meksyku, na głębokich wodach tzw. Basenu Salina, niedaleko Veracruz i Tabasco, który wygrał w ramach konsorcjum z innymi firmami jako operatorem.
 • Indyjski Reliance Industries operator największego na świecie kompleksu rafineryjnego, kupuje rosyjskie paliwa rafinowane, w tym zakupy benzyny ciężkiej. Indie zaimportowały około 410 000 ton benzyny ciężkiej, używanej do produkcji petrochemikaliów, we wrześniu i październiku. Dane pokazały, że z tej liczby Reliance otrzymało około 150 000 ton z rosyjskich portów Ust-Ługa, Tuapse i Noworosyjsk. Prywatna rafineria nie kupowała rosyjskiej benzyny w 2020 i 2021 roku.
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 2 grudnia 2022 wynosiły 6,172 mln (b/z t/t).
 • Liczba odwiertów naftowych w USA pozostała na niezmienionym poziomie 627 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

 • Na rynku spot ceny gazu w Kalifornii wzrosły o około 125% w ciągu ostatnich dwóch tygodni, ponieważ mróz i śnieg pokrywają części stanu, a przerwy w dostawie gazu i ograniczenia w rurociągach ograniczają przepływ gazu. Na północy stanu są to najwyższe ceny od lutego 2014 roku.
 • Opierając się na bieżących postępach i pod warunkiem, że nadal będziemy spełniać niezbędne wymogi regulacyjne, przewidujemy, że ponowne uruchomienie naszego zakładu skraplania nastąpi pod koniec roku” – powinformowała rzeczniczka Freeport LNG Heather Browne w e-mailu. Każde ponowne uruchomienie musi zostać zatwierdzone przez amerykański urząd ds. bezpieczeństwa rurociągów i materiałów niebezpiecznych (PHMSA), który nie podpisał jeszcze pełnego planu naprawy. Oficjalny plan prac naprawczych Freeport LNG pozostaje „w toku”, a firma nie złożyła jeszcze wniosku o wznowienie normalnej działalności, powiedział PHMSA. Regulator nie był w stanie oszacować, jak długo potrwa ocena wniosku. Analitycy powiedzieli, że może minąć styczeń lub luty, zanim PHMSA przejrzy i zatwierdzi wszelkie prośby o ponowne uruchomienie, a Freeport dokończy niezbędne prace.
 • Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu na styczniowe dostawy wzrosły do $35,00/mmBtu (+12,9% t/t). „Patrząc na krzywą do przodu, luty wydaje się być miejscem, w którym popyt powróci, ponieważ większość wydaje się być dobrze zabezpieczona na styczeń” – powiedział Toby Copson, globalny szef handlu i doradztwa w Trident LNG.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 121,4 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +4,93% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 129,4 bcfd.
 • Listopadowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosiła średnio 99,5 mld stóp sześciennych dziennie (+0,30% m/m).
 • Listopadowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wyniósł średnio 11,5 bcfd (+4,42% m/m).
 • Grudniowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 12,7 bcfd (+7,63% m/m).
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych pozostała na niezmienionym poziomie 155 aktywnych punktów.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 25 listopada spadły o -81 mld stóp sześciennych (bcf) do 3 483 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o -2,4% poniżej 5-letniej średniej. Analitycy prognozowali spadek zapasów o -84 bcf.

Energia odnawialna

 • Hiszpańska firma naftowa Cepsa planuje zainwestować 3 miliardy euro w jeden z największych projektów zielonego wodoru w Europie. Projekt będzie produkował 300 000 ton wodoru rocznie, który będzie wykorzystywany do zasilania rafinerii firmy, a także lokalnej żeglugi i transportu ciężkiego. Posłuży również do produkcji biopaliwa dla przemysłu lotniczego. Projekt będzie obejmował dwa elektrolizery o łącznej mocy 2 gigawatów (GW) w miastach portowych Huelva i Algeciras, przy czym pierwszy ma zostać uruchomiony w 2026 r., a drugi w 2027 r. Projekt pomoże Hiszpanii stać się „potęgą energetyczną z możliwością eksportu do reszty świata i zagwarantować Europie niezależność energetyczną” – powiedział dyrektor generalny Maarten Wetselaar.
 • Holenderski rząd powiedział, że wyznaczy operatora sieci gazowej Gasunie do nadzorowania planów rozwoju sieci wodorowej na Morzu Północnym, poinformował minister energii Rob Jetten. Kraj planuje zwiększać moc morskiej energii wiatrowej o ponad 1 gigawata (GW) rocznie przez wiele lat, osiągając 20 GW do 2030 r. Inżynierowie twierdzą, że nie wszystko to można wykorzystać w godzinach porannych i popołudniowych, kiedy większość jest generowana, a rząd bada alternatywne sposoby magazynowania energii elektrycznej. Wśród rozważanych rozwiązań znajdują się akumulatory i wodór. „Po 2030 roku znaczna część energii z farm wiatrowych będzie przetwarzana na wodór i dostarczana na ląd rurociągami, ponieważ na tak duże odległości transport wodoru jest bardziej wydajny niż transport energii elektrycznej” – napisał Jetten. Minister powiedział, że kraj jest na dobrej drodze do osiągnięcia 500 MW mocy hydrolizy do 2025 roku. „Rząd spodziewa się dotowania 800-1000 MW projektów hydrolizy w ramach IPCEI (ważny projekt stanowiący przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania) w nadchodzącym roku”.
 • Niemieckie przedsiębiorstwo energetyczne RWE nabyło irlandzką firmę Western Power Offshore Developments Ltd, która rozwija projekt farmy wiatrowej u wybrzeży Irlandi Projekt morskiej farmy wiatrowej East Celtic znajduje się na wczesnym etapie rozwoju i po ukończeniu będzie miał potencjał do generowania do 900 megawatów (MW) energii wiatrowej. Szczegóły finansowe transakcji nie zostały ujawnione.Irlandzki rząd zamierza do 2030 roku podłączyć do sieci 7 gigawatów morskiej energii wiatrowej.

Złoto

 • Ponieważ liczba miejsc pracy w USA jest znacznie wyższa niż oczekiwano… obserwujemy obawy, że FED może potrzebować dalszych podwyżek stóp procentowych” – powiedział David Meger, dyrektor handlu metalami w High Ridge Złoto jest bardzo wrażliwe na rosnące stopy procentowe w USA, ponieważ zwiększają one koszt alternatywny posiadania nierentownego kruszcu.
 • London Bullion Market Association (LBMA) tworzy bazę danych rosyjskich sztabek złota przechowywanych przez banki w Londynie, aby pomóc zapobiegać uchylaniu się od sankcji przez rosyjskie firmy lub rosyjski bank centralny. Banki i LBMA niechętnie mówią, ile rosyjskiego złota znajduje się w skarbcach, ale ujawnienia funduszy inwestycyjnych posiadających złoto pokazują, że setki ton zgromadziły się w Londynie, Zurychu i Nowym Jorku, zanim Rosja najechała Ukrainę w lutym. Liczby z jedenastu funduszy pokazują, że około 7% całego posiadanego przez nie złota – obecnie około 160 ton o wartości około 9 miliardów dolarów – pochodzi z Rosji. LBMA udostępni swoje dane organom celnym i uczestnikom rynku – ale nie opinii publicznej – aby pomóc im sprawdzić, czy rosyjskie sztabki złota przemieszczające się między krajami lub właściciele znajdowali się poza Rosją przed nałożeniem sankcji. Londyn jest największym na świecie centrum handlu złotem, a Rosja jest jednym z największych producentów złota. Baza danych ma na celu zapewnienie, że „w miarę przemieszczania się metalu na całym świecie możemy łatwiej wykazać przestrzeganie sankcji” – powiedziała dyrektor naczelna LBMA, Ruth Crowell.
 • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX) i szanghajskiej (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Miedź

 • Całkowita produkcja miedzi w Chile wzrosła w październiku do 477 000 ton (+1,4% r/r). Produkcja państwowego giganta Codelco spadła do 135,8 tysiąca ton (-5,8% r/r), w kopalni Escondida (BHP Group) wyprodukowano 99,7 tysiąca ton (+17,7% r/r). Collahuasi, wspólne przedsięwzięcie Anglo American i Glencore, wyprodukowało 44 900 ton (-9,3% r/r).

Pozostałe metale przemysłowe

 • Japonia nałoży cła antydumpingowe na import drutu stalowego ocynkowanego ogniowo z Chin i Korei Południowej. W oświadczeniu ministerstwo stwierdziło, że cła, które mają być nakładane od 8 grudnia 2022 do 7 grudnia 2027 r., są następstwem dochodzeń prowadzonych od czerwca 2021 r., które wykazały, że import spowodował „istotną szkodę” dla przemysłu krajowego.

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *