aktualności – 3 marzec 2022

Ponad 90 informacji, głównie oscylujących wokół wojny na Ukrainie oraz sankcji na Rosję. Jednak nie można ignorować tych zdarzeń – bo one determinują nam zachowanie cen większości surowców na rynkach! A aktualną sytuację na 10 surowcach omówię w programie o 14:00!

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 3 marzec 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

Ogólne informacje

  • Sankcje i exodus zachodnich firm naftowych prawdopodobnie w perspektywie średnio- i długoterminowej doprowadzą do zmniejszenia rosyjskiej produkcji ropy i gazu” – napisali analitycy Commerzbanku.
  • Konflikt (rosyjsko-ukraiński) nadal napędza wzrost cen surowców, ponieważ nasilenie zachodnich sankcji grozi zakłóceniem handlu” – powiedział TD Securities.
  • W miarę jak konflikt się przedłuża, w zasadzie nie ma żeglugi z Ukrainy” – powiedział Don Roose, prezes brokera US Commodities. Trzy największe na świecie linie kontenerowe zawiesiły we wtorek transport ładunków do i z Rosji, co stanowi kolejny cios dla handlu z tym krajem.
  • Ministrowie ds. energii z krajów Unii Europejskiej zgodzili się w poniedziałek na pilne podłączenie europejskiego systemu energetycznego do sieci Ukrainy, co zwiększyłoby jej niezależność od Rosji po inwazji Moskwy na ten kraj.
  • Przy stole panowało szerokie porozumienie. Na tej podstawie posuniemy się naprzód… aby jak najszybciej podłączyć system elektroenergetyczny Ukrainy” – powiedział po spotkaniu unijny komisarz ds. energii Kadri Simson. Ukraina odłączyła swoją sieć od systemu rosyjskiego w zeszłym tygodniu i poprosiła o awaryjną synchronizację z systemem europejskim. Oznaczałoby to, że Rosja nie kontrolowałaby już technicznych aspektów ukraińskiej sieci, takich jak częstotliwość sieci. Urzędnicy UE powiedzieli, że połączenie może zostać ukończone w ciągu kilku tygodni.
  • Wielka Brytania w poniedziałek nakazała swoim portom zablokowanie wszelkich jednostek pływających pod rosyjską banderą lub uznanych za zarejestrowane, posiadane lub kontrolowane przez osoby związane z Rosją, co jeszcze bardziej utrudnia logistykę surowcową w Europie. Jednak departament transportu powiedział, że sankcje dotyczyły statku, a nie jego ładunku, a zatem nie powstrzymają statków zarejestrowanych w innych krajach przed transportem rosyjskiej ropy lub skroplonego gazu ziemnego do Wielkiej Brytanii.
  • Kanada zakazała wpływania rosyjskich statków do swoich portów.
  • Kraje Unii Europejskiej rozważają zakaz wpływania rosyjskich statków do portów wspólnoty, mając na celu zaostrzenie ograniczeń morskich po zatrzymaniu ruchu lotniczego. Hiszpania także rozważa zakaz jakichkolwiek dostaw do rosyjskich statków, z paliwem włącznie, a także ogólny zakaz wpływania na wody terytorialne Hiszpanii.
  • Globalny handlarz surowcami rolnymi Bunge Ltd powiedział, że ciągły konflikt na Ukrainie i ostre sankcje na Rosję mogą mieć „niekorzystny wpływ” na jej działalność w regionie spichlerza Europy (i świata). Bunge i konkurencyjne agrobiznesy Archer-Daniels-Midland Co i Cargill Inc zawiesiły działalność na Ukrainie w zeszłym tygodniu po tym, jak Rosja zaatakowała sąsiada. Ale do tej pory nikt z nich nie zaprzestał działalności w Rosji. Konflikt grozi dalszym ograniczeniem światowych dostaw zbóż i olejów jadalnych, prawdopodobnie zaostrzając gwałtownie rosnącą inflację żywności. Rosja i Ukraina dostarczają blisko 30% światowego eksportu pszenicy, ok. 19% eksportu kukurydzy i ok. 80% oleju słonecznikowego. „Kontynuacja konfliktu może wywołać szereg dodatkowych sankcji gospodarczych i innych… Wszelkie takie sankcje mogą również mieć negatywny wpływ na naszą rosyjską działalność” – powiedział Bunge we wniosku złożonym w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Bunge w ostatnich latach ograniczyło swoją działalność w zakresie handlu zbożem w Rosji, w tym sprzedaż terminalu eksportowego zboża w Rostowie w zeszłym roku, dzięki czemu w Rosji ma aktywa o wartości zaledwie $121 milionów. Cargill ma znacznie większą obecność w Rosji, zatrudniając około 2500 pracowników i inwestując ponad $1,1 miliarda w przetwórstwo zbóż i nasion oleistych, pasze dla zwierząt, przetwórstwo drobiu i inne przedsiębiorstwa. Archer-Daniels-Midland ma oddział w branży środków aromatyzujących WILD w Rosji i posiada 50% udziałów w Aston Foods and Food Ingredients, firmie produkującej słodziki i skrobie.
  • Inwazja Rosji na Ukrainę zagraża światowym dostawom żywności, powiedział we wtorek norweski producent nawozów Yara International. Ukraina i Rosja są głównymi eksporterami niektórych najbardziej podstawowych artykułów spożywczych na świecie, ale eksportuje również składniki odżywcze dla roślin, a także gaz ziemny, co ma kluczowe znaczenie dla produkcji nawozów azotowych. Yara powiedział, że w sumie 25% europejskich dostaw kluczowych składników odżywczych dla roślin – azotu, potażu i fosforanów – pochodzi z Rosji. „Przy niezrównoważonych warunkach geopolitycznych największe źródła surowców do produkcji żywności w Europie podlegają ograniczeniom i nie ma krótkoterminowych alternatyw” – powiedział Yara w oświadczeniu. Norweska firma, będąca jednym z największych światowych producentów nawozów, zaopatruje ukraińskie rolnictwo i jest dużym odbiorcą surowców, m.in. fosforanów i potażu, z Rosji, która zaopatruje również europejskie zakłady nawozów azotowych w gaz ziemny. „Jedną z potencjalnych konsekwencji jest to, że tylko najbardziej uprzywilejowana część światowej populacji ma dostęp do wystarczającej ilości żywności. Dlatego ważne jest, aby społeczność międzynarodowa zebrała się i pracowała na rzecz zabezpieczenia światowej produkcji żywności i zmniejszenia zależności od Rosji, mimo że liczba alternatyw jest obecnie ograniczona” – powiedział Yara, dodając, że chociaż wysokie ceny mogą mieć krótkoterminowy pozytywny wpływ na zysk, oznaczałyby niezrównoważony system żywnościowy, co prowadzi do głodu i konfliktów w dłuższej perspektywie.
  • Minister rolnictwa Brazylii, Tereza Cristina Dias, powiedziała, że kraj wkrótce uruchomi krajowy plan nawozowy, aby stymulować inwestycje w kopalnie potażu i fosforu. W wywiadzie dla CNN Dias powiedział, że Brazylia potrzebuje większej produkcji nawozów ze względu na „sprawę bezpieczeństwa narodowego”. Brazylia ma zapasy nawozów, które powinny wystarczyć do października, kiedy to nasilają się zbiory największych zbiorów zbóż w kraju, powiedział Dias. Kraj importuje około 85% zużywanych nawozów, w tym potaż, który z powodu konfliktu na Ukrainie i zachodnich sankcji nałożonych na ważnego producenta Białorusi, stoi w obliczu większego wąskiego gardła. W przypadku potażu zakupy zagraniczne kraju stanowią 96% konsumpcji.

Kawa

  • Dealerzy powiedzieli, że fundusze nadal ograniczają długie pozycje, szukając możliwości pozbycia się bardziej ryzykownych aktywów. Handlowcy zauważyli informacje o ograniczonym przepływie kontenerów do Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. Rosja jest szóstym co do wielkości importerem kawy na świecie, z prawie 7 milionami 60-kg worków rocznie, z czego 60%–70% to robusta.
  • Dealerzy twierdzą, że ruch na arabice wydaje się być spowodowany przez spekulantów, którzy osiągają zyski i opuszczają część swojej dużej długiej pozycji netto w obliczu niepewności na szerszym rynku finansowym, spowodowanej wojną w Europie Wschodniej.
  • Eksport kawy z Wietnamu w pierwszych dwóch miesiącach roku prawdopodobnie wzrósł do 293 000 ton (+3,4% r/r).
  • Eksport kawy z Hondurasu w lutym wzrósł do 661 580 worków 60-kilogramowych (+3,1% r/r).

Cukier

  • Międzynarodowa Organizacja Cukru w ​​poniedziałek obniżyła prognozę przewidywanego światowego deficytu cukru w ​​sezonie 2021/22 (październik/wrzesień) do 1,93 mln ton z poprzedniej prognozy 2,55 mln.
  • Dostawy po wygaśnięciu marcowego kontraktu były realizowane na poziomie około 26 000 lotów, czyli około 1,32 miliona ton, co jest największą wartością odnotowaną w tym miesiącu kontraktowym.
  • Wysokie ceny ropy naftowej mogą prowadzić do większego wykorzystania trzciny do produkcji etanolu na biopaliwa zamiast cukru, szczególnie w Brazylii. Chociaż ceny paliw w Brazylii są stabilne od stycznia, kiedy państwowa spółka Petrobras po raz ostatni podniosła ceny, dealerzy uważają, że rośnie presja na nową podwyżkę, która zwiększy atrakcyjność etanolu wśród przetwórców. Goldman Sachs powiedział, że ceny benzyny w Brazylii są obecnie o 23% poniżej międzynarodowego parytetu.
  • Egipt zamierza importować 300 000 ton cukru w ​​2022 roku, w tym 100 000 ton już zakupionych, powiedział minister zaopatrzenia Ali Moselhy.

Kakao

  • The International Cocoa Organization prognozuje deficyt w sezonie 2020/21 na poziomie 181 tysięcy ton.
  • Dealerzy twierdzą, że fundusze likwidują również długie pozycje w kakao, starając się sprzedać bardziej ryzykowne aktywa. Rynek nadal czerpie wsparcie z obaw o gorącą i suchą pogodę na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Pszenica

  • Oczekuje się, że indyjski eksport pszenicy przyspieszy w wyniku lawiny zapytań ze strony kupujących poszukujących alternatyw dla dostaw z Morza Czarnego, ponieważ rosyjska inwazja na Ukrainę grozi zakłóceniem dostaw od dwóch głównych producentów. Po pięciu rekordowych zbiorach z rzędu Indie zmagają się z zapasami pszenicy, a zarówno rząd, jak i prywatni handlowcy chcą wykorzystać każdą okazję do sprzedaży zboża na rynku światowym. Pas czarnomorski jest największym światowym dostawcą pszenicy, ale biorąc pod uwagę obecną niepewność, popyt przeniesie się do Indii, powiedział agencji Reuters Nitin Gupta, wiceprezes Olam Agro India. Indie, które wyeksportowały 6,12 mln ton pszenicy w 2021 r. (+446% r/r), prawdopodobnie sprzedają w pierwszej połowie 2022 r. 4 mln ton zboża. Poza Indiami, w obliczu jakichkolwiek długotrwałych zakłóceń w dostawach Morza Czarnego, Australia może stać się kolejnym czołowym dostawcą. „Po raz pierwszy od wielu lat Indie otrzymały tak wiele zapytań dotyczących zarówno szybkich, jak i długoterminowych dostaw pszenicy. Nie widzieliśmy takiego zainteresowania indyjską pszenicą, przynajmniej nie w ostatnim czasie”, powiedział szef globalnej firmy handlowej, który nie chciał być identyfikowany zgodnie z polityką swojej firmy. Bangladesz, Filipiny, Korea Południowa, Sri Lanka i Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do głównych odbiorców indyjskiej pszenicy, ale nowi nabywcy, tacy jak Liban, mogą również zwrócić się do Indii.
  • Unia Europejska rozważy pozwolenie rolnikom na użytkowanie odłogów, w szczególności do uprawy roślin wysokobiałkowych na paszę, aby przeciwdziałać zakłóceniom dostaw z Ukrainy po inwazji Rosji, poinformowali w środę urzędnicy. Komisja Europejska ma zbadać, jak zastosować taki ruch, który zmodyfikowałby zasady unijnej polityki rolnej w zakresie ochrony gleb i bioróżnorodności, i przedstawi propozycje na następnym spotkaniu ministrów 21 marca, powiedział dziennikarzom. Francuska grupa spółdzielcza InVivo, jedna z największych europejskich firm rolniczych, poinformowała w środę, że odstąpienie od przepisów dotyczących odłogowania w ramach Wspólnej Polityki Rolnej UE może zwiększyć powierzchnię upraw o 10-15% i zwiększyć produkcję pszenicy w UE.
  • Egipski General Authority of Supply Commodities (GASC) poinformował, że w ciągu czterech dni anulował drugi międzynarodowy przetarg na pszenicę, ponieważ kryzys na Ukrainie nadal zakłócał rynki zboża. „Importerzy stoją w obliczu znacznie wyższych cen i mniejszych dostaw, ponieważ walki na Ukrainie ograniczają eksport pszenicy z Morza Czarnego. Walki nie wyglądają na szybkie zakończenie, co z kolei oznacza, że ​​eksport pszenicy z Ukrainy i Rosji raczej nie wróci szybko do normy” – powiedział jeden z handlowców. Rosja i Ukraina są czołowymi eksporterami do Egiptu. GASC dokonała ostatnio zakupu 360 000 ton ukraińskiej pszenicy, której dostawa może być obecnie zagrożona. Minister zaopatrzenia Egiptu Ali Moselhy powiedział, że kontrakty na pszenicę z Rosją i Ukrainą nadal obowiązują, a oba kraje pracują nad wypełnieniem swoich zobowiązań umownych. Moselhy powiedział lokalnej telewizji, że zapasy pszenicy wystarczały na cztery miesiące i mogą zostać rozciągnięte do końca listopada, bez nowego importu, po dodaniu lokalnych zbiorów. „Egipt musi znaleźć nowe źródła pszenicy, ale dzisiejszy przetarg wskazuje, że znalezienie alternatywnych dostaw na obecnym napiętym rynku światowym przy tak niestabilnych cenach nie jest łatwe”, powiedział inny przedsiębiorca.

Kukurydza

  • Inwestorzy obawiają się, że konflikt może uniemożliwić rolnikom z Rosji i Ukrainy sadzenie tej wiosny upraw takich jak kukurydza. „Myślę o polach uprawnych jako o polach bitew, a część z nich po prostu nie będzie dostępna” – powiedział Stephen Nicholson, globalny strateg zbóż i nasion oleistych w Rabobank.

Ryż

  • Indie są największym światowym eksporterem ryżu, wysyłając w zeszłym roku 20 milionów ton.

Soja

  • StoneX prognozuje, że sezon 2021/22 w Brazylii przyniesie 121,17 mln ton soi – co oznacza spadek prognozy o 4,2% względem lutowych predykcji. „Nawet pozytywne korekty w stanach Goiás, Mato Grosso, São Paulo, północno-wschodnim i północnym nie były w stanie znacząco zrekompensować silnych oczekiwanych strat” – powiedziała analityczka StoneX, Ana Luiza Lodi mając na myśli południowy stan Rio Grande do Sul.

Pozostałe rośliny oleiste

Pozostałe zboża

Wieprzowina, wołowina oraz drób

Ropa naftowa

  • Przed rosyjską inwazją na Ukrainę inwestorzy zmniejszali swoją byczą pozycję w ropie naftowej i produktach rafineryjnych, co prawdopodobnie tłumaczy skrajną niestabilność po rozpoczęciu operacji wojskowej. Fundusze hedgingowe i inne podmioty zarządzające środkami finansowymi sprzedały równowartość 14 milionów baryłek w sześciu najważniejszych kontraktach futures i opcjach związanych z ropą w tygodniu do 22 lutego wg CFTC. Do czasu rozpoczęcia inwazji inwestorzy byli przekonani, że nasilający się konflikt i sankcje nie zakłócą eksportu ropy z Rosji. Nasilający się konflikt stopniowo przybiera charakter nieograniczonej wojny gospodarczej, przy czym liczba zakazów handlu, zamrożenia aktywów, konfiskat i przymusowych rozporządzeń gwałtownie wzrasta, w związku z czym odbijać się to będzie także na surowcach energetycznych, „wyjętych” spod sankcji Zachodu.
  • Według handlowców koszty transportu rosyjskiej ropy wzrosły pięciokrotnie w ciągu tygodnia w regionie Morza Czarnego, zniechęcając regularnych nabywców Uralu i CPC Blend. Rosyjski producent ropy Surgutnieftiegaz nie rozstrzygnął przetargu spot na 200 tys. ton ropy Urals z portów bałtyckich, ponieważ firma nie otrzymała ofert od kupujących. Surgutnieftiegaz ogłosił kolejny przetarg na 800 tys. ton marcowego eksportu ropy typu Ural. „Mamy statki na najbliższe terminy, ale nie mamy pojęcia, w jaki sposób załadujemy ładunki w połowie marca”, powiedział jeden z dużych nabywców rosyjskiej ropy Ural, podkreślając problem ze znalezieniem statków na Morzu Bałtyckim do załadunku ładunków po 10 marca. Inny przedsiębiorca powiedział, że uczestnicy rynku wciąż próbują ustalić, jakie mogą być ich narażenie na sankcje i na razie ograniczyli handel do minimum. W tym samym czasie BP plc odwołało wszystkie załadunki oleju opałowego z rosyjskiego portu Taman na Morzu Czarnym z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

wykres cen ropy typu Brent (futures) oraz Ural (spot); źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Niektóre rosyjskie firmy naftowe przestały bankować u objętych sankcjami pożyczkodawców, w tym VTB i Sbierbanku, i przeszły do ​​tych, które nie podlegają ograniczeniom, w tym Rosbank, Unicredit i Raiffeisen. Choć rosyjskie koncerny energetyczne nie podlegają zachodnim sankcjom, te nałożone na rosyjskie banki spowodowały zawieszenie płatności na konta bankowe koncernów naftowych, gdyż zachodnie banki unikały prowadzenia z nimi interesów. „Nie byliśmy w stanie otrzymywać płatności od naszych kontrahentów od zeszłego tygodnia, więc musieliśmy wprowadzić zmiany, aby utrzymać działalność gospodarczą”, powiedział jeden ze źródeł w rosyjskiej firmie naftowej, która miała konto w jednym z objętych sankcjami banków.
  • Kanada zakazała importu rosyjskiej ropy naftowej.
  • OPEC+ podczas spotkania utrzymał swój plan zwiększania limitów produkcji o 0,4 mln baryłek dziennie w kwietniu, ignorując podczas rozmów kryzys na Ukrainie i ignorując apele konsumentów o więcej ropy, mimo że ceny ropy gwałtownie wzrosły. W oświadczeniu po środowym posiedzeniu, w którym zapowiedziano decyzję o przedłużeniu dotychczasowych planów, grupa nie wspomniała o kryzysie na Ukrainie, po prostu odnosząc się do „wydarzeń geopolitycznych”, które niepokoiły rynek. „Obecne fundamenty rynku ropy naftowej i konsensus co do jego perspektyw wskazują na dobrze zrównoważony rynek, a obecna zmienność nie jest spowodowana zmianami fundamentów rynku, ale bieżącymi wydarzeniami geopolitycznymi” – napisano w oświadczeniu OPEC+. Po środowych rozmowach, które trwały niespełna kwadrans i najkrótszym w historii spotkaniu, jedno ze źródeł powiedziało: „Nie padło ani jedno słowo w sprawie Ukrainy”.
  • Stany Zjednoczone i ich sojusznicy rozważają skoordynowane uwolnienie rezerw ropy naftowej w obliczu gwałtownie rosnących cen i zacieśniania dostaw po inwazji Rosji na Ukrainę, powiedział Reuterowi źródło OPEC+ i starszy przedstawiciel branży. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA), organ z siedzibą w Paryżu, który reprezentuje głównie kraje uprzemysłowione, zorganizuje we wtorek nadzwyczajne spotkanie ministrów, powiedział szef agencji Fatih Birol.
  • Szef OPEC i ministrowie z głównych afrykańskich krajów produkujących ropę w poniedziałek bronili inwestycji w paliwa kopalne, mówiąc, że potrzeby rozwojowe Afryki zostały przeoczone w globalnym dążeniu do dekarbonizacji. Afryka odpowiada za mniej niż 3% światowych emisji dwutlenku węgla, podczas gdy około 600 milionów Afrykanów nie ma dostępu do elektryczności. „Afryka nie zaprzecza potrzebie przejścia na paliwa odnawialne, na czystsze źródła energii, ale w tym momencie mówimy tylko, że kiedy zaczynamy działać razem, pozwólcie nam trochę cieszyć się naszymi zasobami” – powiedział Timipre Sylva, minister ropy Nigerii.
  • Decyzja BP plc o rezygnacji z udziałów w naftowym potentata Rosneft jest pierwszym głośnym przykładem samosankcjonowania się przez firmy ich powiązań biznesowych z Rosją, procesu, który może mieć poważne krótko- i długoterminowe konsekwencje dla rynków energetycznych. BP plc posiada 19,75% udziałów w Rosneft, co może kosztować nawet $25 mld. „Byłem głęboko zszokowany i zasmucony sytuacją na Ukrainie, a moje serce kieruję się do wszystkich, których to dotyczy. Skłoniło nas to do gruntownego przemyślenia pozycji BP wobec Rosneft” – powiedział dyrektor generalny BP Bernard Looney. To zakończenie 30-letniej współpracy obu firm.
  • Shell opuści wszystkie swoje rosyjskie operacje, w tym dużą fabrykę skroplonego gazu ziemnego jako skutek rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Shell zapowiedział w oświadczeniu, że opuści flagową fabrykę LNG Sachalin 2, w której ma 27,5% udziałów, a która w 50% jest własnością i jest zarządzana przez rosyjskiego giganta gazowego Gazprom. Projekt Sachalin 2, zlokalizowany u północno-wschodnich wybrzeży Rosji, jest ogromny, produkując około 11,5 mln ton LNG rocznie, który jest eksportowany na główne rynki, w tym do Chin i Japonii. Dla Shella, największego na świecie handlowca LNG, pozostawienie projektu jest ciosem dla planów dostaw gazu na szybko rozwijające się rynki w nadchodzących dziesięcioleciach. Shell powiedział, że decyzja o wyjściu z rosyjskich spółek joint venture doprowadzi do utraty wartości. Pod koniec 2021 r. Shell miał około $3 miliardów w aktywach trwałych w tych przedsięwzięciach w Rosji. „Jesteśmy zszokowani utratą życia na Ukrainie, nad którą ubolewamy, w wyniku bezsensownego aktu militarnej agresji, który zagraża bezpieczeństwu europejskiemu” – powiedział w oświadczeniu szef Shella Ben van Beurden. Shell powiedział, że wyjście Rosji nie wpłynie na jego plany przejścia na energię niskoemisyjną i odnawialną. Firma planuje też zakończyć swoje zaangażowanie w bałtycki gazociąg Nord Stream 2 łączący Rosję z Niemcami, który pomogła sfinansować w ramach konsorcjum firm. Shell wyjdzie także z Salym Petroleum Development, kolejnego joint venture z Gazpromem. Salym i Sachalin 2 razem wniosły $700 milionów do zysków netto Shella w 2021 roku. „Właściwa decyzja zarządu Shell, aby wyjść z rosyjskich przedsięwzięć”, powiedział w poście na LinkedIn Adam Matthews, dyrektor ds. inwestycji w Church of England Pensions Board, która inwestuje w Shell.
  • Norweski Equinor, w większości należący do państwa norweskiego, powiedział, że rozpocznie zbywanie swoich wspólnych przedsięwzięć w Rosji. Nastąpiło to po tym, jak państwowy fundusz majątkowy tego kraju, największy na świecie, ogłosił w niedzielę, że pozbędzie się swoich rosyjskich aktywów.
  • Exxon Mobil rozpoczął usuwanie pracowników będących obywatelami USA z Rosji. Operacja obejmuje personel z dużych zakładów wydobycia ropy i gazu na wyspie Sachalin na Dalekim Wschodzie Rosji. W 2021 roku Exxon zatrudniał ponad 1000 osób w całej Rosji z biurami w Moskwie, Sankt Petersburgu, Jekaterynburgu i Jużnosachalinie. „Rosyjski biznes Exxona jest stosunkowo niewielki w kontekście jego szerszego przedsięwzięcia, więc nie ma takiego znaczenia, jakie ma dla BP czy TotalEnergies, gdyby miał porzucić swoje rosyjskie aktywa” – powiedział Anish Kapadia, dyrektor ds. energii i badacz górnictwa Pallissy Advisors. Exxon eksploatuje trzy duże przybrzeżne pola naftowe i gazowe, których działalność opiera się na wyspie Sachalin. Są plany dodania terminalu eksportowego skroplonego gazu ziemnego na tym terenie.
  • TotalEnergies poinformował, że nie będzie się wycofywać z rosyjskich aktywów, jednak „nie będzie już zapewniał kapitału na nowe projekty w Rosji”. TotalEnergies posiada 19,4% udziałów w Novatek. Projekty rosyjskie stanowią 24% rezerw francuskiej spółki i odpowiadały za 17% produkcji ropy i gazu w 2020 roku. „TotalEnergies popiera zakres i siłę sankcji wprowadzonych przez Europę i wdroży je bez względu na konsekwencje (obecnie oceniane) dla swojej działalności w Rosji”.
  • Główny koncern naftowy TotalEnergies może stracić licencję na wydobycie dużego znaleziska gazu w RPA, jeśli do września nie przedstawi planu produkcji, poinformował w czwartek regulator ds. ropy i gazu. TotalEnergies odkrył dwa duże pola gazowe, Brulpadda i Luiperd, w bloku 11B/12B około 175 km od południowego wybrzeża RPA w 2019 i 2020 roku. „Ich prawo do poszukiwań wygasa we wrześniu 2022 roku. Cokolwiek się stanie, firma TotalEnergies i jej partnerzy z joint venture muszą złożyć wniosek o ich produkcję do września 2022 r., W przeciwnym razie blok wróci na rynek. Finalizują negocjacje w sprawie dostaw gazu i kondensatu zarówno do PetroSA, jak i (państwowego zakładu energetycznego) Eskom i spodziewamy się, że negocjacje te zostaną sfinalizowane do czerwca 2022 r.” – powiedział agencji Reuters Phindile Masangane, dyrektor generalny Petroleum Agency S.A. Wg danych na obu polach znajdują się rezerwy 3.4 biliona stóp sześciennych gazu ziemnego i 192 mln baryłek kondensatu ropy naftowej.
  • Zakupy irańskiej ropy przez Chiny wzrosły w ostatnich miesiącach do rekordowych poziomów, przekraczając szczyt z 2017 r., kiedy handel nie podlegał sankcjom USA. Chiński import przekroczył 700 000 baryłek dziennie (bpd) w styczniu (+12,36% względem 2017 roku), wg niektórych źródeł w listopadzie i grudniu średni import wyniósł 780 tysięcy baryłek. Rekordowe chińskie zakupy irańskiej ropy oznaczałyby, że mniejsza podaż będzie dostępna dla poprzednich nabywców z Teheranu, takich jak indyjskie i europejskie rafinerie, jeśli sankcje zostaną zniesione.
  • Fińska rafineria Neste poinformowała we wtorek, że jej miliardowa inwestycja we wspólne przedsięwzięcie z amerykańską firmą naftową Marathon Petroleum Corp uczyni ją pierwszym na świecie i jedynym producentem paliw odnawialnych o globalnych zdolnościach produkcyjnych. Marathon Petroleum i Neste ogłosiły we wtorek, że przekształcą rafinerię Marathon Martinez w Kalifornii w zakład produkujący odnawialne paliwa, aby wytwarzać odnawialny olej napędowy z pozostałości. „Będziemy jedynym globalnym dostawcą produktów odnawialnych, który prowadzi produkcję w Ameryce Północnej, Azji i Europie” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Neste, Peter Vanacker. Neste i Marathon Petroleum będą również analizować możliwość rozszerzenia produkcji na zrównoważone paliwo lotnicze (SAF) w Kalifornii.
  • Meksykańska państwowa firma naftowa Pemex odnotowała stratę netto w Q4 2021 w wysokości $6,05 miliarda, spowodowaną wyższymi podatkami i stratami walutowymi pomimo zwiększonej produkcji ropy. Przychody państwowej firmy, oficjalnie znanej jako Petroleos Mexicanos, wzrosły o prawie 80% w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2021 roku, dzięki skokowi w sprzedaży krajowej i eksporcie ropy. Jednak zapłata podatków kosztowała firmę około 98 miliardów pesos ($4,78 miliarda), podczas gdy słabszy peso w porównaniu z dolarem amerykańskim przyczynił się do strat kwartalnych o około 22 miliardy pesos ($1,07 miliarda). Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador i jego rząd pokrył spłatę długów Pemex w 2021 r. na kwotę ponad 202 miliardów pesos, czyli około $9,88 miliarda, zapewniając firmie także prawie $3,6 miliarda ulg podatkowych. Produkcja płynów przez Pemex, głównie ropy naftowej i kondensatów, wyniosła średnio 1,75 miliona baryłek dziennie (bpd) w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2021 roku (+4,5% r/r). Produkcja firmy w 2021 r. wzrosła o prawie 3% w porównaniu z poprzednim rokiem. „Petroleos Mexicans mieli bardzo dobry rok pod względem wydobycia ropy naftowej, które jest nie tylko stabilne, ale wciąż rośnie” – powiedział dyrektor generalny Octavio Romero podczas rozmowy z analitykami. Pemex oczekuje, że przerób ropy w krajowych rafineriach osiągnie 1 mln baryłek dziennie do końca 2022 r.
  • Rząd Węgier rozszerzył obowiązujący od połowy listopada limit cen detalicznych paliwa na poziomie 480 forintów ($1,46) za litr na ceny hurtowe, aby pomóc sprzedawcom w radzeniu sobie z rosnącymi kosztami, poinformował rząd. W obliczu perspektywy zaciętych wyborów 3 kwietnia nacjonalistyczny premier Viktor Orban przedłużył w tym miesiącu limit cen detalicznych do czasu głosowania, jako jeden z jego kluczowych środków, aby powstrzymać inflację bliską 15-letniego maksimum. „Na dzień dzisiejszy rząd ustanowił również limit na 480 forintów (za litr) hurtowych cen paliw, przyczyniając się do bardziej konkurencyjnej działalności detalicznych stacji paliw. Środek ma na celu zapobieganie zmuszaniu detalistów do sprzedawania paliw poniżej ich cen zakupu” podało w oświadczeniu Ministerstwo Innowacji i Technologii. Limit cen detalicznych ma obowiązywać zgodnie z pierwotnymi założeniami do 15 maja.
  • Wenezuelski eksport ropy naftowej i produktów rafineryjnych w lutym 2022 wyniósł 730 930 baryłek dziennie (+76% m/m) – najwięcej od lipca 2021. Większość ładunków wyruszyła do Chin przez huby przeładunkowe, takie jak Malezja.
  • Zapasy ropy naftowej w USA spadły o -2,6 mln baryłek, do 413,4 mln baryłek, prognozowano wzrost o +2,7 mln baryłek.

Gaz ziemny

  • Unijny komisarz ds. energii Kadri Simson powiedział, że możliwe jest podjęcie przez Rosję „kroków odwetowych” wpływających na dostawy energii w Europie w odpowiedzi na sankcje ze strony Zachodu, ale obecny poziom magazynowania gazu i zwiększone dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) pozwolą Europie przetrwać tą zimy. Czego nie powiedział, to że ceny za gaz w Europie od rozpoczęcia inwazji wzrosły o ponad 35% (od 24 do 28 lutego) – „przetrwanie” będzie więc bardzo kosztowne dla zwykłych konsumentów. Analitycy twierdzą, że całkowite lub przedłużone wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu do Europy miałoby poważne reperkusje gospodarcze, wymagające środków nadzwyczajnych, takich jak zamknięcie fabryk. „Nie możemy lekceważyć konsekwencji rosyjskiej inwazji na ceny energii i bezpieczeństwo energetyczne” – powiedział grecki minister energetyki Kostas Skrekas.
  • Europejskie kontrakty na gaz ziemny osiągnęły rekordowy poziom 2 marca 2022 roku – przebijając poziom €184,95/MWh ustanowiony w grudniu 2021 roku.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Szwajcarska spółka będąca formalnym właścicielem Nord Stream 2 złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości na skutek sankcji europejskich na Rosję po inwazji na Ukrainę.
  • Niemcy zasygnalizowały w niedzielę zwrot o 180° w kluczowych decyzjach polityki energetycznej, przedstawiając możliwość wydłużenia żywotności elektrowni węglowych, a nawet jądrowych, aby zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu, który odpowiada za połowę potrzeb energetycznych Niemiec. Gaz płynie normalnie z Rosji, powiedział w poniedziałek rzecznik największego niemieckiego producenta energii RWE, który również otrzymuje gaz od Gazpromu. „Tak, rosyjskie przepływy nadal rosły. Ale rynek zastanawia się teraz, czy to się utrzyma. Podczas gdy niektóre rosyjskie banki – w tym Gazprombank, który obsługuje duże płatności za ropę i gaz – uniknęły pełnych sankcji blokujących, czas potrzebny na przejście na nowe systemy nadal oznaczałby poważne zakłócenia w przepływach” – powiedzieli analitycy z Engie Energyscan. Niemcy, które wykorzystują gaz do ogrzewania połowy swoich gospodarstw domowych, ogłosiły również plany zapewnienia zapełnienia magazynów gazu na początku zimy, niezależnie od interesów operatorów, podało ministerstwo. Aby osiągnąć cel klimatyczny do 2030 r., Unia Europejska spodziewa się zmniejszyć zużycie gazu o ponad 25% w porównaniu z poziomem z 2015 r., chociaż oczekuje się, że gaz zachowa znaczny udział w europejskim koszyku energetycznym przez co najmniej następną dekadę.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • W ramach działań dywersyfikacyjnych Niemcy zleciły swojemu centrum handlu gazem zakup LNG za $1,7 mld spoza Rosji, mimo że Moskwa wypełniła dotychczas wszystkie swoje zobowiązania w zakresie dostaw.
  • Brytyjski National Grid NG.L, który obsługuje terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) na wyspie Isle of Grain, powiedział, że stara się zrozumieć, czy blok na statkach związanych z Rosją, ogłoszony przez brytyjski rząd w poniedziałek, obejmuje dostawy LNG. „Popieramy rządowe działania mające na celu nakazanie brytyjskim portom zablokowania wszystkich statków powiązanych z Rosją i staramy się zrozumieć, czy dotyczy to terminali LNG i ładunków powiązanych z Rosją” – powiedział rzecznik w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną. Rzecznik powiedział, że decyzja, czy Wielka Brytania przyjmie LNG z Rosji, należy do rządowego departamentu ds. strategii biznesowej, energetycznej i przemysłowej (BEIS) i jego klientów. „Mamy prawny, umowny obowiązek przyjmowania statków naszych klientów do naszego terminalu i nie mamy żadnej kontroli nad pochodzeniem zawartego w nich LNG”. powiedział rzecznik. Tankowiec Christophe de Margerie miał przybyć do terminalu Isle of Grain z Rosji 4 marca, ale dane dotyczące wysyłki Refinitiv Eikon wykazały, że jego miejsce docelowe zmieniło się teraz na Francję.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Włochy wstrzymały swój udział w finansowaniu projektu Arctic LNG 2 o wartości $21 miliardów powstającego pod kierownictwem prywatnego rosyjskiego producenta gazu Novatek. Pożyczki z Włoch miały dostarczyć $561 mln. Pierwotny plan zakładał uruchomienie Arctic LNG 2 w 2023 roku, a osiągnąć pełną zdolność produkcyjną prawie 20 mln ton skroplonego gazu ziemnego (LNG) rocznie projekt miał w 2026 roku.
  • Rystad Energy powiedział, że potencjalne zakłócenie dostaw gazu z Rosji może w tym roku wpłynąć na około 52 miliardy metrów sześciennych (bcm) dostaw rurociągami do Europy.
  • Gazociąg o nazwie GIPL, łączący Polskę i Litwę, zostanie otwarty 1 maja, wcześniej niż planowany start w połowie 2022 r., łączący polską sieć z trasą do terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) na Litwie. Polska i Litwa od tygodni dyskutowały o wczesnym rozpoczęciu projektu w obawie przed zakłóceniami w dostawach energii. Wcześniejszy start został ogłoszony po czwartkowej inwazji Rosji na Ukrainę, co wywołało obawy o ograniczenie dostaw rosyjskiego gazu do Europy. „W czasie napięć geopolitycznych powiązanie bałtyckiego i fińskiego rynku gazowego z europejskim rynkiem gazowym gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne i niezależność całego regionu. Więcej źródeł dostaw gazu zapewni bezpieczeństwo i niezawodność dostaw gazu, a także otworzy możliwości dla terminalu LNG w Kłajpedzie” – powiedział w oświadczeniu litewski minister energetyki Dainius Kreivys. GIPL pozwoli Polsce zwiększyć import LNG i wysyłać gaz do krajów bałtyckich. Gazociąg, który miał mieć przepustowość około 2,4 mld m3 gazu rocznie w obu kierunkach, został sfinansowany przez Unię Europejską, aby pomóc Polsce i krajom bałtyckim zwiększyć bezpieczeństwo dostaw. Pozwoliłoby na transport 173 mln m3 paliwa miesięcznie z Litwy do Polski i 164 mln m3 miesięcznie w przeciwnym kierunku, według obliczeń Reutera. Litewski terminal LNG dostarcza gaz do Finlandii od zeszłego roku, kiedy połączenie gazowe z Estonią zakończyło monopol dostawczy Rosji. Rosyjski Gazprom dostarcza połowę zapotrzebowania Polski na 20 mld m3 gazu, ale kontrakt długoterminowy wygasa z końcem tego roku i Warszawa nie planuje jego przedłużenia. Pierwsze aukcje odbędą się w kwietniu na przepustowość dostępnego paliwa w obu kierunkach od maja do września, poinformował polski operator sieci Gaz System.
  • Przepływy rosyjskiego gazociągu Jamał-Europa zatrzymały się we wtorek rano po tym, jak w nocy przetransportowano gaz w kierunku zachodnim z Polski do Niemiec.
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 122,2 mld stóp sześciennych (+9,7 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 108,1 bcfd.
  • Produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w marcu 2022 wynosi 93,2 mld stóp sześciennych (+0,76% m/m) dziennie gazu ziemnego.
  • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w lutym wynosiła średnio 12,4 bcfd (b/z m/m).
  • Eksport gazu rurociągami z USA do Meksyku w marcu wynosi średnio 5,8 bcfd, a do Kanady 3,3 bcfd.

Węgiel

  • Import węgla do Azji spadł w lutym, ponieważ ceny pozostały blisko rekordowo wysokich zarówno gatunków termicznych, jak i koksowniczych. Wojna na Ukrainie oznacza, że ​​jest mało prawdopodobne, aby koszt paliwa spadł w najbliższym czasie. Sumaryczny import węgla przez Azję wyniósł w lutym 59,27 mln ton (-4,28% m/m). Była to najniższa miesięczna suma w danych Refinitiv od stycznia 2015 r. Łagodniejsza zima w północnej Azji, wysokie ceny i utrzymujące się skutki krótkotrwałego zakazu eksportu w Indonezji w styczniu są najbardziej prawdopodobnymi przyczynami spadku wielkości importu w lutym.
  • Rosja pozostaje głównym dostawcą węgla do Azji i chociaż sankcje wobec Moskwy nie są jeszcze ukierunkowane na eksport energii, prawdopodobne jest, że coraz większa liczba handlowców, przedsiębiorstw użyteczności publicznej, banków i ubezpieczycieli będzie skutecznie sankcjonować także surowce energetyczne, zwłaszcza w obliczu odcięcia Rosji od systemu SWIFT. Rosja wysłała w lutym 7,06 mln ton węgla do klientów w Azji (-2,75% m/m). Według Kplera, głównymi nabywcami były Chiny z 1,89 mln ton w lutym, Korea Południowa z 1,58 mln, Tajwan 879 tys. i Japonia 831 tys.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Chiny, największy światowy importer węgla, odnotowały słaby początek 2022 r., z importem 11,65 mln ton w lutym (+3,37% m/m). Według Refinitiv import w pierwszych dwóch miesiącach wynoszący 22,92 mln ton jest o -46,2% niższy od 42,58 mln odnotowanego w pierwszych dwóch miesiącach 2021 roku.
  • Indie, drugi co do wielkości importer, sprowadziły w lutym 10,93 mln ton węgla (-1,18% m/m). W pierwszych dwóch miesiącach indyjski import węgla spadł o -31% r/r.
  • Japonia, trzeci pod względem importu węgla kraj azjatycki, sprowadziły 12,71 mln ton (-18,63% m/m). W pierwszych dwóch miesiącach japoński import węgla spadł o -7% r/r.
  • Korea Południowa sprowadziła w lutym 7,37 mln ton węgla (-27,75% m/m). W pierwszych dwóch miesiącach koreański import węgla wzrósł o +4% r/r.
  • Produkcja kolumbijskiego górnika Cerrejon wzrosła w zeszłym roku do 23,4 mln ton (+89% r/r). Cerrejon został w całości kupiony przez Glencore Plc w zeszłym roku, gdy szwajcarska firma odkupiła 66% akcji Cerrejon, których jeszcze nie posiadała od konkurentów BHP Group i Anglo American. Rzecznik Cerrejon powiedział, że nie ma żadnych danych dotyczących eksportu. „2021 był rokiem ożywienia, w którym priorytetem było zdrowie i bezpieczeństwo naszych współpracowników. Rok 2022 rozpoczął się od przejęcia Cerrejon przez Glencore, co jest dowodem zaufania do nas i do kraju” – dyrektor naczelny Cerrejon Claudia Bejarano powiedziała w oświadczeniu. Kolumbia jest głównym światowym eksporterem węgla, a opłaty licencyjne i podatki od paliwa są głównymi źródłami dochodów budżetowych.

Złoto

  • Uważamy, że złoto może doświadczyć zmienności cen w obu kierunkach ze względu na potencjalne taktyczne pozycjonowanie, ale popyt inwestycyjny będzie prawdopodobnie wspierany w dłuższej perspektywie przez wysoką inflację, geopolitykę i ogólne spadki rynkowe” – powiedział Juan Carlos Artigas, globalny szef badań w World Gold Council.
  • Analityk Commerzbanku Daniel Briesemann zauważył, że ceny złota mogą wzrosnąć pomimo podwyżki stóp w USA w marcu, ponieważ „wszystko zależy od rozwoju konfliktu rosyjsko-ukraińskiego”

Platyna i pallad

  • Istnieją ogromne obawy, że Rosja, kluczowy eksporter palladu, stanie w obliczu poważnych zakłóceń, ponieważ zakazy lotów spowodują duże problemy z dostawami do różnych miejsc. Rynek palladu już ma napięte zapasy, a teraz ryzyko geopolityczne doprowadzi do poważnych niedoborów dostaw.” – powiedział Edward Moya, starszy analityk rynku w OANDA.
  • Biorąc pod uwagę ograniczenia podaży, których obawiamy się z powodu rosyjskich sankcji, oczywiste jest, że ceny platyny i palladu wzrosną” – dodał Meger z High Ridge Futures.
  • Firma Impala Platinum Ltd z RPA poinformowała o spadku półrocznego zysku na akcję (HEPS) do $1,10/akcję (-9% r/r). Firma ogłosiła dywidendę w wysokości 525 centów południowoafrykańskich na akcję. Główną przyczyną spadku jest presja inflacyjna oraz niestabilne dostawy energii w RPA. Impala poinformowała, że ​​rafineria w Rustenburgu – jedna z największych operacji – została uszkodzona, ponieważ jeden z pieców musiał zostać całkowicie odbudowany po awarii z powodu niestabilnego zasilania z państwowego zakładu Eskom. Zaszkodziło to produkcji i wpłynie na całoroczną produkcję, która według Impali wyniesie od 3,1 do 3,2 miliona uncji, w porównaniu z 3,27 miliona uncji rok wcześniej. Wzrost kosztów produkcji w Impala wyniósł +17% r/r.

Miedź

  • Produkcja miedzi w Chile, największym światowym producencie tego metalu, spadła w styczniu do 429 923 ton (-7,5% m/m).
  • Społeczność w peruwiańskich Andach zablokowała kluczową drogę transportową wykorzystywaną przez kopalnię miedzi Las Bambas należącą do MMG. Społeczność Urinsaya, w prowincji Espinar, około 250 km od Las Bambas, zablokowała we wtorek drogę. Urinsaya stara się o wsparcie finansowe od Las Bambas. Ale droga gruntowa używana przez Las Bambas jest notorycznie kontrowersyjna. Przemierza dziesiątki zubożałych społeczności andyjskich, które ją zablokowały, aby zaprotestować przeciwko temu, co postrzegają jako niepowodzenie kopalni w poprawie ich życia i zanieczyszczeniu upraw przez ciężarówki.
  • Australijska spółka IGO Ltd poinformowała,że zrezygnował z negocjacji z brytyjską firmą Glencore Plc w sprawie zakupu kopalni miedzi CSA w stanie Nowa Południowa Walia. Kopalnia CSA jest jedną z najwyższej jakości kopalni miedzi w Australii i produkuje około 50 000 ton rocznie. Zgodnie z doniesieniami medialnymi z zeszłego tygodnia, ogłoszenie pozostawia notowaną na giełdzie w USA firmę zajmującą się przejęciem specjalnego przeznaczenia Metals Acquisition Corp jako stałego pretendenta do zakupu kopalni.
  • Montanwerke Brixlegg AG zamierza pobierać premię za miedź, która ma najniższy ślad węglowy w branży, powiedział dyrektor austriackiej firmy. Miedź Brixlegg charakteryzuje się bardzo niską emisją, ponieważ jest wytwarzana z metalu pochodzącego z recyklingu jako surowca i energii wodnej, podała firma. Inni producenci metali niskoemisyjnych, takich jak aluminium, mieli w przeszłości trudności z nakłonieniem klientów do płacenia wyższych cen, ale może się to zmienić, ponieważ firmy znajdują się pod większą presją, aby ograniczyć emisje gazów cieplarnianych, twierdzą analitycy. „Właśnie zaczęliśmy publikować (dane dotyczące emisji dwutlenku węgla), jest to początek naszej nowej strategii” – powiedział Reuterowi Uwe Schmidt, dyrektor handlowy. Podano, że prywatna firma Montanwerke Brixlegg produkuje miedź z 0,739 tony dwutlenku węgla na tonę metalu w oparciu o emisje z zakresu 1-3. W porównaniu z globalną średnią 4,1 tony CO2, według grupy handlowej International Copper Association. Brixlegg, który ma 550-letnie doświadczenie w wytopie metali, planuje w tym roku wyprodukować 153 000 ton katod miedzianych i zazwyczaj eksportuje 80% produkcji.

Pozostałe metale przemysłowe

  • Rosyjski producent aluminium Rusal wstrzymał dostawy tlenku glinu ze swojej rafinerii Nikołajew, znajdującej się w pobliżu portu Mikołajów na Ukrainie. Rafineria ma wydajność 1,75 Mtpa. „Tlenek glinu z Nikołajew jest transportowany do hut Bratsk, Krasnojarsk i Sajanogorsk w Rosji, które łącznie produkują 2,5 miliona ton aluminium rocznie. Wstrzymanie dostaw tlenku glinu nie oznacza natychmiastowego ograniczenia produkcji hutniczej, chociaż łańcuch dostaw w Rosji jest napięty” – powiedział analityk Wood Mackenzie, Ami Shivkar. Wg firmy Rusal ma zapasy tlenku glinu na zaledwie kilka tygodni. Rafineria Aughinish dostarcza tlenek glinu do hut aluminium w Europie, a jakiekolwiek przekierowanie zmniejszyłoby dostawy na rynek europejski, na którym brakuje aluminium metalicznego. „W wyniku sankcji, jeśli kontrahenci nie będą w stanie dokonywać transakcji z Rusal, jak miało to miejsce w 2018 r., istnieje ryzyko, że wpłynie to na wszystkie zagraniczne aktywa Rusal związane z tlenkiem glinu. W tym scenariuszu produkcja Aughinish, jamajska rafineria Rusal i jej udziały w australijskiej fabryce Gladstone mogą zostać zablokowane i ostatecznie zagrożone” – powiedział Shivkar.
  • Kluczowym ryzykiem dla rynku aluminium jest to, że utrata dostaw tlenku glinu spowoduje ostateczne zawieszenie pierwotnych zdolności wytopu w Rosji, z zagrożoną produkcją około 900 000 ton rocznie” – napisali analitycy Goldman Sachs.
  • Kanadyjska spółka Lithium Americas Corp bada oddzielenie działalności w USA i Argentynie poprzez utworzenie niezależnej spółki publicznej, skupionej na projekcie litowym Thacker Pass w Nevadzie. Główna działalność firmy w Argentynie koncentruje się wokół projektu solanki litowej Caucharí-Olaroz, który jest współwłaścicielem z chińską firmą Ganfeng Lithium. Kopalnia ma ruszyć w tym roku. „Chociaż nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji, uważamy, że separacja może umożliwić każdej z naszych firm maksymalizację i przyspieszenie realizacji celów strategicznych, przy skupieniu się i większej elastyczności finansowej” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Jonathan Evans.
  • Chiny planują zwiększyć produkcję rudy żelaza w zamorskich kopalniach do 220 mln ton do 2025 roku , a także zwiększyć krajowe dostawy surowców, poinformował wspierany przez państwo China Metallurgical News. Chiny dążą do „fundamentalnego” rozwiązania problemu niedoboru składników do produkcji stali w ciągu 10-15 lat. Plan zakłada zwiększenie udziału Chin w zagranicznej produkcji rudy żelaza ze 120 mln ton w 2020 roku do 220 mln ton do 2025 roku. Jego celem jest zwiększenie krajowej produkcji rudy żelaza o 100 mln ton do 370 mln ton oraz zużycia złomu stalowego o 70 mln ton do 300 mln ton w tym samym okresie. Chiny, największy na świecie producent stali, zużywają rocznie ponad miliard ton rudy żelaza, z czego ponad 80% pochodzi z importu.
  • Rosyjski producent stali Severstal zawiesił eksport stali do Unii Europejskiej, po tym, jak jego główny udziałowiec Aleksiej Mordaszow został ukarany przez UE na początku tego tygodnia. Severstal, który w 2021 roku wyprodukował 11,6 mln ton stali, konkuruje m.in. z Novolipetsk Steel (NLMK) i Evraz w Rosji. Siewierstal eksportuje zazwyczaj 40% swojej rocznej produkcji, z czego 3 mln ton trafia do Europy. „Ze względu na pewne problemy w kontaktach z europejskimi klientami, Siewierstal przekierowuje przepływy towarów na alternatywne rynki światowe”, powiedział Siewierstal w oświadczeniu. Mordaszow, znany rosyjski biznesmen, który jest także największym pojedynczym udziałowcem niemieckiej grupy turystycznej TUI, powiedział w poniedziałkowym oświadczeniu, że „to, co dzieje się na Ukrainie, jest tragedią dla dwóch bratnich narodów”. „To straszne, że umierają Ukraińcy i Rosjanie, ludzie cierpią z powodu trudności, a gospodarka się załamuje. Mam szczerą nadzieję, że w najbliższej przyszłości można znaleźć sposób na rozwiązanie tego konfliktu i powstrzymanie rozlewu krwi” – ​​powiedział. Mordaszow dodał, że nigdy nie był blisko polityki i nie miał nic wspólnego z obecnym kryzysem. „Nie rozumiem, w jaki sposób te sankcje wobec mnie przyczynią się do rozwiązania strasznego konfliktu na Ukrainie” – powiedział.
  • Airbus powiedział, że opiera się na Rosji w zakresie połowy zapotrzebowania na tytan, podczas gdy amerykańskie źródło przemysłu twierdzi, że rosyjskie VSMPO-AVISMA zapewniło jedną trzecią zapotrzebowania Boeinga. Minerały tytanu są wykorzystywane do produkcji gąbki tytanowej, która zamienia się w metal do zastosowań przemysłowych. Według US Geological Survey (USGS) Chiny są największym na świecie producentem gąbki tytanowej, odpowiadając za 57% światowej produkcji na poziomie 210 000 ton w zeszłym roku. Dane USGS pokazują, że Japonia jest następna z prawie 17%, a następnie Rosja z prawie 13% rynku. Kazachstan wyprodukował 16 000 ton, a Ukraina 3 700 ton. Consultancy CRU twierdzi, że Chiny były największym importerem gąbki tytanowej w zeszłym roku z ponad 16 000 ton, w porównaniu z 6 000 ton w 2020 roku. Drugim co do wielkości importerem były Stany Zjednoczone z około 16 000 ton w zeszłym roku, w porównaniu z 19 000 w 2020 roku. Japonia jest największym eksporterem gąbki tytanowej do Chin i Stanów Zjednoczonych, wysyłając w zeszłym roku odpowiednio 8 000 ton i 14 000 ton. Tytan jest wykorzystywany w przemyśle lotniczym do produkcji podwozi, łopat i tarcz turbin, w przemyśle morskim blacha tytanowa wykorzystywana jest do produkcji statków i łodzi podwodnych, a w sektorze samochodowym do produkcji podzespołów silników spalinowych. Tytan jest również używany do wymiany stawów i implantów dentystycznych, ponieważ ma podobną gęstość do ludzkich kości.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *