Zachęcam do przeglądu informacji ze świata surowców, niestety mimo wielu chęci dziś bez programu.
dziś także bez programu niestety – zabrakło sił i czasu…
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- kawa
- cukier
- kakao
- bawełna
- pszenica
- kukurydza
- ryż
- soja
- pozostałe rośliny oleiste
- pozostałe zboża
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- złoto
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- stany magazynowe metali przemysłowych
- program Surowcowe info
Kawa
- Zapasy kawy w magazynach ICE spadły (-39,8k t/t), w poprzednim sezonie wzrosły (+67,7k t/t). Zapasy kawy są niższe o -34,43% s/s.
Cukier
- Środkowo-południowa Brazylia zmiażdżyła 608 000 ton trzciny cukrowej w pierwszej połowie marca (+328,17% s/s).
- Brazylijska grupa cukrownicza UNICA oszacowała, że młyny w środkowo-południowym regionie kraju zmiażdżą około 5 milionów ton trzciny cukrowej w drugiej połowie marca, prawie pięć razy więcej niż w tym samym okresie w 2022 roku. Prognoza UNICA potwierdza rynkowe spekulacje o wczesnym rozpoczęciu sezonu cukrowego w Brazylii po sprzyjającej pogodzie w okresie międzyplonowym od końca listopada do końca marca. Zbiory trzciny cukrowej w sezonie 2023/24 mogą zbliżyć się do rekordowych wartości. Sezon cukrowy w Brazylii oficjalnie rozpoczyna się w kwietniu, ale młyny rozpoczynają przetwarzanie wcześnie, gdy trzcina jest gotowa na polach, a perspektywy na duże zbiory są dobre.
Kakao
- Rynek pozostawał jednak pod silnym wpływem ograniczonych dostaw na Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie przypływy do portów były opóźnione w stosunku do zeszłego roku. „Warto wspomnieć, że ograniczenie przyjazdów do Wybrzeża Kości Słoniowej było częściowo spowodowane szkodliwymi skutkami chorób związanych z kakao, takich jak choroba wirusa obrzęku pędów kakaowca” – podała Międzynarodowa Organizacja ds. Kakao.
- Zapasy kakao w magazynach ICE wzrosły (+88,6k t/t), w poprzednim sezonie wzrosły (+30,6k t/t). Zapasy są w tym sezonie o +11,43% s/s wyższe.
Bawełna
- Wzorzec pogodowy El Nino może zwiększyć plony w drugiej połowie roku dla amerykańskich rolników zajmujących się bawełną. Podczas gdy El Nino zazwyczaj przynosi suchą pogodę do Azji, której wpływ jest już odczuwalny w Australii, Indonezji i Indiach, znany jest z deszczowej pogody w niektórych częściach Ameryki Północnej i Południowej. National Weather Service prognozuje ponad 50% szans na powstanie El Nino podczas lata 2023 roku. „Jeśli przejdziemy do wzoru El Nino, zobaczymy więcej opadów w Stanach Zjednoczonych, a to oznaczałoby wyższą produkcję, wyższe plony i mniej porzucania w tym roku” – powiedział Bailey Thomen, współpracownik ds. zarządzania ryzykiem związanym z bawełną w StoneX Group. W ubiegłym roku ponad trzy czwarte Teksasu, które odpowiada za około 40% produkcji bawełny w USA, ucierpiało z powodu jednej z najgorszych susz od lat. Jednak zbyt obfite opady deszczu mogą zepsuć zabawę, prowadząc do strat w plonach i obniżenia jakości. „Najważniejszą częścią będzie nadejście deszczu. Będzie wspaniale, jeśli nadejdą do kwietnia-maja” – powiedział Sid Love, analityk rynku towarowego z Kansas.
- Procent upraw bawełny dotknięty suszą w USA między kwietniem a grudniem 2022:
- USDA obniżyło swoje szacunki światowej konsumpcji bawełny 2022/23 do 110,11 mln bel w marcu, z 110,66 mln bel prognozowanych miesiąc wcześniej. Rynek będzie w dużym stopniu zależny od tego, co stanie się z globalną gospodarką, powiedział Matthew Looney, analityk danych w International Cotton Advisory Committee, przewidując, że konsumpcja pozostanie niska do sezonu 2023/24. „Ożywienie w Chinach jest pozytywnym sygnałem, podczas gdy trwający kryzys bankowy stwarza ryzyko gospodarcze, które może wpłynąć na popyt” – powiedział Jim Nunn, właściciel firmy maklerskiej ds. bawełny z siedzibą w Tennessee, Nunn Cotton.
Pszenica
- „Po korekcie z ostatnich dwóch tygodni pole do dalszych spadków na zbożach jest ograniczone. Rynek ustabilizuje się na obecnych poziomach, ponieważ fundusze zaczęły dodawać nowe długie pozycje” – powiedział trader.
- Coceral podniósł prognozy zbioru pszenicy miękkiej w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii do 144,5 mln ton – to o 1,2 mln ton więcej niż grudniowa prognoza.
- Wg FranceAgriMer 94% francuskich upraw pszenicy miękkiej pozostały w dobrym lub doskonałym stanie w tygodniu poprzedzającym 20 marca (+2 pp r/r). Ulewne deszcze w marcu poprawiły wilgotność gleby, największego producenta zbóż w Unii Europejskiej, po bezprecedensowym okresie suszy we Francji w okresie zimowym.
- Maroko stało się największym rynkiem zbytu dla pszenicy z Unii Europejskiej w sezonie 2022/23, ponieważ sprzedaż do innych miejsc została ograniczona przez ożywienie konkurencji na Morzu Czarnym po złagodzeniu zakłóceń wojennych.
Kukurydza
- Magazyn Farm Futures wykazał, że hodowcy spodziewają się zasiać 87,677 mln akrów kukurydzy w 2023 r. (-1% r/r).
- Argentyńska giełda zbożowa w Buenos Aires podtrzymała swoje prognozy produkcji kukurydzy na poziomie 36 milionów ton. „Deszcze w regionach centralnych zahamowały pogarszanie się plonów” – podała giełda. Argentyna jest numerem 3 pod względem kukurydzy.
Ryż
- Indonezyjska agencja żywności Bulog zaimportuje w tym roku 2 mln ton. Celem importu jest stabilizacja krajowej podaży ryżu. Import w 2021 roku wyniósł 0,41 mln ton.
Soja
- „Rynek dyskontuje teraz słabe plony argentyńskiej soi i skupia się na rekordowych zbiorach Brazylii” – powiedział dealer z siedzibą w Mumbaju.
- Zasiewy soi w USA na 2023 r. prognozowane są na 89,620 mln akrów (+2,5% r/r).
- Argentyńska giełda zbożowa w Buenos Aires podtrzymała swoje prognozy produkcji soi poziomie 25 milionów ton. „Deszcze w regionach centralnych zahamowały pogarszanie się plonów” – podała giełda. Argentyna jest największym na świecie eksporterem oleju i śruty sojowej. Giełda stwierdziła, że plony obserwowane w przypadku wczesnych zbiorów soi były poniżej „historycznych minimów i poniżej pierwotnie oczekiwanych zwrotów. Jeśli ta tendencja się utrzyma, może to wpłynąć na nasze szacunki produkcji na poziomie 25 milionów ton”.
Pozostałe rośliny oleiste
- Coceral podniósł prognozy zbioru rzepaku w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii do 21,1 mln ton (+0,7 mln ton względem grudniowej prognozy).
Pozostałe zboża
- Wg FranceAgriMer 93% plonów jęczmienia ozimego pozostawało w dobrym lub doskonałym stanie w tygodniu poprzedzającym 20 marca. Ulewne deszcze w marcu poprawiły wilgotność gleby, największego producenta zbóż w Unii Europejskiej, po bezprecedensowym okresie suszy we Francji w okresie zimowym.
Ropa naftowa
- Saudi Aramco podpisało umowę z chińskimi partnerami na projekt rafinerii ropy naftowej i petrochemii w północno-wschodnich Chinach, który ma się rozpocząć w 2026 r., aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie tego kraju na paliwa i chemikalia. Projekt w mieście Panjin w prowincji Liaoning będzie drugą dużą inwestycją rafineryjno-petrochemiczną Aramco w Chinach i podąża za największym na świecie eksporterem ropy naftowej, który odnotował rekordowy zysk w wysokości 161 miliardów dolarów w 2022 roku. Spółka joint venture Huajin Aramco Petrochemical Company (HAPCO) zbuduje i będzie obsługiwać kompleks, który będzie mieścił rafinerię ropy naftowej o wydajności 300 000 baryłek dziennie (bpd) oraz krakers o rocznej zdolności produkcyjnej 1,65 mln ton etylenu i 2 mln ton paraksylenu. Oczekuje się, że projekt będzie kosztował 83,7 miliarda juanów (12,2 miliarda dolarów), powiedział partner Panjin Xicheng Industrial Group. Budowa kompleksu rozpocznie się w drugim kwartale, po uzyskaniu przez projekt wymaganych zgód administracyjnych, powiedział Aramco.Pełna operacyjność nowego projektu ma zostać osiągnięta w 2026 roku. Aramco będzie dostarczać do 210 000 baryłek dziennie ropy naftowej jako surowca dla zakładu. Państwowa grupa NORINCO, chiński producent sprzętu wojskowego, posiada 51% udziałów w HAPCO, podczas gdy Aramco i Panjin Xincheng posiadają odpowiednio 30% i 19% udziałów.
- Największa spółka rafineryjna ropy naftowej w Azji, China Petroleum & Chemical Corp, lepiej znana jako Sinopec Corp odnotowała spadek zysku netto w ubiegłym roku wyniósł 66,3 miliarda juanów (9,65 miliarda dolarów) co oznacza spadek o -6,9% r/r. „(W 2022 r.) ze względu na wiele czynników chiński popyt na gaz ziemny, produkty petrochemiczne i rafinowane produkty naftowe (był) słaby” – powiedział Sinopec. Na rok 2023 państwowy koncern naftowy i gazowy planuje wydobyć 280,23 mln baryłek ropy naftowej (-0,22% r/r) i 1292 mld stóp sześciennych (bcf) gazu ziemnego (+3,53% r/r). Oczekuje się, że przerób ropy w Sinopec osiągnie 250 milionów ton, czyli około 5 milionów baryłek dziennie (+3,3% r/r). Firma prognozuje, że globalne ceny ropy prawdopodobnie pozostaną podwyższone ze względu na geopolitykę i poziomy zapasów. Sinopec planuje w tym roku wydatki kapitałowe w wysokości 165,8 mld juanów (24,14 mld dolarów) czyli -12% r/r. Oddzielnie Sinopec zamierza pozyskać do 12 miliardów juanów w ramach oferty prywatnej akcji A w celu sfinansowania pięciu projektów, w tym trzeciej fazy rozbudowy terminalu skroplonego gazu ziemnego w Tianjin oraz kilku projektów chemikaliów wysokowartościowych w Maoming i Zhanjiang.
- Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 24 marca 2023 wynosiły 6,812 mln (+3,42% t/t).
- Liczba odwiertów naftowych w USA wzrosła o +4 do poziomu 593 aktywnych punktów.
Gaz ziemny
- Australia, która rywalizuje z Katarem i Stanami Zjednoczonymi jako największy na świecie eksporter skroplonego gazu ziemnego (LNG), stoi w obliczu niedoboru paliwa w zaludnionych wschodnich stanach Nowej Południowej Walii i Wiktorii. Niedawny raport australijskiego operatora rynku energii (AMEO) ostrzegł, że rynek krajowy może nie mieć wystarczających dostaw od tego roku do 2025 roku. Nie chodzi o to, że Australia nie ma gazu na wschodnim wybrzeżu, ale o to, że większość, około 85%, jest eksportowana z trzech zakładów LNG w stanie Queensland. Właściciele tych instalacji LNG, do których należą takie koncerny jak Shell i ConocoPhillips, a także krajowy producent Santos, woleliby raczej kontynuować wysyłkę LNG niż przekierować dostawy na rynek krajowy. Po pierwsze, producenci LNG generalnie uzyskują wyższą cenę w Azji niż na rodzimym rynku Australii, zwłaszcza że ceny LNG wzrosły strukturalnie w następstwie zwiększonego popytu na super schłodzone paliwo po tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę ograniczyła dostawy rurociągami do Europy. Po drugie, jeśli producenci LNG zostaną prawnie zmuszeni do zaspokojenia najpierw rynku krajowego, ryzykują podważeniem reputacji Australii w Azji jako jednego z najbardziej niezawodnych dostawców energii. Problemy ze zwiększeniem podaży w kraju są złożone. Stan Wiktoria, w którym znajduje się drugie co do wielkości miasto Australii, Melbourne, nałożył zakaz wydobycia gazu na lądzie, a szanse na jego zniesienie są niewielkie. Nowa Południowa Walia, w której znajduje się największe miasto Sydney, nie produkuje już gazu, a główne zmiany w planowaniu w tym stanie spotykają się ze sprzeciwem opinii publicznej. Projekt Narrabri firmy Santos o wartości 3,6 miliarda dolarów australijskich byłby w stanie zaspokoić połowę zapotrzebowania Nowej Południowej Walii, ale stoi przed kilkoma wyzwaniami sądowymi, a nawet jeśli zostaną one pomyślnie przezwyciężone, prawdopodobnie protesty publiczne będą kontynuowane. Pozostawia to Queensland i baseny przygraniczne na odległym Terytorium Północnym jako największe szanse na zwiększenie dostaw krajowych, ale będzie to droższy gaz, biorąc pod uwagę potrzebę budowy infrastruktury rurociągów do transportu tysięcy kilometrów (mil) z pól do południowo-wschodnich miast. Australijski sektor gazu ziemnego wierzy, że ma rozwiązanie na ostrzeżenia o niedoborze krajowych dostaw w nadchodzących latach.Produkuj więcej. Chociaż może się to wydawać oczywistą odpowiedzią, jest to również rozwiązanie, które prawdopodobnie będzie najtrudniejsze do dostarczenia, a nawet gdyby udało się je osiągnąć, prawdopodobnie spowoduje to ceny gazu, które wielu klientów uzna za zbyt wysokie, aby były ekonomiczne. Wydaje się ironiczne, że Australia, która rywalizuje z Katarem i Stanami Zjednoczonymi jako największy na świecie eksporter skroplonego gazu ziemnego (LNG), stoi w obliczu niedoboru paliwa w zaludnionych wschodnich stanach Nowej Południowej Walii i Wiktorii. Ale niedawny raport australijskiego operatora rynku energii (AMEO) ostrzegł, że rynek krajowy może nie mieć wystarczających dostaw od tego roku do 2025 roku. Branża zjednoczyła się na zeszłotygodniowej konferencji Australian Domestic Gas Outlook w Sydney, a producenci i konsumenci zgodzili się, że potrzebna jest większa podaż, nie tylko w celu zaspokojenia popytu, ale także powstrzymania wzrostu cen. Nie chodzi o to, że Australia nie ma gazu na wschodnim wybrzeżu, ale o to, że większość, około 85%, jest eksportowana z trzech zakładów LNG w stanie Queensland. Właściciele tych instalacji LNG, do których należą takie koncerny jak Shell i ConocoPhillips, a także krajowy producent Santos, woleliby raczej kontynuować wysyłkę LNG niż przekierować dostawy na rynek krajowy. Składa się na to kilka powodów, ale dwa wyróżniają się. Po pierwsze, producenci LNG generalnie uzyskują wyższą cenę w Azji niż na rodzimym rynku Australii, zwłaszcza że ceny LNG wzrosły strukturalnie w następstwie zwiększonego popytu na super schłodzone paliwo po tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę ograniczyła dostawy rurociągami do Europy. Po drugie, jeśli producenci LNG zostaną prawnie zmuszeni do zaspokojenia najpierw rynku krajowego, ryzykują podważeniem reputacji Australii w Azji jako jednego z najbardziej niezawodnych dostawców energii. To z kolei może podważyć zaufanie do inwestowania w Australii. Federalny laburzystowski rząd premiera Anthony’ego Albanese zaszokował przemysł gazowy w grudniu, nakładając pułap cenowy na gaz w wysokości 12 dolarów australijskich (8 dolarów) za gigadżul w celu powstrzymania rosnących cen dla klientów krajowych. Chociaż pułap cenowy był stosunkowo wysoki jak na historyczne standardy, wywołał chłód w branży, który ostrzegał przed spadkiem inwestycji i ostatecznie wyższymi cenami. Od tego czasu przemysł i rząd federalny rozmawiają ze sobą o zmianach w przepisach, które wymagają oferowania dostaw na rynek krajowy, ale te muszą jeszcze zostać sfinalizowane. LISTA ŻYCZEŃ W pewnym sensie wszyscy uczestnicy rynku poszukują magicznego puddingu, takiego, w którym jest wystarczająco dużo gazu, aby zaspokoić popyt krajowy i wymagania eksportowe, cena jest na tyle niska, aby złagodzić ból odczuwany przez producentów i konsumentów, ale wciąż wystarczająco wysoka, abyzachęcać do inwestycji. Istnieje jednak kilka problemów, jeśli chodzi o zwiększenie podaży. Stan Wiktoria, w którym znajduje się drugie co do wielkości miasto Australii, Melbourne, nałożył zakaz wydobycia gazu na lądzie, a szanse na jego zniesienie są niewielkie, biorąc pod uwagę rosnącą troskę wielu wyborców o środowisko. Nowa Południowa Walia, w której znajduje się największe miasto Sydney, nie produkuje już gazu, a główne zmiany w planowaniu w tym stanie spotykają się ze sprzeciwem opinii publicznej, co może utrudniać budowę. Projekt Narrabri firmy Santos o wartości 3,6 miliarda dolarów australijskich byłby w stanie zaspokoić połowę zapotrzebowania Nowej Południowej Walii, ale stoi przed kilkoma wyzwaniami sądowymi, a nawet jeśli zostaną one pomyślnie przezwyciężone, prawdopodobnie protesty publiczne będą kontynuowane. Pozostawia to Queensland i baseny przygraniczne na odległym Terytorium Północnym jako największe szanse na zwiększenie dostaw krajowych, ale będzie to droższy gaz, biorąc pod uwagę potrzebę budowy infrastruktury rurociągów do transportu tysięcy kilometrów (mil) z pól do południowo-wschodnich miast. Istnieje również czynnik czasu, ponieważ badanie, rozwój i budowa infrastruktury prawdopodobnie zajmie znacznie więcej czasu, niż jest to możliwe, aby uniknąć niedoborów na rynku krajowym. Potencjalnym rozwiązaniem jest również możliwość budowy terminali importowych LNG w pobliżu Sydney i Melbourne, ale będą one również musiały stawić czoła wielu wyzwaniom, w tym opozycji środowiskowej i wysokim kosztom. Podczas gdy przemysł, zarówno producenci, jak i konsumenci, postrzegają zwiększoną podaż jako najlepsze rozwiązanie, w rzeczywistości będzie to trudne do zrealizowania. Pozostawia to niewygodne wybory dla sektora gazowego i rządu. Pierwszym z nich jest zaryzykowanie reputacji Australii jako dostawcy energii i przyszłych inwestycji poprzez zmuszenie producentów LNG do zaopatrywania rynku krajowego i ograniczenia eksportu. Drugim jest umożliwienie wzrostu cen do punktu, w którym zniszczenie popytu zadziała, zmuszając firmy do zamknięcia, a konsumentów do przejścia na energię elektryczną. Wyrażone tu opinie są opiniami autora, felietonisty agencji Reuters.
- Produkcja gazu w USA wzrosła do rekordowych 35 804 miliardów stóp sześciennych w 2022 roku (+3,7% r/r). Eksport skroplonego gazu ziemnego (LNG) wzrósł do rekordowego poziomu 3,866 mld stóp sześciennych (+8,6% r/r).
- Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu na majowe dostawy wyniosła $13,00/mmBtu (-3,7% t/t). „Popyt ze strony nabywców z północno-wschodniej Azji nadal pozostaje zasadniczo słaby, a niewielu użytkowników końcowych musi wejść na rynek spot, aby uzyskać dodatkową szybką dostawę” – powiedział Samuel Good, szef działu cen LNG w Argus. „Skonfliktowany rynek na koniec tygodnia, Europa wykazuje pewien potencjał wzrostowy, który normalnie pociągnąłby za sobą Azję. Jednak ostatnie szybkie stawki przetargowe były niższe niż oczekiwano dla dostarczonych warunków, w połączeniu z brakiem jakiegokolwiek rzeczywistego popytu w Azji Północnej.Muszę powiedzieć krótkoterminowe niedźwiedzie prognozy dotyczące cen w Azji, dopóki nie pojawi się jakiś czynnik napędzający popyt” – powiedział Toby Copson, globalny szef handlu w Trident LNG.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 108,6 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -5,07% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 107,0 bcfd.
- Marcowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio 98,4 mld stóp sześciennych dziennie (+0,20% m/m). Rekordowa podaż wynosiła 99,9 bcfd w listopadzie 2022.
- Marcowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio rekordowe 13,1 bcfd (+2,34% m/m). Siedem dużych amerykańskich zakładów eksportujących LNG, w tym Freeport LNG, może zamienić około 13,8 bcfd gazu w LNG.
- Liczba amerykańskich odwiertów gazowych pozostała bez zmian na poziomie 162 aktywnych punktów.
- Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 17 marca spadły o -45 mld stóp sześciennych (bcf) do 1 900 bilionów stóp sześciennych (tcf). Prognozowano spadek o -75 bcf. Zapasy gazu w USA są obecnie o +23% powyżej 5-letniej średniej. Prognozuje się, że na koniec marca 2023 zapasy wyniosą ~1 883 tcf (+22,9% r/r).
Energia odnawialna
- BHP Group Ltd i chińska firma stalowa HBIS Group Co Ltd zgodziły się przetestować technologie wychwytywania, utylizacji i składowania dwutlenku węgla (CCUS) w hutach chińskiej firmy. W ramach projektu zostaną opracowane i przetestowane technologie, które można zintegrować z procesami produkcji stali w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla (CO2). HBIS przeprowadzi również pilotażowe testy opcji wykorzystania wychwyconego CO2 do produkcji produktów nadających się do sprzedaży i przechowywania CO2 w odpadowym żużlu. „Współpraca między BHP i HBIS, liderem światowego przemysłu stalowego i ważnym klientem dla naszej rudy żelaza, będzie dla branży mocnym przykładem do naśladowania w kierunku szerszego wdrożenia CCUS i osiągnięcia znacznych redukcji intensywności emisji CO2 produkcji stali” — powiedział Mike Henry, dyrektor generalny BHP. Chiny są największym na świecie producentem stali, a ich przemysł stalowy odpowiada za około 15% całkowitej emisji dwutlenku węgla w całym kraju. Chiny wyemitowały ponad 2 miliardy ton gazów cieplarnianych w sektorze stalowym w 2021 roku, co stanowi około 61% całkowitej światowej emisji ponad 3,3 miliarda ton w branży. Według ich stron internetowych BHP i HBIS dążą do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku.
Złoto
- First Citizens BancShares Inc przejmie wszystkie depozyty i pożyczki Silicon Valley Bank od Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów.
- „Rynki nadal przyjmują ostrożne stanowisko… W ujęciu netto mieszanka obaw o wzrost, utrzymujące się obawy związane z napięciami w bankach mogą w międzyczasie przynieść korzyści bezpiecznym przystaniom, takim jak USD, JPY i złoto” – powiedział Christopher Wong, strateg OCBC FX. nie ustały obawy, że organy regulacyjne nie powstrzymają jeszcze największego wstrząsu w sektorze bankowym od czasu kryzysu finansowego w 2008 r., po tym jak akcje Deutsche Banku spadły w piątek.
- Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX) i szanghajskiej (ShFE):
Miedź
- Według Dana Smith, szefa badań w Amalgamated Metal Trading, miedź napotkała znaczny opór przy $9000/tonę.
Pozostałe metale przemysłowe
- Chiny podniosły pierwszą część limitów dla metali ziem rzadkich, podnosząc limit wydobycia do 120 000 ton (+19% r/r). Ministerstwo ustaliło również kwotę wytopu i separacji pierwiastków ziem rzadkich na 115 000 ton (+18% r/r). Ministerstwo powiedziało, że producentom nie wolno przekraczać kwot, ponieważ pierwiastki ziem rzadkich są zasobami kontrolowanymi przez państwo. Chiny są największym na świecie producentem pierwiastków ziem rzadkich.
- Zapasy niklu w magazynach powiązanych z Shanghai Futures Exchange (ShFE) spadły o 28% w ciągu ostatniego tygodnia. „Na ShFE obserwujemy sezonowy wzrost zapasów w Chinach, a teraz spada on dość gwałtownie, więc to jest wsparcie. Nikiel był już na dość niskim poziomie” – powiedział Dan Smith, szef badań w Amalgamated Metal Trading.
Stany magazynowe metali przemysłowych
- Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX), szanghajskiej (ShFE) i londyńskiej (LME) giełdy:
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE):
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube zazwyczaj w poniedziałki i czwartki. Rozpiska publikacji i programów na obłożony okres końcówki marca i kwietnia dostępna jest tutaj. Dziś bez programu – weekend był zbyt wycieńczający…
Statystyki
Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.