Zapraszam do najnowszego materiału, w którym omawiamy aktualności na rynkach surowcowych. Dowiesz się, jak Rosja radzi sobie z sankcjami, co dzieje się na rynku ropy i jakie są prognozy na najbliższe miesiące. Nie przegap naszego wideo, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami i analizami!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- raporty USDA
- kawa
- cukier
- kakao
- bawełna
- pszenica
- kukurydza
- ryż
- wieprzowina, wołowina, drób i ryby
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- złoto
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- program Surowcowe info
Ogólne informacje
- Z raportu opublikowanego w środę przez krajową komisję ds. walki z narkotykami DEVIDA wynika, że w 2023 r. powierzchnia upraw liści koki w Peru zmniejszyła się o 2,3%, po tym jak zwiększała się co roku od 2015 r. Liście koki tradycyjnie żuje się lub robi z nich herbatę, ale analitycy i urzędnicy rządowi twierdzą, że większość zbiorów wykorzystuje się do produkcji kokainy. „Po raz pierwszy po siedmiu latach (wzrostu) udało nam się ograniczyć tę tendencję” – powiedział na konferencji prasowej na temat publikacji raportu szef DEVIDA Carlos Antonio Figueroa. Z raportu wynika, że w zeszłym roku plantacje koki zajmowały powierzchnię 92 784 hektarów, w porównaniu z 95 008 hektarami zarejestrowanymi w 2022 roku. Figueroa zwrócił uwagę, że potencjalna produkcja kokainy z upraw również spadła w 2023 r. w Peru do około 800 ton z 870 ton szacowanych w roku poprzednim. Pomimo spadku w Peru „w kontekście globalnym popyt na kokainę w dalszym ciągu rośnie” – stwierdzono w raporcie. Według Światowego Raportu o Narkotykach ONZ, nielegalna produkcja kokainy na świecie osiągnęła najwyższy w historii poziom ponad 2700 ton czystej kokainy.
- Raport statystyczny dla 35 instrumentów (w tym 9 surowcowych) dostępny jest w sklepie na stronie.
- Obecnie istnieje możliwość wspierania moich działań poprzez opcję „wsparcia kanału” na YouTube lub możesz „postawić mi kawę” poprzez tą stronę.
- Raport statystyczny dla 35 instrumentów (w tym 9 surowcowych) dostępny jest w sklepie na stronie.
- Obecnie istnieje możliwość wspierania moich działań poprzez opcję „wsparcia kanału” na YouTube lub możesz „postawić mi kawę” poprzez tą stronę.
Raporty USDA
- W piątek, 28 czerwca, poznamy kwartalne zapasy zbóż i nasion oleistych w USA.
- Dane z raportu USDA Crop Progress z 24 czerwca 2024:
Kawa
- Dealerzy stwierdzili, że opóźnienia w dostawach do Brazylii ograniczają przepływ kawy conillon (robusta) i doprowadzają do zmniejszenia dostaw w krajach będących głównymi konsumentami.
- W przyszłym tygodniu prognozowane są lekkie opady deszczu nad obszarami uprawy brazylijskiej arabiki, ale potrzeba ich więcej, aby poprawić wilgotność gleby.
- Wietnamskie zapasy kawy na koniec maja wyniosły 238 020 ton (-41,82% r/r).
Cukier
- Producent cukru Tereos spodziewa się, że podczas zbiorów w roku 2024/25 zmiażdży w Brazylii mniej więcej taką samą ilość trzciny cukrowej, jak w poprzednim cyklu, pomimo suszy w kluczowym obszarze produkcyjnym kraju.
- Brazylijska grupa branżowa UNICA powinna w tym tygodniu opublikować dane dotyczące produkcji za pierwszą połowę czerwca.Badanie analityków przeprowadzone przez S&P Global Commodity Insights wskazuje, że produkcja cukru wyniosła 2,92 mln ton, o 14% więcej niż w roku ubiegłym.
Kakao
- „Zeszliśmy poniżej 20-dniowych i 50-dniowych średnich kroczących, więc prawdopodobnie była to realizacja zysków na słabym rynku” – powiedział broker z USA o spadkach cen kakao na początku tygodnia. „Rynek jest niezwykle wąski, co prowadzi do najniższego wskaźnika zapasów do konsumpcji na koniec bieżącego sezonu, jaki kiedykolwiek widzieliśmy” – powiedział drugi broker. Słabe zbiory na Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Ghanie w tym sezonie sprawią, że rynek rozpocznie sezon 2024/25 z bardzo niskimi zapasami, co zwiększy znaczenie zbiorów w następnym sezonie.
- Pogoda w Afryce Zachodniej również się poprawiła, choć potrzeba więcej opadów, aby poprawić perspektywy na nadchodzące zbiory na sezon 2024/2025.
- Krzywa kontraktów terminowych na kakao pozostaje mocno zacofana pomimo spadku cen na kilku ostatnich sesjach giełdowych, co wskazuje, że ogólna podaż jest ograniczona.
Bawełna
- Brazylia stanie się największym na świecie eksporterem bawełny w sezonie 2023/24, wyrzucając Stany Zjednoczone z czołowej pozycji, jaką zajmowały od dziesięcioleci, po ponad 80% wzroście dostaw w tym sezonie. Zdaniem grupy eksporterów Anea na miesiąc do zakończenia cyklu 2023/2024 pozycja tego południowoamerykańskiego kraju jako eksportera nr 1 na świecie jest przesądzona, na co wpływa rekordowa produkcja, duży popyt ze strony krajów azjatyckich oraz spadek produkcji w USA ze względu na niesprzyjającą pogodę. Brazylijski eksport może jeszcze bardziej wzrosnąć w przyszłym sezonie, gdy rolnicy zaczną zbierać plony, które według przewidywań osiągną nowy rekord, a także ponownie w sezonie 2025/2026. „Myślę, że w perspektywie średnioterminowej Brazylia ugruntuje się na tej pozycji lidera” – powiedział Reuterowi szef Anei Miguel Faus. USDA prognozuje, że eksport bawełny z Brazylii w sezonie 2024/25 wyniesie 12,4 mln 480-funtowych bel, podczas gdy z USA wyniesie 11,8 mln 480-funtowych bel. Brazylia wyprzedziła USA pod względem produkcji już w sezonie 2023/24, zajmując trzecie miejsce na świecie za Chinami i Indiami. Brazylia ogólnie zwiększa eksport swoich towarów, w tym kukurydzy i kawy. Od dawna jest największym producentem i eksporterem kawy na świecie, a Faus stwierdził, że nadal będzie mieć większy wpływ na tym rynku niż na rynku bawełny. „W przypadku bawełny siły są bardziej zrównoważone… Ale oczywiście, jeśli produkcja Brazylii wzrośnie lub spadnie, rynek zwróci na to uwagę” – powiedział Faus. Chiny, Wietnam, Bangladesz, Turcja i Pakistan to jedni z największych odbiorców brazylijskiej bawełny.
Pszenica
- Analitycy twierdzą, że najbardziej zagrożone przez falę upałów są uprawy letnie w Europie Wschodniej i na Bałkanach, głównie w Rumunii, drugim co do wielkości producencie kukurydzy w UE. „Zbliżamy się do krytycznego etapu. Już jeden tydzień doprowadzi do spadku produkcji. Jeśli będą takie dwa tygodnie, szkody będą poważne i mogą nastąpić bardzo szybko” – powiedział Vincent Braak, analityk w firmie doradczej Strategie Grain. Z kolei oczekiwana ciepła i sucha pogoda jest mile widziana w zachodniej części UE, gdzie od jesieni uprawy ucierpiały z powodu nadmiernych i długotrwałych opadów. „Francuscy rolnicy będą zachwyceni. Właśnie tego oczekiwali od jakiegoś czasu, aby zwiększyć plony” – powiedział Braak. Gorąca i słoneczna pogoda będzie również mile widziana w Niemczech, Danii i Polsce, twierdzi niemiecki analityk ds. zbóż. „W Niemczech początek lata był długotrwały, chłodny i deszczowy, a słońce doskonale przyczyniłoby się do doprowadzenia pszenicy do dojrzałości” – stwierdził analityk, dodając, że pomogłoby to również zapobiegać infekcjom grzybiczym zbóż.
- Firma Argus obniżyła prognozę produkcji pszenicy dla Rosji do najniższego od trzech lat poziomu 79,5 mln ton, znacznie poniżej szacunków rosyjskich firm doradczych, które ustabilizowały się w ostatnich tygodniach wraz z poprawą pogody w tym kraju.
- Potencjalną przyczyną mniejszej podaży byłby indyjski import pszenicy, urzędnik rządowy powiedział, że kraj nałożył limity na zapasy pszenicy i może znieść lub obniżyć podatek importowy na zboże. „Możliwość importu do Indii to jedyny wyraźny sygnał wzrostowy na rynku” – powiedział Vitor Pistoia, analityk w Rabobank w Sydney.
Kukurydza
- Indie zezwoliły na ograniczony import kukurydzy, surowego oleju słonecznikowego, rafinowanego oleju rzepakowego i mleka w proszku w ramach kontyngentu taryfowego (TRQ), w ramach którego importerzy płacą zerowe lub niższe cło. Indie są największym na świecie importerem olejów roślinnych, takich jak olej palmowy, olej sojowy i słonecznikowy oraz czołowym producentem mleka. Indie zezwoliły na import 150 000 ton oleju słonecznikowego lub oleju szafranowego, 500 000 ton kukurydzy, 10 000 ton mleka w proszku i 150 000 ton rafinowanego oleju rzepakowego. Inflacja żywności, na którą wpływają czynniki podażowe, takie jak niesprzyjająca pogoda wpływająca na uprawy, od listopada 2023 r. utrzymuje się na poziomie około 8% rok do roku, co uniemożliwia obniżkę stóp procentowych. Indie pokrywają blisko dwie trzecie swojego zapotrzebowania na oleje roślinne poprzez import oleju palmowego, głównie z Indonezji i Malezji, a także oleju słonecznikowego i sojowego z Rosji, Ukrainy, Argentyny i Brazylii. Krajowe ceny kukurydzy rosły w związku z silnym popytem ze strony branży drobiarskiej i etanolowej.
Ryż
- Rząd Tajlandii zgodził się we wtorek przedłużyć zwolnienie z opłat operacyjnych dla hotelarzy o kolejne dwa lata, aby wesprzeć ożywienie krajowego sektora turystycznego, a także zatwierdził dotację dla rolników zajmujących się uprawą ryżu. Dotacja w wysokości 30 miliardów bahtów dla rolników zajmujących się uprawą ryżu na zakup nawozów, ma pomóc 4,68 milionom gospodarstw domowych uprawiających ryż. Tajlandia, drugi co do wielkości po Indiach eksporter zboża na świecie, wcześniej informowała, że eksport ryżu może w tym roku osiągnąć 8 milionów ton.
Wieprzowina, wołowina, drób i ryby
- Dania, główny eksporter wieprzowiny i produktów mlecznych, wprowadzi podatek od emisji dwutlenku węgla od zwierząt gospodarskich od 2030 r., co czyni ją pierwszym krajem, który to zrobi i ma nadzieję zainspirować innych do pójścia w ich ślady. W lutym eksperci zamówieni przez rząd po raz pierwszy zaproponowali podatek, który miał pomóc Danii w osiągnięciu prawnie wiążącego celu na rok 2030, jakim jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 70% w porównaniu z poziomem z 1990 r. Centrowy rząd osiągnął szeroko zakrojony kompromis z rolnikami, przemysłem, związkami zawodowymi i grupami ekologicznymi w sprawie polityki związanej z rolnictwem, największym źródłem emisji CO2 w kraju. „Będziemy pierwszym krajem na świecie, który wprowadzi prawdziwy podatek od emisji CO2 w rolnictwie. Inne kraje będą się tym inspirować” – powiedział w oświadczeniu minister podatków Jeppe Bruus z centrolewicowych Socjaldemokratów. W porozumieniu zaproponowano opodatkowanie rolników w wysokości 300 koron duńskich (43,16 dolarów) za tonę CO2 w 2030 r., a do 2035 r. stawka ta wzrośnie do 750 koron. Rolnicy będą uprawnieni do ulgi w podatku dochodowym w wysokości 60%, co oznacza, że rzeczywisty koszt za tonę zacznie się od 120 koron i wzrośnie do 300 koron do 2035 r., a udostępnione zostaną dotacje na wsparcie dostosowań w działalności gospodarstw. Podatek może spowodować dodatkowy koszt w wysokości 2 koron za kilogram mielonej wołowiny w 2030 r. Mielona wołowina jest sprzedawana w duńskich dyskontach już od około 70 koron za kilogram. Nowa Zelandia w tym miesiącu zrezygnowała z planów wprowadzenia podobnego podatku po krytyce ze strony rolników. Choć duńscy rolnicy wyrazili obawy, że cele klimatyczne kraju mogą zmusić ich do zmniejszenia produkcji i redukcji miejsc pracy, stwierdzili, że kompromis umożliwi utrzymanie ich działalności.
- Finlandia planuje zaoferować zapobiegawcze szczepienie przeciwko ptasiej grypie już w przyszłym tygodniu niektórym pracownikom mającym kontakt ze zwierzętami. Kraj skandynawski kupił szczepionki dla 10 000 osób, każda składająca się z dwóch wstrzyknięć, w ramach wspólnego zamówienia UE na maksymalnie 40 milionów dawek dla 15 krajów od producenta CSL Seqirus. Australijska firma w oświadczeniu dla Reutersa stwierdziła, że Finlandia będzie pierwszym krajem, który wprowadzi szczepionkę. „Szczepionka będzie oferowana osobom w wieku 18 lat i starszym, u których występuje zwiększone ryzyko zarażenia ptasią grypą ze względu na pracę lub inne okoliczności” – oznajmił w oświadczeniu Fiński Instytut Zdrowia i Opieki Społecznej (THL). W ostatnich latach szczep ptasiej grypy H5N1 zabił lub spowodował ubój setek milionów drobiu na całym świecie i coraz częściej rozprzestrzenia się na ssaki, w tym krowy w Stanach Zjednoczonych, a w niektórych przypadkach także na ludzi. THL twierdzi, że Finlandia nie wykryła wirusa u ludzi. Kraj ten jednak pragnie wprowadzić szczepienia, biorąc pod uwagę ryzyko przeniesienia choroby, jakie stwarzają hodowle futerkowe. „Warunki w Finlandii są bardzo odmienne, ponieważ mamy hodowle futerkowe, w których zwierzęta mogą mieć kontakt z dziką przyrodą” – powiedziała agencji Reuters, główna lekarz Hanna Nohynek z Fińskiego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej (THL). Powszechne ogniska ptasiej grypy wśród norek i lisów na fińskich fermach futerkowych, w większości prowadzonych na świeżym powietrzu, doprowadziły do uboju w zeszłym roku około 485 000 zwierząt, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa zarówno wśród zwierząt, jak i na ludzi. Szczepienia prawdopodobnie rozpoczną się już w przyszłym tygodniu, przynajmniej w niektórych częściach Finlandii. Finlandia oświadczyła, że zakupiła szczepionki dla osób, które uważa za zagrożone, takich jak pracownicy ferm futrzarskich i drobiu, technicy laboratoryjni zajmujący się próbkami ptasiej grypy oraz weterynarze pracujący jako funkcjonariusze ds. kontroli zwierząt w regionach, w których znajdują się hodowle futerkowe. THL twierdzi, że szczepionki otrzymają również osoby pracujące w rezerwatach opiekujących się dzikim ptactwem, w gospodarstwach hodowlanych lub przy sprzątaniu obiektów, takich jak zakłady przetwarzające produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego. Dodał, że w przypadku zakażenia ptasią grypą u ludzi osobom z podejrzeń lub potwierdzonych przypadków również zostanie zaproponowana szczepionka.
- Kanada oświadczyła w środę, że pozwoli na wznowienie części komercyjnych połowów dorsza u północno-wschodniego wybrzeża Atlantyku, ponad 30 lat po zamknięciu połowów w celu ochrony spadających zasobów. Dorsz przez stulecia był podstawą gospodarki prowincji Nowa Fundlandia i Labrador, ale w 1992 r. rząd federalny ogłosił moratorium, co spowodowało ogromne trudności gospodarcze w i tak już biednej części Kanady. Minister rybołówstwa Diane Lebouthillier ogłosiła koniec moratorium i powiedziała, że floty będą w stanie złowić 18 000 ton w sezonie 2024.Dla porównania w latach 80. XX wieku dozwolone były roczne połowy na poziomie 250 000 ton. Moratorium z 1992 r., ogłoszone po dziesięcioleciach przełowienia, pozbawiło pracę ponad 30 000 osób i zmusiło ich do znalezienia nowej kariery lub przeniesienia się gdzie indziej w poszukiwaniu pracy.Niektóre społeczności przybrzeżne zostały opuszczone.
Ropa naftowa
- W grudniu 2024 roku wchodzi w życie kolejny pakiet sankcji na Rosję, w tym obejmujący autogaz, znany jako LPG. W 2023 roku rosyjski surowiec stanowił 46% polskiego importu LPG. Pochodzący z Rosji surowiec potrafił być o ponad ¼ tańszy od gazu pochodzącego z Holandii (kosztującego €170) i prawie 20% tańszy od amerykańskiego LPG (~$170), w dodatku import odbywał się koleją, która jest tańsza niż statki czy transport drogowy. LPG jest surowcem zasilającym około 14% aut w Polsce (3,4 mln sztuk), a sam autogaz jest też źródłem energii dla 4,5 mln gospodarstw domowych. Globalna podaż LPG jest wystarczająca, by wykluczyć rosyjski surowiec z polskiego importu, jednak Polska nie posiada wystarczającej infrastruktury by bezpośrednio odbierać dostawy. Oznacza to konieczność nie tylko sprowadzania droższego towaru, ale płacenia także za dostęp do infrastruktury, co jeszcze bardziej podniesie koszty.
- Dochody Rosji z ropy i gazu w czerwcu mają wzrosnąć o ponad 50% rok do roku, do 9,4 miliarda dolarów, jak wynika z obliczeń Reutersa, po zmniejszeniu dotacji dla rafinerii i uwzględnieniu zdolności rosyjskiej gospodarki do ograniczenia skutków sankcji. Dochody te stanowią najważniejsze pojedyncze źródło środków pieniężnych dla Kremla i odpowiadają za około jedną trzecią do połowy wszystkich postępowań dotyczących budżetu federalnego w ostatniej dekadzie. Konflikt zbrojny na Ukrainie skłonił Zachód do nałożenia licznych sankcji mających na celu ograniczenie rosyjskich dochodów z ropy i gazu, które stanowią około jednej trzeciej budżetu federalnego kraju. Rosji udało się przekierować eksport ropy z Europy do Indii i Chin, zabezpieczając bardzo potrzebne przepływy finansowe dla swojego budżetu, który ma deficyt, ponieważ Moskwa wydaje duże kwoty na obronę i bezpieczeństwo. Obliczenia Reutersa pokazują, że czerwcowe przychody Rosji z ropy i gazu wyniosą 814 miliardów rubli (9,4 miliarda dolarów), w porównaniu z 794 miliardami rubli w maju i 529 miliardami rubli w czerwcu 2023 roku.
- Wenezuelskie państwowe przedsiębiorstwo naftowe PDVSA zaczęło wykorzystywać tankowce, które poruszają się poza zasięgiem radarów, do zaopatrywania swojego najbliższego sojusznika politycznego, Kuby, w obliczu kurczenia się floty statków państwowych, które w przeszłości pokonywały tę trasę. Kuba i jej główny dostawca ropy, Wenezuela, przez ponad dekadę do żeglugi między obydwoma krajami korzystały wyłącznie z własnych tankowców. Jednakże opóźnione prace konserwacyjne spowodowały wycofanie niektórych statków z eksploatacji, a pojawienie się Meksyku jako nowego dostawcy na Kubę korzystającego z niektórych z tych samych statków wymaga modernizacji dwóch tras dostarczania na wyspę rozpaczliwie potrzebnej ropy naftowej i paliwa. Duża część flot tankowców należących do Wenezueli i Kuby objęta jest amerykańskimi sankcjami, co również ogranicza ich podróżowanie.Obsługiwane przez strony trzecie statki ciemnej floty często nie mają zachodniego ubezpieczenia i wysyłają fałszywe sygnały lokalizacyjne, aby ukryć swoje przemieszczanie się. Jak wynika z dokumentów i zdjęć przeanalizowanych przez TankerTrackers.com, jeden ze statków, pływający pod banderą Panamy Neptun 6, przepłynął w zeszłym tygodniu w pobliżu kubańskiej zatoki Nipe Bay, przewożąc wenezuelską ciężką ropę naftową i olej opałowy na statek pływający pod kubańską banderą Esperanza.Według danych LSEG, transponder statku sygnalizuje lokalizację na północ od Curacao od końca maja. PDVSA oraz ministerstwa spraw zagranicznych Wenezueli i Kuby nie przekazały komentarza.Nie było od razu jasne, czy wykorzystanie statków stron trzecich do zaopatrzenia Kuby ma charakter tymczasowy. Dodatkowe statki mogłyby pomóc zwiększyć dostawy ropy z Wenezueli na Kubę, które w tym roku wynoszą jak dotąd 27 000 baryłek dziennie (bpd), w porównaniu z 51 500 baryłek dziennie w tym samym okresie 2023 r.
- „Nasz bilans sugeruje, że w trzecim kwartale rynek (globalny) będzie charakteryzował się deficytem na poziomie około 1,5 miliona baryłek dziennie z powodu ciągłych cięć OPEC+ i silniejszego popytu sezonowego, zwykle obserwowanego w trzecim kwartale. Już widzimy oznaki zaostrzenia polityki pieniężnej przy silniejszym rynek fizyczny Morza Północnego” – powiedział Warren Patterson, szef strategii towarowej w ING.
- ExxonMobil może być zmuszony do zawieszenia produkcji w swojej rafinerii Gravenchon w północnej Francji, jeśli strajkujący pracownicy w dalszym ciągu będą blokować dostęp do zakładu. Jak wynika ze strony internetowej firmy, rafineria odpowiada za około 20% zdolności rafineryjnych Francji. Niewielka grupa pracowników ogłosiła strajk w zeszłym miesiącu po tym, jak firma oznajmiła, że w tym roku zamknie kraking parowy rafinerii i zakończy produkcję chemikaliów.Exxon twierdzi, że od 2018 roku zakład stracił ponad 500 milionów euro i pozostaje niekonkurencyjny. W piątek ogłoszono kolejny strajk, w wyniku którego zamknięto niektóre zakłady chemiczne, w tym krakers parowy. Exxon twierdzi, że „ograniczona liczba strajkujących” nadal blokuje dostęp.„Jeśli tak się stanie, możemy nie mieć innego wyjścia, jak tylko zawiesić produkcję rafinerii”.
- PetroChina International America, jednostka PetroChina zgodziła się zapłacić grzywnę i przepadek w łącznej wysokości 14,5 miliona dolarów za naruszenie amerykańskiego prawa eksportowego. Władze odkryły dowody, że firma podała niedokładne informacje w elektronicznej bazie danych, której eksporterzy używają do zgłaszania międzynarodowego eksportu z USA. PetroChina International America „błędnie sklasyfikowała ponad 32 miliony dolarów oleju napędowego o ultraniskiej zawartości siarki jako mieszankę olejów mineralnych w niektórych transakcjach eksportowych do Meksyku, które miały miejsce w latach 2019 i 2020” – podało biuro.
- Państwowy producent ropy w Peru poinformował, że wykrył nielegalne podłączenie, które spowodowało wyciek ropy z rurociągu na północy kraju, biegnącego od Amazonki do Pacyfiku. Petroperu nie określił, jak duży był wyciek. Firma, która przeżywa kryzys finansowy, niedawno wznowiła działalność za pośrednictwem rurociągu naftowego Północno-Peruwiańskiego (ONP) w związku z częstymi szkodami spowodowanymi kradzieżą ropy przez ludzi oraz żądaniami od oddalonych społeczności większych inwestycji społecznych ze strony Petroperu na swoim obszarze. „Petroperu zwraca się do władz o wsparcie, aby zapewnić bezpieczeństwo ONP i uniknąć tych (problemów) powodowanych przez osoby trzecie, które zagrażają integralności tego krytycznego zasobu” – stwierdziła firma w oświadczeniu. W 2022 roku Petroperu straciło rating inwestycyjny przyznany przez agencje w wyniku kłopotów finansowych spowodowanych modernizacją rafinerii Talara o wartości 6,5 miliarda dolarów, finansowaną z obligacji, pożyczek i wsparcia rządowego.
- Meksykańskie państwowe przedsiębiorstwo energetyczne Pemex zwiększyło w maju wolumen eksportowanej ropy naftowej do 910 801 baryłek dziennie (+34% m/m). Dane opublikowane przez spółkę pod koniec poniedziałku pokazały również, że łączny przerób sześciu działających lokalnych rafinerii spadł w piątym miesiącu roku do 842 043 baryłek dziennie, najniższego poziomu w tym roku. Produkcja ropy naftowej i kondensatu wyniosła w miesiącu średnio 1,79 mln baryłek dziennie, czyli mniej niż średnia w dotychczasowym roku, podczas gdy produkcja ropy naftowej wzrosła nieznacznie do 1,51 mln baryłek dziennie.
- Strajk pracowników ochrony środowiska w Brazylii już wpływa na działalność Petrobras na trzech przybrzeżnych polach naftowych. Wystąpiły opóźnienia w rozwoju wydobycia na polach Mero, Buzios i Marlin, które wymagają zgody agencji ochrony środowiska Ibama na zwiększenie wydobycia. Od stycznia pracownicy Ibamy powoli wydają licencje w Brazylii w ramach trwającego sporu z rządem dotyczącego wynagrodzeń i warunków pracy.W tym miesiącu robotnicy wezwali do strajku w co najmniej 14 stanach (z 26). „Mobilizacja pracowników Ibamy może mieć wpływ na krzywą produkcji Petrobras oczekiwaną na 2024 r. od 1% do 2%” – stwierdziła firma. W swoim obecnym planie strategicznym Petrobras planuje w 2024 r. produkować około 2,8 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej i gazu ziemnego dziennie.
- Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu do 21 czerwca wzrosły o +3,6 mln baryłek, do 460,7 mln baryłek, prognozowano spadek o -2,9 mln baryłek.
- Amerykańskie zapasy benzyny wzrosły w ciągu tygodnia o +2,7 mln baryłek do 233,9 mln baryłek. Prognozowano spadek o -1,0 mln baryłek.
- Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, spadły w ciągu tygodnia o -0,377 mln baryłek do 121,3 mln baryłek. Prognozowano spadek o -0,259 mln baryłek.
- Wskaźnik wykorzystania rafinerii w USA w tygodniu do 21 czerwca wyniósł 92,2% (-1,3 pp t/t).
- Amerykański eksport ropy naftowej w tygodniu do 21 czerwca wyniósł 3,19 mln baryłek dziennie (-11,5% t/t). „Spadek eksportu spowodowany aktywnością tropikalną w Zatoce Meksykańskiej w zeszłym tygodniu, w połączeniu z mniejszą liczbą operacji w rafineriach, zachęcił do trzeciego wzrostu zapasów ropy w ciągu czterech tygodni” – powiedział Matt Smith, główny analityk firmy Kpler.
Gaz ziemny
- Qatar Energy odnotował 101,9 miliarda riali (27,96 miliarda dolarów) zysku netto za 2023 rok, co oznacza spadek o 32% w porównaniu z 2022 rokiem. Katar, będący już jednym z największych na świecie eksporterów skroplonego gazu ziemnego (LNG), ogłosił w lutym dodatkową ekspansję swojej produkcji LNG, która doda 16 milionów ton rocznie (mtpa) do pierwotnych planów, zwiększając łączną zdolność produkcyjną do 142 mt rocznie2030 z około 77 mtpa obecnie. Zysk państwowego Qatar Energy był mniej więcej porównywalny z zyskiem koncernu naftowego Shell.
- Międzynarodowa Unia Gazowa (IGU) podała w środowym raporcie, że światowy rynek skroplonego gazu ziemnego (LNG) osiągnął nową, ale kruchą równowagę po dwóch latach wahań spowodowanych brakiem zapasowych dostaw w najbliższej perspektywie. Światowy handel LNG osiągnął w 2023 roku rekordowy poziom 401,42 mln ton (+2,1% r/r). Tempo wzrostu było jednak niższe niż 5,6% odnotowane w 2022 r., ponieważ ograniczona podaż pozostaje głównym czynnikiem ograniczającym wzrost, stwierdziła IGU w swoim Światowym Raporcie LNG. LNG, powszechnie postrzegany jako paliwo przejściowe na drodze do zerowej emisji netto, odgrywa kluczową rolę, pomagając krajom, zwłaszcza w Azji, w osiągnięciu ich celów w zakresie transformacji energetycznej. IGU reprezentuje światowy przemysł gazowy i liczy ponad 150 członków w ponad 80 krajach, obejmujących ponad 90% światowego rynku gazu. „Warunki na rynku LNG pozostają napięte pomimo niższych cen. Nowo odkryta równowaga na rynku światowym jest nadal krucha i wrażliwa na niepewność ze strony podaży i popytu” – powiedział Prezes IGU Li Yalan.
- Globalny handel LNG połączył w 2023 r. 20 rynków eksportujących z 51 rynkami importującymi.
- Chiny były największym na świecie importerem LNG w 2023 roku z importem na poziomie 71,21 mln ton.
- Niemcy po raz pierwszy zaimportowały w 2023 r. znaczne ilości LNG, szacowane na nieco ponad 5 mln ton w porównaniu z 80 tys. ton w 2022 r.
- Stany Zjednoczone pozostały największym eksporterem LNG na świecie w 2023 r., przy całkowitym eksporcie wynoszącym 84,5 mln ton (+11,77% r/r).
- Australia zajęła drugie miejsce z eksportem wynoszącym 79,6 mln ton, a za nią plasowały się Katar i Rosja, które wyeksportowały odpowiednio 78,2 mln i 31,4 mln ton.
- Izrael zatwierdził eksport większej ilości gazu ziemnego ze swoich przybrzeżnych złóż, a partnerzy ogromnego projektu Lewiatan we wschodniej części Morza Śródziemnego oświadczyli, że planują zainwestować do 500 milionów dolarów w rozbudowę jego mocy. Izraelskie ministerstwo energii oświadczyło, że dało zielone światło dla eksportu dodatkowych 118 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego.
- Ministerstwo Zasobów Naturalnych Gujany poinformowało, że nowo utworzona spółka, na której czele stoi były dyrektor Exxon Mobil, została wybrana do wspierania rządu Gujany i Exxon w tworzeniu nowego niezależnego wydobycia gazu ziemnego w kraju. Rząd stwierdził w oświadczeniu, że Fulcrum LNG zaproponowało „najbardziej kompleksową i technicznie solidną ofertę” spośród 17 oferentów. Gujana chce opracować plan zarabiania na swoich ogromnych, niewykorzystanych zasobach gazu ziemnego i stworzeniu drugiej części dynamicznie rozwijającego się przemysłu energetycznego. Według amerykańskiej Agencji Informacji o Energii, według szacunków amerykańskiej Agencji Informacji o Energii, kraj ten posiada u wybrzeży Karaibów 16 bilionów stóp sześciennych gazu.
- Największy amerykański eksporter skroplonego gazu ziemnego (LNG) Cheniere Energy Inc. dowie się dopiero we wrześniu, kiedy będzie mógł wyprodukować pierwszy LNG w swoim obiekcie eksportowym LNG na etapie 3 w Corpus Christi. Cheniere powiedział rynkowi, że zamierza wyprodukować pierwszy LNG do końca roku, Thakkar stwierdził jednak, że cel ten nie jest jeszcze gwarantowany. „Zamierzamy wspólnie wyprodukować pierwszy LNG do końca roku, około sierpnia lub września będziemy wiedzieć, jakie jest prawdopodobieństwo jego uzyskania” – powiedział Thakkar. Jego zdaniem należy przezwyciężyć niedobory siły roboczej, zwłaszcza wśród wykwalifikowanych pracowników budowlanych. Etap 3 będzie się składał z siedmiu pociągów średniej wielkości, które zwiększą zdolność produkcyjną Cheniere o ponad 10 milionów ton metrycznych superschłodzonego gazu rocznie. Warunki pogodowe, w tym obecny sezon huraganów, mogą odegrać główną rolę przy pracach. Prognozy przewidują w tym roku ponadprzeciętny sezon huraganów, w którym w okresie od 1 czerwca do 30 listopada w basenie Atlantyku pojawi się nawet siedem dużych huraganów.
- Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w czerwcu 2024 wynosi średnio 98,5 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (+0,41% m/m).
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 103,0 mld stóp sześciennych (-0,8 bcfd względem piątkowej prognozy). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 100,2 bcfd.
- Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w czerwcu 2024 wyniósł średnio 12,8 bcfd (-0,78% m/m). Wynika to z konserwacji instalacji i rurociągów w kilku obiektach, w tym we Freeport LNG, Corpus Christi należącym do Cheniere Energy w Teksasie oraz Cameron LNG, Sabine Pass Cheniere i Calcasieu Pass w Luizjanie należącym do Venture Global.
Złoto
- „Złoto właśnie oddzieliło się od swoich tradycyjnych czynników napędzających, a ceny kształtują nastroje w Chinach wśród nowych graczy, którzy zajmują pozycje o wysokim stopniu lewarowania. Problem polega na tym, że doprowadzili ceny do poziomu powyżej poziomu, na którym większość innych widzi wartość godziwą złota. Mamy zatem do czynienia z jo-jo w zakresie handlu przy stosunkowo niewielkich wolumenach przy skromnym udziale inwestorów z USA i Europy” – powiedział niezależny analityk Ross Norman.
- „Aprecjacja dolara amerykańskiego w połączeniu ze wzrostem rentowności obligacji sprawiła, że cena złota płynie pod prąd. Jeśli podstawowe dane PCE pozostawią rynki finansowe pesymistyczne co do tego, kiedy może nastąpić pierwsza obniżka stóp procentowych Fed, cena złota może powrócić do poziomu 2270 dolarów” – powiedział Tim Waterer, główny analityk rynku w KCM Trade. Dane PCE, główny wskaźnik inflacji dla FED poznamy w piątek, 28 czerwca, o 14:30.
- „Ceny złota pozostają przedmiotem konfliktu między mniej gołębim Fed a wysokim poziomem napięcia geopolitycznego. Głównym czynnikiem wpływającym na łagodzenie cen złota w dłuższej perspektywie będzie większe nastroje związane z ryzykiem w miarę ożywienia gospodarki światowej w drugiej połowie dekady” – stwierdzili analitycy BMI.
- Tymczasem, według Światowej Rady Złota (World Gold Council), globalne, fizycznie zabezpieczone fundusze ETF, będące kluczową kategorią popytu, odnotowały w ostatnim tygodniu napływ środków w wysokości 212 milionów dolarów, czyli 2,1 tony metrycznej.Szacuje, że odpływy netto od początku 2024 r. wyniosą 7,3 mld dolarów.
Miedź
- „Historia Chin jest niedźwiedzia, chińskie bodźce nie działają, nie są wystarczające, a rynek nieruchomości wykazuje niewiele oznak ożywienia” – powiedział jeden z handlarzy metalami. Jednak w świetle ponownej uwagi na słabą aktywność w chińskim sektorze produkcyjnym oraz niestabilny popyt na miedź i inne metale przemysłowe, oczekuje się, że ceny będą wahać się w przedziale 9 500–9 900 dolarów do czasu publikacji świeżych danych ekonomicznych z Chin.
- Chilijski państwowy gigant wydobywczy Codelco, jeden z największych producentów miedzi na świecie, jeszcze bardziej oddalił się od swoich celów produkcyjnych w maju. Produkcja osiągnęła 103,1 tysiąca ton, 8,6% poniżej celu na poziomie 112,8 tysiąca ton. Jak wynika z dokumentu, firma wyprodukowała 484 500 ton miedzi w ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku, co stanowi 6,1% od zakładanej wartości docelowej. Codelco, które w kwietniu po raz pierwszy od co najmniej 18 lat odnotowało produkcję poniżej 100 000 ton, w marcu doszło do śmiertelnego wypadku w zakładzie Radomiro Tomic, co doprowadziło do przestoju w zakładzie w związku z dochodzeniem w sprawie zdarzenia. Dyrektor generalny firmy zapowiedział, że w tym roku zwiększy produkcję po najgorszych wynikach od około ćwierć wieku w 2023 r.
Pozostałe metale przemysłowe
- Słaba produkcja światowa odbiła się na cenach aluminium, ale wpływ ten będzie prawdopodobnie krótkotrwały, ponieważ na rynku fizycznym, w tym w Chinach będących największymi konsumentami, panuje ciasnota. Oczekuje się, że deficyt u głównego producenta, w Chinach, który ma wyprodukować 42,5 mln ton metrycznych, a także problemy z dostawami boksytu i tlenku glinu spowodują powrót cen aluminium na ścieżkę wzrostową. Patel prognozuje, że na całym świecie będzie nadwyżka pół miliona ton aluminium pierwotnego, a ceny aluminium w tym roku wyniosą średnio 2450 dolarów za tonę. Dodał jednak, że amerykańskie i brytyjskie zakazy dostarczania rosyjskich metali na giełdy oraz przeszkody logistyczne spowodowane kryzysem żeglugowym na Morzu Czerwonym mogą zawęzić podaż. Inni analitycy są bardziej optymistyczni, spodziewając się deficytu w tym roku, co odzwierciedlają składki na rynku fizycznym płacone powyżej cen referencyjnych LME w celu uwzględnienia kosztów, w tym podatków transportowych i importowych. Opłaty celne za aluminium na rynku kasowym w Stanach Zjednoczonych wynoszące około 440 dolarów za tonę wzrosły od końca marca o 10%, podczas gdy te w Europie wzrosły w tym samym okresie o 30% do około 340 dolarów za tonę. Macquarie spodziewa się, że światowa produkcja aluminium wyniesie w tym roku około 72 mln ton i deficyt na poziomie 960 000 ton.Oczekuje, że deficyt w Chinach w 2024 r. wyniesie 2,26 mln ton. Niedobory prawdopodobnie spowodują kontynuację tendencji wzrostowej w chińskim imporcie, który w maju wzrósł o ponad 60% w porównaniu z rokiem poprzednim do 310 000 ton, z czego większość pochodziła z Rosji i była objęta sankcjami USA. „Chociaż w najbliższej przyszłości wzrost będzie ograniczony, rynek aluminium pozostaje napięty, a gdy popyt ponownie przyspieszy, ceny (LME) powinny ponownie wzrosnąć” – powiedział analityk Bank of America Michael Widmer. Widmer spodziewa się, że w przyszłym roku ceny wyniosą średnio 3000 dolarów za tonę, a deficyt wyniesie 2,1 miliona ton. Jego prognozy przewidują, że na ten rok ceny wyniosą średnio 2500 dolarów, a niedobór wyniesie 800 000 ton.
- Chilijska spółka górnicza SQM planuje do przyszłego roku wybrać jedną lub więcej technologii bezpośredniej ekstrakcji litu (DLE), aby szybko rozszerzyć produkcję metalu do akumulatorów pojazdów elektrycznych w Salar de Atacama. Zastosowanie technologii DLE stanowi kluczowy element długo oczekiwanej umowy joint venture SQM z kontrolowaną przez państwo firmą Codelco, ogłoszonej w zeszłym miesiącu.Chile jest drugim co do wielkości producentem litu na świecie po Australii dzięki produkcji SQM i Albemarle. SQM z siedzibą w Santiago zbadało ponad 70 technologii DLE przed wybraniem 12 do testów pilotażowych, przy czym dwa z tych testów mają miejsce obecnie. Biorąc pod uwagę duże rozmiary i złożoność chemiczną Atacamy, SQM prawdopodobnie wybierze kilka firm DLE do prac nad stopniowym wprowadzaniem technologii mających na celu zwiększenie produkcji do rocznego zakresu 280 000–300 000 ton litu do 2060 r., w porównaniu z szacowanymi 200 000ton w tym roku. „Chcielibyśmy mieć wiele rozwiązań (DLE). Trudno wybrać takie, które będzie pasować i być odpowiednie dla wszystkich rodzajów różnych substancji chemicznych, które mogą znajdować się w różne rodzaje solanek.” – powiedział Diaz, inżynier z wykształcenia, który dołączył do SQM w 1996 r. Kluczowe kwestie związane z SQM obejmują wyższe zużycie energii elektrycznej przez DLE w porównaniu ze stawami wyparnymi, a także duże zużycie słodkiej wody w niektórych wersjach.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.