aktualności – 22 stycznia 2020

Środowy program Surowcowe info i kompletny zestaw aktualności już jest! Polecam!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, ckurku, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

ogólne informacje

pszenica

soja

ropa, gaz i węgiel

złoto

Ogólne informacje

  • Wprowadzone przez ONZ zaostrzone przepisy dotyczące norm spalin w transporcie morskim, zwłaszcza te mające być osiągnięte do 2050 roku (50% mniej emisji gazów cieplarnianych) będą kosztować co najmniej $1 bilion inwestycji (a nawet $1,4 biliona) w technologie paliwowe. Globalna żegluga odpowiada za 2,2% emisji CO2 (przy obsługiwaniu około 90% światowego handlu). Szacunki kosztów wykonano z założeniem wykorzystania paliw opartych na amoniaku.
  • Bank of America zaktualizował swoje prognozy cen paliw w 2020 roku, podnosząc średnią cenę ropy typu Brent do $62/bbl, a ropy WTI do $57/bbl. Zdaniem banku globalny popyt wzrośnie o 1,1 miliona baryłek dziennie w tym roku, a prognozy podaży i popytu sugerują nadwyżkę 190 000 baryłek dziennie. Jednocześnie cena docelowa dla ropy Brent na Q2 2020 to $70/bbl.
  • Arabia Saudyjska w listopadzie 2019 wyeksportowała 7,37 mln baryłek ropy dziennie (+4,4% m/m). Wydobycie spadło do poziomu 9,89 mln, a zapasy ropy wyniosły 167,01 mln baryłek (-1,07 mln m/m).

Pszenica

  • Eksport zbóż w sezonie 2019/20 wzrósł do 33,9 mln ton (+29% s/s), z czego 15,46 mln ton to pszenica (+37,3% s/s).

Soja

  • Zbiory soi w Brazylii są znacznie opóźnione – do 19 stycznia zbiory objęły tylko 1,8% areału soi, co znacznie utrudni optymalny czas zasiewu kukurydzy. W 2019 roku o tej samej porze zbiory obejmowały już 6,1% areału. Prognoza zbiorów soi dla sezonu 2019/20 w Brazylii wynosi 123,9 mln ton (+8,68% s/s).

Ropa, gaz i węgiel

  • Niemcy importowały w 2019 roku 40,2 mln ton węgla kamiennego (-14,7% r/r). Wynika to nie tylko z zastępowania węgla przez gaz ziemny i odnawialne źródła energii, ale także przez mniejszy import przez producentów stali.
  • Siły zbrojne Libii pod wodzą Khalifa Haftara, które stoją w opozycji do władz w Trypolisie od piątku blokują pola naftowe kraju, ograniczając wydobycie ropy naftowej praktycznie do zera. W 2017 roku Libia odpowiadała za 1,8% światowego eksportu ropy naftowej. Administracja Haftara, dominująca na wschodzie kraju wielokrotnie starała się eksportować ropę naftową z pominięciem państwowej spółki NOC, ale dotychczas było to udaremniane przez zakaz ONZ. Do wtorku odwołano 9 tankowców. Konflikt pomiędzy wschodem a zachodem Libii trwa nieprzerwanie od pięciu lat, a niestabilna sytuacja utrzymuje się od momentu zakończenia reżimu Muammara Kadaffiego w 2011 roku. Siły Haftara są wspierane przez Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i rosyjskich najemników, podczas gdy oficjalny rząd Premiera Fayez al-Serraj jest wspierany przez Turcję. Za tydzień w Genewie ma się rozpocząć komitet złożony z pięciu przedstawicieli każdej ze stron konfliktu, który ma omówić mechanizm realnego zawieszenia broni w Libii i rozpoczęcia negocjacji pokojowych.
  • Gigant wydobywczy BHP zapowiada ograniczenia w wydobyciu węgla energetycznego w Australii ze względu na silne zadymienie kopalni po olbrzymich pożarach jakie nawiedzały ten kraj przez ostatnie kilka miesięcy.
  • Chiny mogą nie być w stanie sprostać wymogom zapisanym w „fazie pierwszej” umowy handlowej podpisanej w Białym Domu 15 stycznia 2020 w zakresie importu surowców energetycznych z USA. By spełnić oczekiwania na rok 2020 Państwo Środka musiałoby podwoić swój import przez cały rok względem rekordowego miesiąca w 2019 roku. Spełnienie celów z umowy w 2021 roku wymagało by potrojenia tego importu. Problematyczne jest m.in. pozostawienie przez Chiny „wojennych” stawek celnych: 5% na amerykańską ropę naftową oraz 25% na amerykański gaz i węgiel. Drugim problemem może być wciąż słaba infrastruktura eksportowa, która może uniemożliwić import przez Chiny miliona baryłek dziennie ropy z USA – związany głównie z kosztem tranzytu przez ocean, który by musiał obejmować około 15 statków miesięcznie – tylko dla ropy, choć te statki są zbyt głęboko zanurzone dla Kanału Panamskiego, co wymusza trasę naokoło Afryki czyli znacznie wydłużenie zarówno czasu podróży jak i kosztów. Dochodzą także kwestie dostosowania chińskich rafinerii, zorientowanych dotychczas na cięższe odmiany ropy z Bliskiego Wschodu.

Złoto

  • Chiny w 2019 roku zużyły w sumie 1 002,78 ton złota, co oznacza spadek o 12,91% r/r – głównie ze względu na wzrost cen metalu w Q3 i Q4 2019 oraz spowolnieniu tempa rozwoju chińskiej gospodarki. Inwestycje Chińczyków w złote monety i sztabki w 2019 roku spadły do 225,8 ton (-26,97% r/r). Jednocześnie trzeci rok z rzędu spada produkcja złota w Chinach – do poziomu 380,23 tony (-5,21% r/r), ze względu na wyczerpanie złóż.

Omówienie aktualności

Powyższe aktualności wraz z omówioniem w programie Surowcowe info w Comparic24 o godzinie 13:10 w środę, 22 stycznia 2020:

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *