Ponad 70 newsów z rynków towarowych poleca się Waszej uwadze!
Z powodów technicznych dzisiaj nie ma programu Surowcowe info!
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- raporty USDA
- kawa
- cukier
- kakao
- pszenica
- ryż
- soja
- pozostałe zboża
- energia elektryczna
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- uran
- węgiel
- złoto
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
Ogólne informacje
- Chiny są gotowe nawiązać bliższe partnerstwo z Rosją w kwestiach energetycznych, aby zapewnić globalne bezpieczeństwo energetyczne, powiedział prezydent Xi Jinping. „Chiny są chętne do współpracy z Rosją w celu zacieśnienia partnerstwa energetycznego, promowania rozwoju czystej i zielonej energii oraz wspólnego utrzymania międzynarodowego bezpieczeństwa energetycznego i stabilności przemysłowych łańcuchów dostaw” – powiedział Xi. Według rosyjskiego wicepremiera Aleksandra Nowaka eksport energii z Rosji do Chin wzrósł w tym roku o 64%, a pod względem wolumenu o 10%. Kierowany przez Rosnieft’ projekt Wostok Oil, który łączy już eksploatowane pola naftowe i te, które mają zostać uruchomione jeszcze w tej dekadzie, „gwarantuje długoterminowe bezpieczne i gwarantowane dostawy energii dla rozwijających się gospodarek azjatyckich” – powiedział Igor Sieczin, dyrektor naczelny największego rosyjskiego producenta ropy naftowej Rosneft. Rosja wystąpiła z propozycją „uznawania przez stronę chińską zaświadczeń ubezpieczeniowych rosyjskich firm ubezpieczających transport morski, a także zaświadczeń o reasekuracji ryzyka w transporcie morskim, dokumentów gwarantujących finansowe pokrycie ryzyka” – cytuje wiceministra transportu Aleksandra Posziwaja agencja informacyjna RIA.
- Ministrowie spraw zagranicznych NATO potwierdzili decyzję szczytu NATO z 2008 r., zgodnie z którą Ukraina ostatecznie zostanie członkiem sojuszu. Ale, podobnie jak w 2008 r., nie było żadnych konkretnych kroków ani harmonogramu, które faktycznie zbliżyłyby ten kraj do NATO. „Oświadczyliśmy, że Ukraina zostanie członkiem, oczekuję, że sojusznicy powtórzą to stanowisko. Jednak teraz główny nacisk kładziony jest na wspieranie Ukrainy. Jesteśmy w trakcie wojny i dlatego nie powinniśmy robić nic, co mogłoby podważyć jedność sojuszników w udzielaniu Ukrainie militarnego, humanitarnego i finansowego wsparcia” – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
- „W ramach tzw. pasów solidarności przewożonych jest obecnie przez terytorium Polski około 452 tys. ton (ukraińskiego) zboża, o ponad 50 proc. więcej niż w połowie roku. W porównaniu z październikiem ubiegłego roku wzrost przewozów zboża w tym samym okresie 2022 roku jest ponad 16-krotny” – powiedział polski minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Raporty USDA
- Ostatni (do kwietnia 2023) raport Crop progress z 29 listopada 2022 (USDA):
Kawa
- 29 listopada ICE wydało certyfikację dla 11 261 worków kawy, jednak kolejne 8 571 worków zostało odrzuconych. Około 450 000 worków czeka na certyfikację.
- Szacuje się, że eksport kawy z Wietnamu w pierwszych 11 miesiącach tego roku wzrósł do 25,6 mln 60-kg worków (+10,2% r/r).
- Indonezja wyeksportowała w październiku 32 290,56 ton ziaren kawy Sumatra robusta (-40% m/m; +15,69% r/r).
Cukier
- Fitch Solutions podniósł swoją średnią prognozę cen cukru na 2023 r. do $c19/funt, kierując się mniejszą niż oczekiwano kwotą eksportową cukru z Indii.
- „Rynek może teraz przez jakiś czas utknąć w przedziale 19,00-20,00 centów” – powiedział amerykański broker, dodając, że kupowanie funduszy wydawało się ograniczone w przyszłości, a brazylijskie młyny prawdopodobnie miałyby mocne zakończenie sezonu, ponieważ nadal istnieje spory ilość trzciny cukrowej do przetworzenia.
- Grupa producentów CGB oszacowała tegoroczne francuskie zbiory buraków cukrowych na 32 miliony ton (-7% r/r). „Mieliśmy nadzieję na rekordowe zbiory przed latem, ale prawdopodobnie skończymy poniżej 80 ton (z hektara), co jest ogromnym rozczarowaniem” – powiedział prezes CGB Franck Sander, dodając, że średnia zawartość cukru w burakach była również niska. CGB ostrzegł również, że w przyszłym roku liczba nasadzeń może ulec dalszemu zmniejszeniu, ponieważ rolników przyciągają bardziej dochodowe uprawy zbóż. Byłby to szósty z rzędu spadek powierzchni upraw.
Kakao
- Przypływy kakao do portów na Wybrzeżu Kości Słoniowej od rozpoczęcia sezonu 1 października do 27 listopada osiągnęły 718 000 ton (+1,1% s/s). Nadal trwa strajk dokerów w porcie San Pedro.
- Wybrzeże Kości Słoniowej wyeksportowało w październiku 24 759 ton surowego ziarna kakaowego (-67% r/r). W zeszłym miesiącu kraj wysłał za granicę 46 729 ton półproduktów kakaowych (+10,5% r/r).
Pszenica
- „Pszenica z Morza Czarnego, zwłaszcza rosyjska, wygląda na najtańszą na świecie. W tym tygodniu na rynku jest kilka bardzo dużych przetargów, w ciągu najbliższych kilku dni poszukiwane są oferty na około 1 milion ton, a rynek będzie szukał oznak, że Rosja kontynuuje swoją dominację w ostatnich zakupach” – powiedział jeden z niemieckich handlarzy.
- Na pszenicę wywierają presję krótkie pozycje funduszy inwestycyjnych i tańsze dostawy z Rosji i innych regionów Morza Czarnego.
- Chiny są jednym z największych importerów pszenicy na świecie, a inwestorzy obawiają się, że przypadki COVID i protesty mogą spowolnić wzrost gospodarczy.
- Eksport pszenicy miękkiej z Unii Europejskiej w sezonie 2022/23, który rozpoczął się 1 lipca, osiągnął 13,89 mln ton do 27 listopada (+3% s/s). Zestawienie danych UE wykazało, że Francja pozostała zdecydowanie wiodącym krajem eksportującym pszenicę miękką z UE w tym sezonie, z 5,65 mln ton, następnie Rumunia z 1,81 mln ton, Niemcy z 1,57 mln ton, Łotwa z 1,19 mln ton i Polska z 1,11 mln ton.
- Oczekuje się, że Indie zbiorą rekordowe zbiory pszenicy w 2023 r. Rolnicy obsiali pszenicę na 15,3 milionach hektarów od 1 października (+11% s/s). W Pendżabie i Haryanie, indyjskich stanach zasobnych w zboża, wielu rolników zdecydowało się przyspieszyć sadzenie, wierząc, że wcześnie zasiane odmiany będą gotowe do zbiorów, zanim temperatury wzrosną pod koniec marca i na początku kwietnia. Wyższe temperatury powodują wysuszenie plonów pszenicy. Aby zarobić na wyższych cenach, rolnicy wybierają również lepsze odmiany pszenicy, takie jak Lokwan i Sharbati, klasy premium, które przynoszą wyższe zyski. „Powierzchnia upraw pszenicy wzrosła, ale uprawy będą wymagały niższych temperatur w nadchodzących tygodniach, a potem pogoda musi pozostać korzystna w marcu i kwietniu, kiedy plony dojrzeją” – powiedział Rajesh Paharia Jain, handlowiec z New Delhi.
- Ukraina wysiała 3,8 mln hektarów pszenicy ozimej na sezon 2022/23 (-38,71% s/s).
Ryż
- Rząd Indii zwolnił organiczny ryż łamany inny niż basmati z ograniczeń eksportowych, które zostały wprowadzone 8 września. Ograniczenia to zakaz eksportu łamanego ryżu oraz 20% cło na eksport różnych gatunków ryżu.
Soja
- Cargill Inc zgodził się przejąć przetwórcę i rafinerię soi Owensboro Grain Company. Zakup obejmuje zakład przetwórstwa soi i rafinerię ropy naftowej w dolnej części rzeki Ohio w Owensboro w stanie Kentucky. Obiekt umożliwia załadunek i rozładunek ciężarówek, wagonów i barek rzecznych płynących do rafinerii paliw i terminali eksportowych w rejonie Zatoki Meksykańskiej w USA. Prywatna firma Owensboro Grain jest w stanie przetworzyć rocznie 39,5 miliona buszli nasion soi na olej roślinny i śrutę sojową. Przejęcie następuje w obliczu rosnącego popytu na oleje roślinne do produkcji odnawialnego oleju napędowego, paliwa o niższej zawartości węgla, które jest chemicznie identyczne z olejem napędowym na bazie ropy naftowej, oraz rosnącego eksportu śruty sojowej. Zdolność produkcyjna odnawialnego oleju napędowego ma wzrosnąć do ponad 5 miliardów galonów rocznie do 2024 r., z mniej niż 1 miliarda w 2020 r., wynika z prognoz amerykańskiej Energy Information Administration. Oczekuje się, że olej sojowy będzie największym surowcem w branży. Transakcja ma zostać sfinalizowana na początku 2023 r., po uzyskaniu zgód regulacyjnych. Firmy nie ujawniły warunków finansowych transakcji.
- „Plony letnie w Ameryce Południowej są najprawdopodobniej przyczyną kolejnego wzrostu cen towarów rolnych” – powiedział Tobin Gorey, dyrektor strategii rolnej w Commonwealth Bank of Australia, odnosząc się do wpływu suszy w Brazylii na soję.
- Według firmy konsultingowej AgRural w poniedziałek brazylijskie zasiewy soi osiągnęły 87% szacowanego obszaru w cyklu 2022/2023 z powodu suszy. Chociaż tempo siewu jest nieco opóźnione w stosunku do zeszłego sezonu, Brazylia jest gotowa zebrać rekordowe plony w oparciu o historyczne trendy plonowania i szacowaną wielkość obszaru uprawy, powiedział AgRural.
Pozostałe zboża
- Ukraina wysiała 613 tysięcy hektarów jęczmienia ozimego na sezon 2022/23.
- Ukraina wysiała 79,2 tysiąca hektarów żyta ozimego na sezon 2022/23.
Energia elektryczna
- DTEK, największy prywatny producent energii elektrycznej na Ukrainie, powiedział, że na skutek rosyjskich ataków zmniejszy dostawy energii elektrycznej dla swoich odbiorców w Kijowie o 60%. Krajowy operator sieci Ukrenergo powiedział w poniedziałek, że został zmuszony do wznowienia regularnych awaryjnych awarii zasilania w całym kraju. W mieście Chersoniu, w którym brakowało elektryczności i ciepła, odkąd siły rosyjskie opuściły je na początku tego miesiąca, gubernator regionu Jarosław Januszewicz powiedział, że 24% klientów ma teraz elektryczność.
- Stany Zjednoczone ogłosiły, że przeznaczą $53 miliony na zakup sprzętu do sieci energetycznej dla Ukrainy. „Ten sprzęt zostanie szybko dostarczony na Ukrainę w trybie pilnym, aby pomóc Ukraińcom przetrwać zimę” – napisano w oświadczeniu Departamentu Stanu, dodając, że pakiet będzie obejmował między innymi transformatory rozdzielcze, wyłączniki automatyczne i ograniczniki przepięć.
Ropa naftowa
- PKN Orlen w Q3 2022 osiągnął przychody 73 mld zł (+103% r/r), zaś EBITDA w wyniosła 11,1 mld zł, zysk netto 12,68 mld zł (+335% r/r). W pierwszych trzech kwartałach 2022 roku spółka osiągnęła przychody 176,25 mld zł (+95% r/r), a zysk netto wyniósł 19,28 mld zł (+173% r/r). To pierwszy raport kwartalny spółki od przejęcia LOTOS-u. W temacie cen paliw na stacjach w Polsce i wynikach Orlenu wypowiedziałem się w komentarzu dla Radia ZET.
- Stany Zjednoczone przyznały firmie Chevron sześciomiesięczną licencję na działalność w Wenezueli, przywracając posiadane przywileje w handlu ropą naftową, jednocześnie uniemożliwiając wymianę gotówki i wymagając, aby surowe ładunki trafiały do amerykańskich rafinerii.. Chevron Corp zamierza rozpocząć przyjmowanie ładunków wenezuelskiej ropy już w grudniu. Kierownictwo wenezuelskiej firmy państwowej PDVSA początkowo z zadowoleniem przyjęło zezwolenie na częściowy powrót do Stanów Zjednoczonych, niegdyś najważniejszego rynku kraju. Są mniej entuzjastyczni po zapoznaniu się z warunkami licencji, które według ludzi nie pozwolą Chevronowi na zwrot kosztów operacyjnych lub płacenie podatków i tantiem w Wenezueli. Na dzień 23 listopada największe wspólne przedsięwzięcie naftowe Chevron w Wenezueli miało w zapasach 1,79 miliona baryłek ropy naftowej przeznaczonej na eksport. Inny projekt przetwórstwa ropy naftowej, w którym jest partnerem mniejszościowym, wstrzymał działalność na początku tego roku z powodu zgromadzonych zapasów, których nie można było wyeksportować. Jakiekolwiek złagodzenie warunków licencji Chevron zależy od postępów w rozmowach politycznych między negocjatorami prezydenta Nicolasa Maduro a opozycją, które rozpoczęły się w Meksyku w zeszłym tygodniu, powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
- Badanie wykazało, że Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) pompowała w tym listopadzie 29,01 mln baryłek dziennie (bpd), czyli o 710 000 baryłek dziennie mniej niż w październiku. W decyzji OPEC+ z listopada wezwano do ograniczenia docelowej produkcji OPEC+ o 2 mln baryłek dziennie, z czego około 1,27 miliona baryłek dziennie miało pochodzić z 10 uczestniczących krajów OPEC. Produkcja jest poniżej docelowych wartości, ponieważ wielu producentów – zwłaszcza w Angoli i Nigerii – nie ma możliwości pompowania więcej z powodu niewystarczających inwestycji. Badanie wykazało, że produkcja 10 członków spadła o 720 000 baryłek dziennie miesiąc do miesiąca, pozostawiając rzeczywistą produkcję o 800 000 baryłek dziennie poniżej docelowego poziomu wydobycia grupy w listopadzie. Niedobór w październiku wyniósł 1,36 mln baryłek dziennie. Zgodność z celami produkcyjnymi w listopadzie wyniosła 163%.
- Exxon Mobil Corp zakończy wydobycie ropy w Gwinei Równikowej i opuści kraj Afryki Zachodniej po wygaśnięciu licencji w 2026 r. Odejście to odzwierciedla szerszy ruch głównych producentów ropy naftowej, zmierzający do ograniczenia wydobycia ropy naftowej w Afryce Zachodniej i przesunięcia inwestycji na rozwój niskoemisyjnego gazu ziemnego na kontynencie oraz do bardziej lukratywnych projektów w obu Amerykach. „Jest to region o wysokich kosztach, w którym problemem są również emisje dwutlenku węgla” – powiedziała Gail Anderson, dyrektor ds. Afryki Subsaharyjskiej w Wood Mackenzie. Exxon ograniczył wydobycie w kraju do mniej niż 15 000 baryłek ropy dziennie (bpd) poprzez istniejącą jednostkę produkcyjną Serpentina. Wydobycie ropy przez Exxon w Gwinei Równikowej, będącej członkiem Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), osiągnęło najwyższy poziom ponad 300 000 baryłek dziennie osiem lat temu i od tego czasu spada. Exxon próbuje sprzedać swoją działalność Zafiro od 2020 roku. W ubiegłym roku firma wypompowała około 45 000 baryłek dziennie w Gwinei Równikowej, z całkowitej produkcji tego kraju wynoszącej 93 000 baryłek dziennie.
- Afryka ma trudności z wypełnieniem limitów OPEC ze względu na brak inwestycji w produkcję ropy. Wydobycie dwóch największych producentów, członków OPEC, Angoli i Nigerii, spadło o jedną trzecią do 2,1 mln baryłek dziennie w październiku z 3,2 mln baryłek dziennie w 2019 r. Od 2013 r. spadło o 41%. Libia i Algieria produkują ropę naftową po niższych kosztach i mogą nadal przyciągać inwestycje, jeśli podejmą działania mające na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla z bieżącej działalności, wynika z badania przeprowadzonego przez firmę konsultingową McKinsey and Company. Ponieważ wydobycie ropy naftowej w Afryce Zachodniej spada, OPEC prognozuje, że produkcja w obu Amerykach wzrośnie w przyszłym roku do 28 mln baryłek dziennie, czyli o 2,3 miliona baryłek dziennie więcej niż przed pandemią.
- International Energy Agency (IEA – Międzynarodowa Agencja Energetyczna) prognozuje, że do końca pierwszego kwartału przyszłego roku produkcja rosyjskiej ropy zostanie ograniczona o około 2 miliony baryłek dziennie. Unia Europejska wprowadzi zakaz importu rosyjskiej ropy od 5 grudnia i rosyjskich produktów naftowych od 5 lutego, pozbawiając Rosję dochodów z ropy naftowej i zmuszając jednego z czołowych światowych producentów i eksporterów ropy do poszukiwania alternatywnych rynków. Szef IEA, Fatih Birol, powiedział, że oczekuje od OPEC+ uwzględnienia przy podejmowaniu decyzji „raczej niestabilnej sytuacji światowej gospodarki”.
- Rosyjski Lukoil wstrzyma od grudnia eksport ze swoich kaspijskich pól naftowych rurociągiem Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) z powodu zachodnich sankcji i przekieruje go do systemu Caspian Pipeline Consortium (CPC). Embargo Unii Europejskiej od 5 grudnia ma zakazać europejskim nabywcom kupowania i transportu rosyjskiej ropy. Jako główny szlak dla kazachskiej ropy, eksport ropy CPC jest wyłączony z zakazu. „Rosyjska ropa opuszcza BTC, powodem są sankcje, BTC nie wpuszcza rosyjskiej ropy” – podało jedno ze źródeł. Inne źródła, z których wszystkie wypowiadały się pod warunkiem zachowania anonimowości ze względu na delikatność kwestii, powiedziały, że decyzja została podjęta przez zachodnich akcjonariuszy BTC. Eksport ropy Łukoilu za pośrednictwem CPC ma wzrosnąć do 660 000 ton w grudniu z 364 000 ton w listopadzie. CPC jest głównym szlakiem eksportu kazachskiej ropy, na który przypada ponad 80% całkowitego wolumenu. Około 10% ropy transportowanej przez CPC pochodzi z Rosji. CPC Blend BFO-CPC eksportowany rurociągiem CPC jest obecnie sprzedawany ze znacznym dyskontem w stosunku do azerskiej ropy BTC BFO-AZR, która jest dostarczana za pośrednictwem BTC.
- „Długotrwałe restrykcje związane z pandemią COVID-19 w Chinach były niezwykle restrykcyjne dla ich wzrostu. Jako druga co do wielkości gospodarka świata, dodanie niepokojów społecznych do tego tła z pewnością spowoduje ogromną niepewność. Okaże się, czy kierownictwo (partii) posłucha i rozważy poluzowanie swojej polityki zerowej COVID, czy też spróbuje podwoić swoją politykę i poniesie konsekwencje gospodarcze” – powiedział Craig Erlam, starszy analityk rynków w OANDA. Chiny trzymają się podpisanej przez prezydenta Xi Jinpinga polityki zerowego COVID-19, mimo że znaczna część świata zniosła większość ograniczeń. Setki demonstrantów i policji starły się w Szanghaju w niedzielę wieczorem, gdy protesty przeciwko restrykcjom rozgorzały trzeci dzień i rozprzestrzeniły się na kilka miast. Władze zapowiadają przyśpieszenie szczepień przeciwko COVID-19 dla osób starszych.
- Włoski rząd zamierza znacjonalizować należącą do Lukoil rafinerię na Sycylii i zwróci się do rządu o podjęcie decyzji w tej sprawie na najbliższym posiedzeniu. Europejskie embargo na rosyjską ropę transportowaną drogą morską wchodzi w życie 5 grudnia, a włoski rząd stara się utrzymać działalność zakładu ISAB na Sycylii i uniknąć ryzyka utraty miejsc pracy i zdolności rafineryjnych. ISAB rafinuje jedną piątą włoskiej ropy naftowej i zatrudnia około 1000 pracowników. Po przejęciu zarządzania przez państwo zakład będzie mógł kontynuować produkcję, kupując ropę od innych dostawców, a państwowa agencja kredytowa SACE będzie udzielać gwarancji bankom-wierzycielom.
- Nigeria spodziewa się zaprzestania importu produktów ropopochodnych przed lub około trzeciego kwartału 2023 roku, powiedział minister ds. ropy Timipre Sylva. Minister powiedział, że wyremontowana rafineria w mieście Port Harcourt w produkującej ropę naftową delcie Nigru będzie dostarczać do końca grudnia 60 000 baryłek rafinowanej ropy dziennie, a nowa rafineria Dangote zostanie uruchomiona w pierwszym kwartale przyszłego roku. „Spodziewamy się, że faktycznie wyjdziemy z importu produktów ropopochodnych mniej więcej od trzeciego kwartału przyszłego roku, jeśli miałbym podać dłuższe ramy czasowe, ale wierzę, że nawet przed trzecim kwartałem przyszłego roku” – powiedziała Sylva. Produkcja ropy naftowej w Nigerii wzrosła do około 1,3 miliona baryłek dziennie z poziomu poniżej 1 miliona baryłek wcześniej, a kraj ma nadzieję, że do maja przyszłego roku wypełni swoje zobowiązania wobec OPEC. Ropa naftowa jest największym źródłem dochodów eksportowych Nigerii, ale kradzież ropy naftowej i wandalizm rurociągów ograniczyły wydobycie ropy i gazu, wytrącając kraj z pozycji czołowego producenta w Afryce. Nigeria wymienia swoją ropę na rafinowane produkty naftowe, ale jest w trakcie modernizacji rafinerii w Port Harcourt kosztem $1,5 miliarda.
- Produkcja ropy w USA wzrosła we wrześniu do 12,27 mln baryłek (+2,4% m/m).
- Zapasy ropy naftowej w USA spadły o 12,6 mln baryłek, do 419,1 mln baryłek, prognozowano spadek o 2,8 mln baryłek. Gwałtowny spadek następuje, gdy Stany Zjednoczone faktycznie zakończyły bezprecedensowe uwolnienie 180 milionów baryłek rezerw strategicznych w ciągu roku.
- Wskaźniki wykorzystania rafinerii w USA wzrosły do 95,2%.
- Amerykańskie zapasy benzyny wzrosły w ciągu tygodnia o 2,8 mln baryłek do 210,7 mln baryłek (+1,35% t/t).
- Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, wzrosły w ciągu tygodnia o 3,5 mln baryłek do 110,9 mln baryłek (+3,26% t/t).
Gaz ziemny
- Ukraińska firma energetyczna Naftogaz zwróciła się do Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) o pomoc w dostarczeniu dodatkowych ilości gazu ziemnego na sezon grzewczy. „Kluczem jest dodatkowa ilość gazu potrzebna do przetrwania tego sezonu grzewczego. Mówimy w szczególności o metanolu, sprężarkach gazu, generatorach diesla i urządzeniach do produkcji gazu” – napisał Czernyszow na swojej stronie na Facebooku po spotkaniu z Elizabeth McKee, zastępcą administratora USAID na Europę i Eurazję. Czernyszow powiedział też, że jego rozmowy z McKee obejmowały wysłanie na Ukrainę niezbędnych materiałów i sprzętu – nad dostarczeniem których Agencja już pracuje. W październiku USAID poinformowało, że zainwestuje 55 milionów dolarów w infrastrukturę ciepłowniczą Ukrainy, aby wspomóc przygotowania kraju do zimy, zgodnie z oświadczeniem na stronie internetowej Agencji.
- „Rosja używa brutalnych ataków rakietowych i dronów, aby tej zimy zostawić Ukrainę w mroku i ciemności. Prezydent (Władimir) Putin próbuje wykorzystać zimę jako broń wojenną, aby zmusić Ukraińców do zamarznięcia lub ucieczki. Próbuje złamać wolę dzielnego narodu ukraińskiego i podzielić nas wszystkich, którzy go popierają” – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Ministrowie spraw zagranicznych NATO zobowiązali się do zwiększenia politycznego i praktycznego wsparcia dla Ukrainy i utrzymania go tak długo, jak będzie to konieczne. „Agresja Rosji, w tym uporczywe i nieustępliwe ataki na ukraińską infrastrukturę cywilną i energetyczną, pozbawia miliony Ukraińców podstawowych usług społecznych” – napisali w oświadczeniu.
- Niemcy mają otrzymywać nowe strumienie skroplonego gazu ziemnego (LNG) z Kataru od 2026 r. po tym, jak QatarEnergy i ConocoPhillips podpisały dwie umowy sprzedaży i zakupu na jego eksport obejmujące okres co najmniej 15 lat. Umowa, pierwsza tego rodzaju w Europie z projektu rozbudowy North Field w Katarze, zapewni Niemcom 2 miliony ton LNG rocznie, docierając z Ras Laffan w Katarze do północnego niemieckiego terminalu LNG Brunsbuettel. „(Umowy) oznaczają pierwszą w historii długoterminową umowę na dostawy LNG do Niemiec, z okresem dostaw, który rozciąga się na co najmniej 15 lat, przyczyniając się w ten sposób do długoterminowego bezpieczeństwa energetycznego Niemiec” – powiedział Saad al-Kaabi, dyrektor naczelny QatarEnergy we wspólnym wystąpieniu z dyrektorem generalnym ConocoPhillips, Ryanem Lance’em. Spółka zależna ConocoPhillips zakupi uzgodnione ilości z dostawą do niemieckiego terminala odbiorczego, który jest obecnie w budowie. Niemcy są największym w Europie importerem rosyjskiego gazu i potrzebowałyby około 40 milionów ton LNG, aby zastąpić 50 miliardów metrów sześciennych (mld m3) gazu dostarczanego rurociągami z Moskwy. Jej zużycie gazu w 2021 roku wyniosło około 88 mld m3. „Sądzimy, że do 2027 roku zużycie gazu w Niemczech wyniesie około 73 mld m3 rocznie, więc ta umowa może pokryć około 3,7% tego. To nie jest nieistotny wolumen i jest dużym krokiem w dywersyfikacji dostaw” – powiedział Kaushal Ramesh, starszy analityk LNG w Rystad Energy.
- Norweski koncern Equinor planuje w przyszłym roku wykonać 25 odwiertów poszukiwawczych u wybrzeży Skandynawii, w porównaniu z 22 odwiertami w tym roku. Odwierty powstaną na Morzu Północnym, Morzu Norweskim i Morzu Barentsa. „Słyszeliśmy wiadomość z Europy, że potrzebuje jak najwięcej norweskiego gazu i będziemy nad tym pracować, ale to wymaga czasu” – powiedział Jez Averty, szef poszukiwań i produkcji Equinor w Norwegii.
- Woodside Energy Group, największy niezależny producent gazu w Australii, poinformował, że w 2023 roku będzie produkować od 180 do 190 milionów baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (mmboe), czyli o około 10% mniej niż prognozowali analitycy. Niższa niż oczekiwano prognoza produkcji pojawiła się po tym, jak Woodside powiedział, że jego pole naftowe Sangomar w Senegalu rozpocznie produkcję pod koniec 2023 r. Morgan Stanley prognozował produkcję na poziomie 206,8 mln boe, a RBC Capital Markets 210 mln boe. W roku fiskalnym 2022 Woodside przewiduje wydobycie na poziomie 153-157 mln boe. Woodside spodziewa się, że jego wydatki kapitałowe w roku fiskalnym 2023 wyniosą od $6 do $6,5 miliarda, przy czym większość z nich zostanie przeznaczona na rozwój projektu gazowego w Scarborough, który zawiera około 11 bilionów stóp sześciennych gazu. Obecnie należący do 10 największych niezależnych producentów ropy i gazu na świecie, Woodside powiedział, że około 20% do 25% LNG wyprodukowanego w 2023 r. będzie sprzedawane po cenach powiązanych z indeksami hubów gazowych.
- Pływający terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) powinien zostać uruchomiony do końca tego roku, powiedział w środę dyrektor naczelny Uniper. „Jedyną rzeczą, która mogłaby to powstrzymać, byłaby (niekorzystna) pogoda” – powiedział dyrektor generalny Klaus-Dieter Maubach na konferencji zorganizowanej przez Instytut Ekonomii Energii Uniwersytetu w Kolonii (EWI).
- Excelerate Energy, amerykańska firma świadcząca usługi magazynowania i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego na całym świecie, może ukończyć planowaną instalację skraplania gazu w Argentynie do 2025 r. Projekt, który byłby pierwszym zakładem skraplania Excelerate, planowany jest we współpracy z Transportadora de Gas del Sur (TGS). Ma na celu wykorzystanie zasobów rozległej formacji łupkowej Vaca Muerta, drugiego co do wielkości na świecie złoża gazu łupkowego. „Wierzymy, że Argentyna ma duży potencjał. Myślimy o tym nie jako o czystym projekcie skraplania, ale o projekcie, który przynosi korzyści producentom, dzięki czemu mogą oni mieć stabilną sprzedaż gazu przez cały rok” — powiedziała Gabriela Aguilar, argentyńska dyrektor generalna i wiceprezes Excelerate na Amerykę Łacińską. Pierwotnie planowano, że fabryka będzie miała wydajność 4 milionów metrów sześciennych dziennie, ale obecnie ocenia się, że rozpocznie działalność z wydajnością od 6 do 8 milionów metrów sześciennych dziennie. Opóźnienia w pozyskaniu sprzętu mogą oznaczać, że budowa zakładu potrwa 30 miesięcy od momentu podjęcia decyzji inwestycyjnej. Marcelo Mindlin, prezes Pampa Energia, współwłaściciel Transportadora de Gas del Sur, powiedział na początku tego miesiąca, że ostateczna decyzja inwestycyjna (FID) ma zostać podjęta do pierwszego kwartału 2023 roku. Według prywatnych szacunków za kilka lat rozwój Vaca Muerta, obszaru wielkości Belgii, położonego w patagońskiej prowincji Neuquen, może pomóc temu krajowi odwrócić deficyt energii (wart $5 miliardów rocznie) i stać się eksporterem energii netto.
- Japońska JERA, jeden z odbiorców LNG od Freeport LNG, spodziewa się, że terminal eksportowy wróci do eksploatacji w grudniu. Jednak Freeport LNG nie złożył jeszcze wniosku o ponowne uruchomienie zakładu do Urzędu ds. Bezpieczeństwa Rurociągów i Materiałów Niebezpiecznych (PHMSA) Departamentu Transportu USA, jak poinformowały Reuters źródła zaznajomione z dokumentacją firmy.
- Canadian Natural Resources Ltd prognozuje wzrost produkcji o 4% na 2023 r. wyższy. Firma zapowiedziała, że na razie będzie nadal przeznaczać 50% wolnych przepływów pieniężnych na wykup akcji własnych i zwiększy zwrot dla akcjonariuszy do 80%-100%, gdy zmniejszy zadłużenie netto do 8 mld CAD z docelowego poziomu 10 mld CAD na koniec 2022 r. Canadian Natural prawdopodobnie osiągnie 8 miliardów CAD zadłużenia w czwartym kwartale przyszłego roku, powiedział analityk TD Securities Menno Hulshof. Po raz pierwszy firma Canadian Natural postawiła sobie za cel ograniczenie własnych emisji gazów cieplarnianych. Firma dąży do 40-procentowej redukcji emisji pochodzących z jej działalności i zakupionej energii o 40% w stosunku do poziomów z 2020 r. do 2035 r. Prognozuje całkowitą produkcję w 2023 r. na poziomie od 1,33 mln do 1,37 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie.
- Włoskie Eni prowadzi wstępne rozmowy w sprawie zakupu producenta gazu i ropy Neptune Energy. Neptun produkuje dziennie około 130 000 baryłek ekwiwalentu ropy (boed), z czego trzy czwarte to gaz. Prowadzi działalność w Norwegii (gdzie znajduje się jednostka Eni Var), Wielkiej Brytanii, Indonezji (gdzie Neptune dzieli licencje z Eni), Algierii, Holandii i innych krajach. Neptune jest własnością China Investment Corporation (CIC), Carlyle Group i CVC Capital Partners. Oczekuje, że przepływy pieniężne z działalności operacyjnej po opodatkowaniu w 2022 r. osiągną poziom 2,5-3 mld USD i spodziewają się wzrostu produkcji do 165 000 boed w przyszłym roku. Transakcja jest szacowana na $5–$6 mld.
- Włochy muszą znacznie zwiększyć swoje możliwości importowe skroplonego gazu ziemnego (LNG), powiedział dyrektor naczelny Eni, dodając, że idealnie byłoby, gdyby kraj dobudował cztery nowe terminale LNG. Kraj ma obecnie trzy terminale, które mają przepustowość około 17 miliardów metrów sześciennych (bcm) gazu. Rząd zaplanował utworzenie dwóch innych pływających jednostek magazynowania i regazyfikacji (FSRU), aby zwiększyć przepustowość do 27 mld m3. „Przeszliśmy od rosyjskiego gazu pochodzącego z rurociągów do gazu dostarczanego statkami. Obecnie nie mamy wystarczającej liczby terminali LNG… potrzebowalibyśmy czterech dodatkowych terminali. Mogę się spodziewać, że w przyszłym roku rosyjski gaz będzie na poziomie około 6-7% (krajowego zapotrzebowania)” – powiedział dyrektor generalny Eni, Claudio Descalzi. Powiedział, że zmiana pochodzenia gazu (z rosyjskiego na afrykański) zmusza Włochy do wzmocnienia infrastruktury energetycznej na południu, wyeliminowania wąskich gardeł w sieci gazowej i rozbudowy systemu magazynowania. Włoski operator sieci gazowej Snam ogłosił niedawno plany zainwestowania ponad 3 miliardów euro w rozbudowę sieci gazowej i dodanie nowych miejsc magazynowania.
- Shell przejmie duńskiego producenta biogazu Nature Energy za prawie $2 miliardy. Nature Energy obsługuje 12 biogazowni w Danii i jedną we Francji, a kolejne są w przygotowaniu.
- Produkcja brutto gazu ziemnego w 48 stanach USA wzrosła we wrześniu do rekordowych 111,2 bcfd (+0,72% m/m).
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 115,1 mld stóp sześciennych (-1,9 bcfd mniej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 126,1 bcfd.
- Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w listopadzie 2022 wynosi 99,6 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (+0,2% m/m).
- Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w listopadzie wyniósł średnio 11,7 bcfd (+3,54% m/m).
Energia odnawialna
- Malezyjska państwowa firma naftowa Petronas poinformowała, że w ramach ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID) w sprawie przedsięwzięcia zdecydowała się rozwinąć projekt sekwestracji dwutlenku węgla Kasawari na morzu Sarawak. Petronas powiedział, że projekt – zlokalizowany w bloku SK316 niedaleko miasta Bintulu – ma zmniejszyć emisję dwutlenku węgla (MtCO2e) o 3,3 tony metrycznej rocznie, co czyni go jednym z największych morskich projektów wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) na świecie. „Oczekuje się, że ten projekt stanie się katalizatorem w osiągnięciu kompleksowego rozwoju zdolności CCS w Petronas i pierwszym krokiem w uwolnieniu potencjału Malezji jako regionalnego centrum rozwiązań CCS” — powiedziała Hasliza Othman, dyrektor generalna oddziału poszukiwawczo-wydobywczego Petronas Nie podano szczegółów finansowych projektu.
- Kanadyjska Enbridge i jednostka amerykańskiego producenta łupkowego Occidental, Oxy Low Carbon Ventures, planują opracować i sprzedawać usługi transportu i sekwestracji dwutlenku węgla innym zewnętrznym emitentom w obszarach Ingleside i Corpus Christi w Teksasie. Enbridge podniósł swoją kwartalną dywidendę o 3,2% do 88,75 centów kanadyjskich na akcję i powiedział, że planuje odnowić program wykupu akcji na 2023 r., co pozwoli mu na odkupienie akcji o wartości do 1,5 mld CAD.
- Rio Tinto Ltd planuje zainwestować kolejne $600 milionów w aktywa energii odnawialnej w bogatym w rudy żelaza regionie Pilbara w Australii Zachodniej. Inwestycje mają zmniejszyć ślad węglowy spółki. Inwestycja zostanie wykorzystana do budowy dwóch elektrowni słonecznych o mocy 100 megawatów (MW) i magazynu akumulatorów on-grid o pojemności 200 megawatogodzin (MWh) w Pilbarze do 2026 r. Rio Tinto, największa na świecie firma wydobywająca rudę żelaza, ogłosiła w zeszłym roku wart $7,5 miliarda plan redukcji emisji dwutlenku węgla o 50% do 2030 roku. Projekty zniwelują około 300 000 ton dwutlenku węgla, co odpowiada 10% redukcji emisji w zakresie 1 i 2 z działalności Rio w zakresie rudy żelaza w Pilbara w oparciu o poziomy z 2021 r., oraz obniżą koszty gazu o około $55 mln rocznie przy obecnych cenach.
Uran
- Francuski EDF, południowokoreański KHNP i amerykańsko-kanadyjska grupa Westinghouse Electric złożyły wstępne oferty na budowę nowego bloku w czeskiej elektrowni jądrowej Dukovany. Większościowy państwowy CEZ, który w marcu ogłosił przetarg na rozbudowę Dukovany, zapowiedział, że ostateczne oferty zostaną złożone do końca września 2023 roku. „Spodziewamy się, że umowy zostaną sfinalizowane w 2024 roku” – powiedział w oświadczeniu członek zarządu Tomas Pleskac. Jednostka o mocy 1200 megawatów powinna zostać ukończona w 2036 roku i pomóc krajowi zastąpić obecne jednostki zaprojektowane przez ZSRR w Dukovany, które ostatecznie zostaną wycofane z eksploatacji. CEZ planuje budowę trzech kolejnych bloków jądrowych – oprócz obecnie planowanego – w swoich elektrowniach jądrowych Dukovany i Temelin, w miarę odchodzenia kraju od węgla. Planuje także budowę mniejszych modułowych elektrowni jądrowych. Energia jądrowa stanowiła 36% czeskiej produkcji energii elektrycznej w 2021 r. Kandydaci z Chin i Rosji zostali wykluczeni ze względów bezpieczeństwa. W 2020 roku koszt projektu – nie licząc finansowania i inflacji – oszacowano na 6 miliardów euro. Było to przed ostatnim skokiem inflacji na świecie, a CEZ nie podał aktualnych szacunków.
Węgiel
- Indonezyjska spółka wydobywcza PT Bumi Resources Tbk spodziewa się 10-procentowego wzrostu wydobycia do 80 mln ton w przyszłym roku w oczekiwaniu na korzystniejsze warunki pogodowe niż w 2022 roku. Firma oszacowała wydobycie węgla w 2022 roku na 70-76 mln ton, mniej niż 78,8 mln ton, które wyprodukowała w zeszłym roku. Wydobycie węgla w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku było o 8,67% niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku z powodu intensywnych opadów deszczu. „Chociaż oficjalne wytyczne nie zostały sfinalizowane na przyszły rok, uważamy, że może to być wewnętrzny cel do 85 milionów ton” – powiedział Dileep Srivastava, dyrektor Bumi Resources. Srivastava powiedział, że ulewne deszcze w tym roku spowodowały spadek produkcji Bumi o około 10%, tracąc około 1 miliarda dolarów przychodów.
- Londyńska firma Contango Holdings planuje rozpocząć eksport węgla energetycznego na początku przyszłego roku ze swojej kopalni w Zimbabwe, zgodnie z prośbami klientów z Europy i Azji. Sąsiadująca z Zimbabwe Republika Południowej Afryki odnotowała ośmiokrotny wzrost eksportu węgla do Europy w pierwszej połowie 2022 r., po tym jak Unia Europejska zakazała importu węgla z Rosji w ramach sankcji za inwazję na Ukrainę. Contango jest właścicielem 70% projektu Lubu w bogatej w węgiel prowincji Hwange w zachodnim Zimbabwe. Firma koncentruje się głównie na dostarczaniu niskosiarkowego węgla koksowego na południowoafrykańskie rynki żelazostopowe i przemysłowe, ale obecne ceny węgla energetycznego – wykorzystywanego do produkcji energii elektrycznej – są dla niej atrakcyjne. Firma poinformowała, że otrzymała „niezamówione oferty” dotyczące węgla energetycznego od nabywców, od domów handlowych po konsumentów przemysłowych z Afryki, Europy i Azji. „Napędzany dramatycznym wzrostem cen węgla energetycznego w ciągu ostatnich 12 miesięcy … zarząd rozważa teraz operację koksowania i ogrzewania, dostarczając 10 000 ton węgla koksowego i 10 000 ton węgla energetycznego miesięcznie w oparciu o obecne moce produkcyjne w pierwszej połowie 2023 r.” – powiedział Contango w oświadczeniu.
Złoto
- FED może ograniczyć tempo podwyżek stóp procentowych „już w grudniu” – powiedział Powell. Uczestnicy rynku spodziewają się teraz 91% szans na podwyżkę o 50 punktów bazowych na nadchodzącym grudniowym posiedzeniu banku centralnego.
- „Dobry raport o zatrudnieniu (w piątek o 14:30)da FED zielone światło do kontynuowania podwyżek, podczas gdy inflacja pozostaje wysoka, co jest niekorzystne dla złota. Słaby raport może być korzystny dla złota, ponieważ wskazuje na niższy popyt konsumpcyjny w przyszłości, co jest deflacyjne” – powiedział Matt Simpson, analityk City Index.
- „Jeśli Chiny złagodzą środki związane z COVID i gospodarka zacznie się poprawiać, fizyczny popyt na złoto wzrośnie, a także na metale przemysłowe” – powiedział Brian Lan, dyrektor zarządzający w singapurskim dilerze GoldSilver Central.
Miedź
- Produkcja miedzi w Chile wzrosła w październiku do 485 447 ton (+2,2% r/r).
- Akcje chińskich spółek z branży nieruchomości poszybowały w górę po tym, jak krajowy organ nadzoru rynku papierów wartościowych zniósł zakaz refinansowania akcji spółek notowanych na giełdzie. Wpłynęło to pozytywnie na nastroje wśród konsumentów metali przemysłowych, z miedzią na czele. Chiny zwiększyły w ostatnich tygodniach wsparcie dla swojego nękanego problemami sektora nieruchomości, filaru stanowiącego jedną czwartą drugiej co do wielkości gospodarki świata, w tym oferując tanie pożyczki na wsparcie obligacji deweloperskich.
- „Uważamy, że chińskie władze przechodzą na postawę„ życia z COVID ”, co znajduje odzwierciedlenie w nowych przepisach, które pozwalają ludziom na„ izolację domową ”zamiast przewożenia ich do miejsc kwarantanny” – stwierdzili analitycy ANZ.
- „Słabsze niż oczekiwano dane w jakiś sposób ograniczyły poprzednie optymistyczne nastroje” – powiedział trader kontraktów terminowych z Szanghaju. PMI w Chinach spadło do 48,0 pkt (-1,2 pktm/m), prognozowano spadek o -1,0 pkt do 49,0 pkt. „Rozczarowujące wskaźniki PMI informują nas, że nadchodzący proces ponownego otwarcia może być powolny, bolesny i wyboisty” – powiedział Ting Lu, główny ekonomista ds. Chin w firmie Nomura.
- Rozpoczęty w zeszłym tygodniu strajk kierowców ciężarówek w Chile zakończył się we wtorek po tym, jak grupy kierowców ciężarówek podpisały porozumienie z organizacjami biznesowymi i rządem w celu poprawy warunków. Chile jest największym na świecie producentem miedzi i drugim co do wielkości producentem litu, a branża poinformowała w zeszłym tygodniu, że strajk wpłynął na normalny przepływ niektórych dostaw na północy kraju. „Okresowe spotkania robocze będą odbywać się między związkami-sygnatariuszami a policją i/lub władzami wojskowymi odpowiedzialnymi za porządek i bezpieczeństwo w strefie północnej i południowej” – przewiduje dokument podpisany w poniedziałek, 28 listopada.
Pozostałe metale przemysłowe
- Indonezja buduje rafinerię litu i zakład produkcji materiałów anodowych, aby uzupełnić swój przemysł materiałów akumulatorowych na bazie niklu ponieważ zamierza stać się centrum produkcji pojazdów elektrycznych. Inwestorzy budują obecnie fabrykę wodorotlenku litu o zdolności produkcyjnej 60 000 ton w sercu przemysłu niklowego w Morowali, powiedział Septian Hario Seto, wiceminister ds. Gospodarki Morskiej i Inwestycji. Dodał, że budowa fabryki materiałów anodowych o wydajności 80 000 ton ma rozpocząć się w styczniu 2023 roku. Do produkcji akumulatorów EV potrzebne są oba materiały. „Budujemy ekosystem, więc nie tylko produkujemy same komponenty na bazie niklu i kobaltu” – powiedział Septian Hario Seto. Indonezja nie posiada obecnie własnej kopalni litu. Nie wyjaśnił, w jaki sposób pozyskiwana byłaby ruda litu dla zakładu.
- Zimbabwe podpisało umowę z Tsingshan Holdings Group, która planuje rozpocząć wydobycie i przetwarzanie litu w południowoafrykańskim kraju. Tsingshan, jeden z czołowych producentów niklu na świecie, buduje obecnie w Zimbabwe fabrykę stali nierdzewnej o wartości 1 miliarda dolarów. Firma prowadzi również działalność w zakresie węgla koksującego i hutę żelazochromu w Zimbabwe, która posiada jedne z największych na świecie rezerw twardego litu. „Grupa Tsingshan Holdings ma zamiar rozszerzyć swoją obecną działalność. Dzięki temu firma rozpocznie produkcję koncentratów cementu i litu, a także zwiększy produkcję koksu i żelazochromu wśród innych projektów wydobywczych i przetwarzania minerałów w Zimbabwe” — powiedział prezydent Emmerson Mnangagwa podczas ceremonia podpisania. Umowa przewiduje również, że Tsingshan zwiększy produkcję stali nierdzewnej i koksu do 5 milionów ton każdego towaru rocznie. Proponowana przez Tsingshan inwestycja w sektorze litu w Zimbabwe jest następstwem niedawnego przejęcia aktywów litowych przez chińskich gigantów Zhejiang Huayou Cobalt, Sinomine Resource Group i Chengxin Lithium Group w transakcjach o łącznej wartości $678 mln.
Statystyki
Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.