aktualności – 11 lipca 2022

Poniedziałkowy zestaw aktualności, niestety z powodów osobistych bez programu. O aktualnej sytuacji na rynkach będę mówił podczas wtorkowego webinaru, na który serdecznie zapraszam.

dziś nie ma programu Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 11 lipca 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Raporty USDA

Ogólne informacje

  • Niemiecki Uniper zwrócił się do rządu Niemiec o wsparcie finansowe na pokrycie swoich zobowiązań w związku z wzrostem cen energii. Wg firmy straty mogą przekroczyć $10 mld w tym roku. Jako największy niemiecki importer gazu, Uniper najbardziej odczuł wzrost cen po inwazji Rosji na Ukrainę i późniejszym ograniczeniu dostaw gazu przez Moskwę.
  • Prezydent Władimir Putin ostrzegł, że dalsze sankcje wobec Rosji w związku z wojną na Ukrainie mogą spowodować katastrofalne podwyżki cen energii dla konsumentów na całym świecie. „Ograniczenia sankcji wobec Rosji wyrządzają znacznie więcej szkód tym krajom, które je nakładają. Dalsze stosowanie sankcji może prowadzić do jeszcze bardziej dotkliwych – bez przesady, wręcz katastrofalnych – konsekwencji na globalnym rynku energii” – powiedział Putin przywódcom rosyjskiego przemysłu naftowego i gazowego.
  • Rolnicy w Indiach mają opóźnienia w sadzeniu kluczowych upraw letnich, takich jak ryż, kukurydza i soja, z powodu nierównomiernego rozkładu opadów monsunowych. Według Ministerstwa Rolnictwa i Opieki Społecznej na dzień 8 lipca uprawami letnimi obsiano 40,67 mln hektarów (-9,3% r/r).

Kawa

  • Oczekuje się, że ceny miękkich towarów, takich jak kawa, będą podlegać rosnącej presji spadkowej… ponieważ spowolnienie globalnego wzrostu hamuje popyt” – podało w notatce Fitch Solutions.
  • Zapasy kawy w magazynach ICE spadły dziewiąty tydzień z rzędu (-64,6k t/t), w sezonie 2020/21 spadły (-7,9k t/t). Zapasy kawy są o -63,48% s/s.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

  • Do 8 lipca w Indiach obsadzono trzciną cukrową 5,3 mln hektarów (b/z r/r).

Kakao

  • Kakao ma wyjątkowo dobre sezony w nadchodzących tygodniach. Jest to również najtańszy rynek rolny na świecie (bieżąca cena w porównaniu ze średnią z 24 miesięcy)” – podało Peak Trading Research.
  • Główni odbiorcy z branży kakaowej poprą stałą „dyferencję dochodu na życie” (LID) w wysokości $400/tonę. na wszystkich kontraktach na kakao sprzedawanych przez Wybrzeże Kości Słoniowej lub Ghanę, dwóch największych światowych producentów kakao. Nabywcy zapłacą również premię krajową, która pozwoli organom regulacyjnym ds. kakao w obu krajach osiągnąć docelową cenę minimalną $2 600/tonę, co powinno pozwolić rolnikom zarobić co najmniej 70% docelowej ceny minimalnej. Sygnatariusze to Hershey, Mars, Blommer Chocolate, Nestle, Sucden, Mondelez, Touton, Barry Callebaut, Cargill, Ferrero, Olam i Ecom Trading. „Firmy w łańcuchu wartości kakao spotkały się z rządami Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany, aby odnowić wsparcie dla LID jako punktu wyjścia na drodze do osiągnięcia dochodów na życie dla rolników” – powiedział Inicjatywa Wybrzeża Kości Słoniowej-Ghany (CIGCI) i organy regulacyjne obu krajów.
  • Zapasy kakao w magazynach ICE spadły (-24,6k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-59,1k t/t). Zapasy są w tym sezonie o -4,20% s/s niższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Bawełna

  • Do 8 lipca w Indiach obsadzono bawełną 8,5 mln hektarów (b/z r/r).

Pszenica

  • Handlowcy powiedzieli, że na rynku pojawiła się plotka o tym, że Chiny wykazują zainteresowanie zagraniczną pszenicą i kukurydzą w celu ewentualnych zakupów importowych.

Kukurydza

  • Do 8 lipca w Indiach obsiano kukurydzą 3,18 mln hektarów (-24% r/r).

Ryż

  • Ze względu na nierównomierne opady monsunowe w Indiach, do 8 lipca obsiano 7,2 mln hektarów ryżem (-24,21% r/r). „Niedobór opadów jest dość wysoki we wschodnich stanach uprawy ryżu. Obszar i plony mogą spaść, jeśli te obszary nie będą miały obfitych opadów w ciągu najbliższych kilku dni” – powiedział przedstawiciel globalnej firmy handlowej z Bombaju. W Indiach od początku sezonu monsunowego 1 czerwca występują normalne opady, ale kluczowe regiony produkujące ryż otrzymały aż o 46% mniej opadów niż normalnie. Indie są największym światowym eksporterem ryżu i odpowiadają za ponad 40% światowego handlu ryżem. Zmniejszenie produkcji może skłonić New Delhi do ograniczenia eksportu ryżu.

Soja

  • Do 8 lipca w Indiach obsiano soją ~5,4 mln hektarów (-22% r/r).
  • W tygodniu zakończonym 30 czerwca Chiny anulowały zakup 465 tysięcy ton soi z sezonu 2021/22.

Pozostałe rośliny oleiste

  • Indonezja planuje zwiększyć zawartość paliwa na bazie oleju palmowego w swoim biodieslu do 35%, znanego jako B35, z 30%, począwszy od 20 lipca. Największy na świecie producent oleju palmowego walczy o zmniejszenie zapasów oleju palmowego po trzytygodniowym zakazie eksportu, który upłynął w maju, mającym na celu kontrolowanie krajowych cen oleju spożywczego, który zwiększył zapasy. Wysokie zapasy wpływają na ceny owoców palmowych, wywołując krytykę ze strony rolników, którzy są w środku szczytowego sezonu zbiorów. Uruchomiony ma zostać także test mieszanki biopaliwowej B40. Minister Luhut Pandjaitan oszacował w tym tygodniu, że dodatkowe 2,5 miliona ton oleju palmowego mogłoby zostać wchłonięte, gdyby Indonezja wdrożyła B40.

Ropa naftowa

  • Eksport ropy przez konsorcjum Caspian Pipeline Consortium (CPC) przebiegał płynnie, a planowane ładunki są wyższe w sierpniu, pomimo orzeczenia rosyjskiego sądu nakazującego zawieszenie operacji. 5 lipca rosyjski sąd nakazał CPC, która transportuje ropę z Kazachstanu do Morza Czarnego jednym z największych rurociągów na świecie, zawiesić działalność na 30 dni. Konsorcjum złożyło jednak odwołanie i stwierdziło, że zatrzymanie trasy może prowadzić do nieodwołalnych konsekwencji. Jak wynika z harmonogramu załadunku, eksport ropy naftowej CPC Blend BFO-CPC miał wzrosnąć do 5,451 mln ton w sierpniu z 4,862 mln ton w zrewidowanym planie lipcowym. Załadunki ropy z terminalu CPC w Jużnej Ozerejewce były nieprzerwane od 8 lipca, jak wynika z raportu z terminalu. CPC odmówił komentarza na temat swojego obecnego stanu działania. Głównymi udziałowcami CPC są rosyjski monopolista na rurociągi Transneft z 24%, kazachstański KazMunayGas (19%), Chevron Caspian Pipeline Consortium Company (15%) LUKARCO B.V (12,5%), Mobil Caspian Pipeline Company (7,5%) CPC Company (7%) ) oraz Rosneft-Shell Caspian Ventures Limited (7,5%).
  • Rynek naftowy traktuje raport o zatrudnieniu jak miecz obosieczny. Liczba miejsc pracy była dodatnia z punktu widzenia popytu. Po stronie niedźwiedziej rynek obawia się, że jeśli rynek pracy będzie silny, FED może być bardziej agresywny w podnoszeniu stóp” – powiedział Phil Flynn, analityk Price Futures Group.
  • Niepokoje gospodarcze mogły w tym tygodniu zaburzyć ceny ropy, ale rynek wciąż wysyła sygnały bycze. Dzieje się tak dlatego, że w tym momencie istnieje większe prawdopodobieństwo, że wąska podaż będzie się nasilać niż zmniejszać” – powiedział Stephen Brennock z PVM.
  • Amerykańska rafineria Citgo Petroleum jest gotowa wznowić import wenezuelskiej ropy, zawieszony od 2019 r. przez sankcje Waszyngtonu nałożone na spółkę matkę PDVSA, jeśli rząd USA zezwoli na takie działania. Od marca najwyżsi urzędnicy USA i Wenezueli prowadzą negocjacje polityczne, które mogą doprowadzić do złagodzenia przez Waszyngton sankcji dotyczących handlu ropą, które uderzyły w produkcję i eksport tego kraju. W maju administracja prezydenta Joe Bidena upoważniła europejskie firmy Eni i Repsol do wznowienia importu wenezuelskiej ropy, co przełożyło się na wzrost wenezuelskiego eksportu do ponad 600 tysięcy baryłek ropy naftowej dziennie. Chevron Corp, ostatni amerykański producent działający w Wenezueli, również wnioskuje o zezwolenie Departamentu Skarbu USA na transport wenezuelskiej ropy do Stanów Zjednoczonych, a nawet uzyskanie kontroli operacyjnej nad swoimi spółkami joint venture. „Jeśli autoryzowana (wenezuelska) ropa dotrze do amerykańskiego wybrzeża Zatoki Perskiej bez kar po konkurencyjnych cenach, zwłaszcza jeśli jest ciężka, z pewnością będziemy musieli ocenić jej jakość” – powiedział Horacio Medina, prezes zarządu Citgo.
  • Francuskie przedsiębiorstwa energochłonne przyspieszają plany awaryjne i przestawiają swoje kotły gazowe na ropę, starając się uniknąć zakłóceń w przypadku, gdyby jakakolwiek dalsza redukcja dostaw rosyjskiego gazu doprowadziła do przerw w dostawie prądu. „To, co zrobiliśmy, to przekształcenie naszych kotłów tak, aby mogły pracować na gazie lub oleju, a w razie potrzeby możemy nawet przestawić się na węgiel. Celem jest uniknięcie konieczności zamykania elektrowni na wypadek niedoboru” – powiedział Florent Menegaux, szef Michelin, globalnego producenta opon. Chociaż niedobór gazu w Europie jest prawdopodobny, to ropa naftowa powinna być dostępna. W całej Europie przemysł ucieka się do bardziej zanieczyszczających źródeł energii, aby uniknąć zakłóceń w produkcji i rosnących kosztów. „Przygotujmy się na odcięcie rosyjskiego gazu. Dzisiaj jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz” – powiedział francuski minister finansów Bruno Le Maire. Francja jest uzależniona od energii jądrowej w około 70% energii elektrycznej, co oznacza, że ​​jest znacznie mniej bezpośrednio zależna od rosyjskiego gazu niż sąsiednie Niemcy. Producent samochodów Stellantis rozważa opcje produkcji własnej energii w przypadku załamania energetycznego, powiedział w zeszłym miesiącu dyrektor naczelny Carlos Tavares we francuskiej fabryce. Należą do nich budowa własnej elektrowni lub odkupienie istniejącej.
  • Konsumpcja paliw w Indiach w czerwcu wzrosła o 17,9% r/r. „Indyjskie zapotrzebowanie na olej napędowy i benzynę było stosunkowo niskie w okresie od maja do września 2021 r. W rezultacie około 18% wzrost pochodzi z niższej bazy. Siła nabywcza indyjskiej klasy średniej rośnie pomimo niedawnego wzrostu cen żywności i energii” – powiedział analityk Refinitiv, Ehsan Ul Haq, ale dodatkowy stłumiony popyt może doprowadzić do ożywienia przed pandemii w najbliższych miesiącach. Zużycie oleju napędowego wzrosło do 7,68 mln ton (+21,9% r/r). Sprzedaż benzyny wyniosła 2,97 mln ton (+23,2% r/r).
  • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 8 lipca 2022 wynosiły 4,593 mln (-15,62% t/t).
  • Liczba odwiertów naftowych w USA wzrosła piąty tydzień z rzędu o 2 w ubiegłym tygodniu do poziomu 597 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

  • Kanada zapowiedziała w weekend, że zwróci naprawioną turbinę, ale zapowiedziała również, że rozszerzy sankcje na rosyjski sektor energetyczny. To teoretycznie powinno pozwolić na przywrócenie pełnego tranzytu gazu przez Nord Stream 1, który został zmniejszony o ~60% właśnie przez brak naprawianej w Kanadzie turbiny. Siemens Energy powiedział, że pracuje nad dalszymi formalnymi zatwierdzeniami i logistyką, aby jak najszybciej wdrożyć sprzęt. Gazociąg Nord Stream 1 rozpoczął coroczną przerwę na prace konserwacyjne 11 lipca, teoretycznie tranzyt gazu ma zostać wznowiony 21 lipca. W poprzednich latach coroczny okres konserwacji Nord Stream 1 trwał około 10-12 dni i zakończył się na czas. Nierzadko zdarza się, że podczas rutynowej konserwacji rurociągów lub infrastruktury gazowej wykrywane są dodatkowe awarie, a operatorzy mogą w razie potrzeby przedłużać przestoje. „Opierając się na wzorcu, który widzieliśmy, nie byłoby teraz zbyt zaskakujące, gdyby znaleziono jakiś mały, techniczny szczegół, a następnie mogliby powiedzieć„ teraz nie możemy go już włączyć” – powiedział niemiecki minister gospodarki Robert Habeck. „Ostatnie miesiące pokazały jedno: Putin nie zna tabu. Nie można zatem wykluczyć całkowitego wstrzymania dostaw gazu przez gazociąg Nord Stream” – powiedział Timm Kehler, dyrektor zarządzający niemieckiego stowarzyszenia przemysłowego Zukunft Gas. Chociaż całkowite zatrzymanie gazu jest uważane za mało prawdopodobne, Gazprom nie przekierowuje przepływów innymi rurociągami, co oznacza, że ​​prawdopodobne jest przedłużone zmniejszenie prędkości przepływu, twierdzą analitycy Goldman Sachs. „Gwałtowny koniec importu rosyjskiego gazu miałby również znaczący wpływ na siłę roboczą w Niemczech… konsekwencje dotknęłyby około 5,6 miliona miejsc pracy” – powiedział Bertram Brossardt. „Jeśli (tranzyt przez) Nord Stream zostanie odcięty lub jeśli Niemcy stracą cały rosyjski import, skutki będą odczuwalne w całej północno-zachodniej Europie” – powiedział holenderski minister energetyki Rob Jetten. Powiedział też, że holenderskie pole gazowe Groningen nadal może zostać uruchomione by pomóc sąsiednim krajom w przypadku całkowitego odcięcia dostaw rosyjskich, ale zwiększenie produkcji groziłoby wywołaniem trzęsień ziemi.
  • Shell plc załadował i wysłał ładunek skroplonego gazu ziemnego (LNG) w swojej pływającej instalacji LNG Prelude w ubiegłym tygodniu. Załadunki zostały wstrzymane na skutek strajku pracowników. Zakazy pracy przez związkowców obejmują okresowe wstrzymywanie niektórych zadań, takich jak kierowanie śmigłowcami lądującymi lub odlatującymi, tankowanie śmigłowców lub obsługa tandemowych miejsc do cumowania tankowców. Kolejne głosowanie nad nową ofertą płacową Shell ma mieć miejsce w poniedziałek, 11 lipca.
  • Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji wzrosły – sierpniowe dostawy wycenia się na $41,00/mmBtu (+5,13% t/t). Jest to najwyższy poziom odnotowany od czterech miesięcy, kiedy ceny wzrosły po inwazji Rosji na Ukrainę i jest bliski rekordowego poziomu odnotowanego w grudniu na poziomie $44,35/mmBtu. „Ceny w Azji rosną w stałym tempie w odpowiedzi na utrzymujący się napięty rynek i wiadomości o rosyjskich zakłóceniach dostaw do Japonii. Ponadto fala upałów w większości Azji Północnej powoduje dalsze spadki (zapasów gazu). Co zaskakujące, Chiny wciąż są nieobecne i będą decydującym czynnikiem dla dalszej zmienności, gdy się pojawią” – powiedział Toby Copson, globalny szef handlu i doradztwa w Trident LNG. „Oczekuje się, że rynek pozostanie silny w przyszłym tygodniu. Wyłączenie rurociągu Nord Stream 1 będzie wspierać ceny. Europa robi duże postępy w uzupełnianiu swoich magazynów, ale będzie musiała nadal płacić wysokie ceny, aby nadal przyciągać ładunki i osiągnąć listopadowe cele magazynowe na poziomie 80%” – powiedział Alex Froley, analityk LNG w firmie ICIS zajmującej się analizą danych.
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 98,1 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +2,08% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 98,9 bcfd.
  • Lipcowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosiła średnio 95,9 mld stóp sześciennych dziennie (+0,84% m/m).
  • Lipcowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 11,2 bcfd (b/z m/m).
  • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych pozostała na niezmienionym poziomie 153 aktywnych punktów.
  • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 1 lipca wzrosły o +60 mld stóp sześciennych (bcf) do 2 311 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o -12,23% poniżej 5-letniej średniej. Analitycy prognozowali wzrost zapasów o +72 bcf.

Energia odnawialna

  • Chilijski HIF Global, wspierany przez niemieckiego producenta samochodów Porsche, złożył wniosek o budowę fabryki w Australii, która mogłaby produkować do 100 milionów litrów paliwa neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla rocznie dla samochodów, z zamiarem rozpoczęcia budowy w 2024 roku. Firma stara się o zgodę środowiskową stanu Tasmania na produkcję wodoru z odnawialnej energii przy użyciu 250 megawatów mocy elektrolizera i wychwytywanie dwutlenku węgla ze źródeł biogenicznych w celu produkcji „wysoce konkurencyjnego” e-paliwa lub paliwa opartego na energii elektrycznej. E-paliwa to paliwa neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, produkowane z energii odnawialnej, ekologicznego wodoru i dwutlenku węgla pobieranych z atmosfery lub ze źródła odpadów i mogą być bezpośrednio zastępowane paliwami kopalnymi w konwencjonalnych silnikach samochodowych. „Australia ma wyjątkowe zasoby energii odnawialnej, które można przekształcić w paliwa płynne i wykorzystać w istniejących silnikach” – powiedział w oświadczeniu prezes HIF Cesar Norton. Przy pełnym obciążeniu produkcja z zakładu może zdekarbonizować równowartość 52 000 samochodów, zmniejszając emisje dwutlenku węgla o 260 000 ton rocznie, powiedział Ignacio Hernandez, dyrektor generalny HIF Asia Pacific. Australijska fabryka byłaby trzecim centrum produkcyjnym HIF, który planuje budowę zakładów e-paliw w Chile i Stanach Zjednoczonych od 2023 roku.

Złoto

  • Prezes Banku Rezerwy Federalnej Atlanty, Raphael Bostic, do niedawna jeden z najbardziej gołębich polityków banku centralnego, powiedział w piątek, że „w pełni” popiera kolejne 0,75 podwyżki stóp procentowych.
  • Złoto miało duży ruch w dół i nadchodzi moment, w którym rynek musi się zatrzymać na chwilę oddechu. I właśnie to widzimy teraz na złocie” – powiedział Matt Simpson, starszy analityk rynku w City Index.
  • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX) i szanghajskiej (ShFE) giełdy:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Miedź

  • Wydobycie miedzi w ogromnej kopalni Las Bambas (MMG Ltd) w Peru powróciło do normalnego poziomu po dwumiesięcznym zamknięciu z powodu protestów, które zakończyło się w czerwcu. Ale negocjacje z przywódcami lokalnych społeczności utknęły w martwym punkcie.
  • Sześć małych modułowych reaktorów jądrowych, które chce wybudować KGHM Polska Miedź S.A. może kosztować nawet $2 mld. Drugi co do wielkości konsument energii elektrycznej w Polsce planuje rozszerzyć swoją bazę wytwórczą energii, aby w miarę wzrostu kosztów energii stać się mniej zależnym od dostaw zewnętrznych. „Koszt sześciu jednostek może wynosić od 1,5 do 2 miliardów dolarów” – powiedział dyrektor finansowy Andrzej Kensbok. KGHM i NuScale Power podpisały w lutym umowę na rozpoczęcie rozmieszczania małych reaktorów modułowych w Polsce, dążąc do uruchomienia pierwszego z nich do 2029 r. Małe reaktory modułowe planują też wspólnie budować biznesmeni Zygmunt Solorz, właściciel grupy medialno-telekomunikacyjnej Cyfrowy Polsat, oraz Michał Sołowow, właściciel firmy chemicznej Synthos. W 2021 roku PKN Orlen ogłosił również umowę z Synthos Green Energy na inwestycje w małe i mikro reaktory jądrowe.

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Trzynasty z rzędu tydzień spadku zapasów stali. Dziewiąty z rzędu tydzień spadek zapasów aluminium. Ósmy z rzędu tydzień spadek zapasów stali walcowanej na gorąco. Piąty z rzędu tydzień spadku zapasów cynku. Czwarty z rzędu tydzień spadku zapasów niklu. Trzeci z rzędu tydzień wzrostu zapasów miedzi. Drugi z rzędu tydzień wzrostu zapasów ołowiu.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Dziewiąty z rzędu tydzień spadku zapasów aluminium premium. Szósty z rzędu tydzień spadek zapasów niklu. Czwarty z rzędu tydzień wzrostu zapasów cyny. Trzeci z rzędu tydzień spadku zapasów NASAAC. Trzeci z rzędu tydzień wzrostu zapasów cynku.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Dziś wyjątkowo bez programu, zachęcam jednak do subskrypcji kanału na YouTube, żeby być zawsze na bieżąco!

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *