aktualności – 18 luty 2021

W dzisiejszym programie temat przewodni to platyna – będę o niej często mówił, w kontekście nie tylko samej platyny ale także innych surowców. Druga rzecz dominująca sporą część informacji to mrozy w Teksasie – i to mrozy iście arktyczne, był momenty w tym tygodniu, że temperatura w Teksasie była niższa niż na Alasce! A prócz tego klasyczny zestaw newsów z wielu najróżniejszych rynków, w wersji pisanej oczywiście rozszerzony względem programu. Polecam!

Surowcowe.info 18 luty 2021 – rezygnacja z silników spalinowych nie zaszkodzi platynie?

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

 

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

W dzisiejszych aktualnościach:

Cukier

  • Francuska grupa cukrowa Tereos (drugi pod względem wielkości producent cukru na świecie) poinformowała o wynikach za Q4 2020. Skorygowany zysk przed odsetkami, podatkami, amortyzacją (EBITDA) wzrósł do €135 mln (+11% r/r). Spółka jednak uważa, że zbiór negatywnych czynników (pandemia, deprecjacja reala brazylijskiego, słabe zbiory buraków cukrowych we Francji oraz osłabienie marż skrobi w Europie) wpłyną negatywnie na roczne wyniki w sezonie 2020/21 oraz 2021/22. Na koniec Q4 2020 zadłużenie netto grupy wyniosło €2,668 mld (-8,41% r/r). „Grupa postawiła na zmniejszenie zadłużenia jako priorytet. W tym kontekście trwa przegląd portfela aktywów” – zapowiedziała spółka.

Kakao

  • Od początku tegorocznych zbiorów 1 października ilość kakao sortowanego i zamkniętego (G&S) z Ghany wyniosła 647137 ton (+4,3% s/s).
  • Międzynarodowa Organizacja ds. Kakao (ICCO) poinformowała, że rynek kakao odnotowuje nadwyżkę w ilości 100 tysięcy ton w bieżącym sezonie 2020/21.
  • Sucha pogoda i upały w zeszłym tygodniu w centralnych regionach uprawy kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej groziły obniżeniem ilości i jakości średnich zbiorów od kwietnia do września, powiedzieli rolnicy w poniedziałek, podczas gdy warunki pozostały dobre w innych regionach.

Pszenica

  • Japońskie Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa (MAFF) oświadczyło, że w ostatnim przetargu na 80 tysięcy ton pszenicy paszowej z dostawą do 29 lipca nie otrzymało żadnych ofert.

Pozostałe zboża

  • Japońskie Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa (MAFF) oświadczyło, że w ostatnim przetargu na 100 tysięcy ton jęczmienia paszowego z dostawą do 29 lipca nie otrzymało żadnych ofert.

Ropa naftowa

  • Arabia Saudyjska poinformowała o przechwyceniu i zniszczeniu drona wypełnionego materiałami wybuchowymi wysłanego z terytorium Jemenu przez organizację Hutti i wycelowanego w Arabię Saudyjską. Hutti, będący jedną ze stron konfliktu zbrojnego w Jemenie, w 2020 roku przeprowadzili kilkanaście ataków na instalacje naftowe Arabii Saudyjskiej – zdecydowana większość była dokonana zdalnie sterowanymi dronami i rakietami.
  • Arabia Saudyjska wstępnie zapowiada zakończenie dobrowolnego pogłębienia cięć wydobycia ropy naftowej po zapowiedzianym okresie luty–marzec, w kwietniu wracając do pełnego wydobycia zgodnego z ustaleniami grupy OPEC+, która ma się spotkać podczas videokonferencji 4 marca 2021, kiedy to najprawdopodobniej zrewiduje aktualny poziom cięć wydobycia.
  • Indie wezwały kluczowych światowych producentów ropy do złagodzenia cięć produkcji, ponieważ rosnące ceny ropy szkodzą ożywieniu gospodarczemu i popytowi w krajach rozwijających się, powiedział minister ropy Dharmendra Pradhan podczas Międzynarodowego Forum Energetycznego.
  • Największe rafinerie w Japonii, Negishi i Sendai, należąca do Eneos Corp wstrzymała pracę w poniedziałek po przejściu silnego trzęsienia ziemi (7,3 w skali Richtera) w Japonii w weekend. Spółka przeprowadza kontrole bezpieczeństwa instalacji rafineryjnych, nie podano daty wznowienia pracy. Rafineria Sendai przetwarza 145 tysięcy baryłek ropy naftowej dziennie, Negishi ma moce przerobowe 270 tysięcy baryłek dziennie. Inne, mniejsze rafinerie także wstrzymały pracę, sumarycznie redukując japońskie moce przerobowe o 743 tysiące baryłek dziennie – z ~3,4 mln baryłek.
  • Rosneft i polski PKN Orlen, właściciel rafinerii w Płocku, uzgodniły warunki dostaw ropy od marca 2021 r.Zgodnie z nową umową Rosneft będzie dostarczać rurociągiem Przyjaźń miesięcznie ok. 300 tys. ton ropy Ural, czyli o ok. 200 tys. ton miesięcznie mniej niż w ramach poprzedniego kontraktu przy jednoczesnym podniesieniu cen. Nowy kontrakt został podpisany na dwa lata.
  • Irak prowadzi zaawansowane rozmowy z chińskimi przedsiębiorstwami państwowymi w celu omówienia budowy magazynów ropy naftowej w Chinach w ramach planu zwiększenia sprzedaży ropy do Azji. Zdaniem irackiego ministra ds. ropy naftowej prowadzone są podobne rozmowy z pakistańskimi biznesmenami.
  • Fundusze hedgingowe i inni zarządzający pieniędzmi kupili równowartość 33 milionów baryłek w sześciu najważniejszych kontraktach terminowych i opcyjnych związanych z ropą naftową w tygodniu poprzedzającym 9 lutego.
  • Equinor uzgodnił warunki nowych kontraktów ze związkiem zawodowym Safe, oddalając widmo strajku.
  • Norweskie wydobycie ropy naftowej w styczniu szacuje się na 1,8 mln baryłek dziennie (-0,6% m/m; +9,1% r/r).
  • Zapasy ropy naftowej w USA spadły czwarty tydzień z rzędu, o -5,8 mln baryłek baryłek do 468,0 mln baryłek (-0,23% t/t), prognozowano spadek o -2,4 mln baryłek.

Gaz ziemny

  • Malezyjska państwowa firma naftowa Petroliam Nasional Bhd (Petronas) poinformowała w poniedziałek, że rozpoczęła produkcję skroplonego gazu ziemnego w swojej drugiej pływającej instalacji LNG, znanej jako PFLNG Dua. To pierwszy głębokowodny obiekt, który operuje na złożu gazowym Rotan, 140 km od stolicy stanu Kota Kinabalu. PFLNG Dua ma osiągnąć złoża gazu znajdujące się do 1500 metrów głębokości i mieć wydajność 1,5 mln ton LNG rocznie.
  • Gazprom poinformował, że jego eksport gazu ziemnego do Europy (włącznie z Turcją) w 2020 roku spadł do 177,315 mld m3 (-7,92% r/r).
  • Australia będzie musiała sprawnie rozbudowywać instalacje do importu LNG, w przeciwnym razie w 2024 roku stanie przed ryzykiem niedoboru gazu ziemnego. Istnieje pięć proponowanych terminali importowych skroplonego gazu ziemnego (LNG), dwa w Nowej Południowej Walii, dwa w Wiktorii i jeden w Australii Południowej. Tylko jeden z nich, Port Kembla w Nowej Południowej Walii, przeszedł do tej pory w stan wstępnej realizacji.
  • Norweskie wydobycie gazu ziemnego w styczniu szacuje się na 355 mln m3 (b/z r/r).
  • Szacunki dotyczące wydobycia gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w tym tygodniu mówią o 72,1 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd).
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 144,4 mld stóp sześciennych dziennie (-1,8 bcfd względem piątkowych prognoz), a w przyszłym tygodniu ma wynieść 122,2 bcfd (-0,4 bcfd względem piątkowych prognoz). Średnia wartość popytu dla przyszłego tygodnia to 107,2 bcfd.

Energia odnawialna

  • Nietypowo niskie temperatury w Teksasie (niższe nawet niż w tym samym momencie na Alasce!) w asyście silnych opadów śniegu i marznącego deszczu doprowadziły do wyłączenia z użytkowania prawie 50% turbin wiatrowych. Teksas pozyskuje z wiatru ponad 25 tysięcy megawatów energii elektrycznej (~23% zapotrzebowania) – na pierwszym miejscu za produkcję prądu w Teksasie odpowiada gaz ziemny (45%). Sumarycznie spadek dostaw prądu ze źródeł odnawialnych w Teksasie w tym tygodniu wyniósł 18 tysięcy megawatów.

Złoto

  • Odpływ kapitału z największego funduszu opartego o fizyczne złoto, SPDR Gold Shares, w tygodniu zakończonym 10 lutego wyniósł ponad $621 mln.

przepływy pieniężne do funduszy metali szlachetnych, źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Kazachstan w styczniu 2021 wydobył 5 534 kg złota (-51,1% m/m; +30,7% r/r).

Srebro

  • Odpływ kapitału z największego funduszu opartego o fizyczne srebro, iShares Silver Trust, w tygodniu zakończonym 10 lutego wyniósł ponad $919 mln.

odpływ kapitału z największych funduszy metali szlachetnych, źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Kazachstan w styczniu 2021 wydobył 92 108 kg srebra (-14,1% m/m; +74,8% r/r).

Platyna i pallad

  • Napływ kapitału z największego funduszu opartego o fizyczną platynę, GraniteShares Platinum Trust, w tygodniu zakończonym 10 lutego wyniósł ponad $4,6 mln
  • Bank of America prognozuje duży deficit na rynku platyny od 2023 roku. Wg analityków do końca 2022 roku ze strony branży motoryzacyjnej spadnie popyt na pallad (~-8%), a wzrośnie na platynę (~+10%). Jednocześnie zaostrzenie przepisów środowiskowych w Chinach zwiększy zapotrzebowanie na platynę w pojazdach ciężarowych produkowanych w Państwie Środka o 50% już w 2021 roku.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • W przypadku zastosowania ogniw wodorowych jako zamiennika paliw kopalnych, popyt na platynę ze strony branży motoryzacyjnej może być zastąpiony popytem branży chemicznej – platyna jest używana w elektrolizerach do produkcji wodoru i ogniw paliwowych. Wg Bank of America popyt na platynę w pojazdach napędzanych ogniwami paliwowymi może wzrosnąć do 2–4 milionów uncji rocznie do 2030 roku. Obecnie przemysł motoryzacyjny odpowiada za około 40% popytu z 8 mln uncji rocznego globalnego popytu na platynę.

zapotrzebowanie na platynowce w branży motoryzacyjnej, źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Northam Platinum podał wstępne dane za Q3 i Q4 2020 gdzie szacuje, że znormalizowany zysk nominalny na akcję (HEPS) wyniesie $0,4250–$0,4502 co oznaczać będzie wzrost w przedziale od +68,6% do +78,6% r/r. Produkcja platynowców w spółce wzrosła w Q3 i Q4 2020 do 352 741 uncji (+15% r/r). Ostateczne wyniki zostaną opublikowane 19 marca.

Metale przemysłowe

  • ANZ wyznaczył 12-miesięczną cenę docelową dla miedzi na $9 000/tonę czyli o ponad +6,5% względem aktualnych poziomów.
  • Zgodnie z danymi z SAVANT – usługi monitorującej aktywność 100 największych hut miedzi na świecie (odpowiadających za 80–90% globalnej podaży miedzi) – firmy Earth-i, w styczniu 2021 odnotowano spadki indeksu aktywności hut. Globalna wartość indeksu w styczniu wyniosła 46,5 pkt (55,2 pkt w grudniu 2020), z czego nastąpiło pogłębienie depresji hut Ameryki Północnej – spadek do 33,2 pkt w 01/2021 (z 33,6 pkt w 12/2020), mocny spadek w Europie w związku z pandemią koronawirusa do 41,3 pkt w 01/2021 (z 59,9 w 12/2020) oraz obsunięcie pracy hut w Chinach do 50,3 pkt w 01/2021 (z 55,5 pkt w 12/2020). 50 pkt indeksu oznacza, że huty działają ze średnią wydajnością z ostatnich 12 miesięcy.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych SAVANT Copper

  • Rio Tinto poinformowało o wzroście dochodów bazowych spółki w 2020 roku do $12,45 mld (+20,06% r/r). W związku z tym spółka podwyższyła dywidendę do $3,09/akcję (za zyski w 2019 wypłacała $2,31/akcję) i ogłosiła specjalną dywidendę w wysokości $0,93/akcję.
  • BHP poinformowało, że zysk za Q3 i Q4 2020 wzrósł do $6,04 mld (+16,4% r/r) w związku z rosnącymi zamówieniami z Chin. W związku z tym spółka zapowiedziała podwyższenie dywidendy do $1,01/akcję (+55,4%) z dotychczasowych $0,65/akcję.
  • Rosyjski Norilsk Nickel poinformował o spadku zysku netto w 2020 roku do $3,6 mld (-39% r/r). To skutek odłożenia przez spółkę $2 mld na na pokrycie szkód środowiskowych po poważnym wycieku paliwa w Arktyce – jednak wyrok w tej sprawie jeszcze nie jest prawomocny. Po uwzględnieniu tego zapasu, zysk spółki wyniósł $5,6 mld czyli o -6,67% r/r.
  • Albemarle Corp poinformowało, że zysk na akcję w 2020 roku wyniósł $4,12/akcję. Jednocześnie prognozy spółki mówią o zysku na akcję w 2021 roku w przedziale od $3,25 do $3,65/akcję. Wszystko to związane z rosnącym zapotrzebowaniem na lit niezbędny w bateriach pojazdów elektrycznych i hybrydowych.
  • Chiny starają się ograniczyć eksport minerałów ziem rzadkich, które są kluczowe dla amerykańskich kontrahentów zbrojeniowych, takich jak Lockheed Martin Corp, do produkcji zaawansowanej broni i myśliwców F-35. Chiny odpowiadają za 70% eksportu metali ziem rzadkich.
  • Kazachstan odnotował spadki wydobycia najważniejszych metali przemysłowych w styczniu 2021. Miedzi rafinowanej wyprodukowali 40 952 ton (-0,7% r/r), cynku rafinowanego 26 552 ton (-4,8% r/r), ołowiu 9 119 ton (-19,5% r/r), a stali surowej 341 577 ton (-0,5% r/r).

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „aktualności – 18 luty 2021

  1. Szymon komentarz:

    Myślę że teraz dobrym pomysłem byłoby shortowanie uranu poprzez ETF URA. Aktualnie mamy teraz podwyższony popyt na energię elektryczną natomiast marzec, kwiecień to miesiące o najniższym popycie na energie elektryczną, po drugie ceny uranu na kontraktach długoterminowych i rynku spot w ostatnim czasie spadły, po trzecie przydałaby się korekta wysokich wzrostów jakie miały miejsce w grudniu, styczniu i lutym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *