aktualności – 20 sierpnia 2020

Czwartkowy przegląd rynków surowcowych przynosi garść informacji o kilkunastu instrumentach plus graficzne opracowanie raportu Crop progress z 17 sierpnia oraz stan zapasów metali przemysłowych na giełdzie LME w Londynie.

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

surowcowe_czwartek5

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

  • Trzy grafiki z raportu Crop progress z 17 sierpnia 2020:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

  • Luo Jiamang, główny księgowy chińskiej państwowej firmy handlującej zbożem COFCO, jest objęty dochodzeniem w związku z podejrzeniem o poważne naruszenie dyscypliny i prawa, zgodnie z oświadczeniem Chińskiej Centralnej Komisji Kontroli Dyscypliny, najwyższym organem antykorupcyjnym w kraju

Kawa

  • Masy polarnego powietrza w Brazylii wywołały obawy o przymrozki, co skutkowało wzrostem cen powyżej $c120/lbs, jednak wg prognostyków ryzyko przymrozków jest bardzo niskie.
  • Certyfikowane zapasy kawy spadają (-42,37% r/r) co przyczynia się do wzrostu cen surowca. Magazynowana przez ICE kawa to myte ziarna arabiki (co przekłada się na wyższą jakość), podczas gdy pochodzące z Brazylii ziarna są niemyte. Jednym z ważniejszych dostawców ziaren do magazynów ICE jest Honduras, który notuje dwucyfrowy spadek eksportu w 2020 roku (szczegóły opisałem 10 sierpnia 2020)

Cukier

  • Indyjski rząd (jak co roku) podniósł cenę jaką cukrownie mają płacić za trzcinę cukrową hodowcom w rozpoczynającym się 1 października sezonie 2020/21. Nowa stawka to 285 rupii za 100kg (+3,63% s/s). Indie są czwartym co do wielkości eksporterem cukru na świecie.

Pszenica

  • Szacuje się, że niemieckie zbiory pszenicy ozimej w 2020 roku wyniosą 21,1 mln ton (-7,46% r/r).

Kukurydza

  • Eksport kukurydzy z Ukrainy w trwającym od 1 lipca sezonie 2020/21 spadł do 502 tysięcy ton (-70,12% s/s).

Ryż

  • Produkcja wczesnego ryżu w Chinach w 2020 roku wynosi 27,29 mln ton (+3,9% r/r). Jest to skutek wzrostu areału upraw ryżu do 4,75 mln hektarów (+6,8%), którego powodzie nawiedzające południe Chin nie zdołały zniwelować. Chiny są największym importerem ryżu na świecie, odpowiadając za 6,35% światowego importu (2018). Konsumpcja ryżu w Chinach w 2018 roku wynosiła 145 mln ton.

Soja

  • Obecna dobra jakość soi może pozostać zagrożona przez suchą pogodę w najbliższych tygodniach, co może obniżyć ostateczną jakość i wydajność zbiorów w USA.

Pozostałe zboża

  • Australia odwołuje się od chińskich ceł antydumpingowych w wysokości 80,5% nałożonych na jęczmień w maju tego roku. Chiny są odbiorcami 70% eksportu jęczmienia z Australii. Chiny, zgodnie z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO) mają 90 dni na odpowiedź na australijskie odwołanie. Tegoroczne zbiory jęczmienia w Australii mają wynieść ponad 10,5 mln ton – najwięcej od 4 lat (pisałem o tym 10 czerwca 2020)

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Kolejna sprzedaż mrożonej wieprzowiny z zapasów rządowych w Chinach. Na aukcję 21 sierpnia trafi 10 tysięcy ton. Tegoroczna sprzedaż z zapasów rządowych przekroczyła już pół miliona ton. Jej celem jest stabilizacja cen po zdziesiątkowaniu hodowli trzody chlewnej przez afrykański pomór świń (ASF).
  • Trzeci co do wielkości przetwórca drobiu i wieprzowiny w Brazylii, Central Cooperativa Aurora Alimentos poinformował, że Hongkong zablokował import z fabryki w Xaxim w stanie Santa Catarina w związku z obawami dotyczącymi koronawirusa.
  • Rząd Brazylii wysyła attaché ds. rolnictwa z Pekinu do chińskiego miasta Shenzhen, aby zbadać zasadność informacji o skażonym koronawirusem mięsie pochodzącym z Brazylii (szczegóły w newsach z 17 sierpnia 2020). Z tego samego powodu w ubiegłym tygodniu Filipiny nałożyły tymczasowy zakaz importu mięsa drobiowego z Brazylii.

Ropa naftowa

  • Administracja Trumpa sfinalizowała w poniedziałek plan zezwalania na wiercenia ropy i gazu w Arctic National Wildlife Refuge (ANWR). Jeśli na terenie ANWR uda się znaleźć ropę to wydobycie rozpoczęłoby się w ciągu 8 lat, a eksploatacja regionu (o powierzchni 7,7 mln hektarów) potrwa około 50 lat. Samo pozwolenie jest tematem ostrej debaty politycznej i ekologicznej, a także stanie się na pewno istotnym punktem kampanii prezydenckiej – Joe Biden otwarcie krytykuje umożliwienie wydobycia ropy na terenie ANWR. W ostatnich miesiącach kilka dużych amerykańskich banków zapowiedziało, że nie będą finansować projektów naftowych i gazowych w regionie Arktyki. Grupa ekologiczna Earthjustice planuje rozpocząć kroki prawne mające wstrzymać prace w ANWR. Alaska, w 1988 roku wydobywająca ponad 2 mln baryłek ropy dziennie obecnie wydobywa ~500 tysięcy baryłek. Odwierty w ANWR mają szansę znacząco zwiększyć produkcję w tym stanie.
  • Zapasy ropy w USA spadły kolejny raz, tym razem o 1,6 mln baryłek do poziomu 512,5 mln baryłek – analitycy szacowali spadek zapasów na 2,7 mln baryłek. Tygodniowy import ropy wzrósł do poziomu 3,6 mln baryłek dziennie (+44% t/t). Popyt na paliwa w USA spadł do 17,2 mln baryłek dziennie (-10,42% t/t; -14% r/r).
  • Panel techniczny OPEC+ potwierdził wysoką zgodność produkcji z ustalonymi cięciami. W lipcu wynosiła ona od 95 do 97% ustaleń wynoszących 9,7 mln baryłek ropy naftowej dziennie mniej.
  • OPEC+ prognozuje, że świat w Q4 2020 osiągnie 97% zapotrzebowania na ropę sprzed wybuchu pandemii koronawirusa.
  • Rosyjski minister energii, Alexander Novak, ma pozytywny test na koronawirusa. Będzie pracował zdalnie.
  • Irak osiągnął porozumienie z norweskim stoczniowcem Batservice Mandal w sprawie budowy dwóch tankowców o pojemności 30 000 ton każdy. Realizacja zamówienia ma nastąpić w ciągu 18 miesięcy.
  • Chevron i rząd iracki dyskutują o potencjalnej realizacji prac poszukiwawczych na południowym polu naftowym Nassiriya w Iraku, którego zasoby szacuje się 4,4 miliarda baryłek ropy.
  • Qatar Petroleum zawarł umowę z angolskim narodowym koncernem naftowym Sonangol i Total w sprawie nabycia 30% udziałów w Block 48 na morzu w Angoli. Zajmuje obszar około 3600 kilometrów kwadratowych. Umowa o zagospodarowanie terenu, zgodnie z którą jedna strona jest właścicielem areału, a druga wykonuje wiercenia w zamian za odsetki musi zostać zatwierdzona przez rząd Angoli. Po uzyskaniu udział stron w Bloku 48 będzie wyglądał następująco: Total (40% – Operator), Sonangol (30%) i Qatar Petroleum (30%).
  • Grupa BHP planuje sprzedać swój 50% udział w australijskim przedsięwzięciu naftowo-gazowym w Cieśninie Bassa, chcąc skupić się na swoich aktywach naftowych o wyższej wartości. Spółka joint venture Bass Strait jest własnością BHP oraz Exxon Mobil Corp, które także sprzedaje swoje udziały w projekcie. Wartość całego Bass Strait szacuje się na $6 mld. Pola naftowe i gazowe w Cieśninie Bassa u południowo-wschodniego wybrzeża Australii wyprodukowały ponad 4 miliardy baryłek ropy naftowej i około 8 bilionów stóp sześciennych gazu w ciągu ostatnich 50 lat.
  • Czterech działaczy Greenpeace przepłynęło 500 metrów, aby wspiąć się na bezzałogową platformę wydobywczą ropy naftowej Dan Bravo obsługiwaną przez Total na Morzu Północnym. Firma wstrzymała wydobycie. Dan Bravo dostarcza około 5,5 tysiąca baryłek ropy dziennie. Działacze „pokojowo” okupują platformę by skłonić duński rząd do bardziej zdecydowanych działań proekologicznych. Obecne plany wydobycia ropy na duńskim Morzu Północnym rozciągają się do 2050 r.
  • Po konfiskacie paliwa płynącego z Iranu do Wenezueli (szczegóły opisałem 17 sierpnia 2020), Departament Skarbu USA rozważa zaostrzenie sankcji wobec Wenezueli poprzez likwidację pozwolenia na obrót rafinowanym paliwem.
  • dywidendy wypłacane przez China National Offshore Oil Corp (CNOOC) od 2015 roku; źródło: Reuters Eikon

    Chiński krajowy producent ropy i gazu China National Offshore Oil Corp (CNOOC) poinformowało o spadku zysków w pierwszym półroczu 2020 roku o prawie 66% do 10,38 mld juanów ($1,5 mld) – prognozy mówiły o zyskach na poziomie 12,6 mld juanów. Produkcja ropy i gazu w spółce wzrosła do 257,9 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe) co oznacza +6,1% r/r. Spółce udało się także obniżyć koszty produkcji do poziomu $25,72/baryłkę (-11% r/r), CNOOC jest spółką dywidendową notowaną na giełdzie w Hongkongu.

 

wykres spółki China National Offshore Oil Corp (CNOOC), waluta: dolar hongkoński, interwał W1; źródło: Reuters Eikon

Gaz ziemny

  • Prognozy upałów w Japonii i Korei Południowej mogą zwiększyć popyt na skroplony gaz ziemny (LNG) w Azji, podnosząc ceny spotowe – które w ubiegłym tygodniu osiągnęły $3,70/mmBtu. Powinno to pozytywnie wpłynąć na wyceny amerykańskiego gazu ziemnego i eksportu LNG z USA.
  • Szacuje się, że popyt (razem z eksportem) na gaz ziemny w USA w tym i przyszłym tygodniu wyniesie 90,2 miliarda stóp sześciennych dziennie (bcfd), gdzie eksport osiąga poziom 4,4 bcfd. Sierpniowa produkcja wynosi średnio 88,5 bcfd.
  • Amerykańskie lobby naftowo-gazowe zwiększa wydatki marketingowe promujące gaz ziemny jako „paliwo przyjazne dla klimatu”. Kampania American Petroleum Institute (API), skierowana do młodszych wyborców, jest częścią globalnej walki przemysłu wiertniczego o złagodzenie rosnących obaw o rolę gazu ziemnego w napędzaniu zmian klimatycznych. Średni koszt kampanii w mediach społecznościowych to $24 tysiące dziennie i są sześciokrotnie wyższe niż w poprzednim półroczu. Z kolei reklamy telewizyjne API pochłonęły w tym roku $3,1 mln (+51% r/r).

Węgiel

  • Wśród uczestników rozmów rządowych ze związkowcami górniczymi w Polsce potwierdzono przypadek koronawirusa. Wymusiło to odroczenie dalszych rozmów na temat restrukturyzacji górnictwa. Wcześniejszy projekt zamknięcia niektórych kopalni (w tym dwóch należących do Polskiej Grupy Górniczej S.A.) został przez związkowców odrzucony. Związki zawodowe zarzuciły rządowi, że pozwolił państwowym przedsiębiorstwom na import węgla zamiast zmuszać je do kupowania krajowego węgla.

Złoto

  • Spółki wydobywcze w Mali informują, że nie doszło do zakłócenia prac kopalni złota podczas wojskowego zamachu stanu. Barrick Gold (największa spółka wydobywcza złota w Mali) informuje, że kompleks kopalni Loulo-Gounkoto nie ucierpiał i ma w 2020 roku stanowić 9% produkcji firmy. Podobne informacje płyną z B2Gold, Resolute Mining, AngloGold Ashanti, Hummingbird Resources i Cora Gold. Mimo to notowania akcji tych spółek spadły ze względu na polityczne ryzyko w regionie. Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) nakazała zamknięcie granic lądowych i powietrznych z Mali po przewrocie. Wydobycie złota stanowi 9,7% PKB Mali, jest to czwarty co do wielkości producent złota w Afryce z wydobyciem na poziomie 71,1 tony (ponad 2 285 918 uncji trojańskich) w 2019 roku. Ostatni zamach stanu w Mali miał miejsce w 2012 roku.

Metale przemysłowe

  • Kanadyjska firma Ivanhoe Mines ogłosiła we wtorek umowę z China Nonferrous Metal Mining (Group) Co. Ltd (CNMC), w ramach której firmy będą wspólnie poszukiwać afrykańskich projektów wydobywczych do zbadania, rozwinięcia lub nabycia. Obie spółki są już obecne w Demokratycznej Republice Konga. CNMC jest większościowym właścicielem kopalni miedzi i kobaltu Deziwa oraz zakładu przetwórczego, spółki joint venture z państwowym przedsiębiorstwem górniczym Konga Gécamines, które rozpoczęło produkcję w styczniu, uruchomiło pierwszą w Kongo hutę miedzi Lualaba, 45 km od huty miedzi Kamoa-Kakula współzarządzanej przez Ivanhoe Mines i Zijin Mining.
  • Chiński producent metali ziem rzadkich Shenghe Resources Holding Co jest poszkodowany (poprzez spółkę zależną Leshan Shenghe) przez powódź w górnym biegu Jangcy w południowo-zachodniej prowincji Syczuan. Powódź wymusiła ewakuację 100 tysięcy ludzi w regionie, w tym pracowników zakładów przetwórczych firmy. Szacuje się, że straty firmy Leshan Shenghe wyniosą od $35 do $48 mln, z czego co najmniej 80% to straty w surowcu. Ubezpieczenie surowca Leshan Shenghe w rejonie powodzi jest na kwotę ~$12,22 mln. Druga spółka zależna (w 38,1% należąca do Shenghe Resources Holding Co) Runhe Catalytic New Material Co ma straty w przedziale $21,86 – $27,71 mln, z czego ponad 65% w surowcu, jednak nie posiadała ubezpieczenia. Nie podano planowanego wznowienia prac w zakładach przetwórczych obu spółek zależnych.
  • Rio Tinto obniża prognozy dotyczące miedzi rafinowanej ze względu na opóźnienia w ponownym uruchomieniu huty w Kennecott. Nowe prognozy mówią o 135-175 tysiącach ton rafinowanej miedzi, poprzednia prognoza mieściła się w przedziale 165-205 tysięcy ton.
  • Produkcja miedzi rafinowanej w Chinach w lipcu 2020 wyniosła 814 000 ton (-5,3% m/m, b/z r/r).
  • Produkcja cynku w Chinach w lipcu 2020 wyniosła 524 000 ton (+0,8% m/m; -0,2% r/r).
  • Chiny przyznały kontyngenty importowe na kolejne 14 530 ton złomu miedzi i 2 610 ton złomu aluminiowego na 2020 r.
  • Shanghai Futures Exchange (ShFE) zatwierdziła trzy stalownie udostępniające powierzchnię magazynową dla giełdy. Angang Steel Co., Jiangsu Shagang Group Co. i Jingye Iron and Steel Co. Udostępnią łącznie magazyny na 360 tysięcy ton stali, z czego już dostępne jest powierzchnia do przechowywania 90 tysięcy ton. Na koniec lipca ShFE posiadało zatwierdzone magazyny o pojemności 1,49 mln ton.
  • W ubiegłym tygodniu (33. Tydzień od 10 do 14 sierpnia 2020) Chiny zaimportowały 14,81 mln ton rudy żelaza (+17,08% t/t).
  • Zapasy metali w magazynach LME 14 sierpnia 2020:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Nowy odcinek Surowcowe info na moim osobistym kanale YouTube (prawie) zawsze w poniedziałek i czwartek (premiera o 14:00):

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *