W czwartek 13 sierpnia 2020 zapraszam na ponad 35 newsów i grafiki z opracowanymi danymi z cotygodniowego raportu USDA! A także na nowy odcinek programu Surowcowe info, którego premiera jest o godzinie 14:00!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.
W dzisiejszych aktualnościach:
- raporty USDA
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- bawełna
- pszenica
- kukurydza
- ryż
- soja
- pozostałe zboża
- ropa naftowa
- energia odnawialna
- złoto
- metale przemysłowe
Raporty USDA
Raport Crop progress z 10 sierpnia w trzech wykresach:
Ogólne informacje
- Chiny zwiększą wsparcie polityczne dla handlu zagranicznego i inwestycji zagranicznych w związku z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa na całym świecie i załamaniem w gospodarce światowej, powiedział w środę rząd Państwa Środka. Rząd zapewni wsparcie finansowe dla kluczowych firm finansowanych z zagranicy i rozszerzy kredyty eksportowe dla mniejszych firm handlu zagranicznego, poinformował rząd w oświadczeniu na swojej stronie internetowej. Dodał, że zachęci również firmy zagraniczne do tworzenia ośrodków badawczo-rozwojowych w Chinach.
Kawa
- Przedłużająca się susza w Brazylii rodzi obawy o jakość i ilość przyszłorocznych zbiorów kawy. Spadają także zapasy kawy w magazynach ICE (cotygodniowe dane publikuję w poniedziałki).
- Wietnam, największy na świecie producent robusty, wyeksportował w lipcu 1,83 miliona 60-kilogramowych worków kawy (-13,8% m/m). Eksport kawy z Wietnamu w okresie styczeń – lipiec 2020 spadł o 1,1% r/r.
Cukier
- USDA prognozuje zbiory buraków cukrowych na 33,5 mln ton (+4,83% r/r) przy wydajności 36,2 ton/akr.
- USDA prognozuje zbiory trzciny cukrowej na 35,4 mln ton (+23,75% r/r) przy wydajności 31,4 ton/akr.
Kakao
- Ghana spodziewa się, że produkcja kakao w sezonie 2020/2021 wyniesie około 900 000 ton (+5,8% względem prognozy na 2019/20).
Bawełna
- USDA prognozuje produkcję bawełny na poziomie 18,1 mln 480-funtowych bali (-9% r/r). Wydajność zbiorów ma wynieść rekordowe 938 funtów z akra.
Pszenica
- Suchość w północnych i zachodnich obszarach uprawy pszenicy w Argentynie zmniejsza szacunkowy obszar zasiewów na sezon 2020/21 do 6,5 mln hektarów (z 6,8 mln hektarów w poprzedniej prognozie), choć wciąż zbiory są szacowane na 18-19 mln ton. Zdaniem analityków to najgorsza susza od 10 lat.
- USDA prognozuje sumaryczne zbiory pszenicy w 2020 roku na 1,84 mld buszli (-4% r/r) przy średniej wydajności 50,1 buszla z akra. Szczegółowe prognozy to:
– pszenica ozima: 1,2 mld buszli (-8% r/r) przy wydajności 51,1 buszla/akr;
– pszenica durum: 61,8 mln buszli (+15% r/r) przy wydajności 42,8 buszla/akr;
– pozostała pszenica jara: 577 mln buszli (+3% r/r) przy wydajności 49,0 buszla/akr. - Rosyjska firma konsultingowa Sovecon podniosła swoje prognozy dotyczące zbiorów pszenicy w Rosji w 2020 r. o 1,6 miliona ton do 80,9 miliona ton.
Kukurydza
- USDA szacuje plony kukurydzy w USA w 2020 roku na rekordowe 181,8 buszla na akr, co przekłada się na (także rekordową) produkcję 15,278 mld buszli. Jednak niedawna burza wiatrowa (derecho), która dotknęła głównie Iowa wywołała straty szacowane nawet na 400 mln buszli.
- USDA szacuje wzrost zapasów kukurydzy na koniec 2020 roku do 2,756 mld buszli (+4,08% względem lipcowej prognozy).
Ryż
- USDA prognozuje zbiory ryżu na 218,11 mln ton (+18,1% r/r) przy wydajności 7 600 funtów/akr.
Soja
- USDA szacuje plony soi w USA w 2020 roku na 53,3 buszla na akr, co da drugie pod względem wielkości zbiory soi w historii USA w wysokości 4,425 mld buszli. Liczby te mogą się zmniejszyć po uwzględnieniu wpływu burzy wiatrowej, która dotknęła Iowa w tym tygodniu i mogła uszkodzić zboża na 10 mln akrów pól uprawnych
- USDA szacuje wzrost zapasów soi na koniec 2020 roku do 610 mln buszli (+43,53% względem lipcowej prognozy).
- Chiński import soi w sezonie 2019/20 szacuje się na 98 mln ton, a na sezon 2020/21 prognoza mówi o rekordowych 99 mln ton – co oznacza wzrost szacunków o 3 mln ton względem lipcowej prognozy.
Pozostałe zboża
- Rosyjska firma konsultingowa Sovecon podniosła swoje prognozy dotyczące zbiorów jęczmienia o 500 000 ton do 19,5 miliona ton.
Ropa naftowa
- Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) stwierdziła w miesięcznym raporcie, że światowy popyt na ropę spadnie w tym roku o 9,06 mln baryłek dziennie. Miesiąc temu prognoza mówiła o spadku popytu o 8,95 mln baryłek dziennie.
- Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) także obniżyła prognozy popytu o kolejne 140 tysięcy baryłek – do poziomu 91,9 mln baryłek dziennie. Oznacza to spadek popytu o 8,1 mln baryłek dziennie i wynika on z wciąż bardzo niskiego popytu na paliwa lotnicze. Odbudowa ruchu lotniczego jest bardzo powolna, kwiecień 2020 to spadek kilometrów lotniczych o 80% r/r, z kolei szczyt sezonu letniego czyli lipiec to spadek o 67% r/r.
- Rosyjski minister energetyki Alexander Novak nie spodziewa się pośpiesznych decyzji w sprawie cięć produkcji, gdy komitet monitorujący grupy OPEC + zbierze się 18 lub 19 sierpnia. Jest to ostrożne podejście do cen ropy Brent (uznawanej za benchmark cen ropy dubajskiej i rosyjskiej), które w ostatnich dniach stabilizują się w okolicy $45/baryłkę.
- EIA skorygowała prognozy dotyczące produkcji ropy naftowej w USA w 2020 roku, zmniejszając ją o kolejne 65% czyli o 990 tysięcy baryłek dziennie – do poziomu 11,26 mln baryłek dziennie.
- Saudi Aramco obniży swoje wydatki w 2020 roku do przedziału $20-25 mld (czyli o kolejne ~$5 mld względem poprzednich prognoz), by móc wypłacić dywidendę w kwocie $75 mld, co było kluczową obietnicą spółki podczas ubiegłorocznego IPO. Saudi Aramco odnotowało w Q2 2020 spadek zysku netto do poziomu $6,57 mld (-73,4% r/r). Wolne przepływy pieniężne Aramco wyniosły $6,1 mld (-70,4% r/r). Saudi Aramco jest drugą najwyżej wycenianą spółką giełdową na świecie – po amerykańskim Apple.
- Royal Dutch Shell planuje zakup 50% udziałów w planowanym projekcie petrochemicznym indyjskiej spółki Nayara Energy (której współwłaścicielem jest Rosneft) o wartości $9 mld. Celem projektu jest roczna produkcja 1,8 mln ton w pełni parowego krakera etylenu, a zakład produkcyjny ma powstać w ciągu 5 lat – będzie mógł także wyprodukować 10,75 mln ton różnych produktów petrochemicznych. Jednocześnie Nayara Energy chce zwiększyć o prawie 80% możliwości rafinacyjne w Vadinar – do 920 tysięcy baryłek dziennie. Ten projekt ma pochłonąć $17,39 mld. Royal Dutch Shell w Indiach obsługuje terminal importu skroplonego gazu ziemnego, port, stacje paliw i zakład przetwarzania odpadów w paliwa.
- Filipiński oddział Royal Dutch Shell poinformował o zamknięciu na stałe jedną z dwóch rafinerii w kraju. Pilipinas Shell Petroleum Corp zamyka zakład Tabangao, który produkuje 110 tysięcy baryłek dziennie w prowincji Batangas. Funkcjonująca od 1962 roku rafineria zostanie przekształcona w terminal importowy. Wynika to ze spadku marż rafineryjnych na skutek pandemii koronawirusa. Druga z rafinerii na Filipinach, należąca do Petron Corp w prowincji Bataan jest od maja zamknięta ze względu na prace konserwacyjne. Ma wydajność 180 tysięcy baryłek dziennie. Mia Geng, konsultantka w FGE, przewiduje że w ciągu najbliższego roku dojdzie do kolejnych zamknięć rafinerii w Japonii, Australii czy Nowej Zelandii ze względu na spadek marż.
- Doszło do kolejnego wypadku w rosyjskiej firmie wydobywczej. Tym razem na polu naftowym Em-Egovskoye w Zachodniej Syberii należącym do Rosneftu w środę (12 sierpnia) wybuchł pożar, który zabił jednego pracownika i ranił trzech kolejnych. Pożar został wg firmy opanowany, a poszkodowanych hospitalizowano. Lokalna prokuratura prowadzi śledztwo.
Energia odnawialna
- Turbiny wiatrowe i panele słoneczne wyprodukowały rekordowe 10% światowej energii elektrycznej w pierwszej połowie 2020 r. Oznacza to wzrost produkcji energii elektrycznej z tych źródeł o 14% r/r, Podczas gdy produkcja z elektrowni węglowych spadła o 8,3% r/r. Ze względu na pandemię koronawirusa popyt na energię elektryczną w pierwszej połowie 2020 spadł o 3% r/r. Starszy analityk niezależnego ośrodka klimatycznego Ember, Dave Jones, powiedział, że „Aby zachować szansę na ograniczenie zmian klimatycznych do 1,5 stopnia, produkcja węgla musi spadać o 13% każdego roku w tej dekadzie.” Największy udział elektrowni słonecznych i wiatrowych w produkcji energii odnotowano w Europie (21%) i Wielkiej Brytanii (33%). Dwie największe gospodarki na świecie mają znacznie niższy udział tych źródeł energii: USA 12%, a Chiny 10%. Produkcja energii z węgla w USA spadła w tym roku o 31%, a w Europie o 32%, podczas gdy w Chinach zaledwie o 2%. Raport Ember analizuje dane z 48 krajów odpowiadających za 83% światowej produkcji energii elektrycznej.
- Chevron Corp poinformował o inwestycji w Zap Energy Inc, w którego już zainwestował włoski ENI i norweski państwowy koncern naftowy Equinor. Start-up Zap Energy Inc opracowuje fuzję jądrową, w czasie której uwalniane są duże ilości energii bez emisji gazów cieplarnianych i z ograniczoną produkcją długożyciowych odpadów promieniotwórczych.Według danych Crunchbase 12 lipca Zap Energy zebrał $6,5 miliona z finansowania w ramach serii A.
Złoto
- 11 sierpnia mieliśmy 5,7% spadek ceny złota w ciągu jednego dnia. Wydawać by się mogło, że to rekordowa zmiana cen, jednak sprawdzając dzienną zmianę ceny (między close a open) od 1975 roku mogę stwierdzić, że jest to szósty pod względem procentowej wielkości spadek cen złota:
– 15 kwietnia 2013 (-8,60% w ciągu dnia),
– 25 stycznia 1980 (-8,19% w ciągu dnia),
– 10 października 2008 (-8,02% spadku w ciągu dnia),
– 27 kwietnia 1987 (-7,08% w ciągu dnia)
– 31 maja 1983 (-6,06% w ciągu dnia).
Z czego spadków cen powyżej 5% mieliśmy po 1975 roku aż 8 (nie licząc 11 sierpnia 2020!). Gdy policzyć zmienność w drugą stronę, czyli wzrosty, to otrzymamy dziewiętnaście dni wzrostów o co najmniej 5,00% pomiędzy styczniem 1975 a lipcem 2020, w tym rekordową zmianę o +11,03% w ciągu jednego dnia jaka miała miejsce 17 września 2008 roku – czyli dwa dni po ogłoszeniu upadłości przez Lehman Brothers Holdings Inc.
Metale przemysłowe
- Chilijska państwowa spółka wydobywcza Codelco spodziewa się szybkich postępów w zwiększaniu mocy przerobowych w projekcie Chuquicamata. Prace mają przedłużyć żywotność stuletniej kopalni odkrywkowej. Docelowe możliwości kopalni mają wynieść 140 tysięcy ton przeróbki minerałów dziennie. To jeden z najważniejszych projektów spółki i pierwszy uruchomiony po wstrzymaniu wszystkich prac w związku z pandemią koronawirusa na świecie.
- Wstępne dane dotyczące importu miedzi przez Chiny w lipcu mówię o nowym rekordzie: 530 tysiącach ton (+7,29% m/m).
- Chiński import złomu miedzi spadł w okresie styczeń – lipiec 2020 o 50% r/r.
- Chiński import złomu aluminium spadł w okresie styczeń – lipiec 2020 o 54% r/r.
- Chiński import koncentratu ołowiu spadł o 25% r/r w pierwszej połowie 2020 roku.
- Chiński import koncentratu cynku wzrósł o 42% r/r w pierwszej połowie 2020 roku.
- Chiński import koncentratu cyny wzrósł o 840% r/r (do 9 400 ton) w pierwszej połowie 2020 roku. Wynika to z zamykania niektórych kopalń cyny w Chinach.
- Australijska spółka South 32 Ltd. sprzeda cały swój udział (60%) w hucie stopów manganu Tasmanian Electro Metallurgical Company (TEMCO) brytyjskiemu konglomeratowi GFG Alliance. Drugim udziałowcem w TEMCO jest Anglo American Plc. Transakcja musi jeszcze uzyskać zgodę australijskiej komisji ds. oceny inwestycji zagranicznych i nie obejmuje huty Metalloys. South 32 Ltd. jest największym na świecie producent rudy manganu.
- Zapasy metali w magazynach LME:
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Myślę że warto się teraz zainteresować shortowaniem gazu ziemnego, z kilku powodów:
– przede wszystkim mamy teraz bardzo wysokie zapasy gazu przekraczające widełki 5 letniej średniej zapasów, czyli 3,332 Bcf przy górnych widełkach średniej wynoszącej 3,323 Bcf
https://www.eia.gov/naturalgas/weekly/#tabs-storage-1
– obecnie mamy teraz 15 sierpnia i sezon upałów kończy się końcem lata
– brak jak na razie huraganów mogących podbić ceny gazu ziemnego
– w czwartek EIA opublikował raport dotyczący zapasów w którym można przeczytać że wzrosły one o 58 Bcf przy prognozie 57 Bcf ( zazwyczaj wzrost zapasów powyżej prognozy jest sygnałem do wzrostów w piątek i spadków w poniedziałek i wtorek, czyli czyszczeniu słabych rąk w piątek i zarabianie w pierwszym i drugim dniu tygodnia)
+ na dalszy wzrost ceny może oddziaływać pojawienie się dużego huraganu w zatoce meksykańskiej (ala Kathrina), dlatego trzeba sprawdzać na bieżąco prognozę pogody.
Sama prawda 🙂
Nie wiem dlaczego ale komentarze poznikały, po prostu ich nie widać jest tylko biała przestrzeń.