Dziś masa informacji rynkowych i okołorynkowych – zarówno w notatkach (naprawdę dużo) jak i w programie. ZAPRASZAM!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.
W dzisiejszych aktualnościach:
- raporty USDA
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- bawełna
- pszenica
- kukurydza
- ryż
- soja
- pozostałe zboża
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- węgiel
- złoto
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
Raporty USDA
- Bieżący zestaw grafik z raportu Crop Progress od USDA:
Ogólne informacje
- „Mamy ryzyko nagłego skoku kursu dolara, który zaważy na rynku. I mamy pogarszającą się sytuację w Chinach z powodu podwójnego szoku – zapaści kredytowej z Evergrande i szoku związanego z kryzysem energetycznym. To bardzo trudny rynek do handlu, więc myślę, że wiele osób pozostanie na uboczu” – powiedział Gianclaudio Torlizzi, partner w firmie doradczej T-Commodity w Mediolanie.
- Prezes FED, Jerome Powell, powiedział, że gospodarka USA jest wciąż daleka od osiągnięcia maksymalnego zatrudnienia, kluczowego elementu wymagań banku centralnego dotyczących podwyżek stóp procentowych.
- Bank ANZ powiedział w środę, że 10% przerwa w dostawie prądu w Chinach może obniżyć ogólny wzrost PKB o 1,3 punktu procentowego w 2021 roku. W 2020 roku wzrost PKB Chin wyniósł +2,3%. Prócz Chin, z liczących się na świecie gospodarek, wzrost PKB w 2020 roku odnotowała tylko Turcja (1,8%) i Irlandia (+3,4%).
- Eksport herbaty z Kenii wzrósł w pierwszej połowie 2021 roku do 298,67 mln kg (+19% r/r), pomimo ze produkcja spadła do 274,07 mln kg (-95 r/r). Kenia jest największym eksporterem czarnej herbaty. Największymi nabywcami kenijskiej herbaty były Pakistan, Egipt i Wielka Brytania. Prognozowany jest dalszy spadek produkcji z powodu niesprzyjających warunków pogodowych w kraju.
- W Wielkiej Brytanii żołnierze wsiądą do cystern by dostarczać paliwo do stacji benzynowych, które są oblegane przez spanikowanych kupujących. Minister biznesu Kwasi Kwarteng powiedział, że 150 żołnierzy zostało zmobilizowanych i za kilka dni będzie jeździć cysternami. Jednak wg wielu źródeł w Wielkiej Brytanii brakuje około 100 tysięcy kierowców ciężarówek. Petrol Retailers Association (PRA), które reprezentuje niezależnych sprzedawców detalicznych, którzy stanowią około dwóch trzecich wszystkich 8 380 stacji benzynowych w Wielkiej Brytanii, poinformowało we wtorek, że 37% stacji należących do jego członków nie ma paliwa. Rząd Zjednoczonego Królestwa zgodził się wydać 5 tysięcy tymczasowych wiz dla kierowców z Unii Europejskiej.
- Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych we Włoszech mają wzrosnąć o +29,8%, gazu o +14,4% w Q4 2021 napędzane przez „nadzwyczajną dynamikę” cen surowców, które zmierzają do rekordowych poziomów, powiedział włoski regulator rynku Arera. Włoski regulator energetyczny ustala ceny gazu i energii elektrycznej na niezliberalizowanym rynku detalicznym co trzy miesiące i ustali ceny na ostatni kwartał przed końcem tego miesiąca.
- Ulewne deszcze sprowadzone przez cyklon Gulab zniszczyły letnie uprawy w Indiach, takie jak soja, bawełna, rośliny strączkowe i warzywa tuż przed zbiorami w kluczowych regionach upraw. Maharashtra, drugi co do wielkości region producentów soi, bawełny i trzciny cukrowej oraz czołowy producent letnich roślin strączkowych, odnotował we wtorek o 381% więcej opadów niż zwykle.
Kawa
- „Rynek pogody nadal utrzymywał ceny kawy w tym miesiącu, ale może wykazywać wczesne oznaki zmiany”, powiedział Rabobank w raporcie, zauważając, że na niektórych suchych obszarach prognozowane są duże opady, które wspomogą kwitnienie kawowców w sezonie 2021/22.
- Wrześniowy eksport kawy z Wietnamu szacuje się na 120 tysięcy ton. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 roku eksport wyniósł 1,2 mln ton czyli 19,95 mln 60-kg worków (-4,2% r/r).
Cukier
- Citi powiedział, że w nadchodzącym sezonie 2021/22 rynek cukru odnotuje deficyt w wysokości około 3,7 mln ton z powodu obniżki zbiorów w Brazylii.
Kakao
- Citi powiedział, że bilans kakao zmniejsza się od ogromnej nadwyżki w sezonie 2020/21 około 300 tysięcy ton w tym sezonie do deficytu około 100 tysięcy w następnym sezonie z powodu problemów z uprawami drzew w Ghanie i potencjalnymi problemami z grzybiczną zarazą.
Bawełna
- Chiński The Tariff Rate Quote (TRQ) czyli limity importowe na 2022 roku dla bawełny zostały ustalone na poziomie 894 tysiące ton.
Pszenica
- Argentyńscy rolnicy sprzedali 7 mln ton pszenicy z sezonu 2021/22, której zbiory rozpoczną się w listopadzie 2021. Szacowana wielkość zbiorów to 19,2 mln ton.
- Eksport pszenicy miękkiej z Unii Europejskiej w sezonie 2021/22 w okresie od 1 lipca do 26 września wyniósł 6,95 mln ton (+36,54% s/s).
- Chiński The Tariff Rate Quote (TRQ) czyli limity importowe na 2022 roku dla pszenicy zostały ustalone na takim samym poziomie jak w 2021 roku – czyli na poziomie 9,636 mln ton.
Kukurydza
- Argentyńscy rolnicy sprzedali 40,9 mln ton kukurydzy z sezonu 2020/21 (+9,95% s/s). Zbiory w sezonie 2020/21 wyniosły 50,5 mln ton, a prognozy na sezon 2021/22 mówią o rekordowych zbiorach 55 mln ton.
- Chiński The Tariff Rate Quote (TRQ) czyli limity importowe na 2022 roku dla kukurydzy zostały ustalone na takim samym poziomie jak w 2021 roku – czyli na poziomie 7,2 mln ton.
- Import kukurydzy przez Unię Europejską w sezonie 2021/22 w okresie od 1 lipca do 26 września wyniósł 3,43 mln ton (-18,72% s/s).
Ryż
- Wrześniowy eksport ryżu z Wietnamu szacuje się na 530 tysięcy ton. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 roku eksport wyniósł 4,5 mln ton (-9,5% r/r).
- Chiński The Tariff Rate Quote (TRQ) czyli limity importowe na 2022 roku dla ryżu zostały ustalone na takim samym poziomie jak w 2021 roku – czyli na poziomie 5,32 mln ton.
Soja
- Argentyńscy rolnicy sprzedali 30,5 miliona ton soi z upraw w sezonie 2020/21 (-5,28% s/s). Zbiory soi w Argentynie w zakończonym 30 czerwca sezonie 2020/21 wyniosły 43,1 mln ton (-12,04% s/s). Prognozy Buenos Aires Grains Exchange na sezon 2021/22 mówią o 44 mln ton zbiorów.
- Ulewne deszcze w Indiach, sprowadzone przez cyklon Gulab, zmniejszą prognozowane zbiory soi do 9,5 mln (+6,74% r/r) czyli o ~-0,5 mln ton niż wcześniejsze prognozy.
Pozostałe zboża
- Eksport jęczmienia z Unii Europejskiej w sezonie 2021/22 w okresie od 1 lipca do 26 września wyniósł 2,37 mln ton (+12,32% s/s).
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Władze Argentyny zapowiedziały, że zezwolą hodowcom bydła na swobodny eksport wołowiny do Chin, znosząc ograniczenia nałożone na początku tego roku. „Jeśli chodzi o kwestię wołowiny przeznaczonej dla Chin, od poniedziałku wznowimy eksport” – powiedział argentyński minister rolnictwa, bydła i rybołówstwa Julian Dominguez po spotkaniu z liderami czterech głównych stowarzyszeń rolniczych. Dominguez zwołał we wtorek oficjalną Federalną Radę ds. Rolnictwa, gdzie omawiano plan zwiększenia „ilości dostępnej wołowiny” do 2022 roku.
- Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) zobowiązał się do wydania $500 milionów aby zapobiec rozprzestrzenianiu się śmiertelnego wirusa świń afrykańskiego pomoru świń (ASF), po tym, jak Haiti i Republika Dominikany niedawno potwierdziły epidemie. Wybuch epidemii w USA prawdopodobnie obniżyłby eksport amerykańskiej wieprzowiny i ceny świń szkodząc zarówno hodowcom jak i przetwórcom mięsa. Wybuch epidemii na Dominikanie w lipcu był pierwszym w obu Amerykach od prawie 40 lat. ASF na Haiti pojawiło się we wrześniu. USDA wydała około $400 tysięcy w Republice Dominikany, aby pomóc temu krajowi w zwalczaniu ASF.
- Rząd brazylijski negocjuje zwiększenie kwot eksportu kurczaków do Wielkiej Brytanii. Zgodnie z obecnym systemem kwot, Brazylia, największy eksporter kurczaków na świecie, może sprzedać do Wielkiej Brytanii 26,8 tysięcy ton produktów, takich jak nuggetsy z kurczaka i hamburgery w ciągu roku, a także prawie 41 tysięcy ton świeżego kurczaka do przetworzenia na tym rynku docelowym. Trwające rozmowy mają na celu zwiększenie kwoty produktów przetworzonych o około 16 tysięcy ton i kwoty świeżych o około 6 tysięcy ton. Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro powiedział 23 września, że brytyjski premier Boris Johnson poprosił go o awaryjne porozumienie na dostawę produktu spożywczego, którego brakuje w Wielkiej Brytanii. Bolsonaro nie podał nazwy produktu, ale powiedział, że przekazał prośbę Johnsona swojej minister rolnictwa Terezie Cristinie Dias.
Ropa naftowa
- Biały Dom pozostaje w kontakcie z OPEC w sprawie cen ropy i szuka każdego narzędzia oraz sposobu by obniżyć ceny ropy naftowej na świecie – powiedziała sekretarz prasowy Białego Domu Jenn Psaki
- TotalEnergies planuje odkupić swoje akcje o wartości $1,5 miliarda w ramach buy back w Q4 2021, jednocześnie wykorzystując wysokie ceny ropy naftowej do zwiększenia inwestycji w odnawialne źródła energii. „TotalEnergies jest przekonany, że potrafi połączyć transformację energetyczną ze zwrotem dla akcjonariuszy, tworząc w ten sposób długoterminową wartość dla akcjonariuszy”. Wg spółki w latach 2022-2026 przy cenie ropy na poziomie $50/baryłkę działalność poszukiwawczo-wydobywcza generowałaby ponad $5 miliardów przepływów pieniężnych netto rocznie, każde kolejne +$10/baryłkę to dodatkowe $3,2 mld.
- Norweski Equinor i rosyjski Rosneft uzgodniły współpracę w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych ze wspólnych projektów naftowo-gazowych w Rosji. Firmy będą dążyć do zmniejszenia emisji metanu i CO2, w tym poprzez zakończenie rutynowego spalania do 2030 roku gazu, który jest produktem ubocznym produkcji ropy. Będą również badać alternatywne źródła energii, takie jak turbiny wiatrowe do zasilania instalacji naftowych i gazowych, oraz dążyć do zastosowania wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. Equinor produkuje w Rosji około 23 000 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie. Współpraca norweskiego koncernu z Rosneftem obejmuje ciężkie złoże naftowo-gazowe Północne Komsomolskoje na Zachodniej Syberii oraz złoże ropy naftowej i kondensatu Severo-Danilovskoe.
- Stany Zjednoczone skontaktowały się dyplomatycznie z Chinami w sprawie zmniejszenia zakupów irańskiej ropy naftowej, poinformowali amerykańscy i europejscy urzędnicy. Uważa się, że zakupy irańskiej ropy przez chińskie firmy pomogły utrzymać irańską gospodarkę na powierzchni pomimo sankcji USA, które mają na celu zdławienie takiej sprzedaży, aby wywrzeć presję na Iran, aby powstrzymał swój program nuklearny. Firma analityczna Kpler szacuje, że do sierpnia import chińskiej ropy z Iranu wynosił średnio 553 tysiące baryłek dziennie. „Jako ten, który rozpoczął nową rundę napięć w irańskiej sytuacji nuklearnej, USA powinny naprawić swoją błędną politykę maksymalnej presji na Iran, znieść wszelkie nielegalne sankcje nałożone na Iran i środki długoterminowej jurysdykcji wobec stron trzecich i pracować nad wznowić negocjacje i osiągnąć wyniki na wczesnym etapie” – powiedział rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Departament Stanu USA nie odpowiedział na prośbę o komentarz w sprawie oświadczeń urzędników amerykańskich i europejskich.
- Chińska firma naftowo-gazowa CNOOC Ltd chce skorzystać z opcji i nabyć dodatkowe 5% udziałów w prawach do wydobycia pola naftowego Buzios za $2,08 miliarda wg danych od głównego właściciela (90%), brazylijskiego Petrobrasu. Brazylijskie Buzios jest uważane za największe głębinowe pole naftowe na świecie. Chińskie spółki CNOOC i CNODC posiadają po 5% udziałów. CNOOC chce pozyskać do $5,41 mld poprzez emisję nowych akcji na giełdzie w Szanghaju, a nowe środki zainwestować w kilka projektów naftowych i gazowych. Readul Islam, analityk w firmie konsultingowej Rystad Energy, powiedział, że zainteresowanie CNOOC jest zgodne z ostatnim trendem: „Przejmowanie mniejszościowych udziałów w dużych globalnych projektach, takich jak Brazylia, Rosja czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.”
- W pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 roku eksport ropy naftowej z Wietnamu wyniósł 2,16 mln ton (-44,5% r/r).
- Zarobki bardzo dużych przewoźników ropy naftowej (VLCC), które przewożą większość ropy, wynoszą około $10 000 dziennie, w porównaniu z rekordowym poziomem ponad $240 000 w 2020 roku, kiedy to ograniczenia popytowe stworzyły konieczność magazynowania ropy w tankowcach. „Musimy patrzeć na kolejne 12 miesięcy dość niskich zarobków” – powiedział Peter Sand, główny analityk ds. żeglugi w stowarzyszeniu armatorów BIMCO na dorocznej konferencji Platts APPEC 2021, prognozując średnie zarobki poniżej $25 000 dziennie przez najbliższe 12 miesięcy.
- Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o +4,578 mln baryłek, do 418,5 mln baryłek (+1,09% t/t), prognozowano spadek o -1,65 mln baryłek.
Gaz ziemny
- The Shanghai Petroleum and Natural Gas Exchange uruchomiła w środę indeks cen spot dla importu skroplonego gazu ziemnego (LNG). To pierwszy tego rodzaju wskaźnik w Chinach. „Obecnie chiński import jest powiązany przede wszystkim z zagranicznymi indeksami, które nie odzwierciedlają chińskiego popytu i podaży, a my jesteśmy pasywnymi odbiorcami tych cen” – powiedział Wang Zhiqiang, urzędnik ds. energii w Szanghajskiej Komisji Rozwoju i Reform. Giełda wspierana przez państwo zacznie publikować codzienne notowania stałych cen dla importu spot dostaw w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Jednostką rozliczeniową będzie dolar amerykański na milion brytyjskich jednostek termicznych (mmBtu), będzie śledzić ceny na podstawie dostawy DES (https://pl.wikipedia.org/wiki/Incoterms#Incoterms_2000) dla przesyłek od 90 000 do 210 000 m3
- Chiński Sinopec Corp poinformował planowany terminal odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Shandong uzyskał zgodę państwa. Terminal ma mieć wydajność 6 milionów ton rocznie.
- Sinopec Corp poinformował, ze zimą 2021/22 planuje zaimportować 24,2 mld m3
- Malezyjski Petroliam Nasional Berhad (Petronas) podpisał umowę z chińskim Shenergy Group Company Ltd na dostawy neutralnego pod względem emisji CO2 skroplonego gazu ziemnego (LNG) do terminalu w Szanghaju w okresie od października 2021 do marca 2022.
- Prawdopodobnie jeszcze w tym roku Cheniere Energy Inc oraz Venture Global LNG uruchomią nowe możliwości eksportu skroplonego gazu ziemnego z USA w trybie testowym, co powinno pozwolić na ich uruchomienie w trybie komercyjnym już w Q1 2022. Do tego czasu USA ma ograniczone możliwości eksportowe do ~10,5 bcfd dziennie.
- Wykresy porównujące cenę gazu ziemnego w USA (pomarańczowy), Niemczech (fioletowy) oraz Japonii/Korei Południowej (zielony) w okresie ostatnich trzech miesięcy (interwał D1, wszystkie ceny w USD):
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 82,6 mld stóp sześciennych (-0,1 mld względem piątkowej prognozy). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 83,7 bcfd.
- Aktualna produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) we wrześniu 2021 to 90,9 mld stóp sześciennych (-1,20% m/m) dziennie gazu ziemnego.
- Przepływ gazu do terminali eksportowych w we wrześniu wynosi średnio 10,3 bcfd (-1,91% m/m).
Energia odnawialna
- TotalEnergies zamierza być jednym z pięciu największych producentów energii odnawialnej na świecie, z 35 gigawatami (GW) mocy do 2025 r. i ponad 10 GW w eksploatacji do końca 2021 r.
- Japońskie przedsiębiorstwo Chubu Electric Power Co Inc kupi 20% udziałów w wietnamskiej firmie zajmującej się energią odnawialną Bitexco Power Corp za nieujawnioną sumę. „Naszym celem jest rozszerzenie naszej działalności zagranicznej poprzez wykorzystanie wzrostu wietnamskiego rynku energii elektrycznej, jednocześnie przyczyniając się do dekarbonizacji Wietnamu” – powiedział Akihide Ito, dyrektor generalny Chubu Electric na konferencji prasowej. Bitexco jest wiodącą firmą zajmującą się energią odnawialną w Wietnamie, skoncentrowaną na energii wodnej i słonecznej, obsługującą 21 elektrowni wodnych i jedną elektrownię słoneczną o mocy produkcyjnej około 798 megawatów (MW).
- Brytyjskie SSE Renewables osiągnęła porozumienie z japońską firmą Pacifico Energy w sprawie utworzenia spółki joint venture na rzecz rozwoju projektów morskich farm wiatrowych w Japonii. Utworzenie spółki joint venture wiąże się z nabyciem przez SSE Renewables 80% udziałów w platformie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej od Pacifico Energy, jednego z największych japońskich deweloperów energii odnawialnej. Japonia zamierza wyprodukować 10 gigawatów (GW) energii wiatrowej do 2030 r. i 30-45 GW do 2040 r. SSE Renewables ma największy na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii morską elektrownię wiatrową o mocy 7 GW. Bada również projekty rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Hiszpanii, Portugalii, Danii i Polsce.
- Australijski stan Nowa Południowa Walia, największy producent węgla w kraju, powiedział w środę, że spodziewa się do 2030 r. zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 47-52% w stosunku do poziomu z 2005 r. Ma być to skutek polityki promującej energię odnawialną, biogaz i pojazdy elektryczne wprowadzone w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Ogólnokrajowe zobowiązanie do cięcia emisji CO2 dla Australii to zmniejszenie 26-28% w stosunku do poziomu z 2005 r., a premier Scott Morrison nie zdecydował się na podniesienie tego celu przed szczytem klimatycznym ONZ w październiku 2021. Zamiast tego powiedział, że kraj chce osiągnąć zerową emisję netto „tak szybko, jak to możliwe, najlepiej do 2050 roku.”
Węgiel
- Ograniczona podaż węgla w Chinach, która doprowadziła do przerw w dostawach prądu w gospodarstwach domowych do sektorów przemysłowych w Chinach, napędzała ceny stali. Pogłębiające się niedobory energii wstrzymały produkcję w wielu fabrykach, w tym w wielu zaopatrujących Apple, Nvidię i Teslę, podczas gdy niektóre sklepy na północnym wschodzie działały przy świecach. „Ten niedobór mocy będzie miał ogromne konsekwencje gospodarcze i polityczne. Ale postawmy sprawę jasno, główną przyczyną są wysokie ceny węgla, a NIE polityka klimatyczna. Jeśli już, to niedobór mocy pokazuje, jak ważne jest odejście od węgla, że paliwo, które było szyfrem dla bezpieczeństwa energetycznego, wcale nie jest bezpieczne” – napisał Li Shuo, starszy doradca ds. polityki Greenpeace w Azji Wschodniej w poście na Twitterze w tym tygodniu.
- Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (NDRC) – formalnie wezwała lokalnych planistów gospodarczych, administrację energetyczną i przedsiębiorstwa kolejowe do wzmocnienia transportu węgla, aby sprostać zapotrzebowania na prąd i ogrzewanie w zbliżającym się sezonie zimowym. „Każda spółka kolejowa powinna wzmocnić transport węgla do elektrowni (energetyki) z zapasami krótszymi niż siedem dni i uruchomić mechanizm awaryjnego zasilania w odpowiednim czasie” – powiedział NDRC. Chiny, największy światowy konsument węgla, importowały łącznie 197,69 mln ton węgla w pierwszych ośmiu miesiącach 2021 r. (-10% r/r). Jednak import węgla w sierpniu wzrósł o ponad jedną trzecią ze względu na ograniczone dostawy krajowe.
- Państwowa spółka Coal India poinformowała w środę, że zwiększy dostawy dla przedsiębiorstw użyteczności publicznej, aby rozwiązać problem niedoboru węgla, który sprawił, że większość elektrowni w kraju jest bliska wyczerpania paliwa, gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie. „Wysyłki do elektrowni węglowych od października mają wynieść 1,5 miliona ton dziennie, a w odpowiednim czasie przekroczyć 1,6 miliona ton” – poinformowała w oświadczeniu spółka, która odpowiada za ponad 80% produkcji węgla w Indiach. Federalne ministerstwo energii Indii ponad miesiąc temu zasygnalizowało niedobór węgla spowodowany rosnącym zapotrzebowaniem na energię elektryczną i zwołało nadzwyczajne spotkania z zainteresowanymi stronami w celu sprostania wyzwaniom, ale deficyt węgla się nie skurczył. Węgiel odpowiada za 70% produkcji energii elektrycznej w Indiach. Na dzień 27 września 112 ze 135 elektrowni węglowych miało zapasy na mniej niż tydzień, w porównaniu z ponad 70 elektrowniami w tym samym czasie w zeszłym miesiącu. Jak wynika z danych CEA, ponad 70 zakładów miało zapasy na mniej niż trzy dni 27 września. Coal India w okresie od 1 kwietnia do 28 września 2021 dostarczyła do elektrowni 243 mln ton węgla (+24% r/r; +11% względem analogicznego okresu w 2019).
- PGE Polska Grupa Energetyczna spodziewa się, że wydzielenie aktywów węglowych zakończy się w 2022 r. Rząd PiS planuje przejąć należące do koncernu aktywa węglowe, z wyjątkiem kopalń węgla kamiennego, a następnie przekazać je nowej spółce państwowej.
Złoto
- Kanadyjska firma Agnico Eagle Mines Ltd kupi konkurencyjnego Kirkland Lake Gold Ltd za $10,68 mld. Oczekuje się, że połączona firma będzie dysponować rezerwową 48 milionów uncji złota i rozległym szeregiem projektów rozwojowych i poszukiwawczych. Akcjonariusze Kirkland Lake Gold otrzymają 0,7935 akcji zwykłych Agnico Eagle za każdą posiadaną akcję, czyli C$50,63 co stanowi 9% dyskonto do ostatniego zamknięcia Kirklanda. Dyrektorem naczelnym połączonej firmy zostanie Tony Makuch z Kirkland Lake Gold, a prezesem zarządu Agnico zostanie Sean Boyd. Transakcja ma zostać zrealizowana do końca Q1 2022, choć możliwe, że uda się ją „dopiąć” już w grudniu 2021. Połączony podmiot ma również na celu zmniejszenie intensywności emisji gazów cieplarnianych do zera netto do 2050 r. lub wcześniej.
Miedź
- Chińska spółka wydobywcza MMG będzie musiał ponownie wstrzymać działalność w swojej kopalni miedzi Las Bambas z powodu protestującej lokalnej społeczności, która zablokowała drogi w Peru. MMG powiedziało, że protesty dotyczą żądań mieszkańców dotyczących większej liczby kontraktów logistycznych na transport, a także klasyfikacji tych społeczności jako obszaru bezpośrednich wpływów.Las Bambas to dziewiąta co do wielkości kopalnia miedzi na świecie, z wydobyciem około 400 000 ton metalu przemysłowego rocznie, czyli około 2% światowej produkcji – wydobycie stanowi 60% eksportu z Peru, głównie na rynek chiński.. MMG w połowie września poinformowało o planie doinwestowania kopalni kwotą ~$2 mld by utrzymać produkcję. Blokady dróg, po których często następują zawieszenia przesyłek, były częstym problemem dotykającym ogromną kopalnię miedzi od czasu jej rozwoju w latach 2015-16 – tylko w 2019 roku kopalnia miała zakłócenia logistyczne trwające w sumie 100 dni.
- Czołowe chińskie huty miedzi ustaliły w środę opłaty za obróbkę i rafinację miedzi w Q4 2021 na poziomie $70/t i $0,07/funt (+27,3% q/q; +20,7% r/r).
Pozostałe metale przemysłowe
- The World Trade Organization (WTO) powołała panel rozstrzygania sporów w sprawie chińskich ceł antydumpingowych na import stali nierdzewnej w następstwie skargi z Japonii, że cła naruszają układ ogólny w sprawie taryf celnych i handlu (General Agreement on Tariffs and Trade) WTO. W lipcu 2019 r. Chiny zaczęły nakładać cła antydumpingowe na produkty ze stali nierdzewnej z Japonii, Korei Południowej, Indonezji i Unii Europejskiej, twierdząc, że gwałtowny wzrost importu zaszkodził krajowemu przemysłowi.
- Producent stopów żelaza, Ferroglobe, tymczasowo wyłączył dwa piece w swojej działalności w Hiszpanii z powodu wysokich cen energii. „W ostatnich tygodniach tymczasowo zamknęliśmy jeden piec w zakładzie Sabon (Hiszpania) i piec w naszym zakładzie Boo (Hiszpania), aby jak najlepiej poradzić sobie z kryzysem energetycznym w Hiszpanii” – powiedziała rzeczniczka spółki. To kolejna firma w Europie ograniczająca produkcję w związku z wysokimi cenami energii elektrycznej.
- Projekty wydobywające minerały o znaczeniu krytycznym, w tym lit i pierwiastki ziem rzadkich, otrzymają rządową pożyczkę w Australii w wysokości $1,5 mld. „Chcemy zapewnić, że australijscy producenci surowców ustanowią swoją pozycję, aby mogli połączyć się z innymi w naszych łańcuchach dostaw w wolnym i otwartym Indo-Pacyfiku” – powiedział premier Scott Morrison. Australia jest głównym dostawcą minerałów o znaczeniu krytycznym, takich jak nikiel, miedź i kobalt, które są wykorzystywane w satelitach, laserach i akumulatorach pojazdów elektrycznych, a także jest największym światowym dostawcą metali ziem rzadkich poza Chinami.
- Światowy deficyt cynku w lipcu 2021 spadł do 6 600 ton (+33,4 tysiąca ton m/m).
- Globalna nadpodaż ołowiu w lipcu 2021 wyniosła 11,7 tysiąca ton (-1,7 tysiąca ton m/m).
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki: