Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- kukurydza
- soja
- pozostałe rośliny oleiste
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- złoto
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- stany magazynowe metali przemysłowych
- program Surowcowe info
Ogólne informacje
- Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Turcji Tayyip Erdogan uzgodnili w piątek, że zacieśnią współpracę w branży transportowej, rolniczej, finansowej i budowlanej, poinformowali we wspólnym oświadczeniu po czterogodzinnym spotkaniu. W oświadczeniu Putin i Erdogan podkreślili potrzebę „pełnej realizacji porozumienia stambulskiego, w tym niezakłóconego eksportu rosyjskiego zboża, nawozów i surowców do ich produkcji”. Obaj przywódcy zgodzili się też na zamianę części płatności za rosyjski gaz na ruble – powiedział dziennikarzom rosyjski wicepremier Aleksander Nowak, a także „potwierdzili swoją determinację do działania w koordynacji i solidarności w walce ze wszystkimi organizacjami terrorystycznymi” w Syrii.
- Rosja zabroniła inwestorom z tzw. krajów nieprzyjaznych sprzedaży udziałów w kluczowych projektach energetycznych i bankach do końca roku. Podpisany przez prezydenta Władimira Putina i opublikowany w piątek dekret natychmiast zakazuje inwestorom z krajów popierających sankcje wobec Rosji sprzedaży aktywów w ramach umów o podziale produkcji (PSA), banków, podmiotów strategicznych, firm produkujących sprzęt energetyczny i innych projektów, od wydobycia ropy i gazu po węgiel i nikiel.
- Rosja obniży swoje prognozy dotyczące eksportu zboża w sezonie 2022/23 (trwającego od 1 lipca) jeśli zbiory nie osiągną celu 130 mln ton. Obecnie Rosja planuje przeznaczyć na eksport ~50 mln ton zbóż.
- Na Ukrainę przypłynął pierwszy statek pod zagraniczną banderą, Fulmar S, od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego, aby załadować zboża na eksport. Do portu w Czarnomorsku zmierza także Osprey S.
- Francja zmaga się z najgorszą suszą od 1958 roku, w lipcu średni poziom opadów wyniósł mniej niż 1 cm.
- Demokraci z Kongresu USA chcą przeforsować nowe przepisy wprowadzające podatek akcyzowy od skupu akcji własnych (buyback) przez firmy. „Dodajemy podatek akcyzowy od wykupu akcji, który przyniesie 74 miliardy dolarów” – powiedział senator Chuck Schumer. „Nienawidzę wykupów akcji. Myślę, że to jedna z najbardziej wyrachowanych rzeczy, jakie robi korporacyjna Ameryka” – powiedział Schumer. Nowojorski Demokrata powiedział, że zamiast tego firmy powinny inwestować w szkolenie pracowników, badania, modernizację sprzętu i inne działania.
Kawa
- Zapasy kawy w magazynach ICE spadły trzynasty tydzień z rzędu (-39,5k t/t), w poprzednim sezonie także spadły (-14,5k t/t). Zapasy kawy są o -69,44% s/s. To najniższy poziom od lipca 1999 roku.
Cukier
- Indie pozwolą na eksport dodatkowych 1,2 miliona ton cukru w tym roku.
Kakao
- „Kontrakty terminowe na kakao znalazły wsparcie wokół długoterminowych średnich kroczących, co może stworzyć scenę dla wyższych cen w kierunku 1820 (funtów za tonę)” – powiedział broker Sucden Financial
- Zapasy kakao w magazynach ICE wzrosły trzeci tydzień z rzędy (+61,6k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-107,5k t/t). Zapasy są w tym sezonie o -1,59% s/s niższe.
Kukurydza
- Susza we Francji obniża prognozę zbiorów kukurydzy o 18,5%.
- Przed weekendem Ukrainę opuściły co najmniej dwa statki przewożące kukurydzę: Rojen przewożący 13 000 ton kukurydzy do Wielkiej Brytanii, oraz Polarnet, który zabrał 12 000 ton kukurydzy do tureckiego portu. Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC) w Stambule zakończyło także inspekcję statku Navi Star zmierzającego do Irlandii.
- Cztery kolejne statki przewożące prawie 170 000 ton kukurydzy i innych artykułów spożywczych wypłynęły w niedzielę z ukraińskich portów Morza Czarnego w ramach podpisanej w lipcu w Turcji umowy. Statki, które opuściły ukraińskie porty, to między innymi Glory z ładunkiem 66 000 ton kukurydzy zmierzający do Stambułu oraz Riva Wind, załadowany 44 000 ton kukurydzy, zmierzający do tureckiego Iskenderun. „Stopniowo przechodzimy do większych nakładów pracy. Planujemy zapewnić w najbliższej przyszłości zdolność portów do obsługi co najmniej 100 statków miesięcznie” – powiedział minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow. Ukraina wkrótce zacznie też eksportować zboże ze swojego czarnomorskiego portu w Piwdennym, co pozwoliłoby jej wysyłać łącznie co najmniej 3 mln ton towarów miesięcznie. Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC) w Stambule podało, że zezwolił pięciu nowym statkom na przepływ przez korytarz Morza Czarnego: cztery statki wychodzące z ukraińskich portów w Czarnomorsku i Odesie, przewożące 161 084 ton metrycznych żywności, i jeden płynący na Ukrainę po zboże.
Soja
- Import soi do Chin w lipcu spadł do 7,88 mln ton (-4,5% m/m; -9,1% r/r). „Blokady COVID ograniczyły konsumpcję, a ujemne zyski zmniejszyły zapasy świń” dla hodowców świń, powiedziała przed publikacją danych celnych Rosa Wang, analityk w firmie konsultingowej ds. rolnictwa Shanghai JC Intelligence Co Ltd. Chiny, druga co do wielkości gospodarka na świecie, przestrzega ścisłej polityki zerowej COVID, polegającej na eliminowaniu epidemii, gdy tylko się pojawią, co skutkuje ograniczeniami w ruchu i celowymi blokadami, które tłumią konsumpcję i działalność gospodarczą. Od stycznia do lipca 2022 r. Chiny sprowadziły 54,17 mln ton nasion oleistych (-5,9% r/r).
Pozostałe rośliny oleiste
- Wśród czterech statków, które w weekend opuściły ukraińskie porty, jest Mustafa Necati, przewożący 6 000 ton oleju słonecznikowego i płynący do Włoch.
Ropa naftowa
- Rosyjski eksport oleju napędowego osiągnął najwyższy poziom w lipcu od marca, ponieważ Moskwa nadal znajdowała rynki zbytu dla swojego paliwa pomimo sankcji ze strony krajów zachodnich. Eksport rosyjskiego oleju napędowego wzrósł do 963 357 baryłek dziennie (bpd) w lipcu (+1,15% r/r). Do wzrostu przyczynił się wyższy eksport do Ameryki Łacińskiej (+2,78% r/r) oraz na Bliski Wschód (+2,06% r/r). Europejski import oleju napędowego z Rosji w lipcu nadal przewyższał import z innych regionów, stanowiąc 59% całkowitego importu oleju napędowego do Europy.
- Pole naftowo-gazowe Rosebank na brytyjskim Morzu Północnym należącym do Equinor będzie wymagało nakładów inwestycyjnych w wysokości około $5,22 mld. Przed ostateczną decyzją inwestycyjną zaplanowaną na początek przyszłego roku, Equinor przedłożył w czwartek brytyjskim władzom plan ochrony środowiska dla pola. Equinor chce raczej zelektryfikować projekt niż wykorzystywać paliwa kopalne do zasilania operacji, co jest podejściem powszechnym w norweskich projektach morskich, ale nie na Brytyjskim Morzu Północnym, co sprawia, że projekt jest złożony. Equinor rozmawia z organami regulacyjnymi i innymi producentami na surowych wodach zachodniego wybrzeża Szetlandów, w tym z BP plc i Shell plc, w celu stworzenia centrum elektryfikacji aktywów, ale żadne szczegóły nie zostały jeszcze ustalone. „Nigdy wcześniej nie robiono tego na szelfie kontynentalnym Wielkiej Brytanii. Myślę, że to trochę punkt odniesienia. Czy jest to trudne technicznie? Tak. Czy jest to trudne pod względem komercyjnym? Tak. Będzie to wymagało od najlepszych z nas, ale także od naszych rówieśników i partnerów (aby) to zrobić” – powiedział Arne Guertner, zajmujący się wydobyciem Equinora w Wielkiej Brytanii.
- Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 5 sierpnia 2022 wynosiły 1,97 mln (b/z t/t).
- Liczba odwiertów naftowych w USA spadła o 7 do poziomu 598 aktywnych punktów.
Gaz ziemny
- Prognozuje się, że cele dotyczące wypełnienia europejskich magazynów gazem ziemnym przed zimą zostaną zrealizowane w 2022 roku, jednak według wstępnych szacunków może to kosztować nawet dziesięciokrotnie więcej niż wieloletnia średnia. Gaz ziemny w 2021 roku wygenerował 18% unijnego zapotrzebowania na energię elektryczną, jest także największym źródłem ogrzewania dla około 40% domów w UE (drugie miejsce zajmuje drewno z udziałem ~25%).
- Mieszkańcy Niemiec muszą zaoszczędzić co najmniej 20% swojego zużycia energii, aby do grudnia uniknąć niedoboru gazu z powodu spadających rosyjskich przepływów gazu, powiedział Klaus Mueller. Mueller powiedział, że Niemcy powinny również obniżyć eksport gazu do sąsiednich krajów o 20% i importować od 10 do 15 gigawatogodzin (Gwh) gazu, aby uniknąć niedoborów.
- Grupa energetyczna Eni nabyła Tango FLNG do produkcji i eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG) z Republiki Konga. Rozwój mocy LNG jest częścią strategii zmniejszenia zależności od Moskwy, która w zeszłym roku dostarczała około 40% całkowitego importu gazu do Włoch. Zbudowany w 2017 roku pływający zakład skraplania Tango LNG rozpocznie działalność w Kongo w drugiej połowie 2023 roku i stanie się częścią operacji Eni w ramach projektu zagospodarowania gazu ziemnego w bloku Marine XII. Oczekuje się, że produkcja LNG z Marine XII rozpocznie się w 2023 roku, a gdy będzie w pełni operacyjna, zapewni wolumeny przekraczające 4,5 miliarda metrów sześciennych rocznie.
- Główny importer gazu w Indiach, Petronet LNG, odsunął plany dotyczące importu skroplonego gazu ziemnego (LNG) o wartości 1 miliona ton rocznie. „Jeśli zdecydujesz się na jakikolwiek długoterminowy kontrakt, dojdzie do bardzo wysokiego nachylenia, więc czekamy przez jakiś czas, ponieważ jeśli ceny spadną, możemy uzyskać dobrą cenę… czekamy na odpowiednie środowisko” – powiedział szef finansów Vinod Kumar Mishra. Petronet prowadzi obecnie negocjacje z Katarem w sprawie przedłużenia długoterminowej umowy dotyczącej LNG w wysokości 7,5 mln t/r do roku 2028
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 100,8 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +1,92% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 99,2 bcfd.
- Sierpniowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosiła średnio 97,8 mld stóp sześciennych dziennie (+1,14% m/m).
- Sierpniowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 11,0 bcfd (+0,92% m/m).
- Liczba amerykańskich odwiertów gazowych wzrosła drugi tydzień z rzędu o +4 do poziomu 161 aktywnych punktów. To najwyższa liczba od sierpnia 2019 roku.
- Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 29 lipca wzrosły o +41 mld stóp sześciennych (bcf) do 2 457 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o -12,06% poniżej 5-letniej średniej. Analitycy prognozowali wzrost zapasów o +33 bcf.
Złoto
- „FED powinien rozważyć dalsze podwyżki stóp o 75 pb na nadchodzących posiedzeniach, aby sprowadzić inflację z powrotem do celu” – powiedziała członkini FED Michelle Bowman.
- AngloGold Ashanti w pierwszej połowie 2022 roku zwiększyła wydobycie do 1,233 mln uncji (+3% r/r), z dalszym wzrostem produkcji prognozowanym na drugą połowę roku. Prognozy rocznej produkcji firmyto od 2,55 do 2,8 mln uncji złota. Koszty wydobycia w pierwszej połowie 2022 roku wyniosły $1 068/uncję (+6% r/r). Firma przed skokowym wzrostem inflacji prognozowała koszty wydobycia w przedziale od $925 do $1 015/uncję i zamierza ciąć koszty w drugiej połowie roku, by zrealizować tą prognozę. Skorygowany dług spółki wyniósł na koniec czerwca $740 mln (-13% r/r). AngloGold Ashanti wydobywa złoto w Argentynie, Australii, Brazylii, Demokratycznej Republice Konga, Ghanie, Gwinei i Tanzanii.
- Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX) i szanghajskiej (ShFE):
Miedź
- Import miedzi do Chin wzrósł do 463 693,8 ton (-13,8% m/m; +9,3% r/r). „Kiedy rynek osiągnął dołki, miały miejsce duże zakupy od chińskich użytkowników miedzi i handlowców” – powiedział He Tianyu, analityk miedzi w CRU Group. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2022 r. Chiny sprowadziły 3,41 mln ton miedzi i miedzi nieobrobionej plastycznie (+5,8% r/r).
- Produkcja miedzi w Peru, drugim co do wielkości na świecie producentem czerwonego metalu, wzrosła w czerwcu do 1198 467 ton (+8,6% r/r), głównie dzięki wznowieniu działalności w gigantycznej kopalni Las Bambas po rozejmie udzielonym przez rdzenne społeczności protestujące przeciwko MMG Ltd. Łącznie w pierwszych sześciu miesiącach roku produkcja miedzi osiągnęła 1,09 mln ton (+1,2% r/r).
Pozostałe metale przemysłowe
- Chiny w lipcu wyeksportowały 652 197,9 ton nieobrobionego plastycznie aluminium i produktów aluminiowych (+39,1% r/r).
Stany magazynowe metali przemysłowych
- Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX), szanghajskiej (ShFE) i londyńskiej (LME) giełdy:
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Siedemnasty z rzędu tydzień spadku zapasów stali. Czwarty z rzędu tydzień spadku zapasów ołowiu. Trzeci z rzędu tydzień spadku zapasów miedzi i cynku. Drugi z rzędu tydzień spadku zapasów aluminium. Drugi z rzędu tydzień wzrostu zapasów niklu.
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Trzynasty z rzędu tydzień spadku zapasów aluminium premium. Dziesiąty z rzędu tydzień spadek zapasów niklu. Czwarty z rzędu tydzień spadku zapasów cynku. Drugi z rzędu tydzień wzrostu zapasów cyny. Drugi z rzędu tydzień spadku zapasów miedzi oraz NASAAC.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.