aktualności – 8 października 2020

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

surowcowe_czwartek2

surowcowe_czwartek2

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

  • Z poniedziałkowego raportu Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa cztery wykresy:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

  • Donald Trump wycofał się z negocjacji nad szerokim pakietem pomocowym w związku z pandemią koronawirusa. Zdaniem szefa sztabu Białego Domu, Marka Meadowsa, administracja Trumpa popiera bardziej fragmentaryczne podejście. Donald Trump w jednym ze swoich tweetów zasugerował Kongresowi wsparcie konkretnych sektorów gospodarczych takich jak linie lotnicze czy małe firmy a także czeki dla osób fizycznych na kwotę $1200. Wcześniej był rozdźwięk w sprawie wielkości pomocy: Demokratyczni senatorowie żądali $2,2 biliona dolarów, Trump sygnalizował zgodę na $1,6 biliona pomocy.
  • Światowe ceny żywności wzrosły czwarty miesiąc z rzędu we wrześniu, w tym indeks cen zbóż, które podskoczyły o +5,1% m/m i +13,6% r/r. Indeks cen oleju roślinnego wzrósł o +6,0% m/m. Indeks mięsa spadł o -0,9% m/m i -9,4% r/r. FAO zrewidowała w dół swoje prognozy dotyczące sezonu zbożowego 2020 o 2,5 miliona ton – jednak pomimo tej redukcji agencja nadal spodziewała się rekordowych zbiorów w tym roku w wysokości 2,762 mld ton (+2,1% r/r). Prognoza dotycząca światowych zapasów zbóż na koniec sezonów w 2021 r. Wynosiła 890 mln ton, czyli o 5,9 mln ton mniej niż w poprzednich szacunkach, ale wciąż jest rekordowo wysoka.

Kawa

  • Arabica znajduje się pod presją rekordowych zbiorów w Brazylii, podczas gdy popyt został uderzony przez ciągłe ograniczenia koronawirusa w kawiarniach i restauracjach.
  • Rabobank szacuje, że kawa ma szansę na odbicie w związku z zakwalifikowaniem części dostaw brazylijskiej kawy do magazynów ICE (USA) – co dotychczas nie miało miejsca.
  • W 2021 r. Zbiory kawy w Brazylii będą niższe od średniej z powodu przedłużającej się suszy w ostatnich miesiącach
  • Eksport kawy z Kostaryki w sezonie 2019/20 przekroczył 1,134 miliona 60-kilogramowych worków (+6,7% s/s). Kostarykańska kawa jest uznawana za jedną z kaw o najwyższej jakości. Prognozy na zbiorów na sezon 2020/21 mówią o 1,6 mln 60-kilogramowych worków (+8,2% s/s), eksport zazwyczaj wynosi ~80% zbiorów kawy.

Cukier

  • Sucha pogoda w Brazylii może zmniejszyć produkcję cukru w ​​końcowej fazie obecnej uprawy, a także wpłynąć na plony w sezonie 2021. Sytuacja w Brazylii, oprócz problemów w Tajlandii, Rosji i Unii Europejskiej, zmniejsza spodziewaną globalną nadwyżkę w latach 2020-21. Kluczowe będą opady deszczu w najbliższych 4-6 tygodniach.
  • Średnie ceny cukru spadły o 2,6% od sierpnia, co odzwierciedla oczekiwania globalnej nadwyżki produkcji na nowy sezon 2020/2021.

Kakao

  • Zdaniem hodowców, głównie ponadprzeciętne deszcze przeplatane słońcem w zeszłym tygodniu w większości regionów kakaowych Wybrzeża Kości Słoniowej powinny zwiększyć szanse na większe, wyższej jakości główne zbiory od października do marca.
  • Zbliżają się wybory prezydenckie na Wybrzeżu Kości Słoniowej. W głosowaniu 31 października mieszkańcy będą mogli wybrać jednego z czterech kandydatów (zgłoszono 44 kandydatury, Rada Konstytucyjna dopuściła czterech): aktualny prezydent Alassane Ouattara, były prezydent Henri Konan Bedie (usunięty w zamachu stanu w 1999 roku) z partii PDCI, były premier Pascal Affi N’Guessan i Kouadio Konan Bertin, dysydent z partii Bediego. W teorii obecny prezydent nie powinien startować na trzecią kadencję, jednak jego zwolennicy twierdzą, że zmiana konstytucji w 2016 roku „zresetowała zegar”.
  • Policja uratowała w środę 11 dzieci i dwoje nastolatków pracujących na plantacjach kakao w południowo-zachodniej części Wybrzeża Kości Słoniowej, aresztując trzech rolników podejrzanych o handel ludźmi. Jednym ze skutków pandemii koronawirusa jest wzrost zatrudnienia dzieci na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w związku z ograniczoną migracją pracowników tymczasowych i spadającym popytem. Poprzednia akcja ratunkowa, z grudnia 2019 roku, doprowadziła do uwolnienia ponad setki dzieci we wschodniej części kraju. Szacuje się, że na plantacjach kakaowych Wybrzeża Kości Słoniowej pracuje ponad milion dzieci i ta liczba ciągle rośnie. Całkowita liczba ludności tego kraju wynosi ponad 26,3 mln ludzi. Komisarz policji Luc Zaka poinformował o zwiększeniu nakładów na walkę z pracą dzieci i handlem ludźmi, co m. in. przyczyniło się do otwarcia sześciu centrów operacyjnych w głównych regionach produkujących kakao.

Pszenica

  • Argentyna zatwierdzi komercjalizację odpornej na suszę pszenicy GMO HB4 przez firmę biotechnologiczną Bioceres S.A. – co ma wspomóc zbiory pszenicy w kraju w przyszłych sezonach.
  • Suche warunki sadzenia w USA, Rosji i na Ukrainie, a także suche warunki w Argentynie osłabiły perspektywy plonów pszenicy ozimej na całym świecie.

Kukurydza

  • Firma konsultingowa ProAgro zrewidowała swoje szacunki dotyczące plonów kukurydzy na Ukrainie w 2020 r. Do 31,74 mln ton, z 34,02 mln ton wcześniejszej prognozy.
  • Sierpniowy eksport kukurydzy z USA do Chin wyniósł 1,18 mln ton, bijąc rekordowe 951,6 tysiąca ton eksportu w październiku 1995 roku. Wrześniowy eksport szacuje się także na wartości w pobliżu 1,2 mln ton.

Ryż

  • Eksport ryżu z Indii może wzrosnąć do 14 milionów ton w 2020 roku (+42% r/r) w związku z zmniejszonymi dostawami ryżu od innych producentów, głównie Tajlandii (susza) oraz Wietnamu (niższe zbiory). Większe dostawy z Indii, największego na świecie eksportera ryżu, mogą ograniczyć światowe ceny oraz zmniejszyć rosnące zapasy w kraju. Jednocześnie Indie oferują niższą o prawie 20% cenę za ryż tej samej jakości co Tajlandia.

Soja

  • Handlowcy twierdzą, że opóźnione sadzenie i zbiory soi w Brazylii mogą przedłużyć sezon eksportowy soi z USA na światowy rynek.
  • Amerykański Departament Rolnictwa poinformował w środę o prywatnej sprzedaży 132 000 ton amerykańskiej soi do Chin i 120 000 ton do nieznanych miejsc docelowych.
  • Sierpniowy eksport soi z USA do Chin wyniósł 2,45 mln ton. Wrześniowy eksport przekroczył 4 mln ton.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Sierpniowy eksport wieprzowiny z USA do Chin wyniósł 59,92 tysiąca ton (-14% m/m).

Ropa naftowa

  • Huragan Delta awansował do kategorii pierwszej huraganu i obecnie przechodzi przez Zatokę Meksykańską, w której (ponownie) doszło do ograniczenia części produkcji – szacowanej na 29% całego wydobycia z Zatoki Meksykańskiej czyli ~17% całego wydobycia ropy naftowej przez USA. Prognozy dotyczące przechodzenia huraganu mówią o dotarciu na ląd na pograniczu Teksasu i Luizjany w piątek około godziny 20:00 czasu polskiego. Kolejne prognozy mówią o przejściu huraganu w stronę północno-wschodnią, sięgając w poniedziałek stanów Ohio czy Wirginia Zachodnia.
  • Zapasy ropy naftowej w USA nieznacznie wzrosły o 501 tysięcy baryłek do poziomu 492,9 mln baryłek. Był to większy niż prognozowany wzrost o 294 tysiące baryłek.

prognoza przemieszczania się huraganu Delta (2020); źródło: Wikipedia

  • Ubiegłotygodniowa produkcja ropy naftowej w USA wzrosła do 11 mln baryłek dziennie (+2,80% t/t).
  • Pandemia koronawirusa wraz z oporem ekologów opóźniają budowę infrastruktury eksportowej ropy naftowej w USA. Na wykresie eksportu ropy naftowej widać większy niż wcześniej spadek eksportu w związku z pandemią. W tej chwili w Teksasie nie ma terminalu mogącego bezpośrednio ładować supertankowce klas VLCC oraz ULCC (o pojemności 2 mln baryłek ropy naftowej).

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Najnowsze badanie zlecone przez IMO (Międzynarodowa Organizacja Morska) wykazało, że emisje dwutlenku węgla ze statków wzrosły w okresie sześciu lat do 2018 r. I stanowiły 2,89% światowego CO2. Około 90% światowego handlu jest transportowane drogą morską. Niektórzy z największych światowych graczy surowcowych i energetycznych (m.in. Cargill, ADM, Bunge, Royal Dutch Shell, Total czy Anglo American) wystąpili z inicjatywą ograniczenia i śledzenia emisji ze statków, które czarterują, uznając emisję CO2 za jedno z kryteriów wymaganych przy realizacji transportu swoich towarów.
  • Ampol Ltd rozważa zamknięcie swojej rafinerii w Lytton, jednej z czterech australijskich rafinerii, ponieważ odnotowała duże straty z powodu spadku popytu na paliwo i konkurencji ze strony wielkich azjatyckich rafinerii. Także różne formy dofinansowania od australijskich władz (na sumaryczną kwotę $1,6 mld) mogą nie wystarczyć by utrzymać rafinerię w Lytton. Ampol odnotował stratę w zakładzie w wysokości 141 mln dolarów australijskich. Przyszłość rafinerii zostanie określona do końca drugiego kwartału 2021 – czy rafineria zostanie zamknięta czy przekształcić ją w terminal importu paliw, tak jak to Ampol zrobił w przypadku rafinerii Kurnell w 2014 r.
  • W Norwegii związek zawodowy Lederne ogłosił, że rozszerzy strajk naftowy od 10 października, chyba że uda się osiągnąć porozumienie płacowe. Sześć przybrzeżnych złóż ropy naftowej i gazu zamknięto w poniedziałek 5 października z powodu strajku, co zmniejszyło moce wydobycia Norwegii o 8%. Jeśli strajk nie zakończy się do 14 października, największe pole naftowe na Morzu Północnym – Johan Sverdrup o wydajności 470 tysięcy baryłek dziennie będzie musiało wstrzymać produkcję. Doszłoby wtedy do ograniczenia norweskiego wydobycia o ~934 tysiące baryłek dziennie czyli ~25% całkowitego norweskiego wydobycia.
  • Pracownicy Chevron Corp na całym świecie proszeni są o ponowne ubieganie się o stanowiska w ramach programu redukcji kosztów, który ma wyeliminować do 15% siły roboczej. Spółka po przejęciu Noble Energy zyskała kolejnych 2200 pracowników, dobijając do 45 tysięcy zatrudnionych.
  • Wartość rynkowa firmy Chevron po raz pierwszy przewyższyła wartość Exxon Mobil – to pokłosie przejęcia Noble Energy. Środowa wycena Chevrona wyniosła $142 mld, a Exxon Mobil $141,65 mld. Obie firmy są spadkobiercami Standard Oil – spółki naftowej założone w 1870 roku przez Johna D. Rockefellera i zmuszoną przez sąd do podziału w 1911 roku.

Chevron i ExxonMobil – zmiana ceny za ostatnie 5 lat, interwał W1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Gaz ziemny

  • Polski UOKiK nałożył grzywnę na rosyjski Gazprom w wysokości $7,6 mld za budowę gazociągu Nord Stream 2 bez zgody Warszawy. UOKiK poinformował także, że nałożył również grzywnę w wysokości 234 mln zł rozłożoną na pięć innych firm zaangażowanych w finansowanie 11-miliardowego projektu, który ma podwoić rosyjskie zdolności eksportowe przez Morze Bałtyckie z pominięciem tradycyjnych pośredników takich jak Polska czy Ukraina. UOKiK żąda także by spółki współtworzące gazociąg (takie jak OMV, Engie czy Shell) zakończyły współpracę związaną z budową i finansowaniem projektu.Gazprom zapowiedział, że nie naruszył polskich przepisów antymonopolowych i będzie odwoływał się od kary. Uniper również nie zgodził się z decyzją i powiedział, że rozważa odwołanie. Stwierdził, że ostateczne orzeczenie może zająć od czterech do pięciu lat, a wszelkie grzywny będą płatne dopiero wtedy. Projekt jest na ukończeniu, do ułożenia zostało ~120 km rur na duńskich wodach terytorialnych, Prace zostały wstrzymane w grudniu po tym, jak firma Swiss-Dutch Allseas, zajmująca się układaniem rur, zawiesiła działalność z powodu amerykańskich sankcji nałożonych na firmy dostarczające statki.
  • Szacuje się że tegotygodniowe wydobycie gazu ziemnego w USA wyniesie 83,3 mld stóp sześciennych (bcfd) i będzie najniższe od 26 miesięcy. To pokłosie zamykania odwiertów w Zatoce Meksykańskiej na czas przejścia huraganu Delta. Jednocześnie popyt wraz z eksportem w tym tygodniu ma wynieść 87,0 bcfd, a w przyszłym tygodniu 86,8 bcfd. Dotychczasowy eksport w październiku kształtował się na średnim poziomie 7,2 bcfd (+26,32% m/m) i wg szacunków wciąż ma szansę przebić rekordowe 8,7 bcfd z lutego.

Węgiel

  • Indyjski import węgla we wrześniu 2020 został oszacowany na 14,62 mln ton (+12,72% m/m; -6,3% r/r). Sumaryczny import styczeń – wrzesień 2020 to 128,24 mln ton (-17% r/r). Główny dostawca węgla do Indii to Indonezja, gdzie indonezyjski węgiel o wartości energetycznej 4200 kilokalorii na kilogram wyceniało się na koniec września na $26,03/tonę (-29% względem najwyższej ceny z lutego 2020). Rośnie też udział węgla przemysłowego w imporcie – węgla koksującego z Australii we wrześniu przypłynęło 4,05 mln ton (+25% r/r), a węgla przemysłowego z RPA 3,09 mln ton (+30,38% r/r). Coal India, największy na świecie górnik, odnotował wzrost wydobycia do 40,51 mln ton we wrześniu (+32% r/r). Węgiel to jedna z branż które w Indiach mocno ucierpiały, choć cała gospodarka indyjska w bieżącym roku podatkowym (rozpoczętym w kwietniu) zapewne spadnie o 10% – co będzie najsłabszym rokiem Indii od 1979 roku.

Energia odnawialna

  • Wyniki głosowania Parlamentu Europejskiego potwierdził swoje stanowisko w sprawie prawa klimatycznego Unii Europejskiej, potwierdzając swoje poparcie dla celu 2030 dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 60% w stosunku do poziomu z 1990 roku. Głosowanie potwierdza stanowisko Komisji Środowiskowych, które zostało uzgodnione we wstępnych głosowaniach na początku tego tygodnia. Parlament musi uzgodnić ostateczną wersję prawa z państwami członkowskimi, z których większość uważa cel 60% na 2030 r. za zbyt ambitny.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

 

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „aktualności – 8 października 2020

  1. Szymon komentarz:

    Na KGHM-mie powinny być teraz dobre wzrosty dlaczego:
    1) spadają zapasy miedzi na giełdzie w Szanghaju
    2) zapasy miedzi wciąż są niskie
    3) aktualnie KGHM jest teraz po korekcie spadkowej
    4) S&P 500 doznał już korekty, dodatkowo Trump zapowiedział że pakiet stymulacyjny będzie zaaplikowany dopiero po listopadowych wyborach, więc na rynkach będziemy mieli teraz spokój pompowany nadziejami na kolejny dodruk
    5) spokój na rynkach będzie przekładał się na dyskontowanie nawisu inflacyjnego zainicjowanego w marcu i popchnie dolara amerykańskiego w dół.

    • Szymon komentarz:

      6) giełda w Warszawie wciąż jest w korekcie i jak przestanie wyhamowywać KGHM to nie będzie już czynnika który spychał jego cenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *