aktualności – 7 luty 2022

Jak bardzo bym nie chciał dawać negatywnych informacji, tak niestety – ostatnio ciągle lecą negatywne informacje i prognozy. Negatywne nie tylko w kontekście rynkowym (bo dla inwestorów kontraktowych nie ma to znaczenia – ważniejsza jest zmienność i przewidzenie kierunku w którym prawdopodobnie rynek pójdzie), ale także negatywne dla nas jako ludzi, konsumentów, mieszkańców Polski czy Europy. Nasilenie działań wojennych u naszego sąsiada – na Ukrainie (wojna domowa z udziałem zanonimizowanych żołnierzy rosyjskich trwa tam od 2014 roku), ponowne rozszerzanie konfliktu jemeńskiego (także od 2014 roku) o Zjednoczone Emiraty Arabskie czy nasilanie zatargów granicznych na linii Chiny-Tajwan (trwający de facto od 1949 roku) mają potencjał do przekształcenia się w pełnoprawną, transgraniczną i multinarodową wojnę w danym regionie. A że mówimy o trzech regionach (z pięciu kluczowych – w obu Amerykach panuje względny spokój) to ryzyko wywołania nowej wojny światowej rośnie.

Ale prócz tego oczywiście zestaw wszelakich informacji rynkowych – tych najistotniejszych zarówno pod kątem stricte surowców jak i spółek surowcowych. Ze względu na Chiński Nowy Rok, którego obchody mieliśmy na przełomie stycznia i lutego brak danych z magazynów szanghajskiej giełdy. A o 14:00 premiera nowego odcinka programu!

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 7 luty 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

  • Chiny i Rosja w dniu otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich ogłosiły partnerstwo „bez ograniczeń”, wspierając się nawzajem w sporach z Ukrainą i Tajwanem, obiecując dalszą współpracę przeciwko Zachodowi. Prezydent Xi Jinping gościł w piątek prezydenta Władimira Putina, ponieważ oba narody powiedziały, że ich relacje są lepsze niż jakikolwiek sojusz z czasów zimnej wojny i będą współpracować w dziedzinie kosmosu, zmian klimatycznych, sztucznej inteligencji i kontroli Internetu. Pekin poparł żądanie Rosji, aby Ukraina nie została wpuszczona do NATO, a Moskwa sprzeciwiła się wszelkim formom niepodległości Tajwanu. Moskwa i Pekin również wyraziły sprzeciw wobec sojuszu AUKUS między Australią, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi, twierdząc, że zwiększa on niebezpieczeństwo wyścigu zbrojeń w regionie. Wyrazili zaniepokojenie „zaawansowaniem amerykańskich planów rozwoju globalnej obrony przeciwrakietowej i rozmieszczenia jej elementów w różnych regionach świata, w połączeniu z budowaniem zdolności precyzyjnej broni niejądrowej do rozbrajania uderzeń i innych celów strategicznych” „Przyjaźń między dwoma państwami nie ma granic, nie ma „zabronionych” obszarów współpracy” – stwierdziły oba kraje we wspólnym oświadczeniu. Stany Zjednoczone poddały Olimpiadę w Chinach dyplomatycznemu bojkotowi. Także większość przywódców z Unii Europejskiej (z wyjątkiem prezydenta Dudy) nie pojawiła się na ceremonii otwarcia. Daniel Russel z think tanku Asia Society powiedział, że Xi i Putin „ogłaszają swoją determinację, by stać razem i przeciwstawić się USA i Zachodowi – gotowi do przetrwania sankcji i kwestionować amerykańskie przywództwo globalne”. Scott Kennedy, ekspert ds. Chin w waszyngtońskim Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych powiedział, że „Jeśli wybuchnie wojna o Ukrainę lub Tajwan, możemy spodziewać się rozpadu tego partnerstwa”.
  • Istnieje 67% szans, że warunki na La Ninie utrzymają się podczas wiosny na półkuli północnej, poinformowało National Weather Service. Oczekuje się, że w okresie od kwietnia do czerwca wzorzec pogodowy La Niña, charakteryzujący się niezwykle niskimi temperaturami w równikowym regionie Oceanu Spokojnego zmieni się w bardziej neutralne warunki.
  • Nasilająca się presja inflacyjna na rynku pracy i silny wzrost zatrudnienia… tylko zwiększają prawdopodobieństwo, że Fed rozpocznie agresywną serię podwyżek stóp procentowych” – napisał w nocie James Knightley z ING. „Nadal widzimy narastającą presję inflacyjną w gospodarce. W rezultacie oczekuje się, że Rezerwa Federalna podejmie środki, aby z tym walczyć. Jednak to tworzy push-pull, który widzimy na rynku złota, wspierany przez te presje inflacyjne” – powiedział David Meger, dyrektor ds. handlu metalami w High Ridge Futures. Nieoczekiwany skok wzrostu liczby miejsc pracy w USA w styczniu podsycił obawy związane z inflacją i negatywnie wpłynął na sentyment do ryzyka wśród inwestorów

Kawa

  • Zapasy kawy w magazynach ICE spadły ósmy tydzień z rzędu (-177,5k t/t), w sezonie 2020/21 rosły (+19,7k t/t). Zapasy kawy są o -32,25% s/s niższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

  • Indian Sugar Mills Association podało, że w pierwszych czterech miesiącach sezonu 2021/22 Indie wyprodukowała 18,7 mln ton cukru (+5,6% s/s).
  • Analitycy prognozują, że ceny cukru nie powinny spaść poniżej $c17,5/funt w najbliższym czasie.

Kakao

  • Kakao zyskuje na popularności dzięki rosnącym obawom o upalną i suchą pogodę na Wybrzeżu Kości Słoniowej czołowego producenta i dobrym sygnałom po stronie popytu.
  • Dostawy kakao do portów Wybrzeża Kości Słoniowej do 30 stycznia wyniosły 1,33 mln ton (-0,5% s/s).
  • Przetwórstwo kakao w Brazylii, piątym co do wielkości konsumentem czekolady na świecie w 2021 roku wyniosło 224 168 ton (+4,4% r/r) – to wynik wyższy także o +2% względem przedpandemicznego przetwórstwa w 2019 roku. Prognozuje się, że w 2022 roku przetwórstwo może wzrosnąć nawet o +5% r/r. Według danych stowarzyszenia przetwórców kakao AIPC przetwórcy otrzymali 197 654 ton kakao od brazylijskich rolników (+13% r/r), zaś import wyniósł 60 tysięcy ton (+6% r/r).
  • Zapasy kakao w magazynach ICE wzrosły (+163,9k t/t), w poprzednim sezonie rosły podobnie (+164,1k t/t). Warto odnotować, że zapasy są w tym sezonie o +37,6% wyższe niż w analogicznym okresie sezonu 2020/21.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

  • Chiny pozwolą na import pszenicy ze wszystkich regionów Rosji. Posunięcie to, ogłoszone w ramach porozumień podpisanych podczas wizyty prezydenta Władimira Putina w Pekinie, oznacza, że ​​Chiny nie będą już ograniczać handlu zbożem. „Wygląda to na złą wiadomość dla UE, Australii i Kanady, które są teraz wielkimi sprzedawcami pszenicy do Chin. To z pewnością dobra wiadomość dla rosyjskiej pszenicy, która może teraz uzyskać większy wpływ na chiński rynek, który tak bardzo rośnie” – powiedział jeden z europejskich handlowców. Chiny wcześniej ograniczały import rosyjskiego zboża z powodu obaw fitosanitarnych.

Kukurydza

  • Jakość upraw w Argentynie na koniec stycznia 2022:

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Soja

  • Chiny rozpoczęły zakupy importowe na sezon 2022/23, kupując w styczniu do 1,9 mln ton soi z USA – znacznie powyżej średniej dla tego okresu. Wywołane jest to spadkiem prognoz zbiorów soi w Ameryce Południowej.
  • Uprawy soi w Argentynie stoją przed przełomowym okresem: brak wystarczających jak i stałych opadów może znacznie zmniejszyć już i tak okrojone w prognozach zbiory. Ulewne deszcze pod koniec stycznia pomogły ograniczyć straty w uprawach, ale zagrożenie ponowną suszą wzrosło. „Strefy z niedoborem wody i suszą wzrosły w ciągu ostatnich siedmiu dni z 50% do 60%, właśnie wtedy, gdy 90% pierwszych nasion soi w pełni weszło w krytyczny okres w głównym regionie upraw” – podała giełda w Rosario. Stwierdzono, że obecne opady były rozproszone, pozostawiając niektóre obszary dobrze nawodnione, podczas gdy inne miały niedobory, w tym w południowo-zachodniej prowincji Buenos Aires, centrum Kordoby i centrum Santa Fe – kluczowych regionów uprawy soi. Argentyna to największy na świecie eksporter przetworzonej soi.
  • Buenos Aires Grains Exchange obniżyła prognozy zbiorów soi w Argentynie do 42 mln ton (-2 mln ton względem poprzednich prognoz). Giełda w Rosario prognozuje zbiory soi na 40 mln ton.
  • Jakość upraw w Argentynie na koniec stycznia 2022:

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Prywatni eksporterzy zgłosili w piątek sprzedaż 295 000 ton soi do nieznanych miejsc, poinformował Departament Rolnictwa USA.

Ropa naftowa

  • Statek do produkcji i magazynowania ropy naftowej „Trinity Spirit” eksplodował u wybrzeży Nigerii w środę rano z 10 członkami załogi na pokładzie. „Trinity Spirit” może przetwarzać do 22 000 baryłek ropy dziennie i przechowywać do 2 milionów baryłek. Jedno ze źródeł branżowych działających w nigeryjskim sektorze naftowym twierdzi, że statek miał w magazynie około 50 000 baryłek, ale nie pompował ropy z pola naftowego Ukpokiti w bloku OML 108, gdy eksplodował.
  • Dostawy tankowców i barek do i z największego europejskiego hubu naftowego zostały opóźnione nawet o tydzień, ponieważ cztery firmy magazynowe starają się wznowić działalność po atakach cybernetycznych. Od końcówki ostatniego tygodnia stycznia firma magazynująca Oiltanking i firma zajmująca się handlem ropą Mabanaft, oba należące do niemieckiego Marquard & Bahls, padły ofiarą hakerów. Ucierpiały również belgijski SEA-TANK i holenderska firma magazynująca paliwo Evos. Firmy musiały zawiesić niektóre operacje, co miało wpływ na przepływy ropy w Holandii, Belgii i na terenie Niemiec. Nie jest jasne, czy cyberataki są ze sobą powiązane. Tymczasem SEA-TANK i Evos mają magazyny w hubie naftowym Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia i wokół niego. Co najmniej siedem tankowców z paliwem czekało u wybrzeży Belgii na załadunek w Antwerpii. Opóźnienia dotyczyły również barek, które miały przewozić paliwo między portami i w głąb lądu wzdłuż Renu. „Awarie wpływają na cały łańcuch, ponieważ statki musiały zostać przekierowane do innych funkcjonalnych portów. Niektórzy operatorzy barek mają opóźnienia około tygodnia, aby przetransportować paliwo w głąb lądu lub między rafineriami a magazynami na tym obszarze” – powiedział Lars van Wageningen z firmy zajmującej się badaniem rynku Insights Global.
  • Citi Research poinformował, że spodziewa się nadwyżki popytu nad podażą na rynku ropy w Q2 2022, a wzrost globalnych zapasów Citi prognozuje na kolejne 15-18 miesięcy.
  • Saudi Aramco planuje publiczną emisję kolejnego pakietu akcji – o wartości nawet do $50 mld.
  • Nowy premier Peru Hector Valer powiedział w czwartek, że kraj stoi w obliczu niedoboru paliwa z powodu dekretu rządowego, który zabrania Repsol SA wyładunku nowego oleju do lokalnej rafinerii w wyniku dużego wycieku ropy w zeszłym miesiącu. „Od wczoraj zaczynamy brakować paliwa z powodu dekretu, który musimy anulować” – powiedział dziennikarzom Valer. Valer, który we wtorek, 2 lutego, został mianowany premierem, nie był zaangażowany w decyzję o zawieszeniu peruwiańskich operacji Repsol, które rozpoczęły się 31 stycznia. Zawieszenie nastąpiło w wyniku wycieku ropy naftowej u wybrzeży Limy w zeszłym miesiącu, kiedy to ponad 10 000 baryłek ropy dostało się do Oceanu Spokojnego. Prezydent Peru Pedro Castillo nazwał to najgorszą katastrofą ekologiczną w najnowszej historii tego kraju. Repsol powiedział, że uprzątnięcie wycieku powinno zakończyć się pod koniec marca. La Pampilla jest największą rafinerią w Peru i wytwarza około 40% peruwiańskiego paliwa.
  • Styczniowe wydobycie ropy naftowej w Rosji wzrosło o ~100 tysięcy baryłek dziennie.
  • W styczniu Irak wypompował 4,16 mln baryłek dziennie (bpd) ropy naftowej (-1,49% m/m), poniżej dopuszczalnego limitu 4,28 mln baryłek dziennie jaki ma przyznany w ramach OPEC+. Na styczniowy wynik Iraku wpłynęły niekorzystne warunki pogodowe, problemy techniczne i konserwacja obiektów eksportowych, co przełożyło się na niewystarczającą pojemność magazynowa, która zmusiła Irak do ograniczenia produkcji. Irakijska zgodność z ograniczeniami OPEC+ wyniosła w zeszłym miesiącu 132%.
  • Shell poinformował o planach podwyższenia dywidendy o 4% do $0,25/akcję. To czwarta podwyżka od czasu (pierwszej od 40 lat) obniżki dywidendy przez spółkę w 2020 roku. Spółka zapowiedziała także buyback akcji własnych za $8,5 mld w pierwszej połowie 2022 roku – w całym 2021 roku firma na buyback wydała $3,5 mld. „2021 był rokiem przełomowym dla Shella” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Ben van Beurden. Shell, największy sprzedawca skroplonego gazu ziemnego (LNG), powiedział, że jego zintegrowane dochody z gazu zostały zwiększone przez „znacznie wyższe” zyski z handlu. Skorygowany zysk za Q4 2021 wyniosły $6,4 mld (+55% q/q; +1 528,5% r/r) i przewyższyły prognozowany przez analityków zysk $5,2 mld. Zadłużenie spółki zostało zredukowane w 2021 roku o $22,85 mld do poziomu $52,55 mld. „Dochód netto wyniósł 22% powyżej konsensusu, a dług netto gwałtownie spadł. Ponadto Shell ogłosił program skupu akcji za 8,5 miliarda dolarów za (pierwsze półrocze), również powyżej oczekiwań rynkowych” – powiedział Martijn Rats, analityk Morgan Stanley.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Shell i jego partnerzy dokonali tego, co koncern naftowy określił jako „zachęcające” odkrycie w ściśle obserwowanym otworze eksploracyjnym u wybrzeży Namibii, co może wywołać falę inwestycji w tym południowoafrykańskim kraju. Odwiet Graff-1, ujawnił „obecność działającego systemu naftowego z lekką ropą” i że Shell i jego partnerzy będą nadal oceniać, ile ropy można wydobyć. Shell posiada 45% udziałów w offshore Petroleum Exploration License 39 (PEL 39), w którym znajduje się odwiert, z 45% udziałem Qatar Petroleum i 10% udziałem National Petroleum Corporation of Namibia (NAMCOR).
  • Amerykański producent ropy ConocoPhillips poinformował o wynikach za Q4 2021. Produkcja spółki osiągnęła 1,6 miliona baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie (boepd) czyli +35,94% r/r. Skorygowany zysk wyniósł $2,27/akcję, podczas gdy analitycy prognozowali $2,20/akcję. Spółka planuje przeznaczyć do $8 mld na zwrot dla akcjonariuszy – zarówno poprzez buyback akcji własnych jak i zmienną dywidendę. W październiku 2021 spółka podniosła dywidendę do $0,46/akcję kwartalnie, a w styczniu 2022 wypłaciła dodatkową dywidendę w wysokości $0,20/akcję.
  • Niezależna rafineria sprowadziła pierwszy ładunek ropy z Gujany do Brazylii. Ropa została sprzedana przez Exxon Mobil Corp w ramach transakcji spotowej do rafinerii Mataripe (wydajność >300 tysięcy baryłek dziennie). Większość słodkiej lekkiej ropy naftowej z Gujany, trafia na rynki azjatyckie w surowej formie – Gujana nie rafinuje wydobywanego surowca u siebie.
  • Liczba odwiertów naftowych w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu o 2 do poziomu 497 aktywnych punktów. To o +198 punkty r/r (+66,22% r/r) więcej.

Gaz ziemny

  • Japonia, kluczowy importer skroplonego gazu ziemnego (LNG), rozważy sposoby, w jakie może pomóc społeczności międzynarodowej w przypadku, gdy kryzys na Ukrainie zakłóci dostawy gazu ziemnego do Europy. Kraj jednak odmówił potwierdzenia doniesień medialnych, że Stany Zjednoczone poprosiły Japonię, czy mogłaby skierować część swojego importu LNG do Europy, gdyby Rosja miała ograniczyć dostawy, mówiąc: „Nie możemy komentować naszej wymiany dyplomatycznej”.
  • The International Energy Agency (IEA) prognozuje, że chiński import LNG wzrośnie w 2022 roku o +9% r/r. W 2021 roku Chiny zwiększyły import o +17% r/r. Globalny handel LNG w 2022 roku może spaść o -4% r/r, a w 2021 roku wzrósł o +6% r/r.
  • Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział prezydentowi Chin Xi Jinpingowi w Pekinie, że Rosja przygotowała nową umowę na dostawę do Chin 10 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego przez kolejne 30 lat. „Gaz rurociągowy z Rosji może być dostarczany do północnych Chin po cenach konkurencyjnych w porównaniu z LNG” – powiedział Ken Kiat Lee, analityk w firmie doradczej FGE. Wartość umowy szacuje się na $117,5 mld.
  • Niemieckie przedsiębiorstwo EnBW rozważa wydanie $1,7 miliarda na planowaną rozbudowę elektrowni gazowych w swoim kraju, co według obecnego rządu jest potrzebne, aby pomóc w przejściu na odnawialne źródła energii. Inwestycja ma przełożyć się na instalację 1,5 gigawata (GW) dodatkowej mocy elektrowni gazowych, a także modernizacje starszych elektrowni węglowych w celu przekształcenia ich w elektrownie gazowe. „Jesteśmy przekonani, że te elektrownie są absolutnie niezbędne do dostarczania energii. Ktoś musi je zbudować” – powiedział Georg Stamatelopoulos, członek zarządu EnBW. Spółka dziś posiada 1,2 GW z elektrowni gazowych. Szacunki dotyczące liczby elektrowni gazowych potrzebnych w Niemczech do końca dekady wahają się od 10 GW do 40 GW.
  • W piątek stawki Pacific LNG spadły do $19,25 tysiąca, a Atlantic LNG spadły do $2,25 tysiąca dziennie.
  • Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji spadły w ubiegłym tygodniu – marcowe dostawy wycenia się na $25,00/mmBtu (-7,41% t/t). Spadek jest skutkiem ograniczonego popytu z Chin, ze względu na obchody Chińskiego Nowego Roku. Kwietniowe dostawy wycenia się na $27,50/mmBtu.
  • W czwartek (3 luty) dzienna produkcja gazu ziemnego w USA spadła do 88,2 bcfd – najniższego poziomu od lutego 2021. W piątek (4 luty) produkcja wynosiła minimalnie więcej: 88,5 bcfd.
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 133,9 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -0,89% t/t. 
  • Lutowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio 90,8 mld stóp sześciennych dziennie (-3,30% m/m).
  • Lutowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 12,2 bcfd (-2,40% m/m). Rekordowy dotychczas przepływ do terminali LNG w USA był w styczniu 2022 na poziomie 12,50 bcfd.
  • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych wzrosła w ubiegłym tygodniu o 1 do poziomu 116 aktywnych punktów. To o +24 punkty r/r więcej (+26,09% r/r).
  • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 28 stycznia spadły o -268 mld stóp sześciennych (bcf) do 2,323 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o -5,80% poniżej 5-letniej średniej. Analitycy prognozowali spadek zapasów o -277 bcf. „Oczekuje się, że utrzymujące się zimno doprowadzi również do kolejnych dwóch spadków stanów magazynowych powyżej 200 bcf, a rynek stoi przed możliwością wystąpienia pięciu kolejnych spadków 200+, co jest wyczynem, którego nigdy nie widziano w historii rynku gazu” – powiedzieli analitycy z Gelber and Associates.

Energia odnawialna

  • Ponieważ znaczna część potencjału Szwajcarii w zakresie rozbudowy elektrowni wodnych została już wykorzystana, kraj ten chce zwiększyć energię wiatrową i słoneczną, aby osiągnąć zerową emisję gazów cieplarnianych netto do 2050 roku. Rząd zaproponował wyznaczenie kluczowych lokalizacji dla projektów wiatrowych i hydroelektrycznych w całym kraju i usprawnienie ich zatwierdzania. Aby osiągnąć cele w zakresie rozwoju energii odnawialnej, „konieczne są dostosowania do procedur planowania i zatwierdzania budowy nowych elektrowni, a także rozbudowy i przebudowy istniejących elektrowni” – powiedział rząd w oświadczeniu. Rząd zauważył, że ukończenie dużych projektów wiatrowych i hydroelektrycznych trwało czasami ponad dwie dekady, zbyt długo, ponieważ jego celem jest zmniejszenie o połowę emisji do 2030 roku. Zgodnie z rządową „Strategią energetyczną 2050” Szwajcaria planuje zwiększyć produkcję energii ze źródeł odnawialnych i hydroenergetyki, wycofując energię jądrową, mając na celu dodatkowe 2 terawaty bardziej ekologicznej energii elektrycznej do 2040 r. Zgodnie z nowymi propozycjami scentralizowany plan rządu miałby służyć jako wytyczna dla planowania i wydawania zezwoleń władzom lokalnym, które mają zostać połączone w jeden proces, eliminując jednocześnie możliwość wnoszenia wielu różnych skarg do sądów. Projekt działań został przesłany do konsultacji, które potrwają do 23 maja.
  • Rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej w nowym fińskim reaktorze jądrowym Olkiluoto 3 zostało przesunięte na koniec lutego, poinformował operator Teollisuuden Voima (TVO) w oświadczeniu. Reaktor miał trafić do krajowej sieci energetycznej w styczniu, ale podczas testów operator stwierdził, że konieczne jest zmodyfikowanie funkcji kontrolnych elektrowni. Zapewnienie regularnej produkcji energii elektrycznej z pełną mocą również zostałoby przesunięte o kolejny miesiąc, do lipca zamiast czerwca.

Węgiel

  • W całym 2021 r. import rosyjskiego węgla energetycznego do Europy, z którego większość trafia do Niemiec, Belgii i Holandii, wzrósł do 31,1 mln ton (+16,2% r/r).
  • Styczniowy import węgla do Unii Europejskiej wyniósł 10,8 mln ton (+55,8% r/r), z czego dostawy z Rosji odpowiadały za 43,2% wolumenu, a z Australii 19,1%.
  • Kolumbijskie Stowarzyszenie Górnicze (ACM) poinformowało, że wydobycie węgla w 2021 roku wyniosło 59,6 mln (+20,89% r/r). Wydobycie węgla w Kolumbii w 2020 roku spadło o ~40% w związku z pandemią koronawirusa i prawie 3-miesięcznego strajku w dużej kopalni Cerrejon. Prognozy wydobycia węgla na 2022 mówią o ~67 mln ton (+12,42% r/r).

Złoto

  • Kolumbijskie Stowarzyszenie Górnicze (ACM) poinformowało, że wydobycie złota w 2021 roku wyniosło 2,5 mln uncji (+66,67% r/r).
  • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach chicagowskiej (CME) giełdy:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME

Miedź

  • Kolumbijskie Stowarzyszenie Górnicze (ACM) poinformowało, że wydobycie miedzi w 2021 roku wyniosło 12 000 ton (+33,3% r/r). „Jeśli chodzi o miedź, cóż, Kolumbia nadal ma bardzo niską, bardzo małą produkcję. Ważne jest, aby Kolumbia miała perspektywę produkcji miedzi w ciągu czterech lat, jest to ważne dla wszystkich” – powiedział prezes ACM Juan Camilo Narino.
  • Zmiany stanów magazynowych m.in. miedzi w Londynie, USA są dostępne poniżej.

Pozostałe metale przemysłowe

  • Hindenburg Research (specjalizujący się w krótkiej sprzedaży) stwierdził, że plan Standard Lithium Ltd dotyczący produkcji litu do akumulatorów pojazdów elektrycznych w Arkansas opiera się na technologii, która nie działa. Jego oświadczenie wywołało spadek akcji Standard Lithium Ltd o 27%, co oznacza zmniejszenie wartości firmy o ~$305,7 mln. Hindenburg, który nie ujawnił rozmiarów swojej krótkiej pozycji, twierdził, że technologia Standardu opiera się na patentach, które zostały odrzucone przez amerykańskich urzędników. Spółka z siedzibą w Vancouver odrzuciła zarzuty, zauważając, że od ponad 20 miesięcy prowadzi pilotażowy obiekt w Arkansas, aby testować swoją technologię. Standard dodał w oświadczeniu, że jest „pewny swojej technologii ekstrakcji litu” i że wszystkie jej zgłoszenia patentowe są „aktywne i nadal są procedowane w zwykłym toku”. Standard powiedział, że jego zastrzeżona technologia DLE wykorzystuje proces adsorpcji do filtrowania litu z solanki, którą pozyskuje z zakładu bromu Lanxess w Arkansas. Koch Industries Inc, który ostatniej jesieni zainwestował $100 milionów w Standard i jest jego największym udziałowcem, również bronił technologii firmy. Inna firma specjalizująca się w krótkiej sprzedaży, Blue Orca, opublikował raport podobny do raportu Hindenburga z listopada zeszłego roku, który podał w wątpliwość technologię Standardu, zarzuty, którym firma zaprzeczyła w tamtym czasie. Hindenburg z siedzibą w Nowym Jorku w przeszłości atakował Nikola Corp, Lordstown Motors i inne firmy zaangażowane w rozwijającą się branżę pojazdów elektrycznych.

Standard Lithium Ltd (D1), 4-02-2022; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Chińska firma wydobywcza Zijin Mining Group Co Ltd zainwestuje $380 mln w budowę fabryki węglanu litu w Argentynie za pośrednictwem lokalnej spółki zależnej Liex. Zakład będzie zlokalizowany w projekcie Tres Quebradas w północnej prowincji Catamarca i będzie dążyć do produkcji 20 000 ton węglanu litu rocznie z myślą o podwojeniu produkcji w perspektywie średnioterminowej. W ubiegłym roku Zijin kupił kanadyjski Neo Lithium Corp, który obsługuje projekt Tres Quebradas. Produkcja ma ruszyć do końca 2023 roku.
  • Oczekuje się, że wzrost popytu na stal w Unii Europejskiej gwałtownie spadnie w tym roku. W 2021 roku europejski popyt na stal wzrósł +13,8% r/r. Na 2022 prognoza mówi o wzroście popytu o +3,2% r/r, a w 2023 popyt ma wzrosnąć o +1,7% r/r. „Ciągłe zakłócenia łańcucha dostaw, gwałtownie rosnące ceny energii i dwutlenku węgla, a także utrzymująca się inflacja zagrażają ożywieniu sektora stalowego” – powiedział Axel Eggert, dyrektor generalny Europejskiego Stowarzyszenia Stali.

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME oraz CME

  • Zapasów z Szanghaju brak – Chiny miały wolne z okazji Chińskiego Nowego Roku.
  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Piętnasty z rzędu tydzień spadku zapasów niklu. Trzynasty z rzędu tydzień wzrostu zapasów cyny. Dziewiąty z rzędu tydzień spadku zapasów aluminium premium i cynku. Trzeci z rzędu tydzień spadku zapasów ołowiu. Drugi tydzień z rzędu spadek zapasów NASAAC.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *