Kolejny zestawik kilkudziesięciu aktualności z rynków surowcowych.
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.
W dzisiejszych aktualnościach:
- raporty USDA
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- bawełna
- pszenica
- soja
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- węgiel
- złoto
- srebro
- platyna i pallad
- metale przemysłowe
Raporty USDA
- USDA zakończyła publikację cotygodniowych raportów Crop Progress. Powrócą one za kilka miesięcy…
Ogólne informacje
- Departament Obrony wraz z administracją Donalda Trumpa wpisał SMIC, CNOOC, China Construction Technology Co Ltd oraz China International Engineering Consulting Corp. na czarną listę firm należących do chińskiej armii lub ściśle z nią współpracujące. Lista liczy obecnie 35 spółek. Niedawny dekret Donalda Trump zabroni amerykańskim inwestorom kupowania papierów wartościowych tych spółek od listopada 2021 roku. Ustawa na mocy której stworzono listę “Communist Chinese Military Companies” została uchwalona w 1999 roku, ale dopiero w 2020 roku Departament Obrony stworzył spis firm. W środę Izba Reprezentantów USA uchwaliła prawo wyrzucające chińskie firmy z giełd amerykańskich, jeśli nie będą one w pełni przestrzegać przepisów dotyczących audytu w Stanach Zjednoczonych.
Kawa
- Zapasy kawa w magazynach ICE – dziewiąty tydzień z rzędu wzrostu zapasów: przybyło +48 tysięcy worków, w ubiegłym roku przełom listopada i grudnia to spadek zapasów kawy w magazynach ICE.
Cukier
- BP Bunge Bioenergia, brazylijska spółka joint venture zajmująca się cukrem i biopaliwami zabezpieczyła 60% swojej sprzedaży cukru w 2021 roku oraz 40% sprzedaży na 2022 rok. Wykorzystali w ten sposób rzadki moment dużego wzrostu cen cukru na nowojorskiej giełdzie oraz spadki wartości brazylijskiego reala, co w ocenie spółki jest „dość rzadkie”. Średnie ceny na 2021 są +10% r/r, a na 2022 +8% r/r.
- Brazylijski eksport cukru w okresie styczeń–październik 2020 wyniósł 22 mln ton (+69,2% r/r).
- Egipt przedłuża zakaz importu cukru białego i surowego na 3 miesiące. Zdaniem rządu Egipt ma wystarczające strategiczne rezerwy cukru na 7 miesięcy. Decyzja miała na celu zaostrzenie kontroli nad importowanymi produktami w ramach środków zapobiegawczych w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa – powiedział w komunikacie minister handlu i przemysłu Naveen Gamea.
Kakao
- Zapasy kakao w magazynach ICE:
Bawełna
- Certyfikowane zapasy bawełny dostępne od 3 grudnia to 101 220 bel 480-funtowych (-12,69% t/t). Drugi tydzień spadków z rzędu.
Pszenica
- Kanada szacuje produkcję pszenicy w sezonie 2020/21 na 35,2 mln ton (+8,81% s/s) – co będzie najwyższym kanadyjskim zbiorem od 7 lat. Lokalną konsumpcję w sezonie 2020/21 szacuje się na 9,8 mln ton (-5,77% s/s).
- Niemieckie porty w ten weekend miały załadować 90 tysięcy ton pszenicy dla Iranu oraz 190 tysięcy ton dla Algierii. Niemiecki eksport pszenicy na grudzień 2020 szacuje się na 600 tysięcy ton (+33,3% m/m).
- Japońskie Ministerstwo Rolnictwa kupiło w regularnym przetargu 126 961 ton pszenicy o jakości spożywczej ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii. Japonia jest szóstym co do wielkości importerem pszenicy na świecie.
Soja
- Firma doradcza Celeres obniżyła swoją prognozę dotyczącą upraw soi w Brazylii w sezonie 2020/21 do 129,5 mln ton – prawie 4,5 mln mniej niż wcześniejsza prognoza. Przyczyną obniżenia prognoz są susze nawiedzające Amerykę Południową w ostatnich miesiącach 2020 roku.
- Argentyński związek zawodowy pracowników sektora przerobu soi i innych nasion oleistych SOEA przedłużył strajk pracowniczy do niedzieli. Strajk rozpoczął się w czwartek rano. W niedzielę związkowcy podejmą dalsze decyzje.
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Około 29 000 kurczaków zostanie zabitych w Niemczech po wykryciu kolejnego ogniska ptasiej grypy H5N8. W 10-kilometrowym obszarze objętym obserwacją znajdują się 482 fermy drobiu z około 644 tysiącami ptaków. W ostatnich miesiącach ptasią grypę stwierdzono we Francji, Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgii, Danii, Irlandii, Szwecji i Polsce, po silnym uderzeniu w Rosję, Kazachstan i Izrael.
- W ubiegłym tygodniu w Wielkiej Brytanii dokonano uboju 10,5 tysiąca indyków po wykryciu kolejnego ogniska ptasiej grypy w tym kraju.
- Czwarta japońska prefektura, Miyazaki w południowo-zachodniej Japonii, poinformowała o ognisku ptasiej grypy. Skutkiem odkrycia ubojowi zostanie poddane 40 tysięcy kurczaków, co zwiększa liczbę wymuszonego uboju do 1,8 mln kurczaków. To o ponad 100 tysięcy więcej niż podczas poprzedniej epidemii ptasiej grypy w Japonii zimą 2016/2017.
Ropa naftowa
- OPEC+ zdecydował się na drobną zmianę w swoich ustaleniach dotyczących cięć. Zamiast planowanego zwiększenia produkcji o 2,0 mln baryłek ropy naftowej dziennie od 1 stycznia, zwiększą ją o 500 tysięcy baryłek. Czyli cięcia produkcji w krajach OPEC+ wynoszą 7,2 mln baryłek ropy dziennie. Zdaniem niektórych analityków nadpodaż ropy w Q1 2021 może wynosić 1.6 mln baryłek ropy dziennie. Jednak sam fakt zwiększenia produkcji pomimo wciąż trwającej drugiej fali pandemii oraz zwiększania wydobycia przez Libię oznaczają, że OPEC+ widzi spore szanse na odbicie gospodarcze dzięki szczepionce (pierwsze szczepienia maja ruszyć już w tym tygodniu!) oraz nie postrzega możliwości oficjalnego przywrócenia podaży z Iranu na rynek przed drugim kwartałem 2021.
- Wicepremier Rosji Aleksander Nowak powiedział, że OPEC+ osiągnie pierwotnie planowane od stycznia wzrosty wydobycia na poziomie 2 mln baryłek od kwietnia 2021 – o ile nie wystąpi „siła wyższa”.
- Amerykańskie Biuro ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska, które zajmuje się wydobyciem ropy i gazu na morzu, zapowiedziało, że rozważy obniżenie opłat licencyjnych dla producentów, którzy inwestują w projekty, aby umożliwić istniejącym platformom osiągnięcie pełnej wydajności. To kolejny krok w ostatnich dniach administracji Donalda Trumpa, który stara się wesprzeć przemysł naftowy, który w kampanii Joe Bidena był mocno atakowany i najprawdopodobniej będzie spotykał się z dużymi obostrzeniami ze strony nowego prezydenta. Joe Biden przejmie Biały Dom 20 stycznia 2021.
- Amerykański koncern naftowy Chevron Corp poinformował o obniżeniu kapitału inwestycyjnego do przedziału $14–$16 mld rocznie do 2025 roku, ustalając budżet na 2021 rok na poziomie $14 mld. Przed pandemią wydatki do 2025 roku były szacowane na $19–$22 mld rocznie.
- Dania zdecydowała o wycofaniu produkcji ropy i gazu na Morzu Północnym do 2050 r. Zmniejszy to prognozowaną produkcję tego kraju od 9% do nawet 15% w ciągu najbliższych 30 lat. Przyczyny to oczywiście kwestie ekologiczne.
- Niemiecki import ropy naftowej w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku wyniósł 62,4 mln ton (-2,5% r/r). 34,4% ropy importowanej przez Niemcy pochodziło z Rosji, 22,3% z Morza Północnego (zarówno od brytyjskich jak i norweskich dostawców), a 16,7% z krajów OPEC.
- Listopadowy import ropy przez Koreę Południową spadł do 67,8 mln baryłek (-27,1% r/r).
- Saudi Aramco poinformowało, że przywrócono normalny i pełny przepływ operacji na stacji dystrybucji produktów ropopochodnych wJazan, po zgłaszanych w ubiegłym tygodniu problemach.
- Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 4 grudnia 2020 wynosiły 32,214 mln (b/z t/t). Brak zmiany zapasów zatrzymał spadki po trzynastu tygodniach.
- Brazylijska firma naftowa Petroleo Brasileiro S.A. zrezygnowała z planu modernizacji swojego zakładu przetwórstwa gazu Monteiro Lobato w Caraguatatuba w stanie Sao Paulo po weryfikacji finansowej opłacalności inwestycji. Automatycznie oznacza to anulację już ogłoszonych przetargów związanych z modernizacją.
- CEO Petrobras, Roberto Castello Branco, powiedział że firma może rozszerzyć swoją działalność na sąsiednią Gujanę, jeśli otoczenie regulacyjne nie ulegnie poprawie w Brazylii. Eksploracja morskich pól naftowych w północnej Brazylii wywołała poważne kontrowersje i presję regulacyjną, po części z powodu obecności rozległej rafy koralowej u wybrzeży Brazylii i sąsiedniej Gujany Francuskiej.
- Petronas zamknął swoją rafinerię ropy naftowej Engen w Durbanie w RPA po pożarze jaki wybuchł w piątek. To druga (z sześciu działających) co do wielkości rafineria w RPA o wydajności 120 tysięcy baryłek ropy dziennie. W pożarze zostało ranne siedem osób (wg służb ratunkowych – wg rafinerii nie było rannych).
- Liczba aktywnych odwiertów naftowych w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu o pięć do 246 punktów.
- Zarząd Rosneftu zatwierdził przedłużenie programu skupu akcji własnych do 31 grudnia 2021 roku. Jest to jedna z nielicznych spółek przeprowadzająca „buyback” w okresie pandemii koronawirusa.
Gaz ziemny
- Coroczna dokumentacja o polityce obronnej Stanów Zjednoczonych podkreśla zagrożenie ze strony Nord Stream 2 dla USA. National Defense Authorization Act (NDAA) musi zostać zatwierdzony przez Kongres USA, głosowanie odbędzie się prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Donald Trump zapowiedział zawetowanie ustawy jako formę protestu wobec kongresowej decyzji o usunięciu nazwisk dowódców Konfederacji z wojny secesyjnej z nazw baz USA – gdyby do tego doszło i Kongres by nie uchylił prezydenckiego weta byłoby to złamanie 59-letniego ciągu zatwierdzania NDAA. W dokumencie są zawarte zaostrzone sankcje skierowane do wszelkich firm i osób pomagających w realizacji projektu Nord Stream 2.
- Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji w ubiegłym tygodniu drugi raz z rzędu wzrosły, styczniowe dostawy wycenia się średnio na $8,10/mmBtu (+9,46% t/t).
- Indyjski minister ropy, Dharmendra Pradhan, kolejny raz podkreślił, że zmieniająca się dynamika rynku gazu ziemnego wymusza stworzenie elastycznych kontraktów na skroplony gaz ziemny (LNG) bez powiązań z cenami ropy naftowej. Indie już kilkakrotnie sygnalizowały ten problem, który narasta zwłaszcza w sytuacjach niskich cen gazu i wysokich cen ropy naftowej. Wtedy Indie przepłacają nawet czterokrotnie za dostarczane LNG względem cen spotowych ze względu na podpisane wieloletnie umowy, głównie z Katarem, które były już raz renegocjowane. Indie są czwartym co do wielkości importerem gazu ziemnego na świecie i chcą w ciągu 10 lat zwiększyć udział gazu w swoim koszyku energetycznym o prawie 140%.
- Rosyjski producent ropy naftowej Rosneft odkrył dwa nowe złoża gazu ziemnego na Morzu Karskim ze wstępnymi rezerwami szacowanymi na 1,3 biliona metrów sześciennych.
- Liczba aktywnych odwiertów gazowych w USA w ubiegłym tygodniu spadła o dwa do 75 aktywnych punktów.
- Grudniowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosiła średnio 90,9 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd), minimalnie poniżej średniego poziomu 91,0 bcfd w listopadzie 2020. Rekordowa podaż miała miejsce w listopadzie 2019 – na poziomie 95,4 bcfd.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 118,0 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli ponad 4,5 bcfd więcej niż ubiegłotygodniowy popyt wynoszący 113,4 bcfd. Na przyszły tydzień prognozuje się 119,3 bcfd popytu.
- Grudniowy eksport LNG z USA wynosi średnio rekordowe 10,4 bcfd co w zasadzie oznacza osiągnięcie limitów infrastruktury eksportowej USA. W najbliższym czasie przepustowość infrastruktury ma wzrosnąć – po komercyjnym uruchomieniu Train 3 w Corpus Christi (należącym do Cheniere Energy Inc) w Teksasie. Planowany termin oddania Train 3 do eksploatacji to 2021 rok, jego wydajność ma wynieść ~0,7 bcfd.
Węgiel
- W kopalni węgla Diaoshuidong w mieście Chongqing w południowo-zachodnich Chinach doszło do zawalenia się części chodników. Skutkiem tego uwięzionych pod ziemią 24 górników, z czego tylko jednego udało się uratować. Kopalnia ma roczną wydajność 120 tysięcy ton węgla, prace wydobywcze są w niej aktualnie zawieszone.
- Czeskie władze rozważają termin odejścia od węgla jako źródła energii. Z rozważanych trzech scenariuszy, deklarujących rezygnację z węgla w 2033, 2038 lub 2043 roku, rządowi rekomenduje się termin 2038 roku. W 2017 roku Czesi produkowali 44% energii elektrycznej z węgla brunatnego, 5,4% z węgla kamiennego, 5,5 z gazu ziemnego, 35% z reaktorów jądrowych i 7,6% ze źródeł odnawialnych. Kraj ten jest 9 na świecie (i trzecim w UE) eksporterem energii elektrycznej.
- Kolumbijska spółka wydobywcza Cerrejon doszła do porozumienia ze związkiem zawodowym, kończąc tym samym trwający 91 dni strajk pracowników. W ubiegłym tygodniu wznowiono prace w kopalni, a negocjacje dotyczące szczegółów mają jeszcze potrwać około miesiąca. Cerrejon jest w równym stopniu własnością BHP Group, Anglo American i Glencore.
Złoto
- Zapasy złota w magazynach CME Group na dzień 3 grudnia 2020 wynosiły 37 331 447 uncji (-0,10% t/t).
- Zapasy złota w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 4 grudnia 2020 wynosiły 2 769 kilogramów (+25,92% t/t).
Srebro
- Zapasy srebra w magazynach CME Group na dzień 3 grudnia 2020 wynosiły 390 913 038 uncji (+0,94% t/t). Drugi tydzień wzrostów z rzędu.
- Zapasy srebra w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 4 grudnia 2020 wynosiły 2 462 699 kilogramy (+2,08% t/t). Trzeci tydzień wzrostów z rzędu.
Platyna i pallad
- Zapasy platyny w magazynach CME Group na dzień 3 grudnia 2020 wynosiły 623 474 uncji (-0,17% t/t).
- Zapasy palladu w magazynach CME Group na dzień 3 grudnia 2020 wynosiły 138 122 uncji (b/z t/t).
Metale przemysłowe
- Zdaniem BHP podaż miedzi musi się podwoić do 2050 roku by sprostać popytowi wynikającemu głównie z przechodzenia na odnawialne źródła energii oraz transport elektryczny.
- Lithium Americas Corp poinformowało, że rząd USA opublikował końcowy raport środowiskowy dla swojego projektu litowego w Nevadzie. Trwająca ponad 10 lat procedura przeglądu wpływu na środowisko z projektu Thacker Pass powinna zakończyć się wydaniem niezbędnych zezwoleń na początku 2021 roku. Lithium Americas poinformowało, że planuje wydać $400 milionówna pierwszą fazę swojego projektu Thacker Pass, którego produkcja ma wynosić 20 000 ton litu rocznie – wstępny termin uruchomienia kopalni to 2023 roku.
- Australijska firma Pilbara Minerals Ltd zgodziła się odkupić aktywa litowe od Altura Mining Ltd za $175 mln.
- Setki członków związku z zakładu metalurgicznego Doe Run zlokalizowanego w andyjskim mieście La Oroya zablokowało drogę krytyczną dla dostaw żywności do stolicy Peru, Limy, żądając od rządu przekazania zarządzania kompleksem wydobywczym. To kolejna grupa zawodowa, która dołączyła do protestów i blokad rolników w Peru.
- Kumba Iron Ore (należące do Anglo American)z Republiki Południowej Afryki obniżyła swoje produkcji wydobycia rudy żelaza: do 40–41 mln ton w 2021 roku i 41–42 mln ton w 2022 i 2023 roku. To od 1 do 2 mln ton rudy żelaza mniej niż we wcześniejszych prognozach. Koszt wydobycia rudy przez spółkę w 2021 roku szacuje się na $34/tonę.
- Zapasy miedzi w magazynach CME Group na dzień 3 grudnia 2020 wynosiły 80 474 ton (-1,37% t/t).
- Zapasy miedzi w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 4 grudnia 2020 wynosiły 97 783 ton (+5,24% t/t).
- Zapasy aluminium w magazynach CME Group na dzień 3 grudnia 2020 wynosiły 46 472 ton (b/z t/t).
- Zapasy aluminium w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 4 grudnia 2020 wynosiły 214 332 ton (-2,74% t/t). Trzeci tydzień spadków z rzędu.
- Zapasy cynku w magazynach CME Group na dzień 3 grudnia 2020 wynosiły 498 ton (b/z t/t).
- Zapasy cynku w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 4 grudnia 2020 wynosiły 55 510 ton (-1,31% t/t). Trzeci tydzień spadków z rzędu.
- Zapasy cyny w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 4 grudnia 2020 wynosiły 5 005 ton (b/z t/t).
- Zapasy ołowiu w magazynach CME Group na dzień 3 grudnia 2020 wynosiły 750 ton (b/z t/t).
- Zapasy ołowiu w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 4 grudnia 2020 wynosiły 39 122 ton (+9,97% t/t). Szósty tydzień wzrostów z rzędu.
- Zapasy niklu w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 4 grudnia 2020 wynosiły 21 529 ton (-8,02% t/t). Szósty tydzień spadków z rzędu.
- Zapasy stali nierdzewnej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 4 grudnia 2020 wynosiły 11 556 tony (-4,47% t/t). Siódmy tydzień spadków z rzędu.
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME) – od 16 listopada w formie zmiany t/t a nie jak dotychczas r/r:
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki: