Poniedziałkowe aktualności rynkowe plus (dziś się udało) premiera nowego odcinka programu o 14:00! A w informacjach będzie i o globalnej inflacji cen żywności i o wyborach prezydenckich w Peru i o Gazpromie, ropie naftowej, złocie, platynie, kawie z cukrem, kakao, kukurydzy czy pszenicy. Tak więc sporo się dzieje!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- kukurydza
- ryż
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- węgiel
- złoto
- platyna i pallad
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- stany magazynowe metali przemysłowych
Ogólne informacje
- Wg FAO maj był 12 miesiącem wzrostu cen żywności, jednocześnie było to najwyższy wskaźnik miesięcznego wzrostu cen żywności od ponad 10 lat. W ujęciu rocznym w maju ceny żywności były wyższe o +39,7%. W przypadku zbóż było to +6,0% m/m oraz +36,6% r/r, głównie napędzane przez wzrost cen kukurydzy (+89,9% r/r). Indeks cen oleju roślinnego wzrósł o +7,8% m/m, a cukru o +2,2% m/m. Ceny mięsa wzrosły o +2,2% m/m. FAO opublikowało również swoją pierwszą prognozę światowej produkcji zbóż w 2021 r., przewidując rekordową produkcję prawie 2,821 miliarda ton (+1,9% r/r). Z kolei konsumpcja ma wynieść 2,826 mld ton (+1,7% r/r).
- Chiński przemysł zbóż paszowych raczej nie stanie się samowystarczalny pomimo wysiłków tego kraju na rzecz zwiększenia produkcji krajowej, powiedział David MacLennan, dyrektor generalny Cargill Inc.
- Rosja zgodziła się na powołanie grupy roboczej ds. produkcji wodoru z partnerami z Niemiec, Francji i Australii.
Kawa
- Zbiory w Brazylii osiągnęły 20%, a pierwsze partie kawy wydawały się być dobrej jakości, według firmy doradczej Safras & Mercado.
- Eksport kawy z Wietnamu w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2021 r spadł do 720 tysięcy ton (-11,4% r/r) czyli 12 mln 60-kg worków worków.
- Majowy eksport kawy z Kolumbii spadł o ~800 tysięcy 60-kg worków kawy w związku z protestami antyrządowymi.
- Zapasy kawy w magazynach ICE: dywergencja trwa, w poprzednim sezonie spadek zapasów wyniósł 28,8 tysiąca worków, w tym sezonie zapasy wzrosły o ponad 20,9 tysiąca worków.
Cukier
- Brazylijska firma energetyczna Raizen oficjalnie zarejestrowała się do IPO z brazylijskim regulatorem papierów wartościowych CVM. Firma, czwarta co do wielkości w Brazylii pod względem przychodów, jest największym producentem cukru na świecie i prowadzi dużą sieć stacji benzynowych w Brazylii i Argentynie. Spółka jest joint venture między Royal Dutch Shell Plc i lokalną grupą energetyczną Cosan S.A. Spółka prawdopodobnie pozyska podczas IPO $2,56 mld.
Kakao
- Zapasy kakao w magazynach ICE, odwraca się dywergencja: w sezonie 2019/20 zapasy kakao minimalnie rosły, w bieżącym sezonie spadają.
Kukurydza
- Prywatna firma analityczna IHS Markit Agribusiness obniżyła swoje szacunki dotyczące całkowitego zbioru kukurydzy w Brazylii w sezonie 2020/21 do 88 mln ton, czyli o 5 mln mniej w porównaniu z poprzednimi szacunkami.
Ryż
- Eksport ryżu z Wietnamu w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2021 r spadł do 1,48 mln ton (-11,3% r/r).
- W ostatnich 6 miesiącach Bangladesz zaimportował ~700 tysięcy ton ryżu, z planowanych 1,5 mln ton w bieżącym sezonie.
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Argentyńscy farmerzy, którzy do ostatniej środy wstrzymywali sprzedaż mięsa jako protest przeciwko 30-dniowemu zakazu eksportu, grożą przedłużeniem akcji oraz wciągnięciem do niej rolników zbożowych. Trwają negocjacje między protestującymi, a rządem który chciał swoim zakazem zmniejszyć inflację w kraju – ostatnie 12 miesięcy to 46,3% inflacji.
- JBS S.A. poinformowało w piątek, że wszystkie zakłady, w których wstrzymano pracę z powodu cyberataku typu ransomware wznowiły działalność.
- Brazylijski przetwórca mięsa Marfrig Global Foods S.A. nabył w normalnym obrocie giełdowym 31,66% akcji BRF: producenta wieprzowiny i drobiu. Wg statutu BRF gdy jakiś inwestor przekroczy 33,33% udziałów ma obowiązek dokonać wezwania na pozostałe akcje spółki.
Ropa naftowa
- „Po długim marudzeniu wydaje się, że Brent znalazł nowy dom powyżej 70 dolarów”, powiedział Stephen Brennock z firmy handlującej produktami naftowymi PVM. „Lato i ponowne otwarcie światowej gospodarki to wzrost popytu na ropę w drugiej połowie roku.„
- Rosyjski minister ds. Energii informuje, że jego kraj wypełnił ograniczenia OPEC+ w „prawie 100%” w maju, znacznie bardziej niż w kwietniu (91% zgodności z ograniczeniami wg OPEC).
- Eksport ropy naftowej z Wietnamu w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2021 r spadł do 1,28 mln ton (-39,1% r/r). Z kolei import produktów naftowych w analogicznym okresie spadła do 3,32 mln ton (-40,1% r/r).
- Amerykańskie zapasy ropy naftowej spadły o -5,1 mln baryłek, analitycy spodziewali się spadku o -2,4 mln baryłek.
- Wykorzystanie mocy rafineryjnych w USA wzrosło do 88,7% (+1,7 pp t/t).
- Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 4 czerwca 2021 wynosiły 18 839 mln (-0,53% t/t).
- Liczba aktywnych odwiertów naftowych w USA nie zmieniła się w ubiegłym tygodniu, czyli jest 359 aktywnych punktów – co jest największą liczbą aktywnych odwiertów od kwietnia 2020 roku. Goldman Sachs prognozuje, że do końca 2021 r. liczba platform osiągnie 490-510, utrzymując produkcję w USA na stałym poziomie.
Gaz ziemny
- Rosja nie widzi ryzyka dla certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 – powiedział wicepremier Aleksander Nowak, a Władimir Putin stwierdził, że testowy tranzyt pierwszą nitką rurociągu może być wykonany gdy tylko niemiecka strona wyrazi zgodę – co de facto jest deklaracją ukończenia budowy gazociągu, choć wg TASS do położenia jest wciąż 100 km instalacji.
- Prezydent Turcji, Erdogan, poinformował, że statek wiertniczy Fatih dokonał odkrycia 135 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego w odwiercie Amasra-1 w polu gazowym Sakarya.
- Tellurian Inc., amerykański producent skroplonego gazu ziemnego (LNG), podpisał 10-letnią umowę z Vitolem na dostawy 3 mln ton rocznie (MTPA) LNG. Parę dni wcześniej spółka podpisała inną 10-letnią umowę na 3 MTPA LNG z Gunvor Group. Szacuje się, że każda z tych transakcji zapewni Tellurian ~$12 mld przychodów.
- Yamal LNG po uruchomieniu swojej czwartej linii produkcyjnej będzie w stanie produkować ponad 20 mln ton LNG rocznie. Obecnie trwają testy i „dopracowywanie” czwartej linii w zakładzie.
- Zaniepokojenie wpływem na chronione gatunki myszy i nietoperzy wstrzymało budowę Baltic Pipe, rurociągu łączącego Polskę z norweskimi polami gazowymi. Duńska Agencja ds. Środowiska musiała teraz przeprowadzić dalsze badania, aby ocenić, czy projekt rurociągu zniszczy lub zaszkodzi terenom lęgowym chronionych zwierząt – od jej decyzji zależy przyszły los projektu mającego zwiększyć niezależność energetyczną Polski.
- Węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto podpisał 15-letnią umowę na dostawy gazu z rosyjską grupą energetyczną Gazprom. Umowa zacznie obowiązywać od października.
- Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji w ubiegłym tygodniu wzrosły – lipcowe dostawy z kolei wycenia się na $10,95/mmBtu (+6,31% t/t).
- Czerwcowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio 91,3 mld stóp sześciennych dziennie (+0,33% m/m).
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 88,0 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +4,02% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 89,7 bcfd.
- Czerwcowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wyniósł średnio 10,7 bcfd (-0,92% m/m).
- Eksport gazu ziemnego z USA rurociągami wyniósł w czerwcu 6,69 bcfd (+9,49% m/m).
- Liczba amerykańskich odwiertów gazowych spadła o 1 do poziomu 97 aktywnych punktów.
- Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w ubiegłym tygodniu wzrosły o 98 mld stóp sześciennych (bcf) do 2,313 bilionów stóp sześciennych (tcf). Analitycy oczekiwali wzrostu zapasów o 95 bcf. Zapasy gazu w USA są obecnie o 2,6% poniżej 5-letniej średniej.
Energia odnawialna
- Władze Brazylii rozmawiają z przedstawicielami przemysłu na temat ograniczenia popytu na prąd w kraju. Susza w Brazylii ogranicza podaż energii zależnej od elektrowni wodnych – które wg EIA w 2017 roku dostarczały 61% energii elektrycznej w kraju.
- Brytyjskie lotnisko Heathrow po raz pierwszy zastosuje zrównoważone paliwo do silników odrzutowych w ramach testu przed szczytem G7. Paliwo produkuje fińskie Neste, a wytworzone jest w całości z odnawialnych i zrównoważonych odpadów, takich jak olej spożywczy i tłuszcz zwierzęcy. Wg badań zmniejsza emisje gazów cieplarnianych nawet o 80% w porównaniu ze zwykłym paliwem lotniczym. Pierwszy wolumen dostaw jest odpowiednikiem 10 lotów krótkodystansowych. Władze lotniska chcą, by władze zwiększyły prawne regulacje dotyczące biokomponentów w paliwie lotniczym – do 10% w 2030 roku i co najmniej 50% do 2050 roku.
- Indonezja dąży do zwiększenia udziału energii odnawialnej w krajowym planie energii elektrycznej na lata 2021-2030 do co najmniej 48%. To więcej niż planowane 30% zawarte w planie na lata 2019-2028. Indonezja chce do 2060 roku osiągnąć neutralność w emisji dwutlenku węgla.
- Demokratyczna Republika Konga (DRK) podpisała umowę o wartości $100 milionów na hybrydową energię słoneczną z konsorcjum pod przewodnictwem Gridworks, aby zapewnić energię elektryczną pół milionowi ludzi w trzech miastach, które nie mają połączenia z siecią. Systemy solarno-hybrydowe łączą energię słoneczną z innym źródłem energii wytwarzającym energię elektryczną. W przypadku tej 22-letniej koncesji, zapasowym źródłem zasilania będzie olej napędowy. Energia elektryczna w DRK jest towarem deficytowym. Mniej niż 10% mieszkańców kraju ma niezawodny dostęp do elektryczności.
Węgiel
- Byli pracownicy ponownie zablokowali linię kolejową do kolumbijskiej kopalni Cerrejon. Uniemożliwia to m.in. dostawy paliwa czy wywóz wydobytego surowca. W 2020 roku kopalnia wyprodukowała 12,4 mln ton węgla (-52% r/r).
Złoto
- Mark Bristow, CEO Barrick Gold Corp, ma nadzieję, że wydobycie w kopalni złota Porgera w Papui Nowej Gwinei (PNG) zostanie wznowione w tym roku. Władze PNG posiadają (na skutek porozumienia) 51% udziałów w kopalni, reszta jest w rękach konsorcjum Barrick Gold i chińskiej firmy Zijin Mining.
- Rosyjskie Nord Gold plc planuje IPO wystawiając na sprzedaż co najmniej 25% swoich akcji. Spółka notowana ma być w Londynie, ale wtórne notowania mają także być w Moskwie. Firma była już na londyńskiej giełdzie, ale została z niej wycofana w 2017 roku.Większość spółki należy do rosyjskiego miliardera Aleksieja Mordaszowa i jego synów Kirilla i Nikity.
- Międzynarodowy panel arbitrażowy orzekł, że Kostaryka nie jest winna kanadyjskiej spółce Infinito Gold odszkodowania po anulowaniu projektu wydobywczego dziesięć lat temu. Infinito Gold domagało się $400 mln odszkodowania za wstrzymanie kopalni odkrywkowej Crucitas w prowincji Alajuela. Kostaryk w 2010 roku wprowadziła ustawę zakazującą budowania kopalni odkrywkowych, co uderzyło w projekt Crucias, na który Infinito Gold posiadało koncesję od 2001 roku.
- Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach chicagowskiej i szanghajskiej giełdy:
Platyna i pallad
- Rosyjskie banki VTB i VEB zapewnią finansowanie spółce Russian Platinum (współpracującej przy projekcie z Nornickel), która chce rozwijać wydobycie z syberyjskiego złoża platynowców Czernogorskoje. Inwestycja ma pochłonąć $7,8 mld. Pierwszym etapem projektu jest kopalnia o wydajności 7 mln ton rudy, która pochłonie $2,6 mld.
Miedź
- Pierwsze wyniki exit polls w Peru dają minimalną (w granicy błędu statystycznego) przewagę Pedro Castillo, który miałby uzyskać 50,2% głosów, podczas gdy Keiko Fujimori zdobyła 49,8%. Oficjalnie ONPE do godziny 11:00 przeliczyło 42% głosów, które w 52,9% były za prezydenturą Keiko Fujimori – jednak pamiętajmy, że zazwyczaj „na pierwszy ogień” przy przeliczaniu głosów idą karty do głosowania z regionów zurbanizowanych, a regiony wiejskie są przeliczane pod koniec – a w tych przewagę może mieć Pedro Castillo. Poprzednie wybory prezydenckie w Peru, w 2016 roku, zakończyły się zwycięstwem Pedro Pablo Kuczynskiego z wynikiem 50,1%. Frekwencja w drugiej turze tegorocznych peruwiańskich wyborów prezydenckich wyniosła 77%.
- BHP w piątek otrzymało wstępną propozycję nowej umowy pracowniczej od kolejnego związku zawodowego w kopalni Escondida. Związek zażądał jednorazowej premii za podpisanie umowy w wysokości „1% dywidendy wypłacanej właścicielom kopalni” plus 5% podwyżki wynagrodzenia, „sprawiedliwy i obiektywny” system kariery i stałe premie dla pracowników. Wg związku „nie ma powodu, dla którego BHP nie może spełnić naszych żądań”. BHP ma 10 dni na odpowiedź na propozycję. Fiasko negocjacji ze związkiem może prowadzić do strajku kolejnej części pracowników kopalni.
- SAVANT (usługa od Earth-i) pokazała wzrost wskaźnika dyspersji w maju do 49,4 z 43,6 w kwietniu – czyli pozytywnie, ale wciąż poniżej średniego poziomu z ostatnich 12 miesięcy. W Chinach odnotowano wzrost do 48,9 (z 44,3 w kwietniu), w Europie wskaźnik wynosi 45,7 (37,7 w kwietniu), w Ameryce Północnej dyspersja wyniosła 38,9 w maju (33,1 w kwietniu).
- Ivanhoe Mines poinformowało o śmiertelnym wypadku w kopalni Kamoa-Kakula w Demokratycznej Republice Konga w piątek. Pracownik wykonawcy został uderzony w nogę przez luźny kamień podczas przez co upadł do tyłu i uderzył głową o skałę. „Pomimo natychmiastowej pomocy kolegów, zmarł na miejscu wypadku”. Kopalnia rozpoczęła pracę w maju 2021 i ma docelowo stać się największą kopalnią miedzi na świecie.
- Zmiany stanów magazynowych m.in. miedzi w Londynie, USA i Szanghaju są dostępne poniżej.
Pozostałe metale przemysłowe
- Rosyjski producent metali Nornickel wznowił wydobycie rudy w drugiej z dwóch kopalń dotkniętych powodzią w tym roku.
- Brazylijski Vale S.A. rzerwał produkcję w swojej kopalni Timbopeba i części kopalni Alegria po tym, jak prokuratorzy nakazali ewakuację obszaru wokół pobliskiej tamy Xingu. Produkcja spółki spadnie o 40 tysięcy ton dziennie. Wg Vale nie ma „bezpośredniego ryzyka” pęknięcia tamy Xingu.
- Rosyjski Rusal planuje wydać na modernizację czterech swoich hut $5 mld w ciągu najbliższych 10 lat.
- Nippon Steel, trzeci na świecie producent stali, prawdopodobnie pobije własne prognozy zysków w roku rozliczeniowym Q2 2021 – Q1 2022, które oszacował na $4,1 mld.
- Europejski przemysł recyklingu metali może załamać się po proponowanych przez Komisję Europejską zmianach dotyczących transportu odpadów, które ograniczają eksport, aby zachęcić do recyklingu. Zdaniem UE eksport poza granice wspólnoty może doprowadzić do składowania odpadów a nie ich recyklingowania. „Zielony Ład UE, jeśli zostanie przeprowadzony pod przykrywką podejścia „jeden dla wszystkich”, może mieć szkodliwe skutki dla ekologicznego recyklingu w obszarach takich jak nasz” – powiedział Murat Bayram z European Metal Recycling. Nowe przepisy mają zostać uchwalone jeszcze w tym roku.
Stany magazynowe metali przemysłowych
- Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach chicagowskiej, szanghajskiej i londyńskiej giełdy.
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Szósty tydzień z rzędu wzrostu zapasów ołowiu. Czwarty tydzień z rzędu spadku zapasów cyny i cynku. Trzeci tydzień z rzędu spadku zapasów miedzi, aluminium, stali walcowanej na gorąco.
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Ósmy tydzień z rzędu spadku zapasów ołowiu. Szósty z rzędu spadek zapasów niklu. Piąty tydzień z rzędu spadku zapasów aluminium premium. Czwarty tydzień z rzędu spadku zapasów NASAAC. Trzeci tydzień z rzędu wzrostu zapasów miedzi.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki: