Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.
W dzisiejszych aktualnościach:
- USDA
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- pszenica
- ropa naftowa
- gaz ziemny i węgiel
- platyna i pallad
- metale przemysłowe
USDA
W poniedziałek 4 maja opublikowany był raport crop progress. Wykresy z jakością pszenicy ozimej, zasiewami zbóż i ilością dni roboczych poniżej:
Ogólne informacje
- Państwowy, rosyjski producent diamentów Alrosa poinformował, że w związku ze spadkiem popytu na diamenty i ograniczeniami w podróżowaniu zmniejszy swoją tegoroczną produkcję. Planowane wydobycie ma osiągnąć 34,2 mln karatów (-11,68% r/r).
Kawa
- International Coffee Organization prognozuje 1,95 mln 60-kilogramowych worków kawy nadpodaży w sezonie 2019/20 z powodu pandemii koronawirusa.
- Światowy eksport kawy w marcu spadł do 11,06 mln 60-kilogramowych worków (-3,7% r/r).
Cukier
- Prognozy dotyczące produkcji cukru w Brazylii w sezonie 2020/21 (trwającym od kwietnia 2020 do marca 2021) wynoszą 35,3 mln ton cukru (+18,5% s/s).
Pszenica
- Ukraina w lipcu ustali limity eksportowe zbóż na sezon 2020/21. W bieżącym sezonie limit wynosi 20,2 mln ton pszenicy, a do końca kwietnia Ukraina wyeksportowała 19,1 mln ton. Szacuje się, że zbiory zbóż w 2020 roku wyniosą około 60 mln ton (-20,1% r/r) ze względu na kiepskie warunki pogodowe.
Ropa naftowa
- Nigeria ogranicza sprzedaż licencji i zezwoleń na wydobywanie ropy naftowej w swoim kraju. Związane jest to z niskimi cenami na rynku i spadkiem popytu na czarne złoto. Szacuje się, że wstrzymanie przetargów obniży przychody budżetowe z tytułu opłat licencyjnych w 2020 roku to ~$972,2 mln (-62,72% względem poprzednich prognoz), a sumaryczne przychody budżetowe spadną o ponad 80% w 2020 roku.
- Pilipinas Shell Petroleum Corp poinformowało o planie zamknięcia swojej rafinerii Tabangao (produkującej 110 tysięcy baryłek ropy dziennie) od połowy maja. Wstępny plan zakłada zamknięcie na okres jednego miesiąca w związku ze spadkiem popytu. Tabangao jest jedną z dwóch rafinerii na Filipinach, druga należaca do Petron Corp przerabia 180 tysięcy baryłek dziennie.
- Największa amerykańska rafineria ropy naftowej Marathon Petroleum Corp poinformowała o obniżeniu planów inwestycyjnych o 30% i przygotowała plan wdrożenia środków obniżających koszty. Budżet inwestycyjny ma wynieść $3,0 mld, a oszczędności zmniejszą koszty operacyjne o $950 mln. Prognozy przepustowości rafinerii na Q2 2020 wynoszą 2,13 mln baryłek dziennie (-31,3% r/r).
- Prognozy na maj pokazują eksport ropy z Arabii Saudyjskiej na poziomie ~6 mln baryłek dziennie, z czego ~4 mln baryłek trafi do Azji, a do USA mniej niż 600 tysięcy baryłek.
- Bank of China rozważa zrekompensowanie do 20% wszystkich pierwotnych inwestycji inwestorów w produkty powiązane z ropą naftową i anuluje straty wywołane spadkiem cen poniżej $0 za baryłkę. Ma w tym celu przeznaczyć $1,84 mld. Jest to pokłosie 20 kwietnia, kiedy to ceny ropy WTI w majowym kontrakcie spadły do ponad -$37 za baryłkę. Bank of China posiada produkt strukturyzowany „BAO” oparty m. in. o notowania ropy WTI.
Gaz ziemny i węgiel
- W tym tygodniu kupujący z Europy i Azji anulowali 20 ładunków skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA zaplanowanych do wysyłki w czerwcu.
- Prognozy EIA dotyczące produkcji gazu ziemnego na 2020 rok wynoszą 91,7 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd), a na 2021 rok spadną do 87,5 bcfd. W 2019 roku osiągnięto rekordową produkcję na poziomie 92,2 bcfd. Majowa produkcja gazu w USA wynosiła średnio 89,6 bcfd (-3,45% m/m), a eksport 7,0 bcfd (-13,58% m/m).
- Dominion Energy Inc poinformowało o szacunkowych kosztach i harmonogramie prac nad gazociągiegiem Atlantic Coast biegnącym z Wirginii Zachodniej do Karoliny Północnej. Wartość projektu szacuje się na $8 mld, a eksploatacja gazociągu ma rozpocząć się na początku 2022 roku. Docelowa przepustowość ma wynosić 1,5 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd). Obecnie firma oczekuje na korzystny wyrok Sądu Najwyższego USA a także pozostałe, niezbędne zezwolenia, które chce uzyskać jeszcze w tym kwartale.
Platyna i pallad
- Anglo American Platinum (Amplats) poinformował o zakończeniu napraw po eksplozji, która miała miejsce 10 lutego w RPA. Spółka podtrzymuje swoje wcześniejsze, obniżone po eksplozji prognozy produkcji: 1,5-1,7 mln uncji platyny (wcześniej prognozowano 2,0-2,2 mln uncji platyny) oraz 1,1-1,2 mln uncji palladu (ubiegłoroczna prognoza była w przedziale 1,4-1,5 mln uncji palladu). Spółka zgłosiła szkodę jako „siłę wyższą” co ograniczyło odpowiedzialność finansową zakładu za niedotrzymanie podpisanych umów w terminie.
Metale przemysłowe
- Zainteresowanie kontraktami miedziowymi jest najniższe od 4 lat. Z kolei spadki podaży w rafinowanej miedzi są już w tej chwili na poziomie 12%, ale zdaniem analityków CitiGroup mogą spaść nawet do 19%. Jednocześnie nie oznacza to wzrostu cen surowców, bo nawet jeśli otworzą się zakłady produkcyjne (w Chinach już ruszają) to z braku klientów mogą one redukować swoją produkcję. Sprzedaż nowych samochodów w Wielkiej Brytanii w kwietniu spadła o 97% r/r (najniższy poziom od lutego 1946 roku) – a branża motoryzacyjna jest jednym z największych odbiorców miedzi.
Omówienie aktualności
Powyższe aktualności w sporej części omawiam w swoim programie Surowcowe info w Comparic24, link do programu poniżej: