aktualności – 5 września 2022

Poniedziałkowy zestaw aktualności surowcowych wraz z premierą nowego odcinka programu o 14:00!

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 5 września 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

  • Eksport zbóż i nasion oleistych z Ukrainy osiągnął w sierpniu 4,5 mln ton (+50% m/m). 3 miliony ton przetransportowano przez Dunaj i porty Morza Czarnego, milion ton wyeksportowano koleją i 600 000 ton ciężarówkami. Ukraina została zmuszona do eksportu produktów rolnych drogą lądową na początku sezonu, ponieważ porty Morza Czarnego zostały zamknięte z powodu wojny. Jej eksport morski został wznowiony na początku sierpnia po porozumieniu o korytarzu morskim z Moskwą, za pośrednictwem ONZ i Turcji. Wrześniowy eksport jest szacowany na 5 mln ton. W całym sezonie 2022/23 eksport zbóż spadł do 4,16 mln ton (-54,5% r/r). Z danych ministerstwa wynika, że ​​dotychczas eksport w sezonie lipiec 2022 – czerwiec 2023 obejmował 2,59 mln ton kukurydzy, 1,19 mln ton pszenicy i 361 tys. ton jęczmienia.
  • Na spotkaniu G20 (największych gospodarek świata) nie udało się stworzyć formalnego komunikatu po rozmowach na temat transformacji energetycznej, ale członkowie poparli niewiążącą propozycję przyspieszenia przyjęcia czystszej energii. Negocjacje klimatyczne G20 na początku ubiegłego tygodnia również nie były w stanie uzgodnić wspólnego komunikatu, a brytyjski delegat ds. klimatu Alok Sharma powiedział agencji Reuters, że niektóre z wiodących gospodarek świata wycofują się z zobowiązań dotyczących emisji.

Woda

  • Polska posiada około 100 zbiorników retencyjnych, których poziom retencji to 6,5%. Wody Polskie podają, że potrzeby gospodarki i wyzwania związane z suszami wymają co najmniej dwa razy więcej. Hiszpania ma poziom retencji na poziomie ~45% przy prawie 2 tysiącach zbiorników retencyjnych. Średnia unijna sięga 20% poziomu retencji. W Europie na jednego mieszkańca przypada ~5 tysięcy m3 wody, w Polsce to 1,8 tysiąca m3 Próg deficytu wodnego wg ONZ to 1,7 tysiąca m3 rocznie – co w Polsce jest przekraczane w okresach suszy, gdy ilość wody na mieszkańca spada poniżej 1,2 tysiąca m3 rocznie.

Kawa

  • Zapasy kawy w magazynach ICE spadły (-23,7k t/t), w poprzednim sezonie także spadły (-2,8k t/t). Zapasy kawy są o -70,63% s/s.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

  • Indie zamierzają zezwolić na eksport cukru w ​​dwóch transzach w następnym sezonie rozpoczynającym się w październiku, ponieważ starają się zrównoważyć interesy swoich rolników i konsumentów. Spodziewane zezwolenie ma wynieść w pierwszej transzy od 4 do 5 mln ton, a w drugiej około 3 mln ton.

Kakao

  • Międzynarodowa Organizacja Kakao w czwartek zrewidowała w górę swoją prognozę globalnego deficytu kakao w bieżącym sezonie 2021/22 (październik-wrzesień) do 230 000 ton, częściowo z powodu zmniejszonych perspektyw produkcji w Ghanie.
  • Eksport masła kakaowego z Azji prawdopodobnie wzrośnie w tym roku, ponieważ wyższy poziom przemiału, niższe stawki frachtowe i złagodzenie ograniczeń w łańcuchu dostaw zwiększają sprzedaż. Przewiduje się, że eksport masła kakaowego w regionie wzrośnie o około 13% w roku 2022, z około 196 000 ton wysłanych rok temu, powiedział Alvin Lee, prezes stowarzyszenia Cocoa Association of Asia (CAA). Azja, która zużywa więcej kakao w proszku, eksportuje masło do odbiorców głównie w Stanach Zjednoczonych i Europie. „W Azji rynek masła kakaowego to głównie Japonia i Australia. Duża część masła kakaowego produkowanego w Azji jest eksportowana do Europy i Ameryki Północnej” – powiedział Elie Fouche, wiceprezes Barry Callebaut ds. Azji i Pacyfiku. Stawki frachtowe za transport kakao z Azji do Stanów Zjednoczonych spadły do ​​około $10 000 – $12 000 za kontener, w porównaniu z $22 000 – $23 000 w zeszłym roku. Według danych CAA, przemiał kakao w Azji w drugim kwartale wzrósł o 3,6% rok do roku do 228.895 ton.
  • Zapasy kakao w magazynach ICE wzrosły (+28,3k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-95,9k t/t). Zapasy są w tym sezonie o +4,02% s/s wyższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Bawełna

  • USDA podała w swoim raporcie dane dotyczące importu bawełny przez Chiny: „Szacowany przywóz bawełny na rok gospodarczy 2022/23 zostanie zmniejszony do 2,2 miliona ton przy wysokich zapasach i wyższej produkcji krajowej. Produkcja na rok 2022/23 zostanie zwiększona do 6 milionów ton przy wyższych plonach w Sinciang. Spowalniająca gospodarka Chin i słaby popyt krajowy zmniejszyły zużycie bawełny w latach 2021/22 do 8 mln ton i obniżyły import do 1,76 mln ton. 13 lipca 2022 r. rezerwa państwowa ogłosiła plany zakupu do 500 000 ton bawełny Xinjiang 2021/22 . Na koniec lipca zapasy odziarniarki bawełny 2021/22 oszacowano na 2 miliony ton, z czego większość wyceniono powyżej ceny rynkowej.

Pszenica

  • Oznaki zwiększonej konkurencji ze strony rosyjskiego i ukraińskiego zboża, po miesiącach wojennych zakłóceń w handlu na Morzu Czarnym ograniczały ceny pszenicy. „Połączenie pogody, geopolityki i szerszej niepewności makroekonomicznej sprawia, że ​​jest to bardzo trudny do odczytania rynek. Rosja odnotowała rekordowe zbiory i teraz agresywnie podchodzi do ofert, więc… spodziewamy się, że więcej przeniesie się z północnej Europy na Morze Czarne” – powiedział brytyjski kupiec ADM Agriculture Ltd. o pszenicy.
  • Rosja jest gotowa do eksportu do 30 mln ton zbóż, głównie pszenicy, w drugiej połowie 2022 roku.
  • Ukraina szacuje, że powierzchnia upraw pszenicy w kraju może spaść o 30% albo nawet o 40% w przyszłym roku ze względu na brak funduszy rolników na zasiewy i późniejsze prace polowe.
  • Brazylijskie młyny ograniczyły import pszenicy z powodu rosnących cen i wpływu krajowej inflacji na konsumpcję, co wpłynęło na popyt na makarony, ciastka i pieczywo. Według danych rządowych import pszenicy w lipcu osiągnął najniższy poziom od 2017 r. i wyniósł około 3,7 mln ton. Sierpniowy import spadł do 0,537 mln ton (-9,7% r/r). Średnia cena importowanej tony wzrosła w zeszłym miesiącu do $441 (+59,6% r/r). Brazylijska produkcja pszenicy może osiągnąć nowy rekord w wysokości prawie 10 milionów ton w 2022 r. (+31,6% r/r). Jednak kraj powinien zakończyć rok z około 3 milionami ton wyeksportowanych i popytem krajowym na poziomie 12 milionów, co oznacza, że ​​przez jakiś czas pozostanie importerem netto. Pszenica importowana jest obecnie tańsza niż pszenica krajowa, powiedział Luiz Pacheco, analityk w firmie doradczej Trigo & Farinhas. „Konsument przechodzi z makaronu jajecznego, który kosztuje więcej, na makaron instant, który kosztuje mniej. o pokazuje zmniejszenie popytu na produkty uboczne mąki z powodu inflacji” – powiedział Pacheco. Konsumenci kupują też mniejsze opakowania i zmieniają marki.

Kukurydza

  • Nigeria spodziewa się w tym roku wyprodukować 23 miliony ton kukurydzy (+12% r/r), dzięki tańszym kredytom z banku centralnego, które pomogły zmniejszyć wysokie koszty nawozów i oleju napędowego. Kukurydza, wraz z ryżem i pszenicą, są najczęściej spożywanymi ziarnami w Nigerii, a producenci przetwarzają kukurydzę na żywność i paszę dla zwierząt. Ale niektórzy rolnicy z tak zwanego pasa kukurydzy w północnej Nigerii zostali zmuszeni do opuszczenia swoich gospodarstw z powodu ataków islamskich powstańców i bandytów, którzy porywają ludzi dla okupu. Prognozowana konsumpcja kukurydzy w Nigerii wynosi 30 mln ton. „Koszt uprawy jednego hektara uprawy kukurydzy wzrósł o 43%” – powiedział Edwin Chigozie Uche, prezes Stowarzyszenia Producentów i Przetwórców Kukurydzy w Nigerii.
  • FranceAgriMer poinformował, że zbiory kukurydzy we Francji rozpoczęły się znacznie wcześniej niż zwykle, co jest nowym znakiem, że sucha i gorąca letnia pogoda odcisnęła swoje piętno na uprawach. Szacuje się, że 45% francuskich upraw kukurydzy na ziarno było w dobrym lub doskonałym stanie do 29 sierpnia i było to najniższe od ponad 10 lat. To także spadek o -2 pp t/t i -46 pp r/r. Kukurydza jest jedną z upraw najbardziej narażonych na najgorszą w historii suszę we Francji. FranceAgriMer poinformował, że 1% powierzchni upraw kukurydzy ścięto do 29 sierpnia, podczas gdy zbiory kukurydzy we Francji zwykle rozpoczynają się około połowy września.
  • Dom maklerski StoneX obniżył swoje szacunki dotyczące plonów kukurydzy w USA do 173,2 buszli na akr (bpa) z 176,0 w poprzednim raporcie miesięcznym.

Soja

  • Firma StoneX podniosła swoje prognozy dotyczące zbiorów soi w Brazylii w latach 2022/23 do 153,6 miliona ton, z 152,7 miliona wcześniej.
  • Dom maklerski StoneX podniósł swoją prognozę plonów soi w USA do 51,8 buszli na akr (bpa) z 51,3 w zeszłym miesiącu.

Energia elektryczna,

  • Norweski rząd poinformował, że przealokuje prawie $1 mld z państwowej firmy sieciowej Statnett, aby zapobiec wzrostowi opłat dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw w związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej. Program ma obowiązywać co najmniej do marca 2023 r. Norwegia subsydiowała rachunki za energię elektryczną dla gospodarstw domowych od grudnia i obecnie pokrywa 90% części rachunków za energię powyżej określonej stawki. Statnett ogłosił w sierpniu, że znosi opłaty sieciowe do końca 2023 r. swoim klientom, zazwyczaj dużym przedsiębiorstwom przemysłowym i lokalnym firmom zajmującym się sieciami dystrybucyjnymi.
  • Stres-test sieci energetycznej wykazał, że przedłużenie żywotności dwóch niemieckich elektrowni jądrowych może zapobiec niedoborowi energii tej zimy. W Niemczech nadal działają trzy elektrownie jądrowe, które mają zostać zamknięte do końca tego roku. Koalicja kanclerza Olafa Scholza zmagała się z tym, czy mają pozostać aktywne, aby przeciwdziałać skutkom rosnących cen gazu i utrzymującej się najwyższej od dziesięcioleci inflacji po inwazji Rosji na Ukrainę. Test warunków skrajnych wykazał, że dwie elektrownie na południu pomogłyby uniknąć kryzysu energetycznego, gdyby na przykład elektrownie węglowe nie produkowały wystarczająco dużo, a w sąsiedniej Francji istniałby wysoki popyt na energię elektryczną. Według źródeł trzecia elektrownia jądrowa w Emsland w Dolnej Saksonii – obsługiwana przez RWE i również przewidziana do zamknięcia – nie była potrzebna.

Ropa naftowa

  • Dziś, 5 września, ma miejsce spotkanie OPEC+, które w świetle ostatnich zapowiedzi, że organizacja może ograniczyć podaż ropy naftowej, jest bardzo istotne dla rynków.
  • Norweski Equinor zakończył wszelkie interesy prowadzone w Rosji. Tym samym wypełnił swoje zobowiązania z 28 lutego, kiedy to na skutek rosyjskiej inwazji na Ukrainę poinformował o planach zakończenia wszelkiej współpracy z rosyjskimi podmiotami.
  • Namibijskie odkrycia ropy naftowej i gazu na morzu przez TotalEnergies i Shell plc są prawdopodobnie zasobne w miliardy baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Firmy nie podały szczegółowo znalezionych ilości, ale źródło powiedziało Reuterowi, że odkrycie Total dotyczyło ponad 1 miliarda baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Odkrycia mogą uczynić z Namibii, południowego sąsiada Angoli, członka OPEC, najnowszego producenta ropy na afrykańskim wybrzeżu Atlantyku. Firmy są w trakcie wiercenia drugiego i trzeciego odwiertu, a do końca roku zrobią wyceny i szacunkowe dane. Minister energetyki Tom Alweendo powiedział na konferencji, że firmy mogą rozpocząć produkcję za cztery lata.
  • Satelity odnotowały kolejny duży wyciek metanu na platformie morskiej należącej do meksykańskiego Pemexu w sierpniu. Trzy satelity zarejestrowały obrazy smug metanu w skupisku pól naftowych Ku-Maloob-Zaap w Zatoce Meksykańskiej w ciągu sześciu dni między 5 a 29 sierpnia, powiedział Itziar Irakulis-Loitxate, naukowiec z Politechniki w Walencji. W tych dniach około 44 064 ton metanu zostało uwolnionych do atmosfery z pola naftowego Zaap w ramach kolejnej „ultraemisji”, jak szacuje Irakulis-Loitxate. Odpowiada to 3,7 mln ton CO2. Uwalnianie gazu ziemnego bezpośrednio do atmosfery lub odpowietrzanie jest nielegalne zgodnie z meksykańskim prawem węglowodorowym; jest to dozwolone tylko wtedy, gdy odbywa się to ze względów bezpieczeństwa.
  • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 2 września 2022 wynosiły 1,97 mln (b/z t/t).
  • Liczba odwiertów naftowych w USA spadła o 9 do poziomu 596 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

  • Gazprom poinformował, że wykryto usterkę w gazociągu Nord Stream 1, skutkiem czego nie zostanie przywrócony tranzyt gazu po okresie rutynowych prac konserwacyjnych mających trwać od 31 sierpnia do 2 września. Nie podano daty wznowienia przesyłu gazu. Europejscy politycy w zdecydowanej większości traktują te działania jako kolejny akt anyunijnego szantażu rosyjskimi surowcami energetycznymi. Dalsza redukcja rosyjskich przepływów lub mroźna zima – lub jedno i drugie – przetestują elastyczność i odporność systemu energetycznego do granic absolutnych i podniosą ceny. „To część psychologicznej wojny Rosji przeciwko nam” – napisał na Twitterze Michael Roth, przewodniczący niemieckiej parlamentarnej komisji spraw zagranicznych.
  • Niemiecki rząd planuje wyczarterowanie kolejnego pływającego terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) na zimę 2023/24, zwiększając całkowitą liczbę do pięciu. Piąta państwowa pływająca jednostka magazynowo-regazyfikacyjna (FSRU) trafi do Wilhelmshaven, gdzie planowana jest już kolejna FSRU, i ma przepustowość 5 miliardów metrów sześciennych rocznie. „Wszystkie kroki, które podejmujemy, aby jak najszybciej uwolnić się ze szponów rosyjskiego importu, są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek” – powiedział minister gospodarki Robert Habeck.
  • Według danych Gas Infrastructure Europe na dzień 31 sierpnia europejskie magazyny gazu były zapełnione w 80,35%.
  • Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu w październiku wyniosły $54,5/mmBtu (-22,7% t/t).
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 93,1 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -3,72% t/t.
  • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych wzrosła o 4 do poziomu 162 aktywnych punktów.
  • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 26 sierpnia wzrosły o +61 mld stóp sześciennych (bcf) do 2 640 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o -11,03% poniżej 5-letniej średniej. Analitycy prognozowali wzrost zapasów o +57 bcf.

Energia odnawialna

  • Niemiecka firma zgodziła się na budowę dwóch farm wiatrowych w zachodniej Bośni o wartości $300 mln. Umowa na budowę farm w miastach Glamoc i Bosansko Grahovo w autonomicznej Bośniacko-Chorwackiej Federacji została podpisana na początku tego tygodnia przez Ivana Vukadina, premiera 10 kantonu i Andreasa Cholleta, kierownika ds. rozwoju niemieckiej firmy wpd GmbH. Obie farmy są pierwszą częścią większego projektu, który obejmie budowę dwóch kolejnych farm wiatrowych w pobliskim mieście Livno – parku wiatrowego, który będzie generował 1000 megawatów (MW) energii elektrycznej. Zachodnia Bośnia charakteryzuje się wysokimi płaskowyżami, co sprzyja wytwarzaniu energii z wiatru. Bośnia, która prawie całą swoją energię wytwarza z węgla i wody, ale dąży do zwiększenia produkcji ze źródeł odnawialnych, jest największym eksporterem energii elektrycznej na Bałkanach Zachodnich, a produkcja energii stanowi 20% jej PKB.

Uran

  • Francuski państwowy zakład energetyczny EDF zapowiedział, że tej zimy ponownie uruchomi wszystkie (56) swoje reaktory jądrowe, z których ponad połowa (32) jest obecnie zamknięta z powodu konserwacji lub problemów technicznych. „EDF zobowiązał się do ponownego uruchomienia wszystkich swoich reaktorów tej zimy” – powiedziała minister ds. energetyki Agnes Pannier-Runacher na konferencji prasowej.

Złoto

  • Ponieważ do spotkania FEDu dzielą się nieco ponad dwa tygodnie i szybko zbliża się „okres przerwy w dostawie energii”, wszelkie komentarze członków FED w tym tygodniu będą analizowane przez handlowców, ponieważ mają oni możliwość poruszenia iglicy polityki FED” – powiedział Matt Simpson, starszy analityk rynku w City Index.
  • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX) i szanghajskiej (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Platyna i pallad

  • Chiny importowały 1,44 miliona uncji platyny w pierwszych sześciu miesiącach roku, co jest skutkiem przepisów. Chiny będą zwiększać ilość platyny w katalizatorach ciężkich pojazdów ze względu na bardziej rygorystyczne normy emisji.
  • Globalna podaż platyny ma spaść w tym roku o -8%. Obawy o recesję obniżyły także popyt na platynę, prognozuje się, że w 2022 roku będzie nadwyżka na rynku platyny wynosząca 974 tysiące uncji.

Miedź

  • Sytuację na rynku miedzi omawiam w programie z 5 września.

Pozostałe metale przemysłowe

  • Szwajcarska huta Stahl Gerlafingen uzyskała zgodę organów regulacyjnych na skrócenie czasu pracy pracowników, aby zmagać się z gwałtownie rosnącymi rachunkami za energię. Miesięczny koszt energii wzrósł dwunastokrotnie.
  • ArcelorMittal poinformował, że wyłączy jeden z dwóch pieców w swojej hucie w niemieckim mieście Brema do odwołania od końca września, powołując się na gwałtownie rosnące koszty gazu, słaby popyt na rynku i negatywne perspektywy gospodarcze. Drugi co do wielkości producent stali na świecie zapowiedział, że od czwartego kwartału tego roku zamknie również zakład bezpośredniej redukcji w swojej fabryce stali w Hamburgu, jednocześnie utrzymując pracowników w krótszych godzinach pracy w obu zakładach. „Wysokie koszty gazu i energii elektrycznej mocno obciążają naszą konkurencyjność. Ponadto od października obowiązywać będzie planowana przez niemiecki rząd opłata za gaz, która jeszcze bardziej nas obciąży. Dzięki dziesięciokrotnemu wzrostowi cen gazu i energii elektrycznej, który musieliśmy zaakceptować w ciągu kilku miesięcy, nie jesteśmy już konkurencyjni na rynku, który jest w 25% zasilany przez import. Widzimy pilną potrzebę podjęcia działań politycznych w celu obniżenia cen energii kontroli natychmiast” – Reiner Blaschek, dyrektor generalny ArcelorMittal Niemcy. Przemysł stalowy jest obok przemysłu chemicznego, aluminiowego, papierniczego i cementowego jednym z najbardziej energochłonnych sektorów.
  • Holenderski producent aluminium Aldel powiedział, że wstrzymuje większą produkcję, dołączając do rosnącej listy firm, które ograniczają lub wstrzymują produkcję w Europie z powodu niebotycznie wysokich cen energii.
  • Novelis (spółka zależna indyjskiego Hindalco), jeden z największych na świecie nabywców aluminium, nie zaakceptuje rosyjskiego metalu w potencjalnych nowych umowach na dostawy do europejskich fabryk od 2023 r. Rosyjska firma Rusal jest trzecim co do wielkości na świecie producentem metalu wykorzystywanego w branży transportowej, opakowaniowej i budowlanej. Konsumenci i producenci aluminium zazwyczaj jesienią zawierają umowy na przyszły rok. „Podczas gdy niektórzy konsumenci zmienili w tym roku swoją politykę zakupową, jako firma pozostajemy niesankcjonowani i czekamy na kontynuację istniejącej działalności, a także na nawiązanie nowych relacji w 2023 r.” – powiedział Rusal.

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *