aktualności – 4 sierpnia 2020

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

z powodu urlopu programu brak 🙁

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

  • Zapasy olejów roślinnych w USA (część danych zastrzeżona):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

  • Ceny produktów rolnych jakie otrzymywali amerykańscy farmerzy w czerwcu 2020:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

  • Raport Crop progress z 3 sierpnia 2020:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

  • Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) zidentyfikował kilkanaście gatunków roślin, od powoju po musztardę, w workach z niezamówionymi nasionami, które trafiają do skrzynek pocztowych tysięcy Amerykanów, głównie z Chin. Wykryto także nieznaną chemię na nasionach, która jest prawdopodobnie środkiem owadobójczym lub grzybobójczym. Mimo to USDA odradza sianie tych nasion, ponieważ mogą być to odmiany roślin, które będą szkodzić lokalnym odmianom. Podobne paczki otrzymują także rolnicy z Kanady, Wielkiej Brytanii (opisane w deklaracji celnej jako kolczyki) czy w Polsce.

Kawa

  • Szacuje się, że nadpodaż kawy w sezonie 2020/21 wyniesie 5 mln 60-kg worków (+170,27% s/s). Wynika to przede wszystkim z pandemii koronawirusa, która w wielu krajach doprowadziła do zamknięcia lub ograniczenia działalności kawiarni i restauracji, stosujących dobrej jakości arabikę, zwiększając nieco popyt na kawy dostępne w sklepach, które zazwyczaj zawierają większe ilości robusty. Drugi powód to oczywiście nadpodaż z Brazylii – w sezonie 2020/21 w Brazylii ma zostać wyprodukowane rekordowe 68 mln 60-kg worków. Dzięki temu na rynku może zabraknąć około 1 miliona 60-kg worków robusty przy jednoczesnej nadpodaży arabiki o ~5,9 mln 60-kg worków. Wielkość deficytu robusty może się zwiększyć w związku z ograniczeniami gospodarczymi pojawiającymi się w Wietnamie – największym producencie robusty na świecie, którego szacunkowa produkcja kawy w sezonie 2020/21 ma wynieść 29,2 mln 60-kg worków.
  • Prognozy cen kawy mówią o $c120/lb za kawę arabika na koniec 2020 roku (-7,47% r/r), podczas gdy ceny robusty mają zakończyć rok w okolicy $1 390/t (+2,66% r/r).
  • Lipcowy eksport kawy z Brazylii wyniósł 167,8 tysięcy ton czyli 2,797 miliona 60-kg worków (-4,1% r/r).
  • Zapasy kawy w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

  • Zaktualizowane prognozy dla rynku cukru, uwzględniające ostatni spadek prognoz na produkcję w Tajlandii jak i pandemię koronawirusa są znacznie gorsze niż te sprzed paru miesięcy. Mediana prognozowanych cen cukru na koniec roku to $c12/lb. Z kolei z prognoz deficytu 1,15 mln ton zostało mniej niż zero, bowiem prognozuje się nadpodaż 3,5 mln ton w sezonie 2020/21. Tu oczywiście nie bez znaczenia jest przesunięcie produkcji w Brazylii z etanolu na cukier – prognozuje się, że w sezonie 2020/21 na cukier trafi 47% trzciny cukrowej (poprzednia prognoza zakładała 36,5%). Dotychczas produkcja cukru w ​​środkowo-południowej Brazylii wyniosła 36,8 mln ton, w porównaniu z 29,4 mln spodziewanych w styczniu. Z kolei prognozowana produkcja w Indiach wzrosła z 31,1 mln ton do 31,8 mln ton, co oczywiście zmniejszy import cukru przez ten kraj, zwłaszcza że na skutek pandemii spadła konsumpcja.
  • Lipcowy eksport cukru z Brazylii wyniósł 3,48 mln ton (+91,2% r/r).

Kakao

  • Szacuje się, że ceny kakao na koniec roku w Nowym Jorku zamkną się w okolicy $2 200/t (-13% r/r). Wynika to z nadpodaży rynkowej wywołanej koronawirusem oraz zmianą perspektyw rynkowych na sezon 2020/21: miało być 5 tysięcy ton globalnego deficytu (prognoza sprzed pandemii), będzie około 220 tysięcy ton nadpodaży. Również perspektywy bieżącego sezonu (2019/20) uległy pogorszeniu: zamiast 70 tysięcy ton deficytu spodziewane jest 35 tysięcy ton nadpodaży. Od przyszłego roku wchodzi także w życie LID czyli stała premia w wysokości $400/tonę na Wybrzeżu Kości Słoniowej i Ghanie, wprowadzona w lipcu ubiegłego roku do całej sprzedaży kakao na sezon 2020/21. Ma to zagwarantować hodowcą kakao wypłaty na poziomie 70% ceny minimalnej kakao ustalonej na $2 600/t – zdaniem krytyków opłaty, może ona wywołać nadprodukcję ziaren kakaowca.Według sondaży produkcja kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej w sezonie 2020/21 wzrośnie do 2,24 miliona ton (+4,19% s/s), a w Ghanie produkcja w sezonie 2020/21 ma wynieść 860 000 ton (+7,5% s/s).
  • Zapasy kakao w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Bawełna

  • Konsumpcja bawełny w USA – czerwiec 2020 (dane o konsumpcji Extra long staple w maju i czerwcu 2020 zastrzeżono):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

  • Zapasy bawełny w USA – czerwiec 2020:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pszenica

  • Szacuje się, że zbiory pszenicy w sezonie 2020/21 w Brazylii osiągnąć rekordowe 7,34 mln ton (+42,52% s/s). Poprzedni rekord zbiorów pszenicy padł w 1987 roku, kiedy to Brazylia zebrała 6,13 mln ton. Oznaczać to może spadek importu pszenicy, której konsumpcję szacuje się na 12,5 mln ton rocznie. Brazylia jest jednym z największych importerów pszenicy, w 2019 roku będąc na 4 miejscu na świecie. Prognozuje się, że tegoroczny import wyniesie 7,1–7,3 mln ton.
  • Na dzień 30 lipca 2020 Ukraina zebrała zboża z 48% obsianego areału, w tym 18,3 mln ton pszenicy oraz 6,9 mln ton jęczmienia. Szacuje się, że zbiory zbóż na Ukrainie w 2020 roku wyniosą ~68 mln ton (-9,45% r/r).
  • Przerób pszenicy na mąkę w USA w Q2 2020:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kukurydza

  • USDA potwierdziło, że chińscy kupcy zarezerwowali największy pojedynczy zakup kukurydzy w USA, kupując 1,937 miliona ton w ubiegłym tygodniu. Chęć wypełnienia zobowiązań zawartych w „fazie pierwszej” umowy handlowej USA–Chiny podpisanej w styczniu jest widać silniejsza niż ostatnie napięcia polityczne pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata.
  • Lipcowy eksport kukurydzy z Brazylii wyniósł 4,15 mln ton (-29,66% r/r).
  • Przerób kukurydzy na alkohol w USA (czerwiec 2020):

    źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Soja

  • Petrobras jest gotowy do produkcji odnawialnego oleju napędowego z soi lub innych olejów jadalnych na skalę komercyjną i po uzyskaniu pozwolenia na sprzedaż będzie rozwijał inwestycje w tym segmencie. Testy obejmowały rafinację 2 milionów litrów oleju sojowego w jednej ze swoich południowych rafinerii, uzyskując 40 milionów litrów odnawialnego oleju napędowego. Ta technologia ma obniżyć emisję CO2 z rafinerii Petroleo Brasileiro S.A., co wpisuje się w cele spółki jakim jest obniżenie emisji CO2 z rafinerii o 16% do 2025 roku. Soja jest obecnie podstawą ponad 70% biodiesla produkowanego w kraju. Wprowadzenie nowego rodzaju paliwa, które mogłoby wpłynąć na popyt na soję, budzi kontrowersje w branży. Odnawialny olej napędowy i biodiesel mają różne składy, w tym zawartość procentową oleju sojowego.
  • Dane Energy Information Administration (EIA) z USA pokazały w piątek, że ilość oleju sojowego użytego do produkcji biodiesla w maju wzrosła do 778 milionów funtów (352,9 miliona kg), w porównaniu z 672 milionami funtów w kwietniu.
  • Argentyński prezydent Alberto Fernandez poinformował na Twitterze o zakończeniu działań mających umożliwić rządowi przejęcie bankrutującego giganta sojowego Vicentina. Firma znajduje się w postępowaniu upadłościowym od 2019 roku.
  • Lipcowy eksport soi z Brazylii wyniósł 10,37 mln ton (+39,38% r/r).
  • Kruszenie soi w USA (czerwiec 2020):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Lipcowy eksport wołowiny z Brazylii wyniósł 169,2 tysiąca ton (+27,0% r/r).
  • Lipcowy eksport drobiu z Brazylii wyniósł 337,5 tysiąca ton (-9,2% r/r).
  • Lipcowy eksport wieprzowiny z Brazylii wyniósł 90,2 tysiąca ton (+46,7% r/r).

Ropa naftowa

  • Liczba aktywnych odwiertów ropy naftowej w USA spadła w ubiegłym tygodniu o jeden, pozostawiając 180 punktów (-76,6% r/r) wydobywających czarne złoto.
  • Indonezja ogłosiła w weekend, że dokonała zmian w prawie z 2017 r., które zapewni inwestorom naftowym i gazowym wybierać między różnymi umowami o podziale kosztów, w tym systemami „zwrotu kosztów” i „podziału brutto” w celu pobudzenia inwestycji poszukiwania i wydobywania surowców energetycznych. Poprzednie przepisy (z 2017 r.) przerzucały wszystkie koszty poszukiwania na inwestorów w zamian za większy udział w wydobywanych surowcach. Indonezja posiada potwierdzone rezerwy na poziomie 3,2 mld baryłek ropy naftowej, 98 bilionów stóp sześciennych gazu ziemnego (~1% gazu ziemnego na świecie), a także 46 bilionów stóp sześciennych gazu łupkowego i 7,9 miliarda baryłek ropy łupkowej. W 2019 roku Indonezja wydobywała 746,3 tysiąca baryłek ropy dziennie oraz 5,912 milionów stóp sześciennych gazu ziemnego dziennie.
  • Średnia cena ropy WTI w fizycznej dostawie w USA 3 sierpnia 2020 wynosiła $31,49/baryłkę.
  • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 31 lipca 2020 wynosiły 45,29 mln baryłek (+6,81% t/t).
  • Wenezuela w lipcu 2020 wyeksportowała 388 100 baryłek ropy naftowej i paliwa dziennie (+1,8% m/m; -60% r/r). Ponad 30% eksportu trafiło do Indii, które uzyskały zgodę od Departamentu Stanu USA na import wenezuelskiej ropy naftowej w zamian za olej napędowy. Wenezuela wyeksportowała również 88 065 baryłek dziennie do Europy i 85 260 baryłek dziennie na Kubę. Import paliw spadł do 19 tysięcy baryłek dziennie (-70% m/m).

eksport ropy naftowej z Wenezueli; źródło: Reuters Eikon

Gaz ziemny i węgiel

  • Ostatni tydzień lipca przyniósł zwiększenie aktywnych odwiertów gazowych aż o trzy punkty – do poziomu 71 aktywnych odwiertów (-58,7% r/r).
  • Eksport skroplonego gazu ziemnego z USA ma wzrosnąć w sierpniu, co jest sporym zaskoczeniem dla rynków po anulacji ponad 100 ładunków LNG z USA w 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa. Szacuje się, że eksport będzie wzrastał z obecnych 4,0 miliardy stóp sześciennych dziennie (bcfd) na początku sierpnia (+21,2% m/m) w stronę lutowego rekordu na poziomie 8,7 bcfd. Jednocześnie wzrost cen został podyktowany prognozami upałów pod koniec sierpnia w USA, co naturalnie zwiększa zapotrzebowanie na energię elektryczną – od 2015 roku gaz ziemny ma największy udział w produkcji energii elektrycznej w USA.
  • Azjatyckie ceny skroplonego gazu ziemnego (LNG) w ubiegłym tygodniu na wrześniowe dostawy wzrosły do średniego poziomu $2,7/mmBtu (+10,2% t/t; -36% r/r). Choć wciąż niektóre transakcje są zawierane po znacznie niższych cenach: SOCAR Trading zaoferował cenę około $2,20/mmBtu w przetargu spotowym pakistańskiej firmy na dostawę LNG w sierpniu. Powoli też zaczyna się poszukiwanie ładunków z dostawami w przyszłym roku, m. in. chilijskie konsorcjum GNL Chile chce kupić pięć ładunków z dostawą w 2021 r.
  • UOKiK poinformował o nałożeniu na Gazprom kary w wysokości $57 mln za brak współpracy w postępowaniu w sprawie projektu Nord Stream 2. Polska postrzega Nord Stream 2, który podwoiłby rosyjskie możliwości eksportowe gazu przez Morze Bałtyckie, jako zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy, twierdząc, że wzmocni pozycję rynkową Gazpromu, który zarządza gazociągiem współfinansowanym przez niemiecki Uniper i BASF Wintershall, anglo-holenderską firmę Shell oraz austriackie OMV i Engie.
  • Globalne moce wytwórcze opalane węglem spadły netto o 2,9 gigawata (GW) w pierwszej połowie 2020 roku. Chiny zbudowały w tym roku ponad połowę nowych elektrowni węglowych na świecie i odpowiadały za 90% nowej planowanej mocy. Podczas gdy udział węgla w całkowitym zużyciu energii w Chinach spadł w zeszłym roku poniżej 58%, co stanowi spadek o ponad 10 punktów procentowych od 2012 r., ale wciąż zużycie węgla rośnie w Chinach.Chiny poinformowały, że większość ich nowych mocy wytwórczych będzie w tym roku pochodzić ze źródeł odnawialnych, ale wyznaczyły również cele umożliwiające uruchomienie kolejnych 60 GW projektów węglowych.
  • Minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że polskie elektrownie odejdą od węgla w 2050 lub 2060 roku. „Nasz plan tworzy z trzech grup energetycznych – Tauron, PGE i Enea – dwa podmioty. Jeden węglowy (oparty na węglu), a drugi nie węglowy. Konsultujemy to z Komisją Europejską.

Energia odnawialna

  • Brazylijska państwowa firma energetyczna Eletrobrasplanuje inwestować 6 miliardów reali (1,1 miliarda dolarów) rocznie do 2035 roku, rozszerzając produkcję i przesyłanie energii, zgodnie z długoterminowym planem strategicznym opublikowanym w sobotę, 1 sierpnia 2020. Gdyby rządowi brazylijskiemu udało się uzyskać zgodę Kongresu na prywatyzację Centrais Eletricas Brasileiras S.A. to wielkość nakładów inwestycyjnych spółki mogłaby ulec podwojeniu do ponad 12,5 mld reali (~$2,3 mld).
  • Australijski oddział Royal Dutch Shell poinformował w poniedziałek, że kupi firmę usług środowiskowych Select Carbon. Ma to na celu realizację długoterminowej strategii dotyczącej redukcji emisji CO2, a także zwiększenia udziału energii odnawialnej w portfolio firmy. Select Carbon specjalizuje się w rozwoju rolnictwa węglowego i zarządza portfelem ponad 70 projektów obejmujących ponad 9 milionów hektarów w całej Australii, jak podaje strona internetowa firmy. Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca roku, Shell nie podał wartości umowy. Shell jest obecny w Australii od przejęcia za $441 mln firmy ERM Power w 2019 roku.

Złoto

  • Zapasy złota w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 31 lipca 2020 wynosiły 1890 kilogramów (bez zmian t/t).

Srebro

  • Zapasy srebra w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 31 lipca 2020 wynosiły 2 137 342 kilogramów (+2,08% t/t).

Metale przemysłowe

  • Australijski producent cyny i miedzi Metals X poinformował, że przyjmuje oferty na zakup miedziowej części swojego portfolio. W listopadzie 2019 spółka zawiesiła działalność w swojej Nifty Copper Mine w Australii Zachodniej, ze względu na „nieakceptowalne koszty wydobycia” miedzi.
  • Chilijskie Codelco w pierwszej połowie 2020 roku zwiększył produkcję do 744 000 ton miedzi (+4,7% r/r). Zyski przed opodatkowaniem w Q1-Q2 2020 wyniosły $380 mln (+20% r/r).
  • W lipcu sprzedaż koparek w Chinach wzrosła o ponad 40% /r, podał Shanghai Securities News, wskazując na silny sektor budowlany, który zużywa metale, zwłaszcza stal i miedź. Zapotrzebowanie na maszyny budowlane może pozostać stabilne do końca 2020 roku.
  • Zapasy miedzi w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 31 lipca 2020 wynosiły 159 513 ton (+1,16% t/t).
  • Zapasy aluminium w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 31 lipca 2020 wynosiły 221 819 ton (-0,31% t/t).
  • Zapasy cynku w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 31 lipca 2020 wynosiły 88 347 ton (-0,94% t/t).
  • Zapasy niklu w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 31 lipca 2020 wynosiły 34 215 ton (+4,62% t/t).
  • Zapasy cyny w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 31 lipca 2020 wynosiły 3 283 ton (+12,01% t/t).
  • Zapasy metali w magazynach London Metal Exchange (LME) na dzień 31 lipca 2020:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

  • Zmiana procentowa zapasów metali w magazynach London Metal Exchange (LME) na dzień 31 lipca 2020:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Publikacje wyników finansowych notowanych w USA spółek surowcowych w okresie3-7 sierpnia:

3 sierpnia 2020:

  • Centennial Resource Development
  • Continental Resources
  • CSI Compressco
  • CVR Energy
  • Kosmos Energy
  • Marathon Petroleum
  • Mplx
  • Noble Energy Inc
  • Range Resources
  • Viper Energy Partners
  • Williams Companies

4 sierpnia 2020:

  • BP
  • Berry Petroleum Company
  • Callon Petroleum Company
  • Delek US
  • Devon Energy
  • EnLink Midstream
  • Franks International
  • Gibson Energy
  • Gulfport Energy Corporation
  • NuStar Energy L.P.
  • Pioneer Natural Resources
  • Plains All American Pipeline
  • USA Compression Partners

5 sierpnia 2020:

  • Amplify Energy
  • Cimarex Energy
  • Comstock Resources
  • DCP Midstream
  • Enable Midstream Partners
  • Falcon Minerals
  • Geopark
  • Holly Energy Partners, L.P.
  • Laredo Petroleum
  • Marathon Oil Corp.
  • Noble Corporation
  • Parsley Energy
  • PDC Energy
  • Rattler Midstream
  • Talos Energy
  • Tc Pipelines

6 sierpnia 2020:

  • Bonanza Creek Energy
  • Canadian Natural Resources
  • EOG Resources
  • HollyFrontier
  • Kimbell Royalty Partners
  • Magnolia Oil & Gas
  • Murphy Oil
  • Pacific Drilling
  • Pembina Pipeline
  • Ramaco Resources
  • Targa Resources

7 sierpnia 2020:

  • Enerplus
  • FutureFuel Corporation

Omówienie aktualności

Z powodu urlopu programu rynkowego brak – wracamy z programem 10 sierpnia 2020! Oczywiście na moim osobistym kanale YouTube.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *