Dzień niepodległości w USA (tej, za którą walczył m.in. Kościuszko czy Pułaski, nie tej z Willem Smithem 😉 ), więc sporo braków na rynku, tak w notowaniach jak i w kapitale… Ale aktualności wpadają, jak i program o 14:00!!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- raporty USDA
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- bawełna
- pszenica
- kukurydza
- ryż
- soja
- pozostałe rośliny oleiste
- pozostałe zboża
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- złoto
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- stany magazynowe metali przemysłowych
- program Surowcowe info
Raporty USDA
- USDA zapowiedziało, że przeprowadzi ponowne badanie plantatorów w niektórych stanach północnych po tym, jak deszczowa wiosenna pogoda opóźniła prace polowe.
- Zapasy zbóż w USA na dzień 1 czerwca 2022 (USDA):
- Ceny jakie otrzymywali amerykańscy farmerzy za swoje produkty w maju 2022 (USDA):
Ogólne informacje
- Pierwszy statek towarowy opuścił okupowany przez Rosję ukraiński port Berdiańsk. Port został rozminowany, a statek przewożący 7 000 ton zboża trafi do „przyjaznych krajów”. Ukraina oskarżyła Rosję o kradzież zboża z terytoriów zajętych przez siły rosyjskie od czasu inwazji rozpoczętej pod koniec lutego. Kreml zaprzeczył, jakoby Rosja ukradła jakiekolwiek ukraińskie zboże. Na początku tego miesiąca minister obrony Rosji poinformował, że kontrolowane przez siły rosyjskie ukraińskie porty Berdiańsk i Mariupol są gotowe do wznowienia dostaw zboża. Kraje zachodnie oskarżyły Rosję o stwarzanie ryzyka globalnego głodu poprzez powstrzymywanie Ukrainy od eksportu zboża przez jej porty czarnomorskie. Moskwa odmawia odpowiedzialności za międzynarodowy kryzys żywnościowy, obwiniając zachodnie sankcje.
- Ukraina zwróciła się do Turcji o zatrzymanie i aresztowanie statku towarowego Zhibek Zholy pod banderą rosyjską, przewożącego ładunek ukraińskiego zboża zabrany z okupowanego przez Rosję portu Berdiańsk. Wg ukraińskiego MSZ, powołując się na informacje otrzymane od administracji morskiej kraju, na statku znajduje się ~4 500 ton zboża z Berdiańska, które według urzędnika należało do Ukrainy. Ukraińska Prokuratura Generalna zwróciła się do Turcji o „przeprowadzenie inspekcji tego statku morskiego, pobranie próbek zboża do badań kryminalistycznych, żądanie informacji o lokalizacji źródła zboża”.
- We Francji rząd prowadził rozmowy z przedstawicielami przemysłu, w tym Intercereales, w celu zaproponowania rozwiązań w sprawie eksportu 20 mln ton zboża zgormadzonego na Ukrainie. UE mogłaby potencjalnie zakupić 2-3 miliony ton zbóż do tymczasowego przechowywania w państwach członkowskich graniczących z Ukrainą, zanim zostaną częściowo wyeksportowane do krajów potrzebujących, powiedział prezes Intercereales Jean-Francois Loiseau. „To pozwoliłoby Komisji Europejskiej płacić ukraińskim rolnikom, a więc ukraińscy rolnicy mieliby pieniądze na zakup nasion, nawozu i paliwa, a to pozwoliłoby wielu krajom, które są w katastrofalnej sytuacji… otrzymywać darowizny żywnościowe od Unii Europejskiej na dużą skalę” – powiedział Loiseau. Dodał, że takie ilości wymagałyby „zarządzania logistycznego w stylu wojskowym” z udziałem dużych firm lub ewentualnie armii. Opcją są także plastikowe worki silosowe lub starannie ułożone stosy na zewnątrz mogą być opcjami tymczasowego przechowywania ziarna w okresie letnim.
- Brazylijski import nawozów w czerwcu wzrósł do 4,15 mln ton (+18,6% r/r). Dane sugerują, że Brazylia, która importuje około 85% swoich potrzeb nawozowych, powinna mieć wystarczającą ilość tych nakładów, aby we wrześniu zacząć sadzić letnie rośliny, takie jak soja i pierwsza kukurydza. Według danych opracowanych przez Souza jest to najwyższy wolumen importu w czerwcu w ciągu ostatnich pięciu lat, a także drugi miesiąc z rzędu, w którym import przekroczył 4 mln ton.
- Cargill, jedna z największych na świecie firm czarterujących statki, ma na początku przyszłego roku dodać do statku najnowocześniejsze żagle, aby sprawdzić, czy energia wiatrowa może obniżyć emisję dwutlenku węgla. Około 90% światowego handlu jest transportowane drogą morską, a żegluga odpowiada za prawie 3% światowych emisji CO2, jednak działacze na rzecz ochrony środowiska twierdzą, że wysiłki sektora zmierzające do ograniczenia emisji są powolne. Cargill rozpocznie testy statku do przewozu suchych ładunków masowych z dwoma żaglami wiatrowymi w pierwszym kwartale 2023 r. „Na pokładzie będzie ładunek, nie będą to próby morskie, ale rzeczywiste wykorzystanie komercyjne. Możemy chcieć wykorzystać okres od trzech do sześciu miesięcy, aby zobaczyć, jak to działa, a następnie być gotowym na naciśnięcie spustu na dodatkową serię statków, a to będzie zależeć od dostępności odpowiednich statków”. W pełni zoptymalizowana pod kątem wiatru jednostka może obniżyć emisję o 30%. „Nigdy wcześniej nie robiono tego z twardymi skrzydłami dla statku komercyjnego tej wielkości” – powiedział Dieleman, dodając, że Cargill badał również możliwości łączenia energii wiatrowej z paliwami o zerowej emisji dwutlenku węgla. Cargill czarteruje od 600 do 700 statków, z których 90% to suche ładunki masowe, a reszta to tankowce. W roku podatkowym 2021/2022 (czerwiec-maj) całkowita wielkość przewiezionych przez firmę Cargill ładunków morskich wzrosła do 240 mln ton (+9,1% s/s).
- Europejscy operatorzy sieci są gotowi do natychmiastowego wdrożenia długoterminowego planu włączenia państw bałtyckich, które polegają na rosyjskiej sieci, do systemu Unii Europejskiej w przypadku odcięcia ich przez Moskwę. Trzydzieści lat po odłączeniu się od byłego Związku Radzieckiego i 17 lat po wejściu do Unii Europejskiej państwa bałtyckie Estonia, Łotwa i Litwa są nadal zależne od Rosji, aby zapewnić sobie stabilne dostawy energii. Kraje bałtyckie mają od dawna plan, aby do 2025 r. stać się częścią europejskiej zdecentralizowanej sieci sieci elektroenergetycznej, znanej jako ENTSO-E. Źródła podały, że w razie potrzeby można je wdrożyć natychmiast, w ramach planów awaryjnych opracowanych przez ENTSO-E na taką ewentualność. Zarówno rosyjski, jak i kontynentalny system europejski działają z częstotliwością 50 Hz, ale podczas gdy system rosyjski jest zarządzany z Moskwy, sieci kontynentalnej Europy są zdecentralizowane, co oznacza, że każdy krajowy operator sieci jest odpowiedzialny za utrzymanie stabilności swojego systemu. Jednak w nagłych wypadkach osoby z systemu europejskiego mogą udzielić pomocy. Już w marcu UE i Ukraina połączyły swoje sieci – 2–1/5 lat wcześniej niż planowano – umożliwiając Ukrainie otrzymanie awaryjnego zasilania z Europy, gdyby ataki rosyjskie spowodowały awarie. Idealnie byłoby, gdyby kraje bałtyckie odłączyły się od rosyjskiej sieci dopiero w 2025 r., po zakończeniu inwestycji ponad $1,68 mld wydanych na modernizację infrastruktury. Litwa w zeszłym roku zainstalowała i pomyślnie przetestowała sprzęt do połączenia bałtyckiej sieci energetycznej z Polską, członkiem ENTSO-E.
- Prawdopodobnie w tym tygodniu w Teksasie (USA) zostanie pobity nowy rekord zapotrzebowania na energię elektryczną. W czerwcu kilkakrotnie pobijano rekordy zapotrzebowania. Electric Reliability Council of Texas (ERCOT), która obsługuje sieć dla ponad 26 milionów klientów, reprezentujących około 90% obciążenia energetycznego stanu, stwierdziła, że ma wystarczające zasoby energii, aby zaspokoić całe zapotrzebowanie. Prognozowane zużycie energii przez ERCOT wzrosło do 77 861 megawatów (MW) w dniu 6 lipca i 78 532 MW w dniu 7 lipca, co stanowiłoby najwyższy poziom w historii, przebijając zapotrzebowanie wynoszące 76 592 MW w dniu 23 czerwca 2022. Aby sprostać temu zapotrzebowaniu, ERCOT spodziewa się, że nowe elektrownie wiatrowe i słoneczne dodane w ciągu ostatniego roku zwiększą dostępne zasoby tego lata do 91 392 MW.
- Argentyna rozwiązała problem protestu kierowców ciężarówek, znacznie zwiększając dostawy zbóż do portów w Rosario.
Kawa
- Dealerzy twierdzą, że około 35% brazylijskiej kawy na bieżący sezon zostało zebranych do 21 czerwca, co jest tempem poniżej średniej z powodu nierównomiernego dojrzewania owoców i trudności ze znalezieniem siły roboczej w niektórych regionach.
- Eksport ziaren kawy Sumatra robusta z Indonezji w maju wzrósł do 12 047 ton (+27,26% r/r).
- Zapasy kawy w magazynach ICE spadły ósmy tydzień z rzędu (-101,1k t/t), w sezonie 2020/21 spadły (-5,6k t/t). Zapasy kawy są o -60,64% s/s. To najniższy poziom od 2000 roku.
Cukier
- Areał zasiewów buraków cukrowych w USA wyniósł 1,178 mln akrów (+1,59% s/s).
- Areał zasiewów trzciny cukrowej w USA wyniósł 0,924 mln akrów (-1,17% s/s).
- Indyjskie sadzenie trzciny cukrowej wyniosło 5,3 mln ha (b/z s/s).
Kakao
- Kakao jest pod presją z powodu obaw, że gwałtownie rosnąca inflacja może spowolnić globalny wzrost i zmniejszyć popyt na luksusowe artykuły, takie jak czekolada. Deszcz u czołowego producenta Wybrzeża Kości Słoniowej pomaga w rozwoju nadchodzącej głównej uprawy.
- Barry Callebaut wstrzymał produkcję w swoim zakładzie w Wieze w Belgii, który, jak twierdzi, jest największą na świecie fabryką czekolady, po odkryciu salmonelli na partii produkcyjnej w poniedziałek.
- Zapasy kakao w magazynach ICE wzrosły drugi tydzień z rzędu (+7,32k t/t), w poprzednim sezonie wzrosły (+69,6k t/t). Zapasy są w tym sezonie o -4,75% s/s niższe.
Bawełna
- Areał zasiewów bawełny w USA wyniósł 12,478 mln akrów (+11,26% s/s).
- Indyjski obszar obsadzony bawełną wyniósł 6,4 mln ha (+3,23% s/s).
Pszenica
- Areał zasiewów pszenicy jarej w USA wyniósł 13,086 mln akrów (+0,24% s/s).
- W danych o podaży i popycie Komisja Europejska ustaliła użyteczną produkcję pszenicy zwyczajnej lub pszenicy miękkiej w UE na 125,0 mln ton (-3,92% s/s), co oznacza spadek z 130,4 mln prognozowanych miesiąc temu. W towarzyszącej prezentacji Komisja przytoczyła obniżone plony dla kilku krajów, w tym Francji, Polski, Rumunii i Hiszpanii. Komisja utrzymała jednak niezmienioną prognozę eksportu pszenicy miękkiej z UE w latach 2022/23 na poziomie 38 mln ton, co byłoby rekordem dla UE.
- Oczekuje się, że produkcja pszenicy miękkiej w Rumunii spadnie w przyszłym sezonie do 9,31 mln ton z ubiegłorocznego rekordu 11,15 mln ton z powodu suchej pogody w całym cyklu wzrostu, prognozuje francuski Agritel. Rumunia jest jednym z największych sprzedawców zbóż w Unii Europejskiej i aktywnym eksporterem na Bliski Wschód, głównie do Egiptu. Krajowe uprawy pszenicy ucierpiały z powodu suchych warunków podczas siewu, które były jeszcze bardziej widoczne wiosną, zmniejszając oczekiwane plony pszenicy do 4,4 z 5,21 ton z hektara w 2021 r.
Kukurydza
- USDA podało, że zasiewy kukurydzy objęły 89,921 mln akrów (-3,68% s/s), podczas gdy analitycy prognozowali 89,861 mln akrów.
Ryż
- Indyjscy rolnicy obsiali w tym sezonie 4,3 miliona hektarów ryżem (-27% s/s). to skutek niższych opadów deszczu w czerwcu. Biuro pogodowe określa średnie opady jako od 96% do 104% 50-letniej średniej wynoszącej 87 cm dla całego czteromiesięcznego sezonu rozpoczynającego się w czerwcu. Deszcze od 90% do 96% są uważane za poniżej średniej. „Bengal Zachodni, Odisha i Chhattisgarh potrzebują od dwóch do trzech dobrych okresów deszczu, w przeciwnym razie może to mieć wpływ zarówno na obszar, jak i na produktywność” – powiedział jeden z handlowców z Bombaju. Sadzenie ryżu może wzrosnąć, ale niskie opady mogą wpłynąć na plony.
- Areał zasiewów ryżu w USA wyniósł 2,343 mln akrów (-7,46% s/s).
Soja
- USDA podało, że zasiewy soi objęły 88,325 mln akrów (+1,30% s/s), podczas gdy analitycy prognozowali 90,446 mln akrów.
- Indyjski obszar zasiewów soi wyniósł 3,0 mln ha (b/z s/s).
Pozostałe rośliny oleiste
- Indonezja podniosła w sobotę kwoty eksportowe oleju palmowego, umożliwiając firmom, które sprzedały olej palmowy w kraju, eksport siedmiokrotnie większy od ich krajowej sprzedaży począwszy od 1 lipca. Koordynujący minister ds. gospodarki morskiej i inwestycji Luhut Pandjaitan powiedział również, że rząd zrealizuje plan podniesienia obowiązkowej mieszanki biodiesla do 35% lub 40%, w zależności od podaży i ceny surowego oleju palmowego, z obecnych 30%.
- Areał zasiewów rzepaku w USA wyniósł 1,958 mln akrów (-9,01% s/s).
- Areał zasiewów słonecznika w USA wyniósł 1,667 mln akrów (+29,37% s/s).
Pozostałe zboża
- Areał zasiewów sorgo w USA wyniósł 6,305 mln akrów (-13,69% s/s).
- Areał zasiewów owsa w USA wyniósł 2,392 mln akrów (-6,20% s/s).
- Areał zasiewów jęczmienia w USA wyniósł 3,046 mln akrów (+14,51% s/s).
- Areał zasiewów żyta w USA wyniósł 2,17 mln akrów (+1,73% s/s).
Ropa naftowa
- Ponad dwa tygodnie protestów w Ekwadorze spowodowały, że państwowa firma naftowa Petroecuador straciła 1,99 mln baryłek ropy, a koszty spółki to ponad $512 mln. W czwartek rząd prezydenta Guillermo Lasso i rdzenni przywódcy podpisali pakt mający na celu zakończenie kryzysu. W tym tygodniu Petroecuador chce osiągnąć 90% wydobycia sprzed protestów. „Znaleźliśmy obiekty zniszczone, zdewastowane” – powiedział menedżer Petroecuador, Italo Cedeno, na konferencji prasowej.
- Prezydent USA Joe Biden powiedział, że nie będzie bezpośrednio naciskał na Arabię Saudyjską, aby zwiększyła wydobycie ropy naftowej w celu ograniczenia gwałtownie rosnących cen ropy, gdy spotka się z saudyjskim królem i księciem koronnym podczas wizyty w przyszłym miesiącu. Biden powiedział również na konferencji prasowej w Hiszpanii, że Amerykanie będą musieli znosić wysokie ceny gazu „tak długo, jak trzeba”, aby odeprzeć inwazję rosyjskiego prezydenta Władimira Putina na Ukrainę.
- OPEC+ potwierdził zwiększenie limitu wydobycia w lipcu i sierpniu o 648 tysięcy baryłek dziennie, ale nie skomentował polityki organizacji od września.
- OPEC w czerwcu nie zrealizował wzrostu wydobycia ropy. Sumaryczna produkcja wyniosła 28,52 mln baryłek dziennie, czyli spadek o 0,1 mln baryłek względem majowych danych. Produkcja w krajach OPEC miała wzrosnąć w czerwcu o 0,275 mln baryłek. Zgodność OPEC z zapowiedzianymi cięciami wyniosła 253% w czerwcu (+75 pp m/m). Najwyższy spadek podaży pochodził z Libii (-0,17 mln baryłek – kraj jest zwolniony z cięć produkcji ze względu na wojnę domową), kolejne miejsce to Nigeria (-0,1 mln baryłek), a także Irak. Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kuwejt dodały łącznie 0,13 mln baryłek, z czego produkcja w Arabii Saudyjskiej była o ponad 0,1 mln baryłek dziennie niższa od limitu.
- Siedemdziesięciu czterech norweskich pracowników offshore na platformach Equinor: Gudrun, Oseberg South i Oseberg East zastrajkuje od 5 lipca. Oznacza to ograniczenie norweskiej produkcji ropy naftowej o ~4%. Oświadczenie Lederne, najmniejszego z trzech norweskich związków zawodowych pracowników naftowych, reprezentującego głównie kadrę kierowniczą uważaną za kluczową dla operacji, nastąpiło po głosowaniu jego członków za odrzuceniem umowy płacowej wynegocjowanej z firmami naftowymi. Lederne, który negocjuje w imieniu 1300 członków, powiedział, że planowany strajk nie będzie miał praktycznie żadnego wpływu na produkcję gazu w czasie ograniczonej podaży w Europie, ponieważ dotknięte platformy prawie wyłącznie produkują ropę. Gudrun wyprodukował 45 700 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boed) w 2021 r., podczas gdy Oseberg East wyprodukował 5 600 boed, a Oseberg South 32 000 boed. Członkowie Lederne odrzucili propozycję podwyżki płac od 4% do 4,5%, w porównaniu z podwyżką o 3,7% uzgodnioną w ramach porozumienia ramowego między głównymi organizacjami pracowników i pracodawców w Norwegii w kwietniu, które wyznacza punkt odniesienia dla rozmów o płacach w sektorze w Norwegii. Od tego czasu inflacja w Norwegii przyspieszyła, osiągając w maju 5,7% rok do roku. Agencja statystyczna oczekuje obecnie, że ceny wzrosną o 4,7% w 2022 r., w porównaniu z 3,3% przewidywanym w marcu.
- Shell zawiesił plany sprzedaży swoich lądowych aktywów naftowych w Nigerii, zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego, który stwierdził, że musi poczekać na wynik odwołania w sprawie wycieku ropy w 2019 roku. „Shell z zadowoleniem przyjmuje decyzję nigeryjskiego Sądu Najwyższego o rozpatrzeniu odwołania Shell Petroleum Development Company of Nigeria Ltd (SPDC) w tej sprawie. Do czasu rozstrzygnięcia odwołania SPDC Shell nie będzie postępował w procesie zbywania swoich udziałów w SPDC” – podała londyńska firma w oświadczeniu. Shell chce sprzedać swoje 30% udziałów w SPDC, które również prowadzi, ponieważ joint venture zmaga się z setkami wycieków, które są spowodowane głównie kradzieżami. W przeszłości firma miała do czynienia z szeregiem spraw sądowych dotyczących wycieków ropy. Shell powiedział, że nadal ma „strategiczny zamiar” sprzedaży swoich udziałów w SPDC, jednocześnie kontynuując inwestycje w ropę i gaz na morzu oraz wydobycie gazu na lądzie. W osobnym oświadczeniu Osagie Okunbor, dyrektor zarządzający SPDC i krajowy prezes Shella, powiedział, że joint venture „będzie nadal przestrzegać nakazu Sądu Najwyższego, aby utrzymać status quo”.
- Rosja stworzy firmę, która w obliczu zachodnich sankcji nałożonych na Moskwę przejmie wszystkie prawa i obowiązki Sachalińskiej Spółki Inwestycyjnej Energii. Pięciostronicowy dekret Władimira Putina wskazuje, że decyzja o tym, czy zagraniczni udziałowcy pozostaną w Sachalin Energy Investment Company, konsorcjum zajmującym się rozwojem projektu naftowo-gazowego Sachalin-2 na dalekim wschodzie Rosji należy do rosyjskiego rządu. Udziałowcami w Sachalin 2 jest Gazprom (50% plus jedna akcja), Shell (27,5% minus jedna akcja), Mitsui & Co (12,5%) i Mitsubishi Corp (10%). Gazprom zachowa swoje udziały, ale oczekuje się, że inni akcjonariusze w ciągu miesiąca zwrócą się do rosyjskiego rządu o udziały w nowej firmie. Następnie rząd zdecyduje, czy pozostali akcjonariusze będą mogli zatrzymać udziały. Jeśli nie będą mogli zatrzymać swoich udziałów, rząd sprzeda ich udziały, a dochody zatrzyma na specjalnym rachunku akcjonariusza. Wpływy z tego konta mogą zostać wysłane do udziałowca lub wykorzystane na spłatę nieokreślonych szkód w ramach umowy o podziale produkcji, napisano w dekrecie. Japonia nie opuści projektu Sachalin 2, ważnego dla jej bezpieczeństwa energetycznego, nawet jeśli zostanie poproszona o odejście, powiedział w maju japoński minister przemysłu.
- Indie nałożyły podatek nadzwyczajny na producentów ropy naftowej i rafinerie, którzy zwiększyli eksport produktów, aby skorzystać z wyższych marż zagranicznych, ponieważ rząd stara się zwiększyć lokalną podaż paliw, aby zaspokoić rosnący popyt i zwiększyć dochody federalne. Nowe podatki wraz z restrykcjami eksportowymi ograniczą eksport paliw przez rafinerie Reliance Industries i Nayara Energy, należące częściowo do rosyjskiej Rosneft, i mogą jeszcze bardziej zacieśnić światowe dostawy produktów naftowych i podtrzymać ceny. Prywatne rafinerie Reliance i Nayara były jednymi z największych nabywców indyjskich w tym roku zdyskontowanych rosyjskich dostaw i czerpią duże zyski z ograniczania sprzedaży krajowej i agresywnego zwiększania eksportu paliw, w tym do odbiorców w Europie, gdzie wielu nabywców unika importu rosyjskiej ropy.
- Argentyna, prowincja Neuquen, pod którą znajduje się ogromna łupkowa formacji naftowo-gazowa Vaca Muerta, przyznała dwie nowe koncesje firmie energetycznej Pluspetrol. Obszary koncesyjne to Loma Jarillosa Este i Puesto Silva Oeste, oba o powierzchni około 25 kilometrów kwadratowych, są przeznaczone głównie na produkcję ropy naftowej. Argentyna próbuje zwiększyć krajową produkcję ropy i gazu z Vaca Muerta, aby zastąpić coraz droższy import energii i ocalić uszczuplone rezerwy walutowe. Dąży do tego, aby w dłuższej perspektywie stać się eksporterem skroplonego gazu ziemnego (LNG). Vaca Muerta, obszar wielkości Belgii na południu Patagonii w Argentynie, jest czwartą co do wielkości na świecie rezerwą ropy łupkowej i drugą co do wielkości dla gazu łupkowego. „Kontynuujemy pracę i idziemy naprzód, aby osiągnąć cele, które wyznaczyliśmy sobie na ten rok: 50 koncesji na węglowodory. Musimy pobić rekord wydobycia ropy, który wynosi 308 000 baryłek ropy dziennie. W zeszłym roku udało nam się spełnić prognozy i jestem pewien, że w tym roku również go zrealizujemy” – powiedział gubernator Neuquen Omar Gutierrez
- Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 1 lipca 2022 wynosiły 5,443 mln (-10,52% t/t).
- Liczba odwiertów naftowych w USA wzrosła czwarty tydzień z rzędu o 1 w ubiegłym tygodniu do poziomu 595 aktywnych punktów.
Gaz ziemny
- „Prawdopodobieństwo racjonowania gazu w Europie znacznie wzrosło. Recesja techniczna w strefie euro jest teraz coraz większą możliwością” – powiedział Fitch Ratings.
- „Oprócz perspektywy jeszcze mniejszych przepływów gazu z Rosji, Europa napotyka również rosnącą konkurencję o LNG wobec rynków azjatyckich z rosnącym popytem” – powiedział Vladimir Petrov, analityk w Rystad Energy.
- W czerwcu 2022 po raz pierwszy w historii dostawy amerykańskiego LNG były wyższe niż dostawy rosyjskiego gazu rurociągami. Według Roberta Songera, analityka LNG w firmie ICIS, Unia Europejska zaimportowała w pierwszej połowie 2022 roku 21,36 mln ton, w porównaniu z 8,21 mln ton w tym samym okresie rok temu.
- Niemiecki rząd zamierza nałożyć opłatę na wszystkich odbiorców gazu, aby pomóc dostawcom zmagać się z szybko rosnącymi cenami importowymi. Niemcy starają się wprowadzić mechanizm awaryjny przed 11 lipca, kiedy to 10 dni zaplanowanej konserwacji gazociągu Nord Stream 1 z Rosji całkowicie zatrzyma przepływy. Eksperci ostrzegają, że przestoje mogą się przedłużyć, pogłębiając niedobory gazu i jeszcze bardziej podnosząc ceny. Dodatkowe koszty zastąpienia gazu z Rosji zostaną rozdzielone między wszystkich odbiorców gazu w „przejrzystej i niedyskryminacyjnej” procedurze za pośrednictwem Trading Hub Europe, organizacji operatorów sieci gazowych. Podatek sprawi, że gaz będzie droższy dla wszystkich, zamiast obciążać tylko niektóre gospodarstwa domowe, w zależności od tego, kto jest ich dostawcą gazu. Eksperci branżowi szacują, że importerzy gazu potrzebują około miliarda dolarów tygodniowo, aby pokryć dodatkowe koszty wynikające ze wzrostu cen, czyli kwotę, którą proponowana opłata mogłaby sfinansować. Niemieckie lobby Zukunft Gas z zadowoleniem przyjęło propozycję, twierdząc, że dodatkowe koszty będą musiały być ponoszone wspólnie przez wszystkich konsumentów. „Mamy do czynienia z kryzysem finansowym w handlu gazem, który należy pilnie rozwiązać… Bez przepisów dotyczących korekt cen grozi bankructwo” – powiedział Timm Kehler, dyrektor zarządzający Zukunft Gas.
- Stan zapasów gazu ziemnego w Europie na dzień 28 czerwca 2022:
- Paliwa kopalne wyprzedziły odnawialne źródła energii, stając się największym źródłem wytwarzania energii w Unii Europejskiej, ponieważ wykorzystanie gazu ziemnego osiągnęło najwyższy poziom od dekady. Jak podał Eurostat źródła odnawialne krótko zajęły pierwsze miejsce w pierwszym roku pandemii koronawirusa, ale odbicie gospodarcze spowodowało wzrost dostaw energii elektrycznej w regionie o 4% w 2021 r., zasilanych węglem, ropą naftową i gazem ziemnym. Energia wytwarzana z węgla brunatnego wzrosła o 16%, a z węgla kamiennego o ponad jedną czwartą. Z gazu wytwarzamy 4% więcej energii. Eurostat podał, że energia z elektrowni jądrowych wzrosła o 7%, podczas gdy po stronie odnawialnej wykorzystanie energii słonecznej wzrosło o 13%, a biopaliw o 10%. Wykorzystanie źródeł wodnych i wiatrowych spadło z powodu niesprzyjającej pogody.
- Shell poinformował, że w tym tygodniu dostawy LNG z jego pływającego obiektu Prelude w północno-zachodniej Australii zostaną zakłócone na co najmniej dwa tygodnie z powodu zakazów pracy nałożonych przez związki walczące o lepsze zarobki.
- Rosyjski gigant gazowy Gazprom zrezygnował z wypłaty dywidendy z ubiegłorocznych wyników, po raz pierwszy od 1998 r., powodując spadek akcji o blisko 30%. „Akcjonariusze uznali, że w obecnej sytuacji nie jest wskazane wypłacanie dywidendy na podstawie wyników z 2021 r.” – powiedział wiceprezes Famil Sadygov. Dodał, że Gazprom skoncentruje się raczej na rosyjskim regionalnym zgazowaniu, przygotowaniach do sezonu grzewczego i płaceniu wyższych podatków. Analitycy skrytykowali decyzję o rezygnacji z dywidend, które są jednym z niewielu sposobów, w jaki rosyjscy inwestorzy detaliczni mogą czerpać zyski w czasie surowych zachodnich sankcji wobec rosyjskich firm. „To katastrofa dla akcji Gazpromu, ponieważ jedyną atrakcją inwestycyjną spółki były wysokie dywidendy. Decyzja ta jest też prawdopodobnie po części związana z gotowością ministerstwa finansów do zwiększenia dochodów budżetowych” – powiedzieli analitycy Tinkoff Investments. Nowe podatki mają objąć jednorazową podwyżkę miesięcznego podatku od wydobycia w okresie od września do listopada, po 416 mld rubli miesięcznie. „Główną obawą jest to, że mniejszościowi akcjonariusze mogą nic nie dostać, jeśli państwo przejdzie do stałej praktyki wycofywania większości zysków (Gazpromu) poprzez podatek. To także minus dla całego rynku w 2022 roku” – powiedzieli analitycy Finam.
- Włoski rząd poinformował, że pożycza państwowej firmie Gestore dei Servizi Energetici (GSE) $4,17 mld na zakup gazu w celu zwiększenia zapasów, ponieważ kraj stara się poradzić sobie ze spadkiem rosyjskich dostaw i rosnącymi cenami. Projekt dekretu, do którego dotarł Reuters, nie określał, gdzie GSE kupi gaz, mówiąc, że może działać w koordynacji z kontrolowanymi przez państwo firmami energetycznymi i grupą transportową gazu Snam. Premier Mario Draghi powiedział na konferencji prasowej, że jest przekonany, że do listopada Włochy osiągną założony przez rząd cel zapasów. „Dalsze działania będą miały miejsce w lipcu. Będziemy nadal chronić siłę nabywczą gospodarstw domowych” – powiedział premier Draghi.
- Brazylijski górnik Vale SA poinformował, że podpisał umowę umożliwiającą zabezpieczenie dostaw gazu ziemnego dla 100% operacji granulowania od 2024 r., ponieważ ma na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Zgodnie z oświadczeniem, nowo ogłoszona transakcja dotyczyć będzie zakładu granulacji Sao Luis i obejmuje dostawy gazu ziemnego z Eneva SA, który będzie dystrybuowany przez lokalną firmę Gasmar przez okres pięciu lat. Umowa ma umożliwić zakładowi Vale w Sao Luis zaprzestanie pracy na oleju opałowym, gdy dostawy rozpoczną się w 2024 r., podała firma wydobywcza, co obniży koszty i zmniejszy emisje gazów cieplarnianych zakładu o 28%. Vale prowadzi również instalacje do peletowania w Omanie oraz w brazylijskich stanach Espirito Santo i Minas Gerais.
- Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji wzrosły – sierpniowe dostawy wycenia się na $39,00/mmBtu (+5,41% t/t). „Popyt z Japonii w związku z falą upałów był oczywisty, ponieważ niektóre przedsiębiorstwa energetyczne kupowały w tym tygodniu szybkie ładunki. Ponadto, w związku z obawami dotyczącymi długości przerwy w dostawie gazu Freeport LNG, krzywa JKM (Japan Korea Marker) przeniosła się do struktury contango na wrzesień/październik, po wcześniejszym cofnięciu” – powiedział Ciaran Roe, globalny dyrektor ds. LNG w S&P Global Commodity Insights.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 96,6 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +2,44% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 100,2 bcfd.
- Lipcowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosiła średnio 95,1 mld stóp sześciennych dziennie (b/z m/m).
- Lipcowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 11,5 bcfd (+2,68% m/m).
- Liczba amerykańskich odwiertów gazowych spadła w ubiegłym tygodniu o 4 do poziomu 153 aktywnych punktów.
- Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 24 czerwca wzrosły o +82 mld stóp sześciennych (bcf) do 2 251 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o -12,51% poniżej 5-letniej średniej. Analitycy prognozowali wzrost zapasów o +74 bcf.
Energia odnawialna
- Deweloperzy i operatorzy elektrowni planują zainstalować ponad 6 gigawatów mocy morskiej energii wiatrowej w miejscach położonych głównie wzdłuż wschodniego wybrzeża USA w ciągu najbliższych siedmiu lat, podała amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (EIA). Administracja Bidena postawiła sobie za cel osiągnięcie 30 GW mocy na morzu do 2030 r., w porównaniu z zaledwie 42 megawatami obecnie przy dwóch małych projektach. Stany Zjednoczone miały w marcu ponad 135 GW letniej mocy wiatrowej netto na lądzie, a deweloperzy planują dodać kolejne 21 GW mocy wiatrowych na lądzie do 2026 roku.
- Shell Overseas Investments B.V., jednostka Shell plc, podpisała umowę z filipińską firmą Emerging Power Inc na pierwszy 1-gigawatowy projekt energii odnawialnej wykorzystujący energię słoneczną. Projekt ma zostać ukończony w 2028 roku, istnieje też opcja rozbudowy go do 3 GW. Nacisk kładziony jest na energię słoneczną, ale stwierdzili, że oceniane są również możliwości w lądowych systemach wiatrowych i magazynowaniu energii. Moc 1 GW może zapewnić roczne zużycie dzienne ponad 1,2 miliona filipińskich domów. Shell posiada obecnie 4,7 GW z odnawialnych źródeł energii na całym świecie na różnych stadiach budowy i eksploatacji. Filipiny dążą do zwiększenia OZE w swoim miksie energetycznym do 35% do 2030 r., z 21% w 2020 r. i 50% do 2040 r. Węgiel stanowił prawie 60% miksu w 2020 roku.
- W czerwcu 2022 roku nienotowana na giełdzie firma Prime Infrastructure Holdings Inc, należąca do potentata Enrique Razona, ujawniła plany budowy elektrowni słonecznej o mocy od 2,5 GW do 3 GW na Filipinach, która byłaby największą tego typu na świecie.
Złoto
- „Dolar jest największym czynnikiem wywierającym presję na złoto, a szerszy obraz to rosnące stopy procentowe” – powiedział Chris Gaffney, prezes rynków światowych w TIAA Bank.
- Indie, drugi co do wielkości konsument złota na świecie, podniosły swoje podstawowe cło importowe na złoto do 12,5% z 7,5%, próbując zmniejszyć deficyt handlowy. „To natychmiast wpłynie na popyt, mimo że w trzecim kwartale zwykle obserwuje się silne zakupy fizyczne podczas festiwali” – powiedział Ajay Kedia, dyrektor Kedia Commodities w Bombaju. „Nagły wzrost cen może w tym miesiącu obniżyć popyt na biżuterię” – powiedział Prithviraj Kothari, dyrektor zarządzający RiddiSiddhi Bullions.
- Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach nowojorskiej (CME NYMEX) i szanghajskiej (ShFE) giełdy:
Miedź
- Minister finansów Chile, Mario Marcel, przedstawił ustawę o reformie podatkowej, która zwiększa tantiemy za wydobycie miedzi dla firm, które produkują ponad 50 000 ton rocznie i podnosi podatki dla osób o wysokich dochodach, aby sfinansować proponowane przez rząd programy i reformy społeczne. „Oznacza to wzrost dochodów z tantiem, wzrost udziału państwa w dochodach z górnictwa. Ale także zapewnieni sektorowi górniczemu wystarczających dochodów, aby zachęcić do inwestycji” – powiedział Marcel. Komunikat prasowy z departamentu skarbu mówi, że plan składa się z dwóch elementów. Jednym z nich jest podatek ad valorem od 1% do 2% dla firm, które produkują od 50 000 do 200 000 ton czystej miedzi rocznie, oraz stawka od 1% do 4% dla tych, które produkują ponad 200 000 ton. Drugi składnik to stawka od 2% do 32% od zysków dla cen miedzi w przedziale od $2 do $5 za funt. Oba składniki różnią się w zależności od ceny miedzi na międzynarodowych rynkach. Mniejsi producenci miedzi będą kontynuować rozliczenia w obecnym systemie podatkowym. Ustawa ma na celu podniesienie PKB Chile o 4,1% w ciągu czterech lat, przy czym 0,7% trafi do nowego funduszu gwarantującego minimum emerytalne. Propozycja podnosi również podatki od osób o wysokich dochodach, zyski kapitałowe i wprowadza nowy podatek majątkowy dla obywateli posiadających aktywa o wartości ponad $5 milionów. Marcel zauważył, że Chile, ze wskaźnikiem poboru podatków wynoszącym 20,7% PKB, jest poniżej mediany OECD wynoszącej 34,7%. „Historycznie niewiele krajów osiągnęło dobrobyt gospodarczy przy niskim obciążeniu podatkowym” – powiedział Marcel, dodając, że 97 procent podatników nie będzie dotkniętych tą propozycją. Ustawa stara się również ograniczyć zwolnienia podatkowe i uchylanie się od płacenia podatków, jednocześnie dając ulgi podatkowe na czynsz i opiekę nad dziećmi poniżej 2 roku życia i osobami niesamodzielnymi.
- Szacuje się, że globalny popyt na miedź wzrośnie o około 2%-3% w tym roku do około 26 milionów ton po 4%-5% wzroście w 2021 r. Dostawy miedzi mają wzrosnąć o 3%-5% w wyniku wzrostu produkcji w kopalniach w Ameryce Łacińskiej, Afryce i innych krajach.
Pozostałe metale przemysłowe
- Szacuje się, że globalny popyt na aluminium ma wzrosnąć o nieco ponad 2% do około 71 milionów z 8% w 2021 roku. Podaż ma wzrosnąć o 3,5% w 2022 roku, głównie w Chinach.
- Prognozuje się , że konsumpcja cynku wzrośnie w tym roku o 1%-2% z 6%-7% w 2021 r., przy prognozowanej stagnacji w podaży cynku, częściowo z powodu cięć produkcji w Europie z powodu rekordowo wysokich cen energii.
- Popyt na nikiel ma w 2022 roku wzrosnąć o ~5%, w porównaniu do +15% w 2021 roku. Rosnąca produkcja niklu u głównego producenta, Indonezji, prawdopodobnie zwiększy światowe dostawy o 14%-18% do ponad 3,1 miliona ton w tym roku.
- Kalifornia zatwierdziła plan opodatkowania litowego metalu do akumulatorów pojazdów elektrycznych, aby generować przychody na projekty związane z rekultywacją środowiska, pomimo obaw branży, że zaszkodzi to sektorowi i opóźni dostawy do producentów samochodów. Podatek ma strukturę ryczałtową za tonę i wejdzie w życie w styczniu. Podatek będzie weryfikowany co roku, a urzędnicy państwowi zgodzili się zbadać możliwość przejścia na podatek procentowy. Największy amerykański stan znajduje się na szczycie gigantycznych rezerw litu w regionie Morza Salton, na wschód od Los Angles, obszaru mocno zniszczonego w XX wieku przez lata intensywnego stosowania pestycydów z rolnictwa. Środki uzyskane z podatku przeznaczane są częściowo na porządkowanie terenu. Urzędnicy federalni pochwalili rozwijający się w regionie przemysł litowy, ponieważ wdrażałby on geotermalny proces solankowy, który jest bardziej przyjazny dla środowiska niż kopalnie odkrywkowe i stawy do odparowywania solanki, dwie najpowszechniejsze istniejące metody produkcji litu. Dwie z trzech firm litowych na tym obszarze ostrzegły, że podatek odstraszy inwestorów i klientów. Obaj powiedzieli, że mogą opuścić stan na rzecz bogatych w lit złóż solanki w Utah lub Arkansas. Prywatna spółka Controlled Thermal Resources Ltd twierdzi, że podatek zmusi ją do niedotrzymania terminów dostaw litu do General Motors Co i Stellantis NV do 2025 r. EnergySource Minerals LLC poinformowała, że wstrzymała rozmowy z potencjalnymi finansistami i producentem samochodów. „Wspieranie podatku, który zapewni, że import litu z Chin będzie tańszy dla producentów samochodów, zniszczy ten obiecujący kalifornijski przemysł, zanim jeszcze się zaczął rozwijać”, powiedział Rod Colwell, dyrektor naczelny Controlled Thermal.
Stany magazynowe metali przemysłowych
- Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach nowojorskiej (CME NYMEX), szanghajskiej (ShFE) i londyńskiej (LME) giełdy:
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Dwunasty z rzędu tydzień spadku zapasów stali. Ósmy z rzędu tydzień spadek zapasów aluminium. Siódmy z rzędu tydzień spadek zapasów stali walcowanej na gorąco. Czwarty z rzędu tydzień spadku zapasów cynku. Trzeci z rzędu tydzień spadku zapasów niklu. Drugi z rzędu tydzień wzrostu zapasów miedzi.
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Ósmy z rzędu tydzień spadku zapasów aluminium premium. Piąty z rzędu tydzień spadek zapasów niklu. Trzeci z rzędu tydzień wzrostu zapasów cyny. Drugi z rzędu tydzień spadku zapasów NASAAC. Drugi z rzędu tydzień wzrostu zapasów cynku.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.