Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- raporty USDA
- kawa
- cukier
- kakao
- sok pomarańczowy
- pszenica
- kukurydza
- ryż
- pozostałe zboża
- nawozy sztuczne
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- złoto
- platyna i pallad
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- program Surowcowe info
Ogólne informacje
- Brazylijski startup rolniczy Solinftec planuje przyspieszyć dostawy swojego robota rolniczego w Brazylii i Stanach Zjednoczonych. Sprzedawana za 50 000 dolarów jednostka Solix AG Robotics może monitorować uprawy i rozwój poszczególnych roślin, a także opryskiwać herbicydami w celu obniżenia kosztów. Dyrektor generalny Britaldo Hernandez powiedział, że Solinftec planuje dostarczyć klientom 40 jednostek w tym roku i 250 w przyszłym roku w USA i Brazylii. Solinftec twierdzi, że może wyprodukować 1600 sztuk rocznie w dwóch fabrykach, jednej w Brazylii i drugiej w USA. Firma twierdzi, że jest to pierwszy robot opracowany z myślą o rolnictwie na dużą skalę. Podobnie jak inne technologie rolnictwa precyzyjnego, takie jak drony i zdjęcia satelitarne, robot ma pomóc producentom żywności w unikaniu marnotrawstwa i wykorzystywaniu analiz w celu poprawy plonów i stosowania bardziej zrównoważonych praktyk produkcyjnych. Maszyna napędzana sztuczną inteligencją zawiera funkcję „łowcy”, która eliminuje owady za pomocą wiązek światła i porażenia prądem elektrycznym. „Jeśli robot może wędrować po terenie gospodarstwa przez 24 godziny przez cały rok, będzie w stanie zrozumieć cały ekosystem gospodarstwa i na niego oddziaływać. Chcieliśmy robota, który mieszkałby na farmie” – powiedział Hernandez. Rolnicy z pasa kukurydzy w USA, którzy przetestowali tam funkcję opryskiwacza robota, zmniejszyli zużycie herbicydów średnio nawet o 95%, twierdzi Solinftec. Robot jest zasilany energią słoneczną i może monitorować wszystkie rodzaje upraw, w tym soję, kukurydzę, trzcinę cukrową, cebulę, ziemniaki i pomidory. Firma informuje, że około 300 klientów złożyło zamówienia i obecnie oczekuje na dostawę robota.
- Aktywność produkcyjna w Chinach spadła piąty miesiąc z rzędu, wpływając na sentymenty uczestników rynku.
- Wstępne PKB w USA za Q2 2023 wyniosło +2,1% q/q (prognozowano +2,4% q/q).
- info z dumą informują, że objęły patronat medialny nad konferencją CryptoSphere 2.0, która odbędzie się 2 września 2023 roku we Wrocławiu. Technologia blockchain, której tematyka będzie poruszana na tym wydarzeniu, coraz śmielej wchodzi także do świata surowców i ma ułatwić śledzenie pochodzenia poszczególnych towarów. Warto więc zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi trendów i zmiennych tej części cyfrowego świata! Agenda oraz bilety dostępne są na stronie CryptoSphere.
Raporty USDA
- Dane z raportu USDA Crop Progress z 28 sierpnia 2023:
Kawa
- Globalna produkcja kawy będzie prawdopodobnie mniejsza niż oczekiwano w rozpoczynającym się 1 października sezonie 2023/24. Prognozowany jest także spadek popytu, głównie w Europie, co powinno pomóc w zbilansowaniu rynku. Rabobank Research prognozuje produkcję kawy w sezonie 2023/24 na 172,6 mln 60kg worków (-1,6 mln 60kg worków względem poprzedniej prognozy). „Dane dotyczące popytu na import były bardzo ponure w całym drugim kwartale 2023 r.” – stwierdzono w raporcie, powołując się na spadek importu netto do Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii o 13,4% rok do roku.
- Rabobank szacuje spadek zbiorów kawy w Kolumbii 12,5 mln 60kg worków w sezonie 2023/24 – spadek o -1,1 mln 60kg worków względem poprzedniej prognozy.
- Szacuje się, że eksport kawy z Wietnamu w pierwszych ośmiu miesiącach 2023 roku spadł do 20 mln 60kg worków (-4,9% r/r).
- Citi obniżyło docelową cenę kawy arabiki na okres 3–6 miesięcy o 0,20 dolara za funt do 1,55 dolara za funt oraz cenę docelową na okres 6–12 miesięcy o 0,10 dolara za funt do 1,50 dolara za funt.
Cukier
- Analitycy Citi uważają, że ceny cukru surowego na giełdzie ICE utrzymają się na wysokim poziomie przez dłuższy okres, być może testując nowe maksima, głównie ze względu na spodziewane trudności produkcyjne w Azji i możliwy zakaz eksportu z Indii. Citi oczekuje ceny w Q4 2023 na $c25,50/funt. „Chociaż znaczny globalny deficyt w sezonie 2023/2024 został już wyceniony przy handlu cukrem na najwyższych poziomach od niemal dekady, ryzyko cenowe w dalszym ciągu wydaje się skierowane w górę, ponieważ El Niño doprowadziło już do złych warunków pogodowych w kluczowych regionach produkujących cukier w Azji. Zarówno Indie, jak i Tajlandia doświadczyły ostatnio niższych niż zwykle opadów, co może przełożyć się na dalsze obniżenie plonów w nadchodzącym roku upraw 2023/24” – czytamy w raporcie.
- Indie są na dobrej drodze do odnotowania najniższych opadów monsunowych od ośmiu lat i oczekuje się, że w nadchodzącym sezonie, który rozpocznie się w październiku, zakażą eksportu cukru. Sucha pogoda była również w Tajlandii, kolejnym kluczowym producencie i eksporterze cukru. Suchą pogodę powiązano z El Niño, naturalnie występującym zjawiskiem klimatycznym, które według Światowej Organizacji Meteorologicznej ma 90% prawdopodobieństwo, że utrzyma się w drugiej połowie 2023 roku. „Powrót zjawiska pogodowego El Niño… budzi obawy w przypadku towarów rolnych” – stwierdził w raporcie zarządzający funduszem WisdomTree, zauważając, że mogą wystąpić zakłócenia w produkcji kilku towarów, w tym cukru.
Kakao
- Oczekuje się, że tegotygodniowa publikacja The International Cocoa Organization (ICCO) zwiększy prognozowany deficyt na rynku kakao, poprzednio szacowanego na 142 tysiące ton.
- Citi prognozuje cenę kakao w Q4 2023 na przedział od $3100 do $3200 za tonę.
- Analitycy rynkowi oczekują deficytu kakao w tym sezonie (2022/23 na poziomie 128 tysięcy ton, a w sezonie 2023/24 deficyt 173 tysięcy ton.
Sok pomarańczowy
- Ceny soku pomarańczowego na giełdzie Intercontinental Exchange (ICE) wzrosły w środę o ponad 3%, wracając do rekordowego poziomu z początku tego miesiąca, gdy burza Idalia uderzyła w część głównego amerykańskiego producenta pomarańczy na Florydzie. W środę ceny osiągnęły podczas sesji najwyższy poziom 3,2920 USD za funt, co stanowi drugą najwyższą cenę w historii, niewiele poniżej rekordu wynoszącego 3,3175 USD za funt z 17 sierpnia. Zbiory na Florydzie już przed huraganem Idalia miały być o połowę niższe niż zbiory w 2021 roku. Sady pomarańczowe na Florydzie nadal odbudowują się po huraganie Ian w 2019 r., a jednocześnie cierpią na chorobę bakteryjną zwaną zazielenianiem. „Nie ma wielkich nadziei na większe zbiory w przyszłym roku” – stwierdziła analityk ds. surowców Judith Ganes. Władze na Florydzie nie oszacowały jeszcze szkód w infrastrukturze i produkcji rolnej, gdy przeszedł do stanu Georgia.
- Brazylijska grupa branżowa CitrusBR podała w oświadczeniu, że zapasy soku pomarańczowego na koniec sezonu 2022/23 (lipiec-czerwiec) spadły do 84 745 ton (-40% s/s), co stanowi najniższy poziom od czasu, gdy grupa zaczęła gromadzić dane 12 lat temu. CitrusBR stwierdziło, że spadek jest wynikiem mniejszych niż oczekiwano zbiorów u największego na świecie producenta i eksportera soku pomarańczowego, a także spadku ilości soku w owocach.
Pszenica
- Stats Canada prognozuje zbiory pszenicy w Kanadzie w 2023 na poziomie 29,472 mln ton (-14,2% r/r), poniżej wcześniejszych prognoz 30,4 mln ton.
- Według ukraińskiego wiceministra rolnictwa, Tarasa Vysotskiy, spadek areału pszenicy ozimej w sezonie 2023/24 będzie symboliczny, około -0,1% s/s. Areał zasiewów w sezonie 2022/23 wyniósł 4,1 mln hektarów.
- Zbiory pszenicy na Ukrainie zakończyły się na poziomie 21,94 mln ton (+5,99% r/r).
- Eksport pszenicy miękkiej z Unii Europejskiej w sezonie 2023/24 osiągnął do 27 sierpnia 4,49 mln ton (-28,84% s/s).
Kukurydza
- Import kukurydzy do Unii Europejskiej w sezonie 2023/24 osiągnął do 27 sierpnia 2,37 mln ton (-39,23% s/s).
Ryż
- Indie zezwoliły handlowcom na wysyłanie ładunków ryżu białego innego niż basmati zalegających w portach, łagodząc nieco wprowadzony 20 lipca zakaz eksportu białego ryżu innego niż basmati, aby kontrolować rosnące ceny krajowe.Dyrekcja Generalna ds. Handlu Zagranicznego (DGFT), jednostka ministerstwa handlu, w swoim najnowszym zarządzeniu stwierdziła, że zezwoli na dostawy uwięzionych ładunków pod warunkiem, że handlowcy zapłacą cło wywozowe obowiązujące do 20 lipca wynoszące 20%. Po wydaniu zgody przez DGFT z różnych portów zostanie wysłanych około 150 000 ton ładunków ryżu białego innego niż basmati, powiedział Prem Garg, prezes Federacji Indyjskich Eksporterów Ryżu. Indie, które odpowiadają za 40% światowego eksportu ryżu, sprzedają ten podstawowy produkt do ponad 150 krajów. W 2022 roku Indie wyeksportowały rekordową liczbę 22,2 mln ton ryżu. „Pozwolenie na wpuszczenie ładunków zatrzymanych w portach nie tylko pomoże indyjskim dostawcom, ale także pomoże konsumentom w niektórych z najbardziej potrzebujących krajów. Większość uwięzionych ładunków trafi do krajów Afryki.” – powiedział Garg.
- Eksport ryżu z Tajlandii w okresie od 1 stycznia do 29 sierpnia wzrósł do 5,29 mln ton (+11,91% r/r). Najważniejsze rynki eksportowe to Indonezja, Irak, Republika Południowej Afryki, Stany Zjednoczone i Chiny. Tajlandia, drugi co do wielkości eksporter ryżu na świecie, spodziewa się w tym roku wysłać 8 milionów ton ryżu, wynika z danych ministerstwa. Władze ostrzegają, że susza spowodowana zjawiskiem pogodowym El Niño będzie miała wpływ na produkcję w przyszłym roku.
Pozostałe zboża
- Według ukraińskiego wiceministra rolnictwa, Tarasa Vysotskiy, spadek areału jęczmienia ozimego wyniesie -5,4%s/s. Areał zasiewów w sezonie 2022/23 wyniósł 615 tysięcy hektarów.
- Eksport jęczmienia z Unii Europejskiej w sezonie 2023/24 osiągnął do 27 sierpnia 1,32 mln ton (-20,96% s/s).
- Australia wysłała pierwszy ładunek jęczmienia do Chin od czasu zniesienia ceł nałożonych w 2020 r. Chiny zniosły cła antydumpingowe na australijski jęczmień na początku tego miesiąca, mniej więcej trzy lata po tym, jak cła w wysokości 80,5% po raz pierwszy wpłynęły na eksport o wartości do 1,5 miliarda dolarów australijskich (967 milionów dolarów) rocznie i skłoniły Canberrę do wniesienia sprawy do Światowej Organizacji Handlu (WTO).
Nawozy sztuczne
- Oczekuje się, że brazylijscy rolnicy uprawiający podstawowe produkty, takie jak soja i kukurydza, zamówią więcej nawozów w cyklu 2023/2024 ze względu na spadek cen składników odżywczych dla upraw. MB Agro prognozuje dostawy do 42,8 mln ton nawozów (+4% s/s), takich jak potas i mocznik, w rozpoczynającym się we wrześniu sezonie zbożowym. Oprócz zachęty do zakupów po niższych cenach, w Brazylii istnieje popyt na przywrócenie równowagi składników odżywczych w glebie po tym, jak rolnicy zastosowali mniej nawozów w sezonie 2022/2023, powiedział partner MB Agro, Alexandre Barros. Brazylia importuje około 85% swojego zapotrzebowania na nawozy.
Ropa naftowa
- W środę huragan Idalia uderzył w Florydę, pozbawiając prądu ponad 250 000 domów i firm w tym stanie. Agencja Ochrony Środowiska (EPA) wydała na Florydzie awaryjne odstąpienie od przepisów nakazujących sprzedaż letniej benzyny o niższej lotności, w celu zaradzenia załamaniu dostaw paliwa w tym stanie spowodowanemu przez huragan Idalia. „Konieczne było odstąpienie od federalnych wymogów dotyczących sprzedaży letniej benzyny, aby zminimalizować lub zapobiec zakłóceniom w dostawach benzyny na całej Florydzie” – stwierdziła EPA, dodając, że odstąpienie dotyczy wyłącznie federalnych norm paliwowych.
- Zysk netto drugiego producenta ropy naftowej w Rosji Lukoil osiągnął w pierwszej połowie roku 564,1 miliarda rubli (5,88 miliarda dolarów). Analitycy szacowali wynik na 507 mld rubli. Lukoil, podobnie jak wiele rosyjskich firm, nie ujawnił wyników finansowych za 2022 rok. W drugim kwartale 2023 roku zysk netto wyniósł 302,5 mld rubli. Analitycy banków inwestycyjnych Tinkoff i Sinara twierdzą, że do końca czerwca Łukoil posiadał depozyty o wartości około 1 biliona rubli, co wystarczyło na wypłatę dywidend i zakup akcji od inwestorów zagranicznych. Interfax podał w zeszłym tygodniu, że Lukoil zwracał się do władz rosyjskich o zgodę na odkupienie od inwestorów zagranicznych do 25% swoich akcji z dyskontem co najmniej 50%. „Nie ma wystarczających danych, aby dokładnie oszacować kwotę zaliczki na dywidendę za pół roku, ale uważamy, że wyniesie ona około 510 rubli na akcję” – stwierdziła Sinara.
- Assala Energy, będąca w całości własnością Carlyle Group, stwierdziła, że wojskowy zamach stanu w tym kraju nie miał wpływu na produkcję ropy naftowej w Gabonie. „Możemy potwierdzić, że cały nasz personel jest bezpieczny, nasza działalność jest kontynuowana jak zwykle i nie ma to wpływu na naszą produkcję” – powiedział rzecznik firmy. Jednak na początku tego miesiąca Carlyle zgodził się sprzedać Assalę francuskiemu producentowi Maurel & Prom, który jest właścicielem i operatorem aktywów naftowych i gazowych w Afryce, Europie i Ameryce Łacińskiej, w tym trzech licencji w Gabonie, za 730 milionów dolarów. Carlyle poinformował wcześniej w sierpniu, że Assala zwiększyła swoją produkcję w tym afrykańskim kraju o 30% od przejęcia w 2017 r. do 45 000 baryłek dziennie, a także zwiększyła wielkość swoich rezerw ropy i gazu o 160% w drodze poszukiwań. Gabon produkuje około 200 000 baryłek ropy dziennie (bpd), co czyni go drugim najmniejszym producentem OPEC.
- Australijska spółka Woodside Energy poinformowała, że plan rozwoju głębokowodnego projektu naftowego Trion w Meksyku został zatwierdzony przez organ regulacyjny zajmujący się poszukiwaniem ropy i gazu w tym północnoamerykańskim kraju. Woodside, właściciel 60% i operator Trion, zamierza pozyskać pierwszą ropę z projektu w 2028 r. „Ten kamień milowy pozwala nam w pełni przejść do fazy wykonawczej z naszymi wykonawcami” – stwierdziła w oświadczeniu dyrektor generalna Woodside, Meg O’Neill. W połowie czerwca Woodside prognozował, że swój udział w nakładach inwestycyjnych na projekt wyniesie 4,8 miliarda dolarów, a pozostałą część całkowitych kosztów w wysokości 7,2 miliarda dolarów ma sfinansować meksykański państwowy koncern naftowy PEMEX, do którego należy 40% Trion. Po zatwierdzeniu planu zagospodarowania przestrzennego przez Meksyk spółka Woodside zarezerwowała niezagospodarowane rezerwy brutto w wysokości 324,7 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (mmboe). Po dodaniu prawdopodobnych niezagospodarowanych zasobów, złoże posiada 478,7 mln boe brutto. Woodside spotyka się ze sprzeciwem grup ekologicznych i inwestorów-aktywistów w związku z ich celami klimatycznymi i ogromnymi inwestycjami w projekty rozwojowe.
- Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu do 25 sierpnia spadły o -10,6 mln baryłek, do 422,9 mln baryłek, prognozowano spadek o -3,3 mln baryłek. To najniższy poziom od 30 grudnia 2022.
- Amerykańskie zapasy benzyny spadły w ciągu tygodnia o -0,2 mln baryłek do 217,4 mln baryłek. Prognozowano spadek o -0,9 mln baryłek. „To prawdopodobnie ostatni tydzień, w którym popyt na benzynę osiągnął poziom 9 milionów baryłek dziennie. Spodziewam się, że od tego momentu popyt gwałtownie spadnie” – powiedział John Kilduff, partner w Again Capital.
- Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, wzrosły w ciągu tygodnia o +1,2 mln baryłek do 117,9 mln baryłek. Prognozowano wzrost o +0,2 mln baryłek.
- Wskaźniki wykorzystania rafinerii w USA w tygodniu do 25 sierpnia wyniósł 93,3% (-1,2 pp t/t).
- Wydobycie ropy naftowej w USA utrzymało się w tygodniu do 25 sierpnia na poziomie 12,8 mln baryłek dziennie (b/z bpd t/t).
Gaz ziemny
- Szybko powstające warunki El Niño nad środkowym i wschodnim Pacyfikiem zwiększyły prawdopodobieństwo wystąpienia silnego epizodu tej zimy, który prawdopodobnie podniesie temperaturę i zmniejszy zużycie gazu w Stanach Zjednoczonych. Temperatury powierzchni morza w najbardziej krytycznym regionie oceanu gwałtownie się ociepliły i jak dotąd w sierpniu osiągnęły prawie +1,3°C powyżej długoterminowej średniej sezonowej. W swojej najnowszej prognozie opublikowanej 28 sierpnia Amerykańskie Centrum Prognoz Klimatycznych określiło prawdopodobieństwo wystąpienia El Niño w okresie od grudnia do lutego na ponad 95% i twierdzi, że większość modeli wskazuje, że będzie ono silne. El Niño charakteryzuje się utrzymującą się temperaturą powierzchni morza o +0,5°C lub więcej powyżej średniej, a silny epizod występuje, gdy temperatura utrzymuje się stale o +1,5°C lub więcej powyżej średniej. Od 1950 r. miało miejsce sześć silnych epizodów El Niño podczas zimy na półkuli północnej (1957/58, 1965/66, 1982/83, 1991/92, 1997/98 i 2015/16) oraz jeden przypadek graniczny (2009/10). Perspektywy zużycia i cen gazu, energii elektrycznej i oleju opałowego zależą w decydującym stopniu od siły aktualnie rozwijającego się epizodu.Do zimy pozostało jeszcze co najmniej trzy miesiące, a przebieg zjawiska El Niño jest obarczony pewną niepewnością. Istnieje jednak silna korelacja między temperaturami powierzchni morza w sierpniu, a temperaturami panującymi później w okresie od grudnia do lutego. Szybki rozwój silnego El Niño pomaga wyjaśnić, dlaczego ceny gazu w USA w ujęciu realnym pozostają niskie pomimo niedawnego wyczerpania się zapasów gazu roboczego.
- W przyszłym tygodniu w dwóch głównych zakładach Chevron zajmujących się produkcją skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Australii mogą wystąpić codzienne przestoje w pracy trwające do 11 godzin po tym, jak we wtorek związki zawodowe zagroziły akcją pracowniczą w ramach sporu dotyczącego płacy i warunków pracy. Projekty Chevron Gorgon i Wheatstone odpowiadają za ponad 5% światowych mocy produkcyjnych LNG. 7 września prace mają być wstrzymane na siedem godzin w dwóch blokach, a następnie 8 września – na 10 godzin, a 9 września – na 11 godzin. „To będzie kosztować Chevron eksport LNG, ponieważ (akcja protestacyjna) zacznie dokuczać” – stwierdził sojusz zrzeszający Unię Morską Australii i Australijski Związek Robotniczy.
- Ceny skroplonego gazu ziemnego (LNG) mogą tej zimy gwałtownie wzrosnąć nawet przy wysokim poziomie magazynowania w Europie, powiedział dyrektor Tokyo Gas, ponieważ utrzymuje się wiele niepewności politycznych i rynkowych. „Nadal istnieje wiele niepewności, w tym sytuacja w Rosji i na Ukrainie, sankcje nałożone na Rosję przez G7, status rurociągu i eksportu LNG z Rosji do Europy, tendencja do ożywienia w zakresie obaw dotyczących popytu i podaży LNG w Chinach. Więc nadal istnieje możliwość podwyżek cen LNG.” – powiedział Atsunori Takeuchi, starszy dyrektor generalny Departamentu LNG.
- W 2022 r. Floryda zużywała około 4,4 miliarda stóp sześciennych gazu dziennie (bcfd), przy czym większość tego paliwa, około 3,8 bcfd, została spalona w celu wytworzenia energii. Ze względu na oczekiwanie uszkodzenia linii energetycznych w wyniku przejścia huraganu Idalia, zużycie gazu w stanie może znacząco spaść w tym tygodniu.
- W południowej prowincji Neuquen w Argentynie, w której znajdują się ogromne złoża łupków Vaca Muerta, odnotowano rekordową dzienną ilość gazu wtryskiwanego do krajowego systemu rurociągów, przekraczającą 100 milionów metrów sześciennych dziennie. Region łupkowy, uważany za drugie co do wielkości złoża gazu łupkowego na świecie i czwarte co do wielkości pod względem zasobów ropy łupkowej, korzysta z nowego, dużego rurociągu, który zwiększył ilość gazu, który można transportować z formacji. W zeszłym miesiącu w kraju zainaugurowano pierwszy etap nowego, dużego gazociągu łączącego formację ze stolicą Buenos Aires, na odcinku o długości 570 km, który zwiększa przepustowość o 22 milionów metrów sześciennych dziennie.
- Rosyjski Gazprom poinformował, że w Q2 2023 wygenerował stratę netto w wysokości 18,6 miliarda rubli (197 milionów dolarów), po zysku netto w wysokości 1,03 biliona rubli rok wcześniej. Gazprom wstrzymał się z publikacją danych o eksporcie, ale według wyliczeń Reutersa dostawy do Europy, niegdyś głównego źródła jego dochodów, wyniosły około 15 miliardów metrów sześciennych w okresie styczeń-lipiec w porównaniu z 62 miliardami m3 w całym 2022 roku. „Spadek eksportu do Europy został częściowo zrekompensowany dostawami do Chin, które w dalszym ciągu rosną w ramach zobowiązań umownych, a także efektywnym funkcjonowaniem biznesu naftowego” – napisał w aplikacji komunikacyjnej Telegram Famil Sadygow, wiceprezes Gazpromu. Powiedział także, że na zyski miał wpływ kurs rubla, który w pierwszym półroczu tego roku osłabił się w stosunku do dolara amerykańskiego o 24%. Kontrolowana przez Kreml spółka podała także, że jej zysk netto za pierwsze sześć miesięcy roku spadł do 296 mld rubli z 2,5 bln rubli w okresie styczeń-czerwiec 2022 r., a podstawa wypłaty dywidendy za ten okres wyniosła 618 mld rubli.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 104,0 mld stóp sześciennych. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 101,8 bcfd.
- Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w sierpniu 2023 wynosi średnio 101,1 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (-0,69% m/m). Rekordowa podaż (102,2 bcfd) miała miejsce w maju 2023.
- Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w sierpniu 2023 wynoszą średnio 12,2 bcfd (-3,94% m/m).
Energia odnawialna
- Chińska firma Trina Solar rozpocznie produkcję trackerów do paneli słonecznych w swojej pierwszej fabryce w Brazylii pod koniec tego roku. Firma, będąca głównym dostawcą sprzętu do projektów związanych z energią słoneczną, zamierza w nowej fabryce zwiększyć o 30% produkcję trackerów, które pozwalają panelom fotowoltaicznym podążać za ścieżką słońca przez cały dzień. „Brazylijski rynek energii słonecznej jest bardzo dynamiczny, ma duży potencjał i zwiększenie naszej obecności na tym rynku ma dla nas ogromny sens” – powiedział Alvaro Garcia-Maltras, wiceprezes firmy na Amerykę Łacińską i Karaiby. Zlokalizowana w Salvadorze w stanie Bahia fabryka Triny będzie w stanie produkować urządzenia śledzące energię słoneczną o mocy odpowiadającej 2,5 gigawatom (GW) rocznie, zwiększając globalną produkcję firmy do równowartości 10 GW rocznie. Decyzja o rozpoczęciu produkcji w Brazylii odzwierciedla głównie zapotrzebowanie klientów na zakup sprzętu produkowanego lokalnie, a także korzystne opcje finansowania, takie jak linie kredytowe z Brazylijskiego Banku Rozwoju (BNDES). Trina ma już około 15% udziału w rynku w segmencie trackerów w kraju, osiągając dotychczas sprzedaż o wartości 1 GW w 2023 roku. Firma rozważy także produkcję paneli słonecznych w Brazylii, ale obecnie widzi pewne trudności, powiedziała Helena Li, globalna wiceprezes ds. modułów fotowoltaicznych.
Złoto
- Niezidentyfikowani milicjanci zabili co najmniej 13 osób w nocnym ataku na kamieniołom złota we wschodniej Demokratycznej Republice Konga. Do ataku doszło w poniedziałek późnym wieczorem w prywatnym kamieniołomie Shaba na terytorium Aru, w pobliżu granicy z Ugandą w prowincji Ituri. Trzynaście osób zginęło, dziewięć zostało ciężko rannych, a kilka innych zostało wziętych jako zakładników przez napastników, którzy mieli wykorzystać ich do przewozu skradzionego złota i innych towarów. Na tym obszarze działają dwie grupy zbrojne: Spółdzielnia Rozwoju Konga (CODECO) i rywalizująca milicja o nazwie Zair. Należą do kilkudziesięciu bojówek działających na ogarniętym konfliktem wschodzie Konga.
- Rezerwa Federalna może zakończyć cykl podwyżek stóp procentowych, jeśli rynek pracy i wzrost gospodarczy będą nadal zwalniać w obecnym stopniowym tempie, powiedział w środę były prezes bostońskiego FED. „Złe wiadomości były dobre, ponieważ słabsze dane gospodarcze z USA obniżyły oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp procentowych” – stwierdziło ANZ Research.
- Tymczasowy prezydent Mali Assimi Goita podpisał nowy kodeks wydobywczy, który umożliwi rządowi pod przewodnictwem wojska zwiększenie swojej własności koncesji na złoto i odzyskanie, jego zdaniem, poważnego niedoboru dochodów z produkcji. Nowe prawo umożliwi inwestorom stanowym i lokalnym objęcie udziałów w projektach wydobywczych aż do 35% w porównaniu z obecnymi 20% i może ponad dwukrotnie zwiększyć wkład sektora w produkt krajowy brutto do około20%. W Mali złoto wydobywają m. in. firmy Barrick Gold, Resolute Mining i Hummingbird Resources.
- Największy rosyjski wydobywca złota, Polyus, poinformował, że skorygowany zysk netto firmy wyniósł 1,05 miliarda dolarów (+33% r/r) w pierwszym półroczu 2023. Zysk przed odsetkami, podatkami, amortyzacją (EBITDA) wyniósł 1,7 miliarda dolarów, a przychody wyniosły 2,39 miliarda dolarów (+29% r/r). Wolumen sprzedaży fizycznej wzrósł o 24%, podczas gdy produkcja złota wzrosła do 1,45 miliona uncji (+36% r/r). Polyus, który został dotknięty zachodnimi sankcjami w związku z inwazją Rosji na Ukrainę i sfinalizował w zeszłym miesiącu wykup akcji za 6,4 miliarda dolarów, powiedział, że może rozważyć umorzenie części odkupionych akcji.
Platyna i pallad
- Dyrektor naczelny Impala Platinum, Nico Muller, stwierdził, że spółki wydobywające platynowce zostały zaskoczone gwałtownym spadkiem cen palladu i rodu, co ogranicza zyski i zagraża przyszłym wypłatom dywidend. Impala i jej południowoafrykańskie spółki, w tym Sibanye Stillwater i Anglo American Platinum, ograniczyły wypłaty dywidendy, skupiając się na cięciu kosztów i oszczędzaniu gotówki po rekordowym spadku cen palladu i rodu. Ceny rodu w 2021 r. gwałtownie wzrosły do prawie 30 000 dolarów za uncję, a pallad do ponad 3400 dolarów za uncję po zeszłorocznej inwazji Rosji na Ukrainę. W tym tygodniu ceny rodu wyniosły $4100/oz, a palladu $1230/oz. Główne zyski Impala w tym roku spadły do 18,8 miliarda randów (-41% r/r). Spółka obniżyła swoją całoroczną dywidendę do 5,85 randów na akcję, co analitycy RMB Morgan Stanley stwierdzili w notatce, że nie jest to „istotną niespodzianką dla rynku, biorąc pod uwagę obecne warunki”. Chociaż obecnie nie ma ryzyka zamknięcia kopalń, kierownictwo dokładnie rozważy potencjał poszczególnych kopalń w zakresie generowania zysków przy niższych cenach, powiedział Muller. Pallad i rod otrzymywane z platyny, metalu pierwotnego, którego Republika Południowej Afryki jest głównym dostawcą na świecie. Produkcja platyny przez Impala Platinum w skali roku do czerwca 2023 spadła do 2,9 miliona uncji (-4% r/r), co było spowodowane ciągłymi przerwami w dostawie prądu w kraju.
Miedź
- Południowoafrykańska spółka Sibanye Stillwater planuje pozyskać chińskiego inwestora w celu utworzenia spółki osobowej, jeśli wygra ona przetarg na zakup zambijskiej kopalni Mopani Copper Mines. W przetargu Sibanye konkuruje z chińską grupą Zijin Mining Group. Szwajcarska grupa towarowa Glencore sprzedała 73% udziałów w Mopani firmie ZCCM w 2021 roku za 1,5 miliarda dolarów w ramach transakcji finansowanej długiem, ale zachowała prawa do przejęcia produkcji miedzi Mopani do czasu całkowitej spłaty długu. Zwycięzca licytacji aktywów Mopani, w procesie zarządzanym przez Rothschild & Co, będzie prawdopodobnie znany za około trzy tygodnie. Aktywa Mopani wymagają znacznych inwestycji, ale wydatki zostaną rozłożone na kilka lat.
- Na początku tygodnia miedź uzyskała wsparcie ze strony Chin, obniżając o połowę opłatę skarbową od obrotu akcjami, podczas gdy krajowe giełdy obniżyły wymagania dotyczące marży. Także chiński bank centralny ogłosił wytyczne dotyczące złagodzenia zasad dotyczących kredytów mieszkaniowych, aby zwiększyć liczbę składanych wniosków kredytowych i zakupów domów. „Te środki wspierają apetyt na ryzyko. Ryzyko dla danych wynika z indeksu PMI w Chinach i zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA” – powiedział Alastair Munro, strateg ds. metali nieszlachetnych w firmie Marex. Z technicznego punktu widzenia miedź stoi w obliczu silnego oporu w górę przy 100-dniowej średniej kroczącej na poziomie 8 457 USD.
- „Chiński rząd w dalszym ciągu zapewnia wsparcie dla gospodarki, mając na celu stymulację lokalnych wydatków. Wprowadzane są nowe polityki, od obniżania podatków od obrotu akcjami po obniżanie oprocentowania kredytów hipotecznych. Jednak to posunięcie nie okazało się jeszcze skuteczne. Wydatki krajowe pozostają słabe, a wielu konsumentów czeka na dalsze kroki ze strony rządu w celu pobudzenia wydatków” – stwierdziła Sucden Financial w raporcie.
Pozostałe metale przemysłowe
- Chiny będą w dalszym ciągu wprowadzać ograniczenie wzrostu produkcji stali w tym roku, powiedział dyrektor generalny największego notowanego na giełdzie producenta stali w kraju – Baoshan Iron & Steel (Baosteel). Chiny, największy na świecie producent stali, przez ostatnie dwa lata egzekwowały politykę zerowego wzrostu w branży, aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla z przemysłu. „W tym roku nadal obowiązuje polityka utrzymywania produkcji stali na stałym poziomie i nie przekroczy ona poziomu z ubiegłego roku” – powiedział Wu Xiaodi, dyrektor generalny Baoshan Iron & Steel. Po wzroście produkcji stali rok do roku w pierwszych siedmiu miesiącach roku Chiny będą musiały zmniejszyć produkcję o od 30 do 40 milionów ton metrycznych w pozostałej części roku.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.