Dzisiaj wyjątkowo premiera programu o 14:30!!
Światowe rynki surowcowe zdają się czekać na przyszły tydzień czyli na wynik wyborów prezydenckich w USA. Dotyczy to zwłaszcza złota (mocno zależnego od siły dolara) i ropy naftowej. Ta druga jest też mocno narażona na przedłużającą się drugą falę koronawirusa na świecie. Duży wzrost liczby zarażonych w Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej (gdzie w poniedziałek Hiszpania wprowadziła gospodarczy lockdown) czy Rosji skutecznie ograniczają nadzieje na duże ożywienie gospodarcze, zarówno w bieżącym (Q4 2020) jak i kolejnym kwartale (Q1 2021). Wyniki gospodarcze z Q3 2020 są przyćmiewane aktualną sytuacją i decyzjami politycznymi w związku z pandemią.
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.
W dzisiejszych aktualnościach:
- raporty USDA
- kawa
- cukier
- kakao
- bawełna
- pszenica
- kukurydza
- ryż
- soja
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- węgiel
- energia odnawialna
- złoto
- metale przemysłowe
Raporty USDA
Kawa
- Tajfun Molave dotarł do Wietnamu. Władze kraju ewakuowały co najmniej 570 tysięcy osób, choć niektóre źródła mówią o nawet 1,3 mln obywateli ewakuowanych przed nadejściem tajfunu. Silny deszcz towarzyszący tajfunowi dotrze do upraw kawy Central Highlands, co utrudni zbiory i opóźni proces suszenia ziaren. Tajfun jest czwartą poważną burzą w ciągu ostatnich kilku tygodni nawiedzających Wietnam.
- Deszcze w Brazylii, które są czołowym producentem, nadal poprawiają wilgotność gleby i mogą pomóc przyszłorocznym uprawom, chociaż niektórzy rolnicy widzą nieodwracalne szkody na niektórych polach po przedłużającej się suszy.
Cukier
- Pojawiają się szacunki, że rafinerie w środkowo-południowym regionie Brazylii wyprodukują 36 milionów ton cukru w sezonie 2021/22 czyli mniej o około -5% s/s.
Kakao
- Eksporterzy kakao z Wybrzeża Kości Słoniowej negocjują premię jaką płacą Coffee and Cocoa Council (CCC). Obecna stawka $95/tonę powinna wg nich być obniżona do mniej niż $65/t ze względu na negatywny wpływ na rynek kakao.
- Indonezyjskie Ministerstwo Handlu poinformowało, że podatek eksportowy od ziaren kakao pozostanie niezmieniony względem października 2020 i wyniesie 5% w listopadzie.
Bawełna
- Na południowo-wschodnich obszarach upraw bawełny w USA pojawiają się niepokojące prognozy pogody dotyczące opadów śniegu i deszczu ze śniegiem wraz z ujemnymi temperaturami. Wg ostatniego raportu USDA do 25 października w USA zebrano 42% bawełny.
- Certyfikowane zapasy bawełny dostępne od 27 października wyniosły 40 728 480-funtowych bel, w porównaniu z 38 888 w poprzedniej sesji. To druga sesja wzrostu zapasów z rzędu.
Pszenica
- Opady deszczu, zarówno w USA jak i w Rosji, poprawiają warunki zasiewu pszenicy ozimej i zmniejszają ryzyko zmniejszenia zbiorów w 2021 roku.
Kukurydza
- Ceny kukurydzy w Brazylii wzrosły, przebijając rekord z 2007 roku i osiągając cenę 81,48 reala za worek ($14,49).
Ryż
- Oczekuje się, że produkcja ryżu w Indonezji w pierwszej połowie przyszłego roku wyniesie 17–20 mln ton pochodzących z 8,2 mln hektarów pól uprawnych. Prognoza na aktualne półrocze to 12,5–15 mln ton. Jednocześnie podkreślany jest nieprzewidziany wpływ La Niña na przełomie 2020/21.
Soja
- We wrześniu 2020 Chiny zakupiły w Brazylii 7,25 mln ton soi (+51,35% r/r). Sumarycznie chiński import soi we wrześniu wyniósł 9,8 mln ton (+19% r/r). Chińskie służby celne szacują rezerwy soi w kraju na 7 mln ton w tygodniu kończącym się 18 października.
- Brazylijskie zasiewy soi w ubiegłym tygodniu pokryły 23% prognozowanego areału upraw.
- Brazylijska SLC Agrícola uważa, że rozpocznie zbiory soi, najbardziej cenionego brazylijskiego surowca eksportowego, między 10 stycznia a 15 stycznia, co oznacza około 10-dniowe opóźnienie w porównaniu z 2020 rokiem. Wg spółki opóźnienia w zbiorach soi, które spowodują cofnięcie sadzenia bawełny i drugiej kukurydzy w gospodarstwach SLC, będą możliwe do opanowania. Szacuje się też, że La Niña będzie miała umiarkowaną intensywność, co nie powinno mieć złęgo wpływu na bawełnę i drugi zasiew kukurydzy w Brazylii. W sezonie 2019/2020 SLC obsadziło 235 400 hektarów soją, 125 460 hektarów bawełną i 82 390 hektarów drugą kukurydzą. Spółka nie podała areału zasiewów w sezonie 2020/21.
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Vietnam Trade Alliance podpisało pakt na zakup amerykańskiej wieprzowiny o wartości do $500 milionów w ciągu trzech lat.Protokół ustaleń zwany „konsorcjum wieprzowiny USA-Wietnam” został podpisany ze Smithfield Foods i innymi producentami wieprzowiny w USA.Wieprzowina stanowi trzy czwarte całkowitego spożycia mięsa w Wietnamie. W pierwszych ośmiu miesiącach 2020 roku wartość wietnamskiego importu wieprzowiny z USA wynosiła $35 mln – co stanowi olbrzymi wzrost wobec importu wartego $4 mln w 2015 roku.
- We wtorek 27 października w Niemczech potwierdzono trzy kolejne przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików.
- Rosja poinformowała o wykryciu ptasiej grypy typu H5N8 na jednej z farm w regionie Kostromskaya. Skutkiem tego ptasia grypa zabiła 14 tysięcy ptaków i doprowadził do uboju pozostałej części stada liczącej 283 000 zwierząt. Dotychczas nie doszło do zakażenia człowieka szczepem H5N8.
Ropa naftowa
- Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 4,3 mln baryłek do poziomu 492,4 mln baryłek. Analitycy szacowali wzrost zapasów o 1,2 mln baryłek.
- W poniedziałek Stany Zjednoczone nałożyły nowe sankcje związane z Iranem. Na czarnej liście Departamentu Skarbu USA znajdują się również podmioty i osoby związane z National Iranian Oil Company (NIOC) i National Iranian Tanker Company (NITC).
- Departamentu Skarbu USA nałożył także sankcje na Mahmouda Madanipoura i Mobin International Limited z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, oskarżając ich o zawarcie porozumienia z wenezuelskim państwowym Petroleosem de Venezuela (PDVSA) w sprawie transportu irańskiej benzyny do Wenezueli. Brytyjskie firmy Madanipour, Mobin Holding Limited i Oman Fuel Trading Ltd również znalazły się na czarnej liście.
- Wenezuelskie zapasy ropy naftowej w terminalu eksportowym Jose osiągnęły na koniec ubiegłego tygodnia poziom 11,8 mln baryłek (+110,71% m/m). To skutek upływającego terminu zwolnień z sankcji dla firm dotychczas handlujących z państwowym PDVSA. Zapełnienie magazynów może wymusić na PDVSA wstrzymanie wydobycia – drugi raz w 2020 roku.
- Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro poinformował, że rafineria ropy naftowej Amuay (o wydajności 645 tysięcy baryłek dziennie) padła we wtorek ofiarą ataku terrorystycznego z użyciem „potężnej broni”, ale powiedział, że kraj ma rezerwy benzyny odpowiadające 20-dniowej konsumpcji.
- Libia ogłosiła, że w listopadzie osiągnie produkcję na poziomie 1 mln baryłek dziennie. Libia jest wyłączona z ograniczeń produkcji obowiązujących kraje OPEC+. Prawdopodobnie kwestia wyłączenia Libii z ograniczeń produkcji zostanie podjęta podczas spotkania grupy OPEC+ na przełomie listopada i grudnia.
- Prezydent Rosji, Władimir Putin, poinformował, że może zgodzić się na przedłużenie redukcji wydobycia ropy przez OPEC+ w obecnym (-7,7 mln baryłek dziennie) kształcie ze względu na spadek popytu wywołany drugą falą koronawirusa w USA i Europie oraz zwiększanie podaży przez Libię.
- Minister energetyki Arabii Saudyjskiej, książę Abdulaziz bin Salman, powiedział w poniedziałek, że najgorsze dla rynku ropy już minęło.
- Fundusze hedgingowe skupują kontrakty terminowe i opcje na ropę naftową w związku z coraz większym prawdopodobieństwem nie zwiększania produkcji przez grupę OPEC+ na przełomie listopada i grudnia.Równowartość ~55 milionów baryłek (+36 mln baryłek WTI, +20 mln baryłek Brent, +2mln baryłek amerykańskiego oleju napędowego, -4 mln europejskiego oleju napędowego) została zakupiona przez fundusze hedgingowe i inne podmioty zarządzające pieniędzmi w sześciu najważniejszych kontraktach terminowych na ropę naftową i opcjach w tygodniu zakończonym 22 października. Oznacza to wzrost liczby długich pozycji na ropie do 464 mln baryłek.
- We wrześniu 2020 głównymi dostawcami ropy naftowej do Chin była Arabia Saudyjska (7,78 mln ton, +8,6% r/r), Rosja (7,48 mln ton, +18,6% r/r), Brazylia (4,49 mln ton, +51,7% r/r), USA (3,90 mln ton, +652,4% r/r), Irak (3,65 mln ton, -24,3% r/r), Oman (3,64 mln ton, +51,4% r/r) oraz Angola (3,35 mln ton, +7,1% r/r). Warto podkreślić, że z objętego sankcjami Iranu do Chin dotarło 678 tysięcy ton ropy naftowej (+25,7% r/r). Wg Petrobras Chiny odbierają 70% brazylijskiego eksportu ropy naftowej.
- Chevron zwolni około 25% pracowników przejętego w tym miesiącu Noble Energy. Większość cięć zatrudnienia w załodze przejętej spółki ma nastąpić w tym roku.
- BP ewakuowało cztery platformy wiertnicze w Zatoce Meksykańskiej z powodu burzy tropikalnej Zeta, która jest dwudziestą siódmą nazwaną burzą tropikalną w tym roku. Chevron, Shell, Equinor i BHP także dokonali ewakuacji „zbędnego personelu” platform wiertniczych na czas burzy. Szacuje się, że wydobycie ropy w Zatoce Meksykańskiej spadnie o ~66% z powodu Zety. Rafinerie naftowe w Luizjanie nie planują wstrzymania pracy ze względu na burzę tropikalną.
- BP poinformowała o dochodzie netto za Q3 2020 na poziomie +$86 mln. Analitycy prognozowali stratę na poziomie -$120 mln. Działalność rafineryjna spółki pozostaje na poziomie około 80% wydajności, a sprzedaż paliw na poziomie -15% względem okresu pre-pandemicznego. Rafineryjne marże spółki są na poziomie $6,2/baryłkę (-50% r/r). Jeśli ceny ropy typu Brent wzrosną do przedziału $45-$50/baryłkę i spółka zdoła zmniejszyć aktualne $40,4 mld długu netto poniżej $35 mld to możliwy jest wykup akcji własnych z rynku w Q4 2021 lub Q1 2022. Buyback akcji własnych w okresie przed pandemią był powszechnie stosowany przez wiele spółek giełdowych.
- Kolumbia szacuje, że produkcja ropy naftowej w tym kraju spadnie o -16,9% w ciągu najbliższych 10 lat do poziomu 654 tysięcy baryłek dziennie.
- Kolumbijska państwowa spółka naftowa Ecopetrol poinformowała o zysku netto w Q3 2020 na poziomie $224,2 mln (-71,59% r/r).
- Norweskie wydobycie ropy naftowej wynosiło 1,49 mln baryłek dziennie, co oznacza spadek o -13,9% względem prognoz Norweskiego Zarządu Naftowego (NPD), a także poniżej limitu wydobycia na poziomie 1,73 mln baryłek dziennieustalonego przez rząd Norwegii na drugą połowę 2020 r.
- Chiny rozpoczęły budowę kompleksu rafineryjno-petrochemicznego w prowincji Shandong we wschodnich Chinach. Projekt Yulong wycenia się na $20 mld i ma obejmowaćrafinerię ropy naftowej o wydajności 400 000 baryłek dziennie i fabrykę etylenu o wydajności 3 mln ton rocznie.
- Francuski koncern naftowy Totaldokonał drugiego znaczącego odkrycia kondensatu gazowego u wybrzeży Republiki Południowej Afryki.Najnowszego odkrycia w prospekcie Luiperd dokonano w bloku o powierzchni 19 000 km2 i głębokości wody od 200 do 1800 metrów. Blok jest obsługiwany przez Total z 45% udziałem operacyjnym, obok Qatar Petroleum (25%), Canadian Natural Resources CNQ.TO (20%) i południowoafrykańskiego konsorcjum Main Street (10%), w którym znajduje się (jako partner) Africa Energy.
- Protesty przeciwko nadużyciom policji oraz wprowadzona godzina policyjna w Nigerii ograniczają lokalne dostawy do stacji benzynowych i utrudniają działalność gospodarcząpowodując powszechne przerwy w dostawie prądu w firmach, które polegają na generatorach benzynowych, aby wytrzymać częste przerwy w dostawie prądu z państwowej infrastruktury. Państwowa firma naftowa NNPC informuje, że ma zapasy benzyny na co najmniej 60 dni.
Gaz ziemny
- Amerykańskie Biuro ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska informuje, że burza tropikalna Zeta doprowadziła do zmniejszenia wydobycia gazu ziemnego w Zatoce Meksykańskiej o 55%.
- Przyszłotygodniowe zapotrzebowanie na gaz ziemny w USA (wraz z eksportem) szacowane jest na 98,2 mld stóp sześciennych dziennie (+0,51% t/t).
- Wolumen obrotu kontraktami futures na instrumenty pochodne skroplonego gazu ziemnego (LNG) na Intercontinental Exchange (ICE) w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku był równy wolumenowi obrotów w całym 2019 roku. Średni październikowy wolumen szacuje się na ~3600 lotów czyli równowartość 10-11 ładunków LNG. To też 50% wzrost względem wrześniowych obrotów. 22 października odnotowano rekordowy dzienny wolumen: 8 416 lotów. Giełda poinformowała, że ma około 70 aktywnych uczestników tego rynku, czyli +16,6% r/r, a kolejni mają się pojawić na przełomie 2020/21 – głównie z Japonii i Chin.
- Fabryka skroplonego gazu ziemnego (LNG) Melkoeya w Norwegii, należąca do Equinor, może pozostać zamknięta przez rok – do października 2021. To skutek konieczności przeprowadzenia szeroko zakrojonych napraw po wrześniowym pożarze. Pierwsze dane o wznowieniu działalności zakładu mówiły o styczniu 2021.
- Norweskie wydobycie gazu ziemnego we wrześniu 2020 wyniosło 277,1 mln m3 (+40,3% r/r), ale prognozy Norweskiego Zarządu Naftowego (NPD) mówiły o ponad 10% większym wydobyciu.
- AES Corp. podpisze umowę z PetroVietnam Gas na budowę terminalu importowego skroplonego gazu ziemnego (LNG) oraz elektrowni o wartości $2,8 miliarda dolarów w Wietnamie. Zdaniem sekretarz stanu USA Mike Pompeo umowa otworzy drzwi dla importu amerykańskiego LNG.
- Exxon Mobil Corp poinformował, że jednostka w Wietnamie (ExxonMobil Hai Phong Energy) podpisała protokół ustaleń z wietnamskim miastem Hai Phong i japońską firmą energetyczną JERA w celu potencjalnego opracowania zintegrowanego projektu zasilania skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Hai Phong.
- Chiński Sinopec poinformował o zakończeniu budowy rurociągu gazu ziemnego łączącego terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) Qingdao w prowincji Shandong i miasto Nanjing w prowincji Jiangsu – czyli odległość 536,13 km. Rurociąg Qingdao-Nanjing (łączy się również z istniejącym gazociągiem Sichuan-East) zostanie przeniesiony do nowo powstałego PipeChina do eksploatacji w ramach trwającej chińskiej reformy energetycznej.
Węgiel
- PGE Polska Grupa Energetyczna zapowiada wyłącznie kopalni i elektrowni węglowych spółki z grupy (które zapewne trafią bezpośrednio pod kuratelę Skarbu Państwa) do końca pierwszego kwartału 2021, a następnie planuje połączenie się z Tauronem i Eneą. PGE do 2050 roku chce pozyskiwać 20 gigawatów (GW) mocy z odnawialnych źródeł energii. Obecnie generuje 17 GW, przede wszystkich z elektrowni węglowych. Wojciech Dąbrowski, prezes PGE, dodał, że spółka może być również zainteresowana zakupem konkurencyjnej spółki PKP Energetyka, jeśli grupa CVC Capital Partners zdecyduje się na sprzedaż – informacje o przygotowywaniu sprzedaży PKP Energetyka pojawiły się we wrześniu 2020, a szacunkowa wartość transakcji to $2,1 mld.
- Tegoroczny eksport węgla z Indonezji w pierwszych trzech kwartałach osiągnął 232,3 mln ton czyli 58,8% rocznego celu eksportowego. To oczywiście skutek zmniejszenia popytu w związku z pandemią koronawirusa. Również lokalna konsumpcja wyniesie około 141 mln ton – spadek z wcześniej prognozowanego zużycia na poziomie 155 mln ton rocznie.
- Kolumbia szacuje, że produkcja węgla spadnie do 53 mln ton do 2030 roku czyli o -28,4% względem tegorocznej produkcji.
Energia odnawialna
- W Gabonie powstanie tama hydroelektryczna Kinguele Aval, które ma przybliżyć kraj do przyjętego celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 50% do 2025 roku. Projekt wyceniany na $210 mln ma pozwolić zaoszczędzić ponad 150 000 ton emisji dwutlenku węgla rocznie, czyli 3% rocznej emisji całego kraju. Budowa rozpocznie się pod koniec 2020 r., a 75% z 116 miliardów franków CFA (210,7 milionów USD) będzie pochodziło od banków rozwoju, w tym International Finance Corporation i African Development Bank. Meridiam, zarządzająca aktywami z siedzibą w Gabonie i Paryżu,jest właścicielem 60% projektu, a reszta należy do suwerennego funduszu majątkowego Gabonu. Zakończenie budowy planuje się na 2023 rok, zdolność produkcyjna instalacji ma wynieść około 205 gigawatogodzin rocznie, czyli 13% obecnego zużycia stolicy kraju, Libreville.
- Duńska grupa energetyczna Orsted podała swoje wyniki za Q3 20202, utrzymując swoje prognozy całoroczne prognozy zysków przed odsetkami, podatkami, amortyzacją i amortyzacją (EBITDA) w wysokości 16-17 miliardów koron duńskich ($2,5 – $2,7 miliarda). Kwartalna EBITDA wyniosła 3,36 mld koron duńskich (-18% r/r) – analitycy szacowali wynik na 3,21 mld koron duńskich. Orsted to największy na świecie deweloper morskich farm wiatrowych.
Złoto
- Największy fundusz giełdowy gromadzący złoto fizyczne, SPDR Gold Trust GLD, zmniejszył swoje zapasy złota w ubiegłym tygodniu do 1 263,80 ton (-0,14% m/m).
- W pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku Chiny wyprodukowały 262,93 ton złota (-4,51% r/r). Zużycie złota wyniosło 548,09 tony (-28,66% r/r). Konsumpcja na cele przemysłowe wyniosła 62,49 tony (-21,11% r/r), a konsumpcja złotych monet i sztabek wyniosła 142,52 tony (-14,07% r/r). Jednak dane za sam trzeci kwartał 2020 pokazują wzrost konsumpcji złota o 28,71% q/q.
- Newcrest Mining Ltd w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 wyprodukowało 503 089 uncji złota (-16,67% r/r) pokonując szacunki UBS wynoszące 501 tysięcy uncji.
- Kanadyjska spółka wydobywcza Agnico Eagle Mines w Q3 2020 wydobyła 492 693 uncji złota, inkasując średnio $1 911/oz (+29% r/r), co zwiększyło zysk spółki do $c91/akcję (+184,375% r/r). Firma, posiadająca kopalnie w Kanadzie, Finlandii i Meksyku, oświadczyła, że spodziewa się podobnego poziomu produkcji w bieżącym kwartale i podniosła kwartalną dywidendę o 75%.
Metale przemysłowe
- Firma wydobywcza Pilbara Minerals Ltd zawarła warunkową umowę przejęcia projektu litowego firmy Altura Mining Ltd za około $175 milionów.
- China Molybdenum Co podniosło produkcję kobaltu od lipca do września do poziomu 3 964 ton (+21,2% q/q; -0,83% r/r). W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2020 spóła wyprodukowała 10 507 ton kobaltu (-16,7% r/r), chociaż sprzedaż wzrosła do 12 794 ton (+15% r/r). Ceny kobaltu na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosły o 19,2% w ciągu trzeciego kwartału 2020. Produkcja pochodzi z kopalni Tenke Fungurume w Demokratycznej Republice Konga (DRK), gdzie wydobywana jest także miedź. W okresie styczeń – wrzesień kopalnia wydobyła 141 966 ton miedzi (+8,3% r/r). Prognozowane wydobycie z kopalni na cały 2020 rok to 163 – 200 tysięcy ton miedzi oraz 14 – 17 tysięcy ton kobaltu.
- Światowy rynek miedzi rafinowanej wykazał w lipcu 255 000 ton deficytu w porównaniu z deficytem 351 000 ton w czerwcu, podała International Copper Study Group.
- W Peru lokalna społeczność blokująca przez sześć dni transport miedzi z kopalni Las Bambas firmy MMG Ltd do portu Matarani odblokowała główną drogę. Las Bambas wyprodukował 131 698 ton miedzi w koncentracie w pierwszej połowie 2020 roku (-29% r/r). Spadek produkcji to kumulacja wpływu pandemii koronawirusa, problemów z lokalną społecznością oraz zaplanowanych na ten rok prac konserwatorskich.
- Nickel Asia Corpnajwiększy filipiński producent i eksporter rudy niklu poinformował o zawieszeniu działalności w kopalni w Hinatuan w centrum wydobycia niklu w regionie Caraga do 10 listopada. To skutek uzyskania pozytywnego wyniku testów na koronawirusa przez 19 pracowników kopalni. Ta kopalnia odpowiada za 11% sprzedaży rudy niklu w 2019 roku przez spółkę.Filipiny są alternatywnym źródłem zaopatrzenia Chin w rudę niklu, która opiera się głównie na wysokogatunkowym surowcu z Indonezji.
- Prezydent USA Donald Trump wydał we wtorek proklamację znoszącą cła na import aluminium z Kanady. Jednak dokument informuje, że ponowne nałożenie ceł będzie rozważane jeśli nastąpi gwałtowny wzrost importu nieobrobionego plastycznie aluminium niestopowego z Kanady.
- Rosyjski producent aluminium Rusal podał wyniki za Q3 2020. Sprzedaż aluminium w tym okresie spadła do poziomu 1,01 mln ton (-7,6% r/r). W pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r. Światowy popyt na aluminium pierwotne spadł o 2,6% rok do roku do 46,7 mln ton, podczas gdy światowa produkcja wzrosła o 1,5% do 48,4 mln ton.
- Szacuje się, że produkcja stali surowej w Chinach w 2020 roku przekroczy 1 mld ton (+3-5% r/r). To skutek rosnącej konsumpcji dzięki korzystnej polityce rządu. Chińskie Stowarzyszenie Żelaza i Stali (CISA) stwierdziło, że jego członkowie są pozytywnie nastawieni do rynku.
- Chiński producent stali, Delong Holdings, poinformował, że podpisał list intencyjny w sprawie zwiększenia rocznych zdolności produkcyjnych swojego projektu stalowego w Indonezji do 20 milionów ton. To trzykrotne zwiększenie wydajności zakładu. Pierwszy etap rozbudowy stalowni ma zakończyć się do końca 2021 roku i osiągnąć wydajność 6 mln ton rocznie. Według World Steel Association w 2019 roku Indonezja wyprodukowała 6,4 miliona ton surowej stali, co czyni ją 26. największym producentem na świecie.
- Chiny były największym zagranicznym nabywcą indyjskiej stali w okresie od kwietnia do września, kupując 1,9 miliona ton. Tym samym odpowiadały za 29% indyjskiego eksportu stali.
- Vale S.A. poinformowało o osiągnięciu zysku netto $2,9 mld w Q3 2020 (+191,45% r/r), który jednak był niższy od prognoz analityków oczekujących zysku netto na poziomie $3,6 mld.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki: