aktualności – 27 kwietnia 2020

Poniedziałkowe aktualności surowcowe.

reklama:

dzisiaj nadal nie ma programu Surowcowe info w Comparic24

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

Ogólne informacje

  • Niski poziom wód w rzece Parana w Argentynie ograniczył możliwości transportowe płodów rolnych, co przekłada się na straty rzędu $244 mln w ostatnich 4 miesiącach. Obecny poziom wody to 0,4 metra, w porównaniu do 4 metrów głębokości jaka powinna być w normalnych warunkach o tej porze roku. Opóźnia to znacznie dostawy trzeciego na świecie eksportera soi i kukurydzy, gdy statki muszą rezygnować z ~20% dostępnej powierzchni ładunkowej.

Kawa

  • Nestle odnotował wzrost sprzedaży o 4,3% w Q1 2020, gdy konsumenci napełniali szafki kawą Nescafe, aby przygotować się do ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.
  • Zapasy kawy:

źródło: opracowanie własne

Kakao

  • Zapasy kakao:

źródło: opracowanie własne

Kukurydza

  • Koreańska spółka KOCOPIA zakupiło 55 tysięcy ton kukurydzy wolnej od GMO z USA płacąc $209,65/tonę wraz z kosztami transportu (CFR). Dostawa ma dotrzeć do lipca 2020.
  • Rząd Ukrainy rozważa ograniczenie eksportu kukurydzy na ten sezon do 29,3 mln ton. W 2019 roku zbiory kukurydzy na Ukrainie wyniosły prawie 36 mln ton, a eksport 28,5 mln ton w sezonie 2019/20. Dotychczasowy eksport kukurydzy wyniósł 25,2 mln ton (+12% s/s). Ceny eksportowe ukraińskiej kukurydzy spadły z przedziału $178-$183/tonę do $172-$176/tonę w związku z mniejszym zapotrzebowaniem na biopaliwa na świecie wywołanym koronawirusową pandemią.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Chiny, jako drugi kraj na świecie, wprowadzą na rynek kontrakty futures na żywy inwentarz, dokładniej na świnie. Operatorem kontraktów ma być Dalian Commodity Exchange, a całość obrotu na rynku wartym $141 mld będzie pod nadzorem Chińskiej Komisji Papierów Wartościowych. Szacuje się, że w Chinach znajduje się około połowy światowej liczby świń. Kontrakty mają się pojawić w obrocie jeszcze w Q2 2020.
  • Znamy raport dotyczący produkcji mięsa w USA w 2019 roku. wieprzowiny wyprodukowali 27,7 mld funtów (+5% r/r), wołowiny wyprodukowali 27,2 mld funtów (+1% r/r), cielęciny wyprodukowali 79,0 mln funtów (-2% r/r), a jagnięciny i baraniny 153,2 mln funtów (-3% r/r). Komercyjny ubój bydła wzrósł o 2% r/r (do 33,6 mln sztuk), ubój cieląt wzrósł o 1% r/r (do 587 tysięcy sztuk), ubój świń wzrósł o 4% r/r (do 129,9 mln sztuk) a ubój owiec i jagniąt wzrósł o 3% r/r (2,32 mln sztuk).
  • Produkcja mięsa w USA w marcu 2020:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ropa naftowa

  • Kolejne 60 platform wiertniczych w USA zostało zamkniętych w ubiegłym tygodniu. Aktywnych pozostaje 378 odwiertów (-53% r/r), najmniej od lipca 2016. W styczniu 2016 roku cena zanotowała dołek na poziomie $27,56 za baryłkę. Sumarycznie w kwietniu 2020 roku w USA zamknięto 246 platform wiertniczych.
  • W Kanadzie zamknięto kolejne 4 platformy wiertnicze, pozostawiając 26 aktywnych odwiertów. To najniższa liczba punktów wydobywczych ropy naftowej w Kanadzie (poprzedni rekord to 29 platform w kwietniu 1992 roku).
  • Rosja planuje w maju zmniejszenie o połowę eksportu ropy ze swoich portów bałtyckich i czarnomorskich zgodnie z pierwszym harmonogramem załadunku ustalonych cięć ze strony OPEC+. Eksport morski ropy naftowej w maju z rosyjskich portów ma wynieść średnio 1,3 mln baryłek dziennie (-40,9% m/m) w porównaniu do 2,2 mln baryłek w kwietniu. Zgodnie z ustaleniami OPEC+ Rosja zredukuje wydobycie z 11 mln baryłek dziennie do 8,5 mln baryłek dziennie.
  • Średnia cena frachtu tankowcami klasy VLCC to ostatnio przedział $120-$130 tysięcy za dzień. Przed historycznym dnem na rynku WTI 20 kwietnia stawki wynosiły średnio $85 tysięcy za dzień. W 2019 roku średnia stawka dzienna dla tankowca VLCC wynosiła $102 142 dziennie, a rekordowa cena to było prawie $308 tysięcy dziennie w październiku 2019.

Gaz ziemny i węgiel

  • Kolejny spadek cen spotowych dla dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji. Tydzień temu informowałem o dostawach w średniej cenie $2,3/mmBtu, natomiast w ostatni piątek, 24 kwietnia, dostawy w czerwcu do północno-wschodniej Azji kosztowały $1,95/mmBtu (-15,2% t/t). Pojawiła się też informacja że Exxon Mobil Corp wyeksportuje 25 maja LNG z Papui Nowej Gwinei w cenie $1,8/mmBtu. W USA doszło też do anulacji 20 statków w czerwcu przez azjatyckich i europejskich nabywców.
  • Gazprom prognozuje spadek wydobycia gazu łupkowego w Stanach Zjednoczonych (największego producenta gazu na świecie) ze względu na niskie ceny gazu na świecie.
  • PGNiG poinformowało, że pomimo wyroku międzynarodowego trybunału arbitrażowego, największy dostawca spółki, rosyjski Gazprom nie obniżył cen gazu. Gazprom ma też zapłacić PGNiG $1,5 mld. Trybunał arbitrażowy w Sztokholmie orzekł również, że formuła cenowa gazu w długoterminowej umowie PGNiG z Gazpromem powinna zostać zmieniona, aby uwzględnić notowania rynku gazu ziemnego. Gazprom wciąż wystawia faktury wg starej formuły cenowej, PGNiG płaci za gaz w oparciu o nowe warunki. PGNiG rozważa powiadomienie Komisji Europejskiej o tym problemie.
  • Związki zawodowe w największej europejskim przedsiębiorstwie górniczym, Polskiej Grupie Górniczej, oświadczyły że przemysł upadnie bez wsparcia rządowego z powodu spadku popytu. Związki zawodowe odrzuciły początkowo propozycję zarządu spółki o obniżenie liczby godzin i wynagrodzenia o maksymalnie 20% na okres trzech miesięcy, co umożliwiłoby spółce skorzystanie z pomocy rządowej. Po namyśle związki zawodowe zgodziły się pod warunkiem przedstawienia planu restrukturyzacji PGG z zagwarantowaniem utrzymania miejsc pracy. W 2019 roku średnia pensja w PGG (zatrudniającej 42 tysięcy pracowników) wynosiła 7 850 złotych, a w drugiej połowie lutego została podpisana zgoda na podwyżkę wynagrodzeń o ~6% (związki żądały 12% i groziły strajkami). Jednocześnie 16 kwietnia do Portu Północnego w Gdańsku zawinął największy z dotychczas odwiedzających Polskę masowiec „Agia Trias” o nośności 185 820 ton. Przywiózł on ~140 tysięcy ton węgla energetycznego z Kolumbii na zamówienie spółki zależnej państwowego PGE. Zużycie węgla na cele energetyczne w 2019 roku w Polsce wyniosło 36,1 mln ton (-7% r/r), a na zwałach i w magazynach znajduje się już ponad 14,5 mln ton.

Złoto

  • Gold Fields poinformował, że spółka w Q1 2020 wydobyła w swoich kopalniach w RPA, Chile, Peru, Australii i w Afryce Zachodniej 537 tysięcy uncji złota (-0,92% r/r).
  • Papua Nowa Gwinea odrzuciła wniosek o przedłużenie wydobycia w kopalni złota Porgera eksploatowanej przez spółkę Barrick. Decyzję podjęto ze względów środowiskowych i przesiedleńczych.

Metale przemysłowe

  • Zapasy niklu w magazynach LME wzrosły​​do 176 556 ton w ubiegłym tygodniu. Jednocześnie nadpodaż niklu na rynku spadła do 13 400 ton (-3,6% m/m).
  • Światowa produkcja stali surowej spadła w marcu o 6% r/r do 147,1 mln ton. Produkcja stali surowej z Chin, największego światowego producenta i konsumenta metalu, spadła w marcu o 1,7% r/r do 79 milionów ton.
  • Eksport litu z Chile spadł w Q1 2020 o 38,5% r/r w związku ze spowolnieniem gospodarczym wywołanym pandemią koronawirusa.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *