Od dzisiaj w poniedziałkowych aktualnościach dorzucam stany magazynowe metali z magazynów CME Group. Dane są lekko opóźnione i dotyczyć będą złota, srebra, platyny, palladu, aluminium, miedzi, cynku i ołowiu.
Opóźnienia dla poszczególnych publikacji oznaczają, że w poniedziałki:
- dane Shanghai Futures Exchange (ShFE) pochodzą z piątku;
- dane CME Group pochodzą z czwartku;
- dane Londyńskiej Giełdy Metali (LME) pochodzą ze środy.
Niestety nie mam możliwości, by uzyskać dostęp do danych za ten sam okres, chyba że wolicie by nie publikować najnowszych tylko dane z wszystkich magazynów za środę – dajcie znać w komentarzu! Nie mam także dostępu do danych dotyczących zapasów złota i srebra w magazynach LME.
W sumie dzisiaj 73 newsy do przeczytania i, jak co poniedziałek, premiera nowego programu Surowcowe info o 14:00!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- bawełna
- pszenica
- kukurydza
- ryż
- soja
- pozostałe zboża
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- złoto
- srebro
- platyna i pallad
- metale przemysłowe
- kalendarz publikacji wyników spółek surowcowych notowanych na amerykańskiej giełdzie
Ogólne informacje
- Realizacja fazy pierwszej umowy handlowej USA-Chiny podpisanej w styczniu 2020 roku postępuje całkiem nieźle, biorąc pod uwagę problemy zarówno w Chinach jak i na całym świecie w związku z koronawirusem. Chiny wdrożyły już 50 z 57 zobowiązań technicznych mających na celu obniżenie barier strukturalnych dla importu z USA a także dokonały zakupu towarów rolnych w USA za ponad $23 mld czyli 71% celu wynikającego z umowy.
- Departament Stanu USA zatwierdził (o tych planach informowałem 19 października) sprzedaż broni wartej $1,8 miliarda Tajwanowi – co może oznaczać zwiększenie napięć na linii USA – Chiny, zwłaszcza że Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin oskarżyło Amerykę o ingerowanie w jej sprawy i ostrzegło przed „uzasadnioną i konieczną reakcją”.
Kawa
- Zapasy kawa w magazynach ICE – trzeci tydzień z rzędu wzrostu zapasów: tym razem o ponad 9 tysięcy worków:
Cukier
- Duzi spekulanci zwiększyli swoje długie pozycje na cukrze do 295 tysięcy (+5,35% t/t). Rekordowe długie pozycje dużych spekulantów były we wrześniu 2016 roku i wynosiły 329 tysięcy – cena cukru wtedy sięgnęła $c23,6/lbs.
- Indie nie podadzą informacji dotyczących potencjalnego subsydiowania eksportu cukru przed zakończeniem wyborów stanowych, które zaplanowane są na 3 i 7 listopad 2020.
- We wrześniu 2020 Chiny zaimportowały 540 tysięcy ton cukru (+29,1% r/r).
- Centro de Tecnologia Canaviera, brazylijska firma cukrowa ogłosiła swoją pierwszą ofertę publiczną (IPO) na brazylijskiej giełdzie papierów wartościowych. Celem jest pozyskanie funduszy na projekty dotyczące nasion syntetycznych oraz inwestycje w nowe biznesy, w tym w biotechnologię. Oferta będzie koordynowana przez JP Morgan, Morgan Stanley i BTG Pactual.
Kakao
- Kolejne zamieszki na Wybrzeży Kości Słoniowej w związku z protestami przed zaplanowanymi na 31 października wyborami prezydenckimi w tym kraju. W wyniku starć policji z protestującymi w ubiegłym tygodniu co najmniej 10 osób zostało zabitych.
- Zapasy kakao w magazynach ICE:
Bawełna
- Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych nieznacznie obniżył swoje szacunki dotyczące produkcji w USA do 17,05 mln 480-funtowych bel w październiku, ale eksperci rynkowi spodziewają się, że ostateczny plon będzie niższy.
- Certyfikowane zapasy bawełny dostępne od 22 października to 33 731 480-funtowych bel (+0,76% t/t).
Pszenica
- Międzynarodowe ruchy na rynkach pszenicy w ubiegłym tygodniu:
– Egipt kupił w przetargu 180 000 ton rosyjskiej pszenicy,
– 720 000 ton zarezerwowanych przez Algierię (z Unii Europejskiej),
–The Taiwan Flour Millers’ Association kupiło szacunkowo 88 635 ton pszenicy, która ma pochodzić ze Stanów Zjednoczonych,
– południowokoreańska firma Nonghyup Feed Inc. kupiła około 65 000 ton pszenicy paszowej, prawdopodobnie ze Stanów Zjednoczonych,
– południowokoreańska Major Feedmill Group zakupiła około 65 000 ton pszenicy paszowej dla zwierząt,
– Japonia zamówiła 80 526 ton pszenicy spożywczej,
– Jordania planuje zakupić 120 tysięcy ton pszenicy.
To oznacza chęć zwiększenia rezerw strategicznych przez wielu importerów pszenicy – być może w obawie o przedłużającą się drugą falę koronawirusa wpływającą zarówno na krajowe możliwości gospodarcze jak i na międzynarodowe ograniczenia w podaży. - Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa szacuje, że 19 października posadzono 17,5 miliona hektarów zbóż ozimych (+6,7% r/r), co oznacza obsadzenie około 91,6% prognozowanego obszaru zasiewów.
Kukurydza
- Chiny rozważają podniesienie limitów importowych na kukurydzę po burzach i szkodach spowodowanych przez suszę w krajowych uprawach. Te czynniki już teraz zwiększyły ceny chińskiej kukurydzy, znacznie mocniej niż wzrosły ceny amerykańskiej kukurydzy w eksporcie. Zwiększenie kontyngentów zwalniających importerów z 65% cła mogą znacznie zwiększyć zakupy poza granicami Chin i pozwolą zwiększyć strategiczne zapasy ziaren, które w tym roku zostały mocno przetrzebione przez konieczność sprzedaży surowca na aukcjach by obniżyć krajowe ceny. Terry Reilly, starszy analityk w chicagowskiej firmie brokerskiej Futures International uważa, że „Chiny w ciągu następnej dekady mogą zmienić krajobraz światowego bilansu kukurydzy, stając się głównym graczem w imporcie”, co byłoby powtórką z sytuacji z soją w latach 90-tych. Chiny są drugim co do wielkości konsumentem kukurydzy na świecie, a dotychczasowe limity importowe na 7,2 mln ton kukurydzy w zupełności wystarczały by uzupełnić braki lokalnej produkcji, w ponad 90% zaspokajających krajowy popyt szacowany na 280 mln ton rocznie. Szacunki analityków mówią o zapotrzebowaniu importowym na poziomie 30 mln ton w rozpoczętym 1 października sezonie 2020/21. Państwowe firmy w Chinach już teraz przygotowały dokument zalecający przydzielenie dodatkowych 20 mln ton kontyngentu taryfowego na kukurydzę. Na chwilę obecną Chiny mają zamówione ~17 mln ton kukurydzy w USA (~12 mln ton) i na świecie (głównie z Ukrainy) na sezon 2020/21, co stawia Chiny na drugim miejscu pod względem importu kukurydzy – zaraz za Meksykiem, który wg szacunków w sezonie 2020/21 zaimportuje 18,3 mln ton kukurydzy. Nieoficjalnie mówi się, że państwowy gigant COFCO już otrzymało dodatkowy kontyngent na 5 mln ton kukurydzy, choć z ograniczoną marżą do $4,49/tonę – każdy cent powyżej tej kwoty miałby trafiać do skarbu państwa.
- Chiński import kukurydzy we wrześniu wyniósł ponad 1 mln ton, po raz pierwszy w historii zbliżając się do rocznego limitu 7,2 mln ton już we wrześniu.
- Sprzedaż amerykańskiej kukurydzy, napędzana fazą pierwszą umowy handlowej USA–Chiny, osiągnęła rekordowy poziom 8,7 mln ton w 2020.
- Tygodniowa sprzedaż eksportowa kukurydzy wyniosła 1,832 mln ton (+179,62% t/t), w tym Chiny zamówiły 433,5 tysiąca ton kukurydzy.
Ryż
- Wysoki poziom opadów oraz powodzie wpływają na zbiory ryżu w Wietnamie (zwłaszcza w dolinie Mekongu) oraz w Tajlandii, podnosząc także ceny już dostępnych ziaren w obawie o spadki podaży. Ulewne deszcze uszkodziły również dojrzewające plony w Bangladeszu, powodując straty na poziomie $4,29 mld – zbiory ryżu w Bangladeszu w 2019 roku były warte $68,92 mln.
- Szacuje się, że eksport ryżu z Indii w 2020 roku może osiągnąć 14 mln ton (+42% r/r) w związku z mniejszą podażą surowca z innych źródeł wywołaną pandemią oraz osłabieniem lokalnej waluty – rupii.
- Zapasy ryżu niełuskanego w USA na dzień 1 października wynosiły 40 960 ton (-61,39% r/r). Ryżu łuskanego zapasy wynoszą 32 610 ton (-17,65% r/r).
Soja
- Sprzedaż soi z USA do Chin w roku gospodarczym 2021 była dwukrotnie wyższa niż w 2017 roku czyli przed rozpoczęciem wojny handlowej.
- Raport USDA wykazał, że tygodniowa sprzedaż eksportowa soi wyniosła 2,226 mln ton, w tym 1,222 mln ton przeznaczone do Chin.
Pozostałe zboża
- Amerykański eksport sorgo do Chin w okresie od stycznia do sierpnia 2020 r. wart był $617 mln – to +9,98% więcej niż w analogicznym okresie 2017 roku – czyli przed rozpoczęciem wojny handlowej.
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Chiny zezwoliły dwóm brazylijskim zakładom mięsnym na wznowienie sprzedaży do Chin. Sprawa dotyczy zakładu przetwórstwa drobiiu w Dourados w stanie Mato Grosso do Sul należącego do BRF oraz zakładu przetwórstwa wołowiny w Várzea Grande w stanie Mato Grosso należącym do Marfrig. Informacje zostały opublikowane przez Chińską Generalną Administrację Celną oraz potwierdzone przez obie firmy i brazylijskie Ministerstwo Rolnictwa. Zakazem eksportu do Chin wciąż objęte są dwa zakłady (wieprzowy i drobiowy) JBS oraz jeden zakład BRF.
- Wrześniowy import wieprzowiny przez Chiny wyniósł 380 tysięcy ton (+121,6% r/r). Sumarycznie przez pierwsze 9 miesięcy 2020 roku Chiny zaimportowały 3,29 mln ton wieprzowiny (+132% r/r).
- Eksport wieprzowiny z USA w tygodniu kończącym się 15 października wyniósł 26,8 tysiąca ton (b/z t/t; -35% względem 4-tygodniowej średniej).
- Eksport wołowiny i produktów wołowych z USA do Chin do końca sierpnia 2020 był o ponad +200% większy niż w 2017 roku czyli przed rozpoczęciem wojny handlowej.
- Komercyjna produkcja czerwonego mięsa w USA we wrześniu 2020 wyniosła 4,71 mld funtów (+6% r/r). Produkcja wołowiny 2,35 mld funtów (+8% r/r). Produkcja cielęciny 4,9 mln funtów (-20% r/r). Produkcja wieprzowiny wyniosła 2,34 mld funtów (+4% r/r). Produkcja jagnięciny i baraniny wyniosła 10,9 mln funtów (b/z r/r). W okresie styczeń – wrzesień 2020 produkcja czerwonego mięsa wyniosła 41,0 mld funtów (+1% r/r).
- W piątek Niemcy potwierdziły pięć nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików.
Ropa naftowa
- Joe Biden w piątek, w ramach kampanii wyborczej, wskazywał, że odsunie Stany Zjednoczone od uzależnienia od ropy mówiąc „I would transition from the oil industry, yes” – podkreślając że USA kraj powinien ostatecznie zastąpić ropę energią słoneczną. wiatr i inne formy niezanieczyszczającej Po debacie Biden powiedział dziennikarzom, że odnosi się do planu zaprzestania subsydiowania paliw kopalnych: „… oni nie stracą pracy. Poza tym, o wiele więcej miejsc pracy powstanie w innych alternatywach”. Szybko kandydaci na Senatorów z Partii Demokratycznej odcięli się od wypowiedzi swojego kandydata na prezydenta, zwłaszcza w Stanach wydobywających ropę naftową.
Pragnę przypomnieć, że polityka Joe Bidena już wcześniej była przeze mnie sygnalizowana jako problematyczna dla rynku naftowego w USA (wbrew m.in. opinii analityków z Godman Sachs) i zwiększająca podaż ropy poza USA. - Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 23 października 2020 wynosiły 35,273 mln (-0,71% t/t).
- Liczba aktywnych odwiertów naftowych w USA wzrosła (szósty tydzień z rzędu) w ubiegłym tygodniu o sześć do 211 punktów.
- Kanadyjska prowincja Alberta zniesie ograniczenia w wydobyciu ropy naftowej już od grudnia 2020, a nie jak się spodziewano od stycznia 2021. W Albercie znajdują się trzecie co do wielkości rezerwy ropy naftowej na świecie (~10% światowych rezerw ropy naftowej), a obecne przepisy ograniczają wydobycie o około 16%. Przed ograniczeniami wydobycie ropy w prowincji wynosiło około 4 mln baryłek dziennie. W 2019 roku Kanada produkowała 4,7 mln baryłek ropy naftowej (wraz z kondensatem ropy naftowej) , co teoretycznie stawia Kanadę na czwartym miejscu pod względem produkcji na świecie – choć wg danych amerykańskiego EIA Kanada w 2019 roku była na siódmy miejscu z produkcją 3,662 mln baryłek dziennie .
- Bob Yawger, dyrektor w Mizuho Financial Group, zapowiada, że OPEC+ może nie zdecydować się na zwiększenie wydobycia o 2 mln baryłek podczas spotkania na przełomie listopada i grudnia. Ma to wynikać z rosnącego wydobycia w Libii, która nie jest objęta cięciami grupy – przed wojną domową Libia produkowała 1,6 mln baryłek ropy dziennie, obecnie jest to ~500 tysięcy baryłek dziennie.
- Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że grupa OPEC+ jest skutecznym, choć bardzo złożonym narzędziem stabilizacji globalnych rynków ropy naftowej. Prezydent przemawiał on-line na forum dyskusyjnym Valdai.
- Libijska al-Waha Oil Co, część National Oil Corp, poinformowała, że następuje ponowne otwarcie portu Es Sider, a załadunek pierwszego tankowca rozpocznie się w tym tygodniu.
- Wrześniowy przerób ropy naftowej w Indiach wzrósł do 4,33 mln baryłek dziennie (+13,4% m/m). Moce przerobowe rafinerii wykorzystywano w 86% (+10,12 pp m/m). Przed pandemią, w marcu 2020, indyjskie rafinerie przerabiały 5,01 mln baryłek dziennie przy prawie 100% wykorzystaniu swoich mocy przerobowych.
- Szesnaście (z dziewiętnastu startujących) firm zakwalifikowało się do licytowania czterech lądowych bloków naftowych w Kolumbii. Licytacja praw do eksploracji pól ma się odbyć do końca roku.
- Eksport oleju napędowego z Chin we wrześniu osiągnął 1,19 mln ton (+9,17% m/m; -19% r/r). Eksport benzyny wyniósł 1,17 mln ton (-4,10% m/m; -30% r/r). Eksport paliwa lotniczego wyniósł 260 tysięcy ton (-82,8% r/r).
- Pożar spowodowany wybuchem w dużym zakładzie petrochemicznym w pobliżu południowo-zachodniego wybrzeża Zatoki Perskiej został ugaszony w piątek w ciągu kilku godzin, podała Bandar Imam Petrochemical Company. Wg firmy jeden z pracowników został lekko ranny. Nie było żadnych wiadomości na temat tego, czy pożar wpłynął na produkcję jednego z największych irańskich przedsiębiorstw petrochemicznych, którego eksport przekracza 1 milion ton rocznie.
Gaz ziemny
- Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji w ubiegłym tygodniu wzrosły po raz ósmy z rzędu, grudniowe dostawy wycenia się średnio na $6,90/mmBtu (+18,96% t/t). Ostatnie ładunki z dostawami listopadowymi sprzedawano w przedziale $6,10-$6,30/mmBtu na zasadzie free-on-board (FOB).
- Liczba aktywnych odwiertów gazowych w USA wzrosła o dwa do 76 aktywnych punktów.
- Zapasy gazu ziemnego w USA wzrosły w tygodniu kończącym się16 października o 49 mld stóp sześciennych do poziomu 3,926 bilionów stóp sześciennych (+9,1% powyżej 5-letniej średniej). Szacuje się, że do końca października zapasy osiągną rekordowe 4,0 biliony stóp sześciennych. Tegotygodniowy popyt na gaz ziemny w USA szacuje się na 97,5 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd), a w kolejnym tygodniu ma spaść do 97,1 bcfd.
- Eksport gazu z USA w październiku dotychczas wynosi średnio 7,1 mld stóp sześciennych (+24,56% m/m), w tym 6,037 bcfd rurociągami do Meksyku. Rekordowy poziom eksportu gazu z USA+ był w lutym 2020 z wynikiem 8,7 bcfd.
- Rosyjski gigant gazowy Gazprom we wrześniu wyeksportował 16,2 mld metrów sześciennych gazu ziemnego. To najwyższy wskaźnik eksportu gazu ziemnego w 2020 roku. Elena Burmistrova, szefowa Gazprom Exports poinformowała, że na rynku gazu utrzymuje się nadwyżka, a głównym czynnikiem powodującym nadpodaż były skroplony gaz ziemny (LNG).
- Chiński import skroplonego gazu ziemnego (LNG) we wrześniu wyniósł 5,73 mln ton (-3,86% m/m; +13,3% r/r). Prawdopodobnie wynika to z faktu, że w pierwszej połowie 2020 mieliśmy bardzo niskie ceny gazu ziemnego na rynku spotowym w Azji, co pozwoliło zamówić sporo ładunków taniej niż w latach poprzednich. Wzrost cen przy dużych stanach magazynowych zmniejsza dostawy.
Złoto
- Po trzech latach rozbudowy (kosztującej $610 mln) kolumbijskiej kopalnia złota Buritica (w prowincji Antioquia) doszło do jej ponownego otwarcia w piątek, 23 października. Kopalnia jest obsługiwana przez Zijin-Continental Gold, spółkę zależną chińskiej firmy Zijin Mining Group Co Ltd i ma osiągnąć początkową wydajność 240 tysięcy uncji złota rocznie. Przewidywany okres eksploatacji kopalni to 14 lat, a komercyjne wydobycie ma rozpocząć się w grudniu 2020. Kolumbia stara się zmniejszyć zależność gospodarki od wydobycia węgla przechodząc na wydobycie złota, miedzi i niklu. Obecnie kraj rozwija cztery główne projekty dla miedzi i złota, w tym kopalnie Buritica, Quebradona i Gramalote.
- Freeport McMoRan Inc odnotował w Q3 2020 dochód netto w wysokości $329 milionów ($c22/akcję) – rok wcześniej była to strata $c15/akcję. Średnia cena jaką spółka otrzymywała za złoto w Q3 2020 wynosiła $1 902/oz. Sprzedaż miedzi i złota była prawie 7% wyższa niż prognozy firmy z lipca 2020. Koszty i wydatki firmy w Q3 2020 wyniosły $2,97 mld i były o 7% niższe niż w Q2 2020.
- Zapasy złota w magazynach CME Group na dzień 22 października 2020 wynosiły 37 693 901 uncji.
- Zapasy złota w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 23 października 2020 wynosiły 2 199 kilogramów (-2,91% t/t).
Srebro
- Zapasy srebra w magazynach CME Group na dzień 22 października 2020 wynosiły 380 870 534 uncji.
- Zapasy srebra w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 23 października 2020 wynosiły 2 312 874 kilogramy (-0,61% t/t).
Platyna i pallad
- Zapasy platyny w magazynach CME Group na dzień 22 października 2020 wynosiły 657 123 uncji.
- Zapasy palladu w magazynach CME Group na dzień 22 października 2020 wynosiły 138 122 uncji.
Metale przemysłowe
- Chiński regulator papierów wartościowych w piątek poinformował, że zatwierdził międzynarodowy kontrakt futures na miedź do uruchomienia 19 listopada. Będzie on notowany na Szanghajskiej Międzynarodowej Giełdzie Energii (INE). Kontrakt na miedź INE był od dawna oczekiwany przez inwestorów zagranicznych chcących zabezpieczyć ekspozycję w Chinach. Jego cena będzie podana w juanach, ale bez podatku i cła, ponieważ dostawa będzie odbywać się do składów celnych. Shanghai Futures Exchange (ShFE), właściciel INE, ma krajowy kontrakt na miedź SCFcv1, ale nie jest on dostępny dla zagranicznych uczestników rynku. Dyrektor generalny LME, Matt Chamberlain, z zadowoleniem przyjął pojawienie się trzeciego (po londyńskim oraz amerykańskim) międzynarodowego kontraktu na miedź. W piątkowym okólniku INE zaprosiła potencjalnych animatorów rynku do składania wniosków o kontrakt na miedź. Animatorzy rynku są często zatrudniani przez giełdy w celu zapewnienia płynności. Zainteresowane strony muszą mieć aktywa netto w wysokości co najmniej 50 milionów juanów (7,5 miliona USD) lub równowartość w obcej walucie i mieć czas do 30 października na złożenie wniosku.
- Wirtualne seminarium londyńskiej giełdy metali (LME) przyniosło medianę prognoz dla średniej ceny miedzi w 2021 roku na poziomie $6 800/tonę – co oznacza 12,5% wzrost względem oczekiwanej średniej ceny rudego metalu w 2020 roku na poziomie $6 043/tonę.
- Mediana prognoz średniej ceny niklu w 2021 roku wynosy $15 157/tonę.
- Światowa produkcja stali we wrześniu 2020 wzrosła drugi miesiąc z rzędu do 156,4 mln ton (+2,9% r/r). Głównym motorem wzrostu była chińska produkcja wynosząca 92,6 mln ton (+10,9% r/r).Chiny są największym na świecie producentem i konsumentem tego metalu.Produkcja stali we wrześniu spadła o 18,5% r/r w Stanach Zjednoczonych, 19,3% r/r w Japonii i 9,7% r/r w Niemczech. Według danych World Steel Association, grupy producentów, która odpowiada za około 85% światowej produkcji stali, w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 roku produkcja stali spadła o 3,2% na świecie i wzrosła o 4,8% w Chinach.
- Rosnące dostawy do Chin rudy żelaza z Australii i Brazylii zwiększają prognozy importowe na październik, które mają osiągnąć 123 mln ton.
- Brazylijscy prokuratorzy federalni oskarżyli gigantów górniczych BHP i Vale S.A. o zmowę z sędzią celu zmniejszenia odszkodowań dla ofiar śmiertelnego zawalenia się tam stawów osadowych. Tama będąca częścią kopalni Samarco eksploatowanej wspólnie przez BHP i Vale pękła w 2015 roku zabijając 19 osób i powodując uznaną za najgorszą w historii katastrofę ekologiczną w Brazylii, z kolei instalacja przy kopalni Córrego do Feijão, w której rudę żelaza wydobywa Vale runęła w 2019 roku, zabijając 259 osób (a 11 uznano za zaginione). Przeciwko BHP około 200 tysięcy Brazylijczyków wniosło także pozew w Wielkiej Brytanii o odszkodowanie w kwocie $6,3 mld za straty osobiste jak i środowiskowe.
- Zapasy miedzi w magazynach CME Group na dzień 22 października 2020 wynosiły 70 922,8 ton.
- Zapasy miedzi w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 23 października 2020 wynosiły 155 506 ton (-1,29% t/t).
- Zapasy aluminium w magazynach CME Group na dzień 22 października 2020 wynosiły 50 404 ton.
- Zapasy aluminium w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 23 października 2020 wynosiły 237 777 ton (-4,11% t/t).
- Zapasy cynku w magazynach CME Group na dzień 22 października 2020 wynosiły 202 tony.
- Zapasy cynku w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 23 października 2020 wynosiły 60 580 ton (-3,69% t/t).
- Zapasy cyny w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 23 października 2020 wynosiły 4 285 ton (+7,53% t/t).
- Zapasy ołowiu w magazynach CME Group na dzień 22 października 2020 wynosiły 750
- Zapasy ołowiu w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 23 października 2020 wynosiły 24 455 ton (-3,22% t/t).
- Zapasy niklu w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 23 października 2020 wynosiły 30 227 ton (+1,32% t/t).
- Zapasy stali nierdzewnej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 23 października 2020 wynosiły 14 023 tony (-1,66% t/t).
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):
Publikacje wyników finansowych notowanych w USA spółek surowcowych w okresie 26 – 30 października 2020:
26 październik 2020:
- Alliance Resource Partners
- National Oilwell Varco Inc.
- Taseko Mines
27 październik 2020:
- BP
- Crestwood Equity Partners
- Liberty Oilfield Services
-
Matador Resources
- Tec Resources Ltd
28 październik 2020:
- Agnico Eagle Mines
- Alamos Gold
- Antero Midstream
- Antero Resources
- Bunge Limited
- Capstone Mining
- Coeur Mining
- Concho Resources
- Enterprise Products Partners
- Golden Star Resources
- Hess Corporation
- Hess Midstream Partners
- Methanex
- NewMarket Corporation
- Oceaneering International
- Ovintiv
- Parsley Energy
- QEP Resources
- RPC
- Ryerson Holding Corporation
- Tronox Limited
- Warrior Met Coal
- Valvoline
29 październik 2020:
- Advantage Oil & Gas
- Allegheny Technologies
- Compañía de Minas Buenaventura S.A.A.
- Cabot Oil & Gas
- Cenovus Energy
- CNX Resources
- ConocoPhillips
- Crescent Point Energy
- Devon Energy
- Dril-Quip
- Eldorado Gold
- Minerals Technologies
- Nabors Industries
- Newmont Goldcorp
- Oil States International
- PBF Energy
- PBF Logistics
- Pretium Resources
- Range Resources
- Royal Dutch Shell plc
- Sandstorm Gold Royalties
- SM Energy
- Solaris Oilfield Infrastructure
- Southwestern Energy
- TimkenSteel
- U.S. Silica
- United States Steel
- Yamana Gold
30 październik 2020:
- Chevron
- Exxon Mobil
- Imperial Oil
- LyondellBasell Industries N.V.
- Magellan Midstream Partners
- Phillips 66
- Phillips 66 Partners
- Shell Midstream Partners
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Goldman już przewiduje hosse na surowcach to dobry prognostyk dla tego rynku:
https://strefainwestorow.pl/artykuly/surowce/20201027/goldman-sachs-prognoza-hossa-surowce
Poza tym warto posłuchać sobie wywiadu jaki przeprowadził Rick Rule (jest on jednym z głównych zarządzających funduszami Ericka Sprotta) na temat surowców :
https://www.youtube.com/watch?v=Lwohm_D79Hw
Bardzo ładnie charakteryzuje on rynek złota i uwaga, uranu czyli bardzo niedowartościowanego surowca o którym bardzo mało się mówi. Osobiście Bogusz uważam siebie za zdecydowanie słabszego tradera CFD od Ciebie ale jak chcesz to mogę jakiś obszerny komentarz na temat tego sektora. Mógłbym też scharakteryzować kilka spółek wydobywających srebro gdyż na tym sektorze wydaje mi się że znam się najlepiej. Widzę również duże niedowartościowanie na rynku litu ale na surowcu słabo się znam. Chciałby wnieść jakąś wartość dodaną do serwisu, w końcu tak wiele się od Ciebie nauczyłem.
tyle, że ciężko o dobrą ekspozycję na uran. Jakbyś miał ochotę scharakteryzować rynek uranu to chętnie wstawię taki artykuł na stronę 🙂
Osobiście też chcę znaleźć moment (a z czasem u mnie krucho) by zebrać co najmniej część Twoich komentarzy i zrobić z nich samodzielny wpis na stronie.