Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- raporty USDA
- woda
- kawa
- cukier
- kakao
- bawełna
- sok pomarańczowy
- pszenica
- kukurydza
- ryż
- soja
- pozostałe rośliny oleiste
- pozostałe zboża
- wieprzowina, wołowina, drób i ryby
- nawozy sztuczne
- energia elektryczna
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- uran
- węgiel
- kamienie szlachetne
- złoto
- srebro
- platyna i pallad
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- stany magazynowe metali przemysłowych
- program Surowcowe info
Ogólne informacje
- Europa pomyślnie przetrwała najgorszy kryzys energetyczny od dziesięcioleci dzięki ograniczeniu zapotrzebowania i kilku łagodnym zimom, ale zdolność kontynentu do przetrwania mroźnej zimy nie została jeszcze przetestowana. Dyrektorzy czołowych firm energetycznych, w tym francuskiej TotalEnergies i niemieckiego RWE, powiedzieli podczas rozmów na konferencji Europe Flame Gas and LNG w Amsterdamie, że oprócz temperatury głównymi zagrożeniami przyszłej zimy będzie wzrost popytu w Chinachi przerwy w dostawach. W 2023 r. Europa stała się największym na świecie importerem LNG, wyprzedzając Chiny, importując 134 miliardy metrów sześciennych (mld m3) LNG. „Gdybyśmy mieli mroźną zimę lub jeśli będziemy mieli mroźną zimę, w tym roku (lub) przyszłym roku elastyczność po stronie popytu spadnie bardziej znacząco My. (w Europie) poradziliśmy sobie z tym poprzez popyt (redukcję), ale czy możemy to kontynuować?… Możliwości zwiększenia elastyczności po stronie podaży są ograniczone” – Cara Macdonald, RWE. „W rzeczywistości Europa nie testowała bardzo trudnej sytuacji, ponieważ miała tylko łagodne zimy. Jeśli następna zima będzie bardzo mroźna i będzie sytuacja (jak) huragan w Stanach Zjednoczonych czy coś, to będzie inaczej. Widzicie, że Europa radzi sobie dobrze. Mamy dobry poziom magazynowania i wszystko jest w porządku, ale znowu to może się zmienić i to bardzo szybko” – Marco Saalfrank, Axpo Solutions.
- Unia Europejska łagodzi ustalenia Zielonego Ładu. Rolnicy mogliby prowadzić dywersyfikację upraw zamiast płodozmianu, a kraje będą mogły wprowadzać wyjątki od przepisów w przypadku trudności z ich stosowaniem oraz w przypadku ekstremalnych warunków pogodowych. Małe gospodarstwa poniżej 10 hektarów również będą zwolnione z kontroli lub kar za nieprzestrzeganie przepisów. Zmiany w dotacjach dla rolnictwa to jedna z wielu zmian w polityce, które UE wprowadziła lub rozważa w odpowiedzi na wielomiesięczne protesty rolników dotyczące m.in. taniego importu i przepisów UE. Jednak prawodawcy i działacze na rzecz ekologii skrytykowali osłabienie zielonych przepisów jako pochopne i nie leżące w interesie europejskich rolników, którzy stoją w obliczu zwiększonego stresu związanego z ekstremalnymi warunkami pogodowymi wynikającymi ze zmiany klimatu.
- Już dziś, w czwartek, 25 kwietnia, od godziny 18:00 będzie mieć miejsce bardzo konkretna konferencja online! Kursu Tradingu i Inwestowania omawiać będzie tematy związane ze strategiami rynkowymi! Wśród prelegentów m. in. Arek Jóźwiak i Marcin Podlacki, a „beforek” przed ich wystąpieniami to mój temat o podstawach tworzenia strategii inwestycyjnych! Bezpłatna rejestracja pod tym linkiem.
- Raport statystyczny dla 33 instrumentów (w tym 9 surowcowych) dostępny jest w sklepie na stronie.
- Obecnie istnieje możliwość wspierania moich działań poprzez opcję „wsparcia kanału” na YouTube lub możesz „postawić mi kawę” poprzez tą stronę.
Raporty USDA
- Dane z raportu USDA Crop Progress z 22 kwietnia 2024:
Kawa
- „Hossa na rynku kawy arabskiej wykazuje początkową słabość techniczną. Większość długich pozycji jest poniżej 2,25 USD, podczas gdy KC na poziomie 2,21 USD oznacza, że są one bliskie potencjalnej straty. Może to zwiększyć presję na sprzedaż” – powiedział analityk Ryan Delany z Coffee Trading Academy.
- Eksperci twierdzą, że plony kawy Robusta w Brazylii były niższe niż oczekiwano na początku zbiorów w 2024 r.
- Według LSEG Commodities Research & Forecast susza na wyżynach centralnych w Wietnamie utrzyma się przez następne 10–15 dni.
Cukier
- Spożycie cukru w Indiach w tym roku prawdopodobnie osiągnie rekordowy poziom, ponieważ popyt w szczycie sezonu letniego wzrasta w wyniku fal upałów i mobilizacji milionów ludzi do udziału w wyborach w palących temperaturach.
- Według badania analityków S&P Global Commodity Insights, spadek produkcji trzciny cukrowej w Brazylii w pierwszej połowie kwietnia wzrósł o prawie 15% rok do roku. Huty w pierwszej połowie kwietnia wyprodukowały 689 300 ton cukru (+27% r/r).
Kakao
- Dealerzy twierdzą, że sprzyjająca pogoda na Wybrzeżu Kości Słoniowej, będącym czołowym producentem, poprawiła perspektywy zbiorów w połowie upraw.
- „Gwałtowny wzrost cen (kakao) nie miał jeszcze widocznego wpływu na popyt, przynajmniej na razie” – stwierdził Commerzbank.
- Roczna produkcja kakao w Ekwadorze osiągnie w ciągu najbliższych dwóch lat 500 000 ton metrycznych, potencjalnie wyprzedzając Ghanę na pozycji drugiego co do wielkości producenta na świecie, powiedział szef ekwadorskiego stowarzyszenia eksporterów kakao.
- Steve Wateridge z Tropical Research Services powiedział, że rolnicy spoza czołowych producentów z Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany mają obecnie więcej niż wystarczające fundusze na nawożenie i opryskiwanie drzew pestycydami, a także przycinanie. Taka pielęgnacja roślin może znacznie zwiększyć plony w sezonie po ich zastosowaniu, co przełoży się na wyższą wydajność. Wateridge przestrzegł jednak, że jest zbyt wcześnie, aby określić, czy światowy rynek kakao, który według powszechnych przewidywań odnotuje trzeci z rzędu deficyt w tym sezonie, zdoła uniknąć czwartego deficytu w przyszłym sezonie. Zauważył, że rolnicy z Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany, którzy łącznie produkują około 60% światowego kakao, nie skorzystali jeszcze w pełni z rekordowych cen światowych ze względu na sposób, w jaki ich rządy kupują, sprzedają i ustalają ceny od producentów. Oznacza to, że rolnicy mogą nie być w stanie inwestować w drzewa kakaowe. Dwóch największych producentów na świecie również zmaga się z niesprzyjającą pogodą i wyniszczającą epidemią choroby obrzękniętych pędów na około 20–40% ich gruntów uprawiających kakao.
- Dostawy pozostają ograniczone, a lepsza pogoda na Wybrzeżu Kości Słoniowej, pojawiła się za późno, aby zapobiec dużemu globalnemu deficytowi w bieżącym sezonie 2023/24.
Pszenica
- Na dzień 24 kwietnia 2024 Ukraina wyeksportowała 15,252 mln ton pszenicy (+9,4% s/s).
- Indie usilnie starają się uzupełnić zapasy pszenicy, a zakupy spadły o około 25% w stosunku do zeszłorocznego poziomu z powodu przedwczesnych opadów deszczu i wyższych cen na wolnym rynku, które zachęcają rolników do sprzedaży prywatnym handlowcom. Zapasy pszenicy w Indiach spadły do najniższego poziomu od 16 lat po dwóch latach z rzędu obniżonych plonów, które skłoniły New Delhi do sprzedaży rekordowych ilości swoich zapasów, aby zwiększyć krajowe dostawy i obniżyć lokalne ceny. Według danych indyjskiej Food Corporation of India (FCI) agencje państwowe kupiły w tym sezonie od rolników 11,92 mln ton pszenicy. „Zbiory mają wyższą zawartość wilgoci. Zmusza to rolników do czekania, aż wyschną, przed sprzedażą rządowi” – powiedział urzędnik rządowy. Ceny pszenicy na wolnym rynku przekraczają 2400 rupii (28,81 dolarów) za 100 kg w porównaniu ze stałą minimalną ceną skupu ustaloną przez rząd wynoszącą 2275 rupii. „W tym roku wielu rolników woli utrzymać swoje zapasy, mając nadzieję, że później ceny gwałtownie wzrosną” – powiedział handlarz. Tendencja sugeruje, że rząd nie będzie w stanie osiągnąć swojego celu w zakresie zamówień wynoszącego 30–32 mln ton, co stworzy podstawy dla importu pszenicy.
Kukurydza
- Mark Soderberg, analityk w ADM Investor Services powiedział, że zasiewy kukurydzy w USA przebiegły nieco lepiej, niż oczekiwano, ale ulewne deszcze w środkowej części kraju mogą opóźnić postęp w dalszej części tygodnia. „To swego rodzaju miecz obosieczny. Opóźni postęp sadzenia, ale pomoże przywrócić wilgotność części obszarów dotkniętych suszą przed sezonem wegetacyjnym” – powiedział.
- Na dzień 24 kwietnia 2024 Ukraina wyeksportowała 22,016 mln ton kukurydzy (-8,45% s/s).
Pozostałe zboża
- Na dzień 24 kwietnia 2024 Ukraina wyeksportowała 2,17 mln ton jęczmienia (-10,6% s/s).
Wieprzowina, wołowina, drób i ryby
- Rząd USA będzie wymagał, aby bydło mleczne przemieszczane między stanami było poddawane testom na obecność ptasiej grypy. Sekretarz rolnictwa Tom Vilsack powiedział, że wszystkie laboratoria i stanowi lekarze weterynarii w kraju muszą zgłaszać pozytywne wyniki testów, a Departament Rolnictwa USA (USDA) zapłaci za zwiększoną liczbę testów. Podjęte środki mają na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się ptasiej grypy, którą od pierwszego wykrycia pod koniec marca w Teksasie zgłoszono w ośmiu stanach i 33 stadach bydła mlecznego. Doktor Michael Worobey, biolog ewolucyjny z Uniwersytetu w Arizonie, powiedział, że na podstawie nowych informacji wydaje się, że do infekcji H5N1 u bydła mlecznego doszło w wyniku pojedynczego przeniesienia z ptaka na krowę prawdopodobnie pod koniec 2023 r.w grudniu. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków podała, że w niektórych próbkach pasteryzowanego mleka pasteryzowanego znalazła cząstki wirusa ptasiej grypy, stwierdziła jednak, że pozostaje ono bezpieczne do spożycia przez ludzi, ponieważ mleko zostało podgrzane do wysokiej temperatury w celu zabicia szkodliwych bakterii i wirusów. Vilsack z USDA powiedział, że dostawy mleka w USA są bezpieczne „w oparciu o aktualnie dostępne informacje”, dodając, że nie znaleziono żadnego żywego wirusa. Mleko zawierające cząstki ptasiej grypy trafiło do obrotu handlowego od bezobjawowych krów, u których w wyniku badań wykryto zakażenie. USDA twierdzi, że krowy mleczne muszą uzyskać negatywny wynik testu na obecność wirusa grypy A, w tym ptasiej grypy, w zatwierdzonym laboratorium, zanim zostaną przetransportowane przez granice stanu. „W ciągu ostatnich kilku tygodni USDA odnotowało rozprzestrzenianie się wirusa między krowami w tym samym stadzie, rozprzestrzenianie się z krów na drób, rozprzestrzenianie się między mleczarniami związanymi z przemieszczaniem bydła oraz krowy bez objawów klinicznych, które uzyskały pozytywny wynik testu” – powiedział Vilsack z USDA. CDC podtrzymało swoją niską ocenę ryzyka dla ogółu społeczeństwa po tym, jak mikrobiolodzy z USDA 16 kwietnia „zidentyfikowali zmianę w próbce wirusa H5N1 pobranej od krowy w Kansas, która może wskazywać, że wirus przystosował się do ssaków” – podaje USDA.
Ropa naftowa
- Nigeryjska NNPC i partner joint venture Newcross Exploration and Production wznowili wydobycie na polu naftowym Awoba, gdzie zaprzestano działalności w lutym 2022 r. z powodu kradzieży ropy. Od wznowienia działalności 13 kwietnia wydobycie wynosi średnio 8 000 baryłek dziennie (bpd) i oczekuje się, że w ciągu miesiąca wzrośnie do 12 000 baryłek dziennie. Pole Awoba, które może pompować do 40 000 baryłek dziennie, znajduje się na terenie dzierżawy wydobycia ropy naftowej (OML) 24, które wcześniej było obsługiwane przez koncern naftowy Shell, ale zostało sprzedane firmie Newcross w 2014 r. Newcross należy do grupy nigeryjskich producentów, która ponad dziesięć lat temu w ramach programu zbycia przejęła aktywa od Shell, TotalEnergies, Chevron i Eni. Nigeria, największy afrykański producent ropy naftowej, pompuje około 1,47 mln baryłek dziennie i próbuje zwiększyć wydobycie ze złóż sprzedawanych lokalnym producentom przez dużych koncernów naftowych uciekających z aktywów zakłócanych przez kradzieże, sabotaże i wandalizm w rurociągach.
- Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu do 19 kwietnia spadły o -6,4 mln baryłek, do 453,6 mln baryłek, prognozowano wzrost o +0,825 mln baryłek.
- Amerykańskie zapasy benzyny spadły w ciągu tygodnia o -0,6 mln baryłek do 226,7 mln baryłek. Prognozowano spadek o -1,8 mln baryłek.
- Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, wzrosły w ciągu tygodnia o +1,6 mln baryłek do 116,6 mln baryłek. Prognozowano spadek o -1,1 mln baryłek.
- Wskaźnik wykorzystania rafinerii w USA w tygodniu do 19 kwietnia wyniósł 88,5% (+0,4 pp t/t).
Gaz ziemny
- Zakład Hammerfest LNG należąca do Equinor w północnej części Arktyki została ewakuowana we wtorek z powodu wycieku gazu podczas prac konserwacyjnych i według firmy pozostanie wyłączona co najmniej do piątku, 26 kwietnia. „Wyciek został zatrzymany” – powiedział agencji Reuters rzecznik Equinor. Lokalna policja podała osobno, że nie ma doniesień o obrażeniach ani o braku zagrożenia dla ogółu ludności w okolicy. W komunikacie rynkowym opublikowanym we wtorek po południu spółka Equinor podała, że Hammerfest LNG będzie niedostępny do godziny 12:00 czasu lokalnego (10:00 GMT) 26 kwietnia, powołując się na awarię turbiny gazowej. Czas trwania przestoju podlega rewizji. Hammerfest LNG, znany również jako Melkoeya, ma zdolność dostarczania około 6,5 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie, co wystarcza do zaopatrzenia około 6,5 miliona europejskich domów i stanowi 5% całego norweskiego eksportu gazu. Elektrownia Melkoeya odbiera gaz rurociągiem z morskiego złoża gazowego Snoehvit. Jej właścicielami są Equinor, Petoro, TotalEnergies, Vaar Energi i Wintershall Dea.
- Akcjonariusze odrzucili plan klimatyczny Woodside Energy, co oznacza symboliczne zwycięstwo aktywistów, którzy wzywali największego australijskiego producenta gazu do zaprzestania nowych projektów związanych z paliwami kopalnymi, ale prezes spółki przetrwał naciski, aby go usunąć. Po długiej kampanii prowadzonej przez aktywistów 58% głosów sprzeciwiło się planowi zmiany klimatycznej Woodside, demonstrując rosnące niepokoje związane ze strategią ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, która zdaniem krytyków jest mało ambitna i niejasna. Goyder powiedział, że jest rozczarowany odrzuceniem planu, ale zarząd uszanował wynik i będzie nadal rozmawiał z akcjonariuszami o swojej strategii. „Głosowanie odzwierciedla wyzwania i złożoność transformacji energetycznej, a dzisiejszy wynik traktujemy bardzo poważnie” – powiedział Goyder. Aktywiści chcą, aby Woodside odłożył na półkę duże nowe projekty naftowo-gazowe i sprzeciwili się opieraniu się na kredytach węglowych, aby pomóc w osiągnięciu swoich celów. Woodside ma portfel nowych projektów o wartości ponad 20 miliardów dolarów na różnych etapach rozwoju i planuje osiągnąć zerowy poziom emisji netto do 2050 r. w zakresie emisji z zakresu 1 i 2, które odnoszą się do emisji wytwarzanych bezpośrednio lub pośrednio w wyniku działalności spółki.
- Japońska spółka Mitsui & Co poinformowała, że nie podjęto żadnych decyzji w sprawie projektu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, po tym jak Nikkei poinformował, że współpracuje w tym zakresie z Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC). Nikkei podał, że ADNOC będzie miał udziały w wysokości około 60%, a Mitsui 10% w wartym 7 miliardów dolarów projekcie LNG w Ruwais. Z raportu wynika, że oczekuje się, że inne główne koncerny naftowe Shell, BP i TotalEnergies również zainwestują. Planowany projekt Ruwais LNG, położony na zachód od miasta Abu Zabi, pomoże firmie ADNOC osiągnąć cel, jakim jest podwojenie zdolności produkcyjnej LNG.Obecnie w zakładzie na wyspie Das firma dysponuje zdolnością skraplania wynoszącą około 6 milionów ton rocznie. Zakład w Ruwais będzie wyposażony w zakłady przetwórcze zasilane elektrycznie i będzie korzystał z energii odnawialnej i jądrowej, co czyni go jednym z zakładów LNG o najniższej emisji dwutlenku węgla na świecie. Po ukończeniu będzie wyposażony w dwa pociągi do skraplania LNG o wydajności 4,8 mt rocznie.
- Norweska firma DNV zajmująca się oceną ryzyka stwierdziła w swoim raporcie, że chińskie zużycie gazu ziemnego pozostanie częścią koszyka energetycznego, a do 2050 r. spadnie ono zaledwie o 2% w porównaniu z poziomem z 2022 r.
- „Prognoza pogody w nocy nadal wskazywała na łagodną pogodę, która nie sprzyja żadnym wzrostom na rynku natgasu” – powiedział Gary Cunningham, dyrektor ds. badań rynku w Tradition Energy.
- Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w kwietniu 2024 wynosi średnio 96,8 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (-3,97% m/m).
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 98,0 mld stóp sześciennych (+0,5 bcfd względem piątkowej prognozy). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 92,7 bcfd.
- Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w kwietniu 2024 wynosi średnio 12,0 bcfd (-5,34% m/m).
Energia odnawialna
- Podczas wizyty władcy Omanu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich firmy z Emiratów i Omanu podpisały umowy o wartości 129 miliardów dirhamów (35,12 miliardów dolarów) w sektorach takich jak energia i transport. W umowach dominował „megaprojekt” przemysłowy i energetyczny o wartości 117 miliardów dirhamów, obejmujący projekty wiatrowe, słoneczne i produkcję metali ekologicznych. W oświadczeniu ministerstwa znalazły się Abu Dhabi National Energy Co. (TAQA), Abu Dhabi Future Energy Company (Masdar), Emirates Global Aluminium (EGA), Emirates Steel Arkan (ESA), OQ Alternative Energy i Oman Electrical Transmission Co.
- Energia wiatrowa stanowiła w Wielkiej Brytanii średnio 39,4% całkowitej energii elektrycznej w pierwszym kwartale 2024 r., w porównaniu do 36,2% pochodzącej z paliw kopalnych. W ostatnim kwartale 2023 r. produkcja energii wiatrowej przekroczyła również produkcję energii uzyskiwanej z paliw kopalnych, co oznacza, że po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii w kolejnych kwartałach energia wiatrowa wygenerowała więcej energii elektrycznej niż elektrownie na paliwa kopalne. W połączeniu z produkcją z farm fotowoltaicznych całkowita produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w Wielkiej Brytanii wyniosła 27,1 TWh w pierwszym kwartale 2024 r., co stanowi najwyższą kwartalną sumę w historii Wielkiej Brytanii i rekordowy udział w całkowitej produkcji energii elektrycznej na poziomie 42,2%.
- Duńska spółka Orsted poinformowała, że projekt na Tajwanie, który zapewni energię dla producenta chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) przebiega pomyślnie i jest na dobrej drodze do zakończenia w przyszłym roku. „Postępujemy bardzo dobrze na wszystkich frontach. Duża część produkcji jest w toku, a część została ukończona nawet przed terminem. Już wkrótce do kraju zacznie przybywać dużo sprzętu, co oznacza również, że w przyszłym roku będziemy mieli pełną instalację i zobowiążemy się do ukończenia projektu do końca przyszłego roku” – powiedział reporterom w Tajpej prezes Orsted na region Azji i Pacyfiku Per Mejnert Kristensen. TSMC, największy na świecie kontraktowy producent chipów, jest głównym dostawcą dla takich firm jak Apple i Nvidia. Zgodnie z warunkami zawartej w 2020 roku umowy Orsted i TSMC będzie kupować energię z nowych farm wiatrowych przez 20 lat. TSMC stwierdziło w oświadczeniu, że w dalszym ciągu „aktywnie realizuje długoterminowe kontrakty na dostawy zielonej energii na Tajwanie z różnych źródeł, aby napędzać rozwój krajowego przemysłu energii odnawialnej, który wciąż znajduje się na etapie rozwoju”.
Węgiel
- Międzynarodowa Agencja Energetyczna stwierdziła, że globalne moce wytwórcze elektrowni węglowych muszą zostać wyeliminowane do 2040 r., aby utrzymać średni wzrost temperatury na świecie w granicach kluczowego progu 1,5 stopnia Celsjusza, jednak norweska firma DNV zajmująca się oceną ryzyka stwierdziła w swoim raporcie, że z jej ustaleń wynika, że zużycie węgla w Chinach odnotuje „niewielki wzrost” w ciągu najbliższych dwóch lat, a następnie spadnie o jedną trzecią do 2040 r., kończąc na poziomie około 25% wartości szczytowej w 2050 r. Prognozy podkreślają podejście Chin do paliw kopalnych.We wrześniu były wysłannik ds. klimatu Xie Zhenhua powiedział podczas rozmów klimatycznych COP28, że „całkowite wycofanie energii z paliw kopalnych byłoby „nierealistyczne”. Jak przewiduje raport, Chiny będą w dalszym ciągu korzystać z węgla pomimo ogromnego wzrostu generacji odnawialnej, która w 2050 r. będzie stanowić 88% koszyka wytwarzania energii w Chinach. Chiny zatwierdziły w zeszłym roku kolejne elektrownie węglowe o mocy 114 GW (+10% r/r). Badania wykazały, że w Chinach dekarbonizacja sektora stalowego za pomocą nowych metod, takich jak technologia czystszych elektrycznych pieców łukowych, pozostaje w tyle w Państwie Środka. Mimo to Chiny są „bliskie” osiągnięcia własnego celu, jakim jest neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2060 r., jeśli przyspieszą dekarbonizację niektórych sektorów, w szczególności produkcji.
- Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. (JSW) spodziewa się wyprodukować około 13,5 mln ton węgla w 2024 roku. „Na dzień dzisiejszy szacujemy, że poziom wydobycia węgla w 2024 roku wyniesie około 13,5 mln ton. Z drugiej strony prosimy, aby nie traktować tej kwoty jako oficjalnych prognoz spółki. Przewidujemy także, że produkcja w trzecim i czwartym kwartale będzie wyższa niż w pierwszej połowie tego roku Jeśli chodzi o poziom produkcji w średnim terminie, to w kontekście zmieniających się warunków widzimy potrzebę rozważenia aktualizacji strategii grupy JSW” – powiedział Adam Rozmus, zastępca dyrektora generalnego ds. technicznych.
Złoto
- „Niski wskaźnik PKB poniżej 3% może uspokoić nerwy Fed i zmniejszyć presję na surowce. Jednak odczyt silniejszy niż 3% mógłby spowodować dalsze umocnienie dolara, co wywarłoby większą presję na surowce” – powiedział Alex Hodes, analityk ze StoneX.
- „Na rynku złota i srebra następuje korekta wraz z deeskalacją konfliktu na Bliskim Wschodzie. Kluczowe pytanie brzmi, czy te korekty przełożą się na krótkoterminową tendencję spadkową cen, która sygnalizowałaby, że rynki osiągnęły szczyty. Rynek ponownie skupia się na raportach ekonomicznych i Fed. Jeśli zobaczymy gorące dane o inflacji, Fed będzie trudniej obniżyć stopy procentowe, a cena złota może spaść poniżej 2200 dolarów” – powiedział Jim Wyckoff, starszy analityk w Kitco Metals.
- „W dłuższej perspektywie cena złota będzie dalej rosnąć, ponieważ rok 2024 będzie rokiem wyborów, utrzymującego się konfliktu geopolitycznego i rosnącego zadłużenia USA. Banki centralne mają obecnie potworny apetyt na złoto i ten apetyt zdecydowanie nie maleje” – powiedział Jonathan Rose, dyrektor generalny Genesis Gold Group.
- Chińska spółka Zhaojin Mining Industry poinformowała, że oferta zakupu australijskiej spółki Tietto Minerals o wartości 733 mln dolarów australijskich (477,8 mln dolarów) stała się bezwarunkowa. Chiński wydobywacz złota podał także, że na dzień 24 kwietnia posiadał 16,24% udziałów w australijskim producencie złota. Zhaojin posiadał 7,02% udziałów w Tietto, zanim oferta stała się bezwarunkowa. „Pozostałe warunki oferty, w tym nowa cena ofertowa ogłoszona 15 kwietnia, pozostają niezmienione” – dodał Zhaojin. W zeszłym tygodniu chińska spółka wydobywająca złoto zwiększyła swoją ofertę zakupu udziałów, których jeszcze nie posiadała w firmie z siedzibą w Perth, do 0,68 dolara australijskiego za akcję z 0,58 dolara australijskiego. Jeśli przejęcie dojdzie do skutku, rozszerzy działalność Zhaojin Mining za granicą i zwiększy rentowność.
Platyna i pallad
- „Zarówno metale (platyna, jak i pallad) znalazły się pod presją w miarę zmniejszania się zapasów konsumentów. Jednakże pallad ucierpi bardziej w obliczu rosnącej sprzedaży pojazdów elektrycznych ze względu na jego ograniczone zastosowanie gdzie indziej” – napisali analitycy ANZ.
Miedź
- Ożywienie w działalności produkcyjnej, szczególnie w Chinach będących największymi konsumentami, gdzie badania menedżerów ds. zakupów zaczęły wykazywać ekspansję, przyczyniło się do entuzjazmu dla miedzi. „Ogólna rzeczywistość jest taka, że straciliśmy milion ton dostaw z powodu zakłóceń w kopalniach, a cykl przemysłowy zakończył się. Historia długoterminowego zapotrzebowania na transformację energetyczną w kontekście niedoinwestowania w dostawy nowych kopalń pozostaje nienaruszona” – powiedział Piotr Ortonowski, analityk w Benchmark Mineral Intelligence.
- „Użytkownicy końcowi odrzucają obecną cenę miedzi” – powiedział jeden z handlowców w Chinach, dodając, że niektórzy klienci prosili o odroczenie dostaw w nadziei, że ceny spadną. „Ogólny konsensus (na konferencji branżowej w zeszłym tygodniu) był taki, że ceny będą w stanie utrzymać się na tym poziomie i nadal rosnąć. Wszyscy, których spotkaliśmy, spodziewali się, że rynek będzie w tym roku deficytowy, chociaż wielkość tego deficytu była bardzo zróżnicowana – największy, jaki słyszeliśmy, wyniósł około 700 000 ton w 2024 r.” – stwierdziła analityk Macquarie Alice Fox.
- BHP Group złożyło ofertę zakupu Anglo American za 31 mln funtów. Gdyby doszło do połączenia tych spółek, powstałaby największa na świecie, notowana na giełdzie spółka miedziowa.
Pozostałe metale przemysłowe
- Światowa produkcja stali surowej spadła w marcu do 161,2 mln ton metrycznych (-4,3% r/r). Dane wykazały, że produkcja stali surowej z Chin, największego na świecie producenta i konsumenta tego metalu, spadła w marcu do 88,3 mln ton (-7,8% r/r).
- Chiński gigant wydobywczy Zijin Mining oświadczył, że będzie współpracować z władzami Demokratycznej Republiki Konga po wykryciu promieniowania w transporcie kobaltu z jego kopalni w tym kraju. Firma podała, że podczas rutynowej kontroli celnej w Botswanie wykryto ponadnormalny poziom promieniowania w przesyłce kobaltu, mimo że przesyłka została sprawdzona przed eksportem. Władze kongijskie zawiesiły licencję na prowadzenie kopalni COMMUS należącej do Zijin w związku z incydentem. Do przesyłki dołączono raport potwierdzający wykrycie promieniowania wydany przez Generalną Komisję Energii Atomowej Konga (CGEA). Chociaż wodorotlenek kobaltu przeszedł w trakcie transportu kwalifikowane testy agencji ochrony przed promieniowaniem państwa trzeciego, władze Botswany stwierdziły, że poziom promieniowania przekracza normy. Niektórzy producenci z Konga transportują kobalt transportem drogowym przez Zambię i Botswanę w celu wywozu przez port Walvis Bay w Namibii. Zijin jest właścicielem 72% udziałów w kopalni miedzi i kobaltu COMMUS, a pozostała część jest własnością kongijskiej państwowej firmy górniczej Gecamines. Spółka COMMUS, z siedzibą w pobliżu miasta Kolwezi na południu Konga, wyprodukowała w ubiegłym roku 129 000 ton miedzi i około 2200 ton kobaltu.
- Analitycy Galaxy Futures stwierdzili w notatce, że fundamenty rudy żelaza poprawiły się i oczekuje się wzrostu wyceny rynku żelaza. „Oczekuje się, że emisja specjalnych obligacji przyspieszy w przyszłości, podczas gdy poprawa popytu na stal może się utrzymać, ponieważ zużycie stali konstrukcyjnej będzie w dalszym ciągu rosnąć, a popyt na stal napędzany przez sektor produkcyjny prawdopodobnie pozostanie stabilny”. Obligacje specjalne są zwykle wykorzystywane do finansowania projektów infrastrukturalnych. Dzienna produkcja stali surowej w kluczowych hutach członkowskich wspieranego przez państwo Chińskiego Stowarzyszenia Żelaza i Stali (CISA) wzrosła o 0,33% w porównaniu z poprzednimi 10 dniami do około 2,12 mln ton w dniach 11–20 kwietnia.
- Ukraińskie drony uderzyły i uszkodziły dużą rosyjską fabrykę stali w obwodzie lipieckim. Źródło podało, że atak częściowo zniszczył „stację tlenową” w Zakładach Metalurgicznych w Nowolipiecku. NLMK, właściciel fabryki, odmówił komentarza. Regionalne źródło branżowe w Rosji twierdzi, że zakład w dalszym ciągu działa normalnie. NLMK zaprzecza współpracy z rosyjskim przemysłem obronnym i twierdzi, że jego produkcja ma zastosowanie cywilne.
- International Lead and Zinc Study Group (ILZSG) stwierdziła, że światowe rynki rafinowanego ołowiu i cynku odnotują w 2024 r. nadwyżkę na poziomie 56 tysięcy ton. Poprzednia prognoza mówiła o nadwyżce 367 tysięcy ton. Grupa spodziewa się, że światowa produkcja rafinowanego cynku metalicznego będzie ograniczona dostępnością koncentratów i odnotuje niewielki wzrost do 14,01 mln ton w 2024 r (+0,6% r/r).
- International Lead and Zinc Study Group (ILZSG) szacuje, że podaż ołowiu rafinowanego wzrośnie w 2024 r. do 13,46 mln ton (+1,4% r/r), a popyt ma wynieść do 13,42 mln ton (+1,9% r/r).
- Kanada udzieliła Airbusowi zwolnienia umożliwiającego wykorzystanie rosyjskiego tytanu do produkcji po tym, jak stała się pierwszym zachodnim rządem, który wprowadził zakaz dostaw tego metalu strategicznego w ramach najnowszego pakietu sankcji. Posunięcie to zapewni Airbusowi elastyczność w kanadyjskich zakładach i oczekuje się, że rozwieje obawy, że skuteczny zakaz importu do Kanady europejskich odrzutowców dalekiego zasięgu, które w największym stopniu opierają się na tytanie, może zaszkodzić jego podstawowej działalności. Wspierana przez państwo rosyjska firma VSMPO-AVISMA jest od lat największym dostawcą tytanu w branży. „Airbus jest świadomy nałożenia przez rząd Kanady sankcji na VSMPO i uzyskał niezbędne zezwolenie na zabezpieczenie działalności Airbusa zgodnie z obowiązującymi sankcjami” – oznajmił Airbus Canada. Nie podano szczegółów dotyczących zatwierdzeń ani terminu ich obowiązywania. Rząd Kanady nie odpowiedział na prośby o komentarz. Import tytanu od największego w historii dostawcy przemysłu lotniczego i kosmicznego został wykreślony z listy zachodnich sankcji po inwazji Rosji na Ukrainę, a Airbus argumentował, że zakaz importu przyniesie odwrotny skutek gospodarczy i ledwie zaszkodzi Rosji. Jednak w lutym Kanada wyłamała się z szeregów innych krajów z branży lotniczej i kosmicznej, umieszczając VSMPO-AVISMA na liście podmiotów zakazanych za rzekome powiązania z rosyjskim kompleksem wojskowo-przemysłowym. Eksperci twierdzą, że tytan jest stosowany głównie w dużych, lekkich samolotach pasażerskich, takich jak Airbus A350 czy Boeing 787, a nie w mniejszym Airbusie A220, który jest montowany częściowo w Kanadzie. Jednak ograniczenia wzbudziły alarm wśród dostawców, ponieważ mogliby uniemożliwić import do Kanady zbudowanego za granicą odrzutowca zawierającego rosyjski tytan, chyba że zastosowano zwolnienie. Oczekuje się, że stanowisko Ottawy podniesie rangę debaty na temat potencjalnych dalszych sankcji wymierzonych w rosyjską gospodarkę. Airbus twierdzi, że tytan stanowi niewielką część rosyjskiego eksportu, ale nagłe odcięcie dostaw „masowo” zaszkodziłoby zachodniemu przemysłowi lotniczemu. William Pellerin, prawnik handlowy w firmie McMillan w Kanadzie, powiedział, że wytyczne stwarzają „znaczne ryzyko” dla kanadyjskiego przewoźnika kupującego odrzutowiec wyprodukowany za granicą, zawierający rosyjski tytan. Boeing podał, że po inwazji na Ukrainę zawiesił zakupy tytanu z Rosji, nie podał jednak, w jakim stopniu metal ten jest nadal wykorzystywany w jego łańcuchu dostaw.
- Produkcja i eksport boksytu w Gwinei wzrosły w 2023 r. trzeci rok z rzędu. Gwinea jest największym w Afryce producentem rudy aluminium.Ruda boksytu jest rafinowana w celu wytworzenia tlenku glinu stosowanego w produktach aluminiowych potrzebnych do transformacji energetycznej. Produkcja boksytu w tym kraju Afryki Zachodniej wzrosła w 2023 r. do około 123 milionów ton (+19% r/r). Eksport w 2023 roku wyniósł 127 milionów ton (+24,5% r/r). Wiodący producent i eksporter boksytu w Gwinei, Societe Miniere de Boke (SMB)-Winning, który przyczynił się do wzrostu produkcji, oświadczył, że planuje zainwestować do 1 miliarda dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat w modernizację swoich terminali rzecznych i zakup statków w celu dalszego zwiększenia eksportu. W 2022 r. Gwinea wyprodukowała 103 mln ton boksytu, a wyeksportowała 102 mln ton. Urzędnik powiedział, że w 2021 r. Gwinea wyprodukowała około 87 mln ton. Według statystyk ministerstwa, w tym samym roku kraj wyeksportował około 81 mln ton.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.