aktualności – 24 sierpnia 2023

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 24 sierpnia 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

  • W RPA w dniach 22 – 24 sierpnia odbywa się spotkanie państw BRICS: Brazylii, Rosji, Indii, Chin oraz RPA. Od 1 stycznia 2024 do BRICS mają dołączyć: Argentyna, Etiopia, Arabia Saudyjska, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Iran. Definitywnie rośnie konkurencja dla grup wpływu tworzonych głównie przez „kraje zachodnie”.
  • Towarzystwa ubezpieczeniowe powiadomiły podmioty czarterujące statki pływające w rosyjskich portach na Morzu Czarnym o wzroście dodatkowych opłat zwanych „składkami z tytułu ryzyka wojennego”. Handlarze twierdzą, że premia za ryzyko wojenne została zwiększona z około 1% kosztu ładunku do około 1,20–1,25%. Handlowcy dodali, że podwyżka dotyczyła głównie ładunków przewożących rosyjską ropę i produkty, podczas gdy premia za ładunki przewożące wolumeny pochodzące z Kazachstanu utrzymywała się na ogół na stabilnym poziomie około 1%. Handlowcy zbożem wyrazili obawy dotyczące bezpieczeństwa dostaw zboża, a wzrost premii za ryzyko wojenne dla tankowców pokazuje, że obawy rozszerzyły się na szersze rynki. Ogółem ładunki ropy naftowej z Noworosyjska Morza Czarnego i terminalu CPC stanowią około 2% światowych dostaw.Eksport produktów naftowych z rosyjskich portów Morza Czarnego wynosi około 4 mln ton rocznie.
  • Rosyjskie drony uderzyły w nocy z wtorku na środę w ukraińskie zakłady zbożowe w porcie Izmail nad Dunajem, co według wyższego urzędnika było próbą Moskwy uniemożliwienia Kijowowi eksportu zboża na świat. Wicepremier Oleksandr Kubrakow powiedział, że możliwości eksportowe portu zostały zmniejszone o 15%, a 13 000 ton zboża zostało zniszczonych.
  • W środę, 23 sierpnia, doszło do zderzenia dwóch statków na Kanale Sueskim, co na kilka godzin wstrzymało tranzyt. „Lekki kontakt” jednostek nastąpił po nagłym zatrzymaniu się tankowca skroplonego gazu ziemnego (LNG) BW Lesmes z powodu awarii technicznej, która zbiegła się z silnym prądem, który zepchnął w jego kierunku tankowiec Burri. Według MarineTraffic, statek BW Lesmes pływający pod banderą Singapuru został pomyślnie odholowany poza tor wodny, podczas gdy Burri pływający pod banderą Kajmanów znajdował się na kotwicowisku w Suezie. Według operatora Kanału Sueskiego nie stwierdzono żadnych znaczących uszkodzeń ani zanieczyszczeń, a jednostki wymagają drobnych napraw. Kanał Sueski to jedna z najbardziej ruchliwych dróg wodnych na świecie i najkrótsza trasa żeglugowa pomiędzy Europą a Azją. Około 12% światowego handlu odbywa się przez kanał.
  • Surowcowe.info z dumą informują, że objęły patronat medialny nad konferencją CryptoSphere 2.0, która odbędzie się 2 września 2023 roku we Wrocławiu. Technologia blockchain, której tematyka będzie poruszana na tym wydarzeniu, coraz śmielej wchodzi także do świata surowców i ma ułatwić śledzenie pochodzenia poszczególnych towarów. Warto więc zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi trendów i zmiennych tej części cyfrowego świata! Agenda oraz bilety dostępne są na stronie CryptoSphere.

Raporty USDA

  • Dane z raportu USDA Crop Progress z 21 sierpnia 2023:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kawa

  • Dochody Ugandy z eksportu kawy w lipcu wzrosły o 26% rok do roku, do czego przyczynił się 12% wzrost wolumenów wysłanych po rekordowych zbiorach, podał Urząd ds. Rozwoju Kawy w Ugandzie (UCDA).

Cukier

  • Sucha pogoda spowodowała zmniejszenie plonów trzciny cukrowej, a Indie zmierzają w kierunku najsuchszego sierpnia od ponad stulecia. Efektem tego jest pogłoska, że Indie mają wprowadzić zakaz eksportu cukru dla młynów w sezonie rozpoczynającym się w październiku, wstrzymując dostawy po raz pierwszy od siedmiu lat. „Naszym głównym celem jest zaspokojenie lokalnego zapotrzebowania na cukier i produkcja etanolu z nadwyżek trzciny cukrowej. Na nadchodzący sezon nie będziemy mieli wystarczającej ilości cukru, aby przeznaczyć go na kwoty eksportowe” – powiedziało źródło rządowe. Indie zezwoliły młynom na eksport jedynie 6,1 miliona ton cukru w bieżącym sezonie kończącym się 30 września, po tym jak pozwoliły im na sprzedaż rekordowych 11,1 miliona ton w sezonie 2021/23. W 2016 r. Indie nałożyły 20% podatek na eksport cukru, aby ograniczyć sprzedaż zagraniczną.
  • S&P Global Commodity Insights informuje, że produkcja cukru w kluczowym regionie środkowo-południowym Brazylii w pierwszej połowie sierpnia wyniosła 3,54 mln ton (+34,4% r/r).

Pszenica

  • Jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa, eksport z Ukrainy w sezonie 2023/24 (lipiec-czerwiec) do 22 sierpnia osiągnął 1,6 mln ton pszenicy. Według władz jest to wyższy wolumen niż w analogicznym okresie sezonu 2022/23.
  • Wstępne wyniki jakości tegorocznych zbiorów pszenicy miękkiej we Francji wykazały, że w 93% plonów zawartość białka przekracza wymagania dotyczące przemiału wynoszące 11%, w porównaniu ze średnią z pięciu lat wynoszącą 87% zbiorów.

Kukurydza

  • Jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa, eksport z Ukrainy w sezonie 2023/24 (lipiec-czerwiec) do 22 sierpnia osiągnął 1,8 mln ton kukurydzy. Według władz jest to wyższy wolumen niż w analogicznym okresie sezonu 2022/23.
  • Giełda zbożowa w Buenos Aires poinformowała, że w Argentynie oczekuje obsiania kukurydzą 7,3 mln hektarów (+2,8% s/s) w sezonie 2023/24. „Na większości obszarów rolniczych profile wskazują na ograniczone zasoby wody, co pozostawia wątpliwości co do siewu wczesnej kukurydzy” – podała giełda. Dodał, że układ pogodowy El Niño powinien poprawić warunki do lata na półkuli południowej, powodując opady, które powinny „znacznie zmniejszyć obszar z deficytem wody”. „Chociaż sezon rozpocznie się od niskich rezerw i braku deszczu, co utrudni wczesne sadzenie, w miarę postępu wiosny El Nino zapewni wilgoć niezbędną do późnego sadzenia” – podsumowała giełda. Na początku tego miesiąca giełda Rosario Stock Exchange (BCR) podała, że obecne prognozy pogody przewidują bardziej umiarkowane El Niño, a opady najprawdopodobniej wzrosną od października. Przedsezonowe szacunki BCR przewidywały, że obszar upraw kukurydzy wyniesie 8,5 miliona hektarów, a plony wyniosą około 56 milionów ton, choć ostrzegano, że wielu rolników prawdopodobnie opóźni lub zrezygnuje z planów siewu kukurydzy, jeśli nie będzie wystarczającej ilości opadów.

Ryż

  • Zapasy ryżu w USA (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pozostałe rośliny oleiste

  • Walka rolników z chwastami dwuliściennymi w uprawach rzepaku tuż po siewie jest powszechnym rozwiązaniem. Wysokie temperatury i nasłonecznienie uniemożliwiają jednak szerokie stosowanie herbicydów, które wymagają odpowiedniej wilgotności podłoża i czasu, by związać się z glebą. Tym samym może się to przełożyć na skuteczność walki z chwastami, a w konsekwencji na ilość i jakość plonów podczas kolejnych zbiorów.

Pozostałe zboża

  • Jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa, eksport z Ukrainy w sezonie 2023/24 (lipiec-czerwiec) do 22 sierpnia osiągnął 0,44 mln ton jęczmienia. Według władz jest to wyższy wolumen niż w analogicznym okresie sezonu 2022/23.

Wieprzowina, wołowina, drób i ryby

  • Japonia rozpocznie dzisiaj wypuszczanie oczyszczonej radioaktywnej wody z elektrowni jądrowej w Fukushimie do Oceanu Spokojnego. Japonia utrzymuje, że uwalnianie wody jest bezpieczne.Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), organ nadzoru nuklearnego ONZ, również zatwierdziła plan w lipcu, twierdząc, że spełnia on międzynarodowe standardy, a wpływ, jaki miałby na ludzi i środowisko, jest „nieistotny”. Pomimo takich zapewnień Hongkong i Makau – oba regiony rządzone przez Chiny – oświadczyły, że od czwartku wprowadzą zakaz przywozu japońskich owoców morza z regionów obejmujących stolice Tokio i Fukushimę. Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało także, że Chiny podejmą również niezbędne środki w celu ochrony środowiska morskiego, bezpieczeństwa żywności i zdrowia publicznego. Woda będzie początkowo uwalniana w mniejszych porcjach i po dodatkowych kontrolach, a pierwszy zrzut wyniesie 7800 metrów sześciennych w ciągu około 17 dni, powiedział operator elektrowni w Fukushimie, Tepco. Według Tepco woda ta będzie zawierać około 190 bekereli trytu na litr, czyli poniżej limitu dla wody pitnej Światowej Organizacji Zdrowia wynoszącego 10 000 bekereli na litr.Bekerel jest jednostką radioaktywności.

Energia elektryczna

  • Amerykańskie elektrownie zwiększyły w pierwszych ośmiu miesiącach 2023 r. produkcję prądu z gazu o ponad +10% r/r. Udział energii wytwarzanej z gazu do połowy sierpnia wynosił średnio 40,4%, w porównaniu z niecałymi 36% w tym samym okresie w 2022 r. Do 20 sierpnia energia odnawialna stanowiła 40,5% całkowitej produkcji energii, w porównaniu z 39,9% w tym samym okresie w 2022 r., ponieważ spadki krajowej produkcji energii wodnej i wiatrowej w pierwszej połowie 2023 r. zrównoważyły wzrost mocy fotowoltaicznej.
  • Republika Południowej Afryki podpisała w środę szereg umów z Chinami, aby pomóc im w modernizacji problematycznego sektora energetycznego, w tym modernizacji elektrowni jądrowej, w związku z staraniami rządu o złagodzenie poważnego kryzysu energetycznego ograniczającego gospodarkę. Umowy obejmują modernizację sieci przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej. „Chińska sieć przesyłu energii, moce wytwórcze i elektrownie odnawialne są największe na świecie i powstały w krótkim czasie. To właśnie z tej wiedzy i doświadczenia Republika Południowej Afryki chce się uczyć” – powiedział minister energii elektrycznej Kgosientsho Ramokgopa. Państwowe przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Eskom w Republice Południowej Afryki cierpi na braki w dostawie prądu wynoszące około 4000 megawatów (MW), co stanowi jedną dziesiątą jego mocy zainstalowanej i powoduje rekordowe przerwy w dostawie prądu. Chiny pomogą przedłużyć żywotność elektrowni węglowych Eskom, zaoferują technologię pozwalającą na ograniczenie emisji po niższych kosztach niż jest to możliwe gdzie indziej na świecie, mogą również stworzyć w kraju zakłady produkujące transformatory i panele fotowoltaiczne. Prezydent Cyril Ramaphosa powiedział we wtorek, że Chiny, ich największy partner handlowy, dostarczą sprzęt do zasilania awaryjnego o wartości $8,9 mln oraz dotację w wysokości około 500 mln randów dla sektora energetycznego. Tym samym Chiny czynią nadal postępy z ekonomicznej kolonizacji Afryki, o czym pisałem już w 2018 roku w artykule „Chiny w Afryce”.

Ropa naftowa

  • Irańskie wydobycie ropy naftowej osiągnie do końca września 3,4 mln baryłek dziennie (bpd), jak powiedziały państwowe media minister ds. ropy naftowej, mimo że amerykańskie sankcje nadal obowiązują.
  • Według pięciu analityków Arabia Saudyjska prawdopodobnie przez czwarty miesiąc z rzędu będzie kontynuować dobrowolną obniżkę wydobycia ropy o 1 milion baryłek dziennie w październiku, w obliczu niepewności co do dostaw i w związku z zamiarem królestwa dalszego zmniejszania światowych zapasów. OPEC+, zrzeszająca Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i sojuszników na czele z Rosją, zawarła na początku czerwca szerokie porozumienie w sprawie ograniczenia dostaw do końca 2024 r. Arabia Saudyjska ogłosiła wówczas dodatkowe dobrowolne obniżki, które sprowadziły jej wydobycie ropy dowieloletnie minimum na poziomie 9 mln baryłek dziennie. „Uważamy, że Arabia Saudyjska całkowicie przedłuży obniżkę co najmniej do października. Królestwo przyjmuje ostrożne podejście po słabości na rynkach ropy w pierwszej połowie roku i będzie chciało zobaczyć znaczny spadek światowych zapasów, zanim zacznie wycofywać dodatkowe dobrowolne cięcia” – powiedział Richard Bronze, analityk w firmie doradczej Energy Aspects. Analityk UBS, Giovanni Staunovo, powiedział, że Arabia Saudyjska prawdopodobnie zmniejszy dobrowolne obniżki jedynie wtedy, gdy zobaczy, że światowe zapasy ropy spadną dalej od obecnych poziomów.
  • Shell rozważa sprzedaż swoich zakładów rafineryjnych i petrochemicznych w Singapurze w ramach szerszego przeglądu strategicznego i zlecił bankowi inwestycyjnemu Goldman Sachs przygotowanie potencjalnej transakcji. Nowy dyrektor generalny światowego koncernu energetycznego, Wael Sawan, planuje cięcia wydatków w ciągu najbliższych dwóch lat, aby zwiększyć rentowność, jednocześnie utrzymując zobowiązanie do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. Wysiłki te obejmują przegląd aktywów energetycznych i chemicznych na singapurskich wyspach Bukom i Jurong. Rafineria Bukom, jedyne w Azji centrum rafineryjne i petrochemiczne będące w całości własnością Shell, może przerabiać 237 000 baryłek ropy dziennie (bpd).Zbudowana w 1961 roku była pierwszą rafinerią w Singapurze. W kompleksie znajduje się także instalacja do krakingu etylenu o wydajności 1 miliona ton metrycznych rocznie (t/rok) oraz instalacja do ekstrakcji butadienu o wydajności 155 000 ton rocznie.Są one zintegrowane z fabryką glikolu monoetylenowego (MEG) w zakładzie petrochemicznym Shell na wyspie Jurong. W marcu Shell zdecydował się nie kontynuować dwóch analizowanych projektów dotyczących produkcji biopaliw i olejów bazowych w Singapurze.
  • W ramach projektu Trans Mountain Expansion (TMX) zwrócono się do kanadyjskich organów regulacyjnych o zmianę trasy na 1,3-kilometrowym odcinku rurociągu w Kolumbii Brytyjskiej na kilka miesięcy przed planowanym rozpoczęciem transportu ropy naftowej w ramach projektu o wydajności 600 000 baryłek dziennie. Rząd Kanady kupił rurociąg za 4,5 miliarda dolarów kanadyjskich (3,3 miliarda dolarów) w 2018 roku, aby mieć pewność, że projekt zostanie ukończony po napotkaniu wyzwań, w tym sprzeciwu ludności tubylczej i ekologów, ale koszty wzrosły do 30,9 miliarda dolarów kanadyjskich. Oczekuje się, że TMX zacznie działać w pierwszym kwartale 2024 roku. We wniosku Trans Mountain Corp (TMC) stwierdziło, że napotkało „znaczne wyzwania techniczne” związane z mikrotunelingiem w formacjach skał twardych i zamiast tego zażądało dostosowania trasy rurociągu i wykorzystania konwencjonalnego otwartego wykopu. Projekt rozbudowy niemal potroi przepływ ropy z piasków roponośnych Alberty do Burnaby w Kolumbii Brytyjskiej i ma na celu odblokowanie azjatyckich rynków dla kanadyjskiej ropy, która obecnie jest eksportowana głównie do Stanów Zjednoczonych.
  • Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu do 18 sierpnia spadły o -6,1 mln baryłek, do 433,5 mln baryłek, prognozowano spadek o -2,8 mln baryłek.
  • Amerykańskie zapasy benzyny wzrosły w ciągu tygodnia o +1,5 mln baryłek do 217,6 mln baryłek. Prognozowano spadek o -0,888 mln baryłek.​
  • Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, wzrosły w ciągu tygodnia o +0,900 mln baryłek do 116,7 mln baryłek. Prognozowano wzrost o +0,2 mln baryłek.
  • Wskaźniki wykorzystania rafinerii w USA w tygodniu do 18 sierpnia wyniósł 94,5% (-0,2 pp t/t).

Gaz ziemny

  • Unia Europejska rozpocznie we wrześniu trzecią rundę wspólnych zakupów gazu, w miarę jak blok będzie starał się zabezpieczyć dostawy w ramach przygotowań na kolejną zimę z niedoborami rosyjskiego gazu. UE zaczęła w tym roku zbiorowo kupować gaz w odpowiedzi na ograniczenie dostaw gazu przez Rosję w 2022 r. po jej inwazji na Ukrainę. Europejscy nabywcy gazu będą mogli składać zamówienia na zakup wolumenów od 21 września z dostawami od listopada 2023 r. do marca 2025 r. Program zbiera popyt ze strony przedsiębiorstw, następnie wyszukuje oferty od globalnych dostawców gazu i dopasowuje kupujących i sprzedających.UE nie uczestniczy w negocjacjach handlowych prowadzonych między spółkami w celu podpisania umów. W ramach wspólnego programu zakupów nie kupuje się rosyjskiego gazu. Podczas drugiego przetargu UE, który odbył się w lipcu, firmy złożyły wnioski o wspólny zakup 16 mld m3 gazu, po pierwszym przetargu w maju, w którym zamówiono 11,6 mld m3. Ilości te stanowią ułamek całkowitego zapotrzebowania UE wynoszącego około 360 miliardów m3, ale mają na celu pomóc krajom przygotować się na zimę, gdy zapotrzebowanie Europy na gaz do celów grzewczych osiągnie szczyt. Z danych Gas Infrastructure Europe wynika, że pojemność podziemnych magazynów gazu w UE – wynosząca około 100 miliardów metrów sześciennych – jest obecnie zapełniona w 91%.
  • Woodside Energy informuje o postępach w rozmowach ze związkami zawodowymi, aby zapobiec strajkowi w największym australijskim zakładzie skroplonego gazu ziemnego (LNG). Związki zawodowe ogłosiły plany strajku już 2 września, grożąc zakłóceniem dostaw LNG od czołowego światowego eksportera, Australii. Woodside Energy oświadczyła, że dotychczas nie otrzymała żadnego zawiadomienia o strajkach w największej australijskiej instalacji skroplonego gazu ziemnego (LNG), a podczas ostatnich rozmów ze związkami poczyniono „znaczące postępy”. Związki zawodowe w Australii są prawnie zobowiązane do powiadomienia firm z siedmiodniowym wyprzedzeniem przed podjęciem akcji protestacyjnej. Około 99% pracowników North West Shelf poparło już akcję protestacyjną, ale związki zawodowe nie wezwały jeszcze do strajku.
  • Zapasy skroplonego gazu ziemnego (LNG) utrzymywane przez japońskie przedsiębiorstwa energetyczne osiągnęły najniższy poziom od ponad roku ze względu na upalne lato. Japonia i Chiny są największymi importerami LNG na świecie, jednak Japonia ostatnio ograniczyła import, ponieważ ponowne uruchomienie reaktorów jądrowych i wzrost wykorzystania energii odnawialnej zmniejszają zapotrzebowanie na paliwa kopalne. Jak wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu (METI), zapasy LNG w posiadaniu japońskich przedsiębiorstw energetycznych, będący kluczowym i najnowszym wskaźnikiem poziomu zapasów, spadły do 1,81 mln ton na dzień 20 sierpnia. Z danych wynika, że jest to najniższy poziom od kwietnia 2022 r., w porównaniu z 1,94 mln ton utrzymywanych tydzień wcześniej i 2,75 mln ton utrzymywanych na koniec sierpnia ubiegłego roku. 5-letnia średnia dla sierpnia to 2 mln ton. Według państwowej Japan Oil, Gas and Metals National Corporation (JOGMEC), która monitoruje przepływy i ceny LNG w kraju, przedsiębiorstwa energetyczne posiadają ogółem około połowę zapasów LNG w kraju. Shinnosuke Kojima, urzędnik METI zajmujący się danymi przedsiębiorstw energetycznych uważa, że spadek jest tymczasowy i nie stwarza zagrożenia niedoborem LNG, a wynika z opóźnień dostaw niektórych towarów ze względu na niedawne tajfuny i wzrost zużycia prądu w kraju. Obecne lato jest jednym z najgorętszych na świecie, także w Japonii, gdzie temperatury w Tokio wynoszą 35 stopni Celsjusza i więcej.
  • Czeski rząd zgodził się kupić główną czeską spółkę zajmującą się magazynowaniem gazu RWE Gas Storage CZ od niemieckiego RWE. Pojemność podziemnego magazynu wynosząca 2,7 miliarda metrów sześciennych stanowi ponad trzy czwarte pojemności magazynów gazu w kraju, wystarczającą do zaopatrzenia Republiki Czeskiej w gaz przez około dwa miesiące w okresie zimowym. RWE początkowo wystawiło aktywa na sprzedaż w zeszłym roku, ale zrezygnowało z transakcji po otrzymaniu tylko jednej oferty.Od tego czasu rząd rozważał zakup magazynu. „Nie możemy po prostu polegać na innych, musimy coś zrobić sami. Mój rząd podejmuje szereg aktywnych kroków, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Republiki Czeskiej” – powiedział premier Petr Fiala. Wartość transakcji zostanie ujawniona po podpisaniu umowy przez obie strony.
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 103,9 mld stóp sześciennych (+0,1 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 104,7 bcfd.
  • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w sierpniu 2023 wynosi średnio 101,6 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (-0,2% m/m). Rekordowa podaż (102,2 bcfd) miała miejsce w maju 2023.
  • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w sierpniu 2023 wynoszą średnio 12,3 bcfd (-3,15% m/m).

Energia odnawialna

  • Norweska firma energetyczna Equinor wraz ze swoimi partnerami zainaugurowała największą na świecie pływającą morską farmę wiatrową, której produkcja będzie zasilać pobliskie platformy naftowe i gazowe oraz ograniczać emisję gazów cieplarnianych. Farma wiatrowa Hywind Tampen ma moc 88 megawatów i pokryje około 35% rocznego zapotrzebowania na energię pięciu platform na polach naftowych i gazowych Snorre i Gullfaks na Morzu Północnym, około 140 km od zachodniego wybrzeża Norwegii. „Mamy w Norwegii jasne ambicje w zakresie emisji CO2, aby je zmniejszyć o 50% do 2030 r.… Aby to osiągnąć, potrzebujemy energii. Chodzi także o zbudowanie nowego przemysłu, który będzie ważny dla zwiększenia mocy w Norwegii” – powiedział Kjetil Hove, szef ds. poszukiwań i produkcji w firmie Equinor w Norwegii. Oczekuje się, że farma wiatrowa Hywind Tampen zmniejszy emisję CO2 o 200 000 ton rocznie, co stanowi 0,4% całkowitej emisji CO2 w Norwegii w 2022 r. Niektórzy ekolodzy twierdzą, że to posunięcie jest pozytywne, ponieważ zmniejsza emisję CO2 w kraju, podczas gdy inni uważają, że Norwegia powinna zamiast tego zaprzestać produkcji ropy i gazu. Norwegia, która do 2040 r. planuje wybudować 30 gigawatów morskiej energetyki wiatrowej, co podwoi obecną moc wyjściową kraju, jesienią tego roku ogłosi przetarg na swoje pierwsze komercyjne farmy wiatrowe, w tym trzy pływające.

Złoto

  • Niektórzy z czołowych producentów złota w Mali stwierdzili, że nowe prawo umożliwiające rządowi pod przewodnictwem wojska zwiększenie własności kopalń nie powinno mieć zastosowania do istniejących operacji, ale analitycy twierdzą, że prawdopodobnie zniechęci to do przyszłych inwestycji. Zgodnie ze wzrostem nacjonalizmu surowcowego na całym świecie, wywołanym wysokimi cenami towarów, kodeks przyjęty przez parlament Mali pozwoliłby inwestorom państwowym i lokalnym na objęcie aż 35% udziałów w projektach wydobywczych w porównaniu z 20% obecnie. Wydobycie złota stanowi 9% produktu krajowego brutto Mali i połowę dochodów państwa. Spółka B2Gold Corp z siedzibą w Vancouver, która zwiększa wydobycie w swojej flagowej kopalni Fekola w Mali, stwierdziła, że jest mało prawdopodobne, aby zmiana prawa miała istotny wpływ na tę działalność w okresie jej obowiązywania. „Nowy kodeks wydobywczy nie powinien mieć wpływu na istniejący projekt wydobywczy, taki jak kopalnia Fekola Mine, zgodny z konwencją obowiązującą w górnictwie w momencie zawarcia konwencji” – powiedział B2Gold.
  • To (złoto) było przed sobą nieco wyprzedane i uzyskujemy odbicie dzięki polowaniu na okazyjne okazje, a następnie pokrywaniu krótkich pozycji” – powiedział Bob Haberkorn z RJO Futures.
  • Ludzie oczekują dalszego jastrzębiego tonu ze strony przewodniczącego Powella. Jest dla niego za wcześnie, aby wskazywać na poluzowanie polityki na horyzoncie” – powiedział Daniel Ghali, strateg ds. surowców w TD Securities.

Pozostałe metale przemysłowe

  • Dane International Lead and Zinc Study Group (ILZSG) pokazały, że nadwyżka światowego rynku cynku wzrosła w czerwcu do 76 000 ton metrycznych, w porównaniu z 67 000 ton miesiąc wcześniej. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku globalna nadwyżka wyniosła 370 000 ton w porównaniu z nadwyżką 241 000 ton w tym samym okresie ubiegłego roku.
  • Australijska gospodarka jest dobrze przygotowana do czerpania korzyści z dużego popytu na minerały krytyczne, przy czym oczekuje się, że światowy apetyt wzrośnie o 350% do 2040 r. Australia dostarcza około połowy litu na świecie i dysponuje ogromnymi rezerwami niklu, cynku i boksytu potrzebnych do produkcji technologii czystej energii w pojazdach elektrycznych i akumulatorach. Przewiduje się, że wielkość eksportu koncentratu spodumenu, rodzaju rudy litu, podwoi się w do 2027 roku.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *