Zapowiadają się fundamentalne zmiany na rynku miedzi, jak i są szanse na spore zmiany w polityce OPEC+ jeśli Departament Stanu USA się zdecyduje na działania… Do tego raporty USDA, zestaw danych o wydobyciu najważniejszych spółek metalicznych jak i ciekawostka dotycząca Lynas Rare Earth (w programie – premiera o 14:00)…
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.
W dzisiejszych aktualnościach:
- raporty USDA
- kawa
- cukier
- kakao
- pszenica
- kukurydza
- pozostałe zboża
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- metale przemysłowe
Raporty USDA
- Kolejny zestaw grafik z raportu Crop Progress od USDA:
Kawa
- Brak opadów w rejonach kawowych w Brazylii w najbliższych dniach może zaszkodzić w końcowej fazie rozwoju ziaren, co wpłynie negatywnie na ich ilość i jakość. Zbiory kawy w Brazylii rozpoczynają się w maju.
Cukier
- Sucha pogoda prawdopodobnie wpłynie na zmniejszone zbiory trzciny cukrowej w środkowo-południowej Brazylii w sezonie 2021/22.
Kakao
- Szacuje się, że mieszane dane dotyczące mielenia kakao wynikają z postępu szczepień i „luzowania” obostrzeń w USA, podczas gdy w Europie wciąż mają miejsce „twarde lockdown’y”.
Pszenica
- Stan upraw pszenicy i jęczmienia we Francji tylko nieznacznie się pogorszył w ciągu tygodnia, w którym Francja została dotknięta ostrym zimnem, ale ostatnio zasiany jęczmień jary został bardziej dotknięty – podały dane FranceAgriMer.
Kukurydza
- Analitycy prognozują, że brazylijskie zbiory kukurydzy w sezonie 2020/21 mimo problemów pogodowych mogą osiągnąć rekordowe 107,3 mln ton (+4,6% s/s). Wynika to m.in. z większego o ponad 1 mln hektarów areału zasiewów kukurydzy.
- Decyzja Brazylii o tymczasowym zawieszeniu ceł importowych zbóż może przynieść korzyści Stanom Zjednoczonym i Ukrainie, których producenci mogliby sprzedawać produkty takie jak kukurydza do wykorzystania jako pasza w Brazylii. Zniesienie ceł importowych na dostawy spoza południowoamerykańskiego bloku handlowego Mercosur nastąpiło w odpowiedzi na bezpośredni wniosek stowarzyszenia mięsnego ABPA. Poszukiwane przez producentów mięsa alternatywne źródła dostaw zbóż paszowych to odpowiedź na wysokie ceny w kraju. Zawieszenie ceł będzie obowiązywać od przyszłego tygodnia do 31 grudnia 2021 i obejmie również soję, śrutę sojową i olej sojowy. ABPA wezwał również rząd do zezwolenia na import amerykańskich odmian kukurydzy zmodyfikowanych genetycznie (GMO) niezatwierdzonych w Brazylii.
Pozostałe zboża
- Analitycy prognozują, że obszar zasiewu rzepaku w Kanadzie wyniesie 22,6 mln akrów (+8,65% r/r).
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Argentyna ponownie wprowadza system rejestracji eksportu mięsa aby uniknąć „ewentualnych nierównowag na krajowym rynku mięsa pod względem podaży, cen i jakości”. Zdaniem rolników to początek ograniczenia eksportu mięsa, który ma pomóc w opanowaniu ponad 20% inflacji, z którą Argentyna zmaga się od 2016 roku, a która w 2020 roku osiągnęła 36,1% r/r. Poprzedni system rejestracji eksportu obowiązywał w latach 2008–2015. W tym roku argentyński rząd próbował ograniczyć eksport pszenicy i kukurydzy, ale wycofał się z projektu po ostrym sprzeciwie sektora rolnego.
- Brazylijska firma JBS kupi holenderską firmę produkującą „mięso” z białka roślinnego Vivera za $408,11 mln. Vivera posiada portfolio 50 produktów z trzema zakładami produkcyjnymi oraz ośrodkiem badawczo-rozwojowym w Holandii. Firma prowadzi sprzedaż na rynkach holenderskim, niemieckim i brytyjskim, stanowiąc około 60% europejskiego rynku białka roślinnego.
Ropa naftowa
- Izba Reprezentantów USA przygotowało grunt prawny pod procesy przeciwko krajom z grupy OPEC+, oskarżając je o zmowę mającą na celu podniesienie cen ropy naftowej. Dotychczasowe, ponad 20-letnie, próby zastosowania przepisów antymonopolowych przeciwko OPEC przez Kongres USA były odrzucane.
- Marcowy eksport oleju napędowego z Chin wyniósł 2,81 mln ton (-0,71% r/r). Z kolei eksport benzyny wyniósł 1,56 mln ton (-14,6% r/r). Z kolei eksport paliwa lotniczego wyniósł 0,71 mln ton (-51,6 r/r).
- Ukraina może stanąć w obliczu niedoborów oleju napędowego w maju z powodu planowanej konserwacji rafinerii w Mozyrzu na Białorusi, która zbiegła się z przerwą w dostawach rosyjskiego Rosneftu. Rosyjska spółka wstrzymała eksport na Ukrainę 1 kwietnia, z kolei nowy dostawca Coral Energy jeszcze nie rozpoczął dostaw. Z kolei białoruska rafineria dostarczy w maju mniej niż 60% zwyczajowej ilości (240 tysięcy ton miesięcznie) oleju napędowego, ze względu na prace konserwacyjne od 15 maja, które potrwają do 15 czerwca. Ukraina prognozuje deficyt ~270 tysięcy ton oleju napędowego w maju.
- Argentyński region łupkowy Vaca Muerta zmaga się z blokadą przez strajkujących pracowników służby zdrowia. Zbudowali oni około 25 blokad drogowych wokół miasta Anelo w prowincji Neuquen, ograniczając podaż paliwa w całym kraju. Domagają się 40% podwyżki płac (inflacja w 2020 roku w Argentynie wyniosła 36,1%).
- Norweskie wydobycie ropy naftowej w marcu wyniosło 1,773 mln baryłek (-1,1% m/m, +3,8% r/r) i było poniżej prognoz na poziomie 1,785 mln baryłek dziennie.
- Chiny w marcu 2021 zaimportowały (siódmy miesiąc z rzędu) najwięcej ropy z Arabii Saudyjskiej: 7,84 mln ton (-4,64% m/m; +8,82% r/r). Cały chiński import jest na poniższej grafice:
- Marcowe wypełnienie cięć wydobycia ropy naftowej ustalonych przez grupę OPEC+ osiągnęło 113% (b/z m/m). W krajach OPEC było to 124%, w krajach spoza OPEC które współpracują w ramach OPEC+ zgodność z cięciami wynosiła 93%.
- Niezależna norweska firma doradcza Rystad prognozuje, że szczyt światowego popytu na ropę nastąpi w 2026 roku na poziomie 101,6 mln baryłek dziennie. To mniej niż 102,2 mln baryłek dziennie w 2028 roku jak prognozowała firma jeszcze w listopadzie 2020. Gorsze prognozy to wynik rosnącej elektryfikacji pojazdów na świecie wraz z najnowszymi planami Prezydenta USA Joe Bidena na elektryfikację pojazdów federalnych w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej pandemia przesunęła prognozowany szczyt zapotrzebowania na ropę z 2030 na 2028 rok.
- Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o +0,594 mln baryłek, do 493 mln baryłek (+0,12% t/t), prognozowano spadek o -3 mln baryłek.
- Wskaźniki wykorzystania rafinerii w USA pozostały na niezmienionym poziomie 85% całkowitej zdolności produkcyjnej.
Gaz ziemny
- Norweskie wydobycie gazu ziemnego w marcu wyniosło 9,81 mld m3 (-8,49% m/m; +3,8% r/r).
- Chiny rozpoczęły budowę swojej pierwszej morskiej bazy magazynowania gazu w północno-chińskim mieście Tangshan w pobliżu brzegu zatoki Bohai. Projekt obejmuje dwa magazyny gazu – Nanpu 1-29 i Pugu-2 – o pojemności 4,1 miliarda m3 i kosztuje $995,94 miliona. Projekt będzie częścią składowiska gazu PetroChina w północnych Chinach mającego na celu poprawę dostaw paliwa o niższej emisji dwutlenku węgla do regionów występowania smogu oraz do zakładów petrochemicznych na wybrzeżu.
- Rosyjski eksport skroplonego gazu ziemnego (LNG) spadł w lutym do 2,7 mln m3 (-48% r/r).
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 97,7 mld stóp sześciennych (+1,7 mld stóp3 więcej niż piątkowe prognozy), a w przyszłym tygodniu ma wynieść 88,8
- Aktualna produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w kwietniu 2021 to 91,4 mld stóp sześciennych (-0,22% m/m) dziennie gazu ziemnego.
- Przepływ gazu do terminali eksportowych w kwietniu wynosi średnio 11,1 bcfd. Dotychczasowy rekord dostaw do terminali eksportowych to było 10,8 bcfd w marcu 2021. Jednak w drugiej połowie miesiąca może nastąpić spadek eksportu LNG ze względu na prace konserwacyjne w terminalu Corpus Christi w Teksasie.
- Eksport gazu rurociągami z USA do Meksyku w kwietniu wynosi średnio 6,1 bcfd (+3,39% m/m). Jeśli ta wartość się utrzyma to będzie to nowy rekordowy miesięczny eksport rurociągami do Meksyku – pokonując dotychczasowy rekord 6,04 bcfd z września 2020.
Energia odnawialna
- Exxon Mobil proponuje ogromny projekt wychwytywania dwutlenku węgla w Houstonktóry miałby na stałe składować emisje z największego amerykańskiego kompleksu petrochemicznego liczącego ponad 50 zakładów wzdłuż Houston Ship Channel. Projekt kosztowałby co najmniej $100 miliardów, który miałby być finansowany zarówno przez instytucje publiczne jak i firmy prywatne w koalicji wielu firm. Wg Exxon możliwe jest wykorzystanie istniejącej technologii do przechwycenia i przechowywania około 50 milionów ton metrycznych dwutlenku węgla rocznie do 2030 roku. CO2 byłoby przechowywane w zbiornikach pod dnem morskim na głębokości do 1,83 km poniżej dna.
Metale przemysłowe
- Prowadzący w peruwiańskich sondażach przedwyborczych kandydat Pedro Castillo (z partii Partido Político Nacional Perú Libre – Free Peru) proponuje nacjonalizację górnictwa i zmiany w konstytucji kraju. Jego zdaniem nacjonalizacja wydobycia złota, srebra, uranu, miedzi i litu ma „uratować” strategiczne zasoby kraju i przekierować bogactwo z bogatych firm wydobywczych do zwykłych obywateli. Pedro Castillo wygrał pierwszą turę wyborów 11 kwietnia, druga tura odbędzie się 6 czerwca. Jego przeciwnikiem jest Keiko Fujimori (partia Fuerza Popular – Popular Force), była Pierwsza Dama (1994-2000). W pierwszej turze Castillo zdobył 19,07% głosów, Fujimori 13,36%, 18,03% głosów uznano za nieważne. W wyborach parlamentarnych (także mających miejsce 11 kwietnia) najwięcej głosów zdobyła partia Free Peru (14,05%), drugie miejsce zajęła partia Popular Force (11,12%).
- Chilijska Antofagasta poinformowała o produkcji miedzi w Q1 2021 na poziomie 183 tysięcy ton (-5,7% r/r) w związku z kolejną falą zarażeń koronawirusem w Chile. Mimo to spółka nie zmienia swoich tegorocznych prognoz wydobycia w przedziale 730–760 tysięcy ton rocznie z kosztem $1,25/funt.
- Australijska firma zajmująca się wydobywaniem litu Orocobre Ltd. kupi firmę Galaxy Resources za $1,38 mld. Po połączeniu powstanie piąta spółka na świecie pod względem produkcji litu. Obie firmy mają znaczące plany ekspansji, dzięki czemu połączona firma jest na dobrej drodze do wyprodukowania ponad 130 000 ton ekwiwalentu węglanu litu (LCE). Obie firmy mają projekty litowe w Argentynie (Olaroz i Sal de Vida).W ramach umowy akcjonariusze Galaxy otrzymają 0,569 akcji Orocobre za każdą akcję Galaxy. Udziałowcy Orocobre mieliby ostatecznie posiadać 54,2% połączonego podmiotu, a udziałowcy Galaxy będą posiadać pozostałe 45,8%.
- Lynas Rare Earths poinformowało o przychodach w Q1 2021 na poziomie $85,37 mln (+20,6% r/r). Produkcja wyniosła 4 463 tony tlenków metali ziem rzadkich (REO) czyli -0,04% r/r.
- Johnson Matthey i inwestor państwowy Finland Minerals Group (FMG) uzgodnili, że zbudują fabrykę do produkcji materiałów katodowych stosowanych w akumulatorach do pojazdów elektrycznych (EV). Zakład będzie miał zdolność produkcyjną 30 tysięcy ton materiałów katodowych i będzie zasilany energią odnawialną. Budowa rozpocznie się jeszcze w 2021 roku. Zakład będzie częścią klastra akumulatorów do pojazdów elektrycznych w Finlandii, w skład którego wchodzi również niemiecki producent chemikaliów BASF i fiński koncern Fortum. Dostawy wodorotlenku litu będą pochodzić od chilijskiego SQM.
- Rosyjski producent metali Nornickel poinformował, że podpisał długoterminową umowę na dostawy niklu i kobaltu do produkcji materiałów akumulatorowych przez Johnson Matthey w Finladnii.Nornickel i firma chemiczna Johnson Matthey również zgodzili się zbadać możliwości rozszerzenia dostawy tych metali w przyszłości.
- Nornickel podniósł swoje prognozy produkcyjne na bieżący rok. Spodziewa się obecnie, że w 2021 roku wyprodukuje 190 – 200 tysięcy ton niklu, 335 – 355 tysięcy ton, 2,35 miliona – 2,41 miliona uncji palladu oraz 580 – 640 tysięcy uncji platyny.
- Polymetal poinformował, że złoża niobu i metali ziem rzadkich Tomtor na dalekim wschodzie Rosji, należą do trzech największych na świecie pod względem rezerw. Budowa zakładu wydobywającego i przetwarzającego metale ziem rzadkich są opóźnione o 6–9 miesięcy z powodu pandemii, ale docelowo ma rozpocząć działanie w 2025 roku i mieć zdolność produkcyjną 160 tysięcy ton suchej rudy. Wstępne szacunki zasobów rudy Tomtor, przeprowadzone zgodnie z kodeksem Komitetu Australazańskiego Połączonego Komitetu Rezerw Rudy (JORC), wykazały, że zawierają one 700 000 ton tlenku niobu i 1,7 miliona ton tlenków metali ziem rzadkich. Mt Weld w Australii i Kvanefjeld na Grenlandii to dwa pozostałe największe złoża ziem rzadkich na świecie pod względem rezerw.
- Rio Tinto Ltd w Q1 2021 wydobył 76,4 mln ton rudy żelaza (-2% r/r), a do klientów dostarczył 77,8 mln ton rudy żelaza (+7% r/r). Spółka podtrzymuje prognozy produkcji na ten rok w przedziale 325 a 340 mln ton rudy żelaza.
- BHP Group Ltd w Q1 2021 wydobyło 66,7 mln ton rudy żelaza (-1,91% r/r) oraz 391,4 tysiąca ton miedzi (-7,91% r/r). Spółka nie zmieniła swoich prognoz na produkcję rudy żelaza i miedzi na rok 2021.
- Vale S.A. poinformowało o wydobyciu 68,045 mln ton rudy żelaza w Q1 2021 (-19,5% q/q; +14,2% r/r). Wydobycie miedzi wyniosło 76,5 tysiąca ton miedzi (-18,2% q/q; -19% r/r).
- PT Vale Indonesia poinformowała, że produkcja niklu w Q1 2021 wyniosła 15 198 ton (-7,6% q/q; -13,7% r/r). Spadek produkcji nastąpił w wyniku prac konserwacyjnych w zakładzie spółki.
- Analitycy Citibank twierdzą, że miedź może osiągnąć $10 500/t w ciągu trzech miesięcy.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki: