Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- kawa
- kakao
- soja
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny i węgiel
- złoto
- srebro
- metale przemysłowe
Ogólne informacje
- Chińskie organy celne poprosiły firmy eksportujące żywność do Państwa Środka o wypełnianie deklaracji, że ich produkty nie są zainfekowane koronawirusem. Prawdopodobnie ma to na celu przyśpieszenie importu żywności poprzez zredukowanie liczby testów jakie zaczęto wykonywać w ostatnich dniach w porcie Tianjin. Ma to uczynić eksporterów żywności odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo ich produktów. Wśród firm i organizacji, które otrzymały deklarację do wypełnienia jest m. in. Inaporc czyli francuskie stowarzyszenie przemysłu wieprzowego.
- W piątek doszło do eksplozji w zakładzie przetwarzającym nasiona oleiste w Erith, około 100 km na południowy-wschód od Londynu. Trzy osoby odniosły obrażenia, pozostali pracownicy zostali ewakuowani, a zakład tymczasowy zamknięty. W zakładzie przetwarza się około miliona ton rzepaku rocznie, wytwarza się 385 ton rafinowanego oleju (używanego m. in. w przemyśle spożywczym i biopaliwach) a także mączkę wykorzystywaną jako paszę. Zakład należy do globalnej korporacji Archer Daniels Midland Co (notowanej na nowojorskiej giełdzie).
- Egipt wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ do podjęcia działań w sprawie wznowienia rozmów o budowanej przez Etiopię zaporze wodnej na Błękitnym Nilu w pobliżu granicy z Sudanem. Warta $4 mld inwestycja może zagrozić egipskiemu zaopatrzeniu w słodką wodę, której w zasadzie jedynym źródłem jest właśnie Nil. Egipt oczekuje wiążącej i wykonywanej przez Etiopię umowy, która zapewni minimalne przepływy i mechanizm rozwiązania sporów nim zostanie zakończona inwestycja. Zapora ma rozpocząć działanie na początku lipca 2020.
Kawa
- Globalną produkcję kawy w sezonie 2020/21 USDA prognozuje na rekordowe 176,1 mln 60-kilogramowych worków. Jednocześnie na skutek pandemii koronawirusa (spadku popytu) oczekuje się wzrostu końcowych zapasów kawy na świecie.
- Produkcja kawy w Brazylii w sezonie 2020/21 ma być na rekordowym na poziomie 67,9 mln 60-kilogramowych worków (+14,5% s/s): 47,8 mln worków arabiki (+16,58% s/s) i 20,1 mln worków robusty (+9,83% s/s). Tym samym brazylijska produkcja w sezonie 2020/21 ma przebić rekordowy sezon 2018/19. Około połowy produkcji ma trafić na eksport.
- Produkcja kawy w Wietnamie w sezonie 2020/21 prognozowana jest na 30,2 mln 60-kilogramowych worków (-3,52% s/s), na eksport ma trafić 24,0 mln 60-kilogramowych worków (bez zmian s/s).
- Produkcja kawy w Kolumbii w sezonie 2020/21 prognozowana jest na 14,1 mln 60-kilogramowych worków (+2,17% s/s), na eksport ma trafić 12,4 mln 60-kilogramowych worków (+3,33% s/s).
- Produkcja kawy w Indonezji w sezonie 2020/21 prognozowana jest na 11,6 mln 60-kilogramowych worków (-2,92% s/s): 1,3 mln worków arabiki (+4,00% s/s) i 10,3 mln worków robusty (-3,74% s/s), a na eksport ma trafić 5,9 mln 60-kilogramowych worków (-3,27% s/s).
- Produkcja kawy w Indiach w sezonie 2020/21 prognozowana jest na 5,3 mln 60-kilogramowych worków (+8,16% s/s), na eksport ma trafić 3,3 mln 60-kilogramowych worków (-10,00% s/s).
- Produkcja kawy w Centralnej Ameryce oraz Meksyku w sezonie 2020/21 prognozowana jest sumarycznie na 18,0 mln 60-kilogramowych worków (+3,45% s/s), na eksport ma trafić 14,5 mln 60-kilogramowych worków (bez zmian s/s).
- Import kawy przez Unię Europejską w sezonie 2020/21 ma wzrosnąć do 49,5 mln 60-kilogramowych worków (+4,21% s/s) i będzie to prawie 45% światowego importu. Zapasy na koniec sezonu mają wynieść 14,5 mln 60-kilogramowych worków (+7,41% s/s).
- Import kawy przez Stany Zjednoczone w sezonie 2020/21 ma wzrosnąć do 27,0 mln 60-kilogramowych worków (+8,00% s/s). Zapasy na koniec sezonu mają wynieść 7,0 mln 60-kilogramowych worków (+7,69% s/s).
- Zaktualizowano także prognozy dotyczące bieżącego sezonu 2019/20, globalna produkcja ma wynieść 166,9 mln 60-kilogramowych worków (o 2,675 mln 60-kg worków mniej niż prognoza z grudnia 2019). Spadki prognoz dotyczą Hondurasu, Meksyku i Wietnamu.
- Prognozy dotyczące eksportu w bieżącym sezonie 2019/20 zredukowano o 3,4 mln 60-kilogramowych worków względem grudnia 2019 roku do 112,0 mln 60-kilogramowych worków. Wynika to głównie z mniejszego eksportu z Wietnamu, Kolumbii i Hondurasu.
- Prognozy dotyczące importu w bieżącym sezonie 2019/20 zredukowano o 2,7 mln 60-kilogramowych worków względem grudnia 2019 roku do 109,7 mln 60-kilogramowych worków. Wynika to głównie z mniejszego importu przez USA i Unię Europejską.
- Zapasy kawy w magazynach ICE:
Kakao
- Krajowe stowarzyszenie handlowców kakao z Wybrzeża Kości Słoniowej (GNI) zwróciło się do korporacji międzynarodowych, które mają monopol na kontrakty kakaowe z certyfikatem fairtrade, o zwiększenie wolumenu eksportu certyfikowanej fasoli, którą GNI może eksportować. Obecnie Międzynarodowa grupa eksporterów GEPEX, której członkowie posiadają 90% certyfikowanych kontraktów zgadza się na udział 35% udział GNI w eksporcie certyfikowanych ziaren kakaowca. GNI prosi o zwiększenie tego udziału do 50% w liście skierowanym do Coffee and Cocoa Council (CCC). Przez ostatnie trzy lata certyfikowane ziarna stanowiły około 45% eksportu w sezonie czyli niecały 1 milion ton.
- Zapasy kakao w magazynach ICE:
Soja
- Trwają negocjacje handlowe między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, a płynące informacje zdają się potwierdzać, że Pekin dąży i będzie dążyć do realizacji postanowień wynikających z podpisanej w styczniu „fazy pierwszej” umowy handlowej z USA. Najbardziej zyskuje na tym amerykańska soja. Czynnikiem hamującym zakupy mogą być zapowiedzi Donalda Trumpa, oparte przede wszystkim na społeczno-ekonomicznych skutkach pandemii koronawirusa (o której przyczyny Trump oskarża Chiny) czy zmianach systemu prawnego w autonomicznym Hongkongu. Jednocześnie mimo ostrych słów przedstawiciel handlowy USA – Robert Lighthizer poinformował Izbę Reprezentantów że nie uważa gróźb prezydenta dotyczących oddzielenia gospodarczego Stanów Zjednoczonych od Chin za wykonalną w obecnej erze globalizacji. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo spotkał się w środę na Hawajach z najwyższym dyplomatą Chin, Yang Jiechi. Niewiele to zmieniło, bowiem w tym samym czasie Donald Trump podpisał sankcje na chińskich urzędników odpowiedzialnych za represje na ujgurskich muzułmanach w chińskiej prowincji Xinjiang. Jednocześnie Chiny podkreślają, że USA musi uszanować stanowisko Pekinu w sprawach Hongkongu, Tajwanu (który ma umowę dotyczącą obronności z USA) czy prowincji Xinjiang.
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Brazylijskie władze przygotowały zestaw wytycznych dotyczących bezpieczeństwa w zakładach przetwórstwa mięsnego w Brazylii. Są one jednak mniej restrykcyjne niż te zalecane przez Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). W piątek, 19 czerwca, 24% nowych przypadków koronawirusa w południowym brazylijskim stanie Rio Grande do Sul dotyczyło pracowników zakładów mięsnych. 20 czerwca Brazylia przekroczyła milion przypadków koronawirusa (5 036/mln) i ponad 50 tysięcy ofiar śmiertelnych. Istnieją obawy, że koronawirus może ograniczyć działalność przemysłu mięsnego w Brazylii, która w 2018 roku (wg danych OEC) odpowiadała za 5,81% światowego eksportu wołowiny i 2,36% światowego eksportu drobiu.
- W piątek, 19 czerwca, zamknięto zakład przetwórstwa mięsnego w Cleckheaton w północnej Anglii. Kober Ltd należy do sieci supermarketów ASDA. Głównym mięsem przetwarzanym w zakładzie jest wieprzowina. Wcześniej, w czwartek 18 czerwca, decyzję o zamknięciu jednego ze swoich zakładów przetwórstwa drobiu podjęła firma 2 Sisters Food Group. W obu przypadkach potwierdzono obecność koronawirusa u części pracowników jak i zewnętrznych kontrahentów. Kober Ltd nie podało liczby zarażonych pracowników (niepotwierdzone informacje mówią o 150 zarażonych pracownikach z ponad 500-osobowej załogi), 2 Sisters Food Group podało, że w zakładzie w Llangefni na wyspie Anglesey było 58 osób zarażonych (z 560 zatrudnionych). Stwierdzono także 38 przypadków koronawirusa u pracowników Rowan Foods w Wrexham (60 km na południe od Liverpoolu). Wirus może przetrwać długi czas w zimnych, niewentylowanych pomieszczeniach czyli w warunkach panujących w większości zakładów mięsnych na świecie. Związki zawodowe w Wielkiej Brytanii ostrzegają, że kolejne 5-6 zakładów przetwórstwa mięsnego w Wielkiej Brytanii może w najbliższych dniach stać się kolejnymi ogniskami zarażeń. W maju Guardian opisał, że prawie połowa wszystkich brytyjskich zarażeń ma związek z zakładami przetwórstwa mięsnego.
Ropa naftowa
- Siódmy tydzień z rzędu spadku liczby aktywnych odwiertów ropy i gazu w USA. Tym razem zmniejszono liczbę punktów wydobywczych o 13, osiągając historyczne (od 1940 roku) dno 266 aktywnych platform wiertniczych. Oznacza to -72% spadek r/r. Aktualne prognozy średniorocznej liczby aktywnych platform wiertniczych mówią o 431 w 2020 roku (-54% r/r), 326 w 2021 roku (-24% r/r) oraz 583 w 2022 roku (+79% r/r). W 2019 roku średnioroczna liczba aktywnych platform wiertniczych wynosiła 943.
- W Kanadzie zamknięto kolejne 4 platformy wiertnicze, pozostawiając rekordowo niską ilość aktywnych punktów: zaledwie 17 (-86% r/r).
- Kolumbia obniża prognozy dotyczące wydobycia ropy naftowej do przedziału 820-850 tysięcy baryłek dziennie. W ubiegłym roku prognozy zakładały wydobycie na poziomie 900 tysięcy baryłek ropy dziennie. Niskie ceny ropy (w 2019 roku szacowano budżet przy cenie $67/baryłkę) plus pandemia koronawirusa (Kolumbia na dzień 20 czerwca ma 1 290 przypadków koronawirusa na milion mieszkańców) powodują prognozy spadku krajowego PKB Kolumbii o -5,5% r/r (w 2019 roku było to +3,3% r/r).
- Norwegia poinformowała o spadku wydobycia ropy naftowej w maju do 1,74 mln baryłek dziennie (-2,1% m/m; +38,1% r/r).
- Fundusze hedgingowe i money managers obniżyli liczbę długich kontraktów na ropę WTI z najwyższych od prawie dwóch lat (sierpień 2018) poziomów. Producenci mają obecnie ponad 170 tysięcy krótkich pozycji (-2,82% t/t), fundusze ponad 370 tysięcy długich pozycji (-6,16% t/t).
- W poniedziałek na Międzynarodowej Giełdzie Energii w Szanghaju (Shanghai International Energy Exchange – INE) zadebiutują kontrakty futures na paliwo morskie. Olej opałowy o niskiej zawartości siarki (LSFO), który obecnie spełnia surowe międzynarodowe normy emisji spalin jest najnowszym, a zarazem drugim kontraktem naftowym po szanghajskiej ropie – otwartym na inwestycje zagraniczne. W Chinach już 20 rafinerii jest przygotowanych do produkcji LSFO, co powinno zwiększyć zainteresowanie chińskimi kontraktami. Wpisuje się to też w ambitne plany Pekinu, by w porcie Zhoushan stworzyć azjatycki hub paliw morskich, tym samym rzucając wyzwanie dotychczasowemu liderowi w tym regionie: Singapurowi.
- Oczekuje się, że sprzedaż rafinerii Philadelphia Energy Solutions deweloperowi Hilco Redevelopment Partners zakończy się w przyszłym tygodniu za kwotę o $27,5 miliona mniejszą niż ustalono. Pierwotnie styczniowa aukcja mówiła o zakupie 526 hektarów za $252 mln z przeznaczeniem na zróżnicowany park przemysłowy. Jeśli Hilco zrealizuje umowę do 26 czerwca, PES zgodził się na obniżenie ceny do $224,5 mln ze względu na wyższe niż oczekiwano koszty środowiskowe związane z czyszczeniem gruntów i niepewność gospodarczą wywołaną przez pandemię koronawirusa. Część z zwolnionych pracowników rafinerii (ponad 1000 osób) otrzyma po kilka tysięcy dolarów wynagrodzenia przejściowego po sfinalizowaniu umowy.
Gaz ziemny i węgiel
- Ceny spotowe dostaw LNG w Azji na sierpniową dostawę mieszczą się średnio w przedziale $2,15-$2,30/mmBtu. Lipcowe dostawy są bez zmian na poziomie $2,10/mmBtu. Jeśli w Azji Q3 2020 upłynie pod znakiem upałów, to ceny spotowe LNG powinny wzrosnąć wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną niezbędną do zasilania klimatyzatorów. Ostatni wzrost zachorowań na koronawirusa w Pekinie nie przełożył się jak na razie na rynek dostaw LNG do Chin.
- Liczba gazowych odwiertów w USA spadła po raz kolejny. W ubiegłym tygodniu zamknięto trzy punkty pozyskujące jedynie gaz ziemny, pozostawiając 75 aktywnych odwiertów gazowych.
- Norwegia poinformowała o spadku wydobycia gazu ziemnego w maju do poziomu 8,2 mld m3 (-12,4% m/m; -15,4% r/r).
- Nord Stream 2 (NS2) w ubiegłym tygodniu potwierdziło odejście dyrektora projektu Henninga Kothe, który już został zastąpiony „przez doświadczonego pracownika, który od lat jest zaangażowany w projekt, a także współpracował przy budowie prekursora NS2, Nord Stream 1”. Znajdujące się pod przewodnictwem rosyjskiego Gazpromu konsorcjum budujące NS2 obejmuje także zachodnich partnerów: Uniper, Wintershall-Dea, Royal Dutch Shell, OMV i Engie. Według rosyjskiego rządu dwa rosyjskie statki do układania rur mogą ukończyć pozostałe 100 mil (160 km) projektu w tym roku lub na początku 2021 r., Z zastrzeżeniem pozwoleń, względów środowiskowych i łagodnej pogody. Nadal jednak oczekują one zgody od duńskiej agencji energetycznej na operowanie na duńskich wodach terytorialnych. W USA trwają dyskusje na temat ustawy rozszerzającej sankcje na Rosję za budowę NS2, który według Waszyngtonu zwiększy wpływy gospodarcze i polityczne Moskwy w Niemczech i innych krajach europejskich.
- Produkcja gazu na rozległym złożu Groningen w Holandii ma spaść do 9,3 miliarda m3 (bcm) w ciągu roku do października 2021 r. Obecnie wydobycie prowadzone przez spółkę joint venture Royal Dutch Shell i Exxon Mobil jest ograniczone do 11,8 mld m3 do końca października 2020. Holenderski rząd chce do końca 2022 roku zakończyć wydobycie w tym regionie, by ograniczyć ryzyko sejsmiczne w tym regionie.
Złoto
- Goldman Sachs podniósł prognozę cen złota na najbliższe miesiące, ustalając, że na koniec Q3 2020 złoto powinno być w okolicy $1 800/uncję (oz), na koniec roku za $1 900/oz a na koniec Q2 2021 za $2 000/oz. Wśród przyczyn, prócz post-pandemicznego kryzysu wymienia się także wzrost zainteresowania złotem w przypadku słabnącego dolara w krajach rynków wschodzących. Jednocześnie bank ostrzega, że korekta na cenie złota może być zbliżona do tej z 2013 roku (spadek z $1 800/oz na $1 200/oz) jeśli przy ożywieniu gospodarki zabraknie inflacji przekraczającej 2% czyli cel inflacyjny FED.
- Brytyjski sąd gospodarczy w przyszłym tygodniu rozpocznie rozpatrywanie roszczeń dotyczących zdeponowanego w Bank of England $1,9 mld w złocie opatrzonego własnością Wenezueli. Bank Centralny Wenezueli (BCV) pozwał Bank of England o brak dostępu do zdeponowanych zasobów złota, jednocześnie o prawną możliwość zarządzania tym złotem wnosi uznawany przez brytyjski rząd lider wenezuelskiej opozycji Juan Guaido. Zdaniem rządu prezydenta Maduro, złoto z Banku Anglii ma posłużyć walce z koronawirusem (20 czerwca 2020 roku Wenezuela miała 133 przypadki na milion mieszkańców czyli 3 789 potwierdzonych przypadków), z kolei opozycja uważa, że Maduro wykorzysta to złoto by spłacić swoich zagranicznych sojuszników, co już ich zdaniem uczynił z 30 tonami złota zgromadzonymi na terenie Wenezueli. Korzystny dla wenezuelskiej opozycji wyrok brytyjskiego sądu mógłby udostępnić Guaido inne, zamrożone dla rządów Maduro, wenezuelskie aktywa zagraniczne o wartości ~$5 mld. W Bank of England znajduje się około 14 ton złota należącego do Wenezueli. Decyzji sądu nie oczekuje się wcześniej niż na przełomie sierpnia i września 2020 roku.
Srebro
- Goldman Sachs podniósł prognozę cen srebra na najbliższe miesiące, ustalając, że na koniec Q3 2020 srebro powinno być w okolicy $19/uncję (oz), na koniec roku za $21/oz a na koniec Q2 2021 za $22/oz.
Metale przemysłowe
- Zapasy miedzi w magazynach LME spadły do 127 875 ton (-7,27% t/t).
- Zapasy miedzi w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) spadły do 109 969 ton (-14,17% t/t).
- Prognozy konsumpcji miedzi w Chinach w kończącym się Q2 2020 maja być wynieść +2% r/r.
- Zapasy aluminium w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) spadły do 238 703 ton (-3,9% t/t).
- Zapasy ołowiu w magazynach ShFE wzrosły do 22 995 ton (+16,6% t/t).
- Zapasy cynku w magazynach ShFE spadły do 96 796 ton (-5,34% t/t).
- Zapasy cyny w magazynach ShFE wzrosły do 3 455 ton (+5,2% t/t).
- Kanadyjska spółka zależna Vale S.A. poinformowała o sprzedaży 20% udziałów w producencie niklu PT Vale Indonesia na rzecz państwowego PT Indonezji Asahan (Inalum) za $290 mln.
- Biuro prokuratora generalnego Szwajcarii (OAG) wszczęło postępowanie karne przeciwko górniczej spółce Glencore w związku z zarzutami braku wprowadzenia środków zapobiegających korupcji w Demokratycznej Republice Konga (DRK). Glencore ma siedzibę w Szwajcarii (notowany jest na londyńskiej giełdzie). Podobne korupcyjne śledztwa prowadzi m. in. Departament Sprawiedliwości USA i brytyjski Urząd ds. Poważnych Nadużyć Finansowych. W 2018 roku kanadyjskie organy regulacyjne ukarały grzywną kontrolowaną przez Glencore spółkę zależną właśnie za nieprawidłowości w kwestiach finansowych w Demokratycznej Republice Konga. Glencore w DRK wydobywa głównie miedź i kobalt, a jego operacje w tym kraju są powiązane z izraelskim biznesmenem i miliarderem Danem Gertlerem, który w 2017 roku został ukarany przez USA za wykorzystanie przyjaźni z byłym prezydentem Republiki, Josephem Kabilą, do własnych korzyści. DRK jest największym na świecie źródłem kobaltu wykorzystywanego przede wszystkim w akumulatorach pojazdów elektrycznych, a także największym afrykańskim producentem miedzi.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info w Comparic24 o godzinie 14:00 w poniedziałek, 22 czerwca 2020: