aktualności – 24 czerwca 2020

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

  • Jak co środę dane z amerykańskiego raportu Crop progress:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

  • Prezydent Trump zaprzeczył komentarzowi doradcy ds. Handlu Białego Domu Petera Navarro, że umowa handlowa USA-Chiny dobiegła końca.
  • Royal Dutch Shell zapowiada potężną restrukturyzację związaną z redukcją miejsc pracy, by firma jak najszybciej przeszła na gospodarkę niskoemisyjną. Szczegóły nie zostały podane, podkreślono, że nie ma jeszcze ostatecznych decyzji, ale całość planów ma zostać ogłoszona w tym roku. Wstępne założenia mówią o zmniejszonych o 20% nakładach inwestycyjnych w 2020 roku ($20 mld) a także obniżeniu o dodatkowe $3-$4 mld kosztów operacyjnych do końca Q2 2021. Po raz pierwszy od 40 lat spółka obniżyła także dywidendy, by pozyskać środki na przetrwanie pandemii i niezbędne do realizacji celów zasoby gotówki. Podobne kroki restrukturyzacyjne prawdopodobnie podejmą inne duże firmy z tego sektora: BP oraz Eni.

Cukier

  • Copersucar SA, brazylijski sprzedawca cukru i etanolu poinformował, że przy najwyższych cenach cukru w tym roku zabezpieczyli sprzedaż 65-75% cukru na sezon 2020/21. Brazylijska grupa odpowiada za sprzedaż cukru i produkcji etanolu z 30 powiązanych zakładów. Copersucar sprzedał 14,2 miliarda litrów etanolu w sezonie 2019/20 (+3% s/s).
  • Francuski producent cukru Cristal Union, czwarta co do wielkości grupa cukrowa w Europie, odnotowała stratę netto w wysokości $100 milionów w roku budżetowym 2019/20, odzwierciedlając niskie ceny cukru.

Kukurydza

  • Dobre warunki pogodowe oraz prognozowany spadek popytu na paliwo (~33% kukurydzy jest przetwarzane na etanol) w dalszej części roku wywołane pandemią i jej skutkiem czyli spowolnieniem gospodarczym odciskują swoje piętno na kukurydzy. Podobnie jak dobre szacunki dotyczące jakości kukurydzy (72% w dobrej lub doskonałej kondycji wg USDA co jest wynikiem o 16 pp wyższym niż w 2019 roku).

Soja

  • Chińscy nabywcy soi proszą eksporterów o podpisanie listu gwarantującego, że ich ładunki nie są skażone koronawirusowe. To kolejny sektor importu, od którego Chińczycy oczekują takich deklaracji.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Brazylijscy producenci mięsa: JBS, BRF, Minerva, Marfrig podpisali deklaracje, że ich mięso jest wolne od nowego koronawirusa, które otrzymali od chińskich władz. BRF, największy na świecie eksporter kurczaków poinformował, że nie ma dowodów że Koronawirus się przenosi przez żywność.
  • Chiny zawiesiły import z Tyson Foods Inc, największego amerykańskiego dostawcy mięsa. Podobnie jak doszło do zawieszenia importu z jednego zakładu z miasta Rheda Wiedenbrück od niemieckiego przetwórcy wieprzowiny – firmy Toennies, która zawiesiła pracę jednego ze swoich zakładów po wykryciu 400 przypadków koronawirusa wśród załogi. Zdaniem Chin Koronawirus może się przenosić w pojemnikach z jedzeniem. Chiński rynek drobiu otworzył się dla importu z USA po 5 latach zakazu w listopadzie 2019 roku.

Ropa naftowa

  • Stabilizację cen ropy widać najbardziej na contango pomiędzy kolejnymi kontraktami, wynoszące niecałe $1,5/baryłkę na kontrakt rok do przodu.

contantgo pomiędzy różnymi kontraktami na ropę WTI; źródło: Reuters Eikon

  • Firmy konsultingowe ds. Energii, FGE, SIA Energy i Rystad Energy, spodziewają się, że chiński import ropy naftowej zmniejszy się w Q3 2020 względem Q2 2020 ze względu na wyższe ceny. Rekordowy import w maju wywołany był bardzo niskimi cenami, które zostały wykorzystane przez chińskie rafinerie do zwiększenia zapasów. Szacuje się, że chińskie zasoby ropy osiągną rekordowy poziom 1,1 miliarda baryłek pod koniec czerwca. Kolejne obawy wywołuje druga fala zachorowań jaka rozpoczęła się w Pekinie w ostatnich dniach.
  • Import ropy naftowej przez Indie w maju 2020 był najniższy od październik 2011 roku i wyniósł 3,18 mln baryłek dziennie (-31% m/m; -26% r/r). Wcześniej w kwietniu rafinerie w Indiach korzystały ze spadku cen by zapełnić swoje magazyny tanim surowcem. W czerwcu indyjski import powinien być wyższy od majowego ze względu na wzrost przerobu ropy i przywracania popytu ze strony działalności przemysłowej i transportowej.
  • Norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii planuje zaoferować do 136 nowych bloków poszukiwawczych ropy w ramach nowej, 25. rundy koncesyjnej, z czego 125 leży na Morzu Arktycznym Barentsa. Nowa runda koncesyjna Norwegii otworzy osiem nowych regionów Morza Barentsa, które do tej pory były niedostępne do eksploracji. Ostateczne wyniki i liczbę oferowanych bloków 25. rundy koncesyjnej poznamy dopiero w połowie 2021 roku.

Gaz ziemny i węgiel

  • Spadki cen gazu poniżej $2/mmBtu w USA i podobne poziomy za LNG w Azji ograniczają inwestycje w pozyskiwanie i przetwarzanie gazu ziemnego. Sumarycznie odroczono projekty o wydajności ponad 140 mln ton rocznie. Wg analityków może to spowodować niedobory gazu ziemnego na rynku w okresie 4-5 lat.
  • Chiny, największy konsument węgla na świecie, zatwierdziły dwa nowe projekty kopalni węgla w północno-zachodnich regionach Xinjiang i Gansu o łącznej rocznej zdolności produkcyjnej wynoszącej 3,6 miliona ton. Wartość inwestycji szacuje się na $566 mln. Chiny wyprodukowały 3,75 mln ton paliwa kopalnego w 2019. Krajowa administracja energetyczna (NEA) potwierdziła w zeszłym tygodniu swoje zaangażowanie w budowę czystego, zielonego i wydajnego przemysłu węglowego oraz ograniczenie liczby kopalń do 5000 w 2020 r. Wcześniej ogłoszono informacje o zamknięciu 35 kopalni węgla o najmniejszej wydajności. W planach jest też zamknięcie kopalni o wydajności do 300 tysięcy ton rocznie.
  • BHP Group wystawiło na sprzedaż kopalnię odkrywkową Mt Arthur w regionie Hunter Valley w Nowej Południowej Walii. Wydobywa się w niej węgiel opałowy. Szacuje się, że ostatnie spadki cen węgla zepchną cenę kopalni poniżej $1 mld, a transakcja wg banków Macquarie Bank i JP Morgan ma być zakończona do końca 2020 roku. Sprzedaż kopalni węglowych wynika głównie z nacisku aktywistów ekologicznych, którzy wcześniej wpłynęli na Rio Tinto (spółka sprzedała ostatnie kopalnie węgla w 2018 roku) a także na Anglo American, który planuje sprzedaż swoich kopalni węgla w RPA w przeciągu najbliższych 2-3 lat.

Złoto

  • SPDR Gold Trust GLD, największy na świecie fundusz złota oparty o fizyczny kruszec powiększył swoje zasoby o 0,58% do poziomu 1 166,04 tony (~4 113 085 059 uncji).

Metale przemysłowe

  • Jeśli Kanada odmówi nałożenia ograniczeń eksportowych, Stany Zjednoczone ogłoszą w piątek o ponownym nałożeniu 10% taryf na aluminium z tego kraju. Taryfy zostaną wprowadzone od 1 lipca br. Trump podpisał wcześniej w tym roku proklamację zwiększającą cła na pochodne produkty stalowe o dodatkowe 25% oraz na pochodne produkty aluminiowe o dodatkowe 10%, z których kraje takie jak Kanada i Meksyk zostały zwolnione. Amerykańska Izba Handlowa powiedziała, że ​​zdecydowanie sprzeciwiła się zgłoszonym przez administrację Trumpa planom ponownego nałożenia 10% ceł na import aluminium z Kanady w tym tygodniu. Zdaniem Neil Herringtona, starszego wiceprezesa ds. Obu Ameryk w Izbie ponowne nałożenie ceł zaszkodzi amerykańskim producentom oraz będzie złą perspektywą w momencie wejścia w życie umowy USMCA, która będzie obowiązywać od 1 lipca i zastąpi poprzednią, ważną przez 26 lat umowę o współpracy Amerykańsko-meksykańsko-kanadyjskiej.
  • Wzrost popytu na miedź w Chinach w maju wyniósł +1,6% r/r.
  • Indonezja prognozuje, że inwestycje hutnicze o wartości $3,7 mld zostaną opóźnione do przyszłego roku. Rząd kraju przewiduje, że problemy z pandemią koronawirusa potrwają do końca roku. Opóźnienia dotyczą 35 projektów hutniczych (m. in. 18 hut niklowych, 2 miedziowe, 7 hut boksytowych). Planowane zakończenie inwestycji z uwzględnieniem opóźnienia jest planowane na 2023 rok.
  • Indie nałożyły cło antydumpingowe na wyroby ze stali walcowanej płaskiej, które są powlekane stopem aluminium i cynku pochodzącymi lub pochodzącymi z Chin, Wietnamu i Korei Południowej. Cło będzie wynosić 13,07-173,10 USD za tonę przez 5 lat. Opłaty celne nałożone na Chiny są także postrzegane jako odwet za ubiegłotygodniowe starcie ogniowe na granicy indyjsko-chińskiej, w wyniku którego zginęło 20 indyjskich żołnierzy.
  • Tesla, wbrew wcześniejszym zapowiedziom Elona Muska o odchodzeniu od zastosowania kobaltu w swoich akumulatorach, podpisała długoterminową umowę na 6 tysięcy ton kobaltu rocznie z Glencore. Kontrowersje dotyczące tego surowca dotyczą przede wszystkim warunków wydobywczych w głównym źródle metalu: Demokratycznej Republice Konga (DRK) oraz wykorzystywaniu dzieci do prac górniczych. W 2019 roku umowę z Glencore (a także z kopalnią Bou-Azzer w Maroku) podpisało BMW. Decyzja Tesli w świetle ostatnich spraw jakie „nadwyrężają” ocenę działalności Glencore w DRK pokazują, że biznes jest ważniejszy od etyki, także wśród „outsiderów” jak część analityków określa Elona Muska. Jednocześnie ruch ten zmniejsza dostępność kobaltu na „otwartym” rynku, co w konsekwencji może doprowadzić do wzrostu cen (obecnie będących w okolicy $31 tysięcy/tonę).

źródło: Reuters Eikon

Omówienie aktualności

Surowcowe info w Comparic24 o godzinie 14:00 w środę, 24 czerwca 2020:

Dodaj do zakładek Link.

8 odpowiedzi na „aktualności – 24 czerwca 2020

  1. Szymon komentarz:

    Long na gaz ziemny byłby teraz dobra opcją, szczególnie teraz bo tak niskie ceny raczej zbyt długo się nie utrzymają, następne rolowania odbędą się 23 lipca czyli za 4 tygodnia i jeżeli wziąć pod uwagę to że w Azji ceny spot wynoszą 2,07 to potęciał do dalszych spadków jest już mocno ograniczony.

    • BJKasowski komentarz:

      Najbardziej cenom gazu by pomogła teraz prognoza upałów w USA. To mocno fundamentalny czynnik, który mógłby w krótkim czasie zmniejszyć zapasy (a przynajmniej powstrzymać ich przyrost) w USA. Warto też obserwować ceny w Europie – bo przy wyższych stawkach w UE może mieć sens arbitraż USA-UE co powinno wypchnąć ceny USA w górę, przynajmniej krótkoterminowo. Jednak chłodna pogoda może się przełożyć na krótkotrwały spadek gazu nawet poniżej $1,5 – choćby do przeczyszczenia stop lossów ulicy…

  2. Szymon komentarz:

    Mam trochę przestarzałe dane (23 czerwiec) ale na kontraktach LNG Japan/Korea Marker cena wynosi 2,3, kontrakt Dutch TTF Natural Gas oscyluje na poziome 1,937
    https://oilprice.com/oil-price-charts/block/50
    Natomiast temperatury w centralnej części zaczynają przekraczać USA 32 stopni C. Masz racje, pewnie dojdzie do wyczyszczenia stop losów i obniżenia ceny, teraz oscyluje ona na poziomie 1,469 pytanie tylko do jakiego poziomu jest w stanie spaść, tego nie wiem ale jak się ma duże depo to można próbować 🙂

  3. Szymon komentarz:

    Elon Musk bardzo dba o pijar Tesli i zawarcie długoterminowego kontraktu na zakup kobaltu od firmy która pośrednio wykorzystuje dzieci w wydobycia tego surowca jest jak strzał we własną stopę. Wygląda no to że produkcja baterii w samochodach elektrycznych bez użycia kobaltu będzie niemożliwa albo bardzo problematyczna. Glencore jest największym producentem wyżej wspomnianego surowca i wydobywa go głównie w Demokratycznej Republice Konga. Państwo to jest bardzo niestabilne politycznie i bywa że eksport może być wstrzymywany przez konflikty wewnętrzne. To ważne gdyż aż 64% światowego wydobycia kobaltu znajduję się w tym kraju. Są jednak spółki które pozyskują go poza DRC takie jak:
    First Cobalt (USA)
    Ardea Respurces Corp (Australia)
    Conic Metals (Kanada, Papua Nowa Gwinea, Australia)

    • Szymon komentarz:

      Glencore pozyskuje rocznie (2019) około 46,3 kt i 120,6 kt niklu głównie z 2 kopalni:
      Katanga 17,1 kt przy gradeingu 0,54 g/t
      zasoby kopalini wynoszą 1 344 600 ton
      Mutanda 25,1 kt przy gradeingu 0,44 g/t
      zasoby kopalini wynoszą 422 400 ton
      First cobalt posiada kopalnie w Idaho oraz posiada przetwórnie do pozyskiwania kobaltu (z innych kopalin na przykład z niklu) w Kanadzie
      kopalnia w Idaho nie wydobywa ale posiada:
      zasoby 5579 t kobaltu przy gradeingu 0,26 g/t
      oraz 45% udziałów w CANADIAN
      COBALT CAMP posiadająca gradeing na poziomie około 0,35g/t
      Spółka nie posiada wysokich wysokiego gradeingu ani zasobów ale operuje w bezpiecznej jurysdykcji i może skupywać kobalt od dużej ilości spółek wydobywających inne metale operujących w Kanadzie. Na uwagę zasługuję duża ilość zakupów akcji przez insiderów tej spółki oraz umiarkowanie duże zadłużenie.
      Ardea Resources Limited operuje w Australii nie prowadzi jeszcze wydobycia ale w swoich zasobach posiada duże ilości siarczku niklu i kobaltu
      w zasobach potwierdzonych przez spółkę można odnotować:
      1 759 700 t niklu przy gradeingu 0,75 g/t
      141 200 t kobaltu przy gradeingu 0,06 g/t
      Siarczek niklu wykorzystywany jest do produkcji akumulatorów w samochodach elektrycznych i w przypadku tej spółki można powiedzieć że zasoby i gradeing są wysokie, jeśli chodzi o kobalt to gradeing nie jest wysoki ale zasoby należą do wysokich. Kompania nie posiada długu, ma niewielkie koszty operacyjne i wciąż jest na etapie wierceń i szacowania zasobów (jest to typowe dla spółek australijskich)
      Conic Metals posiada dostęp do kilku kopalń jako udziałowiec w jej zasobach można zanotować:
      zasoby niklu 790 160 t przy gradeingu 0,83 g/t
      zasoby kobaltu 85 680 przy gradeingu 0,09 g/t
      Spółka jest niestety dosyć zadłużona więc należy uważać z zakupem.

  4. Szymon komentarz:

    Przepraszam ale niedokładnie opisałem spółkę Glencore

    Glencore pozyskuje rocznie (2019) około 46,3 kt kobaltu głównie z 2 kopalni:
    Katanga 17,1 kt kobaltu przy gradeingu 0,54 g/t
    zasoby kopalini wynoszą 1 344 600 ton
    Mutanda 25,1 kt kobaltu przy gradeingu 0,44 g/t
    zasoby kopalini wynoszą 422 400 ton

    Są jeszcze inne spółki wydobywające kobalt:
    Canada Cobalt Works
    Jervois Mining Limited
    Cobalt Blue Holdings
    European Cobalt

    • Szymon komentarz:

      Canada Silver Cobalt (Canada Cobalt Works) jak nazwa wskazuje operuje w Kanadzie, posiada jedną kopalnie z zasobami:
      0,834 tys ton kobaltu przy gradeingu 2,537 g/t
      zasoby są niskie i pomimo bardzo wysokiego gradeingu spółka jest mało perspektywiczna.
      Jervois Mining Limited posiada zasoby w trzech państwach z czego tylko w USA opisane są zasoby:
      Idaho zasoby 22 679 t kobaltu przy gradeingu o,44 g/t
      Australia, Nico Young:
      zasoby 46,65 t kobaltu przy gradeingu 0,05%
      zasoby niklu 587 790 t niklu przy gradeingu 0,63 g/t
      Uganda
      zasoby nieznane średni gradeing 2,5 g/t
      zasoby ogółem : 69 329 ton
      Spółka posiada ponad przeciętne zasoby i gradeing (tylko USA), w Ugandzie bardzo wyskoki przy dużych anomaliach w składzie rudy, w Australii zasoby kobaltu duże i gradeing niski
      Cobalt Blue Holdings umiejscowiona jest na zachód od Sydney
      zasoby 54 600 t kobaltu przy gradeingu 0,0715 g/t
      Spółka posiada ponadprzeciętne zasoby kobaltu oraz niewysoki gradeing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *