aktualności – 21 kwietnia 2022

Polecam zestaw czwartkowych aktualności. Przegląd najważniejszych rynków, a także program (premiera o 14:00), który zaczynamy od kwestii związanych z prądem i konieczności zwiększenia inwestycji w źródła energii – nie tylko odnawialnej!

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 21 kwietnia 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

  • Dziś, w czwartek, 21 kwietnia 2022 o 20:05 zapraszam serdecznie na live webinar do FundaMENTALni, gdzie będę miał zaszczyt gościć by odpowiadać na pytania związane z życiem inwestora, także w aspektach rynkowych.
  • Świat musi znaleźć $1,3 biliona dodatkowych inwestycji do 2030 r., aby zwiększyć wszystkie rodzaje produkcji energii i infrastruktury, od odnawialnych po ropę i gaz, aby uniknąć załamania energetycznego – prognozuje JP Morgan. „Naszym głównym odkryciem jest to, że do 2030 r. wzrost popytu na energię przekroczy wzrost podaży o około 20% w oparciu o obecne trendy, głównie napędzane przez gospodarki wschodzące i ich wysiłki na rzecz rozwoju i wydźwignięcia obywateli z ubóstwa. Nie wszystkie paliwa są sobie równe, a w większości (i w tym horyzoncie czasowym) różne źródła energii nie są w pełni zamienne – panele słoneczne nie mogą zastąpić ropy naftowej, potrzebnej np. w przemysłowej produkcji petrochemikaliów. Na bardzo długą skalę wszystkie obecne źródła energii będą postrzegane jako przejściowe do bezpieczniejszego, czystszego i tańszego źródła energii. W dłuższej perspektywie może to zapewnić tylko fuzja jądrowa. Dopóki nie będą dostępne skalowalne, niezawodne, czyste i niedrogie technologie, świat będzie musiał pracować ze wszystkimi obecnymi źródłami energii – kopalnymi i niekopalnymi – oraz z ich odpowiednimi wadami” – podano w prognozie. Inwestycje będą musiały obejmować wszystkie paliwa, w tym ropę i gaz, odnawialne źródła energii i energię jądrową, przy czym oczekuje się, że sam popyt na ropę wzrośnie o około 10% do 2030 r., a gaz o 18%. Analiza kontrastuje z przesłaniem Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), która w zeszłym roku stwierdziła, że ​​nie są potrzebne żadne nowe inwestycje w paliwa kopalne. W latach 2015-2019 wydatki na energię wynosiły 8,4% globalnego PKB, w 2022 roku mają wzrosnąć do 9,5% globalnego PKB. Dalszy wzrost kosztów energii stwarzałby większe prawdopodobieństwo niepokojów społecznych i spowolnienia transformacji energetycznej, powiedział JP Morgan.
  • Porty Parana, w tym Paranagua i Antonina, obsłużyły 3,068 mln ton importu nawozów do Brazylii (+26% r/r), co stanowi ~31,5% średniorocznego importu nawozów przez Brazylię. Paranagua może pochwalić się najbardziej wydajną brazylijską infrastrukturą do rozładunku nawozów, a port jest obecnie w stanie wyładować średnio około 40 000 ton dziennie. W porcie oczekuje 18 statków na rozładunek prawie 600 000 ton produktów nawozowych różnego pochodzenia, a w magazynach portowych jest już3,5 mln ton nawozów. Brazylia importuje 85% swojego zapotrzebowania na nawozy.
  • Wizyta premiera Wielkiej Brytanii w Indiach wiąże się z wzywaniem jednego z najliczniejszych krajów świata do rozluźnienia stosunków z Rosją. „Problem polega na tym, że Wielka Brytania nie może rozwiązać uzależnienia Indii od Rosji. Nie ma wystarczającej ilości ropy ani odpowiedniego rodzaju sprzętu wojskowego do sprzedaży” – powiedział Uday Bhaskar, dyrektor Towarzystwa Studiów nad Polityką w New Delhi. Mimo że Indie zbliżyły się do Zachodu w ostatnich latach, kraj ten nadal jest uzależniony od Rosji w zakresie ponad połowy dostaw broni w obliczu impasu na granicy Himalajów z Chinami i ciągłych napięć z Pakistanem. Boris Johnson odwiedzi New Delhi na rozmowy w piątek z premierem Indii, Narendrą Modim, gdzie dwaj przywódcy omówią nowe partnerstwo w dziedzinie obronności i umowę o wolnym handlu, którą oba kraje zaczęły omawiać na początku roku. Na początku tego stulecia Wielka Brytania była trzecim co do wielkości partnerem handlowym Indii, ale w zeszłym roku spadła na 17 miejsce. Największymi partnerami handlowymi Indii są Stany Zjednoczone, Chiny i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
  • Argentyńscy stoczniowcy zorganizują w czwartek 24-godzinny strajk, aby zaprotestować przeciwko temu, co nazywają opóźnieniami rządu w przyznawaniu przetargów sektorowi, chociaż nie oczekuje się, że akcja wpłynie na aktywność w kluczowych portach zbożowych w Rosario i okolicach. „Okolice Timbues, Puerto General San Martin, San Lorenzo i Rosario nie zostaną dotknięte tą akcją strajkową” – powiedział Guillermo Wade, kierownik Chamber of Port and Maritime Activities (CAPyM).
  • The International Monetary Fund obniżył prognozę wzrostu PKB w Chinach do 4,4% w 2022 roku, w związku z ryzykiem powszechnych blokad COVID i zakłóceń łańcucha dostaw.

Cukier

  • Rolnicy w Brazylii zamienili 300 000 hektarów gruntów rolnych z trzciny cukrowej na głównie soję i kukurydzę w zakończonym sezonie 2021/22 osiągając 8,32 mln hektarów (-3,5% s/s). Według danych Conab powierzchnia upraw trzciny cukrowej w Brazylii spada, odkąd osiągnęła szczyt 9,05 mln hektarów w sezonie 2016/17. „Trudno dorównać opłacalności sadzenia soi i kukurydzy na tym samym obszarze. Dlatego przemysłowi cukrowniczemu trudno jest rozszerzyć, a nawet utrzymać obecny obszar trzciny cukrowej”, powiedział Sergio De Zen, dyrektor ds. polityki rolnej w Conab. Produkcja cukru w ​​Brazylii spadła do 35,05 miliona ton (-15% s/s) z powodu niesprzyjającej pogody i mniejszej powierzchni upraw. Produkcja etanolu z trzciny cukrowej spadła do 26,78 miliarda litrów (-10% s/s).

Kakao

  • Dziś (21 kwietnia) poznamy dane o mieleniu kakao w Q1 2022 w Ameryce Północnej.

Pszenica

  • Oczekuje się, że obszar uprawy pszenicy w Argentynie w sezonie 2022/23 wyniesie około 6,5 miliona hektarów (-2,99% s/s). Według Buenos Aires Cereal Exchange wysokie ceny nawozów, rosnące koszty produkcji, względna poprawa marż jęczmienia i polityka krajowa dotycząca zasiewów pszenicy to niektóre z przyczyn mniejszego obszaru. „Sygnały z sektora publicznego dotyczące polityki rolnej i handlowej będą miały kluczowe znaczenie dla inwestowania przez rolników w tak trudnym kontekście. Istnieją obawy, że zasady, na jakich będzie rozgrywana polityka rolna, mogą ulec zmianie” – podała giełda. Rząd Argentyny w marcu utworzył fundusz stabilizacyjny mający na celu kontrolowanie cen pszenicy w warunkach rosnącej inflacji. Produkcja pszenicy w sezonie 2021/22 wyniosła 21,8 mln ton. Argentyna jest jednym z największych światowych eksporterów pszenicy.
  • Pszenica indyjska może stanowić tańszą opcję dla czołowego importera Egiptu, ale będzie musiała przezwyciężyć kontrole jakości ustanowione przez ministerstwo rolnictwa tego kraju, a także wyższe koszty transportu. W zeszłym tygodniu ministerstwo rolnictwa Egiptu ogłosiło, że zatwierdziło Indie jako źródło importu pszenicy, ale postawiło kilka warunków, w tym inspekcję pod kątem szkodników przed eksportem i stosowanie tylko określonego pestycydu.
  • Serbski rząd poinformował że ograniczył ilości pszenicy i mąki przeznaczonych na eksport, aby stawić czoła zagrożeniom zakłóceń na rynku spowodowanych wzrostem popytu na rynkach międzynarodowych i lokalnych. Serbia wstrzymała eksport w marcu, jednak zezwoliła na wyjątki pod presją lokalnych przedsiębiorców. Kraj nie wprowadził sankcji wobec Moskwy pomimo nacisków na harmonizację swojej polityki zagranicznej z UE jako kraj kandydujący do europejskiej wspólnoty.

Kukurydza

  • Serbski rząd poinformował że ograniczył ilości kukurydzy przeznaczonych na eksport, aby stawić czoła zagrożeniom zakłóceń na rynku spowodowanych wzrostem popytu na rynkach międzynarodowych i lokalnych. Serbia wstrzymała eksport w marcu, jednak zezwoliła na wyjątki pod presją lokalnych przedsiębiorców. Kraj nie wprowadził sankcji wobec Moskwy pomimo nacisków na harmonizację swojej polityki zagranicznej z UE jako kraj kandydujący do europejskiej wspólnoty.
  • Produkcja etanolu z kukurydzy w Brazylii w sezonie 2021/22 wyniosła 3,47 mld litrów (+15% s/s), jednak nadal stanowi niewielką część sumarycznej produkcji etanolu w największym kraju Ameryki Południowej wynoszącej 30,25 mld litrów.

Soja

  • Chiny w marcu sprowadziły 3,37 mln ton soi z USA (-53,06% r/r).
  • Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych obniżył w kwietniu swoje szacunki dotyczące eksportu soi do Chin 2021/22 do 91 mln ton (-9% r/r). „Całkowity popyt na mączkę sojową spadł, ponieważ spadło jej stosowanie zarówno w paszach dla świń, jak i drobiu. Mączka sojowa jest droga, a presja na koszty jest ogromna.” – poinformował jeden z managerów kruszarek soi w Chinach. Hodowcy trzody chlewnej zwrócili się ku alternatywnym składnikom pasz, aby zastąpić mączkę sojową, ponieważ w tym roku ponoszą straty z powodu niskich cen wieprzowiny.
  • Chiny starają się obniżyć ceny soi i śruty sojowej wystawiając co tydzień 0,5 mln ton z rezerw państwowych.

Pozostałe rośliny oleiste

  • Serbski rząd poinformował że ograniczył ilości olejów spożywczych przeznaczonych na eksport, aby stawić czoła zagrożeniom zakłóceń na rynku spowodowanych wzrostem popytu na rynkach międzynarodowych i lokalnych. Serbia wstrzymała eksport w marcu, jednak zezwoliła na wyjątki pod presją lokalnych przedsiębiorców. Kraj nie wprowadził sankcji wobec Moskwy pomimo nacisków na harmonizację swojej polityki zagranicznej z UE jako kraj kandydujący do europejskiej wspólnoty.

Wieprzowina, wołowina, drób oraz owoce morza

  • Brazylijski eksport wieprzowiny do Chin spadł do 34,1 tysiąca ton w marcu (-41,8% r/r). Sumaryczny eksport wieprzowiny z Brazylii w marcu wyniósł 91,4 tysiąca ton.
  • Chiński import wieprzowiny w Q1 2022 spadł do 420 tysięcy ton (-64% r/r).

Ropa naftowa

  • Sankcje nałożone na Rosję po inwazji na Ukrainę spowodowały, że produkcja ropy naftowej przez OPEC+ była o 1,45 mln baryłek poniżej dopuszczalnego poziomu. Według danych, zgodność OPEC+ z cięciami produkcji wzrosła do 157% w marcu (+25 pp m/m). Nadal także występują problemy ze zwiększeniem produkcji w krajach członkowskich OPEC w Afryce Zachodniej.
  • Shell dąży do osiągnięcia celu, jakim jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do zera netto do połowy wieku, niezależnie od postępów klientów i szerszego społeczeństwa, powiedział w czwartek jego dyrektor generalny. Shell powiedział, że jego emisje z operacji, znane jako Zakres 1 i 2, spadły o 18% w latach 2016-2021.
  • Niskowydajne odwierty naftowe i gazowe, które stanowią zaledwie 6% całkowitej produkcji w USA, odpowiadają za połowę metanu emitowanego ze wszystkich odwiertów w USA. Badanie, opublikowane w Nature Communications, jest pierwszym, które kompleksowo przygląda się ponad 560 000 czynnych „marginalnych” szybach naftowych i gazowych w Stanach Zjednoczonych, które stanowią 80% wszystkich miejsc odwiertów. Metan jest drugą co do wielkości przyczyną zmian klimatycznych po dwutlenku węgla. Raport mówi, że marginalne odwierty produkują mniej niż 15 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie i emitują metan w tempie 6-12 razy wyższym niż średnia krajowa.
  • Rosneft zaoferował na przetargach trzy ładunki po 700 tysięcy baryłek do załadunku w maju ze złóż na Sachalinie. Rosneft rzadko sprzedaje ropę na przetargach, ponieważ większość jej ropy została już przekazana firmom handlowym, takim jak Vitol i Trafigura, w ramach długoterminowych umów. Termin oferowania ładunków wykracza poza zwykły cykl handlowy, ponieważ azjatyckie rafinerie zakończyły już zakupy ropy na maj w lutym.
  • Grecja skonfiskowała rosyjski tankowiec „Pegas” u wybrzeży wyspy Evia, w ramach sankcji Unii Europejskiej nałożonych na Moskwę w związku z jej inwazją na Ukrainę. Tankowiec o tonażu 115 500 ton ma 19-osobową rosyjską załogę. Rzecznik Departamentu Stanu USA powiedział, że Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjęły wysiłki Grecji mające na celu wdrożenie sankcji „wszczętych w odpowiedzi na brutalną, niesprowokowaną inwazję Rosji na Ukrainę”. „Zdajemy sobie sprawę z doniesień, że tankowiec jest załadowany irańską ropą” – dodał rzecznik. Urzędnik greckiej straży przybrzeżnej powiedział, że ładunek ropy ze statku nie został skonfiskowany. Nie było jasne, kto był czarterującym ładunek, ale statkiem zarządzała rosyjska Transmorflot. Amerykańska grupa United Against Nuclear Iran (UANI), która monitoruje ruch tankowców związanych z Iranem poprzez śledzenie statków i satelitów, powiedziała, że ​​​​Pegas załadował około 700 000 baryłek ropy naftowej z irańskiej wyspy Sirri 19 sierpnia 2021 r, następnie próbował wyładować ładunek w tureckim porcie przed wyruszeniem do Grecji.
  • Arabia Saudyjska wyeksportowała do Chin 1,61 mln baryłek ropy naftowej dziennie (-11,05% m/m; -13% r/r). Rosyjski import wyniósł 1,5 mln baryłek dziennie (-4,46% m/m; -14,29% r/r). Niższe dostawy od tych dwóch eksporterów nastąpiły, ponieważ ogólny import ropy naftowej do Chin w zeszłym miesiącu spadł o 14% r/r.
  • Argentyna przedłużyła koncesję na wydobycie ropy i gazu posiadaną przez firmy energetyczne Total Austral, Wintershall Dea Argentina i Pan American Sur na kolejne 10 lat do 2041 roku i zatwierdziła plan inwestycyjny na $700 milionów. Rozszerzenie o eksploatację konwencjonalnej ropy i gazu na obszarze podmorskim o powierzchni 1900 kilometrów kwadratowych następuje, gdy Argentyna chce zwiększyć krajowe dostawy energii i pozbyć się silnej zależności od importu w miarę wzrostu cen na świecie. Opłata licencyjna wyniesie 15% od produkcji między 2031 a 2041 rokiem. „Przedłużenie ma umożliwić kontynuację rozwoju inwestycji na tym obszarze w celu utrzymania przepływu wydobycia gazu ziemnego na poziomie 20 mln metrów sześciennych dziennie” – czytamy w dekrecie rządowym.
  • Libijska National Oil Corporation (NOC) ogłosiła we wtorek działanie siły wyższej w porcie naftowym Brega, mówiąc, że nie jest w stanie wypełnić swoich zobowiązań wobec rynku ropy. „W czasie, gdy ceny ropy naftowej odnotowują znaczne ożywienie ze względu na wzrost globalnego popytu… libijska ropa jest poddawana fali nielegalnych zamknięć” – napisano w oświadczeniu
  • Zapasy ropy naftowej w USA spadły o -8,0 mln baryłek, do 413,7 mln baryłek, prognozowano wzrost o +2,5 mln baryłek. „Silny eksport napędzany był przez przyciąganie do Europy i powinniśmy spodziewać się wzrostu w nadchodzących tygodniach” – powiedział Matt Smith, główny analityk ds. obu Ameryk w Kpler. Eksport zrównoważył wypuszczenie z amerykańskich rezerw strategicznych (SPR) 4,7 mln baryłek.
  • Wskaźnik wykorzystania rafinerii w USA wzrósł do 91,0% (+1,0 pp t/t).
  • Wydobycie ropy naftowej w USA wzrosło do 11,9 mln baryłek dziennie (+0,84% t/t), najwięcej od maja 2020 roku.
  • Eksport ropy z USA w ubiegłym tygodniu wzrósł do 4,3 mln baryłek dziennie, najwięcej od marca 2020 r., podczas gdy import spadł do najniższego poziomu od kwietnia 2021 r.

Gaz ziemny

  • Turcja zapewni obniżki podatków, aby wesprzeć projekt Turkish Petroleum (TPAO) o wartości $10 mld, mający na celu zagospodarowanie złoża gazu ziemnego, które odkryła na Morzu Czarnym. Gaz ziemny odkryto na polu Sakarya u wybrzeży północnej prowincji Turcji Zonguldak w 2020 r., a jego wielkość od tego czasu oszacowano na 540 miliardów metrów sześciennych. Ankara planuje rozpocząć wypompowywanie gazu z południowo-zachodniego złoża Morza Czarnego w 2023 roku, ale najpierw musi zbudować podmorską sieć rurociągów i zakłady przetwórcze. Projekt, który zatrudni 1018 osób, będzie zwolniony z podatku celnego, podatku VAT i niektórych innych podatków, zgodnie z dekretem prezydenta opublikowanym w Dzienniku Urzędowym. Oczekuje się, że rozbudowa projektu w ciągu następnych 10 lat ostatecznie podniesie roczną zdolność produkcyjną do 14 mld m3.
  • Duński rząd powiedział we wtorek, że dąży do znacznego zwiększenia dostaw energii odnawialnej i tymczasowego zwiększenia produkcji gazu ziemnego ze złóż na Morzu Północnym, w celu szybkiego uniezależnienia się od dostaw z Rosji. „Będziemy zwiększać produkcję gazu ziemnego na Morzu Północnym przez ograniczony czas. Jesteśmy przekonani, że lepiej jest produkować gaz na Morzu Północnym niż kupować go od Władimira Putina” – powiedziała dziennikarzom premier Mette Frederiksen. Wydobycie z istniejących duńskich złóż gazu na Morzu Północnym może wzrosnąć nawet o 25% „w krótkim okresie”, powiedział minister klimatu i energii Dan Jorgensen. W 2021 roku Dania prognozowała osiągnięcie szczytowej produkcji gazu na poziomie 3,2 miliarda metrów sześciennych w 2027 roku. Kraj stanie się eksporterem netto gazu w przyszłym roku, kiedy pola gazowe Tyra, obsługiwane przez Total Energies, wznowią działalność po dużej przebudowie, która rozpoczęła się pod koniec 2019 roku. Rząd nie ogłosi nowych przetargów na wydobycie na Morzu Północnym, ale zamiast tego przyspieszy wydobycie gazu, które zostało już licencjonowane, powiedział Jorgensen.
  • Chiny importowały z Rosji 321 380 ton skroplonego gazu ziemnego w marcu (-19,66% m/m; -35% r/r). Import w marcu dotyczył głównie umów uzgodnionych przed inwazją Rosji na Ukrainę pod koniec lutego, a spadek zakupów z Rosji odpowiadał ogólnemu spadkowi importu ze wszystkich kierunków z powodu wysokich cen spotowych LNG. Całkowity chiński import LNG w marcu spadł do 4,63 mln ton (-17% r/r) – to najniższy import od dwóch lat. Chiny regularnie importują ładunki LNG z projektu Jamał w rosyjskiej Arktyce, w którym chińskie przedsiębiorstwo państwowe CNPC i CNOOC Ltd posiadają udziały. Jednak w zeszłym miesiącu import z projektu Sachalin-2 na dalekim wschodzie Rosji stanowił 59% (190 000 ton LNG) chińskiego importu z Rosji. Sachalin-2 jest kontrolowany i obsługiwany przez rosyjskiego giganta gazowego Gazprom. Inni udziałowcy to Shell, japońskie Mitsui & Co i Mitsubishi Corp.
  • Moldovagaz zapłaciło Gazpromowi pełną kwotę $69.5 mln za kwietniowe dostawy gazu.
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 99,5 mld stóp sześciennych. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 91,9 bcfd.
  • Produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w kwietniu 2022 wynosi 94,4 mld stóp sześciennych (+0,75% m/m) dziennie gazu ziemnego.

Energia odnawialna

  • Komisja Europejska ocenia, czy Unia Europejska mogłaby osiągnąć wyższy cel 45% udziału energii odnawialnej do 2030 r. zamiast proponowanych 40%, aby przyspieszyć odejście od rosyjskich paliw kopalnych po inwazji na Ukrainę. W 2020 r. UE uzyskała 22% końcowego zużycia energii brutto ze źródeł odnawialnych. Udział ten jest bardzo zróżnicowany w poszczególnych krajach UE, od ponad 50% w Szwecji do poniżej 10% w Luksemburgu. Bruksela szacuje, że potrojenie unijnej mocy wiatrowej i słonecznej do 2030 r., dodanie 480 GW energii wiatrowej i 420 GW energii słonecznej, może zaoszczędzić 170 mld m3 zapotrzebowania na gaz rocznie.
  • Grupa hydroenergetyczna EN+ i firma energetyczna Tatneft we wtorek jako pierwsze rosyjskie firmy rozpoczęły proces wycofywania swoich kwitów depozytowych (GDR) z giełd zagranicznych. Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w sobotę ustawę zobowiązującą rosyjskie firmy do wycofania swoich GDR-ów z międzynarodowych giełd i zamiany ich na lokalne papiery wartościowe w celu zmniejszenia kontroli cudzoziemców nad tymi firmami. Na początku zeszłego miesiąca londyńska giełda zawiesiła już handel GDR-ami rosyjskich firm, w tym EN+, Rosneft, Sbierbank i Gazprom, po tym, jak ceny spadły do ​​rekordowo niskich poziomów po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę. Kwity depozytowe to świadectwa wystawione przez bank reprezentujący udziały w spółce zagranicznej notowane na lokalnej giełdzie. Pozwalają inwestorom operować akcjami zagranicznymi w ich własnej strefie czasowej i geograficznej. Według nowych rosyjskich przepisów firmy mają 5 dni na usunięcie GDR-ów, a dywidendy nie będą wypłacane od tych depozytów.
  • Naukowcy z Australii testują drukowane panele słoneczne, których użyją do zasilania Tesli podczas podróży zaplanowanej na 15 100 kilometrów.Projekt Charge Around Australia będzie zasilał elektryczny samochód Tesli za pomocą 18 plastikowych paneli słonecznych z nadrukiem, każdy o długości 18 metrów, które będą rozwijane obok pojazdu, gdy będzie wymagało naładowania. Paul Dastoor, wynalazca drukowanych paneli słonecznych, powiedział, że zespół z University of Newcastle będzie testował nie tylko wytrzymałość paneli, ale także ich potencjalną wydajność w innych zastosowaniach. Drukowane panele słoneczne to lekki, laminowany plastik PET, który można wyprodukować za mniej niż $10/m2. Panele są wykonywane na komercyjnej drukarce pierwotnie używanej do drukowania etykiet na wino. Podczas 84-dniowej podróży z Teslą zespół planuje odwiedzić około 70 szkół, aby dać uczniom przedsmak tego, co może przynieść przyszłość.
  • Rząd Danii zamierza czterokrotnie zwiększyć produkcję z lądowej energii wiatrowej i słonecznej w ciągu ośmiu lat i zwiększyć produkcję morskiej energii wiatrowej o od jednego do czterech gigawatów w porównaniu z obecnymi planami.

Węgiel

  • W kopalni węgla Pniówek (JSW) w Pawłowicach na Śląsku zapalił się metan w ścianie N-6 na poziomie 1000 metrów. W wyniku eksplozji zginęło co najmniej 5 górników a 15 zostało rannych. W trakcie akcji ratunkowej doszło do kolejnej eksplozji, która przerwała kontakt z siedmioma ratownikami. Trwa akcja ratunkowa.
  • Chiński import węgla z Rosji w marcu spadł do 3,12 mln ton (-30% r/r), z czego całkowity marcowy import węgla do Państwa Środka spadł o -40% r/r. To skutek rekordowej produkcji lokalnej i wysokich cen na globalnych rynkach. Dane o przepływach handlowych Refinitiv pokazują, że na dzień 20 kwietnia oczekiwano, że 3,23 miliona ton rosyjskiego węgla drogą morską trafi do Chin w kwietniu. Analitycy oszacowali, że w 2022 roku Chiny mogą importować o 20 mln ton więcej rosyjskiego węgla niż w roku ubiegłym. Import węgla z Indonezji do Chin w marcu wyniósł 10,02 mln ton (-39,16% r/r), z kolei Chiny w marcu wpuściły 342 735 ton węgla z Australii, który oczekiwał na odprawę celną od końca 2020 roku.

Złoto

  • Prezes FED w St. Louis, James Bullard, powtórzył swój punkt widzenia, że jest za podniesieniem stóp procentowych do 3,5% do końca roku, aby powstrzymać inflację. „Jastrzębie komentarze urzędników Fed podnoszą nominalne i realne stopy procentowe w USA, obciążając złoto. Krótkoterminowa wysoka inflacja i ryzyko geopolityczne prawdopodobnie nadal będą wspierać napływ produktów ze złota i prawdopodobnie utrzymają handel złotem na obecnym poziomie w nadchodzących tygodniach” – powiedział analityk UBS Giovanni Staunovo.

Srebro

  • Popyt na srebro wzrośnie w tym roku do rekordowego poziomu 1,1 mld uncji (+5% r/r), dzięki zwiększeniu wykorzystania paneli słonecznych, ponieważ rządy zwiększają inwestycje w energię odnawialną, aby osiągnąć cele klimatyczne (a w Europie także uniezależnić się od Rosji), przygotowując grunt pod wieloletnie niedobory dostaw energii elektrycznej. Skutkiem takiego poziomu popytu rynek powinien doświadczyć deficytu 71,5 mln uncji. „Wierzymy, że jest to początek strukturalnej zmiany na rynku, na którym widzimy deficyty, które będą utrzymywać się przez jakiś czas” – powiedział dyrektor Metals Focus Philip Newman. Powiedział też, że niepewność wokół wojny na Ukrainie i możliwość globalnej recesji stanowią zagrożenie dla popytu przemysłowego, który odpowiada za około połowę konsumpcji srebra. Według raportu, cena srebra ma wynieść średnio $23,90/uncję.
  • Zakupy srebrnych monet i sztabek wzrosły w 2021 roku do 278, mln uncji (+36% r/r), najwyższego poziomu od 2015 roku. Srebrna biżuteria w 2021 roku pochłonęła 181,4 mln uncji (+21% r/r).

Platyna i pallad

  • Anglo American poinformował, że w Q1 2022 produkcja platynowców w RPA spadła o -6% r/r, z powodu dużych opadów deszczu w Mogalakwena. Skutkiem tego firma obniżyła prognozę całoroczną do przedziału 3,9 – 4,3 mln uncji.

Miedź

  • Peru ogłosi stan wyjątkowy w pobliżu kopalni Cuajone należącej do Southern Copper Corp, po tym jak protesty ludności zatrzymały 20% krajowej produkcji miedzi. Protesty dotknęły także kopalni Las Bambas (MMG Ltd) oraz Antapaccay (Glencore). Rząd prezydenta Pedro Castillo niechętnie wykorzystywał deklaracje nadzwyczajne, zawieszające swobody obywatelskie, w celu stłumienia protestów przeciwko potężnemu przemysłowi miedziowemu w Peru. Ale premier Anibal Torres powiedział w środę, że rządowi kończy się cierpliwość do rozwiązania problemu. Społeczności „żądają czegoś irracjonalnego, 5 miliardów dolarów” – powiedział Torres. „To doprowadziło nas do ogłoszenia stanu wyjątkowego, a problem należy rozwiązać teraz”. Według rządowych statystyk w 2021 r. Peru wyprodukowało 2,3 mln ton czerwonego metalu, z czego Las Bambas 300 tysięcy ton, a Cuajone 170 tysięcy ton.
  • Produkcja miedzi w ogromnej kopalni miedzi Escondida w Chile (BHP Group) spadła do 226,4 tysiąca ton w Q1 2022 (-9% r/r), głównie ze względu na zmniejszenie zatrudnienia spowodowane przepisami dotyczącymi kwarantanny COVID-19 i blokadami dróg publicznych, które wpłynęły na dostęp do zakładu. Prognoza całorocznej produkcji została obniżona do przedziału 1,00 – 1,03 mln ton.
  • Chilijska Antofagasta w Q1 2022 wyprodukowała 138,8 tysiąca ton miedzi (-24% r/r). Mimo to firma pozostawiła niezmienione prognozy produkcji w całym 2022 roku w przedziale 660 – 690 tysięcy ton, przy koszcie $1,55/funt.
  • Anglo American poinformował, że w Q1 2022 produkcja miedzi wyniosła 139,5 tysiąca ton (-13% r/r), a całoroczna produkcja ma zamknąć się w przedziale 660 – 750 tysięcy ton, przy koszcie $0,147/funt.
  • Chiny zwiększą wsparcie finansowe dla branż, firm i osób dotkniętych epidemią COVID-19, poinformował w poniedziałek bank centralny, mając na celu złagodzenie spowolnienia gospodarczego. „Zarówno nowe działania Chin mające na celu stymulowanie gospodarki, jak i zakłócenia w kopalniach w Peru w dużym stopniu wspierają miedź i inne metale” – powiedziała Amelia Fu, szefowa strategii surowcowej Bank of China International.
  • Rosnąca liczba przypadków COVID-19 w Chinach i zakłócenia w dostawach osłabiają popyt, ale zwiększone wydatki na sieć energetyczną i chiński wskaźnik popytu w dół łańcucha dostaw dobrze wróżą popytowi na miedź” – napisali w notatce stratedzy surowcowi z ANZ.
  • Zijin Mining Group Co Ltd kupi udziały w Xanadu Mines Ltd w celu pozyskania zasobów miedzi i złota w Mongolii. We wniosku złożonym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Szanghaju Zijin poinformował, że podpisał umowę z Xanadu Mines na zakup 19,9% udziałów w spółce po $0,0296 za akcję oraz 50% udziałów w spółce zależnej Xanadu, Khuiten Metals Pte Ltd za $35 mln. Ostatecznie Zijin zamierza przejąć 45,9% udziałów w kopalni miedzi i złota Charmagtai w Mongolii poprzez 76,5% udziałów w kopalni Khuiten Metals. Szacuje się, że kopalnia Khamagtai zawiera 2,93 miliona ton miedzi i 7,8 miliona uncji, czyli 243 tony złota. „Firma uważa, że ​​projekt ma dużą ilość zasobów, a całkowita inwestycja jest niska”, powiedział Zijin w zgłoszeniu giełdowym. Obecnie Zijin prowadzi zagraniczne projekty miedzi w Serbii i Demokratycznej Republice Konga. Posiada kopalnie złota w Kolumbii, Australii, Papui Nowej Gwinei i innych. Zysk netto firmy w Q1 2022 wyniósł $952,68 mln (+144% r/r).

Pozostałe metale przemysłowe

  • Niemiecki dostawca części samochodowych Schaeffler podpisał umowę dotyczącą surowców, aby zapewnić dostawy magnesów ziem rzadkich z Europy dla rozwijającej się firmy zajmującej się silnikami pojazdów elektrycznych (EV). Jest to pierwsza zgłoszona umowa zawarta przez europejskiego dostawcę lub producenta samochodów z sektora motoryzacyjnego na pozyskiwanie metali ziem rzadkich w regionie. Unia Europejska inicjuje dążenie do zwiększenia krajowej produkcji pierwiastków ziem rzadkich i super silnych magnesów stosowanych w pojazdach elektrycznych i turbinach wiatrowych, aby zmniejszyć zależność od Chin. Schaeffler uzgodnił pięcioletnią umowę z norweskim REEtec na dostawę tlenków ziem rzadkich od 2024 r. Unia Europejska, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone walczą o budowę krajowego przemysłu ziem rzadkich i magnesów, aby uniezależnić się od Chin, które dostarczają 98% magnesów trwałych do Europy.
  • W Meksyku senat przegłosował ustawę o nacjonalizacji eksploatacji złóż litu. Meksykański prezydent, Andrés Manuel López Obrador, zapowiedział „przegląd” już zawartych kontraktów na wydobycie litu w Meksyku.
  • Chińska firma Contemporary Amperex Technology Co Ltd poinformowała w czwartek, że spółka zależna zdobyła prawa do kopalni litu w południowej prowincji Jiangxi za $134,76 mln. Kopalnia będzie dostarczać nową bazę produkcyjną i produkcyjną baterii litowych w Yichun, którą CATL zgodził się zbudować z lokalnym samorządem w zeszłym roku.
  • Ostatnie tweety Elona Muska sugerują rynkom, że Tesla Inc może wykupić jakąś spółkę wydobywczą skupioną na licie, by zapewnić firmie bezpośrednie i tańsze od rynkowych dostawy niezbędnego surowca akumulatorowego. Gigant samochodowy ma już kontrakty na dostawy niklu, litu i szeregu innych metali elektrycznych od dostawców z całego świata. Ale potrzebuje więcej, a analitycy branży twierdzą, że Tesla może wkrótce zdać sobie sprawę, że budowa kopalni lub zakładu przetwórczego od podstaw nie jest tak łatwa, jak się wydaje, a producent samochodów powinien zamiast tego rozważyć wykup istniejącej firmy. Przedsiębiorca-miliarder narzekał już na „znaczny” wzrost kosztów surowców dla Tesli, która w tym roku dwukrotnie podniosła ceny swoich pojazdów. Tesla nigdy nie prowadziła kopalni, ale buduje zakład przetwarzania litu w Teksasie i być może będzie musiała zbudować rafinerię niklu.
  • Produkcja rudy żelaza przez BHP Group z Australii Zachodniej wyniosła 66,7 mln ton (b/z r/r), poniżej szacunku analityków mówiących o 70,0 mln ton. Dopiero na początku marca Australia Zachodnia zniosła sztywne ograniczenia graniczne wprowadzone w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się pandemii. Środki te sprawiły, że górnicy mają problemy z zatrudnianiem pracowników kopalni i szkoleniem kierowców, nawet gdy stłumiony popyt napędzał wzrost cen towarów.
  • Rio Tinto wyprodukowało 71,7 mln ton rudy żelaza w Q1 2022 (-15% q/q; -6,2% r/r). „Ciągle słabe operacje sprawiają, że Rio ma mnóstwo pracy do wykonania. Naszym zdaniem środowisko operacyjne powinno zacząć się poprawiać, biorąc pod uwagę poprawę elastyczności Pilbary i, miejmy nadzieję, zmniejszenie wpływu COVID w miarę upływu roku” – powiedział Tyler Broda, analityk RBC Capital Markets.
  • Anglo American poinformował, że w Q1 2022 produkcja rudy żelaza spadła o -19% r/r, z powodu dużych opadów deszczu w operacjach Kumba i Minas-Rio. Skutkiem tego całoroczna prognoza produkcji została obniżona o 3 mln ton do przedziału 60 – 64 mln ton.
  • Rynek został dotknięty splotem czynników, w tym słabszymi dostawami w I kw. 22 od głównych górników, podczas gdy perspektywy popytu są przyćmione przez obawy o wzrost Chin i kontrolę produkcji stali surowej” – napisali stratedzy ING commodities w nocie dotyczącej rudy żelaza.
  • Tata Steel zaprzestanie robienia interesów z Rosją,co czyni ją najnowszą globalną firmą, która zerwała powiązania z tym krajem za inwazję na Ukrainę. „Tata Steel nie ma żadnych operacji ani pracowników w Rosji. Podjęliśmy świadomą decyzję o zaprzestaniu prowadzenia interesów z Rosją” – podała firma w oświadczeniu. Firma importuje węgiel z Rosji do procesu produkcji stali. Wszystkie zakłady produkcyjne Tata Steel w Indiach, Wielkiej Brytanii i Holandii pozyskały alternatywne dostawy surowców, aby zakończyć swoją zależność od Rosji, podała firma.
  • Putin powiedział, że Rosja powinna zwiększyć krajową konsumpcję metali poprzez budowę fabryk, infrastruktury i mieszkań. „Aby wesprzeć popyt na metal w kraju, musimy uruchomić długoterminowe projekty i programy, których skutki odczuje cała gospodarka” – powiedział podczas telewizyjnego spotkania z przedstawicielami branży. Ma to przeciwdziałać zachodnim sankcjom nałożonym na Rosję za inwazję na Ukrainę. Rosja jest głównym producentem metali, w tym aluminium, niklu, miedzi i stali, z rocznym eksportem o wartości dziesiątek miliardów dolarów. Branża daje pracę setkom tysięcy, zwykle w miejscach, gdzie trudno znaleźć inną pracę.
  • Według International Tin Association (ITA) światowa produkcja cyny rafinowanej wzrosła w zeszłym roku do 378 400 ton (+11% r/r). Światowa podaż cyny jest zdominowana przez garstkę dużych producentów, z których wielu zostało zmuszonych do wstrzymania lub ograniczenia działalności podczas pandemii w 2020 roku. Większość z nich odnotowała silne ożywienie w 2021 roku. Cyna wciąż wykazuje wszelkie oznaki cen niedoboru, co świadczy zarówno o sile obecnego popytu, jak i skali wyczerpywania się łańcucha dostaw, które miało miejsce w ciągu ostatnich kilku lat. Zapasy LME wynoszące 2685 ton odpowiadają dwóm dniom globalnego zapotrzebowania na surowiec.
  • W marcu 2022 Chiny zaimportowały 1 946 ton cyny, co jest najwyższą miesięczną sumą od lipca 2020 r. Eksport cyny z Chin w 2021 roku wyniósł 14 000 ton.
  • Najwięksi producenci cyny na świecie:

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *