Przedświąteczne wydanie aktualności oraz nowy odcinek programu. W okresie świąteczno-noworocznym będą pewne zmiany w publikacjach – opisałem je na Prywatnym INV€$TORze… Nie przedłużając, zapraszam do lektury i oglądania!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- bawełna
- pszenica
- ryż
- soja
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- węgiel
- złoto
- srebro
- platyna i pallad
- metale przemysłowe
Ogólne informacje
- Kolejny pakiet ratunkowy w USA został zatwierdzony przez Kongres Stanów Zjednoczonych. Wyniesie on 900 mld dolarów – znacznie mniej niż przed wyborami chcieli dać Demokraci z Izby Reprezentantów ($2,2 bln), ale więcej niż Republikanie z Senatu ($500 mld). Ten pakiet będzie drugim co do wielkości w historii kraju. Dzisiaj ma się odbyć głosowanie w obu izbach, a następnie trafi do podpisu Prezydenta. Biorąc pod uwagę, że już przed wyborami Trump zgadzał się na wsparcie w okolicy $1,6 bln, to podpis pod $900 mld będzie po prostu formalnością. Wg projektu Amerykanie mają dostać gotówkę w kwocie $600, ma także zostać podniesiony o $300 zasiłek dla bezrobotnych do marca 2021. Kwota $284 mld ma trafić na program ochrony wypłat, która będzie udzielać małym firmom bezzwrotne pożyczki. Wg danych w momencie wygasania środków z pierwszego pakietu ratunkowego przy pandemii, w czerwcu 2020, około 7,8 mln amerykańskich obywateli popadło w ubóstwo.
- Pfizer wystąpił o zatwierdzenie w Japonii swojej szczepionki, która już jest podawana ludziom w Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie.
Kawa
- Zapasy kawa w magazynach ICE – jedenasty tydzień z rzędu wzrostu zapasów: przybyło ponad +46 tysięcy worków.
Cukier
- Rabobank prognozuje deficyt na rynku cukru w sezonie 2020/21 w wysokości 0,3 mln ton w związku ze zrównoważeniem wzrostu produkcji przez +1,7% wzrostu konsumpcji.
Kakao
- Zapasy kakao w magazynach ICE:
Bawełna
- Certyfikowane zapasy bawełny dostępne od 17 grudnia to 78 031 bel 480-funtowych.
Pszenica
- Niemcy szacują, że ich grudniowy eksport pszenicy osiągnie poziom 800 tysięcy ton, w tym 500 tysięcy ton wysłane do Algierii.
Ryż
- Wietnamski eksport ryżu w okresie styczeń – listopad 2020 wyniósł 5,7 mln ton (-2,9% r/r). Prawdopodobnie kraj nie zrealizuje celu eksportowego wynoszącego 6,5 mln ton w tym roku.
- Według Stowarzyszenia Eksporterów Ryżu Tajskiego wysyłka ryżu w okresie styczeń – październik wyniosła 4,49 mln ton (-31% r/r).
Soja
- Strajk pracowników sektora przetwórczego i eksportowego produktów rolnych w Argentynie trwa. Obie strony ciągle oskarżają się wzajemnie o „nieustępliwość” co nie wróży rychłego zakończenia strajku.
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Abiec oszacował, że Brazylia, największy na świecie dostawca wołowiny, może w przyszłym roku wyeksportować 2,141 miliona ton mięsa wołowego (+6% r/r). Brazylia negocjuje umowy dotyczące sprzedaży świeżej wołowiny do Kanady, Japonii, Korei Południowej i Meksyku. Łącznie kraje te importują rocznie około 1,3 miliona ton świeżej wołowiny, czyli około 12,5% rynku międzynarodowego. Jednak kluczowym odbiorcą są wciąż Chiny – w okresie styczeń – listopad 2020 odbierały 42% brazylijskiego eksportu wołowiny. Brazylia ma obecnie 35 fabryk wołowiny, które mogą sprzedawać produkty do Chin i chce uzyskać zezwolenie na kolejne 26 sztuk w krótkim okresie, powiedział Antônio Camardelli, szef Abiec.
- Cargill Inc tymczasowo zamyka swój zakład przetwórstwa wołowiny w Guelph w Ontario po 82 pozytywnych testach na koronawirusa wśród pracowników. Jako środek ostrożności, 129 innych osób poddano kwarantannie. W zakładzie pracuje 950 osób, które przetwarzają 1500 sztuk bydła dziennie.
Ropa naftowa
- Eksport i tranzyt rosyjskiej ropy w I kwartale 2021 r. Zaplanowano na 62,1 mln ton (-0,48% q/q).
- Prawie 200 pracowników rafinerii w St. Paul Park w Minnesocie zagłosowało za akcją strajkową jeśli nie uda się uzgodnić nowego kontraktu z Marathon Petroleum. St. Paul Park ma wydajność 102 tysięcy baryłek ropy naftowej dziennie. Negocjacje prawdopodobnie będą trwały do końca grudnia.
- Wicepremier Rosji Aleksander Nowak powiedział że światowy popyt na ropę jest nadal od 6 do 7 mln baryłek dziennie poniżej poziomu sprzed kryzysu.
- Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 18 grudnia 2020 wynosiły 30,593 mln (-2,95% t/t). Drugi tydzień spadków z rzędu.
- Simmons Energy zaktualizował swoje prognozy dotyczące liczby aktywnych platform wiertniczych w USA, zwiększając ich liczbę do 369 w 2021 roku (poprzednia prognoza mówiła o 326) i 567 w 2022 roku (poprzednia prognoza mówiła o 583).
- Liczba aktywnych odwiertów naftowych w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu o pięć do 263 punktów.
- Wydobycie ropy w Norwegii w listopadzie wzrosło zgodnie z oczekiwaniami do 1,73 mln baryłek ropy dziennie (+2,4% r/r).
- Norweski Aker BP zapowiedział, że wkrótce rozpocznie wiercenia i budowę na swoim polu naftowo-gazowym Grey Seal na Morzu Norweskim, a także spodziewa się rozpocząć wydobycie w czwartym kwartale 2021 roku. Koszty inwestycji mają sięgnąć $140 mln. Według firmy, projekt obejmujący około 13 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej ma koszt progu rentowności zaledwie 15 dolarów za baryłkę. Equinor, Wintershall Dea i PGNiG są partnerami w tym projekcie.
- Australijska firma Viva Energy planuje utrzymać pracę swojej rafinerii Geelong w stanie Wiktoria, licząc na zapowiedziane wsparcie rządowe. BP już zapowiedział zamknięcie rafinerii w Australii, Exxon Mobil Corp i Ampol Ltd nie zobowiązały się jeszcze do przyjęcia rządowej pomocy i utrzymania działalności rafineryjnej w swoich zakładach.
Gaz ziemny
- Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji w ubiegłym tygodniu czwarty raz z rzędu wzrosły, styczniowe dostawy wycenia się średnio na $12,70/mmBtu (+14,41% t/t) co jest najwyższą stawką od sześciu lat. Dostawy LNG w lutym wycenia się średnio na $11,20/mmBtu (+6,67% t/t). Wśród czynników stojących za tym wzrostem cen duże znaczenie mają niskie temperatury i obfite opady śniegu w Japonii – w niektórych regionach doszło do uszkodzenia linii energetycznych i odcięcia ludności.
- Norweskie wydobycie gazu ziemnego w listopadzie 2020 318,9 mln m3 (-4,7% r/r).
- Liczba aktywnych odwiertów gazowych w USA w ubiegłym tygodniu wzrosła o dwa do 81 aktywnych punktów.
- Grudniowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosiła średnio 90,8 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd).
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 123,6 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd). Na przyszły tydzień prognozuje się 127,8 bcfd popytu – wzrost spowodowany ochłodzeniem w USA.
- Grudniowy eksport LNG z USA wynosi średnio rekordowe 10,7 bcfd.
Węgiel
- Szacuje się, że globalny popyt na węgiel energetyczny i hutniczy w 2021 roku ma wynieść 7 432 mln ton (+2,6% r/r). Tegoroczny popyt, szacowany na 7 243 mln ton (-5% r/r) spadł na skutek ograniczeń związanych z pandemią. Spadek zapotrzebowania był największy od czasów zakończenia II Wojny Światowej. Dyrektor Keisuke Sadamori z Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) spodziewa się, że odnawialne źródła energii przewyższą węgiel do 2025 roku, z kolei gaz ziemny zajmie drugie miejsce. 75% światowego popytu na węgiel pochodzi z Azji.
- Kanadyjski związek zawodowy ILWU Local 502 zakończył akcję strajkową w terminalu eksportowym węgla. Ogłoszono wstępne porozumienie płacowe z operatorem terminalu Westshore Terminals Investment Corp.
Złoto
- Chiny, tradycyjnie największy konsument złota na świecie, odnotowały gwałtowny spadek konsumpcji złota z powodu pandemii koronawirusa. „Ludzie są zbyt ostrożni, aby wydawać teraz swoje oszczędności” – powiedział Ronald Leung, główny dealer Lee Cheong Gold Dealers w Hongkongu.
- Zapasy złota w magazynach CME Group na dzień 17 grudnia 2020 wynosiły 37 806 573 uncji (+0,65% t/t). Drugi tydzień wzrostów z rzędu.
- Zapasy złota w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 18 grudnia 2020 wynosiły 2 739 kilogramów (-1,08% t/t).
Srebro
- Zapasy srebra w magazynach CME Group na dzień 17 grudnia 2020 wynosiły 393 984 107 uncji (+0,04% t/t). Czwarty tydzień wzrostów z rzędu.
- Zapasy srebra w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 11 grudnia 2020 wynosiły 2 698 030 kilogramy (+3,01% t/t). Piąty tydzień wzrostów z rzędu.
Platyna i pallad
- Zapasy platyny w magazynach CME Group na dzień 17 grudnia 2020 wynosiły 623 474 uncji (b/z t/t).
- Zapasy palladu w magazynach CME Group na dzień 17 grudnia 2020 wynosiły 138 122 uncji (b/z t/t).
Metale przemysłowe
- Zapasy miedzi w magazynach CME Group na dzień 17 grudnia 2020 wynosiły 78 386 ton (-1,67% t/t). Trzeci tydzień spadków z rzędu.
- Zapasy miedzi w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 18 grudnia 2020 wynosiły 74 222 ton (-9,59% t/t). Drugi tydzień spadku z rzędu. To najniższy poziom zapasów miedzi w magazynach ShFE od grudnia 2011.
- Zapasy aluminium w magazynach CME Group na dzień 17 grudnia 2020 wynosiły 46 472 ton (b/z t/t).
- Zapasy aluminium w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 18 grudnia 2020 wynosiły 212 745 ton (-0,87% t/t).
- Zapasy cynku w magazynach CME Group na dzień 17 grudnia 2020 wynosiły 498 ton (b/z t/t).
- Zapasy cynku w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 18 grudnia 2020 wynosiły 41 216 ton (-11,71% t/t). Piąty tydzień spadków z rzędu.
- Zapasy cyny w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 18 grudnia 2020 wynosiły 5 351 ton (+10,03% t/t).
- Zapasy ołowiu w magazynach CME Group na dzień 17 grudnia 2020 wynosiły 750 ton (b/z t/t).
- Zapasy ołowiu w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 18 grudnia 2020 wynosiły 52 173 ton (+17,14% t/t). Ósmy tydzień wzrostów z rzędu.
- Zapasy niklu w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 18 grudnia 2020 wynosiły 19 906 ton (-0,18% t/t). Ósmy tydzień spadków z rzędu.
- Zapasy stali nierdzewnej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 18 grudnia 2020 wynosiły 9 969 tony (-10,46% t/t). Dziewiąty tydzień spadków z rzędu.
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki: